Cjroai '2jM/'L-(Jexels in het harL, Met was een schitterende Denk aan Brandgevaar! Texelse Brandweerlieden namen deel aan wedstrijden te Wieringerwerf U stalt Uw fiets veilig bij Zegel 45 motorrijders over Texel rit „Nog nooit zo n beste merrie voorgeleid Uw zoon naar de Rijkslandbouwwinterschool Reclassering door instellingen van alle gezindten WOENSDAG 14 JUNI 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6434 COURANT Uitgave N.V. v.h. Fa. Langeveld De Rooy Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs f 2,75 per half jaar. Stoere werkers toonden hun prestaties. Zaterdagmiddag 3 Juni had onder ide ale weersomstandigheden in Wieringer- rf een sportieve strijd plaats: de dis- trictswedstrijden in Klasse B, georgani- erd door de Nederlandse Vereniging v. Brandweercommandanten, werden al daar aan de Loswal gehouden. Aan deze wedstrijd werd ook deelge nomen door Texelse (vrijwillige) brand weerlieden en wel 2 uit Den Burg; 2 uit De Cocksdorp; 2 uit Oosterend en 2 uit Den Hoorn. Tegen het middaguur heerste er op 't Ir. Smedingplein een gezellige bedrij vigheid, aldus meldt de Wieringer Cou rant; niet alleen de 16 deelnemende corpsen met hun materieel stonden daar opgesteld, maar ook de auto's van diver se autoriteiten en corpsen die eveneens poolshoogte kwamen nemen, waren daar geparkeerd. De deelnemers bespraken de kansen, terwijl vele brandweer vrienden elkaar daar ontmoetten. Tegen half 2 begon de wedstrijd. Langs de met vlaggen versierde oprij- weg bereikten de deelnemers het terrein In tegenstelling tot de wedstrijd in de voorafgaande jaren, kwamen de voertui gen nu niet in volle vaart, onder hevig geloei, aangestormd. Kalm konden de manschappen uitstappen, waarna eerst een loting gehouden werd, waardoor be paald werd welke taak ieder der deel nemers had te vervullen. Hierdoor werd de overeenkomst met het optreden der corpsen bij een „echte brand" wel ge weld aangedaan en ontbrak in zekere zin het sensationele element in de strijd dat o.i. eigenlijk slecht gemist kan wor den. Toch kwam ook nu weer tot uiting welke corpsen serieus geoefend hadden. Met veel overleg werd vaak te werk ge gaan, zodat ook hier weer bleek dat „een ons verstand meer is dan een kilo kracht." De opgaven waren niet eenvoudig. Een voetbal moest van een paal gespo len worden, vervolgens door een gootje opgestuwd worden en via een deurtje in een vak gewerkt worden. Daarna moest een andere bal door een ring ge spoten worden en weer een andere bal, die met een touw aan een plank gebon den was, zodanig met de waterstraal bewerkt worden, dat het touw driemaal om de plank gewonden werd. Tenslotte moesten drie emmers met water gevuld worden. Een der leden van ieder corps werd tevens getest betreffende zijn kennis van snelblusapparaten. Zo leverden van half 2 tot half 7 de corpsen hun prestaties, nauwkeurig ga degeslagen door de heren juryleden en tijdopnemers Motorpcch. Het corps van Hippolytushoef, dat goed van wal stak, zag plotseling zijn watertoevoer angstwekkend verminde ren en ten slotte geheel ophouden; een weigerachtige motor was hiervan de oorzaak, zodat de Wieringers helaas hun zo goed begonnen strijd moesten staken. Uit de koers. Een spuitgast van een ander corps raakte met zijn straal zo uit de koers dat de volle laag in het publiek terecht kwam en een bekend inwoner van Wie- (Ingezonden mededeling). C.J.M.V.-ZOMERKAMP OP TEXEL Het Christelijke Jongemannen Verbond (CJMV) te Amsterdam organiseert deze zomer weer vacantie-kampen o.a. op Texel. Van 15 Juli tot 26 Augustus wor den de jongelui in de gelegenheid ge steld een week in het Texelse kamp te verblijven. Een kampweek wordt ge rekend van Zaterdagmiddag vier uur tot de volgende Zaterdag. Men kan echter ook van Maandag tot Zaterdag komen. Gedurende de week ends bestaat dan, voor zover het aantal plaatsen toelaat, gelegenheid om in het kamp te weekenden. Het CJMV heeft over het gehele land foldertjes verspreid met nadere bijzonderheden over dit kampement voor jongens van zestien jaar en ouder. Men kan deze boekjes aanvragen bij het Bondsbureau, Singel 58, Amsterdam. GIFTEN AFD. TEXEL VAN „HET WITTE KRUIS" Earn. H. Den Burg f 1.-; K.T. Oudeschild f2,50; D.K. De Westen f2,50; A.K. Oos terend f2,50; W.S. nabij Oudeschild f2,50 F.D. De Cocksdorp f2,50; J. D nabij Oos terend f 2,50: J., te De Waal f 1,50; J. S., O'schild f2,50; AR., De Koog f 2,50; M. H Oudeschild f2,50; fam. V. Den Burg f2,50; fam. K. Den Burg f 2,50; W.B. Ei- erland f2,50; fam. D. Den Burg f7,50; fam. Z. De Westen f 1.-; J.V. nabij Oos terend f 1,50; fam. W. Den Burg f 0,50; Wed. B. Den Hoorn f 10.-; J.V. Ooster end f 10.-. ringermeer zelfs ondersteboven gespoten werd. In tussen gaf de „Hollandia" Snel- blusapparatenfabnek, te Utrecht, een demonstratie met diverse apparaten; fel le branden laaiden op, roetzwarte rook wolken staken donker af tegen de blau we hemel, maar in een oogwenk waren de snelblussers het vuur meester. Ook maakten velen van de gelegen heid gebruik om de kazerne en het ma terieel van de plaatselijke brandweer te bezichtigen. In „De Maaier" werd door de heer C. Kakes, van Zaandam, de uitslag bekend gemaakt en werden de prijzen uitgereikt De uitslag was als volgt: 1. Anna-Paulowna; 2. Den Helder II; 3. Noord-Scharwoude; 4. Den Helder I; 5. Wieringerwaard; 6. Hoorn; 7. Heer- Hugowaard; 8. Beeinster, y. MedembUk; 10. Enkhuizen; 11. Wervershoof; 12. Bo- venkarspel; 13. Texel; 14. Castricum. Als men een Texels keurcorps had af gevaardigd zou Texel ongetwijfeld ho ger op de ranglijst zijn gekomen! Ook thans bleek weer, dat deze wed strijden er toe bijdragen het peil der POLITIE AMUSEMENTSORKEST Het Rotterdamse Politie Amusements orkest „Hermandad", een show-orkest, heeft het plan opgevat om op Woensdag 5 Juli een concert te geven te Den Burg. FLINKE COLLECTANT! In het Leidersorgaan van de C.J.M.V. (Chr. Jongemannen Verbond) staat een erelijst vermeld van jongens, die bij de Groene Pyramide Actie een bedrag van f 25,of meer bijeenbrachten. Onder deze flinke collectanten vinden wij KLAAS PRANGER, die f 56,— bijeen bracht. Een en ander was o.m. ten bate van de culturele bijstand aan onze jon gens in Indonesië. ZEEPKISTENRACE. Bij de Zaterdag gehouden proeven op de Hogeberg, is gebleken, dat aan de wedstrijd geen gevaren zijn verbonden. De hoogste snelheid die bereikt kan wor den zal 25 km. per uur zijn. De wagentjes behoeven niet voorzien te zijn van iemmen. Het is ook niet no dig, zoals afbeeldingen over de wedstrijd in Renkum, tonen, dat de wagentjes voorzien zijn van 'n motorkap. Dat maakt de afwerking maar moeilijker en duur der. De belangstelling groeit met de dag. Veel wagentjes zullen voorzien zijn van voorwielen van fietsen met luchtbanden. Nederlandse brandweren op te voeren. Als u een voorwiel mist, weet u waar u Hulde voor de mannen die steeds bereid het terug kan vinden. zijn hiervoor vrijwillig huh tijd op te of feren en als het moet onder dikwijls ge vaarvolle omstandigheden hun mooie taak verrichten! De deelnemers worden verzocht zich op te geven aan de secretaris, de heer F. F. Gerntsma, Wilhelnnnalaan 45, Den Burg. De motorrijder Spierenburg uit Alk maar won de eerste prijs in de zware klasse als deelnemer aan de Zondag j.l. gehouden betrouwbaarheidsrit, de heer J. C. Dros, Eierland behaalde de eerste prijs in de lichte klasse. Er verschenen totaal 45 motorrijders aan de start. Met de boot van 10.20 uit Den Helder arri veerden 28 overkantse rijders en 17 Texelaars namen deel. De start had op de Waalderweg plaats. Het traject was uitgezet dooi de heren H. Veenema en A. Zielman en de controle werd verricht door de heren B. Dros Czn en F. Keij- ser. De motorrijders zijn de organisato- TEXELSE MARKT. Den Burg,12 Juni 1950. Aangevoerd: 1600 lammeren f 37,50-f 44.9 koeien f 700-f 850; 3 paarden f 500-f 650; 70 big gen f 45-f 60' 15 n. khlveren f 35-f 50. LEEUWARDER ACCORDEON-ENSEMBLE Het Leeuwarder Accordeon-ensemble, directeur P. de Vries, hoopt op Zater dag 22 en Zondag 23 Juli, resp. te De Koog en Den Burg (mu/.ieknis) te con certeren. S.V. Dc Cocksdorp. De grote dagen voor SVC komen met rasse schreden nader. Dit is niet alleen voor SVC de gebeurtenis van het jaar maar voor geheel Texel. Laten we Texels naam op dit gebied hoog houden, daarvoor hebben we al veel steun onder vonden van de Texelse burgerij. Maar laten die mensen die «Juin medewerking gaven voor dit grote doel, niet be schaamd staan. Laten we zorgen dat al les fijn in orde is. Daarom doe ik een dringend beroep op alle leden en ook op de jonge donateurs: Geeft 'n avond voor de Vereniging. Liefst vanavond nog. Er is nog zoveel te doen. Op ieder gebied. Tevens doe ik een dringend beroep op allen die belangstelling voor de vereni ging tonen. Vanaf heden niet meer tus sen de witte palen en tussen de bomen te lopen. Het bestuur zal er u allen zeer dankbaar voor zijn. S.V.O.-nieuws. Zaterdagavond speelden twee combi naties tegen elkander. Het "ene elftal be stond hoofdzakelijk uit spelers van 20 jaar en het andere uit oudere spelers. Voor de ïust zijn het de jonge spelers die het meest in de aanval zijn. Door 'n fout in de achterhoede weet C. Witte met een hoog schot in de hoek te doel punten. Tot de rust komt hierin geen verandering. Na de rust zijn het de oudjes die di- ïect tot de aanval overgaan en het is Arie die de stand gelijk weet te maken. Steeds zijn de oudjes nu in de aanval en de stand wordt regelmatig opgevoerd tot 5—1. Denken alle spelers er om dat er Don derdagavond trainen is ook voor de spe lers van het 2e elftal. Laten we 'n voor beeld nemen aan de handbalclub, die met een goede 30 man aan de training deelneemt, dat moeten wij ook kunnen, jongens. De handbalclub ging Zaterdagavond naar De Koog, wat voor onze dames een zware opgaaf was. Het was jammer, dat de keepster van ons elftal niet mee kon, want dat was direct al een verzwakking. Hoewel in het veld niet de minderen, verloren onze dames met 6-1. ren zeer erkentelijk voor de vele moeite die zij zich hebben getroost om de wed strijd zo vlot mogelijk te doen verlopen. Ja, het was een schitterende rit. De uitslag is. Ie prijs J. C. Dros, Eierland str.p. 16 2e prijs J. Jansen, Oudkarspel str.p. 31 3e prijs L. Boot, Wieringen, str.p. 36 4e prijs J. Agter, Den Burg str.p. 40 5e prijs C. Zegel, Den Burg str.p. 42 In de zware klasse reden er 31 mee. Ie prijs Spierenburg, Alkmaar str.p. 5 2e prijs C. Butter, Alkmaar str.p. 6 3e prijs G. de Pont .Alkmaar str.p. 8 4e prijs J. Blokker, N. Niedorp str.p. 8 5e prijs M. Dekker. N. Niedorp str.p. 11 6e prijs G. Moejes, Alkmaar str.p. 13 7e prijs Laagland-Winda, Alkmaar str.p. 13 Pe prijs J. Kikkert, Den Burg str.p. 15 9e prijs Oostendorp, Heiloo str.p 22 10 prijs J Kaan, Oudeschild str.p 23 Vele prijzen De prijzen bestonden uit Bekers, Tak ken. Lauwerkransen, medailles, 't boek Texel en 'LI wandtegels. Beschikbaar ge steld door de fa. M. en A. J. Vonk, VVV Texel, fa. K Mantje, Bakkers Ijzerhan del, fa. Frans Zegel, fa. J. Agter, Visser's Vleeshouwer ij, fa. Fr. v.d. Kooi, Martien Bakker, Aat Bakker. Cor Dros, F. Keij- zer, W. Koopman, Boekhandel Parkstr. M. J. Lutterman. MEDIANA, de 2-j. merrie van de heer A. de Visser, P. H. Polder, fokker-eige naar, voorgeleid op de locale premie keuring te Den Burg. „Een pracht paard, er is op Texel nog nooit zon heste mer rie voorgeleid", al dus de heer C. de Wit. Mediana kreeg 'n lste premie en haar baas werd vergoe ding toegezegd voor de kosten, verbon den aan de reis naar Scha gen, om daar aan de (zwaardere) premiekeuring deel te nemen. Maar de heer De Visser moest wegens drukke werkzaamheden verstek laten gaan. Met het einddiploma van de Rijks landbouwwinterschool, eventueel na aanvullende studie, staan verschillende wegen voor oud-leerlingen open. Aangezien het niet mogelijk is in dit artikel tot in finesses af te dalen, raden wij aan verdere inlichtingen in te win nen bij de Directeur van de Rijksland bouwwinterschool te Schagen. Telefoon: K 2240-284 (school), K 2240-261 (huis). Het blijkt ons, dat nog veel misver stand bestaat omtrent de toelating van leerlingen tot de Rijkslandbouwwinter school. Een jongen, die vlot de lagere school heeft doorlopen, kan na gehouden toelatingsexamen tot deze school wor den toegelaten, mits hij vóór 1 Jan. 1951 16 jaar is geworden. Degene, die een Lagere Landbouw school of een Algemene Landbouwcur- sus hebben gevolgd, kunnen daar zeer veel gemak van hebben. Het bezit van een diploma 3-j. HBS, ULO A of ULO B geeft vrijstelling van het toelatings examen. Het is noodzakelijk, dat men minstens één jaar practisch op een landbouwbe drijf werkzaam is geweest, behoudens gedeeltelijke vrijstelling door de direc teur in bijzondere gevallen. Wanneer men de school bezoekt en na 1 Jan. 1951 20 jaar wordt, is uitstel van militaire dienst mogelijk. Minvermogende leerlingen, die zich onderscheiden door buitengewone ijver, kunnen worden vrijgesteld van het beta len van schoolgeld, terwijl hun kosteloos boeken kunnen worden verstrekt. De school telt twee leerjaren. Elke cursus loopt van eind Sept. tot begin April. Gedurende de zomermaanden tus sen de beide leerjaren moet practisch gewerkt worden, hetzij op ouderlijk be drijf, hetzij op een ander bedrijf in bin nen- of buitenland. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,30; a6,25; 7,50; 11,50; 14,40? 17,55. Van Den Helder: 6,40; a8,15; 10,30; 13,20; 16,30; 19,30. Op Zon- en Alg. erkende Chr. Feest dagen: Van Texel: 6,25; 9,20; 11,50; 17,55. Van Den Helder: 8,15; 10,30; 13,20; 19,30 a alleen op Maandag. KENT V DIE MAN? WAT EEN BOEF! Wie zou dat nu van hem hebben ge dacht? Hij was toch altijd zo correct, ging gezellig met vrouw en kinderen om, was goed en zorgzaam voor zijn gezin, zorgde altijd, dat hetgeen nodig was voor het dagelijkse levensonderhoud er was, kortom hij was een prachtkerel. En nu.De schurk! Ja, daar komt het: de critiek van de mensen. Zonder dat men weet, wat er precies is gebeurd, zonder dat men alle omstandigheden, welke tot zijn fout, zijn misdaad hebben geleid, kent, wordt hij vertrapt, woidt hij uitgestoten uit de maatschappij en als hij straks vrij komt, wordt hij met de vinger nagewezen en krijgt hij geen voet meer aan de grond. Nu ja, zegt men dan, dat is zijn eigen schuld. Dan had hij maar zus of zo. Wat zoudt u hebben gedaan, indien u in dié omstandigheden was gekomen? Het gaat er hier niet om alle fouten goed te praten, alle misdaad met de mantel der liefde te bedekken en te zeggen: goed dat is voorbij, daar praten we niet meer over en kom nu maar hier, dan zullen we je weer eens netjes op 't paard zetten. Wat die dief, die brandstichter, die dronkaard, die oplichter enz. deed, was grotelijks verkeerd, was radicaal fout. Op die misdaad moet straf worden ge steld. Dat eist het recht. Daarom werd de misdadiger dan ook voor zijn rechter geleid en hoorde hij zijn vonnis uitspre ken: 10 jaren, 5 jaren, 1 jaar, 6 maanden gevangenisstraf of vaak ook een voor waardelijke veroordeling van enige maanden met enige jaren proeftijd. Wat zoudt u ervan denken, indien die man straks uit de gevangenis komt of zijn proeftijd (bij voorwaardelijke ver oordeling) achter de rug heeft en hij is verbitterd tegen zichzelf en tegen de maatschaopij? Is dat in het belang van onze samenleving, is dat in het belang van hemzelf, van zijn vrouw, van zijn kinderen? Natuurlijk niet, zult u zeggen. Maar wat dóén we er dan aan? Wat móéten we er aan doen? Kijk, die straftijd, die proeftijd moet worden benut om die mensen, die in nood verkeren, te helpen er bovenop te komen, te helpen weer 'n andere man, een andere vrouw te worden. Daar heeft die man, daar heeft die vrouw wat aan, daar hebben wij als mensen in de sa menleving wat aan, daar heeft ons va derland wat aan! Dat nu is o.a. de taak van de reclasse ring: de in nood verkerende man, de in nood verkerende vrouw te helpen. Die mens roept daar ook om. Kijkt u maar naar het affiche van dit jaar. Reeds als hij nog in de gevangenis zit, hijst hij de noodvlag (de witte doek) en smeekt u om hem niet alleen te laten. Om die hulp mogelijk te maken wordt elk jaar de Nationale Reclasseringsdag georganiseerd, waarvan de materiële re sultaten bestemd zijn voor de reclasse- ringsarbeid, te verrichten door instellin gen van alle gezindten. Dat wij staande zijn gebleven hebben wij te danken aan het feit, dat wij onder zoveel gunstiger omstandigheden hebben geleefd da:a zij. Laat ons die dankbaarheid dan ook tonen: niet alleen met het woord belij den, maar ook met de daad bewijzen door de Nationale Reclasseringscollecte eens extra te bedenken of een gift te storten op postrekening 160150 ten name van Nationale Reclasseringsdag te 's- Gravenhage. „Ik hou van de zomer, die prachtige tijd!" Ja, bij zomerdag leven wij intenser dan bij grauw, koud weer- Zon en licht 2ijn ons lief. Of je nu badgast bent of tot over je oren in het werk zit! Weet u wie óók dol op de zomer is? De Rode Haan, de brand, het (ongewen ste) vuur, dat ieder jaar een grote op pervlakte heide, bos, duin en zo voort in zwart geblakerde velden doet ver worden. Dat is jammer, dat is een groot verlies van ons (zeer kostbare) natuur schoon, dat wij zoveel mogelijk dienen te bescheimen. Wij zijn (met u) in va- cantiestemming en daarom (ook) van daag geen preek, geen bevel, maar na tuurlijk mogen wij wel even een beroep doen op aller medewerking om bos brand te voorkomen. Wij bepeinzen thans een nieuwe slagzin, iets origi neels. Nee, laten we nou niet meer gaan hameien op „Werpt gen branden de sigaret of sigaar achteloos weg". Dat is zo'n dood cliché geworden Maar tja.welke slagzin dan? „Rookt lus tig uw sigaar, maar past op voor brand gevaar!" Is dat beter? In ieder geval weer eens iets anders. Of „Is uw weg geworpen peukje sigaar of sigaret de gelijk gedoofd? Anders hebt ge kans, dat er wéér een brok van ons na tuurschoon wordt geroofd" Wel lang en het loopt ook niet al te vlot. Wij geven dit graag toe, maar wij schrijven dit stukje op een vrije middag. Te midden van Texel's schone natuur- Te midden van bossen, duinen en heide. Het is Het "Kofje, -op ck-hei Spaart het hutje en spaart de heide I II I' ii ut warm. De lucht stijgt trillend omhoog. Het vlamt. Vlammende lucht boven he^t materiaal, dat al dagenlang door de (goede) zon is bestraald. Mensen, dat kan branden! Zorgen wij er allen dus voor, dat 't enkel bij die vlammen de lucht blijft en dat er straks zo maar, verraderlijk vlug niet nog een vlammend vuur bij komt.. Want dan is Leiden in last. Dan wordt er in een ommezien veel kostbaar goed vernield- (En ontmoet u iemand met een bran dende sigaar, waar die beslist niet branden mag, wel wijst u hem (of haar) dan cp het gevaar, waaraan hij de duinen, bossen en heide blootstelt En tussen de regels door kunt u hem of haar dan suggeren: „En plotseling kan de boswachter of de jachtopziener of de politie voor je neus staan en dan ga je onherroepelijk op de bon". Enfin, wij zijn er zeker van, dat een ieder,die dit stukje heeft gelezen, zich opwerpt tot (fel) bestrijder van de ach teloosheid, waarvan reeds zoveel na tuurschoon het slachtoffer geworden is.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1