Cjrocn 2warLr-Jéxels in het Buitenlands Weekoverzicht Pottenbakker werkt met materiaal uit de Leemkuil DAM PO Prinses Irene elf jaar Kunst in de huiskamer Onder de pomp Onrustig, gejaagd? FILM NIEUWS ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6449 COURANT Uitgave N.V- vh. Langeveld DeRooij 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs f2,75 per half jaar. HANS ANNO ROBERTI is naar Texel gekomen om er zich aan de potten bakkerskunst te wijden. Hij heeft in de bekende „Leemkuil" bij Noordhaf fel een onbeperkte hoeveelheid materiaal gevonden, waaruit hij de voorwerpen formeert. Wij hebben hem opgezocht in zijn atelier aan het Schildereind en werden getroffen door de eenvoud van deze mens èn door de eenvoud van zijn werkwijze, een eeuwenoude werkwijze, die vreemd is aan de moderne techniek- Hem staat slechts een draaischijf ten dienste, zeker, die wordt aan gedreven door een moderne electro motor, maar dat is dan ook alles wat ons aan de hedendaagse tijd doet herinneren! Hier op Texel hebben wij schapen zien scheren, garnalen zien vangen, toneel zien spelen, landschappnen zien, schil deren ja wat niet? Een potten bakker hadden wij nog niet in ons mid den! Gaat u dit aloude handwerk eens bekijken. U zult hem bewonderen als daar uit zo'n nuchter, vormloos brok klei een sierlijke vaas geboren wordt. Uit 't klei en uit de handen, die het de vorm verlenen. En uit de geest, de idee van de pottenbakker zelf. Is de vorm gereed, gedraaid en-of ge boetseerd, dan gaat deze na goed te zijn gedroogd in een oven. Koud er in en langzamerhand wordt de oven op zijn ho ge temperatuur van 1050 gr. gebracht. Dat duurt zo'n 8-9 uur. De voorwer pen hebben een bijzondere kleur, welke hen dadelijk van de fabrieksvoorwerpen. van de spullen, gemaakt aan de lopen de band, van het massa-product, onder scheidt. Hoofdzakelijk roomwit, zodat 't terra-cotta van de Texelse leem er door heen schimmert. Ook zien wij hier veel blauw. Behalve bloemvazen, rozenbols, te gels voor geboorten, verjaardag en hu welijk, maakt hij ook tegels van de te kens der sterrenbeelden. Bijzonder mooi zijn de askronen. Ieder voorwerp is voorzien van Ro bertas merk „klavertje vier". Binenkort zijn deze voorwerpen strand Fries kunstaardewerk pracht souvenirs, over heel Texel verkrijgbaar. Roberti brengt de kunst in de huiska mer, maar hij wil ze niet alleen in de huiskamer brengen, ook daarbuiten: aan de gevel. Hij wil de ouderwetse, zinne beeldige gevelstenen terugbrengen. Veel Texelse huizen komen, volgens hem, veel beter tot hun recht als de muren wit ge maakt worden. Hier kan veel worden verfraaid. Het is onwaar om met nieuwe machi nes dingen te maken die eruit zien alsof ze 500 jaar oud zijn, het is onwaar om plastic te bedrukken alsof het geweven stof zou zijn, het is onwaar om bv. ter wille van de zgn. „schoonheidsidee", consols te plaatsen onder een luifel, die in de betonconstructie van het gebouw is opgenomen. Werkwijze en materiaal moeten eerlijk toegepast worden, ook en juist in het huis. De leugen maakt on rustig, onzeker, de waarheid maakt ons vrij (dit doelt op een woord uit de Bij bel). Het is ook onwaar om met de ma chine aardewerk te maken dat er uit ziet alsof het handwerk is, en andersom te trachten voorwerpen uit de hand te ma ken, die het karakter en de vorm hebben van machinaai-massa-product. Omdat de pottenbakker werkt, met een duizenden jaren oude traditie achter zich en het materiaal waarmede hij be zig is, in wezen onveranderd hetzelfde is gebleven, nl. klei en vuur. is het wel heel moeilijk op dit terrein zuiver en eerlijk te blijven. De draaischijf is ontstaan ongeveer 3000 jaar voor Christus, sinds overoude tijden is door alle volken op de aarde klei tot steen verwerkt, ook in Neder land. Heel veel plezier beleven we thans aan de mooie oude potten, kruiken, scha len, vergieten, perenpannen, enz. die in de 15e en löe eeuw gemaakt werden, dus voor de tijd dat van ingevoerde wit te Kleisoorten, het zgn. Blauw Delfts werd gemaakt. In die tijd waren potten bakkerijen in Gouda, Bergen op Zoom, Tegelen, Makkum, Leiderdorp, Nijmegen, enz. Al het gebruikswerk, ook het sani tair, werd gemaakt uit de hand, van de klei die langs de rivieren gevonden werd en in overslaande vlamovens gebakken die gestookt werden met turf en hout. Vele voorwerpen, die we nu bewonde ren in musea en die graag door de schil ders gebruikt werden op hun stillevens, ontstonden in die tijd. Er moet ongelofe lijk veel gemaakt zijn, want het werk is zeer bros en de bodem, iïi elk bevolkings centrum, zit vol scherven. De reden dat wij nu zo genieten kunnen van deze voorwerpen (hetzelfde geldt voor oud- Chinees tot aan de Ming-tijd, (14e eeuw), als ook voor Japans tot de 18e eeuw, Egyptisch, Perzisch, Kretens, Grieks en Italiaans werk), is beslist deze, dat het werk gemaakt werd met de mogelijkhe den die men in die dagen had en die men volkomen beheerste, bovendien dat de bedoeling van dit werken alleen was, doelmatig te zijn, vaardig gemaakt, zo goed mogelijk, practisch in het gebruik, zuiver en eerlijk van kleur. Nu hebben we betere kansen dan toen, er zijn laboratoria die researchwerk ver richten, er zijn tunnelovens, electrische ovens, gas-, kolen- en oliestookinrichtin gen, zelfs bestralings-methoden om de omzetting klei-tot-steen mogelijk te ma ken. We kunnen werken zo, dat het risi co tot een minimum beperkt wordt, ma chines persen 1000 bekers per uur en draaien 12000 borden per dag, bediend door 1 of 2 mensen. Het lijkt technisch mogelijk om Sans de Bouef, Clair de Lune, Blanc de Chine, Celadon, enz., enz. onbeperkt te maken, foutloos, zonder enige risico van mislukking. Deze kleu ren met wereldnaam, die bestaan in het kostbaarste oud-Chinees werk, en die toen slechts zo nu en dan werkelijk ge slaagd uit de oven kwamen (dit zijn juist de stukken, die nu in de musea bewaard worden en die geconserveerd werden, omdat ze bestemd werden voor de Priesterdienst en Keizerlijke hofhou ding en de graven der groten), deze kleuren staan nu vast, chemisch en tech nisch, elk voorwerp goed uit de oven. Maar, en deze vraag is zeer begrijpelijk en wordt eigenlijk door velen gesteld als vraag en als critiek, waarom zijn er nu nog mensen, die uit de hand draaien en stoken met turf in ouderwetse ovens, is het niet oneerlijk nu zo te blijven wer ken, terwijl deze tijd heel andere nfSge- lijkheden biedt? Het gemoed van een pottenbakker in hart en nieren, wordt door deze vraag omgespit, en vooraf zegt hij, de bewijs voering komt later wel, of misschien he lemaal niet, ik kan niet anders, ik moet zo werken, ik moet klei in mijn handen hebben om karakter en het juiste tim bre te geven aan een ding dat uit mijn handen groeien zal, ik moet vuur zien, laaiende vlammen, die door de oven slaan en de gloed wit doen trillen, in dat vuur zullen de potten gelouterd worden, zoals een mens soms door God gelouterd wordt, om eeuwig te kunnen zijn. Klei is een materiaal, dat je ontroert als je het in je hand hebt, het omvat de hele schepping en alle tijden, het is met gegroeid, zoals hout, het is niet ontstaan zoals kolen en in alle lagen en op alle plaatsen van aarde is de chemische sa menstelling anders en met geheel te analyseren. Een voorwerp dat vakkundig uit de hand gemaakt is, waar met liefde en ar beidsvreugde aan is gewerkt, heeft een sfeer die blij maakt, vooral als het een dienende functie heeft, voor het gebruik, om bloemen te dragen, of om het juiste accent te geven in huis. Daarom zijn er pottenbakkers, die zo blijven werken, omdat ze iets te geven hebben in hun eenvoudige werk, dit kan niet machinaal gebeuren, het mist dan juist die uitstra ling, welke nodig is om vreugde te ge ven aan de uiteindelijke bezitter, die hier gevoelig voor is en let op de dingen die om hem heen zijn. GESLAAGD. Doortje Witte, Schildereinde, Lies Witte, ..Voorzorg", Oosterend, Kees Blokker, Oudeschild en S. J. Zijm, Hol- lewalsweg, Den Burg, deden met goed gevolg examen voor het middenstands diploma. Zij werden opgeleid door de heer P. B Riteco „We krigge een prachtige naseumei!" GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenote Dim Maarschalkerwaard, thans te Rijswijk, slaagde dezer dagen voor lerares Engels M.O. ONBEMANDE JOL. Een vaartuig van de marine ontdekte in het Marsdiep een met zeildoek over dekte jol, welke onbemand was Men vermoedt, dat dit bootje van 'n plezier jacht is losgeslagen. HIJ WORDT GOED! Of onze „Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore" ook actief is: van middag en vanavond groot feest in het Park en in September 'n geheel nieuw daverend programma: 5 September gra- (Ingezon'den mededeling). Mijnhardt's Zenu wtabletfen sterken en kalmeren Uw zenuwen. tis bioscoop, 6 September de gehele dag kinder- en volksspelen, 7 September concours en 's avonds vuurwerk. In de week van 4 *ot 9 September zal tevens een etalage-fout-wedstrijd worden ge organiseerd! van die akelige scherpe steentjes". Een dramatische ontwikkeling heeft op Dinsdag i Aug. een einde gemaakt aan het koningschap van Leopold III van België. Op 22 Juli was de koning na bij na zes jaren ballingschap in het land teruggekeerd, twee dagen nadat 't par lement had verklaard, dat de onmoge lijkheid om te regei en voor hem niet meer bestond. De eerste dagen na zijn terugkeer verliepen rustig, totdat in het midden van de vorige week de socialis ten hun dreigementen in daden gingen omzetten. Op verscheidene spoorlijnen ontploften bommen, demonstraties in de hoofdstad leidden tot relletjes en steeds meer arbeiders, hoofdzakelijk in Wallo nië, legden uit protest tegen 's komngs terugkeer het werk neer. Hun aantal bedroeg tenslotte een half millioen. Voor Dinsdag 1 Aug. werd een „mars naar Brussel" van de Walen aangekondigd. De hartstochten laaiden hoog op en vooraanstaande socialisten, zoals Spaak en Buset, de voorzitter van de partij, na men zelfs het woord revolutie in de mond. Zondagavond vielen bij Luik de eerste doden. Drie stakers kwamen om het le ven, toen de gendarmerie bij een poging om een meeting op te breken, van de vuurwapenen gebruik maakte. Voortdurend vergaderde het kabinet. De toestand werd onhoudbaar. Het Na tionaal Verbond van Politieke Gevange nen nam het initiatief tot een verzoe ningspoging, die tot resultaat had, dat men Maandagmorgen elk ogenblik een (Ingezonden mededeling). I Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. mededeling verwachtte, dat de koning zijn bevoegdheden zou overdragen. Het duurde evenwel tot Dinsdagmorgen ze ven uur voor bekend werd, dat de rege ring en de koning in feite gecapituleerd hebben voor de actie van de socialisten. De koning zal tijdelijk zijn bevoegdhe den overdragen aan kroonprins Boude- wijn, waarna hij op 7 September 1951, de dag waarop Boudewijn 21 jaar wordt, definitief afstand van de troon zal doen. Deze oplossing gaat verder dan de boodschap van de koning van 15 April, toen hij slechts een tijdelijke overdracht van zijn bevoegdheden op het oog had, een boodschap overigens, waar hij later niet op terug is gekomen en die toenter tijd op bezwaren stuitte van de socialis ten, die op afstand bleven aansturen en van de katholieken, die deze grote con cessie eigenlijk moeilijk tegenover hun aanhang konden rechtvaardigen. Zoals men zich zal herinneren, is in 'n later stadium het parlement ontbon den. Bij de nieuwe verkiezingen, die in Juni zijn gehouden, verkreeg de katho lieke partij de absolute meerderheid, zo wel in de Kamer als in de Senaat. De uitsluitend katholieke regering van Pu- vieusart, die daarna gevormd werd, had als eerste punt op haar programma de koning weer in het land terug te bren gen, waarin zij door het besluit van het parlement van 20 Juli geslaagd is. Uit parlementair-democratisch oog punt was tegen deze uitspraak van de volksvertegenwoordiging niets in te brengen. Het feit, dat de oppositie, de minderheid dus, zich met buiten-parle mentaire middelen als politieke staking en dreiging met opstand, verzet heeft tegen dit meerderheidsbesluit is een bedenkelijk teken voor democratie. De vraag, of hier het recht tot opstand aan wezig was, moet o.i. ontkennend worden beantwoord. Een schending van de grondwet, een aantasting van geschre ven en menselijke rechten heeft door het besluit van het parlement om de koning in staat te stellen terug te komen, niet (Foto Mevr. E. Penning.) plaats gehad. Het feit, dat de meerder heid voor de koning, zowel in het parle ment als bij de volksraadpleging klein, te klein was, verandert daar mets aan. Een andere vraag is evenwel of de houding van de koning na de volksraad pleging wel juist is geweest. Hij had slechts 57 pet. van het aantal stemmen behaald, waarbij zijn aanhang duidelijk uit één partij, de katholieke, en één landstreek, Vlaanderen, afkomstig was. Gezien het feit, dat een koning als sym bool van de nationale eenheid boven partijen en verdeeldheid moet blijven staan, had de koning moeten inzien, dat zijn persoon de verdeeldheid in het land slechts zou vergroten. De mogelijkheid om deze consequentie stond nog open op de dag van zijn terugkeer, 22 Juli. Hij was teruggekeerd, zijn eerherstel was zo niet volkomen, dan toch voldoende en op dat moment had hij het verzoeningsge zind gebaar kunnen maken van de over dracht van zijn bevoegdheden, waar door de eerste stap naar de bij legging van de twist mogelijk was geweest. Hij heeft dit niet gedaan, tien dagen later werd hij er toe gedwongen. De komngkwestie op zich zelf achten wij van minder belang dan de splitsing in het land, die zich naar aanleiding daarvan geopenbaard heeft. De oude te genstelling tussen Vlaanderen en Wal lonië is feller opgelaaid dan ooit tevoren, socialisten en katholieken staan vijandi ger tegenover elkaar dan in enig ander land en het zal veel tijd, geduld en wijs beleid van de jonge kroonprins en van de leiders der partijen kosten om de schade, die in dit opzicht aan het land is toegebracht, weer enigermate te herstel len. Rusland weer in de Veiligheidsraad Ook op het gebied van de wereldpoli tiek is een nieuwe ontwikkeling te mel den. Rusland, dat deze maand volgens toerbeurt het voorzitterschap van de Veiligheidsraad zou waarnemen, kon digde eind vorige week plotseling aan, dat het zijn zetel in de Veiligheidsraad die het nu ai 7 maanden geboycot had wegens de aanwezigheid van de nationa listische Chinees, weer zou innemen. Vele gissmgen over de bedoelingen van de Russen doen de ronde, waarvan de meeste een kern van waarschijnlijkheid bezitten. In de eerste plaats schijnt het de Russen er om te doen te zijn de na tionalistische Chinees zijn zetel te ont nemen, doch Dinsdagavond is een eer ste poging hiertoe mislukt. Met alle ge weld wil de Sowjet Unie ook de Chine se kwestie voorrang verlenen boven 'n bespreking van het geschil in Korea, doch terecht verzetten de Ver. Staten en de meerderheid van de Veiligheidsraad zich hiertegen. Waarschijnlijk is ook, dat de Russen zich als vredesapostelen zullen ontpoppen door bijlegging van 't geschil in Korea, d.w.z. een bijlegging, waarbij de troepen van de Ver. Staten en Ver Naties hun „agressie" zullen sta ken, zonder dat de Noord-Koreanen een voetbreed zullen wijken .Dat dit bedoeld is om er propagandistische munt in Azië uit te slaan, is duidelijk, evenals, dat "de Amerikanen er op zullen blijven staan, dat de Noord-Koreanen zich achter de 38ste breedtegraad terug zullen trekken Men mag wel aannemen, dat de Rus sen ingezien hebben, dat zij een grove fout begaan hebben door in Januari niet meer deel te nemen aan het werk der Ver. Naties, waar belangrijke beslissin gen zijn gevallen zonder dat zij hun ve to uit konden spreken. Dit zal zich ver moedelijk niet herhalen. Het beeld van de strijd in Korea is hetzelfde als in de voorgaande weken. Hevige Noordkoreaanse aanvallen drin gen de numeriek veel zwakkere Ameri kanen langzaam maar zeker naar de Zuid-Oostelijke punt van het schier eiland. Nieuwe Amerikaanse troepen zijn aan land gezet en de enige hoop is voorlopig, dat zij zich lang genoeg op dit kleine bruggehoofd staande zullen kun nen houden om een tegenoffensief in te zetten, wanneer de tijd daarvoor rijp is. Vandaag viert H.K.H. Prinses Irene haar elfde verjaardag. Vandaag is het feest op Paleis Soestdijk Vandaag viert het Nederlandse volk eveneens feest, een volk, dat zich hecht verbon den gevoelt met het Huis van Oranje. In voor- en tegenspoed. Hoe goed herinneren wij ons nog de dag, waarop de geboorte van het kleine Prinsesje Irene den volke kond gedaan werd! Alom vierde ons eiland feest, Den Hoorn, Oosterend, Den Burg, De Koog. De toenmalige loco-burgemeester, dhr K. Vlaming, sprak voor de Radio-Cen trale Den Burg een feestrede uit,Texels Fanfare maakte een taptoe door Den Burg, „waarbij een grote menigte, jong en oud, zich hossena en juichend achter de muziek aanslootOok werd dien dag een aubade gehouden: „Na een op tocht door heel Den Burg, van school kinderen, die vlaggen meedroegen en met oranje getooid waren, werd een aubade gehouden op de Groenepaats De kinderen zongen, begeleid door Texelsch Fanfare, dat aan de stoet vooraf was gegaan, twee coupletten van het Wilhelmus. Daarbij hadden de heer en wethouders K. Vlaming, loco burgemeester en J. C. Kager, alsmede de heer W. N. Kelder, als waarnemend gemeente-secretaris op het balcon van „De Lindeboom" plaats genomen". Huib Fenijn dichtte toen: Wij bidden voor het Huis Oranje, Voor land en volk, van groot tot klein. Dat ook de weg van dit Prinsesje Steeds rijk gezegend moge zijn. En dat uit 't donker dezer dagen (1) De zon weer eenmaal op zal gaan. En onze Vaderlandsche driekleur, De storm der eeuwen mag doorstaan (1) Augustus 1939 Nog geen jaar later moest de Ko ninklijke Familie naar het buitenland uitwijken, vluchten voor het tot de tan den gewapende leger van Hitier. Het kleine Prinsesje Irene zal er niets van hebben begrepen, maar allen die ver knocht waren aan het Huis van Oranje waren met smart en diepe ontroering vervuld toen dit alles zich zo plotseling voltrok. Vijf jaren van bezetting volgden. Hoe traag schoven ze voorbij! Zoals iedere pijnlijke ervaring ons veel en veel te lang duurt! Het volk moest buigen, naar het is nimmer gebroken: hoog laaide de vreugae Dp toen ons vader land van de onderdrukker werd bevrijd. Erepoorten werden opgericht, weer uit te men zijn vreugde in zang en dans. Zoals in 1939, toen Prinses Irene werd geboren. Prinses Irene: Hartelijk gefeliciteerd1 „HET AVONTUUR BEGON IN BOMBAY". En wat voor een avontuur! Een gent leman en een lady stelen een parel snoer, maar zij hebben weinig plezier van hun snode daad. De gentleman is niemand minder dan Clark Gable, de vermaarde man van het witte doek, die zo'n succesvolle loopbaan gemaakt heeft en nog iedere dag ontelbaren in vervoe ring weet te brengen Hij .werd 1 Febr. 1901 te Cadiz geboren. Voor hij in 1930 naar Hollywood kwam, oogstte hij reeds successen op het toneel. Won in 1934 Academy Award met „It happened one night". Was piloot tijdens de oorlog. Be kendste film: „Heil divers", „China Seas", „Muiterij op de Bounty", „Gone with the wind", „Missie naar China", „Vreemde lading" en „Het avontuur be gon in Bombay". Een andere, grote rol vervult in deze film Rosalind Russell. Zij is de dochter van een advocaat, studeerde letterkunde en theologie. Is voorzitster van Acade my of Motion Picture Arts ant Sciences. Eerste film „Talent". Daarna o.a. „What a Woman", „Sister Kenny" en „Het avontuur begon in Bombay". En voorts speelt in dit avontuur mee de ook zeer populaire Peter Lorre. Uit zijn biographie stippen we aan: geboren te Rozenberg, Hongarije, op 26 Juni 1904. j Liep op 17-j. leeftijd van huis weg en i begon 'n theatertje. Was bankbediende, J filmde in Berlijn, Warschau, Parijs, En- geland en Amerika. Vooral bekend uit de Mr. Moto-serie. I Het is duidelijk, dat dit drietal ons dit I weekend een aangename avond zullen bezorgen! I Ook draait dit weekend de film „VOOR NU EN ALTIJD". i Wie nog nooit met Jimmy Durante j heeft kennis gemaakt, moet de gelegen heid daartoe niet verzuimen. Hij is te I zien in de vlotte comedie „Voor nu en altijd". Behalve Durante zijn er water- ballets te bewonderen, waarin de knap pe en beroemde Esther Williams „op haar best" is. Naast dit tweetal en een aantal andere vooraanstaande acteurs en actrices staan Xavier Cugat en zijn band op het witte doek. Een „luchtige" film, vol geest en humor.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1