R.K. Parochie Oudeschild vierde het zilveren priesterschap van pastoor Th. A. M. Nijman Kerkconcert ten bate van Bouwfonds en Restauratie Verlovings kaartjes Vacantietrip van drie Texelaars Het Van Heerwaarden- elftal won Zwemmer verdronken C. Dijker Jr. werd damkampioen Drukkerij Texelse Courant AaN nET WERK De R.K. kerk van Oudeschild. Zaterdagavond omstreeks half zes wemelde het bij de RK. kerk van Ou deschild van eilanders, wier harten opengingen Dij het zien van de lieftallige stoet bruidjes, die zich opstelde voor de pastorie. Er waren hele kleintjes bij, die met de ene hand de vinger in de mond, met de andere krampachtig hun witte bloemen hielden; en ook grotere, wier hoogrode gezichtjes, vanwege de spanning om het grote gebeuren, fris contrasteerden met het smetteloze wit van hun kleedjes. Er was een erepoort en er waren bloemen, bloemen overal. bijt in het parochiehuis, dat eveneens op keurige wijze was opgeknapt en ver sierd. Hartelijk werd de pastoor bij zijn verschijnen het welkom toegezongen en weldra heerste er een ongedwongen stemming. Toen de feestsigaren waren aangestoken, nam namens de gehele pa rochie de heer D. Hin het woord. Hij zette uiteen hoe pastoor en parochianen dit feest hadden opgevat, hoe direct al les heeft bijgedragen en alles in de weer was om dit feest tot een onvergetelijk te maken. Hoe deze pastoor in het bij zonder de sympathie van jong en oud in alle lagen van de bevolking heeft ge wonnen, hoe hij in Oudeschild is gewor den: De goede herder, die zijn schapen kent". Hij bood dan de priester het ca deau van de parochie aan, dat volgens de wens van de jubilaris bestond in iets blijvends voor de kerk zelf, nl. een prachtige moderne verlichting, die heel het gebouw nuanceert. Maar toch was er nog een verrassing, waar de pastoor ge noegen mee zou moeten nemen: om een blijvende herinnering voor hem te heb ben aan zijn eerste pastoraat, bood de parochie als persoonlijk geschenk een schilderij aan, van kerk, pastorie, tuin tjes en dijk van Oudeschild, vervaardigd door de kunstschilder Jan van Ham. Tot slot, als tweede verrassing, werd in ver band met de uitgestrektheid van de pa rochie de pastoor een volkswagen aan geboden, maar deze was.van choco lade. De heer Jos Nyman, oudste broer van de jubilaris, sprak namens de fami lie over de vreugde en het medeleven van allen op deze gedenkwaardige dag. Hierna sprak de heer Slaman. Tot slot bracht de heer P. Boom, di recteur van het zangkoor de samenwer king naar voren tussen de twee mach ten, die in de kerk het meeste geluid ge ven, de pastoor en het zangkoor. Hierna richtte de jubilaris zich op waarlijk roerende wijze tot zijn parochi anen. Hij dankte hen voor hun toewij ding, voor de prachtige cadeaux, maar vooral voor hun liefde. Hij was, zo zeide hij. de 3 jaren dat hij reeds in Oude schild werkte, waarlijk gelukkig ge weest. Nooit had hij zo'n grote priester lijke vreugde gesmaakt als hier. Deze dag van vandaag was de bekroning van dit geluk Hij hoopte, dat Oudeschild altijd het voorrecht zou behouden een« priester in hun midden te hebben. Van de ïeceptie die nu volgde, maak ten allen van de parochie, burgerlijke en kerkelijke autoriteiten van Texel en vele anderen gebruik, om de pastoor persoonlijk de hand te drukken. Ondertussen meerde de Dokter Wage- maker in de haven Bij hen, die op de kade het zo vertrouwde aanleggen van de boot gadesloegen, ontwaarden wij een groep feestelijk geklede personen, de dames en heren van het feestcomité, voltallig aanwezig om hun pastoor te be groeten en hem te begeleiden op zijn entrée joyeuse. Oudeschild had voor het eerst in zijn lange geschiedenis een Priesterfeest, en in het zilveren feest van zijn sympathie- - ke pastoor een welkome aanleiding om de hulde en dank van de parochianen aan de vele priesters, die hier in de loop der eeuwen hebben gewerkt, te uiten. Daar was de pastoor! Joviaal zwaai end als altoos, maar toch met een enigs zins achterdochtige blik naar de gereed staande landauer omdat zijn bescheiden heid vreesde, dat die wel eens voor hem bestemd kon zijn. En inderdaad, het was zo. Het feestcomité begroette hem, hij was weer temidden van zijn dierbaren, maar al spoedig bleek, dat het toch enigszins anders was dan gewoon, wan neer hij op zijn mosquito door de velden tuft; hij was nu de feesteling en had zich te onderwerpen aan het protocol van het feest. Maar toen hij met de heer D. Hin, lid van het kerkbestuur en zijn oudste zuster en broer, in de open landauer plaats nam, straalde toch zijn gezicht van geluk, omdat hij begreep, wat dit moment voor zijn dierbare parochie be tekende. En nu ging het in een feestelij ke stoet met vele volgauto's door het bevlagde dorp naar de kerk, waar de parochianen stonden opgesteld en de kinderen, juichend en jubelend in onbe dwongen geestdrift, een treffend wel kom voor hem, die overal bekend stond als ,,de kindervriend"! En voorafgegaan door bruidjes en koorknapen, gevolgd door priesters en familie, schreed de pastoor het kerl^gebouw binnen. De mooiste bloemen uit 's iands bloe- menserre, Aalsmeer, gekweekt en uitste kend afgeleverd door de heer H. van Leeuwen, aldaar, sierde het kerkje op 'n wijze, die tegelijkertijd rijk en fijnzinnig en stijlvol was. Rozen en groen, witte en zachtrode anjers, waren dusdanig in het gehele gebouw aangebracht, dat een decoratie-architect er jaloers op zou worden Met assistentie van Pastoor G. van Dijk uit Waddinxveen, als diaken, Kapelaan A Auwens uit Den Burg als subdiaken en de theologant, frater J. Nyman, neef van de Pastoor, als cere- moniarus, celebreerde de pastoor nu al lereerst een plechtig lof, om God te dan ken. Onnodig op te merken, dat het koor deze eerste avond, zoals het ook de ge hele volgende dag zou blijven, een genot was voor het oor. Na het lof zongen de gelovigen het eigen lied van de kerk te Oudeschild ,,Het kerkje aan de Zee", met als roerend slot: O Jezus, die als trouwe wacht Aan d' oever staat bij aag en nacht, Deel uit het kerkje aan de Zee Uw Zegen aan ons allen mee. De volgende dag. De volgende morgen betrad de pastoor om 9 uur de kerk om 't plechtige dank offer aan God op te dragen. Pastoor G. van Dijk assisteerde als presbyter assis tent, Kapelaan P. de Groot als diaken, Kapelaan A. Auwens, als sub-diaken en frater J. Nymén als ceremoniarius. Zelfs de zijpaden en de ruimte achter de banken waren gevuld met gelovigen. Op waarlijk schitterende wijze voerde het zangkoor de wisselende en vaste gezan gen uit. De feestpredikatie werd gehou den door Pater K L. de Bouvère, S.C.J., die tot tekst had gekozen: „Sacerdos al ter Christus". De Priester is een tweede Christus. De gewijde redenaar beschreef in zeer eenvoudige woorden het geheim tussen God en 'n mensenziel. De mens is geboren voor het geluk, hij zoekt er naar, iedere seconde van zijn bestaan; de priester is daar om dit streven te lei den naar net eeuwige geluk. De priester staat als een middelaar tussen God en de mensen, in wel en in wee. Spreker ge dacht hen die deze priester aan God, aan de kerk en aan de mensen hebben gege ven: de ouders van de pastoor, die hij bedankte en als in een visioen zag staan voor de troon van God, terwijl alle en gelen zongen hun ter eer, omdat zij zijn de vader en moeder van een priester zoon. Na de H. Mis, waarin allen tot inten tie van de herder tot de H. Tafel nader den, zong het kerkkoor een mooie feest cantate. Een nieuwe verlichting, een prach tig schilderij .een volkswagen. Na de H. Mis zaten alle ouders uit de parochie met hun herder en de familie van de juoilaris aan een feestelijk ont- „Dc Kindervriend". Een van de hoogtepunten van de dag was zeej: zeker de feestelijke kindermid dag. Onderbroken door vele attracties voerden de kinderen zelf voordrachtjes, declamaties en dansjes uit en gaven blijk van hun ijver en enthousiasme dat voor dat der groten niet onderdeed. Feestavond. Een plechtig lof met „Te Deum" uit dankbaarheid besloot het kerkelijk ge deelte van deze grootse dag. Om half 9 begon daarna een feest avond in het parochiehuis, die iedere stadsschouwburg waardig zou geweest zijn. Het is haast onbegrijpelijk, hoe een kleine plaats als Oudeschild krachten en energie kan opbrengen om zoiets fijns en stijlvols te piesteren. Het was een avond van ernst en luim, een non-stop pro gramma van sketches, njdansen, liedjes en declamatie, 'n kleine kunstavond van de beste soort. Vooral het eerste gedeel te, waarin het leven van de pastoor in grote trekken werd uitgebeeld, wras van zeer hoog gehalte, met een grandioze apotheose toen het tussenscherm viel en kerk en pastorie, in een schitterend ge- imiteerde miniatuur, zich aan de ogen der verbaasde toeschouwers vertoonden. Er is weer eens duidelijk gebleken, wat enthousiasme met bescheiden mid delen vermag. Tot slot van de avond dankte de pastoor voor dit mooie feest. Zijn dankwoord kon niet lang zijn, want het was reeds diep in de nacht toen ie der zich voldaan huiswaarts spoedde. CONCERT IN HET PARK. Texel's Eerste Mandoline Orkest (TE- MO) en Eerste Texel's Accordeon Orkest (ETACO) hebben Zaterdag onder leiding van hun dirigent, de heer Jan Visser, in het Park geconcerteerd. Veel publiek be loonde de jeugdige musici met hartelijk applaus. Het meest geslaagd was wel de potpourri van populaire liedjes, waarbij zoals bij meerdere van de 16 nrs. een dameskoortje keurig aansloot. P.S. Een volgende keer wei beter let ten op „komma's" en „punten!" LOPENDE KOFFIEBON IS GELDIG TOT 18 JUNI. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat de op 1 Juni jl. aange wezen koffiebon 464 Algemeen uiterlijk op 17 Juni bij de detaillist kan worden ingeleverd. De volgende koffiebon zal op 13 Juli worden aangewezen. Drie Texelaars, zich noemend „Paul, VVim en Job", maken thans een reisje naar België. Ze hebben ons beloofd op de hoogte te houdeu van hun tocht. Hier dan de eerste brief hun stijl is kort en krachtig, veel tijd om tc pennen hebben ze trouwens niet: Overtocht Texel-Den Helder schitte rend! Van Den Helder met meeste spoed naar Castricum gereden. Stevige borrel bij een goede bekende. In Zaltbommel kocht eindelijk één van de drie een he ren-short, omdat hij dacht dat hij nu wel ver genoeg van Texel verwijderd was. Om 7,30 uur in 's-Hertogenbos en nacht- logies gevraagd bij boer N. op de „Kouwberg". Auto geparkeerd en aard appels gejast. Niet vrij van pitten en schil. Eén van de drie lustte alleen de gehakbal en bracht de aardappels bij 't „zwijn". Slaapplaats geïnspecteerd. Bij het trapje op, bedenkelijke zolder gepas seerd, tweede laddertje op, waarvan eni ge sporten ontbraken. Jupiter was door de pannen te zien. Het hooi was weer best. Onze neus deed zich te goed aan zwijnengeur; de krulstaart logeerde be neden. 't Zal ons wel bevallen. De „hof meester" maakt van een oude vliertak en een bosje touw een „gloednieuwe" bordenkwast. De afwas kan beginnen. De boer in de „Kouwberg" vatte er nog ééntje. Ook w;j werden getracteerd, omdat hij niet meer normaal was. ,,Ge kunde wel bij Bets slaope". Werd ge accepteerd. Om een uur of 12 raakten we op de hooi-tas. Paul sliep spoedig. Job en Wim konden met slapen vanwe ge het lawaai en de ruzie beneden. Zondag verder gegaan naar 's-Herto- genbos. Gezwommen bij de „IJzeren Man" in Weert. Vanzelfsprekend hebben wij er die dag verschillende „gevat". Dit kwam nog vanwege de dorst van de vo rige avond. Bij avond bezoek gebracht aan Weert. Twee onzer hadden veel be kijk vanwege de witte blote benen. 12,30 Hooi, maffen, geen ratten. Het wéér is weer best. Zondagavond. PAUL, WIM, JOB. (De zetter heeft zich vergist: In het manuscript staat uitdrukkelijk: Werd niet geaccepteerd. Red.) Maandag speelde een gecomb. Boys elftal tegen een elftal dat helemaal Van Heerwaarden heette! Na eerst met 3-1 achter te hebben gestaan wonnen de v. Heerwaardens deze match met 4-3. A.s. Donderdag de onderlinge feest avond van de Boys. Leden en genodig den met de resp. dames en heren wor den verwacht om plm. 8,30 uur in Hotel De Zwaan, dus niet om 7,45 u. Dit met het oog op de training. Trainen: adsp. van 6-7; groep B 7-7,45 groep A 7,45-8,30 uur. Zorgt er voor aanwezig te zijn! Zaterdag a.s: OVV 2-Tex. Boys, aan vang 7,30 uur. Handbal S.V. De Koog. Zaterdagavond hebben we tegen OVV gespeeld. Een echte leuke wedstrijd, waarbij bleek, dat er goed is gekeken naar het Nederlandse elftal. Er werd goed overgespeeld, wat een heel voor naam punt is OVV had een keepster die voor het eerst in het doel stond en het vak dan ook nog niet meester was. Wij wisten 6 puntjes te maken, O. één. Maar zo erg is dat niet, we beschouwen het als een goede oefenwedstrijd voor beide partijen. Komt zoveel mogelijk trainen en dan zo lang het kan, dames. Denk niet: „Ik heb geen zin meer", want dat komt bij echte sportmen niet voor! S.V. De Zwaluw. Zaterdagavond ging ons 2e naar G.D. S. 2; de wedstrijd van het le tegen GDS 1 ging niet door. Het was jammer dat 't afbericht zo laat kwam. Het 2e verloor met 2-1 hoewel ze steeds in de aanval waren; in het 2e speelden zeer jonge meisjes mee, dus was het nog een goed resultaat. Het le voetbalelftal speelde Zondag zijn laatste nederlaagwedstrijd tegen W. G.W. 2, ook WGW is er niet in geslaagd ons een nederlaag toe te brengen en zo is Wiron winnaar van de prachtige be ker geworden, die door de heer Rotgans beschikbaar is gesteld. Voor de rust speelde W. een goede wedstrijd, het spel was beter verzorgd dan bij ons en de rust ging met 2-0 voor W. in. Na de rust waren wij steeds in de aanval en werd W. in de verdediging teruggedrongen. Vorige week tegen KSV stonden we ook met 2-0 achter toen maakte Wim Bakker 2-1 en „Meester" 2-2; nu werd hetzelfde geval herhaald, want weer was het Wim die 2-1 maakte en „Meester" die voor de gelijkmaker zorgde na fraai, werk van Cor Smit. Denken de heren leden er aan even bij Willem aan te lopen om hun contributie te voldoen om te grote achterstand te voorkomen? Er is feest in de Zwaluwenfamilie, on ze back van het le, Bouke Wijngaarden, treedt morgen in het huwelijksbootje met Aagje Fooi; Bouk en Aagje, het ga jullie goed! OPSTELLING ELFTALLEN. Gaarne ontvangen wij opstellingen dei- voet- en handbalelftallen. Red. Maandagmiddag is de 48-jarige P. A. Hooykaas, uit Den Haag, gehuwd en va der van zes kinderen, in de Mokbaai verdronken. Zijn vrouw en vier van de zes kinderen waren op het strand, maar niemand heeft dit vreselijke ongeluk zien gebeuren. De heer Hooykaas kon zwem men. Zijn lijk is gistermorgen gevonden. De familie Hooykaas was Zaterdag uit Den Haag op Texel gearriveerd voor een 14-daagse vacantie. Zij bezochten ons ei land nu voor de derde maal en logeerden bij de familie M. C Troost pension „,Het Volle Profijt", op het Molwerk. Zij wa ren steeds vol lof over Texel, Maandag ochtend hadden zij de lammerenmarkt nog bezocht. HARTELIJK VERWELKOMD. Het fanfarecorps VIOS van Oost heeft Vrijdagavond twee serenades gebracht: dien avond kwamen de heren B. Kooger Oost, en Jac. Boogaard, Trentgeest, uit Indonesië thuis. Erepoorten, vlaggen en zo voort gaven relief aan dit feestelijk gebeuren. UITSLAG STIERENKEURING. J Burgemeester en Wethouders der meente Texel maken bekend, dat de slag van de in 1950 in deze gemee gehouden keuring van stieren ten meentehuize ter inzage ligt en aan ic gemeentelijk aanplakbord te Den Bife is aangeplakt. Texel, 13 Juni 1950. Burgemeester en Wethouders van Tex De Loco-burgemeester, S. DE WAABe De Secretaris, P. BEEMSTERBOI Onze plaatsgenoot C. Dijker Jr., Zondag jl. het damkampioenschap N.H. Noorderkwartier te behalen, ker eindigde gelijk met de heer M. Oi l' maar in de daarop volgende herkai wist Dijker te zegevieren. De heer ker heeft thans het recht deel te nem aan de wedstrijden om het kampioe schap van Noordholland, die ongeve October gespeeld worden. Wij wens hem van harte geluk met dit mooie si ces. Maandagavond werd in de N.H. kerk te De Koog een kerkconcert gegeven ten bate van het Bouwfonds der N.H. Ge meente. Dit fonds bestaat al enige jaren en beschikt reeds over een bedrag van f 2500,Het ligt in de bedoeling om t.z.t. een Verenigingslokaal te bouwen. Gisteravond werd dit concert te Den Burg herhaald en wel in de Doopsgezin de kerk. Toen was het batig saldo be stemd voor de restauratie van de N. H. kerk van Den Burg. Maandagavond hebben we het concert te De Koog bijgewoond en we mogen zeggen, dat dit een genotvolle avond is geworden. Het welgekozen, uit 19 num mers bestaande programma, vroeg me dewerking van viool, cello, orgel, solo zang, koor en declamatie. Een gevari eerd programma dus, dat keurig liep. De avond werd geopend door de heer H. Veldhuis, die het doel uiteenzette: versterking van het genoemde Bouw fonds. De kerk was behoorlijk bezet en er blijft dus een behoorlijk batig saldo over.. Verreweg het merendeel der be zoekers .veid door de badgasten ge vormd. „Het is God van Wie de kleine golven zingen", aldus een gedachte in 't „Hym ne" van P. van Renssen, no. 10 van het programma. De kleine golvenzij vloeiden naar het strand en zongen tot het laatst toe. „Looft God, looft Zijn i naam alom". Enkele honderden meters j landinwaarts stond een klein kerkje en daar werd vocaal en instrumentaal Gods grootheid verkondigd: De Herder, De Trooster, Van God en zijn Zoon, die alles volbracht, opdat de mens gelukzalig zou worden. Van Gods majesteit, Zijn goed heid en genade werd getuigd. „Met zang van zoete tonen" en „snarenspel". Zoals wij het lezen in de boeken van het Oude en Nieuwe TestanJent. En wie dit alles heeft mogen beluiste ren moet dankbaar gestemd zijn jegens Hem, Die ook deze avond weer gaf. De mogelijkheid om dit concert te houden. T.ot Zijn eer. Dit concert, onder de algehele leiding van de heer Jan Visser, heeft onze hoog ste verwachtingen volkomen beant woord. Ieder nr. kon ons zeer voldoen. Viool, cello en orgel (de dames Jannie Beumkes, E. Dijt en de heer J. Visser) bleken uitnemend te harmoniëren. Mw. D. Beumkos-Schijff, die al meerdere ma len op Texel heeft gezongen, beschikt over een voortreffelijke stem en het was dan ook een genoegen haar te beluiste ren. Zij trad verscheidene malen op daarbij, zeer goed geaccompagneerd door de heer Jan Visser op het orgel en alle liederen werden uitnemend vertolkt Haar zang was overtuigend. Zeer geslaagd was ook het optreden van het dameskoor en het Gemengd Koor (Burg en Koog). Een zuiver afge stemd koor, welks prestatie ons de in druk gaf, dat ook zij terdege (gezamen- in de kleine kerk lijk) hebben geoefend. Wij kunnen tuurlijk met alle nrs. afzonderlijk no« men. Vermelden wij apart nr. 18 Andai te Cantabile van G. Tartinj, door vioo cello en orgel. Ook de moeilijke passi ges werden onberispelijk uitgevoerd wie zal niet hebben verlangd ook zó kunnen spelen? Nr. 19 Psalm 84, Korai en Fughetta van Koos Ottee, door mengd koor, was verre van gemakkelij en ook dat werd voorbeeldig gezongen. Wij hebben een mooie collectie NIEUWE FOTO'S. Zo zullen wij dan morgenmiddag, Don derdag 15 Juni a.s., om 5 uur weer nieu we foto's maken. Wij verwachten: Jozi na A. Schagen, Jan Cornells Stolk, Al Boon, Annemarie Smit, Martien en Hen nie de Visser. Zeg, Martien, je kleine zusje wordt Aug. 1 jaar. Moet die ook op de foto? O! met z'n tweeen? Enfin, dat spreken wi nog wel even af. Jullie Redactie Jeugdrubriek. P.S. Hans, durfde je niet zelf de prijs te halen? Was je misschien bang voo; een standje, omdat je in die boom was geklommen? Nee toch? 2^ Er is geen groter genot voor de kleine kinderen dan moeder te mogen helpen Als deze er een beetje begrip voor heeft en welke echte moeder heeft dat niet? zal ze dat natuurlijk goed vinden Er is echter één schaduwzijde aan die hulp: onze dochter neemt het niet zo nauw met haar kleding. Al gauw zit ze vol met waterspatten, en even later is dit misschien aangevuld met lelijke vet- of andere vlek ken. Dit alles kan natuurlijk worden voorkomen als we het kind een schort geven, dat we gemakkelijk kunnen wassen. Moeder die zelf hard werkt, en dochter hebben dus behoefte aan een schort, zodat de afgebeelde modelletjes te pas zullen komen. K 3956/9. Het lijfje van dit schortje heeft een ronde hals uitsnijding en een paar gerimpel- •f6oncn!n^ Benodigd voor 100 cm. bovenw 3 m. stof van 90 cm. breedte, •v 3950/9 Een snoezig schortje voor de allerkleinste. Benodigd voor de 'eeftiid van 4 laar 1 55 m stof van 90 cm. breedte K 3951/9 Dit schortie sluit van achteren met een rij knopen. Benodigd voor de leeftiid van 5 iaar 1 35 m stof van 90 cm breedte. De knippatronen van de kindermodellen zijn a f 0.75, van het grote npdel f 0 9^ verkrijgbaar bii ..Bella" Patronenservice. Kromme Mieuwe Gracht 66 Utrecht Betaling uitsluitend per postwissel. 'K 3956/9 is verkrijgbaar voor 94 100 en 108 cm bovenwijdte. K 3950/9 voor d- i^ftiid van 2. 4 en 6 iaar en R 3951/9 voor 3 5 en 7 iaar De modellen zijn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 2