Vacantie Korporaal J. Barhorst nam deel aan oefeningen in de dichte bossen van Suriname Strandfeest Met ruiter en al naar de schuur Verdedig Uw kust Texelaars in den vreemde Een riks voor een gevangen Sergeant BEDRUKT EN GESTREEPT In ons (demo cratisch) land mogen we niet alleen zeggen wat we willen, we mogen ook handelen zoals we zelf willen, mits wij geen botsing met de mannen van de wet uitlokken! Zo kan men bv. v - op vele manieren zijn oogst binnenhalen. Een van de nieuwste werkwijzen heeft de (ondernemende) landbouwer C. P. Keijser ons gedemonstreerd: hij gaat de hooiroken niet met de vork slechten, maar hijst de geruiterde schelfjes op aan een lier, welke op een wagen is ge monteerd. Zo wordt het hooi, zwevend tussen hemel en aarde, naar de ruime schuur vervoerd, waar grote ijzeren grijparmen het verder transporteren. I „DE PINKSTERBLOM" Zo heet het kinderkamp van mevr. C. Schaake-Verkozen dat zich bij De Cocks- dorp heeft geïnstalleerd. Gistermiddag arriveerden er honderd kinderen. MANDOLINES EN ACCORDEONS Het mandoline-orkest „TEMO" en het accordeon-orkest „ETACO" hopen Vrij dagavond o.l.v. de heer J. Visser een concert te geven in Oosterend. ONDERWIJS De heer A. M. de Vries, te Haarlem, werd benoemd tot onderwijzer aan de R.K. School te Den Burg. De heer Spronk, sinds Vh jaar onderwijzer aan deze school, is te Herreveld benoemd. „HET WAS ZEER DRUK!" Zaterdag heeft de N.V. TESO zeer ve le toeristen naar het eiland gebracht. „Het was drukker dan vorig jaar"! (Za terdag 16 Juli 1949), aldus de admini stratie van onze eigen stoombootonder neming. Daarbij moet natuurlijk in aan merking worden genomen, dat de va- cantie voor de bouwvakarbeiders deze week (gedeeltelijk) is begonnen. Behal ve een groot aantal rijwielen werden Zaterdag over de honderd auto's ver voerd. „DE BREMAKKER" Aan de rand van de Westermient heeft het kinderkamp „De Bremakker" directeur de heer Han Alta zijn tenten opgeslagen en wel op een door de heer Alta aangekocht terrein, gelegen bij hoeve Vredelust. Gisteren zijn 110 kinderen in dit kamp aangekomen. (Vo rig jaar heette het kamp van de heer Alta „De Kabeljauw" en het toen geko zen terrein lag aan de Rozendijk). Vacantievacantie O heerlijke tijd, Zolang door de jeugd met Veel vreugde verbeid. Geen boeken, geen schriften, Geen vraagstukken meer, 't Is uit met de zorgen En al 't gestudeer. Vacantie, vacantie. De jeugd is weer thuis. Maar moeder denkt peinzend: Dat is me een kruis. Een week of vier, vijf Dat rumoer om je heen. En anders dan was het Zo rustig alleen. Vacantie, vacantie, De zorgen op zij. Een ieder die gaat Op zijn eigen getij. De bakker, de slager, De postdirecteur, De timmerman, smid En de taxichauffeur. De één ?n een kuitbroek Met poloshirt aan, Een ander die ziet men Gezwaluwstaart gaan. Deez' blootshoofds en die Met een pet op zijn bol, Daarvoor is 't vacantie, Dus leve de lol! HU1B DE RIJMELAAR. Aan de Noordoostkust 13 Juli 1950 Mijnheer de redacteur, Met grote voldoening heb ik gelezen het artikel in uw blad: „De zeegaten tussen de Waddeneilanden afdammen of dammen leggen tussen de eilanden en de vaste wal" In het midden hiervan lees ik: „Maar binnen het bereik schijnen te liggen de denkbeelden betreffende het leggen van dammen tussen de eilanden en de vaste wal". In uw blad van 17 Aug 1940 schreef ik ook over de dijk op Ameland. Als hier twee dijken hadden gelegen, des noods zeer kort bij elkaar, bv. met 50 of 100 meter tussenruimte, dan had men de verbinding wel kunnen handhaven. De Afsluitdijk, de Hondsbossche, de West- kappelse en nu weer de dijk in de Brièl- se Nieuwe Maas zijn wel te houden. Maar die behoeven het water maar aan één zijde te weerstaan (In het IJselmeer is geen eb of vloed meer). Een dijk tus sen Texel en Vlieland zou dus zo sterk moeten zijn als bv. de Afsluitdijk, maar een tweede dijk op korte afstand naar het Oosten zou niet zwaarder behoeven te zijn dan bv. de Wieringermeerdijk van Den Oever naar Medemblik. Zo zou ook het Amelandergat tussen Terschel ling en Ameland al dadelijk gesloten kunnen worden. Deze dijken aan te leg gen zover mogelijk naar de kant van de Waddenzee om „baaivorming" te krij gen overeenkomstig de Slufter op Texel. Hier kan dan klei bezinken, waardoor het Eierlandse Gat en het Amelandse Gat zullen dichtslibben, zoals de Wad denzee tegen de Afsluitdijk aan (aan de noordzijde dus) door aanslibbing steeds ondieper wordt. Over de sluiting van deze twee zee gaten zal bij de verschillende belang stellenden geen verschil van mening bestaan, zodat dit onmiddellijk opgeno men kan worden in het adres van de drie college's van Ged. Staten (Fr., Gr. en N.-H.) aan de Regering. Met belangstelling zal ik de gang van zaken volgen. Late men verder zoveel mogelijk Ingelanden van polders, die langs de Waddenzeekust wonen, naar hun mening vragen. Ze kennen de be hoeften. Dit behoeven juist niet te zijn zij, die gestudeerd hebben. Een voordeel is, dat Minister Mansholt, die, hoewel geen Waterstaatsingenieur, toch geacht kan worden de de materie volledig te beheersen, lid der regering is. Hier komt nog bij, dat hij als landbouwinge nieur als eerst-aanwezend deskundige genoemd kan worden (verzilting en ontzilting van de bodem. Voor de kustverdediging van Texel is spoed vereist! t.t uw Postabonné. VERSLAG ALARMOEFENING „Zanderij" van Vrijdag 30 Juni tot Zaterdag 1 Juli 1950. Het militaire leven hier in Suriname gaat gewoon zijn gang. Ook al is het daar in het Oosten niet pluis. Wij ont dekken er nog niets van. Het is hier best uit te houden en er zijn ook niet veel jongens die nu al terug willen naar Holland. De dienst hier valt best mee, ook al is het wel eens wat zwaar. Maar dat mag 'm de pret niet drukken, want ons devies hier is „hard worden". Maar nu is er hier een zekere kapi tein (de schaduw genoemd) die niet gaarne gezien is, omdat, als hij hier in I het Bosbivak Zanderij komt, de jongens de angst al in de benen krijgen, want de schaduw schijnt er plezier m te hebben om alarm-oefeningen te geven. En wij zijn daar niet zo erg op gebrand. Maar op bovengenoemde datum was hij weer in het kamp en om 20,15 uur was het zo laat hoor, alarm, alarm, ging het door 't bivak. En na een paar minuten tijds stonden het le en het 3e peleton aange treden. Het 2e peleton was niet van de partij, want deze hadden een mars naar Paramaribo van 50 km. Wij kregen de bevelen en de opdracht werd bekend ge maakt. We moesten met het le en 3e peleton een bruggenhoofd vormen bij de Saramakka rivier die plm. twee km. voor Matta ligt, een bosnegersdorp hier ongeveer 20 km vandaan Het de- monstratiepeleton uit Paramaribo zou als vijand fungeren (dit is 20 man). Voor elke soldaat of korporaal die wij gevangen maakten kregen wij f 2,50. Sergeanten en Sergt.-Majoors f 5, voor Luitenants f 7,50. Bovendien voor elk schietvaardig wapen ook een riks. Om 20,30 uur was het afmars en dus vertrokken wij. Het eerste stuk van de weg ging vrij behoorlijk, maar al gauw ging het anders. Want de wegen hier zijn geen verharde wegen maar paden en deze lopen door moerassen en zijn in de regentijd omgeschapen in modderpoelen. En wij zitten nu in de regentijd. Weldra waren wij dan ook tot onze buiken toe nat en zaten onder de modder. Toen wij op plm een derde van de af- te leggen afstand waren, hielden wij een korte pauze. Na verder te zijn ge gaan, kwamen we weer te rusten op plm tweederde deel van de af te leggen af stand. Na verloop van plm. 3Vt uur dus om plm. 24 uur kwamen we aan bij een driesprong op ongeveer Vit km. van de Saramakkanvier. Hier werden de 2e en de 3e groep van het 3e peleton ge scheiden. En omdat ik de groepscom mandant ben van de 3e groep, was ik daar ook bij. We moesten nu naar rechts en vervolgens weer vooruitgaan. Dit de den wij ook, maar wij waren blijkbaar verkeerd gelopen want op een gegeven moment zaten wij precies midden in Matta en zo ver mochten we niet komen. Dus moesten wij weer terug. Na een an der pad gevolgd te hebben kwamen we bij een klein stukje oerwoud terecht, waar we vrij plotseling op de vijand stootten en voor wij er eigenlijk op be dacht waren, waren ze als de weerlicht zo snel het oerwoud ingegaan. Wij hebben toen dat stuk omsingeld en met traangasbommen hebben we geprobeerd de vijanden er uit te roken. Maar ze kwamen niet. Dus zat er niets anders op dan ze er uit te halen. Dat viel ons lang niet mee, want in het open terrein was het al donker en in het oer woud zag je haast helemaal niets. Toch kregen wij er 4 te pakken en alle 4 één wapen, dus dat was 8 riksen. Naderhand bleek.dat er 10 man in gezeten hadden. Maar wij konden er niet meer vinden. Om 3 uur werd er een rode lichtkogel afgeschoten. En daar had menigeen al op gewacht, want dit teken beduidde het einde van de oefening Na mijn groep verzameld te hebben, bleek, dat ik twee man miste. Ik meldde dit bij de P.C. en deze zei, dat ze met een transport ge vangenen mee waren, dus was dat ook weer goed. Toen vertrokken we naar de Saramak- karivier, waar de rest ook was. Daar aangekomen bleek, dat er tien gevange nen gemaakt waren en dat er ook tien geweren buitgemaakt waren. Zodat we dus f 50 hadden verdiend. Maar toen kwam nog het ergste. We moesten weer helemaal teruglopen en omdat we al moe waren zagen wij er wel wat tegen op. Maar ja, het moest toch en we zijn er gekomen ook. Om 3,30 uur vertrokken wij en tussen 6,30 en 7 uur kwamen we binnen in het bosbivak. Mijn persoontje heeft de hele terugweg op zijn blote 'voeten terug gelopen en zo waren er nog wel meer. Na de binnenkomst namen we 'n bad en na gegeten te hebben, want we had den behoorlijke honger gekregen, gingen we onze klamboes in, waar we weldra van de prins geen kwaad meer wisten. Bij deze hoop ik een kleine kijk te hebben gegeven van de oefeningen die wij hier krijgen. Volgens het kader, dat hier al langer zit, hebben zij nog nooit zo'n zware oefening meegemaakt. En dit is het dan voor deze keer, ho pend, dat ik nog eens iets zal meemaken dat de moeite waard is om te schrijven. Dus dan maar de hartelijke groeten en tot de volgende keer. Korp. J. Barhorst, B.B. Zanderij, Suriname. OMSPOELD DOOR DE ZEE In de reeks programma's over beken- eilanden brengt de VARA vanmiddag om 3 uur 20 het eiland Texel in de aether. „Ga mee op dit uitstapje, uitgestippeld door G. W. Oskamp, en nagetippeld door Loes Blok en Hans Janmaat en versierd door Gabn de Wagt", aldus de aankon diging. Dat doen we! GYMNASTIEK VER. TEXEL. Vandaag demonsteren de oudste meisjes, de dames en de heren aan De Koog. Wij gaan op de fiets en vertrek ken om kwart voor zeven van de Groe- neplaats. Hierna hebben we vacantie. Dan wordt er alleen Woensdagsavonds geoefend voor dames en heren. Het Bestuur. ONDER AUSPICIËN VAN DE VVV Vandaag strandfeest te De Koog; Don derdag (morgen) toneeluitvoering door „Het Masker" „Najaarsstormen"; Vrij dag 8 en 9,45 uur de Texelfilm; Zater dag concert door het Leeuwarder Accor deonorkest in het Park te Den Burg; Zondag concert door het Leeuwarder Accordeonorkest in De Koog. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken van Den Hoorn en Oosterend. Zondag 23 Juli, 8e Zondag na Pink steren. Missen in Den Burg 7,30, 8,45 en gezongen om 10 uur. In Den Hoorn 7,30 en gez. om 10 u In Oosterend alleen ge zongen om 10 uur. Communieuitreiken in Den Burg om 7 u. en verder onder al de Missen. Communieuitreiken begint achteraan. Biechtgel. in Den Burg van 7-7,30 en in de bijkerken voor en na de Missen, le collecte met schaal voor bijz noden, 2e v.d. sieraden met bijz. aanbe veling, le zakje studiefonds en 2e zakje v.d. kerk. Lof om 7 uur t.e.v. St. Joannes de Doper met rozenkrans en litanie van de naam van Jezus v.d. wering van ge mengde huwelijken. Deze week de Mis sen om 7, 8 en de 3e Mis op Maandag vanwege de markt om 9 uur. Dinsdag: om 7 uur. Woensdag om 7,30 in Den Hoorn. Donderdag om 8 u. in Oosterend. Vrijdag om 7,30 u. Zaterdag in de kapel om 8 uur. Het lof Woensdag om 7,30 t.e. v. St. Joseph met rozenkrans en Joseph- litanie v.d.o.d. schaal neergelegde inten ties. Rozenkransgebed Zaterdag om 6 u. in de kerk. Biechtgel. Zaterdag van 5-9 uur op de hele uren. UITVOERING VAN KLASSIEKE MUZIEK door het Helders Strijkkwartet in de Ned. Herv. kerk te Oudeschild. Donderdag 13 Juli werd in de Ned. Herv. kerk te Oudeschild en concert ge geven door Het Helders Strijkkwartet, dat werken op het programma had van G. Ph. Telemann, W. A. Mozart, Jos. Haydn en Fr. Schubert. We zijn op ons eiland niet verwend met klassieke muziekuitvoeringen in deze zin en hopen, gezien de belangstel ling, dat dit niet bij de eerste keer zal blijven. Er is altijd publiek, dat verlangt naar deze intieme kamermuziek en niet genoeg heeft aan de concerten in de mu- zieknis. Hoe goed deze uitvoeringen ook zijn, ze kunnen de kamermuzieklief hebber niet bevredigen. Dit kwartet, dat zich „dilettant" noemde, (maar dan toch zéér rijp en vergevorderd), draagt onze volle bewondering, muziekminnende mensen, die na hun diverse dagtaken hun levensgeluk vinden in het ernstig beoefenen van de klassieke kwartetten. Wij zijn hun voor de mooie uitvoering dankbaar. Wij hoorden Telemann in zijn rustige eenvoud, een lieflijk Mo- zartkwartet, een geestige Haydn en een mooie Schubert, met als hoogtepunt het prachtige adagio, dat met grote liefde en devotie tot ons kwam. Zonder de andere heren ook maar enigszins te kort te doen (want het en semble bereikte dit met elkaar), mogen we het kwartet zeker gelukwensen met zijn aanvoerder, de le viool. Het was glanzend en vooral enthousiast, warm levend overgebracht op zijn medespelers. Als ensemble bereikten deze heren reeds zéér veel en we zullen hen gaarne spoedig zien weerkomen. De altist was zo vriendelijk het pu bliek iets te vertellen over iedere com ponist en zijn werk, wat vooral voor de oningewijde luisteraars, opbouwend werkte. Zou deze avond, die naar méér op dit gebied doet verlangen, niet een begin kunnen zijn tot oprichting van een Texelse Kamermuziekverenigmg? UIT FRANKRIJK. Kees Barhorst, Zwaanstraat 12, Den Burg, heeft een ballon gevonden, welke in Noord-Frankrijk was opgelaten ter gelegenheid van een wedstrijd, waaraan de leerlingen van de o.l. school te Ghy- velde hebben deelgenomen. Vandaag organiseert de VVV Texel 'n strandfeest te De Koog. Het begint om half drie met een wedstrijd in het ma ken van zandïiguren. Iedereen mag hier aan deelnemen dus alle jonge mensen van 8 maanden tot 80 jaar! Maar bij de beoordeling der kimstwerken zal reke ning worden gehouden met de leeftijd der diverse kunstenaars. Vanavond om 8 uur zullen leden van Gymnastiekvereniging (de oudste meis jes, de dames en heren) een demonstra tie geven op het terrein aan de Kaap- weg en na afloop daarvan (om plm. half tien) kan iedereen deelnemen aan de traditionele lampionoptocht, waarbij ons Texels Fanfarecorps als vanouds zijn welwillende medewerking zal verlenen. Dat belooft dus weer een fantastisch schouwspel te worden! „As ze strandfeest viere, krig je rege!" wordt er dikwijls beweerd. Deze 'pessi misten hebben inderdaad al verscheidene keren gelijk gehad, maar wij hebben ook strandfeesten gekend waarbij de zon uit een diepblauwe hemel straalde en een lampionoptocht met volle maan! Het weer is trouwens al weer beter dan in 't begin van deze weck en daarom zien wij het strandfeest met de beste verwach tingen tegemoet! (In verband met dit strandfeest is de bijeenkomst in de N.H. kerk te De Koog, bekend als de „Zomeravondstilte", uitge steld tot Donderdagavond, morgenavond dus). VOOR DE LANDBOUW Tarwe voor eigen gebruik. De Prov. Voedselcomm. deelt nog maals mede, dat een teler van tarwe al leen dan tarwe voor eigen gebruik mag achterhouden, indien een toewijzing ei gen oogst voor consumptiedoeleinden is aangevraagd bij de P.B.H. De aanvraag formulieren dienen volledig ingevuld en ondertekend vóór 17 Sept. a.s. weder om bij de P.B.H. te zijn ingeleverd. Olietoewijzing. De Prov. Voedselcomm. maakt aan de houders van tractoren, welke gestookt worden met donkere olie en gebruikt worden voor werkzaamheden op de ak ker (maaien, ploegen, zaaiklaar maken en/of dorsen, egaliseren) bekend, dat zij door gebruik te maken van het daartoe bestemde aanvraagformulieren een olie toewijzing kunnen ontvangen. Aan vraagformulieren en nadere inlichtingen worden verstrekt door de P.B.H. Inschakeling van de handel. Handelaren van granen, zaden en peulvruchten, die niet in het bezit zijn zijn van een erkenning als tarwehande- laar zijn niet gerechtigd gemengd gewas waarin tarwe voorkomt, aan te kopen, te verkopen dan wel te ontvangen of af te leveren. Zij die in het afgelopen sei zoen niet als handelaar in tarwe werden aangemerkt, doch die thans aan de han del in tarwe en gemengd gewas met tarwe wensen deal te nemen, moeten een vergunning voor de handel in tarwe aanvragen bij het Be drijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten, Koningskade 15, te Den Haag. Kopen-verkopen te velde staande gewassen. De Prov. Voedselcomm. maakt bekend dat het verkopen resp. kopen van te velde staande granen (t.w. tarwe of ge mengd graangewas met tarwe) op grond van de desbetreffende verordening ver boden is. Van dit verbod kan op be paalde voorwaarden ontheffing worden verleend. Formulieren voor het aanvragen van deze ontheffing kan men bij de P.B.H. in ontvangst nemen, met dien verstande, dat uitsluitend de a.s. verkopers deze formulieren dienen aan te vragen. Bovengenoemde ontheffing is pas van kracht, indien verkoper èn koper in het bezit zijn van een door de betrokken P. B.H.'s, namens de Prov. Voedselcomm. afgegeven schriftelijke ontheffing. Onderploegen en groenmaaien. De Prov. Voedselcomm. maakt het volgende bekend: Telers, die na de Mei- inventarisatie 1950 overgaan tot onderploegen of groen maaien van tarwe en/of gemengd ge was met tarwe, zijn verplicht hiervan schriftelijk mededeling te doen aan de P.B.H., onder wiens werkgebied zij res sorteren, onder opgave van het gewas, hetwelk werd ondergeploegd en/of groengemaaid, alsmede onder opgave van de desbetreffende oppervlakte. Deze verplichting geldt niet indien door de te lers van het betreffende gewas voor de oogst 1950 niet meer dan 50 are werd verbouwd. Formulieren voor de opgaven zijn bij de P.B.H. verkrijgbaar. Indien aan dit voorschrift niet wordt voldaan, zullen de leveringsverplichtin gen t.z.t. gebaseerd worden op de oor spronkelijk uitgezaaide en bij de inven tarisatie opgegeven oppervlakten. GUL GEBAAR! De bekende verf- en vernisfabriek Pieter Schoen N.V. te Zaandam, staat er bij haar personeel en de kinderen van haar personeel vast zeer goed op, want zij organiseert gratis vacanties voor de kinderen van haar arbeiders! Zo zijn Zaterdag 120 kinderen met tien leiders op Texel aangekomen. Zij zullen een week in de Pelikaan logeren. Alle kosten worden door Pieter Schoen betaald. Heerlijk vinden wij het om diverse van die echte zomerse jurken te hebben! We voelen er ons in thuis, vooral als we het model eenvoudig bij ons type passend houden. Een lapje is gauw genoeg ge- kornt eri het is niet eens zo neel ere duur meei Vooral ais we hot toiletje zelf maken en waarom zouden we dat niet doen met behulp van een goed pa troon? zullen we met betrekkelijk weinig kosten er weer wat nieuws bil hebben De node maakt het ons dit jaar niet erg moeilijk want er zijn evenveel effen als bedrukte stoffen te koop in allerlei kleu ren Elk wat wils dusl De afgebeelde modellen zijn geschikt al zulke vlotte en prettig draagbare zomer toiletjes R 1004 11 Heel aardig staan de kanten stro kei bij dit japonnetje Ze worden bi) voor- en rugpand tussen de midden- en zijpanden gestikt. De rok is vierbaans en wat klokkend geknipt Benodigd voor 98 cm bovenwijdte ca. 4 m stof van 90 cm. breedte K 4005/1] Dit practische zomerjaponnetje is van gebloemde stof ver vaardigd Het witte piqué vormt een frisse garnering Erg handig zijn de knoopsluitmg over de gehele lengte van de japon en de opgestikte zakken Benodigd voor 104 cm bovenwijdte ca 3.50 m stof en 50 cm. garneerstof, beide van 90 cm breedte. De knippatronen van deze modellen zijn a t 0.95 uitsluitend per post wissel I) te bestellen bij .Bella" Patronen Service Kromme Nieuwe Gracht 66 Utrecht B 4004/11 is verkrijguaar voor 92 98 en 104 cm bovenwijdte, terwyi B 4005/11 verkrijgbaar is voor 1e bovenwijdten 96, 104 en 110 cm De modellen zijn overgenomen uit ..Bella" Het Nieuwe Modeblad. UOOS/f, 6>c

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 2