„CORALIE" f en voor al Uw drukwerk naar Drukkerij Texelse Courant De bieten werden gedund De zon brandde en de kluiten waren hard Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg Een kwart eeuw „Zonnestraal' Jubileum-collecte De sterken voor de zwakken Jeugdrubriek ALS HFT ZOMER IS Gevraagd: Twee of meer arbeiders om 3 ha. bieten op stuk te zetten en te wieden. Zich te vervoegen bij We lezen zo dikwijls van die kleine advertenties in de courant en als we dan langs de goed aangelegde wegen van ons eiland rijden, dan zien we ze soms op de akker liggen. De slachtoffers die op een advertentie in onze krant, of in een andere krant zijn afgevlogen en die daar nu zorgen voor een kopje thee met suiker of voor de koeien. Slachtoffers schreven we. En dat schreven we volkomen terecht en omdat we er toe gerechtigd zijn. We hebben namelijk zelf aan den lijve ondervonden dat het bieten dunnen een moorddadig werk is. Dat zoudt u niet zeggen, als u zo'n man aan de arbeid ziet in het heerlijke zomerzonnetje. Ge ziet hoe hij eens het hoofd opheft, een pijp stopt, er de brand injaagt, met wel gevallen rond kijkt en geniet van Gods schone natuur. Zo lijkt het toe als ge in uw auto of in een bus, op een solex of een rijwiel langs de wegen snelt. Echt landelijk. Om er een plaatje van te maken. Maar omdat de schijn bedriegt, zijn we zelf eens een dag er op uit gegaan. Toen we de adv. in de krant lazen, haalden we eens diep adem en meldden ons aan. We hadden met een arbeider, die het hele werk aangenomen had, af gesproken, dat we een dag zouden gaan bieten dunnen. Er is met veel van gekomen. We zijn hoogstens een paar uur aan de arbeid geweest. Toen was de pijn aan onze knieën onduldbaar. De door de zon ge schroeide aarde was hard en puntig en wie het kruipen op deze helse kwelling niet gewend is, voelt zich na een paar uur zo miserabel, dat geen pen het kan beschrijven. De knieën schrijnen en branden. Je probeert je zo licht mogelijk te houden. Je steunt op de ene knie, dan op de an dere, je kreunt, je scheldt, als je op een extra harde kluit komt. En onder uitbundige vreugde van de anderen probeer je staande de bieten te dunnen. Dat hielden we natuurlijk ook niet vol, want dan stijgt het bloed naar je hoofd en dreigt je rug te breken. Dan hebben we nog niet eens gesproken over de vingers, die aan de harde kluiten en de zware grond niet gewend zijn. Je krijgt stroopnagels en ook die kwaal is verre van aangenaam. Zodat we er na twee uur schoon ge noeg van hadden. We waren in een sta dium aangekomen, dat het ons niets meer kon schelen of de suikerpositie van ons land eiste, dat er een goede bieten- oogst kwam. Het interesseerde ons niet of de vee voederpositie eiste, dat de bieten op stuk kwamen te staan. We waren volstrekt weigerachtig om dergelijke arbeid nog langer te verrichten en lieten ons in een graswal neervallen. Toen hebben we een poos gesproken met de arbeiders, die een teug water dronken en even bij ons kwamen zitten. Natuurlijk was het voor hen niet zo'n marteling als voor ons. Maar geloof nu toch ook weer niet, dat het is zoals ge het u voorstelt als ge in een gemakkelij ke, auto langs de landerijen snelt. We hebben de knieën van deze man nen gezien. Vereelt sommigen. Rood gloeiend anderen. We hebben ook hun klachten gehoord. Want al zijn ze wat gewend, ook zij hebben last van de har de kluiten, de brandende zon. Ja, het leven is geen bier met suiker. Al is er dan ook een en ander veran derd en al is het niet meer zo als een oude veteraan ons vertelde: Van des morgens vijf tot des avonds 7 op de ak ker en dan met een gulden en een dub beltje per dag naar huis. OPENSTELLING&UREN DER PTT- KANTOREN OP TEXEL. VOOR HET PUBLIEK. Den Burg: Ma. t.m. Vrijd.: 8,30-12,30 en 14-19 voor post, telegraaf en telefoon. Zaterdags: 8,30-13 uur v. post, tele graaf en telefoon. Zaterd.: 14-19 al leen v. telegraaf en telefoon. De Cocksdorp: Ma. t.m. Vrijd.: 9-12, 14- 15 en 18-19 v. post en telegraaf. Za terd.: 9-13 v. post en telegraaf; 14-15 en 18-19 v. telegraaf. Telefoon Ma. t.m. Zaterdag: 8-20 uur. Oosterend: Ma. t.m. Vrijd.: 9-12, 14-15 en 18-19 v. post, telegraaf en telefoon. Zaterd.: 9-13 v. post, telegraaf en tele foon. 14-15 en 18-19 v. telegraaf en te lefoon. Oudeschild: Ma. t.m. Vrijd.: 9-12, 14-15 en 18-19 v. pos:, telegraaf en telefoon. Zaterd.: 9-13 v. post, telegraaf en tele foon. 14-15 en 18-19 v. telegr. en telef. F.ierland: Ma t.m Vrijd.: 15-16 v. post zaken. Zaterd.: 9-10 v. postzaken. Ma. t.m. Za. 8-20 v. telegraaf en telefoon. Den Hoorn: Ma. t.m. Vrijd.- 8-9, 14-15 en 18-18,30 v. postzaken. Za. 8-10,30 voor postzaken. Ma. t.m. Za. 8-19 v. tele graaf en telefoon. De Koog: Ma. t.m. Vrijd.: 9-11, 13,30-15 en 19-20 v. postzaken. Za. 9-13 v. postzaken. Ma. t.m. Za. 8-21 v. tele graaf en telefoon. De Waal: Ma. t.m. Vrijd.: 9-10 en 14-15 v. postzaken. Za. 9-11 v. postzaken. Ma. t.m. Za. 8,30-12,30, 14-16 en 17-19 voor telegraaf en telefoon. Op Zondag: Op Zondagen zijn de kantoren Den Burg, De Cocksdorp, Oosterend, Oude schild en De Koog van 8-9 geopend voor telegraaf en telefoon. (Voor de Post dienst zijn de kantoren gesloten). De kantoren te Eierland, Den Hoorn en De Koog zijn des Zondags voor alle diensten gesloten. Nadruk verboden. door G. Th- ROTMAN. i a vli Kr Sc - - iPlftf.'fu 33. Toen ze veilig in een gondel bij elkaar zaten, putte de piloot zich uit in verontschuldigingen. Gewoonte wordt 'n tweede natuur, zei hijhij had er ge woonweg geen erg in gehad, dat hij in een gewoon vliegtuig zat! Het ergste was echter, dat het mooie vliegtuig nu op de bodem van het water lag: het zou heel wat moeite en geld kosten, het er uit te halen en dan was het nog de vraag, of het nog bruikbaar was. 34. Druipend van het nat begaf het gezelschap zich naar het dichtstbijzijnde hotel. De hotelhouder, die al van het ongeluk gehoord had, dacht niet anders of hij kreeg een paar schatrijke globe trotters te logeren en boog als een knip mes. „Kom binnen, signores!" riep hij uit, natuurlijk in het Italiaans. Door 'n piccolo liet hij hun hun kamer wijzen BENOEMD Mej. Y. Prins, uit Callantsoog, is be noemd tot onderwijzeres in tijdelijke dienst aan de o.l. school te De Koog. Zij trad Maandag jl. in dienst. (Mej. J. v. d. Schaaf werd met gelijke datum ontslag verleend. ESPERANTO EN DE PASSIESPELEN. Het bureau, dat de passiespelen orga niseert, heeft besloten om het Esperanto als officiële correspondentie-taal te ge bruiken. Bovendien gaf dit bureau een in het Esperanto gestelde gids uit, die tegen toezending van één internationale antwoord-coupon verkrijgbaar is bij: „Geschaftsstelle der Passionspiele (Es- peranto-fako), Oberammergau, Duits land. De eerste kwart eeuw „Zonnestraal"- werk zal binnenkort worden afgesloten. In deze 25 jaren is het daarvoor in 't Loosdrechtse Bos te Hilversum gestich te en gaandeweg uitgebreide sanatorium de verpleging van mannelijke t b.c.-pa- tienten, de arbeidstherapeut.ische be handeling en de nazorg, ter hand geno men, tot ontwikkeling en flinke om vang gebracht, zodat thans ruim 300 pa- tienten in dit sanatorium verpleging vin den. Nadat door middel van de gewone sanatonumkuur het ziekteproces tot stilstand is gekomen, gaan de pa tiënten in de aan het sanatorium ver bonden goed geoutilleerde werkplaatsen en bedrijven onder deskundige leiding en voortgezet medisch toezicht aan een elk hunner passende arbeid, doen daar bij de nodige training, die tegelijkertijd hun herstel in de hand werkt, op, om vervolgens hersteld, althans zeer ver beterd, weer in de maatschappij hun gewone werk te hervatten en in hun familieleven terug te keren. Zo mochten in de achterliggende kwart eeuw vele 100-tallen patiënten worden gered. Bij de afsluiting van de achterliggende periode en de intrede in het volgend tijdperk heeft „Zonnestraal" plannen voor nieuwe, aanzienlijke uitbreiding; de zorgelijke feiten, dat jaarlijks 18000 nieuwe patiënten worden ontdekt en de Sanatoriumcapaciteit van ons land niet toereikend is om allen, die Sanatorium- verpleging behoeven, op le vangen, noopt tot vergroting dier capaciteit. Op verschillende fronten wordt daaraan ge werkt en ook „Zonnestraal" zal niet achterblijven: stichting van een Vrou wenpaviljoen en een Kindersanatorium, zomede van een Afdeling voor Chirur gische behandeling, staat op het pro gramma. De traditionele offervaardig- digheid van ons volk voor de t.bc.-be- strijding in het algemeen en voor „Zon nestraal" in het bijzonder, zal stellig de verwezenlijking dezer plannen bevorde- ZATERDAG 16 JULI a.s. zal voor de voorgenomen uitbreiding van het Sana torium „Zonnestraal" een Jubileum-col lecte worden gehouden. Het Plaatselijk „Zonnestraal"-Comité wekt de Burgerij op deze collecte, strek kende ten bate van tbc-patiënten onge acht van welke godsdienstige- of poli tieke richting, extra ruim te willen ge denken, opdat de middelen spoedig bij eenkomen en met de uitvoering der plannen snel zal kunnen worden begon- Wie zich opgewekt gevoelt voor het mooie doel te helpen collecteren, wordt vriendelijk verzocht zich vroegtijdig te willen melden bij het Plaatselijk Comi té, dat gevestigd is: Singel 342, Oude schild. Nr. 10. ALY BOON. Aly wordt morgen, Donderdag 13 Juli 9 jaar. Ze woont Dennen H 94. Mooi woon je daar, Aly! Aan de rand van ons grote dennenbos en niet zo ver ook van de duinen en de zee! In de buurt van jullie,huis hebben de zilvermeeuwen een nieuwe kolonie gevormd, hoorden we. „Hoorden" we ook letterlijk, want die vogels hebben een goeie sternEr wordt wel beweerd, dat deze meeuwen de brui hebben gegeven aan het broeden in de Westerduinen omdat daar vele eieren worden geraapt. Nu hebben vele paar tjes een gedeelte van ons dennenbos tot woonoord gekozen. Meeuwen, broedend onder de dennentakken. Dat zie je ook niet vaak! P.S. Wat heb jij een pracht van een strengels! S.V. De Cocksdorp. „Bosch en Zee" /.onder Drager. Het 2e speelde Donderdag jl. tegen j „Bosch en Zee" en verloor eervol met j 5-2. Het le speelde Zaterdag aan Oos- terend tegen SVO na eerst de leiding te hebben genomen 1-0 wist O. tenslotte met 3-1 te winnen. Zaterdag a.s. de verliezersronde tegen ZDH 1. Volgens de geruchten maakte de be kende voetballer Guus Drager (Ajax I) ook deel uit van de „Bosch en Zee"- ploeg. Hij zou midvoor hebben ge speeld. Wij hebben ons met „Bosch en Zee" in verbinding gesteld en vernamen, dat inderdaad een speler uit Ajax heeft meegevoetbald, maar.... die maakte geen deel uit van Ajax's le elftal.... AMELAND ROEPT OM EEN VLIEG VELD Het is dezer dagen weer gebleken, al dus de Leeuwarder correspondent van 't Alg. Handelsblad, hoe dringend noodza kelijk het is, dat Ameland en natuur lijk ook de andere Wadden-eilanden een behoorlijk ingericht vliegveld krijgt. Niet alleen ter wille van het gemak en een betere en snellere verbinding, maar bovenal uit medisch oogpunt. Er was nl. op het eiland een pensiongast, die een zeer ernstige ziekte kreeg en ten spoe digste injecties moest hebben. De L.S.K. werd te hulp geroepen en weldra landde er op het uiterst primitieve vliegveldje bij Ballum een vliegtuigje met de met spanning tegemoet geziene medicamen ten. Een leven kon behouden blijven. Ook burgemeester Walda deed wat hij kon. Nauwelijks was het vliegtuigje aan de grond of de heer Walda snorde al met zijn auto weg. Zulke feiten kunnen zich op iedere willekeurige dag voordoen, maar weet men wel, dat van de 360 dagen in het jaar er op 30 dagen niet kan worden ge varen? Dat men dus verlangend naar een be ter geoutilleerd vliegveld uitziet, laat zich begrijpen. Het gemeentebestuur van Ameland is met medewerking van de Rijkswaterstaat bezig een vliegveld aan te leggen, maar daarbij zal ook de hulp van het Rijk dringend nodig zijn. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken van Den Hoorn en Oosterend. Zondag 16 Juli: 7e Zondag na Pink steren en het feest van O.L.Vr. v.d. Berg Carmel. De Mis van genoemd feest om 10 uur. De Missen zijn om 7,30 in Den Burg en Oosterend, om 8,45 alleen in Den Burg en om 10 uur in Den Burg en Oosterend en Den Hoorn. Communie- uitreiken in Den Burg om 7 u. en ver der onder al de Missen. Communieuitrei- ken begint in Den Burg achteraan. Biechtgel. in Den Burg van 7-7,30 en in de bijkerken voor en na de Missen. Col lecten met schaal voor het Evangelie v.d. Bijz. Noden en erna v. h. diocesaan jeugdwerk, le zakje Fröbelschool, 2e zakje armen. Inkleding in het scapulier om 3 uur en na het lof. Lof om 7 uur ter ere van de H. Maagd van de Berg Car mel.In de week zijn de Missen om 7 en 8 uur met communieuitreiken voor en on der de Missen en de navolgende aan vullingen. Maandag: Geen Mis om 9 uur. Hedenavond geen vrouwencongr. Dins dag: Geen Mis om 7 30. Gez. Requiem voor degenen, die op de Doodceel staan ingeschreven. Woensdag: om 7,30 in Den Hoorn. Lof om 7,30 t.e.v. St. Joseph met gebeden voor de op de schaal neergeleg de intenties. Donderdag: Mis om 8 uur in Oosterend. Vrijdag Mis om 7,30. Za terdag: Geen Mis in de kapel. Zondag 23 Juli: De 8e Zondag na Pinksteren. In Den Hoorn heden twee Missen, collecte v.d. sieraden. A. Vooral met mooi weer verlangen we naai gemakkelijk zittende kleding. We voelen ons dan bij onze uitstapjes op ons gemak, en dat vergroot de vreugde er van. De afgebeelde modellen zijn voorbeelden van zulke prettige toiletjes Ze behoeven niet over het hoofd te worden aange trokken, omdat ze van voren met knopen 'luiten Bovendien hebben ze een aange knipt kort mouwtje, dat luchtig zit en veel bewegingsvrijheid laat De rok van het jurkje en het schootje van de blouse zijn ruim vanaf de taille. Ook in halsgarneringen ls er dit seizoen aen grote verscheidenheid. Vooral de lage hals is populair. De reverskraag en 1e vierkante of u-vormige hals zijn wel le belangrijkste „halzen" doch ook een ïewone V-hals wordt nog veel gedragen, ft 4002/11 Een origineel ensemble, be staande uit een lange blouse en een vri) nauwe rok van effen stof. In de taille van de blouse is een schuif aangebracht, waardoor een ceintuur wordt geschoven, die van voren wordt gestrikt. Benodigd voor 102 cm. bovenwijdte ongeveer 2.50 m. bedrukte stot van 90 cm breedte en 1 m effen stof van 140 cm. oreedte. R 4003/11 Een vlotte zomerjapoD van gestreept Katoen of linnen. De xnoopsluiting loopt over de gehele lengte van de japon Benodigd voor 'ïfi cm bovenwijdte ca 3.25 ra stof van 90 cm. breedte De knippatronen var deze modellen zijn /0.95 fuitsluitend per post- .vissel!) bil ..Bella" Patronen Service Kromme Nieuwe Gracht 86. Utrecht, te bestellen H 4002/11 is verkrijgbaar vooi 94. 102 en 110 an. bovenwijdte; K 4003 11 voor de bovenwijdten van 90. 96 en 102 an. Dp modellen zijn overgenomen uit „Bella' Het Nieuwe Modeblad po OÓ tO 3 FEUILLETON 52.) Je handen zijn ruw geworden, zei Dallas. Dat zijn ze, zei Ruth, naar haar handen kijkend. Maar ze hebben een te huis gemaakt voor mijn man en kinde ren en ze hebben de muur afgebroken, die tussen ons stond. Hij kuste haar. Die muur was ons succes in de we reld, zei hij. Ik had het zo druk, dat ik nauwelijks merkte, dat hij ontstond. Ze huiverde. O als jullie eens alle maal gelukkig kon zijn hier! Hij keek haar verbaasd aan. Als ik alleen met mezelf te maken had, zei hij, dacht ik er geen ogenblik aan, hier weg te gaan. Alles welbe schouwd, was het voor mij waarachtig niet zo prettig, dat ik meer samen was met mijn secretaresse dan met mijn vrouw en kinderen. Ruth lachte. Miss Fisher zorgde tenminste goed voor je, zei ze. Als dat niet zo geweest was, geloof ik, dat ik zenuwziek was ge worden. Als ik dat bureau van de Bond neem, kunnen we het volgend jaar elec- trisch licht en waterleiding laten aanleg gen. O gelukkig volgend jaar! riep Ruth. Fakes heeft me geraden aardappelen in het lage land te poten. Mrs. Whitney geeft me een hele mand bloembollen van de herfst. We hebben hier tenminste altijd te eten. En we hebben vrienden en tijd om met hen om te gaan. En we kunnen zelfs nu en dan gaan vissen. Ik ga van de winter de boomgaard sproeien. Zal het niet leuk zijn als Nick's kleine jongen perziken kan plukken van zijns grootvaders bomen? En met Kerstmis krijgen onze kleinkinderen een Kerstboom. Als ik mij er op toeleg, geloof ik, dat ik veel goed zal kunnen doen voor deze streek. Dat kun je en dat zul je zeker. Zijn we in Februari bankroet ge gaan, Ruth? vroeg hij met onvaste stem. Zij legde haar arm om hem heen. Wij zijn alleen bankroet gegaan in de dingen die ons leven gecompliceerd en onge lukkig maakten. Hij kuste haar en de wind blies het telegram weg. HOOFDSTUK XXV. Ja, zei ma Ash, toen Duke nog een klein jongske was, had-ie al een stijve kop en zeedie waar het op stond. Coralie zuchtte. De eerste maal, dat ik met hem sprak, zei hij méér onaangena me dingen tegen me dan ik tot dan toe in mijn leven gehoord had. Ma Ash glimlachte. Hij heeft een moeilijk leven gehad. Dat hebben jongs zoas hij. Vooral as ze zich veurnemen hard te werken en helemaal niet aan trouwen denken. Coralie keek een andere kant uit. Maar Duke gaat toch trouwen? zei ze. Irene draagt al een verlovingsring. Ma Ash keek haar oplettend aan over haar bril. Duke en Irene ben altoos dikke vrinden geweest, zei ze. Ja, dat weet ik. Ze hebben 't nooit an de stok ge had samen. Dat zal wel niet. 't Was vreemd, dat die twee alleen maar vrienden bleven en niet trouwden. Coralie's ogen gingen wijd open. Maar maar. Want ge zoudt toch zeggen, dat ze bij mekaar heurden. Maar. Ze waren te veul Ma Ash! riep Coralie, gaat Duke niet met Irene trouwen? Ik heb er nooit van theurd. Zijn ze niet verloofd? Ma Ash keek of ze in haar vuistje lachte. Irene is van 'r leven op niemand anders verliefd geweest as op de zoon van Hamp Hawser. Die is een jaar lang weg geweest veur z'n longen. As Irene een verlovingsring draagt, is 't vast en zeker, dat ze die van Pete Hawser heeft. Maar Duke deed.alsof. Kindje, ieder hier had bitter meelij met Irene, toen Pete ziek werd. Ze dach ten eerst, dat ie niet beter zou worden. Irene is machtig gevoelig op dat punt. Ze kon niet makkelijk over Pete spreken en de mensen zeiden er daarom ook niks over. Daarom hebt ge ook nooit over Pe te heuren praten. De mensen hier heb ben de Fakes erg hoog en vertellen geen praatjes over ze. Maar agge gedacht hebt, dat Duke verliefd was op Irene, dan waar de plank mis, kindje. Coralie beefde. Een gevoel van be vrijding doorstroomde haar. Haar ogen schoten opeens vol tranen en ze boog haar hoofd om die te verbergen. Ik denk zo, vervolgde ma Ash, als ge Irene wat tegemoet waart gekomen, dat ze oe dan wel van Pete zou hebben verteld. Coralie sprong op. Ik ik moet naar huis, ma Ash. Ik Ze boog zich voorover en kuste de oude vrouw. Ik ben een beetje duizelig. Het zal het weer zijn. Ma Ash's ogen tintelden. Da zal wel, zei ze. Maar toen Coralie weg was, lach te ze weer in haar vuistje. Coralie liep langzaam Duke James' huis voorbij. Hij was nergens te zien. Ze liep steeds langzamer ze slenterde ze bleef staan om naar de planten aan de kant van de weg te kijken. Maar er kwam niets opdagen, zodat ze ten slotte maar schoorvoetend naar huis ging. En daar vond ze Duke op de bank in de achterportiek. Hij zat op zijn dooie gemak een sigaret te roken. Ze bleef plotseling staan en haar hart bonsde zó, dat ze het bijna uitschreeuwde. Duke keek haar aan en dadelijk een andere kant uit. Je vader en moeder reden net weg naar de stad, toen ik zoeven kwam, zei hij, een beetje zenuwachtig. Ik heb hun gezegd, dat ze hun plan niet voor mij moesten veranderen. Ze zijn maar even voor 'n boodschap en ik heb gezegd, dat ik wel op jou zou wachten. Op mij?! (Slot volgt.)

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4