CABARETSAL De avonturen van Pietj Pluis en Jantje Joppe 'm „Casino" Ziek of half ziek Het Boek „Texel" een prachtig stuk Noordhollandse heemkunde GOEDGEKEURD. Gedeputeerde Staten hebben hun goedkeuring gehecht aan het besluit van de Texelse Gemeenteraad tot afschaffing van de kermis. MEI-INVENTARISATIE 1950. Van 8-27 Mei zal de grote inventarisa tie van Land- en Tuinbouw worden ge houden. waartoe alle geregistreerden worden opgeroepen om op zitdagen de gegevens, die zullen worden gevraagd, te verstrekken. De inventarisatie vormt een onderdeel van de Wereldlandbouw- telling. die in alle landen zal worden gehouden. Het op tijd op de zitdagen komen en het verstrekken van juiste ge gevens is dringend nodig. Aller mede werking is noodzakelijk! DAAR WAS FEEST! Buurtvereniging Wilhelminalaan-Ju- tianastraat lieeft. gistermiddag een kin derfeest georganiserd op een perceel land van de heer Commandeur aan d» Wilhelmdnalaan- De jeatgd, zwaaiend met leuke vlaggetjes, trok in optoöht naai 't feestterrein, waar vrolijke muziek weer klonk- Na de wedstrijden, waarbij de kinderen volop genoten, werden allen getracteerd Namens de jeugd een woord van huid aan hen, die dit welgeslaagde festijn op touw hebben geizst! NED. VERENIGING TOT BESCHERMING VAN VOGELS Sinds 1939 had de „Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Vogels" geen gelegenheid haar jaarvergadering op Texel te houden, zulks in verhand met de omstandigheden in en na de cbrlog Het verheugt ons te kunnen me dedelen, dat de Vereniging ditmaal weer naar Texel komt, en wel op 12 en 13 Mei as. Het is te voorzien, dat er voor die tonht veel belangstelling zal bestaan- Het is een goede gelegenheid om nader ken nis te maken met de Vereniging en haar weit. VIERING 300-.IARIG BESTAAN NED. HERV- KERK OUDESCHILI). Het 300-jarig bestaan van de N. II kerk te Oudeschild zal op Zaterdag 13 en Zondag 14 Mei worden herdacht: Zater dagavond zal een bijzondere gemeente- avond worden gehouden, waartoe ook le den van andere gemeenten hartelijk worden uitgenodigd. Ds. C. Met. Hilver sum, die van 1995-1907 predikant bij de gemeente Oudesdhild was, zal een toe spraak houden. Daarna zal een spel wor den opgevoerd over de historie van de Oudeschilder kerk Ook zal de taak die de gemeente heeft, wouden belicht Zondagmiddag 3 uur zal de weleerwaar de heer C. B- Term au t een herdenkings dienst leiden. WAT IS ER TE DOEN? Zaterdag 6 Mei: „Najaarsstormen" door „Het Masker" in Loodsmanswelvaren. 8 uur De Waternimf in de Bios Zondag Mei: 4 en 8 uiur De Waternimf in de Bios Maandag S Mei: 8 uur De Waternimf in de Bios- Donderdag 11 Mei: Vergadering Coop. Boerenleenbank Alg. ledenvergadering WV Texel. door G. TH. ROTMAN Het Nieuw Noordholl. Dagblad heeft een uitvoerige en zeer waarderende be spreking aan het werk van de heer Van der Vlis gewijd, een bespreking, die wij enigszins bekort ten gerieve van onze lezers hier laten volgen Wederom blijkt, uit deze bespreking welke een belangrijke propaganda de schrijver met dit werk ten bate voor ons eiland heeft gemaakt. Het bekende Noord-Hollandse heem kundig tijdschrift „De Speelwagen", zou zijn talrijke lezers een eerstvolgende reis eens mee moeten nemen naar Texel waar zij op hun gebied zoveel merk waardige dingen zullen aantreffen die h,un historische belangstelling in de hoogste mate kunnen prikkelen. Zij zul len er op hun rondrit over het eiland ie mand vinden die blijkens zijn pas ver schenen boek TEXEL LAND EN VOLK IN DE LOOP DER EEUWEN, er hun uit stekend de weg kan wijzen door de ge schiedenis folklore en wat verder tot de heemkunde van het eiland behoort. Men zou dergelijke boeken eigenlijk het best kunnen vergelijken met onze gewestelijke pers. Beide bezitten dè heel bijzondere aantrekkelijkheid dat zij ont- REPRISE REVUE ASSEN. Naar we vernemen zal de ,,Texel-Re- rue". welke met zoveel succes in Ai»sen is opgevoerd, deze maand (nader nieuws volgt» op Texel voor het voetlicht ko men. De opbrengst komt. ten goede aan een liefdadig doei. T-E.S.O. OP REIS. Bestuur, personeel en oud- commissa rissen van de N-V. TESO hebben Woensdag en Donderdag een uitstapje gemaakt. De nieuwe touring-cars voer den het gezelschap over de volgende route: Den Helder, Middenmeet', Hoorn. Edam, Volendam, Manken, Amsterdam, Loosdreeht, Soest. Doorn. Ede. Otterloo, Hoenderloo, Apeldoorn, Deventer- Daar werd overnacht. De terugtocht ging over: Ziwolle, Kampen, N. O. Polder. Giethoorn. Oranjewoud. Afsluitdijk DE KOOG VIERDE FEEST- De door Oranjevereniging De Koog georganiseerde bevrijdingsfeesten zfjn uitstekend geslaagd. 's Morgens om negen uur begonnen de kinderspelen, waarbij hei. aan span ning niet, ontbrak en 's middags werden volksspelen gehouden. Het ging er vro- ijik toe! Eerst konden de dames en he ren deelnemen aan een behendigheidsrit op rijwielen, daarna werd de ronde van De Koog gelopen- Er werd bij de wo ning van de familie Boogaard gestart, vandaar langs de Min Ruysweg. de Crinkweg, de Dorpsstraat- Kaapweg. Min- Rai.v9weg, Badweg, Dorpsstraat, Kaapweg. Vervolgens konden de dames hun krachten met elkaar meten in een span nende autoped-race. U begrijpt, dat dit een hele kunst was! De uitslagen van deze wedstrijden melden wij in volgend nummer- 's Avonds werd het feest voortgezet in Hotel De Toekomst. D Jeugdver eniging o.l v- mevr. Boogaard bracht een alleraardigst 'intenspei (rood, wit en blauw). waarbij do toeschouwers ver schillende nationale liederen zongen- De heer I,. Kuiper verscheen daarna met zijn bekende (ondeugende) pop Bartje, die weer rake zetten kon geven en aller sympathie genoot.! Het. festijn werd be sloten met een wedstrijd Hersengymna stiek tussen een groen pensionhouders en (handeldrijvende) middenstanders. GEVALLENEN HERDACHT. Zoals alom in den lande heeft ook Texel weer de gevallenen uit de tweede wereldoorlog herdacht- Oim half acht vertrok een stoet naar het monument aan de Kogerstraat. terwijl de kerkklok ken luidden. Na een rondgang over de begraafplaats werden bij het monument twee minuten stilte betracht, waarna het Fanfarecorps twee coupletten van het Nader mijn God bij U" speelde. Hierna werden kransen geiegd. Loco burgemeester S de Waard legde een de heer A Kievits namens de Stichting '40-'45. de heer J. v.d. Pijl namens het Monument-Comité, de lieer .1 Suhrama namens het Texeis Fanfare, de heer ld erna namens de Texelse Bojs en hier na werden door verscheidene particulie ren bloemen aan de voet van het monu ment gelegd. Het Fanfarecorps besloot deze plechtigheid met liet Wilhelmus- Nadruk verboden. staan zijn uit en vergroeid zijn met de omgeving waarvan zij het dagelijkse le ven, hetzij in het heden hetzij in het ver leden, weerspiegelen. De plaatselijke geschiedschrijving heeft haar eigen onvergelijkelijke, pittoreske schoonheid en een boek over Texel als dit door J- A. van der Vlis is in zijn soort een meesterwerk. Het is een prachtig stuk Noord-Hollandse heemkunde dat als een model kan voorgesteld worden voor heel een reeks soortgelijke werken Texelhet eiland. Dergelijke heemkundige boeken zou den er eigenlijk veel meer moeten zijn. Neem bv. Texel, het eiland, door het water gescheiden van het vasteland van onze provincie en door de zee van alle kanten omspoeld en toch ook weer niet in gewoonten en leefwijze zoveel onderscheiden van de andere Noord- Hollanders. al heeft zich daar, in het isolement, het streek-eigene wellicht be ter gehandhaafd dan bij de Kennemers en Westfriezen of de Zaan en de Water landers. Daar is de wording van zijn te genwoordige geografische vorm, de sa menstelling van zijn bodem, waarin de sporen worden teruggevonden van zeer oude culturen, zelfs nog uit de Romeinse brengt U Zondagavond een Aanvang 8 uur. Entree f0,75. Sproeten? SPRUTOL VEERTIG JAAR GETROUWD. Het echtpaar W- Trap en F- Trap- Dros» Oosterend» 'hoopt Donderdag 11 Mei a-s. zijn 40-jarig huwelijksfeest te vieren. KINDERFEEST IN HOTEL DE GRAAF. Gistermiddag heeft buurtvereniging Weverstraat een kinderfeest georgani seerd in Hotel De Graaf, waar o a- enige alleraardigste teikenfimpjes werden vertoond. De jeugd was in optocht naai de feestzaal getrokiken. tijd en vroeger. Van deze oudste Texel se geschiedenis tot de vroegste middel eeuwen is maar weinig bekend; eerst met het ontstaan van het Graafschap Holland in de tiende eeuw krijgt het historisch beeld, eerst vagg en onduide lijk, iets meer reliëf. Over de vijftiende eeuw staan ons zelfs vrij veel gegevens ten dienste. De heer v.d- Vlis is een con sciëntieus geschiedschrijver die in talrij ke voetnoten telkens aan het eind van de hoofdstukken nauwkeurig reken schap geeft van de oorspronkelijke bronnen en betrouwbare historische stu dies, waaruit hij zijn verhaal heeft op gebouwd. Het is niet alleen de staatkundige ge schiedenis van Texel en haar verbon denheid met het overige deel van ons Noord-Holland die de aandacht van de schrijver heeft Hij spreekt ook en steeds uitstekend qedocumenteerd, over recht en wet, over belastingen en ver kiezingen. over de sociaal-economische toestanden, de inpolderingen en bedij kingen, de scheepvaart en het loodswe zen, de scheepsstrandingen en het red dingswezen. De zee en het water spelen evenals de veeteelt en landbouw een grote rol in het leven van de Texelse bevolking, waarvan het wel en wee in de loop der tijden aan ons ooq voorbij trekt. Wat Texel nu is, de groei en ont wikkeling van dit N.-Hollandse eiland, wordt hier overzichtelijk verhaald en des te uitvoeriger naarmate voor de la tere «ijden de geschiedbronnen rijkelij- S. V. De Zwaluw Het le wadht Zondag een zeer zware matdh; in de 2e ronde om het Gouden Kruis heJbben wij geloot tegen Kaag vogels uit Kol'hurn, dat le klas NHVB speelt. Wij rekenen op onze hele aan hang om de onzen aan te moedigen. Na het voetballen spelen de dames tegen G- D.S. Namens iiet gehele eerste elftal en het bestuur worden de dames nogmaals hartelijk bedankt voor de vlag. de hoek en grensrecht ^Vlaggen, aangeboden ter gelegenheid van het kampioenschap- Mooht uiteindelijk de tegenwoordig? haven te groot blijken, laat men er dan een flinke hoek van afstaan voor een goedgeoutilleerde jachthaven- Men zal eens zien, hoeveel watersportliefhebbers dan naar Texel komen, die er nü, en terecht, met oen grote boog omheen gaan. Goede wil eni, fris iiiitiatajetf zullen stellig kunnen voorkomen dat Oudeschild. die belangrijke Texelse, woonkern, zal ver vallen. indien ooit dat gevaar zou drei gen. N- door een griepaanval of gevatte koude Sanapirin (Mijnliardt) helpt U er in een paar dagen van af. Buisje 50 ta bletten 75 cent, 25 tabletten 40 cent. ker vloeien. Het geestelijk leven der bevolking. Er is welhaast geen geschiedbron of historische studie die de heer v.d- Vlis niet heeft benut. Zijn goede critische zin die wèl weet te onderscheiden en een juist oordeel te vormen, zal door iedere eerlijke criticus erkend worden. Wij controleerden hem met belangstelling, vooral naar wat het geestelijk leven der bevolking betreft: de kloosters en ker ken, de 16e eeuw en het verloop der Hervorming, ook de schoolmeesters en chirurgijnen. De grote kenner van de Kerkgeschiedenis van het Haarlemse Bisdom, wijlen Mgr. J. C. van der Loos, pastoor van Uitgeest, die in de Haar lemse Bijdragen ook over Texel schreef, zou over deze bladzijden van de heer v.d. Vlis zeker niet onvoldaan zijn. Wij geloven dat dit de beste lof is die wij hem kunnen geven Het boek „Texel Land en Volk in de loop der eeuwen" is een rijk boek, dat in alle opzichten verdient geprezen te worden. Ook om de vele afbeeldin gen en platen die het verluchten en de voorbeeldige wijze waarop het is uitge geven. Menig dorp en menige stad in den lande kan jaloers zijn op Texel dat zijn geschiedenis cp zulk een superi eure wijze behandeld ziet. Het boek zal niet alleen de bewoners en vrienden van het eiland belang inboezemen, maar ook de oandacht boeien van allen aan wie ons Noord-Hollandse heem lief is. B. Tcx. Boys. Zondag Boys I thuis tegen C-on Zelo- Aanvang 2,30 uur. Boys 1 Zaterdag avond om 8 uur even in De Zwaan, ook de reserve's. Adspiranten! In verhand met de ver huring van ons terrein trainen de adsp. voortaan Maandagsavonds om 7 uur, dus niet meer op Dinsdag. H.S, EERSTE KISTEN KAPMBEUW- EIEREN VERVOERD. Gisteren zijn reeds 2 kisten met elk 360 stuiks kapmeeuweieren vervoerd- Ze zijn bestemd voor Engeland. Deze eie- ren werden geraapt op Thijsse's Fien- tveid en de Schorren. Volgens de opzich ter van Natuurmonumenten, de heer D- Boot, zijn er meer kapineeuwen dan vo rig jaar, er zullen dan ook meer eieren worden geraapt, want te veel kapmeeu- wen betekent een gevaar voor vele ande re soorten (zwakkere) vogels. De prijs is lager dan \orig jaar- RECENSIES. „DE SPEELWAGEN". Het Aprilnr- van ,,De Speelwagen" ziet er weer aantrekkelijk uit. Het bevat we derom tal van interessante, boeiende ar tikelen. On'der de titel „Langs de Noord zee; baken en Vuren te Egmond" vin den wij, ook verschillende bijzonderhe den over de vroegere kapen op Texel en over de torens van Den Hoorn en De Western,die'belanigijjkekentekenen voor de zeeman waren. „Over de reparatie van de toren van Den Hoorn op Texel, zo lezen wij, beslisten de Staten op 2 Maart 1617, beschikking verlenende op een verzoek van analoge strekking dooi de plaatselijke kerkmeesters ingediend- Burgemeesters en kerkmeesters van het dorp De Westen verzochten ©veneens subsidie voor de reparatie van hun to ren, die als baken ic zee diende- Ook dit verzoek vond bij de Staten instem ming (d.d. 18 Dec- 1017) en toen De Koog blijkens een resolutie van de Staten van Holland van 25 Jupi 1619 subsidie ver langde v oor reparatie van de kerk, die ais baken heette te dienen hij het inko men van het Marsdiep, werd ook deze toegestaan". In dit. nr. wordt ouik weer de aandacht gevestigd op het boek „Texel": ,,Voor de kapen op Texel in de XVIe eeuw zie plaat VI in J. A- van der Vlis ..Texel", Amsterdam 1949". KATHOLIEKE KER KLUST i'arochle van St. Joannes de Doper, met de bijkerken van Den Hoorn en Oosterend. Zondag 7 Mei 4e Zondag na Pasen. De H. Missen in Den Burg en in Den Hoorn om 7,30 en 10 cn in Oosterend alleen om 10 uur- Bieolitgel- in Den Burg en in Den Hoorn van 7-7.30 en in de bijkerken van 9.30-10 uur en ook nog na de Mis sen achtereenvolgens. Uitreiking van de communie in Den Burg oan 7 en 9 uur en vertier onder de Missen. Het commu nie-uitreiken begint 'heden achteraan- Voor de Hoogmis Veni Creator. De col lecte is bestemd voor de arme kerken. Wij bevelen deze door de Bisschop voor geschreven collecte bijzonder aan; 1ste zakje voor de Fröbelschool en 2e zakje voor de armen. Na de Hoogmis wordt gebeden het gebed v d. bekering van de zondaars- Om 7 uur lof mei smeekpro- oessie. Zie de mededelingen- Geen man- neneongregatie. Maandag 8 Mei. Mtis om 7. 8 en 9 uur. Des avonds om 8 uur de congreigatie v-d- vrouwen Dinsdag 9 Mei- Mis om 7. 7 30 en 8 uur. Woensdag 10 Mei. De Mis om 7 en 8 uur en in Den Hoorn om 9 uur een gez. II. Mis voor 'n 40-j- echtvereniging. Om 7.30 Meimaand- oefening- Daarna congr- v.d. jongeman nen. Donderdag 11 Mei. Mis cm 7 en 8 li- en om 8 u- in Oosterend. Congregatie v. d. jongedames om S u- Vrijdag 12 Mei- Mis om 7. 7,30 en 8 uur. Biechthoren v.d. schoolkinderen om 3,30. Zaterdag 13 Mei- MSs om 7 en 8 u- en om 8 u- in de kapel. Biechthoren van 5-9 uur op de he le uren. Zondag a s. Ook 2 Missen die dag in Oosterend. Collecte voor het stu diefonds PREDIKBEURTEN- Zondag 7 Mei 1950 NED HERV. GEMEENTE. Den Burg 10 uur Ds. van Reijendam in Eben Haëzer Maandcolleete kerkvoogdij- 7,30 Ds. v Reijendam in Eben Haëzer Maandcolleete kerkvoogdij. Den Hoorn 10 uur Cand. van Boven Maandcolleete 7.30 Weieerw- Heer O. B. Termaat, Jeugddienst- De Koog 10 uur Ds. Janse De Waal 7,30 uur Ds Janse Oosterend 10 uur Ds. Klijnsma Oudeschild 10 uur de Heer Termaat De Coiksdorp 10 uur Ds- Sotsan Bevestiging ouderling Vrijdag 12 Mei De Cocksdorp 8 uur Bijbelkring GEREF KF.RK Den Burg 10 uur Ds- H- dl. Swen van Den Helder man. 3 uur dezelfde Oosterend 10 en 3 uur Ds. de Wolf DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Den Burg 10 uur Ds. van Veen Extra collecte. ZONDAGSDIENST DEN BURG. Dokter Elias- illlRGERlIJKF STAND VAN TEVF.l. van 28 April tot, en met 3 Mei 1950- Geboren: Jelkje Aaltje dv P. L. Bak ker en A de Zwart. Johannes Henderi- cius zv \V. Zijm en J- van Heerwaarden Simon zv Jac.. Zijm en J- Logman. OndertrouwdGeraPdus Hin en Maria Elisabeth Faber. Getrouwd: Andries Leistra en Pietje Stoeipker- Overleden: Antje Duinker. 76 jaar. wed. van Teunis Dogger Jacomina de Jonge. 61 jaar. echtg- van Oornelis Bas. Gevonden: 1 herenfiets, 1 br. ceintuur, 1 kinderportemonnaie. 113. „De sloot over! Jij links en dk 114 Nu konden ze niet meer ontsnap- rechts!" fluisterde Pietje- En hup! Net pen! Ze zaten in de modder vast en vva- op 't laatste nippertje sprongen ze op zij. ren blij toen de politie hen er uit trok- zodat de politiemannen, die juist toe- De wereldreis" was ten einde. Na ge grepen, elkaar in de armen vielen en tot droogd te zijn. werden ze nog dezelfde een tedere omhelzing overgingen- In- middag onder- politiegeleide naar huis middels lagen Jantje en Pietje elk dn een gebracht, waar ize met een flink pak sloot te spartelen, want ir. hun angst voor hun broek ontvangen werden, hadden ze de sprong slecht berekend. (lugezonüen)' NUtf EENS DE FEESTENl Mijnheer de Redacteur, rseieeru verzoea ik u een piaaisje voor het volgende ingezonden stuk. Het doet mij een genoegen dat er blij kens het ingezonden stuk van Woens dag jl. enkele personen zijn. die bun misnoegen, zij het op ietwat humoristi sche satirische wijize, doen blijken om trent ,,de feesten" op Koninginnedag- Ja, mijne lieren, ik ben het volkomen met li eens, dat liet zo niet mag blijven- Ten opzichte van onze kinderen is het vooral een schandaal, dat tr aan Den Burg geen mensen te vinden zijn, die een feest willen en kunnen organiseren- Veie jaren heeft ondergetekende met 'n gioep andere heren de feesten georgani seerd. Door persoonlijke omstandighe den en ook de vele ongemotiveerde af brekende critiek heb ik in 1948 ontslag genomen als bestuurslid van de Oranje vereniging- Het is voor my volkomen duidelijk, dat de overgebleven bestuurs leden weinig animo beblben nog iets op touw te zetten. Laten we maar eerlijk zeggen waar het op staat. Het zijn altijd dezelfde mensen, die de zaak moeten op knappen en als er een beroep gedaan wordt op geldelijke steun is het meestal maar zo, zo! Dan, imijne heren, het is voor de meesters" en juffrouwen", die alle da gen de jeugd oude- hun hoede hebben, heus geen onverdeeld genoeigen op de feestdagen „in het beste pakkie" naast de rijen kinderen te mogen lopen. Voor mijzelf en mijn kinderen heb ik de kwes tie al opgelost, „Bemoei je niet meer met de organisatie van „feesten", maar organiseer met de buren wat voor de kinderen van de buurt. De voldane feestvierdei's hebben ze ker nog nooit een vuurwerk of iets van dien aard georganiseerd, anders zouden ze wel weten, dat het financieel niet een voudig is en dat men vele goede en be langeloze medewerkers moet hebben- Nog een vraag! Waarom ondertekent u niet met uw namen, dan weet ieder, flie mede wil werken voor de goede zaak, tot, wie hij zich moei wenden. Met dank voor de plaatsing. Meester J. BUISMAN. Naschrift redactie: Wie bovenstaand stuk heeft gelezen, begrijpt, dat het organiseren van een feest, althans een groot feest, waaraan heel het dorp kan deelnemen, niet zo eenvoudig is, osndat feestvieren geld kost en tegenwoordig veel! Twee cilandgenoten hebben diit onderwerp be- lidht, wij hopen, dat het niet bij twee ingezonden stukken blijft! Inmiddels vernamen wij van andere zijde, dat som migen de wenselijkheid hébben uitgespro ken om de zesde September, dus de Kro- ningsdag van onze Koningin, te maken tot de dag, waarop de volksspelen wor den gehouden- Ó.a omdat men dan meer kans heeft op gunstig weer. In ie der geval zijn velen het er mee eens, dat de volksfeesten weer in voile glorie moeten worden gevierd. INGEZONDEN HOE ZWAAR WEEGT OUDESCHILD? Naar aanleiding van het ingezonden stukje van de heer C- B. Termaat, gaar ne het volgende: Een haven aan het Horntje zou in derdaad een tweede haven zijn, nl. een speciale pontlhnven. Dat de tegenwoor dige haven dan te groot zou zijn, zoals de heer T. zo pertinent beweert, lijkt mij zeer te betwijfelen. Officiële stati stieken zouden wel eens het tegenge stelde kunnen beovijzen. „De verbinding schreeuwt om verbe tering", las ik in de Texelaar. Op het eerste gezicht zegt men: „Maak de ha ven dan grote:'!" Texel edhter moet zich voegen naar de eisen van de tijd, of zijn bewoners zullen grote schade ondervin den. Een van die eisen is efficiency- De afstand Den HeJder-Texel is te lang en hierdoor liet aantal overtochten te ge ring- Daarom moet vroeg of laat de ha ven aan het Horntje er toch komen. In Oudesdhild blijft de vrachtvaart en d? visserij, waan oor voorlopig de haven misschien nog wel te klein zal zijn! Bij een pont-verbinding zou stellig het asvervoer enorm toenemen. Ook dit brengt de moderne lijd nu eenmaal mee- Het gaat niet aan kunstmatig de „oude tijd" vast te houden. Dit laatste wordt door de gebrekkige verbinding, tot scha de van Texel, bevorderd- Juist omdat de TESO voor Texel zo veel doet, is het van groot belang dat de TESO een bloeiend bedrijf blijft. Nu bewijzen de cijfers dat de winsten terug lopen. Zou dit veranderen wanneer een nieuw, zeer kostbaar schip in de vaart zou komen? Eigenlijk zou ik de TESO willen ver gelijken met ©en goede, mear ouder wetse. ietwat despotische vader, die z'n volwassen kinderen de huissleutel niet wil ge-ven en decreteert: „Om, acht uur binnen!" Laat de TESO zich toch, in liet belang van Texel,- werpen op de verbinding naar het Horntje Mot hetzelfde materi eel, tnet zeker evenveel personeel, zou zij dan een prima dienst kruien onder houden. En niet 4 x maar zeker 8 x per dag- Bezwaren? Natuurlijk! Zijn er soms nil geen beRiwaren? Laten alle Texelaars een actie begin nen voor een ponthaven naar het Horn tje. Een actie onder leiding van liet ge meentebestuur c-n met de TESO als ster ke man in ons midden! En hoe zwaar weegt r.u Oudeschild? Niets niemendal! Dit is. indien Oude schild al schade lijdt, een groter belang dan een van Ondes-'hiild- Huizen leeg? Voorlopig geen schijn van kans! En als dan misschien na vele jaren woningen vrijkomen? Dan kunnen met een gerust geweten de krotten te gen de grond, die Oudeschild nog t? veel bergt: Woonruimten, die na een l'ikse regenbui lecggelhoosd moeten wor den

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 2