Feest De stand der gewassen op Texel De landbouwers zien uit naar droog weer want de graanoogst is begonnen Morgenavond „Vrij en Blij" in het Park F 2500,- gewonnen C. van Groningen Jeugdrubriek SLANKKLFDENDE PAKJES De zeer populaire, en zeer bekende feestcommissie heeft thans weer een nieuw programma opgesteld. Ditmaal 'n groot feest in het Park te Den Burg en wel op Zaterdag 5 Augustus a.s. (Zie adv. en straks ook de raambiljetten!) Zowel de middag- als de avondvoor stelling wordt verzorgd door Cakie's kleinkunst-ensemble De Cabolini's, waar aan medewerken: John Davis, accorde onvirtuoos en community-singing, Oom Joop, sneltekenaar, Cakie goochelkun stenaar en Delcampo's poppentheater. Zij brengen een beschaafd, uitstekend verzorgd programma. De volwassenen mogen de voorstellingen bijwonen voor het luttele bedrag van een kwartje, de kinderen hebben gratis entree! Een feest voor badgasten en Texe laars, voor Texelaars en badgasten! Groot en klein, klein en groot, maar de middagvoorstelling is speciaal bestemd voor de kinderen. Wij hopen, dat het illustre gezelschap grote belangstelling mag genieten! P. T. V. „TEXEL" Aan de Coop. P.T.V. Texel werden van 24 tot 29 Juli 63,514 eieren aangevoerd. Hiervoor wordt de pluimveehouders f 2,35 per kg uitbetaald. GESLAAGD. H. A. de Mul, Weverstraat, Den Burg, Jb. Ie Noble, Den Hoorn, W. Rateland, Ou- deschild, P. Schoorl, Den Burg, P. Tim mer, Oosterend en P. Uitgeest, Den Burg behaalden te Alkmaar 't Middenstands diploma. Zij werden opgeleid door de heer P. B. Riteco. TEXELSE MARKT. Den Burg, 31 Juli 1950. Aangevoerd: 120 lammeren f 40-f 50; 25 schapen f 70 -f90; 5 koeien f 750-f 850; 30 biggen f 50-f 75; 6 n. kalveren f 40-f 55. RAAK. Een motorfiets, bestuurd door Marius Ellen en een volkswagen van de heer Jb. Drijver kwamen Zondag in De Waal, op de hoek van de Polderweg, met el kaar in botsing De motor liep de mees te schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. BOU WVERGUNNINGEN. Behoudens hogere goedkeuring heb ben B. en W. de volgende bouwvergun ningen verleend: P. Keijser Dzn., bouw van een land- bouwschuur aan de Westerweg te Den Burg; D. v.d. Werf, bouw van een bloem- bollenschuur te Everstekoog. GESLAAGD CONCERT. Het fanfarecorps D. E .K. uit Den Hoorn, directeur de heer U. Bouwsma, en de N.H. Kerkkoren van Den Burg, De Koog en Oosterend, directeur de heer J. Visser, hebben Zaterdagavond onder grote belangstelling een concert gegeven in het Park te Den Burg. Een zeer ge- voordeed, duurde ongeveer vijf kwar- slaagd concert, dat door het publiek op hoge prijs werd gesteld. OP HOL. Toen de heer C. Bas, Zevenhuizen, Za terdag met paard en wagen dcor Ooster end reed, blies een kind plotseling zo snerpend op een fluitje, dat het paard de benen nam. Zo'n wilde race verloopt doorgaans nooit voorspoedig. Hier was dat ook weer het geval: de wagen botste met vaart tegen het gebouw voor Chr. Belangen in de Peperstraat. Gelukkig wist de heer C. Bremer het geschrokken dier te grijpen en tot staan te brengen. VOOR DE JEUGD. Het gebouwtje, waarin destijds het distributie-archief was ondergebracht en voordien was daar de brandspuit ge- stationneerd is door de gemeente Texel a. d. Neef. Herv. Jeugdvereniging Den Burg verhuurd. Dit gebouwtje zal straks haar poorten openen als „In stuif". Maar voor het zo ver is, moeten ijverige handen voor de inrichting zor gen, welnu, dat kunnen wij best toever trouwen aan de actieve leden van ge noemde vereniging. Veel succes met jullie „Instuif"! FOK VEE- EN KI. JONGVEEDAG TE DEN BURG. De besturen van de Rundveefokver- eniging Texel en Coop. Vereniging voor K.I. Texel, hebben besloten op Dinsdag 19 Sept. a.s. gezamenlijk een Fokveedag te organiseren. Voor de leden van Fok- ver. Texel zijn zgn. voorkeuringen ge houden en thans is reeds bekend met welke dieren die leden op de Fokveedag zullen verschijnen. Die leden van de K.I. die geen lid zijn van de Fokver. kunnen vanzelfsprekend niet meedoen aan de keuring. Dit moet enkel geregistreerd vee zijn of ei moeten erkende melklijs- ten overgelegd kunnen worden. Wel wekt het bestuur van de K.I hun leden op zoveel mogelijk jongvee aan te voeren om er zo juis: mogel.jk beeld te krij gen van de vererving der tot nu toe ge bruikte stieren. Dit is immers noodzake lijk om de fokwaarde en eigenschappen van de stieren te kunnen beoordelen. De leden van de K.I. welke jongvee van de gebruikte stieren op hun bedrijf hebben zijn van dit voornemen op de hoogte ge steld. Het bestuur rekent dan ook op de medewerking van de leden en verwacht een zo groot mogelijke aangifte. Niet enkel de bes ie pinken of kalveren uitzoeken en daarmee naar Den Burg, doch zoveel mogelijk al uw jongvee. Juist door de grote hoeveelheid is het mogelijk een beeld te krijgen wat het resultaat is van de tot heden gebruikte stieren. Stuurt dus nog heden het aan de door u ontvangen circulaire gehechte strookje ingevuld in aan één der be stuursleden of C.Z. Eendracht. Voor het samenstellen van een catalogus is er nog veel te doen en uw aangifte wordt daar om uiterlijk Maandag 7 Aug. verwacht. Namens het bestuur: B. O. De heer Daan Bonne Klzn., Dorpsstraat De Koog, heeft 2500 gulden gewonnen door deel te nemen aan de prijsvraag, welke door de Blue Band werd uitge schreven. De Blue Band „Zilvervloot" heeft f 50,000 aan boord", aldus de recla me, welnu, van die 50,000 heeft onze plaatsgenoot dan een flink bedrag in de wacht gesleept! Dat ging heel eenvoudig, ongeveer even vlot als de roemruchte Piet Hein dat destijds deed: Daan had de gemak kelijke puzzle rap opgelost en van een slagzin voorzien. Hij had trouwens meer dere oplossingen in zee gestuurd, een er van blijkbaar in een niet al te optimisti sche bui, want hij schreef er bij „Wij zul len wel naar de centen moeten fluiten, maar.Blue Band, daar kunnen wij niet buiten!" „M'n vader zendt dikwijls de oplossingen van 'n prijsvraag in maar hij heeft er nog nooit eerder iets mee gewonnen", aldus de oudste zoon, die 14 jaar is. U ziet het, lezers, de aanhouder wint! Dit gezin kan die 2500 pietermannen best gebruiken, want het telt vier kinderen van resp. 14, 12, 5 en 2 jaar. Bonne is bouwvakarbeider. „Moeder krijgt een stofzuiger, vader een nieuwe fiets en wij krijgen ook wat!" aldus de kinderen (vader en moeder kon den we niet interviewen, want die wa ren naar Rotterdam om de prijs te ha len!) Gefeliciteerd, Daan! 2300 BEZOEKERS. De „Wondertuin" welke enige weken in de Parkstraat te Den Burg heeft ge staan, heeft in totaal ongeveer 2300 be zoekers getrokken. Het batig saldo komt ten goede aan de Stichting '40-'45. KOE NAM BOKKESPRONG. Toen de landbouwer C. Keijser Czn. Zaterdagochtend een koe van de roop zou nemen, sprong het dier plotseling bovenop nem. K. liep bij deze onver hoedse aanval een gescheurd schouder blad op. STAMPVOL. De Rederijkerskamer U.D.I. heeft Donderdagavond in „De Oranjeboom" voor een stampvolle zaal wederom een opvoering gegeven van „Het Hoedje van Marius". De badgasten waren zeer en thousiast over het uitstekende spel. Vanavond treedt opnieuw een Texelse toneelclub voor het voetlicht: De R.K. toneelvereniging „Sint Jan" brengt in „Casino" de klucht „Amor gaat een straatje om". Ook dat belooft weer een denderende avond te worden. AAN EEN STEIGERTJE UIT 'T JAAR 1830 Een toerist die op Texel zeer had genoten vroeg zich af, waarom te Den Helder de aanlegsteiger niet zo gemaakt wordt, dat de passagiers van de boven dekken, evenals te Oudeschild, over een aparte loopplank van en aan boord kunnen gaan. Volgens hem duurde het nu een half uur voordat de laatste passa gier via het ene loopplankje van boord was. Het gevolg daarvan was, dat de betrokkene in Den Helder de aansluiten de trein die toen niet meer aansloot natuurlijk miste en gedoemd was daar twee uur le wachten. Wij hebben ons inzake het boven staande tot de Directie van de N V. T.E. S.O. gewend en vernamen, dat de onder neming zich al jarenlang beijvert voor een verbeterde aanlegsteiger. „Wij zijn hierover al jaren met Rijkswaterstaat bezig. Te Den Helder moeten wij meren aan een steigertje van nog geen 10 meter. Daaraan moet alles gelost worden, het steigertje dateert uit om streeks 1830", aldus de heer J. J. v. d. Vlies, directeur van de N.V. TESO. ZAKENNIEUWS. „DE ZUIVELBRON". Vrijdag a.s. hoopt de heer Nan Huis man Tzn. zijn nieuwe winkel aan de Schoonoordweg tc Den Burg te openen. Een geheel aan de eisen des tijds inge richte zaak, rondom in de tegels en stellages, met de fijnste zuivelproducten en bijproducten (boter, kaas, eieren, pap, slagroom, chocolademelk, koffie melk, joghurt, enz. enz. Achter de winkel bevindt zich een ruim spoeliokaal met droogrek. Ter gelegenheid van de opening wordt de clientèle een bijzondere attractie ge boden. (Zie adv.) De belangstellende lezers van de land- bouwrubriek in dit blad zullen zich mo gelijk herinneren hoe vorig jaar om streeks deze tijd een hooggestemd artikel over de buitengewoon goede stand van de landbouwgewassen op Texel van de hand van ondergetekende verscheen. De verwachting, dat deze goede stand zou resulteren in een hoge opbrengst bleek volkomen waar te zijn. Nog nimmer te voren was de graanopbrengst zo hoog als in 1949. Wij kunnen ons voorstellen dat menigeen zich afvraagt: Hoe zal dit in 1950 zijn? Met genoegen voldoen wij aan het verzoek van de redactie om daar iets over te vertellen. In de eerste plaats moeten wij wijzen op de winter van 1949-50, die in tegen stelling met de vorige winter buitenge woon veel regendagen gaf. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de uitzaai van winter granen minder groot is geweest dan in vorige jaren, omdat men eenvoudig niet in de gelegenheid was op het land te komen. Verder moet worden opgemerkt, dat het wintergraan dat wel gezaaid werd plaatselijk vrij ernstig van het wa ter geleden heeft, zodat we heel wat per celen tarwe en rogge aantreffen, die niet helemaal „gaaf" zijn. Hoewel de stand van de wintergewassen in de loop van de zomer aanmerkelijk verbeterd is, moeten we toch zeggen, dat de opbrengst der wintergranen ontegenzeggelijk la ger zal liggen dan vorig jaar. Ten aan zien van de wintertarwe moet verder als een ongunstige factor genoemd worden het optreden van voetziekte. Verdwenen. Een ander wintergewas, dat enige ja ren geleden ook van betekenis was voor ons eiland, nl. koolzaad, is zo goed als geheel van onze bedrijven verdwenen. Als gevolg van het optreden van para sieten waren de opbrengsten van dit gewas de laatste jaren zeer teleurstel lend. Het laat zich aanzien, dat de land bouwers, die het dit jaar toch weer ge waagd hebben een peiceeltje koolzaad te verbouwen succes zullen hebben. De zomergranen. De stand van de zomergranen was als gevolg van het koude voorjaar aanvan kelijk vrij achterlijk. Enkele warme da gen in Mei en Juni deden wonderen. De achterstand werd geheel ingehaald. In Juni hebben speciaal de zomergewassen een korte tijd last gehad van de droogte en het gevolg hiervan is op de lichtere gronden nog wel te zien. Heel spoedig werd deze korte droogteperiode gevolgd door overvloedige regenval en tot op het moment, dat wij dit schrijven hebben de gewassen meer overlast dan gebrek aan water had. Veel regen. Heel veel gewassen, waarvan men aan vankelijk de mening had, dat de boer wat zuinig met de „stikstofzak" was ge weest, hebben zich geheel hersteld, ter wijl gewassen, die een royale stand had den het moesten afleggen door de vele regens. Het oogsten van deze percelen zal buitengewoon veel moeite geven. We denken hierbij speciaal aan veel percelen zomergerst op het oude Texel. De laatste weken heeft ook de haver die '4 vrij lang op de been gehouden had het op vele plaatsen moeten begeven en de landbouwer maakt zich zorgen over het vele werk, dat het oogsten van een der gelijk gewas meebrengt. Weinig zon. Toch menen we te hebben opgemerkt dat de lengte van het stro bij alle graan gewassen duidelijk kleiner is dan vorig jaar. Mogelijk is dit een gevolg van een te klein aantal zon-uren in de periode van 15 Juni tot 15 Juli. Hoewel wij ook voor de zomergranen niet durven reke nen op opbrengsten als vorig jaar me nen wij toch wel te mogen rekenen op een opbrengst, die niet beneden het normale ligt. De korrel zal mogelijk iets fijner zijn, maar over het algemeen is de stand der gewassen behoorlijk dicht. Het vlas. Wat het vlas betreft kan direct opge merkt worden, dat de lengte over het algemeen te gering is om een top-op- brengst te krijgen. De vele regens zijn voor dit gewas wel buitengewoon funest geweest en we mogen het een geluk noe men, dat de vraag naar dit gewas vrij groot is. Ware dit niet het geval, dan zou heel wat vlas onverkoopbaar zijn. Nu kunnen we zeggen, dat het meeste vlas verkocht is. Het oogsten van dit gewas heeft veel extra arbeid gekost. Het heeft ons verwonderd, dat de diverse vlasplukmachines nog betrekkelijk goed werk geleverd hebber, in gewassen, die vrij sterk gelegerd waren. De peulvruchten. De erwten, die momenteel wel groten deels gemaaid en geruiterd zijn, beloven een goede opbrengst. Ondanks het min der gunstige weer lijkt ook de kwaliteit nog zeer goed. Ook de veldbonen hadden een goede stand, maar we menen, dat* hierin de laatste weken verslechtering is opgetreden. Het komt ons voor, dat de opbrengst van dit gewas niet geheel in overeenstemming zal zijn met de aan vankelijke verwachtingen. Bieten en aardappelen. Beide gewassen hebben nadeel onder vonden van het koude, natte voorjaar. Sommige percelen bieten moesten daar door overgezaaid worden, terwijl de aardappelen op sommige bedrijven een wat te holle stand kregen. Ook in deze gewassen heeft het warme weer van begin Juni wonderen gedaan. De achter stand werd geheel ingehaald en we mo gen wel zeggen, dat de stand van deze gewassen momenteel over het algemeen beter is dan vorig jaar. Helaas dreigt de aanhoudende regen ook in de aardappe len een catastrophe aan te richten. Veel percelen zijn aangetast door de aardap pelziekte. Deze ziekte, waarmede wij op Texel over het algemeen veel minder te kampen hebben dan aan de vaste waj is op het moment in het loof van vele ge wassen aardappelen te zien en het is wel uitgesloten, dat de gevolgen hiervan straks niet in de knollen terug te vinden zullen zijn. Speciaal de gewassen Bintje en Eigenheimer zijn vrij sterk aange tast. En het staat dan ook nog te bezien of de mogelijk hoge opbrengst van dit gewas goed zal kunnen maken, wat de boer aan schade ondervindt door de aardappelziekte. Wij kunnen spreken van een goede bietenstand, hoewel er ook minder goede percelen zijn. Het laatste is vooral het geval op plaatsen, waar de kalktoestand minder goed is. De landbouwers zien uit naar droog weer. De oogst van het graan is begonnen en het gaat er nu om dal- gene, wat gegroeid is zo goed mogelijk tc bergen. Niet ontevreden. Ten slotte menen we te mogen opmer ken, dat ondanks alle moeilijkheden de Texelse boer niet ontevreden mag zijn. Inderdaad, het hooien gaf wei eens aan leiding tot een zucht en het plukken van het vlas soms veel bezwaren, het wieden van de bieten gaf vaak weinig resultaat omdat het onkruid door de vele regens toch weer vastgroeide, maar de stroom van melk aan „De Eendracht" was gro ter dan ooit en de boeren, die het eerst aan het dorsen waren verzekerden mij al weer, dat de erwten „goed liepen" en de gerst ondanks een wat te fijne kor rel toch 'n „goed beschot" gaf. C.v.Gr. ESPERANTO EN DE LITERATUUR. In het zeer bekende boek van Profes sor M. A. Pei van de Columbia Univer siteit, getiteld „The World's Chief Lan guages" ('s werelds voornaamste talen), dat te New York en te Londen wordt uitgegeven, komt een hoofdstuk voor over Esperanto, dat 27 bladzijden omvat. Het boek geeft een betrouwbare en zeer interessante beschrijving van 25 talen. VERKOCHT. Ten overstaan van Notaris Mulder vond Maandagavond te Oudeschild de verkoop plaats van een woonhuis no. 251 aldaar, van de heer W. v.d. Wal. Koper werd de heer W. Molenaar, te Oude schild voor f 550, FATA-MORGANA. „Kiek deer es, deer leit de Helder!" riep Zaterdagochtend een kind en inder daad Den Helder, en Wieringen ook, wa ren naar hoger sferen geëmigreerd: zij hingen in de lucht boven de Noordzee! Hier was dus sprake van een fata-mor- gana, een luchtspiegeling. Zoiets zien wij hier niet vaak, maar in de woestijn schijnt zo'n fata-morgana de (dorstige) reizigers nogal eens beet te nemen door op korte afstand een oase voor hen neer te zetten. Is men niet goed geörienteerd, dan zal men allicht op zo'n oase afsnel- len, maar steeds bedrogen uitkomen. Het verschijnsel, dat zich Zaterdag ochtend aan de rand van ons eiland tier. V - Nr. 15. TINY EN CORKIE EELMAN. Corrie wordt morgen, 3 Augustus, 13 jaar, Tiny wordt 22 Aug. elf jaar. Zij wonen aan de Kogerweg. Jammer, dat jullie ons geen briefje hebben gestuurd over jullie liefhebberijen. Nu hebben jullie vacantie! Fijn is dat! Wij vonden vroeger dat het nooit meeviel om na die lange vacantie weer naar de school te gaan. Brrrr, wat leken die mu ren je dan akelig! Gedurende de vacan tie had men de lokalen dan een extra goede beurt gegeven, de muren waren nog kaal, zonder die leuke platen en zo, en dat verhoogde nog je verlangen hele maal vrij te zijn. Maar.... wij moeten nu eenmaal kunnen lezen, rekenen en schrijven en nog veel meer als wij later op eigen benen moeten staan en kunnen lezen is ook al fijn als je nog erg jong bent, want er zijn heel veel spannende boeken. Dat weten jullie na tuurlijk wel! Veel plezier op de 3de en 22ste Au gustus! KATHOLIEKE KERKLIJST Zondag 6 Augustus. 10e Zondag na Pinksteren. H. Missen in Den Burg om 7,30, 8,45 en 10 uur; in Den Hoorn om 7,30 en 10 uur; in Oosterend alleen om 10 uur. Communieuitreiken begint ach teraan. Biechtgel. in Den Burg van 7 tot 7,30 en in de bijkerken voor en na de Missen. De 2e collecte met schaal is be stemd v.d. kerk met bijzondere aanbeve ling vanwege de zo grote uitgaven, die door de vergroting van de pastorie moes ten gebeuren, le zakje armen, 2e zakje studiefonds. Na de hoogmis het gebed van de H. Franciscus Xaverius v.d. be kering der ongelovigen. Lof om 7 uur met rozenhoedje v.d. bekering der zon daars in'de parochie en het gebed van 't H. Jaar. Deze week de H. Missen om 7 en 8 uur en de derde Mis als anders. Woens dag om 7,30 lof ter ere van St. Joseph, met rozenhoedje en litanie v.d. op de schaal neergelegde intenties. Zaterdag biechthoren van 5-9 u. op de hele uren. Om 6 u. gezamenlijk rozenhoedje in de kerk. Zondag 13 Aug. lie Zondag na Pinksteren. Collecte v.h. studiefonds en begin v.d. gezamenlijk te houden novene als voorbereiding van het feest van het Onbevlekt Hart van Maria op 22 Aug. Voor elk gezin ligt er achter in de kerk een gebedsformulier, welk gebed in de kerk na de Missen of de Loven zal wor den gebeden. Mogen velen door Mis of Lof met deze novene meedoen! Morgenavond treedt het bekende en semble van Wessel Dekker „Vrij en Blij" in het Park te Den Burg op. Vorig jaar werd hun repertoire bijgewoond door 3500 man en de WV verwacht morgen avond nóg meer publiek! „Vrij en Blij" begint om kwart over acht. Om half ne gen worden zij met de N.C.R.V.-studio in Hilversum verbonden en dan zullen zij een half uur lang (tot negen uur dus) over alle radiotoestellen te beluisteren zijn! Een prachtige reclame-stunt voor onze WV, die er niet weinig trots op is dat „Vrij en Blij" ook dit seizoen weer naar Texel wilde komen. Aj SOÓ/t J o yó toy Hoewel de slanke lijn niet meer zo sterk wordt doorgevoerd als vroeger, toen de corsetten nog eens extra werden aangetrok ken. willen we toch allemaal ook in deze tyd slank zijn Als we dan niet in het gelukkige bezit zijn van de zeer slanke lijn, dan houden we er bij onze kle ding toch in elk geval zo veel mogplijk rekening mee dat we vooral zo slank mogelijk lijken! Natuurlijk denken we daarbij in de eerste plaats aan getail leerd" japonnen en mantelpak ies Bovendien doet de wa' zwaardere vrouw er verstandig aan een eventueel schootje glad te houden, en zonder zakken er op. De rok van japon of pakjes houden we liefst geheel glad. of hoogstens maken we er tot over de heupen ingestikte plooien in die de heuplijn in .bedwang" houden. De afgebeelde slankkleder.de pakjes zijn zeer geschikt voor het voor- laar en eenvoudig van snit K 3806/6. Dit bijzonder vlotte pakje heeft een grappig strenge lijn door het nauwsluitende lijfje, dat hooggesloten is, en een opstaand ooordje heeft De rok is eveneens nauw, terwijl het schootje een oeetie klokt Benodigd voor 96 cm. bovenwijdte circa 2 50 m stot van 140 cm breedte K 3833 '6. Een jeugdig makend, vlot pakje, dat voor iedere leeftijd en voor iedere figuur gp^chikt is Benodigd voor 108 cm bovenwijdte circa 3.50 m. stof van 140 cm breedte De patronen zijn ci f- 0 95 bij ..Bella", Patronen Service. Kromme Nieuwe Gracht 66. Utrecht, te bestellen K 3866 6 is verkrijebaai voor 90 96 en 104 cm bovenwijdte. K 3833/6 vgor 100. 108 en 116 cm povpnvviidte. De modellen zijn overgenomen ut „Bella", Het Nieuwe Modeblad waarop U zich kunt abonneren bij de administratie van deze krant.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 2