Hoe luidde het advies „TEXEL" „CORALIE" BOEKHANDEL PARKSTRAAT 42 scholieren werden door beroepskeuze- adviseurs getest Ook Uw gastên houden van T exel Waakhonden in brandende zon Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg Jeugdrubriek l'iaf'üc eeiiw (j-efecUn Gia TEN 43 Leerlingen van de o.l. school Den Burg en de o.l. school De Koog hebben deelgenomen aan de test inzake de be roepskeuze, waarover wij reeds uitvoe rig schreven Hieronder volgen enkele adviezen, uitgebracht door de Beroepskeuze-advi seurs: „Aangeraden wordt haar naar de huishoudschool te laten gaan. De stof van de lagere school heeft zij thans doorgewerkt, terwijl op de huishoud school in vele practische vakken les wordt gegeven, waarvan zij later in de practijk van het leven veel nut zal heb ben". „Deze jongen kan het best eerst de 7e klas doorlopen. Zou zijn taalkundig in zicht nog wat verbeteren, dan is ULO- school niet uitgesloten. Overigens een jongen die op een afdeling timmeren van een Dagambachtsschool geen slecht figuur zou slaan. Hoewel de ouders dit misschien minder wenselijk achten, lijkt landbouwonderwijs ook zeker geschikt. Er bestaat wel een kansje, dat hij later de Rijkslandbouwwinterscnool in Scha- gen zou kunnen bezoeken. Vooral zijn tempo van werken is veel meer op de landbouw ingesteld dan op andere be roepen". „Zij kan het Ulo-onderwijs wel vol gen, wanneer zij haar taak serieus blijft opvatten en de lessen nauwgezet volgt Als zij verpleegster wil worden is het bezit van het Ulo-diploma wel een ver eiste". „In overweging wordt gegeven hem eerst de 7e klas te laten doorlopen en hem daarna naar de ambachtsschool te sturen. Hij zal op de ambachtsschool als leerling-electricien vooral met de theo retische vakken wel moeite hebben. Wanneer hij goed zijn best doet, kan hij het diploma echter wel behalen, vooral waar zijn practische aanleg voldoende is. Hij moet echter wat meer zorg aan zijn werk besteden en van de beginne af goed aanpakken." „Hij is een jongen, die zeer zeker in staat moet worden geacht, een Am bachtsschoolopleiding met goed gevolg te volbrengen, zowel theoretisch als practisch. Practisch werk ligt hem ech ter wel beter. Indien hij naar de Am bachtsschool gaat, is de afdeling timme ren geschikt". „Een zeer pienter meisje, met een bij zonder goede aanleg voor wiskunde en daarmede corresponderende vakken. De taalaanleg is minder goed, maar toch voldoende. HBS-B is dan ook mogelijk voor dit meisje. Dit houdt tevens in, dat zij Mulo-B kan volgen. Haar niet altijd voldoende concentratie wordt ruim- vergoed door haar goede aan- schoots leg". „Geen jongen, die dit jaar naar een Ulo kan worden gestuurd Geadviseerd wordt hem de 7e klas l.o. te laten door lopen en bij behoorlijke vooruitgang de Ulo nader te overwegen. Zijn de school resultaten niet beter, dan ware Am bachtsschool of lagere landbouwschool te 9 ver wegen Een nader advies is ge wenst aan het einde der 7e klas". Het aantal door de Gewestelijke Ar beidsbureaus verstrekte beroeps- en studieadviezen bleek nu aanmerkelijk hoger te liggen dan in het le kwartaal van het vorige jaar. Voor een belangrijk deel is dit het gevolg van de terugkeer van militairen uit Indonesië, die advies komen inwinnen alvorens hun plaats in het arbeidsproces in te nemen. Daar naast is ook het aantal adviezen, dat aan jongeren werd verstrekt, toegeno men. En ZIJ willen er graag méér van weten Geef hun dan het boek door J. A. v. d. Vlis ter lezing! Het is in voorraad bij: Parkstraat 10 Den Burg Snel verkeer en langzaam verkeer, Wcest beleefd, over en weer! De zomer komt met weer dat uitnodigt tot een fietstocht. De hond die op onna speurlijke wijze onze plannen kent, raadt de bedoeling: heerlijk, hij wil mee met de baas op avontuur, al was 't tot het einde der wereld. Baas, echt dieren vriend, twijfelt even. maar de hond wint het pleit en.het begin is een feest voor beiden. De snelheid van een fietser en de af standen, die men op een fiets gemak kelijk „neemt' zijn echter gemeenlijk te groot om het feest te doen voortduren en dan wordt het tochtje geleidelijk een marteling ook weer voor beiden, althans als die baas van zijn hond houdt. Denk niet overwegende, dat een volgend maal de hond graag weer mee wil dat het hem blijkbaar geen kwaad doet: inspanning kan geen kwaad, maar overspanning wreekt zich vroeg of laat onherroepelijk. Waakhonden Dierenbescherming ontving weer ver scheidene klachten, dat voor waakhon den die aan kettingen worden gehouden, niet voor voldoende drinkwater gezorgd wordt. Zij liggen vaak in de brandende zon en wanneer zij een hok hebben er zijn ook klachten waarin wordt ge meld, dat de viervoeters daar niet eens over beschikken dan zouden zij be schutting kunnen zoeken, maar dan zijn bij hete zomerdagen, zoals wij thans weer hebben gehad, zulke hokken snik heet. Zorgt dus voor schaduw. Laten wij de waakhond te hulp ko men, wanneer men er nog niet toe over kan gaan om hem volledige vrijheid te schenken. De mens is werkelijk in staat om zijn lot dragelijker te maken. Verschillende Gemeentebesturen zijn in deze richting werkzaam. Wanneer wij dit schrijven komt een bericht door uit Zevenbergen, houdende dat de Gemeente aldaar, op voorstel van B. en W. zon der hoofdelijke stemming een aantal voorschriften heeft uitgevaardigd, welke beogen het leven van de waakhond tot een redelijk bestaan te maken. Korte kettingen aan krammen in een verweerd hok zijn voortaan uit den boze en taboe. Een hond mag slechts worden vastgelegd aan een ketting van minstens 2 meter lang, welke dan aan een looplijn moet zijn bevestigd, die het dier mins tens 5 meter bewegingsvrijheid geeft. Omtrent de hondenhokken is bepaald, dat deze aan drie zijden regen- en wind- dicht moeten zijn afgesloten en een ste nen of betonnen vloer moeten hebben, welke steeds is gedekt met 10 cm dik stro. De waakhond moet dit hok kunnen binnengaan wanneer hij dit verkiest en bovendien moet steeds een bak vers wa ter in zijn nabijheid aanwezig zijn. Ten slotte worden nog afmetingen van de hokken voorgeschreven. Minimum eis is, dat het hok anderhalf maal zo lang is als zijn bewoner. Nadere inlichtingen omtrent kennel, hok en loonlijn worden door Dierenbe scherming, Prinses Manestraat 40 te 's-Gravenhage, gratis verstrekt. G. Nieuwenhuijsen Secretaris Perscommissie der Ne derlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren. door G. Th- ROTMAN- Nadruk verboden. 17- Nu. dat vond meneer Kruizemunt een billijk voorstel, want als ze liet goud niet. vonden, wat took ook mogelijk was. was de notaris de reiskosten kwijt- Ter stond bracht de brave man hen naar het vliegveld; hij had daar onder de piloten een neef, mei wien ze het gauw over de kosten eens waren- Drie dagen later leeds zouden ze vertrekken. 18. Precies op de afgesproken dag was alles voor de reis gereed. De bagage was van le voren per auto naar het vliegveld gt'bradht en weldra volgden Jantje en zijn vader per taxi- „Tjonge, wat een pracht van '11 toestel!" zei mijn heer Kruizemunt- Nr. 6. MARJA KOOKN. Mar ja wordt morgen 4 jaar. Ze woont Schildereind 67. Vol is ze van haar ver jaardag en ze hoopt, dat het cadeau een slaappop zal zijn. Al is-ie nog zo klein, als-ie maar slapen kan, heeft ze gezegd. Wel, wij geven haar een goeie kans, want ze doet flink haar best op de Be waarschool. Ze zit in de eerste klas. Nu niks geen weer om in school te zijn, hè, Mar ja! Maar de juffrouw gaat zeker wel met jullie wandelen en wij stellen ons voor, dat jullie bijna de hele dag m de speeltuin zult zijn! Houd je van schom melen en zo? Wij weten, dat je van het water houdt! Dat heeft moeder verteld. Prachtig weer alle dagen, zeg en het verwondert ons dan ook niet, dat je niet uit het water te krijgen bent' Kun je al een beetje zwemmen? (Uit de Texelse Crt. van Juni 1900) GEMENGD NIEUWS. In de eerste 3 maanden van dit jaar (1900) werden in Atjeh buitgemaakt en van Atjehers in genomen- 71 Beaumontgeweren, 19 an dere achterlaadgeweren 22 repeteerkara- bijnen, 172 voorlaadgeweren en donder bussen. 9 revolvers en 372 blanke wa pens. OOSTEREND, 1900. Tweede Pink sterdag weid hier een ringrijderij ge houden. Nadat met de muziek van het Texelsch Fanfarecorps voorop en ge volgd door de 25 deelnemende tilbury's een rondgang döor het dorp was ge maakt, werd met den wedstrijd, die ook eenigen tijd door het E.A. Hoofd der Gemeente (burgemeester H. W. de Jon- cheere) met belangstelling werd gevolgd, aangevangen. Te half zeven was deze beslist. 1. werden Jacob Eelman Gzn. en mej. G. Dalmeijer; 2. Herbertus Kievi en mej. S. Thomasse; 3. Jacob Eelmai Dzn. en mej A. Brans-Eelman. De prij zen waren: pendule met marmer me coupes, portemonnaie met gouden slui ting, barometer, zilveren armband, keurkaraf met zilver gemonteerd, glazei stel met nikkel, bestaande uit suikerpot lepeltje en melkkan. OOSTEREND, 4 Juni 1900. Zater dag werd hier opnieuw eene vergaderin gehouden door de afdeling „Texel" va Volksweerbaarheid. Van het Bestuui waren tegenwoordig de heren J. d Jongh, Jb. Kikkert, D. Mentz en P. Kuij per, alsmede de correspondenten Joh Eelman en IJ. Koppen. De voorzitter, d heer A. Wagemaker, was verhinden waarom de vergadering geleid wer door den heer J. de Jongh. De openings rede van de waarnemende voorzitte mocht keurig genoemd worden. Na er oj gewezen te hebben, dat eenige invloed rijke personen de stoot voor Volksweer baarheid hadden gegeven, welk strevei goed, schoon en edel werden genoemd werd geschetst, hoe noodig het is moeilijke dagen front tegen de vijand t< kunnen maken. Moeilijk zijn ook than de tijden, nu we een dapper volk ii het zuiden van Afrika zien worstelen te gen het overmachtige Engeland. Doch a zien we, «lat die fiere strijders in hurrni laatste schansen worden teruggedron gen, we willen blijven gelooven, da eene eerlijke zaak het tenslotte zal win nen. De heldenmoed van dat kleine vol) dwingt nog onze bewondering af en zo als dit pal tracht te staan voor de heer lijke vrijheid, zoo moet ook het kleim Nederland zich aangorden om het er der vaderen te verdedigen, als gevaai dreigt. Laten we daarbij opslaan de be stoven bladzijden van ons geschiedenis boek en in de eerste plaats denken aai een Willem van Oranje en zooveel ande ren, die goed en bloed lieten voor dierbare vrijheid. Geciteerd werd hierbij een fragmen van Schimmel, terwijl met nadruk ge wezen werd op de gedachte „dat elk* burger een held en elk dorp een vloo moet worden". Zoo moeten ook Texelaars, niet achterblijven en waardig maken. Spreker had op wandeltochtje het volgende versje gel maakt:: „O ja, 't is Texelsch voik, dat Texel I blijft bewonen, I Het zal aan Nederland met trotsche I nadruk toonenl Dat, klimt de nood ten top, de moedl ook stijgt En tot de jongste snik de borst naar B vrijheid hijgt". I Het getal leden alhier klom tot 32, ter wijl medegedeeld werd, dat elders ruin honderd leden waren aangenomen. - L v\ Hoewel wij wol graag allemaal een slanke lijn zouden willen hebben, is dit in de practijk toch niet het geval. Vooral in Nederland en Bel gië zijn er vele dames, die allesbe halve een slank figuur hebben. Maar ook met een minder slank figuur kunnen we een goed figuur hebben, wanneer we ons maar ge schikt kleden. En daarbij moeten we niet toch slank willen lijken en ons te veel forceren, want dat is de ergste fout, die we kunnen ma- l i. Het is veel beter een toilet te kiezen, dat speciaal is ontworpen voor gezette figuren. Doorgaans zal zal zo'n toilet zeer eenvoudig en glad van model zijn. De ruim aan gezette rok. de vleermuismouw en de zeer blousende rug zijn ver keerd, evenals ook een zeer w(jde mouw. De ruimte moet op verant woorde plaatsen zijn aangebracht. De afgebeelde modellen zijn speciaal voor grote maten. d 8 Een eenvoudig en toch gekleed model, dat zeer geschikt is r zwaardere figuren. Het japonnetje kan van effen zowel ais van een gebloemde stof worden gemaakt, terwijl de lange mouw door een korte kan worden vervangen. De rok heeft platte plooien. Benodigd voor 118 centimeter bovenwijdte 3.10 meter stof van 140 centimeter breedte K 3907/8 Een zeer chique en jeugdige blouse. De dubbele rij knopen op het voorpand staat bijzonder goed. De mouwen hebben een strakke manchet, die met een knoop wordt gesloten. Benodigd voor 102 cen timeter bovenwijdte 2.20 meter stof van 90 centimeter breedte. K 3908 8 Deze blouse heeft een aangeknipte mouw met een normale armsgatwijdte. Midden over de mouw loopt een naad. Benodigd voor 100 centimeter bovenwijdte 3 meter stof van 90 centimeter breedte. De knippatronen van deze modellen zijn a 0,95 bij „Bella" Patronen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht te bestellen. K 3905 8 is verkrijgbaar in de bov .n wijdten van 110, 118 cn 124 cm, K 3907/8 in 94. 102 en 110 cm. bovenwijdte en K 3908 8 in de boven sten van 92. 100 en 108 cm. ■nndellen zijn overgenomen uit „Bella" het Nieuwe Modeblad. 92 /co zo# SOOS 7/0 7/8 FEUILLETON 44.) Ik heb nog nooit in mijn leven een huis gehad, een echt huis. met bloemen er omheen en bomen en alles! Een huis. dat ik gezellig en mooi kan maken- Haar steun trilde- Niemand is ooit zo goed voor ons gem eest als jij en Allan Dat was de moeilijkheid, dacht Cora- lie. Nancy was niet gewend aan vriende lijkheid- Di3 steeg haar naar het hoofd- Ze aanhad Coralie gewoonweg. Nu dat kon er mee dooi'. Maar ongelukkiger wijze aanbad ze Allan ook- Haar blau we ogen konden naar hem kijken met. 'n wonderlijke glans, die Coralie hang maakte. En Allan scheen daar nooit iets van te meuken Hij was goed en harte lijk voor Lucas en zijn kleinkind, maar hij bleef nog altijd een ietwat eenzelvig mens. Zou die ellende met Peggy Neale iets in hem hebben doodgemaakt? Zou hier bitter verdriet voor Nancy kunnen ontstaan? Coralie wilde niet. dat het arme kind weer ongeluk in haar leven zou krijgen- Toen Allan onder de wagen uit kwam kruipen, maakte ze een keurige pirouet te- Wil je eens even naar mij kijken, zei ze. Ik krijg 50 cent van je- Allan nam haar van hoofd tot voeten op- Verdikkie! riep hij. Je krijgt 60 cent, Sihylook. Nancy kwam aandragen met een hak warim waterveen doek en een stuk zand- zeep en zette dit bij Allan neer- Hij was te met zorg zijn handen tot ze geheel schoon waren en toen hij ze goed had afgedroogd, streek hij met zijn ene hand over liet goudblonde haar- Ik snap niet. hoe ik liet hier ooit zonder jou heb kunnen stellen, Klein duimpje. zei hij- Nancy's tere gezicht kreeg een blosje en Coralie keek een andere kant uit. Iiij doet tegen haar of ze tien is en bij haar oudoom, daaht ze bivaad. toen ze even later met Allan door het arwe- veld naar huis terugkeerde. Maar Nancy was geen kind- Ze had gebeefd toen hij haar aanraakte. Coralie beet op haar lip en keek Allan van terzijde aan- Wat blind kunnen' mannen toch zijn. dacht ze. Nancy was verliefd geworden op Allan, daar viel niet aan de twijfelen, en Allan deed vriendelijk als een oude heer tegen haar alsof ze een onmondig kindje was. Iemand, die met Nancy's gevoe lens speelt, erdient niet meer dan dood geschoten te worden! rie.p ze opeens. En ik zou de revolver graag af schieten. zei Allan- M maar1 zy is een schat van een kind, ver volgde hij. Ze geeft je het gevoel of je een niillionnair bent als je wat voor haar doet- Hij glimlachte vaderlijk- Het gaat recht tot je hart zoals ze bloost en straalt, wanneer je een of ander prullig ding voor haar maakt- Maar begon Coralie weer. Ze gelooft zo'n beetje dat wij (jij en ik) alleenvertegenwoordigers zijn van het goede Hij zuchtte. Het is een groot geluk geweest, dat ze ons heeft gevon den om zidh aan te heohten. Och misschien is de dokter wel een beetje optimistisch geweest- Die indruk maakte hij niet op mij. I-Iij zei, dat het niet lang meer kón du ren, hoetwel de nieuwe toestand natuur lijk wel ten goede heeft gewerkt- Maar An'dy! hij is te oud en al te ver heen. Arme Nancy zegt, dat hij met de dag be ter wondt- Het zal als het komt, een vreselijke slag voor haar zijn- Wij zullen alles voor haar moeten doen wat wij kunnen. Ja. zei Ooralie met bedrukte stem. hoewel dat helemaal niet de raad was, die zij Allan had willen geven. Nick en Gina verschenen tegen zes uur. Pas toen ze er waren, voelde Ruth hoe ze naar hen verlangd had- Nick was haar oudste en hij had een gróte plaats in haar hart. Hij nam haar in zijn armen en tildj haar van de voorstoep en kuste haar alsof zijn zie! naar haar gehongerd had. Gina zag er goed uit. Ze was dikker geworden cn had geen donkere kringen meer onder haar ogen- Wat is het hier heerlijk, moeke, liep ze opgetogen. Vind je niet? zei Ooralie en ze keek tersluiks naar Gina cwn te zien of ze niet zou lachen om de grote, oude tafel in de zitkamer en de witte gordijnen met stro ken. die Coralie en haar moeder met zo veel zorg gemaakt hadden- Maar blijkbaar meende Gina wat ze zei en alles welbeschouwd kou dat ook heel goed zijn- Want zelfs Coralie moest erkennen dat ze wonderen hadden gedaan met het oude huis- Zij en Ruth hadden in de zitkamer en de slaapka mers de versleten vloermatten opgeno men en de vloeren netjes geverfd waarna ze nieuwe helder gekleurde mat ten hadden gelegd. Dallas en Allan had den de eetkamer behangen en' de muren der andere kamers met waterverf crème gekleurd. Overal stonden vazen met bloemen. Jij slaapt bij mij, Gina, zei Ooralie, en Nick bü Allan. Kom mee, dan zal ik je onze kamer laten zien- Gina greep haar valies, maar Nick nam liet haar uit de hand. Dat zal ik wel naar haven brengen, zei hij- Met het vaiies in zijn ene hand en zijn andere arm om Gina heen. liep hij naast haar de trap op. Zijn moeder keek hen met grote ogen na- Nick's stem had be schermend geklonken en hij was zicht baar ouder geworden- Hij zag er niet meer zo jongensachtig uit als vroeger- Maar hij was flink en opgewekt. Later aan tafel vertelde hij, hoe hij en Gina hun huishoudbudget geregeld had. den- Zoveel voor de huur. zoveel voor brandstof, licht. enz., zoveel eten. zoveel voor kleren en dan nog dertig dollar per maand in de .spaarpot- En die gaan er in. al moeten we de laatste dagen van de maand ook alleen droog brood eten. Dallas zuchtte en zijn gezicht verlooil alle blijheid. En jullie kunt niet snappn. wat Gi l na kan doen met een dollar. Wondersil gewoonweg! Gina grinnikte. Niks bijzondere, jól zei ze. Nick legde zijn hand op de hare- Ei we dachten nog wel, dat we ons zouden doodvenvel ;n, 's avonds thuis- Maar 't i: verduiveld gezellig, hé. Gina? Gina glimlachte. We lezen de kran, en luisterei naar de radio en kletsen over allerlei enl cn maken plannenIiij kreeg 'n| kleur en keek Gina aan en die kreeg eeil kleur. Wat bezielt je? zei ze. Allan grinnikte en Coralie stond op eil ging naar de keuken, waar ze Suzzttl aan de buitendeur hoorde krabben. Kon maar binnen, zei ze boos, maar je ver dient geen eten- Goeie genade! riep Nirk. wat heef die uitgevoerd? Achter de konijnen aan gezeten? Die is niet goed wijs meer. zei Co ralie- Ze wil zich niet meer laten was sen. Ze wil niet meer in haar mandjf slapen- Als er een deur opengaat, ver dwijnt ze en je ziet 'r alleen terug mei etenstijd. Ze zit de kippen achterna en vecht met de poes van ma Asüi. Gisteren is ze een koe te lijf gegaan en vannach is ze helemaal niet thuisgekomen. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4