Cfroen <2warts jexeh in het harL, Restauratie N.H. Kerk Oudeschild wordt tijd Nog enkele dagen Architect Royaard's tekeningen tonen belangrijke wijzigingen I'Toren herkrijgt vorm L van t uóór. Je brancl U stalt Uw fiets veilig bij Zegel Hoe bestaat t Texelse reizigers waren hun hotel kwijt Kostbare taxi speurtocht Kellner „verspeelde tientje Lebbii iria wilde graag poseren Bouwvakarbeiders krijgen hun pensioen Jaarlijks 20 millioen aan premies WOENSDAG 21 JUNI 1950 [TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6436 COURANT Uitgave N.V. v.h. Fa. Langeveld De Rooy 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs f 2,75 per half jaar. NEE, we gingen niet naai Oudeschild om Texel'z oudste motor(bakfiets)rijdei te interviewen. Dat is de heer Gerrit Bakker, een 80-jarige grijsaard, die 15 jaar geleden op z'n motorbakfiets klom en die Viijdagmiddag vol energie be zig was met het opknappen van zijn vehikel. Ook gingen wij niet kijken of de baggermolen al bezig was, in en voor de haven. Of hoeveel toeristen on ze Dokter Wagemaker aan boord had. Wij waren naar Oudeschild gegaan om eens een kijkje te nemen op de tentoonstelling van allerlei oude voorwer pen, welke Donderdag in de N-H. kerk is geopend. Het batig saldo van deze tentoonstelling is bestemd voor het Kerk-Restauratiefonds. i - r r Restauratie.... Dat wordt tijd! In ons blad van 21 Sept. 1937 vinden wij 'n artikel over deze kerk en daarin wordt geschreven over de verzakkingen, die zich hier voordoen. Merkwaardig is, dat die verzakkingen zich juist voordoen bij de later bijge bouwde gedeelten, de noordelijke vleu gel en de catechisatiekamer". Zo staat er. Nu leven wij in 1950 en sinds 1937 is er niets verbeterd. Toch heeft het er alle schijn van, dat deze kerk binnen niet al te lange tijd flink onder handen zal worden genomen: wij vonden er gro te tekeningen door de bekende architect Royaards uit Bergen die o.a, ook met de restauratie van de N.H. kerk te Den Burg en Den Hoorn is belast en wij dachten: als er één restauratie zijn be- ;lag heeft gehad volgen er wel meer! Die tekeningen toonden ons, hoe de plannen zijn van de architect, hoe de gerestaureerde kerk er waarschijnlijk zal uitzien. Tegenwoordig ligt de ingang aan de Oostzijde, vroeger betrad men de kerk via een westelijke ingang en het ligt in de bedoeling om de ingang weer op de oorspronkelijke plaats aan te brengen. De preekstoel verhuist dan een heel stuk Oostwaarts. Oorspronkelijk was deze kerk kleiner: in 1740 is de noordelijke vleugel bijge bouwd, waar die vleugel het oudere ge deelte raakt, ziet men een lelijke ver zakking. Bijgebouwd.... kerkvergro- ting. Ja, dat was destijds nodig, maar te genwoordig heeft men ruimte genoeg zonder die vleugel.ach, Oudeschild is zoveel groter geweest.Die vleugel zal bij de restauartie door een muur worden afgesloten. Het nieuwe apparte ment zal dienst doen als verenigingslo kaal en consistoriekamer. Het orgel zal verhuizen naar een plaats boven de nieuwe ingang. Rondneuzend op de tentoonstelling treft men een tekening van de brand, welke de toien in 1903 heeft geteisterd. De tekening is gemaakt door de 14-ja- rige B. Schellinger. Men ziet duidelijk de vormen van de oude toren, ofschoon de vlammen naar alle kanten uitslaan. Architect Royaards nu. wil de toren zijn oorspronkelijke vorm terug geven. „Brand!" Donderdagavond, 6 Aug. 1903 werd Oudeschild opgeschrikt door de uitroep Brand in de toren!" De bliksem was ingeslagen. De correspondent van ons blad meldde: „Weldra stond de houten toren in ichterlaaie en de brandspuit van Oude schild was niet bij machte het vuur te duiten. Per renbode verzocht men assis- entie der brandweer te Den Burg, daar nen vreesde, dat het kerkgebouw ook verloren zou gaan. Het duurde niet lang 'f de Aanjager van Den Burg ver- icheen op het terrein van de brand en errichtte goede diensten. Om circa vijf ur 's morgens was men de brand mees- t en alleen de toren was een prooi der lammen geworden Het kerkgebouw ,eeft echter grote waterschade geleden; 'er en daar is de vloer verzakt. De :htkronen, kerkelijke boeken en regis- rs had men reeds in veiligheid ge acht. Het geheel levert nu een treurig :houwspel op". Herstel aanbesteed, in. Door de bouwkundige M. A. te Nuijl, 1> alhier, zo lezen wij een half jaar later, Werd 27 Jan. 1904 namens de kerk voogdij en notabelen te Oudeschild aan- lat besteed het doen van herstellingen aan de N.H. kerk en pastorie. De uitslag was: R. Daalder, Den Burg f 3542,P. Zoetelief, Den Burg f3128,Gebr. van Pelt, Den Helder f 3065,—, G. Schellin ger f 3058,J. v. Wessem, Den Burg f 2971,J. Veen, Oudeschild f 2980, C. Huisman, Den Burg f 2960,T. v. d. Ster, Den Helder f 2893, De raming was f3032,Het werk werd aan de laagste inschrijver gegund. April 1904 meldde onze correspondent: ,.De kerktoren der Herv. Gem. is nu kant en klaar en doet zijn bouwmeesters, de heren gebr. T. en S. de Wijn alhier, alle eer aan. Eenvoud kenmerk van 't ware, wordt ook door de nieuwe toren ons herinnerd. Wat lang gemist werd en in een werke lijke behoefte voorziet, is het geregeld slaan van de torenklok en 't juist aan wijzen van de tijd op heldere wijzerbor- den, welke op drie plaatsen van de to ren zijn aangebracht". 9 Aug. 1904 werd het gerestaureerde kerkgebouw heropend. Hierover lezen wij: ,,Ds. Post van Hoorn trad als feest redenaar op naar aanleiding van He breeën 10:25 „Wij moeten onze eigen bijeenkomst niet verzuimen, zoals som migen dat gewoon zijn, maar elkander aansporen en dat des te meer, naarmate gij de dag ziet naderen". Aan het slot bracht de predikant dank aan de Synode en voorts aan allen, die tot dit herstellingswerk hadden bijge dragen. De gemeente zong na de preek staande Ds. Post de bekende bede toe: ,,Dat 's Heren zegen op u daal' voor welk blijk van vriendelijke gezindheid de predikant in hartelijke bewoordingen zijn dank uitsprak. Ons dorp heeft nu weer een net, een voudig bedehuis; vindt het nu ook wat drukker bezoek!" In ons volgend slotartikel vertellen wij u een en ander van de tentoonstel ling zelf. KOGERWEG WORDT BREDER. Maandag is men begonnen met het verbreden van de Kogerweg en wel van af Tubantia lot De Koog. Deze weg, die ihans 4 meter breed is, zal op 5 metre worden gebracht, in de bochten op 5V£ meter. Dit werk, dat door de Dertig Polders zal worden uitgevoerd, zal onge veer een week duren. (Ingezonden mededeling). KATWIJK VECHT VOOR EEN HAVEN Verzoekschrift met 7000 handtekenin gen naar minister-president. Vrijdag jl. werd aan de minister-pre sident door vertegenwoordigers van de visserij in Katwijk een verzoekschrift met 7000 handtekeningen aangeboden waarin een dringend beroep op de rege ring wordt gedaan de aanleg van een ha ven te Katwijk doen uitvoeren. Dit werd medegedeeld op een bijeen komst door de Stichtingscommissie Zee haven Katv^ijk in het raadhuis voor de Nederlandse pers georganiseerd. De bur gemeester, mr. W. J. Woldringh zeide, dat men de belangen van een vissers plaats van 20,000 inwoners niet maar zonder meer opzij kan zetten en dat Katwijk daarom recht heeft op een toe gang tot zee. De voorzitter der Stichtingscommis sie, de heer P. de Bruin zeide aan de hand van cijfers dat voor elke logger per seizoen f 6300 moet worden uitgegeven om van Katwijk binnendoor naar IJmui- den ter visvangst te gaan. Dit betekent voor de hele Katwijkse vissersvloot jaar lijks een totaal van f 400,000 aan onnodi ge uitgaven plus voor iedere reis twee dagen tijdverlies. Het uitgeven van die kosten kan men niet volhouden. Het probleem van de havenkosten acht de Katwijkse visserij met het moei lijkste. Immers, Nederland heeft aan Marshall-hulp 303 millioen gulden ont vangen, waarvan tot heden 240,3 mil lioen is uitgegeven. In de lange lijst van hulpverleningen komt het zwaargeteis- terde visserij-bedrijf niet voor. En men vraagt zich daarom af, of de 6^ 7 mil lioen voor een Katwijkse vissershaven er werkelijk niet af zouden kunnen. (Kan Texel daarvan misschien ook een graantje meepikken? Red. Texelse Courant). Een bakker te Den Hoorn had laatst Zijn broodjes weer gebakken En dacht, ik zal ze nu meteen Maar in de wagen pakken. Mijn bakkerij is meer dan vol, Ik kan mij haast niet keren. En bovendien kan dan mijn knecht Hem zó om tien uur smeren. Want men mag bij verordening Vóór tien uur in de morgen Geen krentenmik of ander brood Van die dag gaan bezorgen. Zoals gedacht werd, werd gedaan, Het brood ging in de wagen En onze bakker was alweer Aan ander werk geslagen. Maar plots kwam een politieagent De bakkerij instappen. „Ha!" dacht de bakker, „die probeert De Hoornder dief te snappen Doch niets daarvan, de bakker kreeg Een „bon" te incasseren. Omdat hij reeds zijn broden in De kar deed deponeren En of de bakker nu al zei Dat hij er niet mee ventte, Het gaf geen zier, dus kostte het De deegkneder zijn centen Moraal: 't Is nog als tijdens Farao. Toen Jozef zat gevangen,t De één loopt door een list vrij rond, De bakker die moet hangen HU1B DE RIJMELAAR. Nog enkele dagen en dan is het voor ons de grote dag. Zaterdag komen de gasten uit Haarlem en IJmuiden. Ze ar riveren met de boot van 4,20 uur uit Den Helder. Vanaf Oudeschild gaat het ge zelschap regelrecht naar Iïotel De Hoop, waar de officiële ontvangst door ons be stuur zal plaats vinden, (kwart voor zes). Het bestuur verzoekt bij deze dat één der pleegouders dan aanwezig zal zijn voor het afhalen der gasten. Mocht ie mand door onvoorziene omstandigheden verhinderd zijn, laat men hiervan dan bericht doen aan het bestuur. Na kennis gemaakt te hebben, wordt men weer om plm. half 8 op het sport terrein verwacht, daar het terrein om kwart voor acht officieel wordt geopend. Zondagmorgen 9 uur wordt een rond rit over het eiland gemaakt tot plm 12 uur. En dan om half 2 het grote gebeu ren. Verdere bijzonderheden worden de pleegouders bekend gemaakt. Wat betreft de toegang tot het terrein: voor leden, donateurs en medewerken den is er gelegenheid geweest tot het afhalen van reductiekaarten. Deze wor den nu niet meer verstrekt. De uitge reikte kaarten met het stempel van SVC er op zijn strikt persoonlijk. Alleen dan is het speldje geldig als daarbij een kaart getoond kan worden met het bo vengenoemd stempel en de houder hier van lid, donateur of medespeler in het openluchtspel is. Hier wordt zwaar con trole op uitgeoefend. Dus een gewaar schuwd man telt voor twee. Verder is 't terrein veerdeeld in vakken. Ieder lette goed op zijn vakletter, rij en nummer. Het oude terrein is bij deze gelegenheid parkeerterrein voor auto's, bussen en fietsen. Dit laatste vervoermiddel mag in geen geval langs de weg gegooid wor den. De hoofdingang van het nieuwe terrein is bij de hoek van het oude voet balveld. Vandaar gaat een ieder te voet naar het terrein. Ook Zaterdagmiddag al. De opper wachtmeester der marechaussee, de heer P. Smit zal met zijn gehele staf ter as sistentie aanwezig zijn, opdat alles rede lijk en goed verloopt. Bij goed weer en aller medewerking kan dit feest ten vol le slagen. Ten slotte nog een mededeling. Vanaf heden wordt personen, die niet meespe len in het openluchtspel 's avonds geen toegang verschaft op het terrein. Be waart uw belangstelling tot Zaterdag, opdat men rustig zijn laatste repeti ties kan houden. Bij voorbaat onze dank! Het Bestuur. Een der 85 deelnemers aan de excur sie, welke de Coop. Aankoop Vereniging G.A. heeft georganiseerd, doet ons het volgende relaas: We vertrokken met de eerste boot van Texel. Keurig ingerichte TESO-bussen brachten ons daarop naar Aalsmeer, waar wij de wereldbekende bloemenvei ling in ogenschouw namen. Ja, wij ston den versteld van de pracht collecties bloemen en planten in de schoonste kleuren. Vervolgens bekeken we de K R.O. studio en daarna de „Mekog", een zusterfabnek van de N.V. de Bataafse Petroleum Mij. en de Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. De „Me kog" werd in 1928 opgericht. In Sept. '29 werd een begin gemaakt met de ammo- niak-synthese en de bereiding van zwa velzure ammoniak, welke later werden vervolgd door de fabricage van salpeter zuur van kalksalpeter en andere chemi sche producten. Verdwaald. In Amsterdam werd gedineerd en ge logeerd. Na het diner kon iedereen de hoofdstad gaan bewandelen en bezichti gen. Enkele tochtgenoten dwaalden wat ver af van het hotel en toen het nachte lijk uur aanbrak, wisten ze noch hotel noch straat terug te vinden. Een taxi werd aangeroepen en deze chauffeur reed ettelijke hotels af om de verdool den bij hun collega's te bezorgen. Het kilometertellertje draaide rustig door totdat omstreeks 3 uur in de nacht (mor gen) het juiste hotel werd gevonden. Een korte nacht was hiervan het gevolg. De volgende dag bracht men een be zoek aan een veevoederfabriek en silo- bedrijf te Rotterdam. Vandaar had men een schitterend uitzicht over de haven stad De Maastunnel deed ieder perplex staan. Van 1937-1942 heeft men aan deze tunnel gebouwd. Een rondvaart door de haven van Rotterdam voldeed aan de hoogste verwachtingen. Terug werd nog even gepauzeerd op het Bloemendaalse Kopje. Tijdens de terugreis op de boot vond om. nog een imitatie trouwpartij plaats, waar de heer P. Dros Nzn. als .om drie uur in de nacht. voorzanger optrad. Leut en plezier tot aan het einde. Namens alle leden be dank ik langs deze weg bestuur en orga nisatoren voor de leerzame en prettige dagen! EEN DEELNEMER. Zondagmiddag ging de grote onbeken de rond op Texel en bezocht achtereen volgens Oudeschild, Den Burg en De Koog. Wij hadden het geluk hem te ontmoeten in Hotel „De Toekomst" te De Koog, alwaar enige gasten uit Pen sion „Elck dat Wils" aan de kellner al daar hun consumptie bestelden. Een van de gasten vroeg de kellner „wat zal het zijn?" waarop een serie consumptie-arti kelen werd opgesomd en de bestelling gedaan. Een der gasten merkte op, dat de kellner diende te zeggen: „Een glaas je bier, heren, het bier is weer best" Immers hiermede kan zowel hij als zijn patroon elk f 10 verdienen. Tijdens dit gesprek komt wederom een gast binnen en zegt de kellner „wat zal u gebrui ken?" Wederom noemt de kellner enige artikelen op, doch opnieuw NIET het bier. De gast overhandigt de kellner een kaartje met „Jammer". Had u gezegd .Het bier is weer best" dan had u zowel als uw pacrc-on f 10 gehad. Na een siga- iet te hebben gepresenteerd verdwijnt de grote onbekende. Een teleurgestelde patroon en kellner achterlatend. Lth. SCHONAGEN, le v. Swindenstraat 103. Amsterdam. En dit is LEBBINA. fokker-eigenaar Joh. Kikkert, van W ester- geest. Op Texel ver wierf deze 3-jarige merrie een eerste premie, in Scha gen een derde. Een lief peerd, dat keurig voor onze camera poseerde. Let o-a. op haar fier opgehou den hoofd en de fraaie stand van benen! MIENTERGLOP GE-ELECTRIFI- CEERD. De Texelse Electriciteits Maatschappij heeft een kabel gelegd door het Mien- terglop nabij De Koog en thans zijn de electriciens Van der Vis en Daalder be zig met het aansluiten van diverse wo ningen, totaal 6 stuks. KNEUTJE BROEDT IN HOOISTAPEL. Enkele ogenbliken nadat achter Sar- rasani hooistapels waren opgezet streek een kneutjespaar op een der roken neer en begon meteen aan de nestbouw. Za terdag lagen er al vier lichtblauwe be spikkelde eitjes in. Het kneutje broedt 13 dagen. „Zo lang zal ik de rook maar laten staan", aldus de landbouwer-vo gelvriend. KIND GERED. Postbode C. Troost heeft Vrijdag het 2-jarig zoontje van de familie Kooistra, Het-Noorden, van een wisse dood gered. Troost reed door het Noorden toen hij ontdekte, dat het kind op een smalle plank stond, welke over de diepe tocht sloot lag. De kleine waaghals had een kruiwagentje in de hand. Ineens ver loor het kind zijn evenwicht en viel te water. Troost fietste zo hard hij kon naar de plaats des onheils en sprong in de sloot. Hij mocht het genoegen sma ken het knaapje meteen te vinden en uit het modderige water op te halen. De ou ders waren de wereld te rijk en zij uit ten hun waardering o.a. door de redder van hun kind een doos sigaren aan te bieden! Het zal niet lang meer duren of de bouwvakarbeiders hebben een pensioen regeling. Het Bedrijfspensioenfonds is met zijn voorbereidende werkzaamhe den vrijwel gereed gekomen. Men be hoeft nog slechts op de knop te druk ken en het apparaat treedt in werking. Dit bedrijfspensioenfonds voor de bouwvakken wordt het grootste in ons land. Waarschijnlijk zuilen er 160 a 200,000 arbeiders bij aangesloten zijn. Naar schatting zal jaarlijks 20 millioen gulden aan premies worden opgebracht. Als straks de pensioenregeling voor de bouwvakarbeiders in werking treedt be tekent dit een belangrijke verbétering in hun sociale positie. Juist in de bouwvak ken immers verandert men van werk gever en dit had tot gevolg dat de ar beiders zelf voor hun oude dag moesten zorgen. Door deze pensioenregeling krij gen de bouwarbeiders een positie die men kan vergelijken met de man die al tijd in vast dienstverband heeft gewerkt. Er was heel wat voorbereiding nodig om dit fonds te laten functionneren. De ze voorbereiding vond plaats onder lei ding van de heer K. B. de Boer, direc teur van het Vacantie- en Risicofonds voor de Bouwvakken. Er zijn thans 100,000 arbeiders geregistreerd. Deze hebben zich vrijwillig aangemeld. Het fonds kan onmiddellijk gaan werken zo dra de Minister deelneming voor de on georganiseerden verplicht stelt. Zulks in verband met de wet van 17 Maart 1949 tot verplichte deelneming in een Bedrijfspensioenfonds. De aanvraag hier toe is reeds ingediend. De schilders stichtten een eigen pensioenfonds, met de voorbereiding daarvan is men even eens zo goed als gereed. De uitkering van het Pensioenfonds bedraagt ca. f 13 op 65-jarige leeftijd. Als men nu het bedrag van de Invalidi- teitsrenten op f 8 stelt, komt men op f 21 per week. Voor de arbeiders die op middelbare leeftijd zijn gekomen is ook een regeling getroffen. Zij zullen een pensioen krij gen van 20 cent per week voor ieder jaar dat zij in de bouwvakken hebben gewerkt. Zodat men straks direct uitke ring kan doen aan hen die 65 jaar wor den. De premie-inning wordt gekoppeld aan de vacantiebonnen die elke week aan de arbeiders worden verstrekt. Ar beiders die zich nog niet hebben laten registreren, kunnen kaarten aanvragen op het adres Herman Heyermansweg 20 te Amsterdam. Tot administrateur van het Bedrijfspensioenfonds is benoemd de heer J. J. v. d. Berg. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer W. Boon W.Jzn., slaagde aan de Kweekschool te Den Helder voor onderwijzer. De heer W. v. Liere Azn., te Ooster end, behaalde te Alkmaar het (zware) chauffeurs vakdiploma. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. HEDEN, 21 Juni houdt het Con sultatiebureau voor Zuigelingen weer zitting op de bekende uren.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1