Cffoen ^warLr Jexeh in het hart Onze Vroedschap kwam bijeen Na 's avonds half twaalf geen rijwielen meer onbeheerd langs de openbare weg Schilderweg heeft tweede fietspad nodig, maar a 1 s Horntje een haven is dat minder urgent krijgt Fancy-Fair S.V.O. Onder de pomp In het Zuiclen van ons eiland De grote Damavond in Casino goed geslaagd J. A. v. Enst versloeg wereldkampioen P. Roozenburg Een „Postabonné" aan het woord en een dijk van 1 exel naar Afsl uitdijk en Vlieland WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1950 63e JAARGANG. No. 6448 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. vh. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bcmkrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank. Paatgiro 652- Abonnementsprijs f2,75 per half jaar. Vrijdag jl. vergaderenden onze Vroe de Vaderen onder voorzitterschap van de loco-burgemeester de heer S. de Waard. Afwezig waren de heren Beum- kes en Keijser. Op haar verzoek werd mej. F. N. Rab eervol ontslag verleend als onderwijze res aan de o.l. school te Oosterend; Mej. A. G. Potjewijd te Den Helder werd benoemd tot onderwijzeres aan voornoemde school. Volgens het stembureau verkreeg mej. Potjewijd 11 stemmen. Hiertegen pro testeerde mw. G. Vrijdag-Keijser (VVD). Volgens haar mening zou er één stem blanco moeten zijn uitgebracht. Bij con trole bleek dat juist te zijn. Hilariteit in de vergadering. Tot onderwijzeres aan de o.l. school te Oudeschild werd benoemd mej. A. G. Dros te Den Hoorn; tot onderwijzeres aan de o.l. school te De Koog mej. IJ. P. Prins, te Den Helder. Ten behoeve van de bouw van twee duplexwoningen werd aan de woning bouwvereniging Texel een voorschot verleend van f 20,060,en een grond- voorschot van ten hoogste f 1904,20. De heer Timmer meende, dat het aanbeve ling zou verdienen, indien een openba re inschrijving voor de bouw van deze woningen werd gehouden in plaats van onderhandse gunning aan de aannemer van de vorige woningwetwoningen. In het belang van een spoedige en goedko pere bouw meende de voorzitter van de woningbouwverniging Texel, de heer W. Wassenaar, dit te moeten bestrijden. Vervolgens werden enige bezettings maatregelen vervangen door geldige raadsbesluiten, o.a. heffing op de opcen ten op de grond- en de personele belas ting en de verordening op de keurings dienst. Breng hen in veiligheid! De algemene politieverordening werd in die zin gewijzigd, dat het verboden is 's avonds na half 12 rijwielen onbeheerd langs de openbare weg te hebben. Ten bate van de sportvereniging Oos terend zal op 4 en 5 Augustus in de o.l.s. een fancy-fair worden gehouden. Houd een van deze avonden vrij: diverse nieuwe attracties zullen er worden op gesteld, o.a. een theetent, waarin u uw dorst kunt laven na het knallen van de ballonnen. Tevens vindt u het ijzeren gordijn maar met prijzen, geweldig se cuur werk om door de mazen heen te glippen. En natuurlijk de loterijen, die op deze avonden worden gehouden. Wilt u een rijwiel winnen, koopt dan een lot voor één kwartje! U hebt hier de kans! Ook kunt u uw woede koelen in de vro lijke keuken.... om daarna rustig de prachtige handwerken te bezien en te kopen. Krijgt u intussen honger: op naar de oliebollen! Op de vraag wat zal de toekomst brengen? zal een vermaarde waarzegster het antwoord geven. Onze waarzegster waarborgt u een fantasti sche toekomst. En waar blijven onze scherpschutters? Nu even kijken of de bascule niet doorslaat. Kortom er is te veel om op te noemen. Komt en overtuigt u! Opening Vrijdag avond 8 uur. (Historisch zoals steeds!) PAPA ALS CORRECTOR. „Kijk, papa, zei een zoontje van een badgast, wat is dat een mooi melk- schaap!" „Welnee", merkte ik op, „dat is geen melkschaap, kiek maar ers goed!" Krek kwam het ventje z'n vader er bij staan. Die had meer verstand van ons Texels wolvee, want die onderwees: „Een melkschaap, hoe kom je daar bij? Dit is ^^y^nelkschaap^ dit is een stier!" Vastgesteld werd een algemeen kap- verbod van houtopstanden in de ge meente, behoudens de goedkeuring van het gemeentebestuur. Hiermede beoogt men het dorpsbeeld te beschermen te gen het lichtvaardig kappen Ter verwezenlijking van het uitbrei dingsplan in onderdelen te Den Burg (plan Secretaris Jonkerstraat) werd in het belang van de volkshuisvesting voor de som van f 2750,grond aangekocht van de heer C. P. Keijser te Den Burg. Rondvraag. De heer Bruin vraagt naar de moge lijkheid om aan de weg Den Burg-Oude- schild een tweede rijwielpad voor één- richtingverkeer aan te leggen. Wethou der Hin verzocht deze kwestie aan te houden in verband met de toekomstige havenplannen. De heer Zijm spreekt zijn instemming uit met de beperking van de maxi mumsnelheid voor de Molenstraat tot 30 km. Volgens spreker zouden er in Den Burg meerdere straten voor in aanmer king komen. Deze kwestie zal nader worden bekeken. Voorts breekt de heer Wassenaar nog een lans voor de aanleg van een ge meentelijk sportterrein. Hierna sluiting. GESLAAGD Bij de 17 Juli jl. te Amsterdam gehou den examens van de Federatie Stenogra fie „Groote", slaagde mej. G. Vlas, Ou deschild voor kantoorstenograaf, 130 lettergrepen. Zij werd opgeleid door mej. W. J. Dijt Cd. A. de Jong, Den Hoorn, T. A. Bays, D Bakker en A. C. Reij, Den Burg, deden te Alkmaar met goed gevolg examen voor het Mulo-diploma A. In totaal hebben 15 van de Texelse Mulo-candidaten het begeerde diploma behaald en wel 12 diploma A, 2 diploma B en 1 aanvullend diploma. AMBACHTSSCHOOL. Hieronder volgen de namen van de Texelse jongens, die Vrijdagmiddag na de eindexamens aan de Ambachtsschool te Den Helder het getuigschrift ontvin gen en wie overgingen van de le naar de 2e klas: Zij kregen het getuigschrift. Metaalbewerkers: D. S. Bakker; B. Druif; C J. Ellen; R. Kok; H. de Waard, en A. Brans. Motorrijtuig- en rijwielhersteller: P. de Wit. Electriën. J. de Haas; P. Keijzer; K. Korver; A. Vonk; G. Zijm. Scheepmaker: K. Bakker. Timmeren: C. M .Bakker; M. Boon; C. Daalder; W. Zijm. Wie overgingen. Van de le naar de 2e klasse werden bevorderd: Metaalbewerkers: A. C. Bonnet; G. Boogaard; G. A. Buys P. Doornbos; P. Kikkert; A. N. C. Ran; A. M. Smit; H. v. Sijp. Scheepmakers: P. Schagen. Electriens: G. A. Keijser; J. N. Parle- vliet; B. Troost. Timmerlieden: D. Haker; C. Molenaar; B. Vlaming; D. Westdorp. „Het Klif" «an Den Hoorn, dat alleraar digste dorp aan de Zuidpunt van ons ei land. Heel vroeger lag Den Hoorn vlak aan de zee: hier woonden de vele loodsen en aan die tijd herinne ren o.a. nog „Loods mansduin", „Loods manswelvaren" de naam van het hotel restaurant. Ook vindt u ei nog een heel oud gebouwtje, waar in vroeger de roei- reddingboot gestation- neerd was. Thans wonen in Den Hoorn, met zijn vele boerderijen, voorna melijk wol veehouders In 't voorleden ligt het heden; In het n u wat worden zal. W. Bilderdijk. 20 Juli 1950. DE WADDENZEE, het Friese, 't Gro ninger en het Uithuizer Wad. U kent a. het kaartje van „Romeinsch Neder land" uit de atlas uwer kinderjaren? Van plm. 2000 jaar geleden dus? b. En slaat u nü wel eens de atlas op? En c. hoe zal een kaart van Nederland er uit zien wanneer er niets meer in te dijken valt, wanneer Waddenzee en Fr., Gr. en Uithuizer Wad zijn droogge legd? Onmiddellijk valt het op, dat de toekomstige kaart c. in hoofdlijnen over eenkomt met de oude kaart a. We zion, dat in het kaartbeeld de IJ- sel domineert en daarom beginnen we bij Westervoort, (ten O. van Arnhem). Als nu even boven Arnhem de Rijn zou worden afgesloten, dan zou 2/3 van het Rijnwater, dat bij Lobith in ons land komt, door de Waal en 1/3 deel door de IJsel worden afgevoerd, m.a.w. 2/3 van de rivierklei komt bij Hoek van Holland en zuidelijker in de Noordzee en komt ten dele door het Marsdiep, Eierlandse Gat, enz. als zeeklei in de Waddenzee enz. en het 1/3 deel van de rivierklei, afgevoerd door de IJsel, komt, als straks de Oosterpolder is ingedijkt bij Urk in het IJselmeer. Omdat na het tot stand komen van de Afsluitdijk in 1932 het IJselwater zich over een groot bassin verspreidde, kan net hoger worden van de bodem van het IJselmeer per jaar maar weinig geweest zijn. Als straks de zuidgrens van het IJselmeer wordt ge vormd door de lijn Enkhuizen, Urk (een paar km. ten zuiden hiervan), Kamper eiland (ook weer een paar km. zuidelij ker), dan is het bassin van het IJselmeer van 314000 ha. tot 110,000 ha. terugge bracht. D.w.z. dat er per jaar een slib- laag gevormd wordt, die 3 x zo dik is als voor de drooglegging van de N.O. pol der. Dat dit meer bedraagt dan men zo oppervlakkig zou denken, is te bewijzen met het volgende: In 1900 werd op Texel een dam gelegd naar het Grote Schor vanaf de dijk. 30 Jaar later was de in ham aan de noordzijde dichtgeslibd. De dikte van deze kleilaag is minstens 1 Vz m., dat is dus meer dan 5 cm. per jaar. In de toekomst kan wel blijken, dat het bovengenoemde gebied van 110,000 ha. op plm. A.P. peil komt te liggen. Vroeger leerden we: „De IJsel komt ten W. van Kampen in de Zuiderzee". Als de Oosterpolder voltooid is wordt dit: „De IJsel komt bij Urk in het IJsel meer". Als de dijk Enkhuizen, Urk, Kampen is voltooid, dan zal het heus zo lang niet meer duren of we moeten zeg gen: „De IJsel komt bij Kornwerder Zand en Den Oever in de Waddenzee". Bovendien is dit tot 110,000 ha. terug gebrachte IJselmeer veel ondieper dan het zuidelijke bassin. Vanaf Urk zal een Oostelijke IJselarm gaan door de Val van Urk bijna zuiver Noord langs de Friese kust naar het Kornwerder Zand. Dit is van veel belang voor -de afwate ring van Friesland, ook voor het inlaten van IJselwater bij droogte. Een Westelij ke IJselarm leidde men vanaf Urk in Noordwestelijke richting zo kort moge lijk langs Enkhuizen en Medemblik naar Den Oever. Er kan, als er genoeg klei is aangeslibd, een driekolkspolder ge vormd worden met de basis naar boven, terwijl de top naar het Zuiden wijst. De basis wordt dan gevormd door de Af sluitdijk. Reeds nu, dus ver voor de in dijking van deze driehoekspolder, houde men deze toekomstige Oostelijke IJsel arm en Westelijke IJselarm als toelei- dingskanalen (onzichtbaar, doordat alles nu nog één watervlakte is) op diepte. Uit de Westelijke IJselarm kan in de toekomst bij droogte IJselwater in N.- Holland binnengelaten worden. Als men beide rivierarmen zo recht mogelijk houdt, blijven er tegelijk boezemmeren over. Voorzover dit nuttig of nodig is (met het oog ook op de scheepvaart) brenge men de Oostelijke en Westelijke IJselarm tot Den Helder, of tot Harlin- gen fn zo nodig verder, op diepte. Na eventuele drooglegging neme men als afstand tussen de dijken langs de IJselarmen een afstand, die gelijk is aan de afstand tussen de bandijken van De Waal, of één, die deze overschrijdt. Nu komen we aan de Waddenzee. Iedereen kan nu begrijpen, dat 't niet gaat alleen om de bedijking, maar dat de waterafvoer van de IJsel, plus het overtollige water van de polders van N.-Holland, Friesland en ten dele van Utrecht en Gelderland een grote rol speelt Over 100 jaar of 50 jaar of mis schien nog eerder zal men kunnen zeg gen (als we de sluizen in de Afsluitdijk even wegdenken): „De IJsel komt bij Den Helder en Westerschelling-Oostvlie- land in de Noordzee". Aan Waterstaat is het best toevertrouwd het stroomgebied van de IJsel van Westervoort tot de Noordzee te regelen. De belangen van de zeehaven Harlingen met achterland, alsmede de verbinding van deze stad met Amsterdam, en die van de andere kustplaatsen kunnen niet buiten be- Het door damclub „Texel" georgani- seerde festijn, het optreden van Wereld kampioen P. Roozenburg, kan met gul den letteren in onze annalen worden vermeld. Met eré dient ook de sportieve mede werking van de damclubs van Oosterend Den Hoorn en De Koog genoemd te, worden. Zonder deze clubs had het ge schouwing blijven Nu kan ik het Fr., Gr. en Uith. Wad gerust aan de Friezen en Groningers overlaten, al mag ik terloops nog opmerken, dat de Lau- wers en de Eemsmonding ook voorkwa men op het Romeinse kaartje van Ne derland. Nu zal ik over de indijking zelve niet zoveel meer zeggen. 1. Als er genoeg zeeklei is bezonken, een dijk leggen van Den Helder naar Den Oever, zo gewenst met een lichte bocht naar het noorden. 2. Idem van Oost-Vlieland naar het zuidoosten met aansluiting op de Af sluitdijk bij Kornwerder Zand, zodanig, dat water voor ontzilting kan worden ingelaten en een dijk van Texel naar ongeveer het midden van de Afsluitdijk zodat Texelstroom er buiten blijft (met het oog op Den Helder). 3. Reeds nu dadelijk Texel met Vlie land verbinden. Als deze dijk er een maal ligt zal er weinig onderhoud zijn omdat er duinvorming zal zijnt doordat de Vliehors er ten westen van blijft. Ook de Eierlandse Gronden kunnen zand leveren. Gebeurt dit niet, die dijkaan- leg dan, dan gaat het zand verloren. Ik mag verwijzen naar het verdwenen On rust en de wandelende eilanden. In de Tex. Crt. van 22 Maart 1950 wordt vermeld uit het jaarverslag van de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten, „dat de vooruitzichten voor het natuurmonument Griend, de bekende vogelbroedplaats in de Wad denzee, helaas ongunstig zijn. Steeds verder wordt dit eilandje door de zee aangetast en uit een onderzoek van de Rijkswaterstaat bleek, dat hier weinig of niets tegen te doen is; op de lange duur zal hier een kale zandplaat ontstaan, die als „vogelbroedplaats zijn waarde zal hebben verloren". Omstreeks 1890 werd door een Texel se familie aan wie het eiland hoorde, hier nog hooi vandaan gehaald. Tevoren (wanneer precies?) was er een herder met de schapen, die hij hoedde, ver dronken. Daarna liet men het drijven. Tot welke gemeente het eiland hoorde, weet ik niet. Toen Natuurmonumenten het in 1916 kocht, was het nog 23 ha. groot. Een Noordhollandse boer zou zeggen: „Geschikt voor 23 koeien". Hier kan de Commissie Landaanwinning Friesland zich beter aan wijden. Toen in 1894 op Texel het poldert je „De Volharding" instroomde (16 ha.) had men in Eierland (3189 ha.) op de dijk bij De Cocksdorp de wacht betrokken. Hier ging het gevaar voorbij, maar bij paal 22 was aan de Noordzeezijde 't zee water door een karrespoor bijna binnen gedrongen, zonder dat dit de aandacht had getrokken. Dit was ook een offen sief van De Slufter,' overeenkomstig het geval, dat de Tex. Crt. van 18 Jan. 1950 beschreef. Late men zich niet blindsta ren dus op de N.O.-punt en het gevaar bij paal 22 niet onderschatten. Ontzilting. Zoals uit het voorgaande blijkt levert de ontzilting geen moeilijkheden op. Met het water uit de Oostelijke IJselarm kan men ook het eventueel drooggelegde Friese Wad ontzilten. (Wordt vervolgd.) heel niet zo'n massaal karakter gekre gen. Nu zag de heer P. Roozenburg zich tegenover 42 borden geplaatst. Roozen burg kwam, zag en overwon. Want met 76 van de 84 te behalen punten toog de wereldkampioen weer huiswaarts. Slechts eenmaal moest hij capituleren en wel tegen J. A. v. Enst, die na zeer veel spanning zich de meerdere toonde Van alle kanten werd de heer v. Enst gelukgewenst met dit fraaie succes, dat ook hem zelf zichtbaar genoegen deed. Zes deelnemers wisten zich door middel van remise te handhaven. Dit waren de heren D. Lap, H. Steenhuis, S. Ros, C. Dijker, J Visman van Damclub Ooster end en H. Gomes. De overige 35 deelne mers, t.w. C. Lap, G. Wilner, G. Dros, C. v. Heerwaarden, J. Vonk, S. v. Heer- waarden, S. Lap, W. J. Boon, J. Vmke, J. Huisman, C. P .Burger, P. Jansen, A. Homma, P. Kooij, J. J. Rijk, J. Kikkert, P. Bakker Dzn., A. v.d. Slikke, D. Witte, Cor Bakker Jzn., C. Bakker, G. Kikkert, P. Kok, C. de Bruin, de Klerk, C. Groen hof, P. Kotman, W. A. v. Zeijlen. C. v.d. Werf, A. Bakker, H. Mulder, P. Bakker Jzn., J. Trap, K. Bakker, D. v.d. Werf, werden door Roozenburg na verloop van tijd tot overgave gedwongen. In zijn openingswoord had voorzitter Dros allen hartelijk welkom geheten en speciaal de heer Roozenburg, waarbij hij de wens had uitgesproken, dat de heer Roozenburg een vriend van ons eiland zou worden en dat allen zouden mogen genieten van topprestaties van onze we reldkampioen Beide wensen zijn in ver vulling gegaan, want alle aanwezigen waren vol bewondering over het gemak waarmee de soms moeilijke situaties werden opgelost en tijdens een onder houd dat wij in de pau2e met de heer Roozenburg en diens verloofde mochten hebben, verklaarden beiden zeer enthou siast te zijn over ons eiland en zeker nog eens te zullen terugkomen! Het was dan ook goed gezien van het bestuur van Damclub Texel om als her innering aan deze avond een exemplaar van het Texel boek van v.d. Vlis aan de heer Roozenburg aan te bieden. Deze nam het geschenk in grote dank aan. C. Dijker gehuldigd. Ook een tweede kampioen werd ge huldigd, nl. de heer C. Dijker Jr. die eni ge tijd geleden kampioen van N.H. Noorderkwartier werd. Hem werd een fraai zakdambord aangeboden. Na de pauze werd een blindpartij ge speeld tussen de heer P. Roozenburg en de ere-voorzitter van Damclub Texel, de heer H. Steenhuis. Wat toen door de wereldkampioen werd gepresteerd, grenst aan het ongelooflijke. Stel u voor, geachte lezer, stil in een hoekje te zitten zonder dambord en uw tegenstander met het bord voor zich. En toch wist Roozen burg na een vlotte partij de heer Steen huis te verslaan. Met een applaus, dat Texelse dammers dank voor dit fraaie staaltje van damkunst. Het was dan ook een dankbaar ge stemde voorzitter, die de heer Roozen burg en alle aanwezigen dank bracht voor de verleende medewerking. usA autza3 pao3 ^oo uep sbm ;oh aangroeide tot een ovatie, brachten de Aanstaand seizoen. De tijd gaat door en de Texelse dam mers denken al weer aan het volgend seizoen. De Oosterenders, de Kogers en de dammers van Den Burg en misschien ook van De Cocksdorp zetten zich al schrap om de beker, die al tweemaal door Den Hoorn is gewonnen, ook eens te bemachtigen. Dat belooft dus span nend te worden, want Den Hoorn wil behouden wat ze heeft. Heeft u interesse voor de damsport, wordt dan lid van een der Texelse damclubs. U bent hartelijk welkom, want bij elke club is nog plaats

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1