(jvoen TuMi'ts Jexeh in het harL, i. l Tendo's svc. Vancouver Boys' Band oogstte daverend succes Néfrüositéit? 9 Piet Kraak en zijn Texelse bewonderaars j n fV' Ruim 2700 Badgasten en Texelaars woonden het concert bij „Dat muziek onze tolk zij 11' Zet m op U stalt Uw fiets veilig bij Zegel Nog even geduld Den Hoorn zal weer spoedig via de Westerweg bereikbaar zijn Daar komen Je schutters van R.C.H. en Stormvogels Hoofdpijn Kiespijn zenuwtabletten ZATERDAG 1 JULI 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6439 COURANT Uitgave N.V. v.h. Fa. Langeveld De Rooy Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdag» Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Pastgiro 652- Abonnementsprijs f2,75 per half jaar. ~~~f „Piet, wil je hierop je hand- J| tekening zetten?" Dat vroegen I Zondagmidadg tientallen jeug dige Kraak-vereerders en -ver- eersters. En onze grote doel- I verdediger schreef! Links on- I' der: de heer De Geus, voorzit- zitter van de Haarlemse Voet balclub ECH brengt SVC een bloemenhulde, welke door de voorzitter van de Cooksdorper Sportvereniging, de heer Mein- dertsma, in ontvangst wordt genomen. Eechts op die foto de heer Wim Verseput, onder wiens leiding dit sportfeest ge- organiseerd werd. Links onder: Hoe di uk het was langs de lijn. Na de rust stond Kraak in 't Zuidelijke doel, dat voor vak Z stond. ,1, „DIT WORDT d e stunt van het sei zoen!" hail de directeur van onze VVV voorspeld toen hij ons sprak over de komst van de Vancouver Boys' Band. En inderdaad, dit is fenominaal gewor den. Een onvergetelijk festijn! „Ze ma ken alles!" zei een enthousiaste luiste raar, een van de ruim 2700 personen, die het Dinsdagavond in het Park te Den Burg gehouden concert bijwoonden. Zo was hei: de jongens speelden onder lei ding van hun voortreffelijke dirigent, de heer Delamont, van klassiek tot ul tra-modern. Zo bevredigden zij ieders verlangen. Dit feest begon met een optocht door Den Burg: de Waddenruiters openden de stoet, daarna kwam het Texels Fanfare corps en vervolgens de Vancouvers Boys' Band: rode capes, blauwe broeken en blauwe kwartiermutsen en.... hun uit stekende instrumenten, waar vooral de leden van de diverse Texelse fanfare corpsen met verlangende blik naar keken! Toen de Band het Park binnen marcheerde, had zich daar reeds een grote menigte verzameld en de weinige rijen banken waren dan ook in 'n ogen blik bezet! Terwijl de Band zich instal leerde speelde ons Texels Fanfarecorps het God save the King en enige marsen en onderwijl bleef de stroom belangstel lenden aanhouden. Een enorm aantal luisteraars had zich in het Park verza meld toen de Vancouver Boys' Band het Nederlandse en het Canadese Volkslied speelde, nadat de dirigent de aanwezi gen hartelijk had begroet. De directeur van onze VVV, de heer G. W. Oskamp, aan wiens initiatief het te danken is, dat Texel op dit concert kon worden vergast, heette de aanwezi gen namens de VVV Texel van harte welkom Het is de VVV een grote vreugde, aldus spreker, dat er voor dit concert zulk een grote belangstelling be staat. De VVV stelt steeds alle pogingen in het werk om het de badgasten zo aan genaam mogelijk te maken. Groot was dan ook de voldoening toen de Band met het engagement accoord ging! Spreker heette in het bijzonder wel kom loco-burgemeester S. de Waard, wethouder Th. R. Hin, president-com missaris van de N.V. TESO, de heer G. J. B. Mulder, de impressario van de Band, de heer Kappert en mevrouw Van Beek, die hun volle medewerking had den verleend bij de voorbereidende werkzaamheden, welke aan deze trip verbonden waren. Welkom werd ook geheten de Commandant van De Mok. Gewaagd werd van de prettige ver standhouding tussen de militairen van De Mok en de Texelse burgerij. Last but not least werden het Fanfarecorps en de Waddenruiters hartelijk begroet, deze twee actieve verenigingen, die steeds paraat zijn. De beroeindsie Band. De heer Oskamp richtte zich hierop tot de Band. ,,'s Werelds beroemdste Band! Op 's werelds beroemdste Vogel eiland". Spreker verzocht een driewerf hoera voor de Canadese gasten en daar aan werd natuurlijk spontaan gevolg gegeven. Hierop richtte de heer Oskamp zich in het Engels in hartelijke bewoor dingen tot de Band. De dirigent dankte hem daarvoor zeer, maar wist werkelijk niet, dat zijn Band de beroemdste ter wereld was! „Hoe weet u dat? U heeft ons toch nog nooit tevoren gehoord?!" „Heeft u ons programma wel eens ge zien?" De heer Oskamp liet zich (na tuurlijk) niet van z'n stuk slaan en over handigde de dirigent 't laatste nummer van de VVV-courant, waarin met grote foto's en knallende headlines het op treden van de Vancouverianen werd ge annonceerd! Stonden voor niets! En toen begon het programma. Een buitengewoon programma, dat buitenge woon goed gespeeld werd. Wij schreven het reeds: Deze jongens speelden alles, ze stonden voor niets. „Op muzikaal ge bied een bijzondere avond", aldus de heer A J. Vonk, directeur van ons (uit muntend) Texels Fanfarecorps. Wat een muziek! Die tropetten in dat nummer „The last call", och daar werd je koud van! Wat was dat zuiver! (U weet wel, het nummer waarin de dirigent zelf als solist optrad). Wat had deze man die jongens onder de duim. Hoe strak was dit spel. En heeft u er op gelet, hoe kra nig deze jongens van fortissimo op pia nissimo sprongen? Alle respect! Wat was die stemming goed en hoe schitterend gelijk. Toch allemaal „doodeenvoudige" jongens, geen beroepsmusici. Waarom zijn er op Texel niet meer jongelui, die ook het koperwerk ter hand nemen? Zij kunnen het toch even goed? Zeker, ik krijg wel jongens, die aanvankelijk en thousiast zijn, maar het gebeurt zo dik wijls, dat ze dan na een week of zes het bijltje er bij neergooien. Dan bemerken ze, dat het spelen moeilijk is en veelal zien ze er tegenop om die moeilijkheden ie overwinnen. Dan geven ze het op. Ik wou, dat de jongelui van Texel maar begrepen, dat ze door moeten zetten, dat ze eerst dan iets kunnen bereiken. Ja, je hebt een nauwgezette studie van eni ge jaren nodig om voor de dag te kun nen komen. Aan Den Burg, om mijn ei gen omgeving te noemen, kunnen we met zoveel ingezetenen toch minstens een corps van 40 man hebben" (thans telt ons Texels Fanfare 26 leden. Red.) „Dat muziek onze tolk zy". Na het concert, dat tot elf uur duurde, sprak de dirigent de aanwezigen harte lijk toe. Hij bracht Nederland en Texel de hartelijke groeten over van Canada. Wij kunnen u niet verstaan door de ver schillende taal (muren. Red.), maar wel kunnen wij tot u spreken door onze muziek, zoals vanavond. Wij danken vooral de families, die ons logies hebben verschaft. De heer W. H. Lap, voorzitter van de VVV Texel, wilde nog graag even terug- ,,Op de Hoge Berg doen ze het vanmid dag beter!" Nu op Texel thans de eerste Zeepkistenrace gehouden wordt, V/ijd ik met plezier een rijmpje Aan deez nieuwe soort van sport. Dagen, wéken van te voren Was de jeugd reeds in de weer Om een slee te construeren, Die behalen zou de eer. d' Een, die zocht het in de wielen, 'n Ander weer bracht stroomlijn aan, En zo was een elk m actie Om een goed figuur te slaan- En nu zullen dan vanmiddag Met van spanning kloppend hart, Alle deelnemers verschijnen Voor de eerste zeepkiststart. Wat zal dat een spanning geven Als bij 't eerste startsignaal De coureurs het stuur omklemmen En de groep gaat aan de haal. En maar rennen, en maar rennen, Met een moordgang naar omlaag. Twintig, dertig kilometer. Jongens, jongens wat een waag! Nee, het zijn heus geen Jan Salies, Die zich wagen aan zon rit, Dit zijn onvervalste jongens Waar echt Texels bloed in zit! Doe je best vanmiddag, jongens, Zet je tanden op elkaar; Dat er veel publiek zal komen, Dat is zeker, reken maar! Ik wens jullie veel plezier toe, Zeepkistracers in de dop. Veel succes, hoor! bij je rennen, Karren, jongens, zet 'm op! HUIB DE RIJMELAAR. (Ingezonden mededeling). ZAKENNIEUWS. NIEUWSTE WORSTMACHINE. De Gebroeders Goënga, slagerij Den Hoorn, hebben een nieuwe worstmachi ne in gebruik genomen, een „Finis" spe ciaal, welke de machinefabriek te Ulft (Gelderland) op de in April gehouden Jaarbeurs exposeerde. Een pracht van een apparaat, dat bij de worstfabricage uitstekend van pas komt, door zijn ver nuftige snij- en menginrichting. ,,Wat moet ik u er verder van vertel len?" bepeinsde een der firmanten. Wij gaven hem grif toe dat de lezer een technische uiteenzetting van deze ma chine wel bespaard kan blijven en hoe prima de worst smaakt, die door middel van de „Finis" wordt verkregen, tja, ook dat kunnen wij u helaas niet precies (in papier en inkt) weergeven. Goede raad: proeft u zelf eens! komen op dc- vraag van de dirigent, hoe men hier wist, dat de band zo beroemd was! Wel, aldus de heer Lap, een band als de uwe kan niet anders dan beroemd zijn, daarvan heeft u ons het bewijs ge leverd! U kunt bereiken, wat u bereiken wilt! Ik wens u van harte geluk en u, geachte heer dirigent, met zulk een uit stekende- band. Mocht u nog niet be roemd zijn, dan zult u het toch zeker spoedig worden. Wij danken u, dat u dit concert hebt willen geven, dank namens de VVV en het publiek. Spreker dacht terug aan de barre oorlogsjaren. Toen de Canadese soldaten zich in de strijd wier pen om ook ons land te bevrijden. Daar om leeft Canada in ons aller hart. „Jon gens, vertelt jullie vrienden en familie, dat ook Texel zeer dankbaar is voor wat Canada voor ons heeft gedaan. Mogen jullie ooit weer in Holland ko men, weet dan dat jullie op Texel steeds welkom bent. Ja, vergeet dan niet een bezoek aan dit eiland te brengen. De heer Kappert, impressario van de Band, zeide vol lof te zijn over de ont vangst op Texel. Hij wilde even stilstaan bij de woorden van de heer Lap en her innerde aan de Tweede Wereldoorlog, waarin de Canadezen hun beste zonen en broeders hebben ingezet voor de be vrijding van ons land. „Hoera voor onze Canadese vrienden". Wij hoeven wel niet te schrijven, dat deze uitnodiging geen verdere aansporing behoefde. De Vancouver Boys' Band speelde hierna nog enige pittige nummers en besloot dit festijn met de Washington Post. Geachte heer directeur van onze VW, dit was een denderend feest. Ons com pliment! „Er leiden vele wegen naar Rome", Er leidt ook meer dan één weg naar Den Hoorn, het dorp, dat verschillende pen sions telt, dat winkels heeft, die óók in gesteld zijn op het toeristenverkeer. Den Hoorn, dat daar zo mooi en rustig in het Zuiden van ons eiland ligt, kan men bereiken langs de Hoornderweg en langs de Westerweg. Zodra dat na de oorlog mogelijk was hebben de Dertig Polders de Hoornderweg opgeknapt, een keurige weg, die vanaf de bekende brug over de dijksloot, met klinkers is be straat. Totausver kon men ook naar Den Hoorn over de Westerweg, maar thans staan daar borden „Verboden in rit", want deze weg is over een groot deel opgebroken: ook deze weg wordt vernieuwd. „Maar waarom gaan ze aan die we gen werken in het (toeristen) seizoen?" Zo vroegen enige Hoornder zakenlie den en pensionhouders zich af, „onze autorijdende gasten moeten nu via Den Burg naar het strand rijden, ja ze rijden ook wel eens langs het Loodsmansduin, maar dat doen ze voor geen tweede keer: er zijn er al drie gestrand en door de Hoornder sleepdienst uit hun neteli ge positie verlost. Jammer, dat die Wes terweg nu niet bereden kan worden, an ders konden zij via het Westerslag naar het strand, Er zijn al autobezittende gas ten die gezegd hebben En zo gingen de klachten door. Ja, hoe zit dat toch met die wegmisère? Wij hebben de fiets genomen en de weg verkend. Heel toevallig troffen wij bij de in herstel zijnde Westerweg een opzichter, die ons vertelde: „Na de oor log hebben de Dertig Polders eerst de Hoornderweg aangepakt, toen hebben ze De Westen uit zijn isolement verlost, vervolgens werd de Oosterenderweg vernieuwd, verschillende Dwarswegen in het Noorden, de Duinweg. Daarna werd de Spangerweg aangepakt. Daar ligt thans de puinfundering in. Doordat de Dertig Polders op gunstige wijze ma teriaal konden krijgen ten behoeve van de te verbeteren Westerweg is die ver betering dezer dagen verder uitgevoerd. (Er is een groot tekort aan puin in ons land, puin, dat uit Duitsland moet wor den aangevoerd, is zeer duur). Wij kon den het puin krijgen en hebben die ge legenheid natuurlijk niet voorbij laten gaan!" „Maar", zo vroegen wij, „had men bv. de Spangerweg niet kunnen laten wach ten tot na het vreemdelingenseizoen?" „De betreffende wegen zijn Polderwe gen en dus wordt in de allereerste plaats rekening gehouden met de belangen van de aan deze wegen liggende percelen van de ingelanden. Dat is bv met de Spangerweg ook het geval. Ook ten be hoeve van de melkophaaidienst moest deze weg hoognodig opgeknapt worden. Ik kan u intussen wel verzekeren, dat met de belangen van het vreemdelin genverkeer ook rekening wordt gehou den. Over enkele weken, even na half Juli zal de Westerweg door de auto's weer berijdbaar zijn, want de puinfun dering zal met zand stevig worden vast gelegd. Dan kan men er heel goed over rijden. Ook de fietsers kunnen dat, of schoon zij ook het fietspad onder de duinen kunnen nemen". Uit een en ander blijkt, dat het wel zeer toevallig is, dat thans het laatste gedeelte van de Westerweg onderhan den wordt genomen. Van Afdeling Den Hoorn van dc- VVV „dwarszitten" is dus geen sprake. Deze mening hadden wij persoonlijk trouwens ook geenszins, waar zich onder de pensionhouders ook vele boeren bevinden. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Woensdag 5 Juli a.s. houdt het Con sultatiebureau voor Zuigelingen weer zitting op de bekende uren. ERNSTIGE VAL De heer Dorreman, uit Amsterdam, viel bij broedplaats de Westerduinen van een Jan Plezier. Hij werd daarbij zo ern stig aan een been verwond, dat hij naar een ziekenhuis in Den Helder moest worden vervoerd. Dokter Schalkwijk verleende de eerste hulp. Ja, daar komen de schutters van het voetbalveld. Wim Verseput leidt de elftallen van RCH en Stormvogels naar het midden van De Cocksdorp's terrein. U ziet Kraak in don kere trui en op de achtergrond enige adspirant-leden van SVC, die de ere wacht vormden. Voorts op de ach tergrond de nieuwe kleedhokjes en de enorme danstent van de heer B- Kikkert. Foto midden: Het Wilhelmus speelt. Foto onder: Enkele minuten nadat de heer A. G- van der Linde, Official van de Kon. Ned. Voet balbond, de aftrap had gegeven, moest Kraak al in actie ko men. Een hoge bal werd op zijn doel af gevuurd, Kraak sprong op en plukte het leder uit de blauwe lucht De ze wedstrijd, die door plm. 2200 man werd bijgewoond, eindigde in een 2-1 overwinning van de Stormvogels op hun rivalen RCH, die de IJmuidenaren uit de eerste klasse heb ben gewerkt- „Maar, wij speelden tijdens de degradatiewedstrijden zonder onze Kraak, anders hadden wij nu nog in de le klas gezeten! aldus een der Stormvogels-supporters. GESLAAGD. (Ingezonden mededoling) en velerlei andere pijnen komen tot bedaren door Sa na pi ri n (Mijnhard!). Buisje 50 tabl. 75 ct, 25 tabl. 40 st. ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 1 Juli op om 4,25; onder om 9,01. Maan: 7 Juli L.K., 15 Juli N.M. Hoog water ter rede van Texel: 1 Juli 10,15 en 10,46. 2 Juli 11,04 en 11,32. 3 Juli 11,49 en 4 Juli 0,15 en 0,32. 5 Juli 0,57 en 1,13. 6 Juli 1,39 en 1,55. 7 Juli 2,18 en 2,37 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Mej. Netty Lap, Den Hoorn, behaalde in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar het diploma Kraamverzorgster. geven rust en kalmte NV A J TEN DOESSCHATE - ZWOLLE

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1