Cfrocn ^wartsjexels in het harL, Jet was warm, maar gelukkig niet zo ver! AMANDELTJESPUDDING Morgen spelen ze tegen Frankrijk Jeugdrubriek Sproeten SPRUTOL U stalt Uw fiets veilig bij Zegel Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg Zoek Je zon op I j3fj Jmef nóg meer amandelen! nm Kraamzorg Centrum Den Helder-Texel leidt jonge meisjes op tot goede kraamverzorgsters ZATERDAG 10 JUNI 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6433 COURAN Uitgave N.V. v.h. Fa. Langeveld De Rooy Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs f2,75 per half jaar. T-i De V.L-.N. Ver eniging tot Bevorde ring van de Land- y bouwtuigpaardtok- kerij in Nederland, Aid- N.-Holland, hield Maandag j. 1. 'n stamboekkeuring te Den Burg. Voor geleid werden mer rieveulens en mer- riën, welker leeftijd varieerde van 1 tot 7 jaar. Er werd gestapt en gedraafd. Gezien de grote hitte was het maar gelukkig, dat 'de te draven af stand zeer kort was! Onder de aanwe zige paardenfokkers merkten wij o.a. de 82-jarige heer N. W. J. Schumaker op. Hierboven ziet u HELENA SIN A van de heer Jac. Eelman Gzn., Oosterend, net haar \eulen in draf. Wij hebben ook een foto gemaakt van MEDIANA okker- eigenaar A. de Visser, van MITELLA, fokker-eigenaar J. de Visser en van LEBBINE, fokker-eigenaar Joh. Kikkert, Westergeest. Die foto's plaat sen we t.z-t. (Zie verslag in volgend nr-) MOTOR VERBRAND. Toen een motorrijder van elders zijn motor in de Peperstraat te Oosterend wilde starten, vloog doze in brand. „Brand!" werd er geroepen en meteen kwam de brandweersirene in werking. I Van alle kanten schoot hulp toe en met l zand werd bet vuur geblust. De brand- spuit was ook spoedig ter plaatse. Het brandblusapparaat van 'n TESO-bus be hoefde toen geen dienst meer te doen. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 29 Mei tot 4 Juni 1950: 259 kg bot; 448 kg garnalen; 1134 kg geep; 4 kg ansjovis; 305 kg kaan; 324 kg kabeljouw; 1298 kg horsmakreel; 41 kg I makreel; 13 kg muiets; 4 kg rog; 525 kg j garnalenpuf; 629 kg schar; 18 kg har der; 17425 kg schol; 9 kg fint; 15 kg pie terman; 140 kg poon; 765 kg tarbot; J 8680 kg tong; 19336 kg vispuf; 2997 kg wijting; 3 kg kreeft; 940 kg kokhanen; I 23 kg zaim. Goede oplossingen ontvangen van Wil- I ly Jonker en Hans Kiewiet. Zij hebben I zich niet laten foppen bij die tiende I vraag: „Wanneer werd de 10.000ste I Texelaar geboren?" De 10,000ste Texe- laar moet immers nog geboren worden! j Beppie Jonker vermoedt, dat de 10.000e I Texelaar nog in 1950, dit jaar dus, gebo- I ren zal worden, maar dat is niet zeker' Nelie Vinke schreef „geboren in 1948", Irene Witte, Weegeswaal, „geboren in 1949". De prijzen, (boeken) werden gewonnen I door: Willy Jonker, Emmalaan 17, Den Burg en Hans ljLiewiel, Schildereinde 25, Den Burg. De prijzen kunnen worden afgehaald bij Redactie Jeugdrubriek, Parkstraat, Den Burg. Hans Kiewiet schreef een leuk briefje over zijn belevenissen op Bosjesdag. Hij en z'n vrienden waren daar in de bomen geklommen, maar al spoedig kwam een man hun vertellen, dat ze naar beneden moesten komen. Het liep gelukkig met een sisser af! Ja, Hans, het is een pracht werk in zo'n boom klimmen, maar ge vaarlijk! Daarna ging je in het zand spe len, schrijf je. Nu, dat is wel zo goed en dan kun je je ook best amuseren, dunkt ons. NIEUWE FOTO'S. Willen zij, die in Juli of Aug. jarig worden, ons omgaand een briefje schrij ven voor wie nog niet kunnen schrij ven willen vader of moeder dat natuur lijk wel doen' Donderdagmiddag 15 Juni om vijf uur, gaan wij weer nieuwe foto's maken. (Er wordt weer geloot). In de krant van Woensdag, 14 Juni, noemen wij de namen van hen, die wij d? vol- gende dag verwachten. (Ingezonden mededeling). PADVINDERS PACHTTEN TERREIN. De Nederlandse Padvinders Vereni ging heeft van Staatsbosbeheer een ter rein gepacht nabij Den Hoorn. HALF JULI KOMT DE BAGGER MOLEN. Half Juli zal een baggermolen naar Oudeschild worden gedirigeerd. Dan zullen de geul voor de haven en de ha venmond worden uitgediept. (Ingezonden mededeling). Lieve mensen wat een weertje, Is het thans aan alle kant, Veertien dagen t' rug de kachel En nu louter zonnebrand Toen gejammer: over koude, Nu geklaag: wat is het heet! Toen nog paarse neus en handen, Nu een voorhoofd, klam van 't zweet. Mensen, wat een hitte, 't Is welhaast wat al te gek. Mijn gerateld boordje hangt reeds Als een vaatdoek om mijn nek- Voor geen greintje trek in eten, Slapen v/il al evenmin. Ja, we riepen luid om vsarmte En nu hebben w' onze zin. Laten we niet klagen, lezer, 't Mooie weer duurt vaak zo kort. Wie zal zeggen hoe 't vandaag is. Of hoe dat het morgen wordt. Laten we nu maar genieten Van de duinen, zee en strand. Morgen loopt ge licht te rillen, Daarvoor is het Nederland. Ja de zomer is gekomen, Grijpt uw kans, laat hem niet gaan. Gooi 't hemd maar van de schouder Schiet de zwembroek schielijk aan. Laat de zon uw body bruinen, Neem een duik in 't zilte nat. Dan hebt ge bij slecht're dagen Dit tenminste al gehad! HU1B DE RIJMELAAR. SERENADE. Fanfarecorps VIOS heeft Maandag avond een serenade gebracht aan het echtpaar C. DijkerM. Dijker-Dekker, Het Noorden, dat die dag zijn diamanten (zestig)jarig huwelijksfeest vierde. (Ingezonden mededeling). MISVERSTAND AAN HET WESTERSLAG. Terwijl de heer Jb. Boon, exploitant van Texel's Eerste Consumptie IJsbe- drijf (Roomijs met Vanille), Woensdag middag op het strand van het Wester slag zijn clientèle bediende, volgde de heer De L., exploitant van het nieuwe Paviljoen, met gramschap deze levendi ge kleinhandel in verkwikkend ijs door genoemd bedrijf. Op eenmaal ging de heer De L. op hoge benen naar de kar. Het stond hem nl. helemaal niet aan, dat de heer Boon daar met ijs ventte Zondag jl. had hij de heer B. al eens gepolst inzake een vergunning. De heer B. heeft hem toen verteld, dat hij een vergunning bezat, maar hij voelde er niets voor om het. bewijs aan de heer De L. te tonen. Het was daarom geen (groot) wonder, dat de heer De L. ver moedde, dat de heer B. in het geheel geen vergunning tot venten aan het Westerslag bezat. Dit misverstand de heer B. was wel degelijk zo'n vergun ning rijk - - leidde Woensdag jl. tot een incident: de heer De L. greep de kar van de heer B. beet en wierp hem omver. De heer B. was daarover natuurlijk zeer vertoornd, maar rret het" oog op zijn (gevorderde) leeftijd en de grote hitte, had hij volstrekt geen lust om een rob bertje te vechten en hij zag het optreden van de heer De L. met lede ogen aan. Verschillende kleine badgasten zochten het geld bijeen dat met centenbak en al op het strand was neergekomen, naast een mop ijs en een door de heer De L. vernield ijsbusdeksel. „Dat wordt een politiezaakje", dach ten de omstanders, maar naar wij ver nemen is een en ander in der minne ge schikt. Het is jammer, dat dit incident heeft plaats gehad. Maar 't was ook zo warm! door G. Th- ROTMAN- Nadruk verboden. ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 10 Juni op om 4.21; onder om 8.57- Maan: 15 Juni N-M.; 23 Juni EK- Hoog water tor rede van Texel: 10 Juni 5.en 5.34 11 Juni 6.05 en 6.36. 12 Juni 7.02 en 7-29. 13 Juni 7.51 en 8.16- 14 Juni 8,36 en 8,57- 15 Juni 9.11 en 9.36- 16 Juni 9.49 en 10.13- Aan het strand is het ongeveer een uur p-erder hooc water (Ingezonden mededeling). HOOFDPIJN! Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. ïi.nhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. FILMNIEUWS. 15. Toen de notaris echter hoorde, waarvoor ze kwamen en hij begreep, met een paar erfgenamen te doen te hebben, werd 'hij de beleefdheid zelf- Die hoed betekende volstrekt niets! „Ik heb hier een brief var. een notaris te Auckland", zei hij; „Uw broer, die in Nieuw-Zeeland overleden is, scheen daar een vindplaats van goud te hebben ontdekt; 't ligt ech ter op 'n geheime plaats verborgen, die U niet gemakkelijk vinden zult!" 16 „En dat is alles, wat ik er van weet eindigde de notaris- „Mijn collega te Auckland verwacht U zo spoedig moge lijk bij zich- „Hoe moeten we daar ko men?" vroeg Vader- „Per vliegtuig is het gauiwste" zei de notaris. „Laat dan die erfenis uiaar zitten, want dat kan ik niet betalen!" zei meneer Kruizemunt mismoedig. Maar de notaris had 'n wor stel: „Ik betaal de re's" zei hij, „op voor vaarde, dat ik 20pct van de erfeni9 krijg". DE SLANGENKUIL. Virginia Stuart Cunningham, een jon ge gehuwde vrouw, is in 'n krankzinni gengesticht in Amerika terecht gekomen Zij beseft niet eens, dat het een kliniek voor geesteszieken is, volkomen apa thisch gaat zij door het eentonige leven; zij kent haar omgeving niet, haar dok ter niet, ja zelfs niet haar man, die haar in gezelscliap van Dr. Mark Kik komt bezoeken. Ook haar eigen verleden her innert zij zich niet. Dr. Kik slaagt er in haar te genezen. Men heeft de omgeving van geesteszie ke mensen niet gebruikt als voorwerp van goedkope sensatie. Het geval van Virginia Cunningham is aannemelijk be handeld. Anatole Litvèk heeft deze film bovendien vakkundig geregisseerd. Het is een samenvatting van de critiek, die op de onhoudbare en onmenselijke toe standen in. c?it Amerikaanse gesticht ge leverd wordt Doch anderzijds geeft de film, met name in de persoon van dok- ter Mark Kik, een sympathiek beeld van de psychiater, die door alle moeilijkhe den heen, méér dan zijn plicht doet. Voortreffelijk is de rol van Virginia Cunningham van Olivia de Havilland. Het is vooral haar spel dat deze film draagt, ongeacht de kwaliteiten van de regie. Ook de overige rollen zijn goed bezet. Deze film zal een bijdrage kun nen zijn om begrip te wekken voor het lot, dat onze geestelijk gestoorde mede mensen hebben te dragen. KERMISVREUGDE. Kermisvreugde, een film, die u zeker goed zal bevallen. Een alleraardigst ver haal, vele leuke verwikkelingen met 'n heel klein beetje leed en heel veel lief. Margy roept aan het slot uit: „Het was de prachtigste tentoonstelling van de he le wereld!" Wie deze film gezien heeft, weet waarom ze die tentoonstelling zo enorm vond, want.Enfin, a.s. week einde kunt u er in de Bios alles van zien en horen. Neerlands Nieuws. Het officiële bezoek van H.M. Konin gin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan Frankrijk. HET NEDERLANDSE DAMESHAND- BALELFTAL, dat Zondag te De Koog tegen H.A.V van Den Helder speelde, ter gelegenheid van haar trainingsweek end op Texel. Morgen komen deze da mes tegen het Franse elftal uit, in de- dezelfde opstelling als te De Koog dus: Doel: Mej. A. Mewe (Zeeburg, Am sterdam) R. achter: Mevr. F. de Jong (Zeeburg, Amsterdam); L. achter: Mw. N. Deuze (PSV Eindhoven). R. midden: Mw A. Kloos (Zeeburg, A'dam). Spil: Mej. G. Broekhuizen, (Udi Arnhem). L. midden: Mw. Steenhorst (Zeeburg, A'dam); R. buiten: Mej. T. Handgraaf (Concordia, Haarlem). R. binnen: Mej. v. Gennep (PSV, Eindhoven). Midden voor: Mej E. Dam mers (Zeeburg, A'dam); L. binnen: Mej. H Ansink, (Hygiea, Den Haag). L. bui ten: Mw. v. Manen (Hygiea, Den Haag). Het doet het Bestuur van de afd. Texel van het Witte Kruis een bijzonder groot genoegen over bovengenoemd Centrum nadere bijzonderheden te kunnen publi- ren, welke van het grootste belang zijn voor alle jonge vrouwen en a.s. moeders op Texel. Behalve dat dit kraamzorg-centrum jonge meisjes opleidt, tot goede kraam verzorgsters, is zij tevens het bemidde lingsbureau tot wie vanaf heden a s. moeders zich kunnen wenden, teneinde verzekerd te zijn van deskundige kraam hulp voor moeder en kind. Door het oprichten van dit Centrum zijn de afd. Den Helder en Texel er in betrekkelijk zeer korte tijd in geslaagd reeds nu in staat te zijn aan alle aanvra gen voor gediplomeerde deskundige kraamhulp te kunnen voldoen. In een open brief richt de leidster-do cente van dit Centrum, Zr. Cornelissen, zich tot alle jonge vrouwen en a.s. moe ders op Texel, als volgt: Het is van zo ontzettend groot belang voor uzelf, voor uw baby en voor uw ge zin, dat u Lij uw bevalling en tijdens het kraambed goede hulp heeft. Hoewel dit het allerbelangrijkste is. is er nog een ander punt, dat de aandacht verdient. Die goede hulp mag niet zó duur zijn, dat u er maandenlang door in de zorg ïaakt. Maar.... hoe komt u aan die goede hulp? Wel, hiervoor zorgt 't Kraamzorg- centrum. U hebt er waarschijnlijk wel eens iets van gehoord, maar weet toch niet precies wat het is. Het Kraamzorg- centrum leidt jonge meisjes op tot goede kraamverzorgsters. Deze kraamverzorg sters blijven ook als ze gediplomeerd zijn, bij het Centrum aangesloten, maar werken geheel zelfstandig. Deze kraamverzorgsters zijn geen ver pleegsters maar volkomen berekend voor hun laak in uw gezin. Wat is nu die taak: le. Zij iaelpen u en de dokter bij de bevalling. 2e zij verzorgen u en de baby deskundig en zorgzaam. 3e. zij zorgen voor uw overige kinderen 4e. zij zor gen voor de baby-was. 5e. zij zorgen voor de maaltijden. Vanzelfsprekend wordt ook de kraam heer niet vergeten en dus loopt uw huis houding vlot en kunt u zonder zorg heer lijk 10-14 dagen uitrusten van de laatste moeilijke maanden. Komt de baby vroeger of later dan verwacht werd en is daardoor uw kraamverzorgster niet vrij, geen nood, een telefoontje naar het Bureau en een plaatsvervangster staat klaar En nu het tweede belangrijke punt: Wat kost dat? De door het Centrum vastgestelde ta rieven bedragen f 3,50-f 7 per dag. Naar gelang van uw inkomen wordt bepaald in welke klasse u valt. U betaalt dus nooit boven uw draagkracht. Iedereen wordt geholpen, onverschil lig rang, stand of godsdienst. Moet Uw kraamverzorgster van de overkant komen en kan zij niet meer tijdig voor de bevalling aanwezig zijn, dan zijn de wijkverpleegsters van Uw afdeling bereid tot helpen. De samenwerking van de verschillende afdelingen onderling maakt het mogelijk U volledige hulp te bieden. Uitgebreide inlichtingen worden op aanvrage gaarne volledig verstrekt door het Bemiddelingsbureau, Breewaterstraat 70. Den Heldc-r, tel. K 2230—3596. Plaatselijk kunt U zich vervoegen bij: A. van Wessem, Parkstraat 24, Den Burg; E. Goënga, Duinweg 149, Den Burg R T. Weel, Nieuwstraat 2, Den Burg; H. Westdorp, Zwaanstraat 8, Den Burg. De Zusters Harinck, in 't Witte Kruis- gebouw te Den Burg en Zr de Jong in 't Wittekruisgebouw te Oosterend, Peper straat 70, resp. tel. 214 Den Burg en 7, Oosterend. Wanneer door u bemiddeling is inge roepen ,van bovengenoemd bureau dan is u in bijzondere gevallen tevens verze kerd van de wel zeer deskundige hulp van Zr. Cornelissen. Mocht u na het vertrek van uw kraam verzorgster nog moeilijkheden ondervin den met uzelf of met de baby, dan zouden onze Wijkverpleegsters het ten zeerste op prijs stellen, hiermede te helpen. Het bestuui van uw afdeling van het Witte Kruis heeft gemeend met deze or ganisatie' volledig geslaagd te zijn te voorzien in het tot nog toe grote tekort aan gediplomeerde deskundige kraam hulp. Wendt u zich vol vertrouwen tot de in dit artikel genoemde adressen en de moeilijkheden zijn voor u opgelost. Wij zijn er dan ook ten volle van over tuigd dat dit Kraamzorg-Centrum even als in aansluiting hierop het consultatie bureau voor zuigelingen, zijn zegenrijk werk zal verrichten in het grote belang van onze Volksgezondheid. OUWE, TROUWE MERRIE KEERDE TERUG! April 1948 verkocht de heer H. Kik kert, Westergeest, een paard aan de heer C. P. Drijver, Den Hoorn. Woensdag ochtend om kwart voor vier stond ze (het was een ouwe, trouwe) merrie, hin nikend voor de boerderij van zijn oude baas op Westergeest. Ze was uitgebro ken uit de weide, gelegen in het Noord- vlak, achter Den Hoorn en na een lange tocht zeker 9 km. wist ze haar ou de stal terug te vinden! Volgende week moet dit paard een veulen brengen. De ze (zeer trouwe) viervoetster was 4 jaar oud, toen de heer Kikkert haar kocht en ze had 8 iaar dienst gedaan op Wester geest.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1