„CORALIE" Kerken in Oorlogstijd Rationeel Graslandgebruik f en voor al Uw drukwerk naar Drukkerij Texelse Courant Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg Jeugdrubriek Laten wij het Slufterge- bied van de Noordzee afsluiten ALS HET ZOMER !S. Gedurende de oorlogshandelingen is een groot aantal kerken in ons land be schadigd of geheel verwoest. Ten behoeve van de her- en opbouw van deze kerken geeft de P.T.T. in de periode van 17 Juli t.m. 15 September a.s. een serie postzegels uit, waarvan de toeslag ad 19 cent per serie van 5 waar den ten goede komt aan algemeen chris telijke belangen, w.o. de wederopbouw van de in oorlogstijd verwoeste kerken in Nederland. Mede in dit verband worden zgn. eer- ste-dag-couverten (first-day-covers) ver krijgbaar gesteld, op welke zinnebeeldig deze herbouw wordt weergegeven. Het Hoofdbestuur van de PTT heeft bij dienstorder bepaald,, dat, indien deze couverten (covers) voorzien zijn van een of meer postzegels „Kerken in oorlogs tijd", deze zullen worden afgestempeld met een speciaal eerste-dag-afstempe- ling, dus op 17 Juli a.s. Een regeling is ontworpen, welke ie dere liefhebber van dergelijke couverten de gelegenheid biedt, waar ook in Ne derland, zulk een afstempeling te ver krijgen. De couverten dienen dan op ge noemde datum aan het loket van een postinrichting ter plaatse te worden af gegeven, waarna het desbetreffende kantoor of postinrichting voor de verde re behandeling zorg draagt. In navolging van het buitenland, voor al van de U.S.A., wordt ook hier te lan de de belangstelling voor deze couver ten steeds groter, hetgeen mede betekent dat op de ie wijze een goed doel gediend wordt. De couverten zijn bij alle postze gelhandelaren verkrijgbaar, alwaar men tevens alle gewenste inlichtingen kan bekomen. Voor wat de afstempeling be treft wende men zich e.v. tot elke post inrichting, welke aan de hand van de dienstorder van 7 Juni jl. nr. 423 de ver langde voor- en inlichtingen kan ver strekken. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 6,25; 7,50; 9,50; 11,50; 14,40; 15,50; 17,55. Van Den Helder: 6.40; 8,15; 10,30; 12,10; *13,20; 16,30; 17,40; 19,30. Op Zon- en Alg. erkende Chr. Feest dagen: Van Texel: 6,25; 9,20; 11,50; 15,40; 17,55 Van Den Helder: 8,15; 10,30; *13,20; 16,40 19,30. In de gids der Ned. Spoorwegen staat resp. vermeld 13,10 en 13,15. De boot vertrekt echter op alle dagen te 13,20 uur. DIENSTREGELING DE COCKSDORP— VLIELAND V.V. Dagelijks van De Cocksdorp: 9,15; 14,30 Van Vlieland, de Hors 10,30; 15,45. Op deze diensten rijden autobussen. iniL. ■E££^ KATHOLIEKE KERKLLJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken van Den Hoorn en Oosterend. Zondag 9 Juli. 6e Zondag na Pinkste ren. De stille H. Missen in Den Burg om 7,30, 8,45 en de gez. Mis om 10 uur. stille H. Mis in Den Hoorn om 7,30 en gez. om 10 u. en alleen gezongen in Oosterend om 10 uur. Communieuitreiken in Den Burg om 7 u. en verder in Den Burg en in de bijkerken alleen onder de H. Mis sen. De uitreiking in Den Burg begint heden vooraan. Biechtgel. in Den Burg van 7-7,30 en in de bijkerken voor en na de H. Missen. De collecte met schaal v.h. Evangelie v.d. bijzonder noden en er na v.h. Studiefonds, le zakje v.d. kerk; 2e zakje v.d. Fröbelschool. Lof om 7 uur t.e. v.d. H. Maagd met rozenkrans en li tanie van Maria v.d. zieken v. d. paro chie. Deze week de H. Missen om 7 uur, uitgezonderd Woensdag, Donderdag en Zaterdag en 8 u. met communieuitreiken voor en onder de H. Missn. Maandag nog 'n Mis om 9 uur vanwege de marktdag. Dinsdag nog 'n Mis om 7,30. Woensdag geen H. Mis om 7 u. maar alleen commu nieuitreiken in Den Burg, maar wel een Mis om 7,30 in Den Hoorn. Om 7,30 lof t.e. van St. Joseph met rozenkrans en li tanie van St. Joseph voor od de schaal neergelegde intenties. Donderdag geen Mis om 7 u. maar alleen communie-uit reiken, maar wel 'n Mis om 8 uur in Oosterend. Om 8 uur congr. v.d. jonge dames. Vrijdag: om 3,30 biechthoren v.d. schoolkinderen. Zaterdag: om 6 uur ro zenhoedje in de kerk en biechthoren van 5 tot 9 uur op de hele uren. Zondag 16 Juli: 7e Zondag na Pinksteren en plech tige viering v.h. Feest van O.L. Vrouw van de berg Carmel. Die dag collecte v.h. Diocesaan jeugdwerk. Dan 2 Missen in Oosterend. Nadruk vsrboden. door G. Tih. BOTMAN. 29. Vervolgens boog de machine nog wat meer zuidwaarts af en nu ver scheen na de uitgestrekte Po-vlakte, Ve netië voor hun ogen. Ze zagen, hoe het door talloze kanalen doorsneden, of lie ver: op eilandjes gebouwd was. Rondom blonken de „lagunen", de strandmeren, die de stad spiegelend omringden. Ter wijl Jantje en zijn vader dit alles be wonderden, begon het vliegtuig te da len 30. Plotseling echter slaakten Jantje en zijn vader een angstkreet; de machi ne naderde met onverbiddelijke snelheid het water en plons! daar schoot ze schuins de diepte ineer ze 't goed beseften, was het gebeurd. De piloot was nl. in de war: hij was de laatste tijd gewend geweest een watervliegtuig te besturen, hij zat een beetje te suffen en dacht, dat hij weer een watervlieg tuig bestuurde. Het graslandgebruik loopt op diverse bedrijven sterk uiteen. Alleen op die be drijven, waar een zeer intensief gebruik van het grasland wordt gemaakt, kan van werkelijk goede bedrijfsuitkomsten worden gesproken. Een rationeel ge bruik betekent echter niet alleen, dat flink moet worden bemest om een ster ke grasgroei te krijgen, maar ook, dat het gras doelmatig moet worden benut. Het gebruik zal daarom ten nauwste moeten samenhangen met de grasgroei, aldus de heer Ir. H. de Groot, Rijksland- bouwconsulent voor de Weidebouw, in een onlangs gehouden radio-causerie. Op goed bemest en goed verzorgd grasland is de invloed van het weer minder groot, zodat op een dergelijk grasland bij ongunstig weer de produc tie minder snel daalt. De maanden Juni en Juli zijn in het algemeen voor het grasland vaak minder gunstig, omdat zij veelal met te grote droogte gepaard gaan, waardoor te weinig gras voor het wei dende vee beschikbaar komt. De boer heeft er uiteraard belang bij óók in deze periode voldoende weidegras tot zijn beschikking te hebben. Het is echter niet raadzaam om in een droge periode op uitgedroogde grond te bemesten. Dan is er nl. weinig uitwer king van de bemesting te verwachten. Men wachte dan liever tot er regen komt. Is de grond echter wel voldoende vochtig, dan geldt hoe eerder bemesten hoe beter. Immers, des te vlugger kan men weer over voldoende goed nagras beschikken. Een fout, die in de practijk nogal eens wordt gemaakt is, dat men te lang wacht met bemesten. Men gaat nl. pas kunstmest strooien als de grasgroei door droogte stagneert en er 'n graste kort dreigt. Heeft men daarentegen in een, zij het korte gunstige periode bemest, dan is het effect groter. Schaarste aan krachtvoeder. De winning van gras bestemd voor wintervoer is van belang, omdat in de komende winter het krachtvoer waar schijnlijk weer schaars zal zijn. Hoe meer voeder van goede kwaliteit uit ei gen bedrijf gewonnen wordt, des te min der last zal men ondervinden van de schaarste aan krachtvoeder. Om winter voer van goede kwaliteit te winnen, moet men vroeg maaien. Want vroeg maaien betekent, dat het perceel minder lang onttrokken wordt aan de te bewei den oppervlakte. Bovendien loopt op 'n vroeg gemaaid perceel het gras vlugger uit dan op een laat gemaaid perceel, terwijl de zode weinig lijdt en de onkrui den minder goed tot ontwikkeling ko men. De verdere verwerking van het gras speelt een belangrijke rol. Het gras moet worden ingekuild in een silo onder toe voeging van melasse of A.I.V.-zuur of met behulp van de Hardeland-machine. Wordt gehooid en is het weer wisselval lig, dan verdient het aanbeveling, ruiters te gebruiken. Het product moet echter voldoende tijd hebben om af te sterven. Gaat men te vlug inschuren, dan krijgt men vaak sterke hooibroei met groot i gevaar voor schimmel of zelfs brand. Men ziet nog te vaak ruiters, die min der goed zijn opgezet. De stokken staan te ver uit elkaar en men zet er te veel hooi in de breedte op. Daardoor droogt het gewas minder goed. Bovenop wordt daarentegen nogal eens te weinig hooi geplaatst. Als het gewas dan iets ge droogd is, steken de stokken door het hooi heen. En bij slecht weer blijft het gewas op dergelijke ruiters niet vol doende droog. Goed ruiteren vraagt dan ook ervaring. Belangrijke besparing op droogkosten. Naast inkuilen en hooien laat men in verschillende bedrijven het gras kunst matig drogen. Dit is alleen rendabel als men een waardevol product heeft, dat zeer vroeg is gemaaid. Door bij goed weer ongeveer één dag op het land vóór te drogen, kan men belangrijk besparen op de droogkosten, zonder dat er be langrijke verliezen optreden. Een gras- drooginstailatie kan alleen tegen rede lijke prijzen werken als zij nagenoeg 't gehele seizoen in bedrijf is. Er moet dus regelmatig gras beschikbaar 2ijn om te drogen. Dit past bij het intensieve be drijf. De meest intensieve vorm van het ge bruik van weidegras is de rantsoenbe weiding, een methode, die zich sterk uitbreidt. Het komt hierbij meermalen voor, dat men een klein stukje over heeft om te maaien. Wanneer men gele genheid heeft om het gras van zo'n stukje kunstmatig te laten drogen, dan past dit goed bij dit beweidingssysteem. Voor inkuiling is deze hoeveelheid gras vaak te gering. En er hooi van te maken geeft het bezwaar, dat het perceel of perceelsgedeelte te lang aan de te bewei den oppervlakte wordt onttrokken. De intensieve rantsoenbeweiding eist ech ter de nodige zorg. Men moet het vee niet te laat inscharen, want dan wordt het perceel niet voldoende kaal geweid en ook wordt de zode veelal wat hol. Te kaal weiden daarentegen kost melk, geeft onrust onder de dieren en ook min der goede zode. De moeilijkheden van het intensief ge bruik van grasland liggen in de practijk vaak vooral op het gebied van de be nutting van het gras. Bij een snelle gras groei moeten er maatregelen worden ge troffen om hiervan te profiteren. Dus zowel het hooien als het inkuilen, het kunstmatig drogen als het weiden moe ten hierbij aangepast zijn, wil men ko- me tot een intensief graslandgebruik Maandag 10 Juli om 5 uur zullen wij nieuwe foto's maken. Geertje jRauwerda, Jelly Wassenaar, Doortje Witte (H 90, de Westen), en Tiny Raven komen dan wel even naar de Parkstraat in Den Burg? Vraag je ouders of ze een briefje willen meegeven, waarop ze van jullie liefhebberijen en zo voort vertellen. 14 Juni 1950. Nog eens aandachtig heb ik nagele zen uw artikel „De Slufter in het offen sief" in de Tex. Crt. van 18 Jan. 1950. Wat u daar schrijft of liever mede deelt, is alarmerend genoeg. Is het ver antwoord de Noordzee daar met een vliegende Noordwesterstorm maar de vrije hand te laten? Durfde u het niet aan om te adviseren: „Laten we het Sluftergebied van de Noordzee afslui ten?" De wereldberoemde Slufter de graderen? Zie Texelalbum blz. 68 van Dr. Jac. P. Thijsse: „Ja, je moet weten 1 te geven en te nemen". Het offer: De Slufter, het riviertje wordt bedoeld, niet laten afvloeien naar zee, dan is de afsluiting aan de zeezijde spoedig een feit. In de Tex. Crt. van 30 Maart 1949, waarin ik schreef, hoe we dit zuivere duinwater zouden kunnen benutten voor de waterleiding, heb ik aangegeven, hoe de afvoer naar de oost zijde kan worden geregeld. Maar zolang er nog geen waterleiding is, kan men dit water toch zeer goed gebruiken om Eier- land door te spoelen, te ontzilten dus. En hiermee zou een prachtig, terecht hooggeprezen „natuurlijk landschap" verloren gaan. Ondanks een heftig ver zet, dat ik voorzie te zullen ontketenen, durf ik dit toch gerust voor te stellen om dat ik hier iets tegenover kan stellen. En hiermee hoop ik meteen aan te to nen, hoe noodzakelijk het is, de ver schillende vraagstukken in onderling verband in oorzaken en gevolgen in zo groot mogelijke omvang te behandelen. Ter vervanging van het Sluftergebied, een nieuw „natuurlijk landschap" te la ten ontstaan, waar nu het Eierlandse Gat is. Ik hoop te mogen volstaan met verwijzingen, o.a. le. naar wat ik schreef in de- Tex. Crt. van 17 Aug. 1940: „Om Texels N.O.-punt", nl. „de aanleg van 'n dijk tussen Texel en Vlieland". 2e. naar de Tex. Crt. van 29 Maart 1950 met de rectificatie in Tex. Crt. van 5 April 1950 t.w. wat er gezegd wordt over een ver binding Texel-Vlieland, bij het weer in dienst stellen van de vuurtoren. 3e. naar een artikel in „Het Vrije Volk", van 10 Juni 1950, t.w. „Mosselvangst, enz.", waarin o.a. wordt gezegd: „Sinds de vol tooiing van de Afsluitdijk zijn de wad den ongeveer 5 cm. hoger geworden". Dertig jaar geleden schreef wijlen Ir. C. W. Lely, die we volgen, al: „Het bui ten de afsluiting verblijvend Wad ten Oosten van Texel en Vlieland kan des gewenst op zichzelf worden ingedijkt". Hoeveel in totaal heeft ue verdediging van Texels N.O.-punt met daarbij de kustverdediging aan de west- en oost zijde van Texel en Vlieland gekost? Wat hadden we deze onkosten veel productiever kunnen besteden. Aan de verantwoordelijke autoriteiten de taak deze rekening eens op te maken en met deze rekening als basis eens een begro ting op te maken, waarbij met de facto ren kustveidediging, landaanwinning, waterleiding, landverbetering enz., reke ning wordt gehouden. t.t. UW POSTABONNEE. Als het zomer is verlangen we ani maal naar de natuur We laten dan ook geen vrije dag voorbij gaan zonder er op uit te trekken. En wat onze kleding betreft zorgen we er voor er dan eens anders dan an ders uit te zien liefst zo luchtig en sportief mogelijk. De beste dracht voor zulke vrije en vacantie- dagen is wel het strandjurkje, dat we kunnen „omtoveren" in een heel gewoon toiletje door er een bolero of pelerine op te dragen. Een andere goede vacantiedracht, vooral als we veel naar zee gaan, is een kort broekje, een blouse en een van voren openknoopbare rok. Hierbjj beelden we twee zomer- onsembles al. K 3988/10 Dit geheel bestaat uit een blouse met een zeer brede schouderlijn, een wijde rok en een bijpassend broekje. De rok wordt middenvoor gesloten met knopen- Benodigd voor 96 centimeter bo venwijdte circa 5.70 meter stof van 90 centimeter breedte. K 3989/10 Buitengewoon vlot en jeugdig is dit zomerse ensemble, dat bestaat uit een japon en een pelerine. Op de gerimpelde aangezette rok zijn twee grote zakken aangebracht. Het lijfje van dit model is sterk getailleerd en van schouderbandjes voorzien. Middenachter is een knoopsluiting aangebracht. Benodigd voor 90 cm. bovenwijdte 5 m. stof van 90 cm breedte. De knippatronen van deze modellen zijn k f 0.95 bij „Bella" Patronen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht te bestellen K 3988/10 is verkrijgbaar voor 84, 90 en 96 cm. bovenwijdte, terwijl K 3989/10 te bestellen is voor de bovenwijdten van 84, 90 en 98 cm De modellen ziin ovpreenomen uit Bella" Het Nieuwe Modeblad tt39d8/,0 FEUILLETON 50.) Wil je weten hoe ik hier kom? vroeg Peggy, haar hoofd op zijn schou der leggend Hij schoof een beetje van haar af en zei niets. Ik ga trouwen, Allan. Trouwen! Ze gichelde. De volgende week met Gil Rayburn. Hij hij heeft meer dan een millioen. Hij keek neer op haar blozend, spot tend gezicht. Je gaat trouwen, zei hij bitter. En nou ben je mij komen opzoeken? Ze lachte. Gil is zo dodelijk saai, Al lan. Als hij me zoent, krijg ik altijd slaap. En je gaat met hem trouwen! Tja een vrouw kan niet alles hebben wat ze begeert. Daarom dacht ik: ik ga Allan nog eens opzoeken. Als ik getrouwd ben, zal ik er niet zo ge makkelijk meer uitkomen, zie je. Dan eit ik aan de ketting. Dus na vanavond zien we elkaar nooit meer? Ze glimlachte en kroop dichter tegen hem aan Dat zeg ik niet, zei ze. Misselijk! Maar je houdt toch van me? Het was of er een koele, sterke wind door zijn hersens woei, die ze leeg en schoon veegde. Hou van je! mompelde hij. Wat er tussen ons geweest is, heeft nooit iets met liefde te maken gehad. Hij maakte haar arm los van zijn hals en hij deed het niet zachthandig. Hij veegde zijn mond af met de rug van zijn hand. Wat is er? vroeg ze nijdig. Wat mankeert je? Hij keek haar aan of hij haar voor 't eerst van zijn leven zag. Ze was niet he lemaal nuchter. In het wit van haar ogen waren kleine, rode adertjes. Of jij bent veranderd of ik, zei hij en lachte. Onder het rouge op haar gezicht zag hij duidelijk de tekenen, die haar leven daar gegrift had. Oud en verlept, dacht hij, en pas twintig. Wat heb je tegen me? zei ze. Ik ben nog precies dezelfde als vroeger Wat bedoel je eigenlijk.... veranderd? Hij haalde zijn schouders op. Het zal wel aan mij liggen, zei hij. Moet je niks meer hebben van je kleine Peggy? Weer haalde hij de schouders op. Ik geloof het niet. Ze probeerde hem weer in haar ar men te nemen, maar hij liet het niet toe. Doe maar geen moeite Peggy. We zijn niet gek meer. Plotseling zat ze recht overeind, haar gezicht vertrokken van woede. Wie is het? schreeuwde ze. Allan schrok. Ja, zei hij langzaam. Je hebt ge lijk. Er is een ander, alleen ik wist het nog niet goed. Zijn hart klopte snel en hard. Ze is nog heel jong en onschul dig, Peggy. En ze vindt mij een soort wonder. Zij gelooft in me en in al de dingen, waar jij graag op trapt. Haar grootste geluk is mijn vrouw te worden. Alles wat ze vraagt is voor mij te leven en te zorgen. Ze is wat jouw soort „een dooie sufferd" noemt, maar ze is het liefste wezen, dat op deze moeilijke we reld rondioopt. Ja, Peggy ik heb je voor heel veel te danken. Ik heb je alles te dan ken. Als jij vanavond niet was komen opdagen, zou ik, wie weet hoe lang nog, hebben rondgelopen met de gedachte, dat ik jou toebehoorde. Ik zou misschien nooit meer de goede kijk op mijn eigen leven gekregen hebben. O! riep Peggy woedend. Tja, zei Allan, zullen we terug gaan? Ze balde haar vuisten en vloekte. Hij maakte het portier open en sprong de wagen uit. Adieu! zei hij. Ik dank je. En hij liep met grote stappen de weg op. Toen hij de oprit naar de blokhut in sloeg, floot hij een oud wijsje. Het klonk een beetje vals, maar daarom niet min der vrolijk en het leek hemelse muziek voor het meisje, dat bij de hut op hem stond te wachten. Allan! zei ze ernstig, toen hij haar naderde. Hij kreeg plotseling een visioen van de toekomst. Zij zou altijd zó op zijn te rugkomst wachten, met ogen, die op lichtten als ze zijn stap hoorde, met een bevende glimlach om haar kleine mond Nancy liefste! Hij nam haar in zijn armen en kuste haar. Het was of hij niet meer genoeg kon krijgen van de klare wijn van haar kussen. Allan dat meisje.zei ze. O dat was er een, die ik vroeger in de stad gekend heb, antwoordde hij. Er was iets niet goed met haar stuur inrichting. Ik heb het niet in orde kunnen maken, maar ze kon er nog wel mee voort. Zeg, lieveling, zullen we gauw gaan trouwen? Haar ogen gingen wijd open. Ze wist hierop niets te zeggen. Ze kon alleen glimlachen door plotseling opwellende tranen heen. Hand in hand gingen ze de blokhut binnen. HOOFDSTUK XXIV Het huwelijk zou zo spoedig mogelijk plaats hebben. Iedereen, behalve Nancy, wist, dat de oude Andy Lucas het niet lang meer zou maken. De dokter zei, dat ze hem elke morgen dood in zijn bed konden vinden. En Allan wilde, dat Nancy veilig zou zijn, voor dat gebeur de. Zijn vader was naar de notaris ge gaan en had de blokhut en de akker, die er achter lag, op Allan's naam laten overschrijven. Erg veel is het niet, zei Dallas te gen Ruth. Verleden jaar nog had ik hun een chèque voor tien duizend dollar kunnen geven. En nu moet ik er bij toe zien, dat ze met hard werken nauwelijks rondkomen. Er staat niet één behoorlijk meubel in dat oude kavalje en het is de vraag of ze 't er van de winter warm kunnen stoken. Ruth glimlachte. Allan zal altijd goed zorgen voor Nancy. Ze is een klein schuw schepseltje maar ze zal 'n pracht kerel maken van je zoon. Misschien moeten ze vijf jaar sparen om een ameu blement voor hun woonkamer te krij gen, net als opa Ree, maar Nancy zal 't nooit koud hebben of honger lijden. Dallas streek met zijn vingers door zijn haar. Alles goed en wel, zei hij, maar ik wou dat ik het wat gemakkelij ker kon maken voor hen. O, de tijd om zorg te hebben voor Allan is heus voorbij. Daar was verle den jaar veel meer reden toe Hm daar heb je geen ongelijk in. Ruth genoot van Allan's geluk. Zijn jonge gezicht was zacht geworden en zijn ogen helder als sterren. Zij zien er uit of ze de hele wereld tot erfdeel hebben gekregen, zei Cora- lie op een middag, toen Allan en Nancy op de boerderij geweest waren. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4