(jroen '^warLrJexels in het harL, f# Piet Kroon, alias Kees Stet „Het toneelspelen heb ik stellig van mijn Moeder geërfd Al 30 jaar op de planken Ali Baba Wi ie „Texel Stenen uit het vroegere Rechthuis Veertig Zeepkisten joegen van de Hoge Berg Meer dan tweeduizend toeschouwers WOENSDAG 5 JULI 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No- 6440 COIIRAN Uitgave N.V. v.h. Fa. Langeveld De Rooy 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs i 2,75 per half jaar. „MIJN MOEDER deed veel aan toneel spelen, ik denk dat ik het van m'n moe der heb overgeërfd", aldus Kees Stet, toen wij hem na het zozeer geslaagde optreden in de geheel bezette zaal van „De Oranjeboom" even aan z'n jasje trokken voor een kort interview. Toen stonden we niet meer tegenover de ko miek Kees Stet, maar konden wij 'n de gelijk en zakelijk gesprek aanknopen met de heer Piet Kroon. En wat Piet Kroon vertelde was waar! „Mijn vader was caféhouder. Jarenlang heb ik mee gespeeld in een plaatselijke Rederijkers kamer. Ik had succes. Ook met m'n le vensliedjes, zoals Daan Pool dat inder tijd deed. ik ben nu 50 jaar, en sta al 30 jaar op de planken". En u is van plan om nog heel lang op de planken te staan ook? Zeker, en Texel hoop ik dit jaar ook weer te zien. Ik ben in Wmkel ge boren, dat ligt zoals u weet vlak bij Aartswoud, „Ierswoud" zeggen ze daar. In Aartswoud heb ik mijn jeugd doorge bracht en daarom noem ik mij op de planken „Kees Stet van Ierswoud". Hoe kwam u zo voor de radio? Dat ging toevallig: ik had in Schoorl een avond verzorgd, waaraan o.a. ook de bekende Roland Wagter me dewerkte. Die zei: „Je nummer is een pracht ding voor de radio! Zoals u weet heb ik toen mogen me dewerken aan een „dialecten-program- m", ik verzorgde daarbij het Westfriese nummer. Dat sloeg in en uit alle delen van ons land ontving ik hartelijke brie ven. Men wilde mij meer horen! Mijn gezelschap bestaat pas een half jaar, voordat ik via de radio optrad had ik al enige naam gemaakt. Vrij veel werk ook. Tien jaar geleden ben ik voor het eerst op Texel geweest, samen met An- dré Carrel. Als streek werkers voor N.- Holland. En door de radio kent nu iederen u. Ja, na die Bonte Avond heb ik ont zettend veel werk gekregen: in Mei hob ik niet minder dan 21 avonden verzorgd. Toen hebben wij Piet Kroon de hand geschud en afscheid genoemen met de groet: „Tot de volgende knoert dan maar weer!" Dit alles na de voorstelling van Vrij dagavond, die evenals de eerste avond. Donderdag jl., uitstekend slaagde. Toen men enkele maanden geleden vernam, dat Kees Stet zou komen, zeiden velen: Die moet ik zien!" en daarom viel het niet te verwonderen, dat beide avonden de zaal tot in alle hoeken gevuld was. En Kees Stet en zijn maats hebben die belangstelling verdiend! Zij hebben Texel-in-kermisstemming zeer plezierige uren bezorgd! Omgekeerd vond Stet die Texelaars een joviaal volk en hij zou ze overal „aanbevele". Dat is toch mooi, met waar, want als Stet zo iets zegt, doet-ie hel ook Kees Stet, een geboren komiek en wij vragen ons af waarom het verhaal van die brand en van dat turfschip zo laat wereldkundig gemaakt werden! Kees Stet als onnozele Westfriese boer! Hij was geweldig. „Enig"! „Een knoert" in z'n soort. De moppen, de scènes, ze wa ren allemaal af Ze sloegen in. Het spel van Stet boeide ieder. Het leefde en wij weten werkelijk niet waar zijn grootste kracht ligt: in zijn smeuig taaltje of zijn stil gebaar alleen! Hij had de hele avond alleen wel kunnen vullen, maar de Texe laars gunde hij een zeer gevarieerd pro gramma: met hem kwamen een prima HET ORGEL IS VERTROKKEN. Het orgel is vertrokken, want de Feest- week is weer voorbij. Overal was dit or gel present. De heer J. Verus, uit Hoorn, de bezitter van dit prachtige instrument, vertelde ons dat hij nog nergens zo enthousiast was ingehaald. „Ik zal het me leven lang niet meer verge ten, ik leek wel een koning, ja het was werkelijk een koninklijke ontvangst, die Zondagavond aan de haven van Oude- schild. Bedank ze daar eens voor in je krant! Vergeet niemand! De feestcom missie heeft mij overal bijgestaan en hoe gastvrij zijn de Texelaars. Bedank na mens mij vooral mijn gastvrouw, me vrouw Michels!" „Erg, dat Vrijdagavond een kind van de familie Kerkhof door het orgel werd overreden. Wat jammer, dat dat ge beurd is". De heer Verus bleek diep onder de indruk te zijn van dit ongeval, waarvan het 3-jarig zoontje van de familie Kerk hof, Weverstraat, het slachtoffer is ge worden. Het was met andere kinderen op het orgel geklommen van meet af aan reden ei kinderen mee maar het viel en word overreden. Het werd naar het ziekenhuis „Parkzicht" te Den Hel der vervoerd. Aanvankelijk werd voor 't leven gevreesd, maar thans vernemen wij, dat het kind het naar omstandighe den vrij goed maakt. conferencier (Nico Akkerman), de be kende pianist Ger Visser, de cabaretière Grace Pranger, de goochelaar Kaki, het duo „De Silva's", zang en guitaarspel. a la Van Scholten en Van 't zelfde, een muzikale clown, A. van Dalenberg, die ook als TESO-matroos debuteerde. Al len konden ons zeer goed voldoen. Het was een programma, dat niet één lid van onze (machtige) Vroedschap zal heb ben ontstelnd, integendeel zij zullen heb ben gezegd: zulke avonden doen de Texelse cultuur geen kwaad. Die rare kermis is van de baanden daarvoor heb ben wij dan toch maar iets teruggekre gen, dat op veel en veel hoger peil staat. En bovendien blijven de centen op Texel. Nou ja, Kees kan z'n moppen niet voor niks tappen, maar wie werkt moet eten, al is dat dan geen Texelaar, ook al zullen Kees en z'n maats een paar guldens meenemen over het Marsdiep, dat mag 'm niet hinderen, in ieder geval zal het geen ton zijn. Ja, zo is het! Nou ja, Stet laat ook wel eens een steekje vallen van zijn cultu reel breiwerk, maar dat doet tenslotte de beste! TEXELSE MARKT. Den Burg, 3 Juli 1950. Aangevoerd: 300 lammeren f 37-f 45. 6 koeien f 700- f 850. 2 paarden f 600-f 700. 30 biggen f 45-f 60. 7 n. kalveren f 40-f 45. NAAR DE SCHORREN Deze prachtige broedplaats is weer opengesteld. Namens de duizenden vo gels: hartelijk welkom. OPENSTELLINGLUREN DER PTT- KANTOREN OP TEXEL. VOOR HET PUBLIEK. Den Burg: Ma. t.m. Vrijd.: 8,30-12,30 en 14-19 voor post, telegraaf en telefoon. Zaterdags: 8,30-13 uur v. post, tele graaf en telefoon. Zaterd.: 14-19 al leen v. telegraaf en telefoon. De Cocksdorp: Ma. t.m. Vrijd.: 9-12, 14- 15 en 18-19 v. post en telegraaf. 8 12,30 en 13,30-20 v. telefoon. Zaterd.: 9-13 v. post en telegraaf. 14-15 en 18- 19 v. telegraaf. 8-12,30 en 13,30-20 v. telefoon. Oosterend: Ma. t.m. Vrijd.: 9-12, 14-15 en 18-19 v. post, telegraaf en telefoon. Zaterd.: 9-13 v. post, telegraaf en tele foon. 14-15 en 18-19 v. telegraaf en te lefoon. Oudeschild: Ma. t.m. Vrijd.: 9-12, 14-15 en 18-19 v. pos'., telegraaf en telefoon. Zaterd.: 9-13 v. post, telegraaf en tele foon. 14-15 en 18-19 v. telegr. en telef. Eierland: Ma t.m. Vrijd.: 15-16 v. post zaken. Zaterd.: 9-10 v. postzaken. Ma. t.m. Za. 8-20 v. telegraaf en telefoon. Den Hoorn: Ma. t.m. Vrijd." 8-9, 14-15 en 18-18,30 v. postzaken. Za. 8-10,30 voor postzaken. Ma. t.m. Za 8-19 v. tele graaf en telefoon. Dc Koog: Ma. t.m. Vrijd.: 9-11, 13,30-15 en 19-20 v. postzaken. Za. 9-13 v. postzaken. Ma. t.m. Za. 8-21 v. tele graaf en telefoon. De Waal: Ma. t.m. Vrijd.: 9-10 en 14-15 v. postzaken. Za. 9-11 v. postzaken. Ma. t.m. Za. 8,30-12,30, 14-16 en 17-19 voor telegraaf en telefoon. Op Zondag: Op Zondagen zijn de kantoren Den Burg, De Cocksdorp, Oosterend, Oude schild en De Koog van 8-9 geopend voor telegraaf en telefoon. (Voor de Post dienst zijn de kantoren gesloten). De kantoren te Eierland, Den Hoorn en De Koog zijn des Zondags voor alle diensten gesloten. legde in 1611 de eer ste steen voor een rechthuis te Den Burg? Wanneer is dit recht huis afgebroken? Waar stond dit recht huis? Deze en tientallen andere vragen vin den wij beantwoord in het boek door J. A. v. d. Vlis IN DE STENEN ZUILEN die de hoofd ingang van het Park te Den Burg flan keren, bevinden zich twee gevelstenen met de wapens van Den Burg en Texel. Deze zijn afkomstig uit het in 1611 ge bouwde rechthuis- Juni 1611 werd door Jacob Reijerszoon Voocht, de 8-jarige zoon van de burgemeester van Ooster end, de eerste steen voor een rechthuis gelegd Dit rechthuis stond op de plaats van het tegenwoordige Hotel Texel. Naast dit rechthuis werd toen een nieu we woning voor de schout gebouwd. V. v,-^ WORDT HERBOUWD Dit laatste gebouw bestaat nog steeds en verkeert in goede staat de schrij ver van het boek „Texel", de heer J A. v. d. Vlis, merkt hierbij echter op, dat de voorgevel „deerlijk mishandeld" is. Men vindt het achter hotel Texel, tegen over de Vismarkt. Het rechthuis was ge bouwd onder de burgemeesters Jan Janszn. Schagen van Den Burg, Sijmon Jacobsz- Rebel van Den Hoorn. Pieter Cornelisz. van De Waal en de reeds ge noemde burgemeester van Oosterend. In het oude memoraalboek van 1606 schreef de secretaris van het eiland met zonder trots dat het gebouw ge heel door de Texelaars zelf was be taald. (Dus zonder Marshall hulp). Een belangrijk deel van Texel's verleden speelde zich af op dit oude raadhuis, dat langer dan drie eeuwen dienst heeft gedaan- In 1841 besloot de gemeente raad tot aankoop van het gebouw, dat tegenwoordig raadhuis is, omdat het oude raadhuis te bouwvallig was ge worden. Het oude raadhuis werd ge sloopt toen men ruimte nodig had voor de bouw van Hotel Texel. De boerderij van de familie T. Koorn, welke vorig jaar door de blik sem werd getroffen en geheel verbrand de, wordt herbouwd. De heer H. Daal der. De Cocksdorp, heeft het werk in massa aangenomen. Het schilderwerk wordt uitgevoerd door de heer J. Vonk, loodgieterswerk J. Oele en electra C. Dros, Eierland. FLESSENPOST Een badgast vond Zaterdag bij paal 23 een fles, waarin het volgende briefje: „Old London Road. Badgers Mount. Nr. Sevenoaks, Kent, Engeland. This bottle was thrown into the sea at Deal, Kent, England on the 31th day of May in the year of our Lord nineteen hunderd and fifty. Will the finder please inform the undersigned at the above ad dress. M. Parnell-Smith. Dit betekent dus in het Hollands: „de ze fles is op 31 Mei 1950 bij Deal, Enge land, in zee geworpen. Wil degene die deze fles vindt hiervan mededeling doen aan bovenstaand adres". NAAR HUIS Korporaal J. Druif, Julianastraat 8, Oosterend, arriveert Woensdag 12 Juli a s. met de „General W. C. Langfitt" te Amsterdam. Welkom op Texel! NAAR HET LYCEUM. Ineke Knol, Alexanderhoeve, deed met goed gevolg toelatingsexamen voor het Lyceum te Den Helder. Zij werd op geleid door de heer v. Karsbergen, hoofd der o.l school te Den Hoorn. S.V. Dc Cocksdorp. Nu de grote dagen voorbij zijn wordt weer meer aandacht besteed aan 't ver enigingsleven zelf. Zaterdagavond speel de het 2e aan De Koog tegen De Koog 2 gelijk 3-3. Alle jongens hebben zich ge geven voor de volle 100 pet. Het le speelt Zaterdagavond a.s. aan Oosterend ter gelegenheid van het 15-j. bestaan dezer vereniging. Wie onze te genstander is weet ik nog met, dus men zie hiervoor de krant van Zaterdag. Van onze gasten RCH en Stormvogels zijn dankbetuigingen ontvangen omtrent hel weekend hier op Texel. Zo mogelijk zul len deze in de krant opgenomen worden op een later te bepalen datum. Op de Sportdag zijn verschillende kledingstuk ken blijven hangen. V/ie iets mist stelle zich even in verbinding met de secreta- CONSULTATIEBUREAU OPVOEDINGSMOEILIJKHEDEN. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat in verband met vacanties, ge durende de periode 15 Juli t.m. 31 Au gustus a.s. geen zitting zal worden ge houden door Consultatiebureau voor op voedingsmoeilijkheden. Texel, 30 Juni 1950. De Loco-Burgemeester van Texel, S. DE WAARD. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat gedurende de periode van 1 Juli tot 1 November a.s., zonder vooraf gaande waarschuwing op de „Hors" zal worden geschoten. Het is daarom ten strengste verboden, wanneer de rode vlaggen gehesen zijn, de „Hors" te betreden. Texel 1 Juli 1950. De Loco-Burgemeester van Texel, S. DE WAARD. 5 strafpunten: le. Twee handen aan het stuur houden; 2 straf p.: 2e. alleen vooroverbuigen is toegestaan. Andere houdingen, zoals om kijken, opzijkijken of achteroverbuigen is verboden; 5 strafp.: 3e. De wagen moet volledig uitgereden worden, dus," indien een part ner voor is, mag halverwege niet gestopt worden; 5 strafp 4e. De bestuurder moet zijn eigen baanvak houden en mag deze on der geen enkele voorwaarde verlaten; 10 strafpunten: 5e. De vaart van de wagen mag niet vergroot worden door daarbij de benen te gebruiken". Als gezegd: er waren wagentjes bij, die de jongens niet zelf gemaakt had den. De handige vader had zich een uur tje of langer vrijgemaakt om zijn zoon een handje te heiepen! Dat mocht, maar. de commissie moest worden verteld of de wagen zelf gemaakt was of met gedeeltelijke of volledige mede werking van vader of een oudere broer. Daarbij moest bij de toekenning der prijzen natuurlijk rekening worden ge houden! En dat was zeer billijk, waar deze middag overduidelijk bleek, dat de wagens, die vader had gemaakt, of hel pen maken de snelste waren. Het mooi ste is, zoals van zelf spreekt, dat de jon gens zo'n car helemaal alleen in elkaar zetten, maar waar vader geholpen heeft getuigt zulks overigens weer van de grote belangstelling ook van va der voor deze sport. En och, wij kunnen ons, dat zo gemakkelijk indenken, waar je vroeger dergelijke festijns miste! Op het reglement stond ook nog: Vóór de start zal een commissie, bestaande uit drie personen de wagen keuren, tenein de zich te overtuigen, dat ongelukken als gevolg van gebrekkige constructie, uitgesloten zijn. Welnu, zoals gezegd, de wagens deden het allemaal best. Wij kunnen niet alle constructies bespreken, daarvoor zijn wij trouwens niet deskundig genoeg! maar wel willen wij speciaal noemen de grote (grootste) wagen van Jan Geus Wzn., deze was bovendien rondom ver sierd. En ook Jan droeg voor alle zeker heid een grote helm (met reclame). Ook willen wij apart vermelden de deelna me van enige meisjes. Ze deden het keu rig en toonden evenveel moed en onder nemingsgeest als de jongens! Bravo! 's Avonds werd op de Groeneplaats de uilslag bekend gemaakt. Hier is-ie le prijzen voor Eg. Boekei en medail le, Dros Adv., H. van der Meer en me daille TESO; Jac. Zegers. 2e prijzen voor Hans Agter; P. Boom en G. Bakker 3e prijzen voor J. Kooger, H. Kiewiet en B. Collou. Troostprijzen: R. Witte, P. v.d. Gracht W. Gnsnigt. De heer H. Veenema en de rijwielfa- briek „PON" te Amersfoort, stelden ie der een bedrag van f 5 beschikbaar. Theo Reij verwierf een lauwertak, wel ke beschikbaar gesteld was door de fa. Jan Agter. Jan Geus kwam ip het bezit van het model van een Farmall trekker, uitge loofd door Dros' Smederij, uit Midden- Eierland. „Waar kan ik de centen halen?" vroeg Bert Boekei. Boter bij de vis. Zo is het. En de ben zine is duur! Jeugdherberg Panorama ligt op het hoogste punt van de Hoge Berg. VEERTIG jongens (en meisjes) hebben Zaterdagmiddag deelgenomen aan de Zeepkistenrace, welke op de helling van onze Hoge Berg werd gehouden. Veertig wagens! Dat was dus een flink aantal! En van de zijde van het publiek was de belangstelling ook groot: op de hoge tuinwallen langs de route (richting De Schans) hadden zo'n 2000 mensen plaats genomen om deze eerste race op Texel bij te wonen. Zeepkistenrace. Nu moet ge dat woord niet al te letterlijk opnemen: er waren vele originele wagens bij, waarbij zelfs reclame gemaakt werd voor een of ande re „witter dan wit werkend reinigings middel", maar er verschenen ook race wagens aan de start, die geen enkele ge dachte aan een zeepkist opriepen, doch xeerder aan de Blue Bird van Cambell- black deden denken! Alles stroomlijn! Ja, er was een grote verscheidenheid bij een :wagens, met wielen op kogellagers en voorzien van luchtbanden. Maar ook karretjes, wier wielvelgen meteen op de weg stonden en die konden het natuur lijk niet bolwerken tegen de „super-de- luxe-klasse". Daarom werden de wa gens in verschillende klassen verdeeld. De start. Men had een speciale startbaan ge bouwd: de laadbak van een grote vracht auto deed daarbij goede dienst! Het was de eerste race op Texel en daarom viel het niet te verwonderen, dat de toe schouwers meermalen de weg op kwa men om niets van de wedstrijd te mis sen! Dat leverde intussen grote moeilijk heden op voor de jury, die daardoor im mers te weinig overzicht kreeg van de baan. De uitslag van de strijd zal door deze omstandigheden zeker beïnvloed zijn. Sommige wagens hadden een behoor lijke vaart, maar gelukkig zijn er geen ernstige incidenten geweest. Gerard Bakker, Buitenheim, vloog na de finish le zijn gepasseerd, tegen een tuinwal op, waardoor zijn wagen behoorlijk in de soep lag, maar handige knutselaars lap ten hem weer op. Om op alle mogelijke ongelukken voorbereid te zijn, hadden tal van cou reurs een valhelm op of een soldaten- helm en zo zagen wij tal van buitenland se helmen. Ook draagt een echte cou reur een stofbril! Voor de jongens startten moesten zij de reglementen terdege bestudeerd heb ben en wij zagen ze dan ook met ernsti ge gezichten zitten lezen: „Spelregels voor de deelnemers aan de Zeepkistenrace, te houden op de Hoge Berg op Zaterdag 1 Juli 1950. Bij overtreding van een der onder staande voorschriften worden de vol gende strafpunten toegekend:

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1