Cjroen Vtvartrjexeh in het harL, De Kogenaars toonden zich gulle gastheren Ad Blok van der Velden kwam, zag en Texel greep de Kunstenaar! Pluvius liet de strandfeestvierders met rust AUeen het goede blijft De wolhandel vrij Hoe zullen de leden van de Ned. Wolfederatie reageren? Een Wondertuin in Den Burg Carbovit beschermt leven en gezondheid ZATERDAG 22 JULI 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6445 COURANT Uitgave N.V. v.h. Fa. Langeveld De Rooy 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Eurg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Postgiro 652. Abonnementsprijs f2,75 per half jaar. PLUVIUS heeft ons Woensdag geluk kig met rust gelaten: er viel geen drup pel regen en dat is een belangrijk ding, een opmerkelijk feit, want maar al te vaak komt er veel water los als wij ons strandfeest vieren! Er was een compro mis getroffen tussen de zon en de regen: beiden voerden een non-interventie-poli tiek. Dat betekent dus: geen zonnebril- weer en geen weer voor regenkleding. Erg was dat niet, tenminste voor de jeugd niet, want de jongens en meisjes hadden het druk met het maken van to rens, kastelen, krokodillen, taarten, zee honden, hotels, huizen enz. Ja, er is veel aan hun jeugdig brein ontsproten, tijdens die wedstrijd in het maken van zandfiguren, dat belangrijke, traditio nele punt op het programma van de strandfeesten. Uitgebreid was dat pro gramma trouwens niet, wij misten de wedstrijd in het touwtrekken bv.! Ook daar was het uitstekend weer voor! De wedstrijd in het maken van zand figuren is wel populair, want zeer vele kinderen namen daar aan deel, badgas ten en jeugd van het eiland. Twee uren lang waren ze aan het bouwen en boet seren geweest, toen de jury, die geen ge makkelijke taak had, op pad ging. Dit maal had men een groot terrein afge bakend en ieder kind kreeg een eigen werkterrein toegewezen. Wat waren ze druk in de weer! De ouders en vele an deren keken belangstellend toe en nu en dan gaf vader of moeder advies. Om ongeveer 5 uur kon de jury, mevr. Luberti, mej. Ijsvogel en de heren Ak kerman, Drevel, P. Vermeulen en Snooij de uitslag bekend maken. Die prijsuitreiking was natuurlijk een groot feest! Er waren vele prijzen, voor verschillende leeftijdsgroepen beschik baar gesteld. Wij vernamen, dat dit stiandfeest feitelijk door alle bij het toeristenverkeer geïnteresseerde Koge naars (hotel- en pensionhouders, ver huurders van gemeubileerde huizen, enz) was aangeboden. Zij hadden voor de prijzen gezorgd en voor die prijzen niet alleen: de kinderen werden onthaald op ijs, zuurtjes en koek. Gaarne vermelden wij de bijzondere attentie van de heer Joop Jellema! Na dit strandfeest werd 's avonds door gymnastiekvereniging Texel o.l.v. de heer C. Mets een uitstekend geslaagde turndemonstratie gegeven op het land aan de Kaapweg. Veel toeschouwers volgden de verrichtingen aan de diverse werktuigen of de oefeningen op het vrij veld. Daarna volgde een ander hoogtepunt en wel de lampionoptocht, zonder welke het feest toch nooit helemaal zou kun nen slagen! Texels Fanfarecorps ont stak zijn fakkels toen de duisternis in viel en zeker een paar honderd kinderen met lampions volgden de muzikanten, toen zij het dorp introkken. De stoet ging eerst naar de Minister Ruysweg. Vandaar: Brinkweg, Dorpsstraat, Hout vester Boodtlaan, Badweg, Dorpsstraat, Kaapweg, waar o.l.v. directeur A. J. Vonk nog tal van aardige nummers ten (Ingezonden mededelinq). en overleeft de tijden. P u r o 1 geniet reeds een ruim 40-jarige wereld- reputatie. Houdt de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvrij. Handbalnieuws G.D.S. Maandagavond spelen we een wed strijd tegen de Hilversumse gasten. Evenals vorig jaar mogen we het genoe gen smaken uit te komen tegen het Ly ceum en wel Maandagavond het le elf tal tegen een le van Hilv. Lyceum en Woensdagavond het 2e tegen een 2e elf tal. Beide avonden aanvang half 8 op het Boysveld. ZIJ SLAAGDEN. Ina Geus, Schildereind, Thea v. Reijen- dam en Jaap Roeper Jbzn. Den Burg en Marretje Kuiter (Oosterend) deden met gunstig gevolg examen voor het Mulo diploma A. Onze plaatsgenoot Nico Eelman be haalde aan de M.T.S. te Amsterdam het diploma Weg- en Waterbouwkunde. Aan de Bijzondere Kweekschool te Den Helder werden bevorderd naar de 2e klasse: Co Bruin, Andries Dekker, Le- ni Dijt en Kees Riteco. Naar de 3e klasse gingen over Jan Bruijn, Piet Druif, Kees van Lenten en Agna v.d. Sterre. Aan de Rijks H.B.S. te Den Helder werden Ab. Vlas en Kees Schermer be vorderd van 4B naar 5B, Kees Vlas Jzn. van 2 naar 3. Aan het Lyceum te Den Helder wer den Kees Moojen, Jannie Bakelaar en Krijn Plantinga bevorderd van de le naar de 2e klas, Jb. Bologne en Dick Bruin van de 2e naar de 3e klas, Hillian Kok van de 2e klas naar de 3e klas Gymnasium, Geert v.d. Kooi naar de 4e klas Gymnasium Jan van Moort van de 5e naar de 6e klas Gymnasium. Levini Bologne werd aan de Gem. H. B.S. te Den Helder bevorderd naar de 4e klas. gehore gebracht werden. De heer G. W. Oskamp bedankte allen die tot het sla gen van dit festijn hadden medegewerkt. Lang heerste nog een gezellige drukte in onze badplaats en in de diverse loka liteiten peinsde men onder het genot van een of andere verfrissende of geest rijke drank nog een poosje na over de belevenissen op deze traditionele dag. Winnaars wedstrijd zandfiguren: 3-5 jaar: Bertha Jellema; Hanneke v. Brugge; Rudy Rippen. 6-7 jaar: Gitteke Elspeet le prijs; jon ge heren Eelman en v. Egmond 2e prijs. Peter Visser 3e pr.; Nienke Widdersho- ven 4e pr.; jongen en meisje v.d. Vis, 5e j prijs. 8-9 j.: jongeheer de Boer, jongedame de j Boer, Draayer, le pr. Gerda Wuis, Ada j Boogaard 2e pr. Wim Bakker, Nelly Bak ker 3e pr.; Coot je v. Brugge 4e pr.; Leo Schelfhout 5e prijs. 10-11 jaar: Lansink le pr.; Ditmeyer 2e pr.; Piet Kooiman 3e pr. Joke Berk hout. 12-13-14 jaar: Worhout, Freddy de Weert le pr.; Rietje Zwan, Gonnie Vis ser 2e pr.; Kees Kooiman 3e pr.; Bea Wuis, meisje Kikkert en Lene Ottelander 4e prijs. BENOEMD. Mej. A. M. Buitink, Den Helder, is wegens vertrek van mej. Verhoef f, be noemd tot onderwijzeres aan de School met den Bijbel te Oosterend. VOOR DRIE TON. De totale opbrengst van de dit seizoen door de Texelse veehouders te verkopen wol wordt op meer dan driehonderddui zend gulden geschat. Texel kan dus nog met recht :,het Schapenland" worden genoemd! ZILVEREN PROFESSIE-FEEST. De Eerw. Zuster Maria Catharina (in de wereld Neeltje Hin) hoopt Maandag 24 Juli a.s. haar zilveren professie-feest te vieren in 'net St. Franciscus Zieken huis Schiekade 80 te Rotterdam. 4 AUGUSTUS WEER STRANDFEEST Naar wij vernemen hoopt men op Vrij dag 4 Aug. wederom een strandfeest te organiseren. Ook dit tweede feest zal weer door de Kogenaars aan de badgas ten worden aangeboden. Er zullen kin- der- en volksspelen op het programma komen te staan. Touwtrekkers, voor! ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 22 Juli op om 4,48; onder cm 8,43. Maan: 22 Juli E.K., 29 Juli V.M. Hoogwater ter rede van Texel: 22 Juli 1,39 en 2,02. 23 Juli 2,26 en 2,50. 24 Juli 3,18 en 3,52. 25 Juli 4,25 en 5,12. 26 Juli 5,45 en 6,35. 27 Juli 7,08 en 7,49. 28 Juli 8,18 en 8,53. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zaterdag 15 Juli hield de afdeling Noordholland van de Nederlandse Wol federatie haar jaarvergadering in het Landbouwhuis te Alkmaar. In zijn openingswoord wees de voor zitter, de heer K. Hoogetoorn, er op, dat dit jaar weer voor het eerst sinds 1940 de wolhandel vrij zou zijn en nu zou moeten blijken hoe de in zo groten ge tale toegetreden leden op deze vrijheid zouden reageren. De federatie doet al 't mogelijke om de wol zo goed mogelijk af te zetten; hij hoopte dat de leden met vertrouwen hun wol zouden inleveren, want zonder de medewerking der leden bereiken we niet veel. Na lezing der notulen en diverse me dedelingen volgde een overzicht van de wolprijs voor 1950, door de directeur, de heer Ir. Haverhals. Deze zeide o.m. dat de federatie al leen reeds door haar prijsstelling al veel voor de wolhouders had verdiend. Immers eerst was de wolhandel terug houdend; de biedingen lagen onder de werkelijke waarde der wol. Eerst toen de federatie haar prijs had gesteld op f 4,60 voor de prima en f 4,20 voor de le kwaliteit, kwam de wolhandel los. Gebo den werd f 4,25, later zelfs f 4,50 p. kg. Kans op flinke nabetaling. Bij de prijsstelling van de federatie moet er echter rekening mee gehouden worden dat dit een voorlopige is; de ge stelde prijs wordt bij de levering direct betaald en op het einde van het boek jaar kan er nog een nabetaling volgen. Deze is afhankelijk van het verloop der zaken en definitief kan nog niets wor den bepaald; gezien echter het verloop op de wol veilingen en andere omstan digheden is de kans op een flinke nabe taling zeker aanwezig. In afwijking met vorig jaar is deze na betaling echter alleen voor de leden der federatie Men kan zich tot aan de leve ring nog opgeven en dan hiervan profi teren. Ook moet rekening gehouden worden met het belangrijke voordeel dat men bij de wollevering recht heeft op 't goedkope breigaren van prima kwaliteit, wollen dekens en costuumstof. Door de grote vraag kan nog niet onbeperkt aan de aanvraag van breigaren worden vol daan; deze is thans gesteld op 7 knotten per gezinslid. Dekens en costuumstof kunnen onbeperkt geleverd worden. Ir. Haverhals deelde nog mede, dat in 1949 voor plm. 2 millioen aan wol was ingenomen en ook voor plm. 2 millioen aan de leveranciers was teruggeleverd. De wollevering is weer begonnen. In het jaarverslag, dat de secretaris hierna voorlas, werd om meegedeeld, dat op de voorlopige prijs van 1949 een nabetaling werd vastgesteld van 20 pet., n.l. 10 pet. in contanten, dat ieder werd uitbetaald, terwijl voor de leden nog 10 pet. op een ledenkapitaalrekening wordt geschreven, waarvan men bij beëindi ging van bedrijf of lidmaatschap kan be schikken. Aansprakelijkheid gering. De aansprakelijkheid der leden is zeer gering, toch moet de vereniging nu ze niet meer dient als tussenpersoon, maar zelf zaken doet, over een zeker werkkapitaal beschikken en hiervoor dient dit gezamenlijk ledenkapitaal, dat echter eigendom blijven van de leden. Opruimen! De secretaris wees ook - nog op het steeds toenemende kwantum zwarte wol; dit gaat de verkeerde kant op. Deze wol is slechts voor enkele doeleinden ge schikt, maar vooral moet er de aandacht der fokkers op gevestigd worden, dat het nog zoveel voorkomen van zwarte scha pen onze schapenexport geen goede naam geeft. Daarom, ruim zo spoedig mogelijk deze zwarte schapen op. In plaats van de heer J. B. v. Kampen (niet meer herkiesbaar) werd vervolgens als bestuurslid gekozen de heer Stuit. Als leden van de afd. naar de ledenraad- vergadering der federatie werden bij acclamatie herkozen Th. R. Hin en J. H. v. Lindenberg. Bij dë rondvraag werd o.m. de vraag gesteld wat de vereniging zou doen te gen leden die de wol aan de vrije handel verkochten. Geantwoord werd, dat de statuten het recht van boetebepaling aan het bestuur toekent. Waar dit seizoen de handel voor het eerst vrij was en men nog niet weet of de leden niet aan hun verplichting zouden voldoen, werd hier over nog niet in het bestuur gesproken. Dit zal na afloop der levering bekeken worden. Om half één sloot de voorzitter met dank voor de aangename besprekingen. Wij deelden reeds mede, dat de Phi lips Wondertuin naar Texel is gekomen Gedurende 2 lot 3 weken blijft ze op het eiland. Wat is dat toch, deze wondertuin? In deze tuin, ondergebracht in een tent, is een uitgebreide verzameling planten bijeengebracht, ook vinden we er enige vogels, kabouters, hoorns van overvloed, een miereneter. Op zichzelf zegt dat na tuurlijk weinig, maar het wonderlijke is, dat Philips dit jaar een lamp heeft uit gevonden, wier schijnsel deze tuin in een wondertuin omtovert. De planten zijn met een bepaalde vloeistof bespoten en dat geeft onder de kwiklampen een zeer merkwaardig effect. De mooiste kleuren. Philips wonderlamp is hier Aladin's wonderlamp geworden! Geen wonder, dat deze tuin overal zeer veel bezoekers heeft getrokken. Op de tentoonstelling „Gouden Handen" te Ede namen ruim 10,000 personen er een kijkje! Het is te hopen, dat de tuin ook door vele Texe laars en badgasten wordt bezocht, want het batig saldo is bestemd voor de Stich ting '40-'45. De entree bedraagt voor volwassenen een kwartje, voor kinderen tien cent. Door deze wondertuin te be zoeken, helpt u mede om de gezinnen van de omgekomen verzetsmensen een bestaanszekerheid te waarborgen. „EVEN AANLEGGEN!" „Gratis Maggi soep proeven!" staat er op een bord in De Koog. Het reizende Maggi-reclame-restaui ant heeft haar intrek genomen in ten tent van de heer M. S. Langeveld aan de Dorpsstraat en daar wordt men getracteerd op een kop je soep. Iedere dag een nieuw recept. In totaal 16 soorten. Het smaakt best! Woensdagmiddag hebben we er asperge soep geproefd. „Die eten we vanavond thuis nog eens dunnetjes over!" werd er gezegd en vele gasten hoopten zeer, dat hun pension voortaan in het teken zou staan van Maggi's Aroma! Dat deze demonstratie gewaardeerd wordt moge blijken uit het drukke be zoek.. Dinsdag jl. werden 500 kopjes soep uitgereikt. Ook kon men er kennismaken met bijzonder smakelijk spekjus. Ja, ook dat was tongstrelend. Dertien jaar geleden kwam de kunstschilder Ad Blok v.d- Velden naar Texel Sindsdien heeft dit eiland hem niet meer losgelaten: hij liet aan de rand van De Koog een woning bouwen. Wie daar de permanente expositie heeft be zocht, begrijpt waarom „Blok" Texelaar is geworden! Want op nagenoeg al zijn doeken wordt de schoonheid van de natuur uitgebeeld, vooral de prach tige duinen zijn een geliefd onderwerp. Wie zijn tentoonstelling in ogen schouw neemt ontdekt dan hoe zeer die duinen verschillen: b,ier het zwaar be groeide duin, ginds de blinkende toppen, hier zwakke glooiing, daar grillige bouw of.... afbraak! En hoe verschillend zijn de kleuren: zon of geen zon, wolken of geen wolken doet wonderen. Iedere dag heeft zo zijn eigen schoonheid, iedere dag zijn nieuwe kleuren door het spel van zonlicht en wolkenschaduw, van wind en windstilte. Op deze tentoonstelling volgen wij de dag van de prille ochtend tot de late avond. Steeds verandert er het licht en nieuwe kleuren komen van het palet. denheid aan flink opgegroeide planten. In tegenstelling tot de donker-groene licht- en donker-bruine vlekken van tal loze zout-minnende plantjes, doorstren- geld van kreken en kreekjes: water, dat hier nog zoveel te vertellen heeft! Aan de einder blinkend duin, het blauw van een kalme, zon beschenen zee en daar boven een lucht, die broei kan doen verwachtenÓns trof ook het pano rama van het dorp De Koog. De schil der heeft het hoge duin beklommen. Op de voorgrond domineren de zware, oer sterke wortels van de windharde den nen, die door de vele stormen zijn bloot- gestoven. Maar zacht zijn de donkerro de daken van het dorpje, dat zoveel die per ligt, waar de vlakke velden zijn. „Texel, verdedig uw kust", konden wij Woensdag in dit blad lezen. Hieraan denken wij bij het zien van een doek, waarop brokken duin als trouwe wach ters dienst doen aan de rand van het niemandsland het strand. En aan de andere kant de zee. Rustig, als zou zij slechts de eeuwige vrede begeren! Dat idee wordt nog versterkt door het zilve ren licht dat de zon in haar kabbelende golfjes heeft gelegd. „Blok" schildert ook portretten. Hij toont ons het portret van zijn ouders. Wij hebben al eerder andere portretten gezien en kunnen constateren, dat hij ook op dit terrein lofwaardig werk ver richt. Hier, op Texel, wacht hem steeds nieuw werk. Wij zeiden het: iedere dag brengt nieuwe verrassingen. En zo zal deze permanente tentoonstelling waard zijn op geregelde tijden te worden be zocht! Maar niet alleen het duinlandschap vraagt onze aandacht, ook het binnen land van Texel is rijkelijk vertegen woordigd: allereerst gaat onze belang stelling uit naar de oude kern van het eiland, waar het ontstond, duizenden ja ren geleden, en dan komen wij in de prachtige omgeving van de Hogebcrg met zijn heuvels rondom. En zijn dalen. Daar kwamen mensen wonen. Zij bouwden er hun typische boerderijen, tuinwallen, boeten. Zij zaaiden er het graan. De schilder brengt ons in dit vredige en schone landschap, dat zo sterk con trasteert met het terrein, waar de Sluf ter nog heer en meester is. Waar nog dagelijks bij winterdag althans felle strijd wordt gevoerd tussen zand en water, planten en golven Alleraardigste bosjes liggen er op Texel. Blok heeft ze vereeuwigd. Het bekende bosje van de heer Schumaker, gelegen aan de Kogerweg, tegenover Casa Rusticana vonden wij het mooiste Het was geschilderd in het prille voor jaar. Op de voorgrond groepjes narcis sen in een waas van blauwe bloemen, verderop loofhout met een doorkijkje naar het wijde veld „Als eigen stemming en sfeer van het onderwerp harmonieeren kom je het verste", zegt „Blok". Deze tentoonstelling is ook hierom zo aantrekkelijk, omdat zij het Texelse landschap in zijn vele, totaal van elkaar verschillende vormen weergeeft. Daar om zal deze expositie een ieder kunnen bevredigen: de een voelt zich meer aan getrokken tot de duinen en hun omge ving, de ander zal weer langer stilstaan voor een beeld uit het „veiliger" bin nenland. 't Is het bekende effect van de eerste indruk' Een schilderstuk zal men echter pas juist kunnen beoordelen en waarderen als men het langer „kent". Men zal er steeds nieuwe punten in ont dekken. Op een expositie moet men nu eenmaal tevreden zijn met het onder gaan van de eerste indruk, de opper vlakkige kennismaking, maar die be hoeft er niet minder hartelijk om te zijn! Met genoegen hebben wij de schil derijen bekeken. Laten wij er enkelen noemen: Weggetje in Zuidhaffel. Welk 'n rijkdom aan „wilde" bloemen en plan ten! JHet weggetje overheerst dit werk, de contouren van Den Burg op de ach tergrond dienen „slechts" als sluitstuk. Verder: oogstrijp graan temidden van tuinwallen, een door de Westenwind ge teisterde boom en op de achtergrond de her en der liggende boerderijen, die ogenschijnlijk een bijrol spelen, maar op de keper beschouwd belangrijker functie vervullen, waar zij de wijdte brengen, die dit schilderij behoeft Een schilderij van De Slufter: hier treft ons de plantenrijkdom aan de rand van de schraal begroeide Slufteroppervlakte. Rijkdom in de zin der grote verschei- MAXIMUM SNELHEID. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend dat voor de Molenstraat te Den Burg de maximum snelheid voor voertuigen door hen is vastgesteld op dertig kilometer per uur. Texel, 19 Juli 1950. Burgemeester en Wethouders van Texel, De Loco-burgemeester, S DE WAARD. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. S.V.O. NIEUWS Op het terrein van SVO worden mor gen de uitgestelde handbalseriewedstrij- den gespeeld: ZDH speelt morgenmiddag om half 3 tegen SVC en SVV om half 4 tegen GDS II. TIEN KILOMETER MINDER! Blijkens de officiële publicatie mogen voertuigen met geen groter snelheid door de Molenstraat rijden dan dertig ki lometer per uur. Zoals bekend geldt voor de overige straten en straatjes van Den Burg nog een maximum snelheid van 40 km. Zo zal men dus door de smalle, bochtige Weverstraat 10 km. per uur méér mogen maken! Veler leus blijft echter: maximum snelheid in Den Burg hoogstens dertig km. per uur. btf voedselvergiftiging en allerlei maag- en ingewandbezwaren, alsmede diarrhee, misselijkheid, opgeblazen gevoel enz. Carbovit is volkomen onschadelijke absorbtie- kool in dragée-vorm, zodat de mond b(j het innemen ervan niet zwart wordt. Veilig altijd Carbovit in huis te hebben. Safety first. Flacon 1 gld. Doos 40 ct.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1