„Koba", de kampioen productie koe van de Rundveefokver. produceerde 11.417 kg. melk ..Dure" stier altijd verantwoord Feest voor onze dammers Wereldkampioen Roozenburg komt naar Texel De stormwind loeide Jan van Ham weer op Texel Expositie temidden van rode rozen en ruisende bomen ALGEMENE VERGADERING van de Rundvee Fokver. „Texel op 29 Juni in Hotel „De Zwaan". De drukke werkzaamheden op de be drijven in aanmerking genomen, mocht de voorzitter, de heer C. de Wit, een be hoorlijk aantal leden welkom heten op deze alg. veigadering In het bijzonder werd welkom geheten de heer ter Hof stede als afgevaardigde van de Prov. Bond van Rundveefokverenigingen en P. M. D. Spreker kon tot zijn voldoening mede delen dat de vereniging zich in 'n steeds groeiende belangstelling mag verheugen bij de Texelse veehouders. Hij wees daarbij tevens op de belangrijke taak welke onze ver. op ons eiland inneemt. Na voorlezing van de notulen door de secretaris-penningmeester, de heer Jac. Roeper, welke onveranderd werden goedgekeurd volgde diens jaarverslag. De heer Roeper beschrijft uitvoerig de omstandigheden over de melkveehoude rij van het afgelopen jaar. Dank zij de wel zeer gunstige weersomstandigheden, was gedurende de zomermaanden steeds voldoende gras aanwezig en kon goed hooi gewonnen worden. Daarnaast was ook de teelt van de 1 uwvoedergewassen voldoende tc noemen en kon dus gedu rende de wintermaanden het vee goed gevoed worden ondanks de betrekke lijk kleine toewijzing van krachtvoer. Op de productie van het vee is dit dan ook wel tot uiting gekomen. De melkprijs was zeer goed te noemen, terwijl ook de veeprijzen van de aan vang af reeds hoog steeds een stijgende lijn gaven te zien. Hieruit valt dus op te maken, dat het voor het rundveehou- dersbedrijf een goed jaar is geweest al staat hier tegenover dat ook de jaarlijk se bedrijfsonkosten de neiging vertonen steeds meer op te lopen. Hierdoor zal de zuivere winst mogelijk minder groot zijn dan waarschijnlijk verondersteld zou worden. De ver. telde over het af gelopen boekjaar 69 leden met 70 be drijven. Dit voorjaar traden weer een aantal veehouders toe, zodat momenteel 79 bedrijven zijn aangesloten. Als monsternemers fungeerden de he ren A. Brouwer, C. C. Barhorst, D. Slegh en W. Bulder, waarvan eerstgenoemde dit voorjaar reeds 23 jaar in dienst is ge weest. Uit het financieel verslag delen we mede. dat de vereniging het afgelopen jaar behoorlijk heeft geboerd. Werd be gonnen met een saldo van f 139,78, het eindsaldo bedroeg f 1137,55. Dit gunstige saldo werd hoofdzakelijk verkregen doordat per bedrijf meer koeien werden gehouden dan vorig jaar, terwijl de on kosten daarentegen vrijwel gelijk ble ven. Daar echter gedurende het thans lopende jaar de Stamboekhouder, de heer B. Oostra, practisch alleen voor de Fokvereniging werkt, zal de rekening te betalen aan C.'Z. Eendracht stijgen, waardoor dit batig saldo weer aanmer kelijk inkrimpt, zodat besloten werd de omslag welke f 7 per koe bedraagt, te handhaven. De secr -penningm. werd dank gebracht voor diens uitvoerig ver slag. Uit het verslag van de Stamboekhou der willen we enkele punten hier noe men. (De bedoeling is het geheel in druk te doen verschijnen, zodat elke veehou der leverancier van C.Z. Eendracht dit t.z.t. toegezonden krijgt). Totaal werden 580 melklijsten afge sloten. Hiervan hadden 90 pet. een vet gehalte boven 3,25 pet. en zelfs 67 pet. een vetgehalte van 3,50 pet. Bij verleden jaar een vooruitgang van 6 en 14 pet. De gemiddelde opbrengst van alle die ren waarvan een volledige lijst was af gesloten was: 5008 kg. melk; 182 kg vet; 3,63 pet. vet; 332 melkd 68 dr. st. dagen; dagop brengst: 15,08 kg. melk; 548 gr. vet. Over 1948-1949 resp.: 4845, 170, 3,51, 333. 66, 14,55, 511. Voor verhoging vatbaar. Dit is een gemiddelde opbrengst, waar Texel goed mee voor de dag kan komen. Alleen het vetgehalte is voor verhoging vatbaar. Dit is mogelijk door uw koeien te laten bevruchten door stieren die aan de hoogste eisen voldoen. Texel heeft zulke stieren, profiteert daar dus van! Elk jaar dat u wacht en met middelma tig en minder manlijk fokmateriaal werkt, kost u geld. Meer dan u aan dek- geld moet betalen als u dat soms mocht weerhouden. Dat het financieel altijd verantwoord is uw vee door een prima stier te laten bevruchten zal u het vol gende cijfermateriaal duidelijk maken: Het verschil in 'n gemiddelde opbrengst van een 2-jarige koe met beste produc tie tegen een 2-j. mee lage productie be draagt 80 kg vet tegen een prijs van f 5,52 per kg wat door C.Z. Eendracht is uitbetaald, is totaal f441. Bij de 3-jarigen was dit 100 kg vet of wel f 552,Bij de 4-jarigen 108 kg vet of f 596, terwijl bij de 5-jarigen en oudere koeien dit bedrag tot ruim f 800 steeg. Natuurlijk zijn niet alle koeien in staat zulke topprestaties te leveren. Doch om geen dieren te fokken waar van u de gemiddelde opbrengst niet ver wachten kunt is het kiezen van een stier één van de voornaamste factoren en moet het beste u niet goed genoeg zijn. Over het nut van productiecontrole be hoeft niet meer gesproken te worden. Dat is thans elke veehouder wel duide lijk. Kampioen productie koe uit de ver eniging was dit jaar Koba, eig. A. P. Dalmeijer. Zij produceerde: leeftijd 6 jaar, 11417 kg melk, 416 kg vet, 3,64 pet. vet, 443 melkd., 68 dr. st. d. Dagopbrengst: 25,77 kg. melk, 939 gr. vet. De heer C. DE WIT. Van de oprichting af voorzitter. Reserve kampioen was Julia, eig. C. J. Commandeur met: leeftijd 8 jaar, 7185 kg. melk, 286 kg vet, 3,98 pet. vet, 308 melkd., 58 dr. st. d.. Dagopbrengst 23,33 kg. melk, 929 gr. vet. Het hoogste bedrijfgemiddelde be haalde de heer W. Kikkert met 9 volle dige lijsten, leeftijd 5,9, 5471 kg melk, 211 kg vet, 3,86 pet vet, 298 melkd., dr. st. d. 64. Dagopbrengst: 18,36 kg melk, 708 gram vet. Ook de stamboekhouder werd dank gebracht voor z'n uitvoerig verslag. De aftredende bestuursleden, de he ren C. de Wit en Joh. J. Roeper werden met bijna algemene stemmen herkozen. De heer de Wit, die van de oprichting af de voorzittershamer hanteert, hoopte dit ook de eerstvolgende 4 jaar nog te kunnen volbrengen, doch ziet dan graag een opvolger gekozen. Bij de besprekingen over een te hou den Najaars Fokveedag werd besloten, dat de besturen van Fokver. Texel en de K.I. Vereniging dit spoedig samen zul len uitwerken. Beide verenigingen zijn hierbij geïnteresseerd en daarom hoopt men dit samen op te zetten. Spoedig zal hierover rneer gemeld worden. In zijn slotwoord wees de voorzitter nog eens op de verzorging van de vee stapel. Dit wordt volgens spreker nog wel eens te licht opgevat. Door doelma tige voeding èn zindelijke verzorging mag men de hoogste prestatie van zijn melkvee verwachten. Met een woord van dank voor de aangename besprekin gen sloot de voorzitter om 11 uur deze vergadering. B. O. „EEUWIG ZINGEN DE BOSSEN". Eeuwig rollen de golven naar de kusten. Eeuwig glijden (of jagen!) de wolken in allerlei kleuren langs de hemel. En eeu wig ook zullen er mensen zijn, die de schoonheid van die bossen, die zee, die wolken en zoveel rijkdom meer, zullen willen uitbeelden op hun doeken, zoals Jan van Ham, de Utrechtse Kunstschil der. die ook dit jaar weer op Texel werkt Hij is gekomen, omdat hij komen móést: vorig jaar heeft hij Texel ont dekt, toen heeft hij er al veel geschil derd straatjes, duinen, zee, het land schap, maar hij kon zijn werk onmoge lijk in één seizoen volbrengen en daarom is hij teruggekeerd. Regelrecht uit zon niger streken, uit Frankrijk (en België en passent) kwam hij naar Texel. 't Is een hele sprong van de Franse hoofdstad, van Parijs, naar Texel. Van Montparnasse en Montmartre naar het Texelse duinlandschap, de Texelse kus ten, de Texelse haven! Maar Jan van Ham is nu eenmaal een zwerver: hij heeft bv al weer plannen geprojecteerd voor volgend jaar. Zuid-Frankrijk staat dan op het programma Ach, wij nemen straks node afscheid van uw eiland. Texel is heel mooi". Hij zei het Zondag middag toen wij zijn expositie in de Dennen kwamen bekijken. Een tentoon stelling van ongeveer 40 schilderijen. Uit Frankrijk, uit België, uit Noorwegen, uit Nederland-beneden-het-Marsdiep en boven het Marsdiep: uit Texel. De bezoeker staat voor zijn schilde rijen en bewondert zijn kunst. Hij (de bezoeker) heeft uitstekende musici ge hoord, hij werd geboeid door hun spel. Hij vond het schoon, hij begreep hen, hij kon dergelijke muziek met zélf ma ken. Doch dat hinderde niet. Integen deel: hij kreeg des te meer bewondering voor de kunst. Bewondering voor de kunst op welk terrein ook. Hij kon ook zélf de instrumenten ter hand nemen of er zich aan zetten, maar stond verder machteloos: hij miste de gave, het talent. Men kon hem een penseel aanreiken, een doek, een palet, maar hij zou niet in kleuren kunnen zeggen wat zijn oog waarnam. Welk een voorrecht hebben zij, die zulks wél kunnen! Zij zijn begenadigd! Rijker moet voor hen het leven zijn dan voor degenen die deze talenten missen. „Maar neem je Hollands water weg"... Wij kunnen zeggen: „Maar neem je Jan van Ham zijn schildersattributen weg, zijn doeken en penselenDan is Van Ham geen Van Ham meer! Dan zal hij zich vervelen!" Zoals Maandagmid dag, toen de stromende regen alsmaar aanhield. Zware regen over Texel, dat de zomer en de zon beminde en verlang de: de boeren wilden de resterende hooioogst binnenhalen, de gasten wilden zich laten bruinbakken. En Jan Van Ham wilde schilderen! Hij was naar Den Burg gekomen om er straatjes „op het doek te zetten" zwarte kunst wel haast maar die regen maakte het hem onmogelijk. Hij staarde door de ruiten van ons bureau en keek somber. En dat begrepen wij, want wie leeft dichter bij de natuur dan de kunstenaar? FEEST TE OUDESCHILD In aansluiting aan ons vorig bericht, kunnen we nog meedelen, dat het feest ditmaal werd verzorgd door het gezel schap André Carell uit Alkmaar. Eerst Vrijdagmiddag voor de kinderen. Ze hebben kostelijk genoten en waren vol lof. Bovendien werden alle kinderen onthaald op een ijsje, een gebakje, een reep chocolade en een rol zuurtjes, wat bij de kinderen altijd een voornaam ding is en de feestvreugde dus nog verhoogt. Vrijdag en Zaterdag trad 't gezelschap op voor de ouderen. Evenals vorige ja ren was hiervoor grote belangstelling en beide avonden was de zaal geheel vol. Het gezelschap wist met een praatje, een liedje en wat eenacters de aanwezigen aangenaam bezig te houden, hoewel wat meer zang en muziek en wat minder praten het programma nog wel aantrek kelijker zou hebben gemaakt. Dat neemt echter niet weg, dat de mensen zich kos telijk hebben geamuseerd. Vooral om de eenachter „In de rechtszaal" hebben de mensen gegierd, terwijl ook enige pot pourri's van bekende liederen, gespeeld op de harmonica, er al direct de stem ming inbrachten. Het was voor de feestcommissie een grote voldoening dat ook dit feest weer zo prima is verlopen. De heer N. Kikkert verzocht om een driewerf hoera op het feestcomité uit te brengen, waarmee de aanwezigen volkomen accoord gingen. Zaterdag was er bal na. Het was zeer gezellig, de mensen waren volkomen in de kermisstemming en vonden het zeer jammer, toen de sluitingstijd was aange broken. DE STEM DES VOLKS. Houden onze leden even rekening met de adv. in dit blad waarin vermeld wordt dat we deze week Donderdag avond repeteren? We zijn met een nieuw programma begonnen en daarvoor moe ten we allemaal present zijn. Voor een onzer is het een afscheidsavond, toont daarvoor uw bijzondere belangstelling. Dus tot Donderdagavond. ONDER AUSPICIëN VAN DE V.V.V. Vanavond treedt het Rotterdamse Po litie Show-orkest „Hermandad" in het Park te Den Burg op. Donderdag, dus morgen, brengt U.D.I. „Het Hoedje van Marius" voor het voetlicht in „De Oranjeboom", Vrijdag draait de „Texelfilm" en Zaterdag ge ven Texels Fanfare en De Lofstem (welke zangvereniging vorige week zo veel succes oogstte op het concours!) een concert in het Park te Den Burg. Rozen. Maar nu is het weer gelukkig beter geworden. En Van Ham kan weer op pad. Zoals wij Zondag op pad gingen om zijn expositie te zien. In het huis aan de Rozendijk Westermient waar Jan Van Ham dit seizoen zijn tenten heeft opgeslagen en de bezoekers rondleidt. Aan de rand van het donker groene ga zon, in de grote tuin, bloeiden donker rode rozen. En wij dachten: „Vandaar die naam Rozendijk?" Vanuit 't venster keek men over het wijde landschap, het dorp Den Burg met zijn dominerende kerktorens op de achtergrond Dit was Texel. Hoeveel schone plekjes zijn er ech ter op onze grote aarde! Is het een won der, dat Jan van Ham méér van de we reld heeft willen en moeten zien?! Daar van getuigt zijn tentoonstelling. Beelden uit Parijs: een smal straatje met zeer oude huisjes, schots en scheef neerge- plant. Ziet de kleuren! Hoe lang zal Jan van Ham er naar hebben gekeken met verrukte blik voor zijn penseel begon? Hier in deze kamers hangen ze broeder lijk bijeen: de schilderijen uit Parijs en Oudeschild, uit Noorwegen en Utrecht, uit Bretagne en uit Den Hoorn. Uit Brussel en uit de Slufter. En al het werk getuigt van de grote liefde voor de schoonheid op deze werkelijk goede aarde. Ge staat daar en Van Ham vertelt van zijn werk en de omstandigheden waar onder hij zijn arbeid verrichtte: ,,Je ziet wel, zegt hij, dat het daar juist had ge regend, de daken glimmen nog van het vocht!" Wij zijn in Noorwegen en be wonderen de blokhutten met de eeuwig groenende bossen op de achtergrond, tot waar de grijze bergen het schilderij be grenzen en eigenlijk grenzeloos maken van wijdte. Wij gaan door dat Parijse straatje, dat zo gezellig naar omhoog huppelt. Of wij staan in Utrecht en zien op naar de Dom.Veröer wijdt het oog; het vangt twee botters in de haven van Oudeschild en ineens zeggen we: „Die moet je vasthouden! Dat schilderij is over 25 jaar goud waard, want dan zijn onze botters allemaal foetsie, dan zijn de laatste ook foetsie!" En wij fantase ren: „Waarom koopt die VVV die laatste botters niet? Laat ze als de boot in- en uitloopt voor de haven van Oudeschild charmeren! Dat brengt zijn geld best op, want het is een heerlijk gezicht, bruin zeil op grijs water en laten ze wat puf overboord gooien om de meeuwen te la ten optreden!" Verder: een schapenboet bij Oude schild, want een kerkje van dat dorp brengt het beeld in balans. Een groene weide aan de rand van Oudeschild. En enkele honderden meters naar het Oos ten lopen de golven tegen de dijk: alles bij elkaar op ons eiland! Daarom staat het Jan van Ham hier zo best aan. Daar om is hij hier voor de tweede keer: hij hoeft slechts korte afstanden af te leggen om geheel gevarieerd terrein op 't doek te kunnen zetten. Dat gevarieerde, „Ne derland in een notedop" was het ook, dat Van Ham imponeerde, toen hij vorig jaar met ons eiland kennis maakte. Er komen nog straatjes van de dor- „De muziekliefhebbers, de voetbal liefhebbers, de toneelliefhebbers en zo voort worden telkens bijzondere attrac ties geboden. (Van Couver Boys' Band, Kraak, Kees Stet). Laten we de Texelse Dammers ook eens op een bijzonder festijn vergasten", aldus het bestuur van Damclub „Texel", welke in het najaar haar zilveren jubileum viert. Laten wij de WERELDKAMPIOEN P. Roozenburg uitnodigen om hier te komen spelen. Een simuitaanwedstrijd en een blinde partij". Men stelde zich in verbinding met de ze wereldberoemde, zeer sportieve dam- meester en die schreef terug: „Oké, ik kom!" Zo zal de 28e Juli dat valt op een Vrijdag ons eiland in het teken van de damsport staan. Natuurlijk zullen al le Texelse dammers de heer Roozen burg willen zien spelen en zij niet al leen: ook vele badgasten zullen van de partij willen zijn! Nu, ook zij zijn van harte welkom in „Casino". De heer Roozenburg is nog jong: hij is 24 October 1924 geboren en is dus pas 25 jaar! In 1943, 1948 en 1950 behaalde hij het Nederlandse kampioenschap en in 1948 werd hij wereldkampioen met 92.5 pet. van het bereikbaar aantal punten. Hij zegevierde toen met 9 pun ten voorsprong op de heer Keiler, die tweede werd. Roozenburg heeft zich in diverse tournoois ontpopt als een zeer sterk speler en hij bezit een onge ëvenaarde kennis van het openingsspel. Dat hij ook een zeer sportief speler is blijkt uit het feit, dat hij zelf naar Frankrijk toog om zijn rivaal Ghestem de toenmalige wereldkampioen te bewegen oai. de wereldkampioenswed strijd 1948 aeel te nemen! Bij die grote strijd in 1948 won Roo zenburg o.a een plaquette, uitgeloofd door Z.K.H. Prins Bernhard. Dit dam- wonder, zoals wij hem stellig mogen be titelen, speelde o.a. een blind-simultaan tegen vijf sterke dammers. Hij won drie INGEZONDEN. Op 26, 27 en 28 Juni hield de Centrale Bond van Transportarbeiders haar jaar lijkse algemene vergadering. Twee af gevaardigden van onze Texelse afdeling hebben deze vergadering bezocht. Het is voor ons een grote voldoening dat wij nu een afdeling van over de 100 leden hebben terwijl we bij de oprichting nau welijks een bestuur konden kiezen. Toen de voorzitter het congres opende waren er niet alleen Nederlandse afge vaardigden aanwezig, maar ook Noren, Denen, Duitsers en Engelsen. Zoiets geeft je altijd het gevoel van internatio nale verbondenheid. Nadat de voorzitter ons een vrucht baar congres had toegewenst, kon hij het toch niet nalaten om zijn spijt uit te spreken over het feit, dat er over dit congres een zwarte schaduw lag. Hij doelde op dc strijd in Korea. Hoe is het mogelijk, aldus voorzitter, dat na een wereldoorlog als die we 5 jaar geleden hebben meegemaakt, waarin 66 millioen mensen het leven hebben gelaten, dit nu alweer mogelijk is. Twintig millioen sterke kerels in de kracht van hun le ven vielen op het slagveld, 26 millioen stierven in de concentratiekampen, 20 millioen werden gedood door luchtaan vallen. „Kameraden", sprak de voorzitter, „is deze balans niet ontzettend en daar komt nog bij dat 30 millioen mensen voor hun leven werden verminkt, 21 millioen verloren er huis en haard, 30 millioen woningen totaal vernield, 150 millioen mensen dakloos. Aan geld heeft deze laatste wereld oorlog de mensheid 1425 milliard ge kost. Deze cijfers kunnen onze afschuw van de oorlog nog vergroten. Nadat de voorzitter was uitgesproken liet ik mijn gedachten gaan over een ge sprek, dat ik eens met iemand had. Wij bespraken onder een wandeling op onze manier de politieke toestand in de we reld. Toen zei die vriend van me: „Oor log komt er toch weer, want deze oor- loglog '40-'45 is nog niet uitgevochten, het totalitaire stelsel is nog niet over wonnen". Als deze geest nu rondgaat door de wereld, dan verwondert het ons toch niet zo erg dat er steeds maar oorlogs dreiging om ons heen heerst. Nu vraag ik me af, kan het nu niet anders, kun nen we nie't op vredige wijze tot betere verhoudingen in de wereld komen, moe ten er altijd maar weer slachtoffers val len? We zien het in ons dagelijks leven weer om ons heen, ze zijn het weer ver geten, de mensen die in '45 in zak en as zaten. Ik heb toen met veel Texelaars gesproken en ze wilden allen een betere wereld, waar ieder in kon leven. Laten we denken aan de woorden, die steeds in m'n herinnering zijn blijven leven, en die ik na de bevrijding heb op geschreven: „Mijn ellende van vandaag is morgen voor u". Mijn dank voor de plaatsing, JAC. BRUIN pen bij, ik weet, dat ook de Texelaars daar grote belangstelling voor hebben", aldus de schilder, van wien reeds ver scheidene schilderijen dgor Texelaars zijn gekocht. Zo zal deze tentoonstelling dus nog weer worden uitgebreid. En, eind Juli zal Van Ham weer in de Land bouwschool te Den Burg exposeren. Ge durende 2-3 weken. Node afscheid van Texel had hij ge zegd. Wie Texel gezien heeft, wie Texel kent, begrijpt hem. Wij begonnen dit artikel met „Eeuwig zingen de bossen". Eeuwig ook zullen er kunstenaars naar Texel komen om zijn schoonheid te bewonderen en de schilders onder hen zullen aan de slag gaan! partijen en speelde 1 remise. T.z.t. vol gen nog weer nadere bijzonderheden over de grote wedstrijden op Vrijdag 28 Juli en dan brengen wij ook nog enige bijzonderheden over de voor Roozenburg zo grote dag, waarop hij wereldkampi oen werd. BEST OEFENVVEER! Maandagavond heeft de Joan Hodshon, de bij de Vuurtoren gestationeerde mo- torreddingboot, een oefentocht gemaakt. Om kwart voor acht verliet men de kust en om half elf zette men weer voet aan wal. Er stond een behoorlijk zeetje op 't Eierlandse Gat en dit werd dan ook een „ouwerwetse" oefentocht! WIE GAAN ER MEE? Attentie voor de R.K. dames van Texel. 19, 20 en 21 September (Dinsd., Woens dag, Donderdag) gaan we met één van de nieuwe touringcars van de TESO een 3-daagse tocht maken, waarvan de 2e dag naar België (Gent en Antwerpen). Ookin Nederland gaan we verschillende dingen bezichtigen o.a. Schiphol, dat na de ooorlog weer geheel gerestaureerd werd, in Delft de Porseleinfles (de fa briek van Delft's blauw). De kosten zijn voor deze reis f 27,50 p.p. Wie mee willen kunnen zich opge ven tot uiterlijk Zondag 16 Juli (dit in verband met het aanvragen van de grenspas) bij Joh. Witte, Bloemwijk. GERED Terwijl de 21-jarige mej. Annie Kroese uit Friesland, Zondagmiddag argeloos speelde op een zandbank achter De Koog kwam de vloed opzetten. Het zwin tus sen die zandbank en het strand werd gaandeweg voller. Men kon er al spoedig niet meer staan. Ofschoon mej. K. de zwemkunst wel enigszins machtig was, bleek ze toch niet in staat om het strand te bereiken: de nogal sterke tegenstroom speelde haar parten. Gelukkig werd ze opgemerkt door onze badmeester, de heer L. van Heerwaarden. Met grote vaart werd de reddingsvlet naar het water gereden. Geb. Bogaard hielp de badmeester roeien. Zij hadden de dren keling spoedig bereikt. Nauwelijks was het meisje binnenboord of ze verloor haar bewustzijn! Per brancard werd ze naar het politieposthuis gebracht. Mede dank zij het zuurstofapparaat kreeg zij haar bewustzijn weer spoedig terug. De doktoren Renout, Oosterend en De Leur, Haarlem, verleenden de eerste hulp. Baders en baadsters, zegt de zandban ken vaarwel als de vloed opkomt, want uit bovenstaande blijkt, dat ge anders verraderlijk kan worden verrast! Het ruwe weer van Maandag bracht direct de bootverbinding in de war. De Dokter Wagemaker kon om 5 uur niet binnenkomen door het lage water en vertrok pas cm kwart over zeven. Om 10 uur was de laatste boot pas aan. Het was toen noodweer en de zee zag er onheil spellend uit. Enkele kotters die binnen kwamen maakten rare bokkesprongen, maar op de Noordzee hebben ze wel voor heter vuren gestaan. De Voor waarts is in Den Helder blijven liggen. Twee kleinere schepen, de TX 15 en de TX 12 werden op de Noordzee door 't ruwe weer overvallen. De TX 15 kwam 's avonds laat de haven nog binnen, de TX 12 is echter naar IJmuiden gegaan om daar beter weer af te wachten. Een andere medewerker meldt ons omtrent de storm op zee nog het volgen de: Het lage water en de storm van Maan dagavond hebben nogal wat vertraging gebracht in de dienst Texel-Den Helder. Door het lage water kon de Dokter Wa gemaker op de dienst van 16,30 uit Den Helder niet binnenkomen. Buiten de ha ven van Oudeschild moest worden ge wacht, tot de vloed begon. Dit gaf zoveel vertraging, dat de trein 19,21 van Den Helder niet kon worden gehaald. Voor vele passagiers een strop. In de haven van Den Helder stond zoveel golfslag dat de Voorwaarts, welke auto's aan boord had, deze niet kon lossen en schutten moest door de Koopvaardijsluis om in de Binnenhaven te komen, teneinde daar de auto's te lossen! Op Texelstroom stonden ook hoge gol ven en de kotters uit de Noordzee op weg naar de veilige haven, gooiden ook geducht met buiswater. De Zeemeeuw, welke de dienst De Cocksdorp-Vlieland onderhoudt, was door de storm van zijn ankers geslagen en op lager wal aan de grond geraakt. Toen schipper Steigstra Maandagoch tend om ongeveer 10 uur met de ijzeren vlet „De Onrust" het vaartuig van de Studie Dienst van Rijks Waterstaat bij Oost zee koos, met bestemming de haven van Oost-Vlieland, straalde de zon uit een blauwe lucht. Maar niet lang daarna keerden de weergoden zich tegen het kleine scheepje: zware regenbuien ontnamen het uitzicht en om 2 uur in de middag strandde het vaartuigje op an derhalve km. van de haven van Vlie land. Het bleek te zijn gestrand op een mosselbank. Behalve de heer Steigstra bevond zich ook diens echtgenote aan boord. Gelukkig was het scheepje een kajuit rijk! 's Avonds laat begon de vloed op te komen (om 's nachts half een was het hoog water) maar „De Onrust" bleef rustig zitten, hoog en droog! Gistermiddag om 1 uur hebben wij ons in verbinding gesteld met de Rijks Waterstaat op Vlieland en vernamen: Vanmorgen (dus Dinsdagochtend) om tien uur is „De Onrust" door een motor- vlet uit Vlieland in de haven van Vlie land binnengesleept. „De Onrust" had motorpech.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 2