Cjroen c/wartsjexels in het harL, Zulk een groots Sportfeest staat nog niet in de Texelse Annalen vermeld! CARBOVITiiiszx DAM PO Het evenement bij De Cocksdorp Openluchtspel l exel s l rouw U stalt Uw fiets veilig bij Zegel Welverzorgde Handen: HAMEA Gelei. Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg yllr Mm «gr ZATERDAG 24 JUNI 1950 63e JAARGANG. No. 6437 TEXELSE Uitgave N.V. v.h. Fa. Langeveld De Rooy 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs f2,75 per half jaar. „JA, DAT MOET IK ZIEN! Uutgaan doen ik niet veul, maar Kraak wil ik niet mis lopen!" Aldus een oudere Texelaar, die niet vaak meer „uitgaat". Hij leeft een groot deel van de dag met zijn gedachten in die goeie, ouwe tijd en als-ie met z'n vrienden-van-vroeger een boom opzet, loopt het gesprek over het liet en leed rond de eeuwwisseling. Ze praten dan over het ringste ken met tilbury's, de opvoeringen in „De Vergulde Kikkert", de strenge win ter van '90, de komst van de eerste auto en het gevecht tussen Bosman en TESO. Nu hebben ze het zowaar al dagen lang over Kraak, die wereldbeken de doelverdediger. „En ik moet 'm zien. kost wat het kost!" Tjongetjonge, wot ken die keepe, jee luustert toch ok naar de radio?" rr 7^ Natuurlijk' Wie luistert niet naar de radio! Vooral, wij-op-Texel, die maar zelden over het Marsdiep gaan. Wij, die doorgaans geen tijd hebben om de inter landwedstrijden in het Amsterdamse of Rotterdamse Stadion bij te wonen. Daarom: Hulde aan hen, die het initia tief hebben durven nemen voor HET GROTE SPORTFEEST, dat vandaag en morgen te De Cocksdorp wordt gevierd. Want zo'n feest kost scheppen geld wie in het organisatieleven geen onbe kende is weet dat! Kraak komt, Neder lands beste doelverdediger, de beste van vele landen. Zondagmiddag staat hij on der de lat van Cocksdorp's nieuwe sportterrein. Ach, u weet het immers al: dit feest wordt georganiseerd ter gele genheid van de opening van net nieuwe terrein. Kraak komt en met hem zijn Stormvogels, die een spannende strijd zullen leveren tegen R.C.H. uit Haar lem, ook mannetjesputters. Ja, de Haar lemmers zullen ons zeker niet teleur stellen! Die zullen het leder keer op keer voor het doel van de Stormvogels brengen en dan moet Kraak handelend optreden. Een schot van links, een schot van rechts. Hoog voor het doel, laag, verraderlijk laag, over de grond. Sprin gend, duikend. Zo zullen wij Kraak Zondag zien en wat zal er geapplaudis seerd worden als een onhoudbaar schot door Kraak tóch gehouden wordt. Wan neer hij als een tijger op zijn prooi neer- duikt. Om half drie. Zondagmiddag, ja, maar het grote sportfeest begint al vanmiddag om half drie met een serie handbalwedstrijden en om kwart voor 7 volgt dan een selec tie handbalwedstrijd. DE wedstrijden van dit seizoen, want dan zullen de da mes van Noord de strijd aanbinden tegen de dames van Zuid. Om kwart voor 8 zal onze loco-burge meester, de heer S. de Waard, het nieu we terrein openen Weerklinken zal de jubel „Eén hóéra voor S.V.C.!" Om acht uur begint het Grote Open luchtspel, waaraan 120 personen zullen medewerken. Dit Openluchtspel belooft iets goeds te worden. De heer W. Verse- put, de volijverige secretaris van SVC, vroeg vorige week: „Kom nou ers even kijken als ze repeteren!" Accoord en zo waren wij Dinsdagavond getuige van 'n repetitie in de garage van de heer Mein- dertsma, voorzitter van SVC. Repetitie van het openluchtspel. „Dit moet heel Texel gaan zien!" dachten wij. Ongeveer anderhalf uur lang wordt een beeld ge geven van wat onze Cocksdorpers en Eierlanders presteren. Harde wer kers van vroeg tot laat, die zingen bij hun werk, die sport beoefenen na het werk, die meebouwen. In dat kleine landje, op dat kleine eilandje. Na de oorlog is er al weer veel goed werk ver richt en zo zullen zij doorgaan. Zij zijn jong en zij hebben de toekomst. Zij ge loven in een betere toekomst en ach, hoe zou men ook zonder dat geloof zo kunnen aanpakken? Zonder dat geloof zou men geneigd zijn bij de pakken te gaan neerzitten en Gods water over Gods akker laten lopen. Hier is het ge lukkig anders, zoals alom in ons land hard gewei-kt wordt, zoals men alom in ons land wederom het lied van de ar beid heeft ingezet. De repetitie. De avond is gekomen, over enkele uren zal de zon achter de duinen wegzakken. De vogels, die nu nog kwinkeleren boven het hard-groei- end graan en de vele andere gewassen, straks zullen ze zwijgen bij het vallen van de nacht. Reeds zilvert het sikkel vormige maantje. Hier, ook boven pol- WIJZIGING HANDELSREGISTER. N.V. Strandholtel „Prinses Juliana", P. Kikkert en Zonen, Texel, De Koog 175. Hotelbedrijf. Uittredend commissa ris R. Kikkert Pzn. KINDER- EN VOLKSFEESTEN. De Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore organiseert op Donder dag 29 Juni a.s. lender- en volksfeesten op de Groeneplaats te Den Burg. (Zie adv Zaterdag 1 Juli wordt de zeepkis tenrace gehouden. De winnaars der spe len ontvangen waardebonnen. De fa. J. Agter heeft voor de zeepkistenrace een lauwertak beschikbaar gesteld, de N.V. TESO en Dros' Advocaatfabriek elk een medaille. Zondagavond arriveert met de laatste boot een draaiorgel op Texel. Terwijl dit orgel .het beste boven het Noord zeekanaal speelt zal de burgerij om een bijdrage voor het feest worden ver zocht. Natuurlijk dragen wij allemaal 'n steentje bij, want de kinder- en volks spelen moeten slagen! der Eierland, waar nog slechts een goeie eeuw geleden de golven kabbelden toen stond diezelfde maan hier boven een zee. Èn al dat water heeft de (ijve rige) mens teruggedreven tot achter die duinen en achter die dijken. Nu liggen hier wegen en akkers en wonen hier mensen in hun huisjes en boerderijen en leren hier kinderen hun les De bedroefde maagd. Hoe goed is het thans op deze avond, maar.ziet, de Nederlandse Maagd is bedroefd! Waarom heeft zij haar vlag niet ontplooid? Hoort ze niet hoe daar 't Wien Neerlands Bloed weerklinkt? En ziet zij de Texelse Maagd niet voor waarts schrijden? Hoort zij soms ook niet het Texel lied? „Texel, ik vind je verrukkelijk mooi, met je zee en je strand en je dennen!" Is dit lied niet doortinteld van levensmoed en levens blijheid?! Terecht vraagt de Texelse Maagd: „Nederlandse Maagd, waarom kijkt u zo droevig?" „Waarom heeft u de vlag niet ontplooid?" Het antwoord luidt: „Ach, Texelse Maagd, vindt u dan niet alles droevig en somber om u heen als u door Nederland gaat? Er moet nog zoveel gebeuren. Nu na vijf jaren van vrede is ons volk nog zo in droef heid. Van ons samenleven en samenwer ken kwam nog zo bitter weinig terecht"! De Texelse Maagd begrijpt, dat zij hier een taak heeft; zij moet de Neder landse Maagd tonen, wat er op Texel tot stand is gebracht, sinds de bevrij ding. En dan krijgen we daarvan een goed beeld. Ruim een uur lang volgt dan een alleszins geslaagde revue aan het slot waarvan de Texelse Maagd vol trots zegt: „Zie. hier, Nederlandse Maagd, ik heb u laten zien: werkers en werksters, jeugd en sport en dienende mensheid Vertrouwt gij nog niet op al deze mensen van ons Texel? Ook Texel is een deel, een klein deel, van Neder land, maar zeker zullen er meer plaat sen in ons Vaderland zijn, die aan on ze toekomst bouwen en aan de toe komst van onze jeugd". De Nederlandse Maagd, vervuld van diepe erkentelijkheid, betuigt: „Dank, Texelse Maagd, ik vertrouw op TEXELS TROUW en aan het Vaderland en aan 't werk des vredes. Dit dierbaar plekje grond van Nederland, ziet het wordt licht om me heen, ik ontplooi mijn vlag en roep op, al de werkers en werksters, jeugd en sport, en de helden der zee om ons schone Volkslied te zingen Afwisselend. Deze revue is zeer afwisselend. Voor ons treden op de ploegers van Texel, van voorheen en thans, ,,'t Mag zeer schoon zijn met een paard, wij houden van meer vaart, een trekker, dat is naar ons hart". En dan komen de zaaiers. „Wij zaaien vrij, wij zaaien blij op Texel s dierbre grond". De zichters en bindsters betreden het grote podium en na hen degenen, die het genot van een zelfbin- der bejubelen: „onze voorouders gingen krom en wroetten met de zichten, wij zijn niet zo dom, wij zitten en komen er veel vlugger met de rikketikketik". Vervolgens treden de dorsers naar vo ren: „Mannen, komt, het dorsuur slaat, de handen uit de mouw, de machinist fluit voor 't begin, steekt nu de bossen er maar in, de weger vangt het goud geel graan ir. zakken, zwaar en vol be- laan." Eierland heeft ook zijn rundvee en dat geeft blijkbaar de beste melk van heel de wereld: „Emmer en stoeltje, koetje, nu kalm wat. emmer tussen de benen, 't stoeltje onder 't gat. En dan aan 't melken toe, tss, tss, pluk maar toe, bruist in de emmer vijf procent vet! De schrijver van deze Revue heeft terecht begrepen, dat vacantie geen luxe is: „Ja, maar alleen werken is niet goed voor een mens, rust is ook nodig, daar om zal ik u laten zien, aldus de Texelse Maagd, wat Texsl met vacantie doet. (Ingezonden mededeling) Last van zenuwen T Mijnhardt's Zenuwt&bletteo helpen U er overheen. En dan komen de Zwervers met de zak op de rug en de stok in de hand. Ze be klimmen het duin en schreeuwen luid, jub'lend en juichend hun levenslust uit! Natuurlijk is de sport niet vergeten: „Denk niet, dat ze te moe zijn, na de dagtaak, om aan sport te doen. Het werk valt hun licht, dat komt doordat de sport hun getrainde spieren heeft ge geven". Hup S.V.C.! De voetballers van SVC marcheren naar voren. „Hup, SVC, laat ons dorp niet in z'n hempie staan, we hebben toch geen pantoffels aan! Op zo'n nieuw veld zal het wel gaan, want ons dorp op voetbalschoenen durft de hele we reld aan!" De dameshandbalclub kan er ook zijn! „Lopen wat je kan, en nu van de een naar de ander die zit: het is één nul!" SVC heeft ook een pittige turnploeg, die onder leiding van de heer Keizer staat.,, Dus ouders, stuurt uw meisjes bij ons op de les. 't Is goed voor hun gezondheid, we hebben pret voor zes. Want g>m doen is beter dan lopen over straat".... Heel aardig is ook de schaatsscèue. Natuurlijk op de Rog- sloot! „Als op de ramen, bloemen vrie zen samen, dan bevriest heel de Rog- sloot, vaart er van Texel geen enkele boot". (Tussen haakjes: TESO onder houdt t.g.v. dit grote Feest extra boot en busdiensten, het is trouwens volop zomer!) En hebben wij nu alles de Revue zien passeren? Nee, immers is aan De Cocks dorp de reddingboot gestationneerd! „Nog een keer zal ik opropen onze hel den, de helden van de zee, stoere man nen, die de schipbreukelingen ter hulp snellen als hun schepen aan golven en wind ten prooi zijn gevallen". De man nen van de reddingboot voorheen en thans springen in de boot. Oud-schipper Jaap v.d. Kooi (76 jaar) vuurt z'n oude garde aan. Een soort krijgslied weer klinkt en de riemen net en proper gaan heftig op en neer. ,,'t Licht daalt in 't Oosten, kleurt de kimme met gloed,. Ginds is de haven, vat, o scheep'ling, weer moed. Och voor die stormwind was uw schip niet bestand, Bouwt op uw reddingboot, roeit moedig naar land". De nieuwe ploeg zingt vervolgens: „Als over 't land de witte meeuwen krij sen, dan komt er storm en briesend loeit de zee. De torenwacht gaat dan de stormbal hijsen, waakt op zijn post voor scheep'lings wel en wee". Na deze revue volgt een groot sport- bal in een enorme tent, welke de heer B. Kikkert, exploitant van Hotel De Hoop, heeft laten bouwen. (Ingezonden mededeling). Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. Zondag 25 Juni. Morgen beginnen de festiviteiten om half twee met een optocht van gymnas tiekvereniging Texel en SVC. Texels Fanfare blaast voor de voetbalwedstrijd vrolijke marsliederen. Onderwijl betre den Kraak c.s. het veld voor de big match RCH-Stormvogels. In de pauze zullen de dames een gymnastiekdemon- stratie geven Om 4,15, dus na de voet wedstrijd, een grote gymnastiekdemon- stratie. Van 5-6 uur geven Jaap Kwak en zijn versterkte band reeds balmuziek en men kan dan gratis dansen. Om 8 uur wordt het genoemde Openluchtspel we derom opgevoerd en tot slot wordt een sporthal gevierd. Alles wordt opgeluis terd door de Fanfarecorpsen Texel en VTOS. Zulk een groots sportfeest staat nog met in de Texelse Annalen vermeld.. Duizenden Texelaars en toeristen zullen dit weekend naar De Cocksdorp trekken om er te genieten van dit welverzorgde programma. Wij wensen allen veel suc ces! KA1VIPEERVERORDENING. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat door de Raad dezer gemeen te bij besluit van 26 Mei 1950, nr. XVIII is vastgesteld de „Eerste Verordening tot wijziging van de Verordening op het kamperen in de gemeente Texel, vast gesteld bij raadsbesluit van 16 Decem ber 1948, nr. XI". Genoemde verordening, welke 24 Juni f950 in werking treedt, is, te rekenen vanaf heden, voor een ieder gedurende drie maanden op de secretarie ter lezing r.edergelegd en tegen betaling der kos ten algemeen verkrijgbaar gesteld. Texel, 21 Juni 1950. Burgem. en Wethouders voornoemd, De loco-burgemeester, S. DE WAARD. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. AANSTAANDE (PRACTISCHE) HUISVROUWEN OP EXCURSIE. De (twee) landbouwhuishoudklassen van onze Landbouwhuishoudschool heb ben Donderdagochtend onder leiding van hun leraressen een bezoek gebracht aan de stoffeerderij, annex meubelmakerij en toonkamers (of show-rooms, als ge wilt), van de N.V. Goederenhandel Ph. Vles- sing aan de Hollewalsweg. „Of de krant ook even komt kijken, 't is interessant". Aldus de invitatie en omdat ons blad nog steeds geen redactrice ter verzorging van de rubriek „Voor de vrouw maar voor haar niet alleen" rijk is, hebben wij een der doodgewone redacteuren-bin nenland afgevaardigd en dat bleek vol strekt geen bezwaar te zijn. Ja, onze (speciale) verslaggever heeft zich zelfs de vraag gesteld of het niet nuttig zou zijn, dat de leerlingen van de landbouw school ook eens zo'n excursie gaan ple gen of de Ulo. Want men krijgt hier een goed beeld van wat er op het gebied van de stoffeerderij en meubelmakerij te koop is! Dirk Hemelrijk en zijn staf hebben de ^leergierige) adspirant huis vrouwen van A tot Z laten zien, hoe al les in zijn werk gaat. Wij begonnen bij 'n kaal stoelengeraamte en eindigen bij een heerlijk-zittende club. Wat een werk zit daarin! Ziet, hoe hecht en sterk die veren worden bevestigd. Daar kan men jarenlange garantie op geven! De meis jes betastten de stoffen, die weer van vooroorlogse kwaliteit zijn en ze keken vol bewondering toe, toen de beitsspuit de stoel haar Old-finish-karakter ver leende. En natuurlijk wilden ze weten, hoe die Pullman kussens vervaardigd worden Zonder die vernuftige machine zou men zo'n kussen niet kunnen maken. Maar daar moet men dan ook Pullman's vindingrijke geest voor in bruikleen hebben! Elders werkte het personeel met vaardige nand aan allerlei soorten ma trassen. Nu weten wij hoe kanaalmatrassen er binnenswerks uitzien en waarom ze zo uitstekend voldoen. De meubelafdeling beschikt over de modernste machines. Hier worden alle soorten meubelen gemaakt. Op de eerste verdieping keken de excursianen haar ogen eveneens uit, want daar bevinden zich de iuime toonkamers. Allereerst werden de vele soorten vloerbedekking (karpetten, matten, linoleum, balatum, vaste bekleding) bekeken en men kon dan meteen de prijzen vernemen. In een speciale stand vond men verschillende soorten meubelstoffen gedrapeerd. De salons waren een lust voor het oog en 't was heus niet van vermoeidheid, dat men hier en daar even plaats nam! Tijdens de pauze werden de bezoekers op koffie en gebak onthaald. Een zeer geslaagde excursie. Naar de directrice ons meedeelde, ligt het in de bedoeling om volgend jaar een bezoek te biengen aan de Zuivelfabriek en de Wasserij. OVER HET EIERLANDSE GAT. Maandag is de dienst Texel-Vlieland hervat. Het aardige scheepje van de N.V. TESO steekt tweemaal per dag het Eier- landse Gat over. Bovendien bestaat er gelegenheid om een tocht te maken naar de robben, die hun domein hebben in en rond de Waddenzee. Als de Zeemeeuw contact met Vlie land heeft gemaakt is men nog heel ver van de bewoonde wereld, want de boot meert ten zuiden van de kilometers lan ge Vliehors, „de Sahara van het Noor den". Voor menig toenst-op-leeftijd was het steeds een bezwaar om die zand vlakte over te wandelen en het was dan ook een goede gedachte van die Vlie- landse onderneming om een Jan Plezier- dienst over de Vliehors te openen! Van de boot stapt ge op de wagen en (trou we) paarden brengen u waar ge heen wilt. Dank zij deze Jan Plezierdienst zal de belangstelling voor de tocht naar Vlieland ongetwijfeld nog toenemen. Zoals bekend vertrekt de boot van het steigertje, dat in de buurt van het red dingbootstation is gebouwd. Wie hier tóch heen reist vergete niet de vuurto ren te beklimmen (geopend tussen 2 en 6 uur). Vanaf de toren heeft men een prachtig panorama! (Ingezonden mededeling). LANDARBEIDERS OP REIS. Een gezelschap landarbeiders van De Cocksdorp en Eierland gaat 28 en 29 Juni uit. Met de reiswagens van TESO zal men de volgende trip maken: Den Hel der, Afsluitdijk, Bolsward, Sneek, He renveen, Oranjewoud, Giethoorn, (pun teren!). Daar wordt overnacht in vacan- tiekamp ,,'t Wiede". De volgende dag gaat men wter een ander deel van ons land verkennen: Meppel, Staphorst, Zwolle, Putten, Nijkerk, Amersfoort, Soest-Soestdijk, het Gooi, Amsterdam, Den Helder. Veel plezier! ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 24 Juni op <3m 4,21; onder om 9,03. Maan: 29 Juni N.M., 1 Juli L.K. Hoog water ter rede van Texel: 24 Juni 2,57 en 3,28. 25 Juni 3,56 en 4,31. 26 Ju ni 5,03 en 5,42. 27 Juni 6,15 en 6,50. 28 Juni 7,20 en 7,55. 29 Juni 8,22 en 8,58. 30 Juni 9,20 en 9,52. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. (Ingezonden mededeling). ACTIEVE KOOL DRAGEES Doos en g,d BRIDGEDRIVE. Dinsdag 20 Juni werd in Hotel De Graaf de eerste zomerseizoen bridge drive gehouden. Deze drive was uitge schreven door de VVV, de leiding be rustte bij de heer Idema. Er werd gespeeld aan 6 tafels, of schoon er weinig bridgers waren on der de aanwezigen telden wij 8 over- kantse gasten werd er prettig en vlot gespeeld. De le prijs werd door gasten gewonnen. De uitslag is als volgt: 1. Echtpaar de Brabander 64 p. 2. A. Mantje-C. Spruit 63% p. 3. Van Haven en Al 60 p. 4%. Mej. Toren-A. v. Sambeek 58V« p. 4'/2. Koningsveld en Ten Cate 58Vt p. 6. K. Mantje-H. Venema 55% p. 7. Echtpaar Wilkens 53% p. 8. Bruin-Brinkerhof 52V« p. 9. Mw. Sas-Schermer 51 p. 10 Mw. Steenhuis-J. C. Bruin 50Vt p. 11. Zwagerman-Beemsterboer 451/* p. 12. Nederveen-Wachtels v.Gelder 44V»p. Nadruk verboden. door G. Th- ROTMAN- 23. Boemmm! Opeens een daverende slag! Het was de torenklok, die twaalf uur begon te slaan, maar de koster, die vlak bij de klok was, en juist aan spo ken dacht, schrok geweldig.„Help! help! brulde hij; van schrik verlamd, liet hij zijn handen glippen en viel regelrecht naar omlaag... 24. In zijn val kwam hij met z'n neus precies op de vlaggestok terecht, die al vast uitgestoken was, omdat elk ogen blik de geboorte van een prinsje of prin sesje kon worden verwacht. Hij greep de stok met één hand beet, draaide er een paar maal omheen en liet toen weer los; het slot van al die capriolen was, dat hij met zijn bretels aan de vlagge stok bleef hangen.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1