M CORALIE" Texelaar in den Vreemde Wat ze bij de Amsterdamse kapper vertelden Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg Ingrid Bergman Jeugdrubriek fee 11 ft a I uct ee\ i w cj ei ede 11 VIRGINIA SHAG Dpze week hoorde ik een goeie mop. Ik was bij een kapper verzeild geraakt om mijn ihaardos wat te laten snoeien en ik was niet de enige. Nu geheulde dit op een Maandag. Bij uitstek de dag waarop practisdh alle Amsterdammers (dit is misschien wel erg veel gezegd, maar het is fantastisch zoveel) zich het hoofd breken over voedbal en een kapperszaal is in 't bijzonder een g-schikte plek om over dit onderwerp in ..debat" te treden. Vooral lag op deze Maandag de wedstrijd Heerenveen-Ajax in het- middelpunt van de belangstelling. Deze wedstrijd met 't schitterend resultaat, voor de Friezen, was aanleiding van een der klanten om te vragen: ..Weten jullie het verschil tussen Blamv-Wit en Ajax?" Er werd met de wenkbrauw-en gefronsd en aller lei mogelijkheden geopperd maar nie mand kon een afdoende antwoord geven. ,.Wel", zei de vragensteller, „Blauw wit heeft één Koekebakker (1). maar bij Ajax zjjn het allemaal koekebakkers, seg nou sellef!" Ja. die sport weet wat hier. Zeven-en- zestigduizend mensen dromden gisteren na afloop van de wedstrijd Nederland Engeland B, over het Stadionplein. En dat zijn er heel wat als je ze bij elkaar ziet- Enfin dat hebt u wel gehoord dooi de radio wat zo'n aantal mensen aan ge luid vermag te produceren als ze in ex tase zijn- Gisteren was ik er zelf helaas geen getuige van hoe onze jongens de Tommies klopten. De wedstrijd Neder land B-Leeds United heb ik wèl gezien en verder nog eens een poosje geleden '11 kampoenswedstrijd, nl. Blauw-Wit-Lim- burgia. Commentaar op deze sportevene menten ga ik niet leveren- Daar ben ik niet competent genoeg voor. Eén ding aangaande die wedstrijd moet mij evenwel va.i het hart en dat betreft ei genlijk meer de entourage dan de strijd zelf, nl- het- feit dat iedereen aan zoiets mag verdienen behalve de spelers zelf. Die twee-en-twintig jongens lopen zich rambamboiius voor noppes, maar vóór tijdens en na de wedstrijd is de lucht vervuld van kreten als: De officiële op stelling. tien cent; Volle melkrepen, één kwartje; Vers gebrande pinda's; Vanille- IJs Lekker IJs; Limonade; Extra Editie van „Sport, enz- enz- En al die lie den doen 't. persé niet voor niks. Ik gun het ze van harte hoor, deze bijverdienste. Alleen vind ik dat de spelers er wat bekaaid afkomen. Maar .ja, dan raak ik een onderwerp, waar i k maar liever o-vermoet zwijgen. Dat was sport. Nu kikkers- Een rare sprong vindt u niet? Maar dat. zit zo: die kikkers hebben me te grazen gehad. Lk heb altijd in de mening verkeerd dat kikkers hun concerten alleen gaven op mooie zomeravonden. En nu fietste ik verleden week langs de Zaan- Zo om streeks een uur of half twaalf .,'s mor gens". En op die hele rit, tot voorhij j Krommenie, heb ik gereden met 't voort durend gekwaak van drommen kikkers in m'n oren. Op klaarlichte dag, met dj zon in z'n hoogste stand. Met verwonde ring -heb ,k me toen afgevraagd hoe dat nu kón, en zocht naar de oorzaak van dat luidikeeise kikkergenoegen. Nu meen ik die gevonden te hebben. Misschien ben ik mis, en als dat zo is moet u mij mijn explicatie maar niet kwalijk ne men, het is maar dilettantenwerk. Al fietsende brak ik mijn hoofd over het vraagstuk, toen ik (de zon stond in z'n hoogste stand), een Zaanlander en 'n Zaanlandse zag minnekozen- Dat komt daar waarsChijnlijlk méér voor, maar dit geval trof mij. Niet vanwege het feit, maar vanwege -de tijd- Dat minnekozen fheé het. geschiedde zal ik niet verhalen) ging ouderwets in -zijn werk- En datzelf de minnekozen wordt- dagelijks honder den keren bezongen in liederen, liede kens en liedjes die daarin alle fijne nu ances uitbeelden, althans trachten zulks te doen- Ontelbare auteurs hebben zidh met pen en inkt op de materie ..minne kozen" geworpen teneinde de uitgebrei de lezersschaar zo volledig en doeltref fend in te lichten omtrent de aard en duur van dit minnen en kozen. Opmerkelijk is in al dit proza en al deze poëzie de tijd. Al weer die tijd, le zers! Gemeenlijk speelt dit. spel zich toch af in de avondstond, bij heldere maan of donker weer of tegen midder nacht of onder, welke omstandigheden dan ook. Maar toch altijd Cuitzonderingen bevestigen ook hier de regel) op tijd stippen dat duisternis, althans scheme ring of neigende zon en naderende don kerte mogen worden verondersteld. De Zaanlanders vormden hier het. ele ment „uitzondering". (Niet eens „afzon dering" want ik reed op de provinciale weg). En deze zelfde Zaanlanders brach ten mjj met hun manipulaties, het pro bleem „Kikkergekwaak bij hoogstaande zon" weer in gedachten. En meteen voel de ik het- Je kunt dat zo ineens hebben- Wat die mensen mij voor ogen toverden op een moment dat niet overeenkwam met de normale normen, dat brulden die kikkers mjj in de oren op een eveneens abnormaal cgenblik, nl- Lente en Lief de Wat je at niet van kikkers kunt lezer! JORIA. (1) Club-speler van Blauw-Wit. NIEUWE LEERLINGEN LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL. Voor de Primaire Cursus van de Landbouw huishoudschool (daaraan wordt deelgenomen door de leerplichtige scho lieren) hebben zich reeds 35 leerlingen aangemeld- Hierdoor kunnen straks 2 klassen voor de primaire cursus worden gevormd en waarschijnlijk ook nog een landhouwhuishoudklas. door G. Th- ROTMAN- Nadruk verboden. 5. Jantje, die net uit. rdhool was. kwam er nieuwsgierig bij. Samen lazen ze de brief. „Weledelgeboren heer!" stond er boven ,,Hm, hm!" kuchte vader, want die titel beviel hem wel- „Weledelgebo ren heer! In verband met het overlijden, thans reeds enige maanden geleden, van de heer Oharljs Kruizemunt, verzoek ik u, u ten spoedigste te mijnen kantore te vervoegen. Edmund Grosse, notaris". 6. „Mijn arme broer!" zuchtte Kruize munt. En inderdaad, ofschoon de twee broers elkaar 111 geen vijfendertig jaar gezien en in geen tien .jaar geschreven hadden, waren ze toch steeds aan elkaar gehecht gebleven. Nieuwsgierig, otm iets naders omtrent zijn broer te weten te komen, besloot vader, reeds dien eigen middag naar de stad, naar Notaris Grosse te gaan; en zo stapte 'hij met Jantje in de trein Beroemd te zijn Is ook niet alles. Publiek eigendom no. 1. De Koerier, maandelijkse uitgave van de Persdienst van RKO Radio Films N.V. houdt ons regelmatig met het film- nieuws op de hoogte. In het blad van de R.K.O. lazen wij na bovenstaand op schrift („Ingrid Bergman Beroemd te zijn is ook niet alles Publiek eigen dom no. 1") het volgende: Menig jongen ol meisje met toneel- of filminspiraties, zal keer op keer de ver- zuchtiaig hebben geslaakt: was ik maar beroemd! Een beroemdheid te zijn is voor de meeste beginnelingen een van de hoogtepunten waar zij naar streven. Edoch, het leven van een beroemdheid is lang niet zo prettig als de buiten staander wel denkt- Het is voor een we reldberoemdheid onmogelijk om rustig en normaal, zoals elk ander mens, er gens naar toe te gaan en zich bv. ge woon te amuseren. Neen, zodra men in een of andero zaak, café, restaurant, bar of wat dan ook een beroemdheid ont dekt staan er drommen mensen omheen, moeten er handtekeningen worden uit gedeeld en vragen worden beantwoord. Voor een keer is dat wel aardig, maar op de duur heeft men absoluut geen pri- véleven meer. Over privéleven gespro ken: Een ster van groot formaat kan zijn of haar neus niet snuiten of zulks wordt wereldkundig gemaakt. Pa-s als men door de ervaring heeft geleerd, beseft men hoe heerlijk het is te leven zonder dat elke daad die men verricht aan een gretig publiek wordt voorgezet. Een ac teur of actrice die in het middelpunt van de belangstelling staat, wordt 'beschouwd als volkomen eigendom van het publiek. Hot publiek denkt, dat hei 't recht, heeft 0111 alles te weten wat zulk een ster doet en laat en daarop nog vrijelijk critiek uit te oefenen op de koop toe- Ingrid Bergman is zulk een publiek eigendom, in zeer grote mate zelfs, want zij is wel van een van 's vvereld's meest beroemde filmsterren. Als mijnheer X of mejuffrouw IJ hun respectievelijke levens op een bepaalde manier willen in richten, zal niemand hier iets over zeg gen. Doch als een filmster van het for maat. als een Bergman het nu eens plot seling anders wil gaan doen dan zij het altijd heeft gedaan, komen tienduizenden pennen over de gehele wereld in beroe ring. Heus, het is niet alles goud wat er blinkt. Laat ons Ingrid Bergman het genoegen geven haar leven in te delen zoals zij dat. zelf wenst. En laat ons haar als filmster alleen beschouwen, die ons gedurende zo veel jaren ontspanning brengt in de bioscoopzaal. Waarom zou den wij, die vaak hebben genoten van haar prachtige spel, ons thans gaan be moeien met de vrouw Ingrid Bergman. Laten wij ons liever bezig houden met de actrice Ingrid Bergman en eens een kijkje nemen wat. de actrice op het ogen blik doet- Weinig of geen films zijn ooit ver vaardigd onder meer primitieve om standigheden en met grotere moeilijk heden voor spelers en technici, dan het geval is met de R'IvO Radio ffflm Strom- boli, waarin Ingrid de hoofdrol ver tolkt. - Geproduceerd en geregisseerd door Roberto Rossellini, de beroemde Itali aanse regisseur, op het verlaten vulka nische eiland Stromboli im de Middel landse Zee, vormt deze film een nieuw hoogtepunt in de reeks van realistische fi.ms, die Roberto Rossellini reeds op zijn naam heelt staan, wat betreft, ver haal, achtergrond en wijze van acteren. Met uitzondering van Ingrid Bergman had geen enkele medespeler ooit geac teerd of zelfs gedacht aan acteren, zelfs niet haar tegenspeler Mario Vitale. Ros sellini vondt hst niet belangrijk of zij „goed" dan wei „slecht" voor de camera zouden zijn. Het ging er hem slechts om dat zijn spelers „echt" waren. Hij wilde dat. zij zichzelf zouden zjjn en in iedere situatie zouden reageren zoals zij dat in het werkelijke leven zouden doen. De cors werden niet gebruikt: in plaats daarvan werden de ontzagwekkende na tuur en de enkele huizen van het eiland ais achtergrond gebruikt voor het hoogst dramatische verhaal van een vrouw, die door het lot werd gedreven van een con centratiekamp naar een vergeten eiland, No 3. HENK, CATY en JAN PRINS. Jan is vandaag acht jaar geworden, Caty wordt morgen 3 jaar en Henk wordt Zaterdag 12- Jan en Caty zijn op Pinksteren geboren. Henk Vrijdags voor S-V- De Cocksdorp. Zondag speelde liet le een oefenwed strijd tegen de veteranen- Ondanks de warmte ondernamen de oudjes direct vinnige aanvallen op hot S-doel, maar ze zagen geen kans de achterhoede van haar stuk ie brengen. Na deze aanvallen afgeslagen te hebben, ging S- tot aan vallen over en spoedig moest doelman v. Vooren vissen 1-0. Dit werd beantwoord door een hard schot van C, Zuidema. maar de afstand was te ver om gevaar lijk te zijn. Na een half uur was de stand 2-0- Zwoegend in 'het warme zonnetje wei-den de veteranen in de verdediging 'gedrongen maar doelpunten bleven uit. Rust. 2-0 voor S- Na de rust was het spoedig 3-0 voor S- En hoezeer Saai en Stolk hun best ook deden, de sland werd opgevoerd tot 7-0. Toen lieten de jongens de veteranen de eer redden- Na talrijke kansen wisten ze te doelpunten: 7-1. De voorhoede beant woordde dit met twee mooie doelpunten 9-1. Hierop maakte Peter bij een onge vaarlijke aanval een snoeksprong met de handen naar de bal en scheidsrechter v- Boven gaf tot vreugde van de veteranen en liet pmbiiek, penalty. Zuidema voltrok liiet vonnis- De bal werd wel gestopt maar door 'liet effect verdween dazj in het net. 9-2 Om de stand te verkrijgen van Holland-Bctgië 9-3, maakte M- P Reuvers hands. Saai schoot eerst mis, maar de 2de keer onhoudbaar in: 9-3. Einde. Badend in het zweet zodhten de veteranen rie kleedkamers op. Zeker be lust om revanche te nemen. Het was een prachtige middag, die we zeker eens over moeten doen. Vanaf heden tot en met 1 Juni be staat gelegenheid 0111 tc bedanken als lid van de vereniging- Dit moet schrif telijk gebeuren bij de secretaris- Na deze datum wordt het lidmaatschap weer met een jaar verlengd- dat voor haar slechts een nieuwe gevan genis betekende. Maar, zullen sommige filmliefhebbers zeggen, ook in zijn andere films heeft Rossellini altijd liet werkelijke leven op het witte doek gebracht- Waarom nu nog eens de nadruk gelegd op iiet realisme van „Stromboli"? Ingrid Bergman heeft het antwoord klaar: Omdat", legt ze uit, „als je woont waar de zee aan de drempel van je voor deur knaagt en een' rommelende vulkaan rookt, in je achtertuin, het leven zelf wel heel realistisch is" Pinksteren- Zij wonen Weverstraat 33, Den Burg Jan zit in de 2e klas, Henk in de 5e, Caty gaat nog niet naar de (kleuter school. Jan mag graag knutselen en kan heerlijk fantaseren. Henk is een edht na- tuurvriendj", houdt ertgivan bloemen en vooral van dieren- Beiden hebben aspira ties 0111 in de voetsporen van hun vader tc stappen, willen dus ook kapper wor den! Caty fungeert al dikwijls als kap- model voor de kleine kappers- Dan zit ze praihtig stil en je kunt zien dat ze er edht van zit te genieten (IJdelheid uw naam is. red Overigens heeft de jongedame meer allures van een jongen dan van een meisje, maar daar zijn de gebroeders wel een bietje aansprakelijk- voor! Deze gegevens werden ons verstrekt door de heer Prins. Ouders, is uiw kind gefotografeerd voor de Jeugdrubriek? Zo ja, vertelt u ons dan eens iets van zijn liefhebberijen enz. Een paar regels onder de foto is wel zo aardig! Ria van Samibeek en Nelie Vinke heb ben reeds de oplossingen gezonden van de eerste drie raadsels. Zeer actief van jullie, maar waj hebben geschreven, dat de oplossingen moeten worden ingezon den nadat alle (tien) raadsels in de krant gestaan hebben. Dat duurt dus nog en kele weken! Iedere Woensdag komen er nieuwe en een nieuwe foto natuurlijk! Zo. zo, Jozina, waren vader en moeder met de TE.SO-t.rip mee! Wat zullen die genoten hebbenDaardoor hebben wij je niet zien verschijnen voor de kiek, 'hin dert niet. je bent pas 30 Juni jarig en voor die tijd nemen wij weer nieuwe fo to's en dan sta jij nummer een- Let maar goed op de mededeling in de krant- Juilie Redactie Jeugdrubriek. Nieuwe raadsels- 4. Wat wondt korter al je er aan trekt? 5. Met een p aan diet eind een dier. dat veel op Texoi voortkomt; met een r aan liet eind wordt ik n a. door de kleermaker gdbruikt en staat er een f aan het eind van mijn naam dan doe ik dienst bij de bewerking van hout- ij. Met een e zit ik op 'het stuur van een fiets (dat moet tenminste); met een 0 zit ik in de grond- De ondtrgetekentde beveelt zich be leefd aan voor 't boenen, witten en tee- ren van 'huizen, zowel van binnen als buiten. J. Wegman, Koogers;raat. DE KOOG. e Mei 1900- Hedenmiddag ontstond er brand in de duinen tegen over strand'paal 24, genaamd „de Sluf ter bollen"- In betrekkelijk korte tijd ■waren plm- 10 ha. afgebrand doch door het handelend optreden van de heren L. Daalder, C. Maas en II- de Ridder was men de brand spoedig meester De oor zaak is onbekend, Gemengd nieuws. Een Hoofdonder wijzer in Ove'iisel ontving dezer dagen Jiet navolgende briefje: „Meester, daar wij Antje van de school afnemen voordat de nieuwe wet er door is, verzoeken wij 11 'naar uit te doen- omdat ik haar van 't zomer niet kan missen"- Dergelijke gevallen komen meer voor. Vele ouders robijnen te denken, dat de w et op den leerplicht bunnen enkele da gen in werking treedt, en met op hen van toepassing zsal zijn, wanneer zij hun ne kinderen maar voor dien lijd van de school hebben afgenomen- vArnili. Crt-1 PUUR GOUDEN cent 50 gram (Toj&a FEUILLETON 38 Rutih glimlachte- Is 't niet heer lijk, dat je zenuwen zidh eens ontspan nen? Dat je je niet meer in allerlei bochten moet wringen 0111 aanrijdingen te voorkomen? Ik moet nu op de ganzen en kippen letten, zei Coraiie, haar stuur omgooiend om een logge gans te ontwijken, die ei genwijs over de weg waggelde. Zij klap te met haar vleugels en siste woedend- Ruth schaterde. Z\j scheldt je uit. kind, zei ze. Dat doen er meer, mopperde Cora iie. Ik ben hier zowat even bemind als de mazelen, geloof ik- Als je vrienden wilt hebben, moet je zelf een vriend kunnen zijn, zei haar moeder zacht- Och ja, zei Coraiie mjt een on gelukkig gezicht- Toen ze het huis naderden, sprong het direct in het oog, hoe het was opge knapt- Dallas 'had liet gazon omgespit en er nieuw gras in gezaaid, da' nu mooi groen opkwam- Bij de voorportiek bloei den witte en rose phox. De struiken stonden in blad en ook de twee oud 3 ei ken. De rozen begonnen te bloeien. Coralie's gezicht werd zacht- Het ziet er werkelijk lief uit, zei ze- Vind je niet? Ja- Maar helemaal goed is het nog niet- Het huis 'heeft verf nodig en het dak lekt nog boven de bovengang en de \001-deur klemt en. Maar R-utlh was al uit de auto en ver dween in de richting van de kuikenren, die Dallas al weer vergroot en verbeterd had. Coraiie hooide hen met elkaar pra ten, toen ze de auto in liet schuurtje reed- Even later kwam zc het schuurtje uit met haar armen vol pakjes en zag hen op de kar klimmen, die haar vader met een paard gekocht had 0111 op de boer derij te gebruiken. Hij had zijn blauwe overall aan en zijn hemdsmouwen tot de ellebogen opgerold. Ze gingen op de plank zitten, die dwars over de kar lag en het grijze paard staple op zijn gemak weg. Een der wielen kwam in een kuil en de kar waggelde zó erg, dat Ruth er bijna af viel- Dallas lachte en legde zijn arm 0111 haar heen. Coraiie bracht haar pakjes naar de keuken en legde ze op tafel. Het zou ze ker nog twee uur licht zijn en ze wist uit ervaring, dat niemand in huis zou 'komen vóór het donker werd Er waren zoveel dingen, die gebeuren moesten. Dallas kwam steeds tijd tetkort, al werk te 'hij ook van zonsop- tot zonsonder gang En Ruth was even erg, met haar kuikens en kippen en bloemen en groenten Coraiie alleen liep nog vaak rond met haar ziel onder haar arm. Ze 'keeik naar Suzette, die onrustig in de keuken rondliep. Goed! zei ze. We gaan een eind wandelen- Maar je gedraagt je fatsoen lijk hoor je? Suzette keek schuldig- Ze had de laat ste tijd een duidelijke tegenzin vertoond 0111 met keurige pasjes achter haar meesteres aan te lopen, laat staan in haar aromen gedragen te worden. Een maal was ze er zelfs gewoon vandoor gegaan op eigen avontuur uit- Toen Coraiie haar eindelijk had gevonden, lag ze zich in liet stof te wentelen en in plaats van zich gewillig te latpn op nemen. was ze er weer vandoor gegaan en had een heel gevecht aangebonden meteen van Ruth's kit eken. Vergeet ,11 's hemelsnaam niet, dat je. van goede familie bent, Suzette, zei Coraiie streng, toen ze het pad door het tarweland opliepen- Suzette keek een andere kant uit. Allan was bazig tomatenplanten op te binden, toen Coraiie verscheen. Hij 'had een prachtig zwart bord aan de beton weg bij de inrit gezet, dat met keurige witte letters vermeldde, dat in de blok hut zowel verse eieren en groenten te koop waren als olie en benzine, bene vens „deskundige auto-reparaties". Hij zei. dat hij binnen een jaar een gere gelde groentenhandel zou hebben en een bloeiend service-station en Coraiie begon werkelijk te geloven, dat hij ge lijk had, ten minste als hij bleef werken zoals hij nu deed- Met- de 011de blokhut had hij wonde ren verricht- Er was niets bouwvalligs meer aan- Hij had de schoorsteen hele maal vernieuwd, de vloeren en het dak hersteld, de muren gewit en de ramen van glas voorzien en geschilderd. Kam perfoelie groeide tegen de muren en pioenrozen bloeiden bij de voordeur. De bron, die keurig was schoongemaakt, murmelde vrolijk in het groene gras. 'n sprankje kristalhelder water zocht zijn weg langs de heuvelhelling naar de beek. Allan had er met stukken steen en klei een watervalletje in gemaakt- Hoe gaan de zaken? vroeg Coraiie. Allan grinnikte. Schitterend, zei 'hij Ik heb vanmorgen al twintig liter ben zine verkocht- en vijf'kilo peulen en dop erwten en een bougie- Wat wil je méér? Coraiie ging op de bank zitten, die Allan naast de voordeur getimmerd had- Het gras was als ecu zacht tapijt onder haar voeten- Suzette wentelde er zich in, knorrend van zaligheid. Allan waste zijn handen in de bron en kwam bij haar staan om even een sigaret te roken- Hij was zwaarder geworden dan hij geweest was, zijn blote armen waren vast en ge spierd. Ik maak al aardig winst, zei hij. Als het- zo doorgaat, heb ik in een jaar of al eerder alios afbetaald en dan loopt het verder op rolletjes. liet volgend jaar neem iik een jongen in dienst en dan neem ik het lar.d achter de boom gaard ook voor mijn rekening. Maar je kunt mij niet voor de mpl houden! riep Coraiie. Ik weet. waarom je zo werkt en alike seconde bezig moet zijn- Dat doe je, omdat je bang bent, dat je gedachten je anders de baas worden- Allan's gezicht werd strak- Goed, zei hij. Laten wo zeggen, dat t' zo is. Dat ik me uitsloof om van Peggy 'os te komen. Wat zou dat? Ze is het niet waard! Hoe vaak denk je. dat ik dat al heb moeten horen? O, maar je. Ja, zei hij met een harde steam ik lig 's nachts nog vaak wakker en vraag ine af. waar ze is en wat ze doet en denk aan een heleboel dingen, die ik, ik weet niet hoe graag zou vergeten Arme jongen! Hij haalde zijn schouders op. Jammer, dat liefde niet iets is. dat je kunt af draaien, net als een kraan, zei hij met '11 bitter ladhje. Ik heb verleden week een brief van Hélène gehad. Ze schreef.... O. ik begrijp wel wat ze schreef- Als Peggy ooit iets om je gegjiven heeft, had ze je nóóit zó kunnen laten schieten en zich dadelijk amuseren met anderen, zei Coraiie verontwaardigd- Allan was bleek- Ze was altijd eerlijk genoeg om me ie zeggen, dat ze niet aan een eeuwigdurende liefde geloofde- Ze spotte daarmee- Ze spotte met alles, wat ik graag ernstig had ongenomen. Wees dankbaar, dat je haar kwijt bent. zei Coraiie- Dat ben ik helaas niet, zei Allan. (Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4