Cjroen kwartsJexeh in het harL. „Dit vak staat me aan!' Maandag wordt het herbouwde Esperanto monument onthuld Hermandad op I M PORT CIGARETTES - 85 c VLEUGELEN Veldloop over 3200 meter (klasse B) voor Wachtmeester Dingemanse 2750 lammeren op de tweede markt WOENSDAG 24 MEI 1950 TEXELSE'ïöCOURANT Uitgave N.V. v.h. Fa. Langeveld De Rooy Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank. Postgiro 652- Abonnementsprijs f 2,45 per hali jaar. Het was voor uiw bijzondere oorres pondent een groot voorrecht aanwezig te mogen zijn bij de Vrijdagmiddag gehou den veldloop, georganiseerd door de Districts Politie Sportvereniging, Alk maar, onder de algemene leiding van Wachtmeester le iklas Sportinstructeur Tönies- De organisatie was prima. Fouten hebben wij niet kunnen ontdekken en, oolk de (40) deelnemers waren zeer te- -xreden. Klokslag drie startten de eerste deel nemers bij „Bosdli cn Duin". Het par cours 200 nieter ging dwars het bos door. ling zwaar- Maar, politieman nen schrikken nergens voor terug en alle mogelijke en onmogelijke hindernis sen werden vlot genomen- In de A klasse, waaraan deelgenomen werd door politiemannen onder de 32 jaar, ontspon zich een lelie strijd tussen J. Berghuis (Heertmigowaard), A- Jagt (Parketigroep Aikmaar) en L- Bos (Rijkspolitie Texel). Berghuis wist als winnaar uit deze sportieve strijd te ko men, 12,30,8. terwijl een nek aan nek ra- et A. Jagt op de 2e plaats bracht. Onze Texelaar L. Bos kwam als zeer goede 3e binnen in de B klasse was het de Texelaar J. Dingemanse, die het parcours aflegde in de mooie tijd van 13,04 en daarmede be slag legde op de le plaats- Een woord van hulde voor deze wachtmeester, die zelf zoveel gedaan heeft aan de voorbe reiding van deze wedstrijden. Na afloop vond in ,.Bosoh en Duin" de uitreiking plaats van de vele prijzen, er w aren o.a. vier bekers! De prijzen waren beschikbaar gesteld door het gemeente bestuur. door N-V. TESO, door de VVV Texel, door de Ver. tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland, door de Jagersvereniging op Texel, door de Texelse Courant, Jachtclub De Koog, Jachtclub Den Haag, Districtscomman dant. Luitenant Zijp, Groepscommandant Texel, Directie „Bosch en Duin", Wacht meester le klas Tromp, Sportvereniging Rijkspolitie Alkmaar. Met een geestig speedhje dankte de Districtscommandant Alkmaar, de Wel- edelgeleerde Heer Mr. J. P. vel- Steur de deelnemers, de organisatoren, de schenkers van prijzen cn de heer Vroom, die zijn volle medewerking had ver leend. Een speciaal woord werd gericht tot de heren W. H- Lap en G. W. Os kamp, resp- voorzitter en directeur van Vroeger moes! de Hollebol worden ingeschakeld om de lammeren te te kunnen markten! „Ja. de prijzen benne effies lager as vorige wiek, de inzet is vorigs week een beetje aan de hoge kant weest!" aldus een wolveehouder, die Maandag met een hok lammeren op de Groeneplaats stond. Er waren heel wat lammeren: een aan voer van 2750 stilles is voor de tegen woordige tijd een flink koppel (om de terminologie van Teun Brouwer te be zigen)- Vorig jaar waren er 2470 lamme ren op de 2c markt- Op de eerste en 2e markt van het vorig jaar (die slechts één dag later viel dan die van '50) werden totaal 3570 lammeren aangevoerd, op de twee markten die dit jaar zijn gehouden waren het er totaal 3250- Leiden meldde Vrijdag al Handel ma tig" en dus wisten wjj op Texel, dat de prijzen zeker niet hoger zouden liggen dan op de eerste markt. Misschien zijn ze iets lager geweest. 'De officiële markt.no- tering was vorige week 40-40 en nu 38- 45, 'n verschil van vijf kwartjes tot een daalder. Er waren minder kooplieden dan de vorige week en de markt ging tenslotte nogal trekken- Toch zijn nage noeg alle lammeren verkocht, een enkele wolveehouder laadde ze ongemerkt op de wagen in de hoop er volgende week meer Voor te krijgen- 'Hij kan ze mee naar huis nemen, want ook op Texel staat behoorlijk gras. hun het de VVV „Texel", die beide door aanwezigheid demonstreerden, dat zeer op prijs werd gesteld, dat deze wed strijden op het „Gouden Bolfje" plaats mochten vinden- Om even half zes vertrokken alle deel nemers weer naar de boot- Wij hoeven u niot te vertellen, wat voor een prachtig gezicht het was, deze wachtmeesters in de celwagen te zien vertrekken- Zo, dach ten wij. nu zien die 'zelf eens. hoe het rijden is in zulk een akelige wagen. De Texelse wachtmeesters bleven nog een uurtje napraten, totdat de actieve Groepscommandant, de heer Smit, het commando gaf op te breken. De volledige uitslagen waren: Parcours 3200 nieter: A klasse: .31 jaar en jongei t. Berghuis J., 12,30.8 Heeihpgöwaard 2. Jagt, A- 12.43.0, Pabketgroep. 3- Bos. L-. Texel 4- Pectooun, J-, Texel 5. Bou-gert- P. J., Langedijk 6. Sdhiuffelen. N- J.. Wieringenmesr 7- Terpstra, P-, Wieringen 8- Ostende, van, JBergen B klasse: 32 jaar en ouder. 1. Dingemanse, J., 13,04, Texel 2. Düster, J. F-, 13.25, Blokker 3- Nap, P-, Alkmaar 4. Zaadnoordijk. C-, Hoorn 5- Koopman, J.. Wogininn. GESLAAGDE BONTE AVOND. In het gebouwtje van de N-H. Ge meente van Zuid-Eierland werd een bon te avond gehouden- Begonnen werd met samenzang van Gez- 140:1- Daarna ging Ds. Soesan oor in gebed. Na een kort welkomstwoord kwamen de jongens en meisjes aan de beurt. Op verschillende wijzen gaven dezen blijk van hun kunnen- Er werd o.a. een volks dans uitgevoerd- Op ongedwongen, echt kinderlijke wijze werd deze door 'hen vertolkt- Plotseling verschenen twee heel kleine meisjes op 'het toneel, die haar lied als geboren zangeresjes ten gehore brachten- In het toneelstuk dat hierop volgde werd betoogd dat men elkander moet liefhebben en niet mag haten- Ook de jongens lieten zien wat ze -konden. Op echt jongensachtige wijtze speelden zij club. Er werd nogal eens gelachen oui de verschillende geestige opmerkingen, die door hen gemaakt werden. Na de pauze kwam een groter toneel stuk in 3 bedrijven aan de beurt, opge voerd door de nieisjesvereniging. In dit stuk kond"n wij zien hoe bet iemand gaat, die al te gierig is. Hij kreeg het lid op de neus- All met ,il een fijne avond, niet alleen voor de kinderen zelf, maar ook voor de oudere en ouderen. Aan het slot werden alle medespelenden verzocht op het to neel te verschijnen om hun dank van al len te ontvangen in de vorm van een da verend applaus- Allo lof voor de leidster, mevr Kok en de leiders, de heren A Jansen en W. J. v. Zijp, die hun tijd en beste krachten gegeven hebben om dit succes te kunnen behalen. Hierna zong men Gez. 135:1- De avond werd be sloten met dankgebed- Moge Uw zoon (dochter) later kunnen zeggen MISSCHIEN is Jaap-van-Arie er van overtuigd geweest, dat het advies van de beroepskeuze-adviseurs zou zijn: „Die jongen van jou moet naar de H.B. S. en dan naar de Technische Hoge school hij kan gemakkelijk ingenieur worden". Misschien heeft Piet-van-Klaas wel eens gezegd: „Mijn zoon kan rekenen, rékenen, gewéldig, hij wordt beslist nog eens directeur van een Bank"- Willem-van-Aaltje heeft misschien ge wed, dat zijn zoon het tot veearts zal brengen, Rn nu heb je 'kans, dat er door de be roepskeuze-adviseurs wordt gezegd: Geen veearts, maar boer, geen boer maar leraar, geen leraar maar tim merman. Dan ouocten vader en moeder er zioli bij neerleggen, want de adviezen, welke door de Afdeling Sociale Zaken worden gegeven zijn uitstekend- Ze «orden ge geven nadat, men een 'goed beeld van de candidaat heeft, gdkregeai. Van zijn capa citeiten. van zijn belangstelling voor be paalde aangelegenheden, van zijn lief hebberijen- Hoe komt men daar achter? Dezer dageai hebben wij een kijkje mogen nemen in de o.l- school te Den Burg, waar zowel leerlingen uit De Koog als lilt Den Burg werden getest, Mis schien was uw zoon daar ook hij- Uw zoon, die u van do wieg af heeft meege maakt en die u dus wel liet beste zult kennen! En toch blijkt dat lang niet al tijd het geval te zijn- 'De voor vele ou ders verrassde adviezen zijn daar het bewijs van! Het komt dikwijls heel andere uit, dan de ouders verondersteld hebben! Ver standige ouders vertrouwen er op, dat liet advies goed is. En 'dat zij.n die advie zen zeker, want de zoon wondt van alle kanten belicht en doorgelicht (figuurlijk gesproken). I>oor hem -proeflessen te la ten ma-ken. werkstukken te laten monte ren en demonteren, door hem te inter viewen door hem zijn hart te laten uit storten en wie dan de vreemde heeft daarmee meer succes? door een studie te maken van ®ifn gehele wezen. En daarbij (houdt men volkomen reke ning met de omstandigheden waaronder hij leeft- Het milieu, de mogelijkheden en moeilijkheden die er zijn- De inciden ten- Men leert hem van A tot Z (12 tot 14 jaar) kennen. En brengt men dan ad vies over beau uit, dan is zo'n advies waardevol. En daarom hebben wij een nogal uitvoering artikel aan di-t onder werp gevild, want het gaat om het ge luk van de jeugd, kinderen van nu. man nen en vrouwen van de naaste toekomst- Die moeten meehelpen oan de wereld zo goed mogelijk te lalen draaien, de we reld is slechts gebaat, bij mensen, die zich goed kunnen redden, die een be hoorlijke positie hebben kunnen verove ren, die -gelukkig zijn- Daar gaat het om. Want wij willen tenslotte allemaal, dat ons kind ,,t»t -geluk -geboren is". Voor wij dit artikel besluiten, willen wij nog even ons misnoegen te kannen geven over liet feit, dat op een in het najaar van 1949 te Den B-urg gehouden lezing door „Het -Medisch Opvoedkundig Bureau" beweerd werd, dat de test ta v- de beroepskeuze, afgenomen door de A-dviseuis vin het Arbeidsbureau, wei- iii-g vaarde heeft omdat men daarbij geen deskundige krachten had inge schakeld 1 Drs- 'iiir. A. L- C. Knook, -psychiater te Amsterdam, verzocht ons deze aantij ging te willen bestrijden en dat doen wij gaarne want drs mr Knook heeft als psy-eh'ol-cgiseh adviseur van het Rijks bureau Afd- Sociale Zaken de leiding bij doze lesten. „Br wordt wel deg.-lijk met 'deskundige -mensen -gewerkt", zo verklaarde -bij- Inderdaad en in zijn aanwezigheid za gen wij daarvan h ?t. levend bewijs! Op onze i raag of de kosten voor de test geen -bezwaar zouden opleveren, deelde de -heer Knook ons mede, dat de 'kostenslechts 75 cent per kind bedragen en waar financiële bcizwaren bestaan kan zelfs volledige ontheffing van betaling worden verleend! Het Ai'beiddbnrau geeft bij die ad viezen ook een overzicht van de werkge legenheid. Is een jongen zowel 'geschikt om timmerman te worden als om het. electriciensvak te leren (wij geven maar' een voorbeeld), dan wordt de ouders me degedeeld. hoe het met de vraag naar die twee beroepen, staat. Is de vraag naar timmerlieden groter dan die naar elec- triciens, of omgekeerd, welnu dan weet uien 'Welike stappen men moet nemen. Het opvolgen van de adviezen is de eer ste (belangrijke) stap op de weg naar het geluk, dat zo rijkelijk te vinden is in bet vak. dat ons trekt- VRIJSTELLING VAN DIENST. De Burgemeester dergemeerte Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Oorlog, ü.d- 16 Mei 1950. Afd A3, S2, Bur. 1. arr- 489080 aan An ton Dirk de Haas, geboren 23 Juni 1929 te Texel, voorgoed vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens per soonlijke onmisbaarheid heeft verleend- Tegen deze uitspraak kan iedere be langhebbende uiterlijk de tiende dag na dagtekening van deze bekendma king in beroep kómen- Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen om kleed zijn en bij de Burgemeester worden ingediend, ter secretarie dezer gemeen te. Het behoeft niet op gezegeld papier te worden gesteld. De Burgemeester zorgt voor doorzending van het ver zoekschrift aan de Koningin, die op het beroep beslist, na advies van de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur Texel. 17 Mei 1950. De loco--burgemeester van Texel, S. DE WAARD- Zo zal het opnieuw gebouwde Espe ranto Monument Maandag 29 Mei, 2e Pinksterdag, worden onthuld Het nieu we monument is precies gelijk aan het vorige, neen. niet precies: in de muur is een nieuwe steen aangebracht. Daarop staat te lezen, dat dit monument in 1941 werd verwoest (niet bij oorlogs handelingen, maar op last van de Duit sers). Daarop staat ook, dat de herbouw kon plaats vinden dank zij de medewer king van de Esperantovereniqingen en de (vele) bewoners van Texel. Opnieuw gebouwd, mede ter nagedachtenis van Joh. M. Duinker, die het initiatief had genomen tot de bouw van het Monument in 1935. Maandagmiddag houdt de Noordhol landse Esperanto Vereniging „La Norda Stelo" een vergadering in De Oranje boom, waar o.a een film van de onthul ling van het Monument in 1935 zal wor den gedraaid (uit filmarchief van de Texelse Courant). Om drie uur zal het Monument worden onthuld. De heer H T. Rooswinkel, Referendaris bij het Mi nisterie van O. K. en W., zal aanwezig zijn als vertegenwoordiger van de Ne derlandse Reqering, het gemeentebe stuur zal worden vertegenwoordigd door loco-burgemeester S. de Waard en wét- houder Th. R Hin. Hierboven enige foto's van de onthul ling in 1935. Links onder de grote foto Ir- Isbrücker, die de regering vertegen woordigde, midden S. de Waal hecht 'n krans van het gemeentebestuur aan de toren van het monument, rechts de heer W. B. Oort, burgemeester van Texel, die o.a. zei: „Wij hebben een inten9 grote behoefte aan vrede en vredesgedach- ten. Moge een taal, die de volkeren tot elkaar kan brengen, een middel daartoe zijn. Moge het Esperanto meewerken tot de wereldvrede- Vooral voor een klein land als het onze komt het Esperanto van pas. Burgemeester Oort besloot met de wens, dat het monument, geplaatst op gemeentegrond (het was door Ir. Is brücker aan de gemeente Texel overge dragen) TOT IN LENGTE VAN DAGEN ZOU BLIJVEN STAAN als erkenning van het feit, dat de Esperantisten van Texel en elders hun wereld(hulp)taal hoog houden- Moge de ster, als symbool van de hoop, immer blijven stralen". Vijf jaar na 1-935 kwam Wereldoorlog Twee. Met bloed en tranen. Talloze men sen vielen, gebouwen werden verwoest. Ook het Esperantomonument. Maar het ideaal van Dr. Zamenhoff bleef in veler harten voortleven. Ds Zamenhoff, die zijn propaganda-artikelen voor een we- reld(hulp)taal ondertekende met „Espe ranto", dat wil zeggen „Hij, die hoopt". Hij die hoopt, dat er toch nog eens 'n betere wereld zal ontstaan. Dat kan al leen als men elkaar wil en kan begrij pen Ieder weldenkend mens zal het met de Esperantisten eens zijn, dat een taal, die door allen kan worden geleerd en gesproken, belangrijk kan bijdragen tot verwezenlijking van de schone gedach ten, die Dr. Zamenhoff en allen die hem begrepen hebben koesteren. Daarom: Leve Esperanto, vivu Esperanto! TEXELSE MARKT Den Burg, 22 Mei 1950. Aangevoerd: 2750 lammeren f 38-f 45; 3 koeien f 800-f 900: C paarden fG50-f750; 60 big gen f 48-f 60:14 n- kalveren f3o-f50- MOTOR VLOOG DOOR SPIEGEL RUIT- Nadat de lieer Z. uit Eierland Zater dagavond vergeefs had gepoogd om zijn motor op de normale wijze te starten, be sloot hij de motor aan te lopen Bij deze manoeuvre kreeg de motor er plotseling zin in enontglipte aan Z. Lang duur de de rit rnet: tussen een paar bomen door sdhoot de motor ln de grote jipiegelniit van Ran's Vleeshouwer ij- Een dure start.... De ruit was niet verzekerd! OPBRENGST EM M A B LOEM -COLLECTE. Den Burg f 166,Oosterend f 66.08; Ou'desdhild f 52.34; De Koog f 46.07; De Oooksdorp 7 31,08; Den Hoorn f31. Eierland f 29,06; De Waal f 11,05. Totaal een bedrag van 1' 422,68 (vorig jaar f 426,ten bate van de tbe-'bestrijding op Texel- Tcizamen «iet het batig saldo van het door het Witte Kruis georganiseerde Bevolkingsonderzoek, zullen deze gelden besteed worden voor de aankoop van twee grote draaibare llgtenten- Het. bestuur van Tiet Witte Kruis dankt de milde gevers hartelijk voor dit resultaat in 'het bijzonder de oolleotri- ces voor haar spontane medewerking. 63© JAARGANG. No. 6428

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1