Heel Oosterend at oliebollen Enquête onder de toeristen ten behoeve van het Sociographisch rapport Fancy-Fair S.V.O. De wijn was in de man goed geslaagd De Koog vierde strandfeest met uitgebreid programma Verbandmiddelen en wondbehandeling in het land- en tuinbouwbedrijf De fancy-fair door de sportvereniging Oosterend georganiseerd, is in ieder op zicht goed geslaagd. Ja zelfs boven ver wachting. Vrijdagavond, de eerste dag, mocht men zich reeds verheugen in een groot aantal bezoekers, Zaterdag was 't nog veel drukker, de drukste avond. Wat de fancy-fair te zien gaf? Een oliebollentent, waar een aantal dames zich ontpopten als geboren huismoeders. Dit waren mej. R. Timmer, mej. M. Daalder en haar toekomstige echtgenoot, de heer K Burger, die in het welslagen een groot aandeel hadden. Mej. A. Brans kon ook goed met de bollen overweg: heel Oosterend heeft Zaterdag oliebol len gegeten, want niet alleen werden de ze ter plaatse verkocht, maar ook in het dorp op bestel bezorgd. Hierna -zagen wij de vrolijke winkel, met het opschrift „Scherven brengen ge luk". Leo Keijzer moest zich zo nu en dan onder de bank verbergen om het he vige vuur te ontlopen. Een waarzegger en waarzegster voorspelden lief en leed. Ja, Wim en Corrie deden het goed. Het ballonpompen, bediend door Marinus Mosk, was niet zo moeilijk, tenminste zo liet het zich aanzien, maar dit viel tegen, daar men met de fietspomp net zoveel lucht terughaalde als men er in blaasde Wie de ballon het eerst liet springen, werd winnaar. De caricatuur van Char lie Chaplin en de Dikke en de Dunne, e.a., de dragers van de ballonnen, waren keurig door C. Timmer getekend. En na tuurlijk de grabbelton, die vooral Za terdagmiddag door de kinderen tot in al le hoeken betast werd. Mej. D. Koning voelde zich hier goed op haar plaats. Het Rad van Avontuur werd bediend door de heren S. Keijzer en Jb. Boon en me nigeen haalde hier een mooie prijs van daan: een taart, electrische fietslamp of een fles wijn, van alles kon men hier winnen. Men moest de spijker goed op zijn kop slaan, wilde men een sigaar winnen. Drie maal voor een dubbeltje. Als de spijker er in een of twee klappen werd in gesla gen, had men een fijne Kare1 I gewon nen. Gebr. v. Leeuwen hadden ook hier druk werk. Het IJzeren Gordijn was voor Texel iets nieuws. Hier moest men met een ijzeren staaf door een fijn ge maasd net heen steken om de begeerde prijzen er achter vandaan te halen. Dat zou wel gaan, als het IJzeren Gordijn maar niet onder stroom stond Als men het netwerk aanraakte, ging er een bel en C. Daalder, C. Koning of Jn. Daalder inden weer een kwartje van hun cliënt. Slechts vier heren wisten er de mooiste prijzen uit te halen. Voor iemand die de staaf met trillende hand hanteerde, was het niet mogelijk een prijs in de wacht te slepen. Het blaasspel had ook veel af trek. De sjoelbakken van J. Klippel en mej. de Zwart waren ook steeds bezet en vooral wel door de de dames, die hier hun geluk beproefden. Het busbal gooien is wel een van de standjes geweest, die het meest opbrachten. C. en Jb. Timmer hadden dan ook zo druk werk dat Jaap met de zakdoek het zweet zijns aan- schijns moest afvegen. De schiettent, die ook op iedere fancy-fair aanwezig is, deed het hier ook goed, doch er werd maar weinig in de roos geschoten. Arie Koopman en Boon hadden het hier ook druk om uit het schootsveld vandaan te blijven. In de handwerktent fungeerden mw. Boon-Dijker en mej. T. v.d. Berg als keurige winkelmeisjes om de mooie gehaakte of gebreide goederen aan de man of vrouw te brengen. Het handwerk zag er welverzorgd uit. In de theetent, waar de dames N. v.d. Vis en H. Boon, J. Boon en mw. Timmer- Roeper, thee, limonade, gebak, koek, enz. enz. serveerden, kon men ook nog luisteren naar vrolijke muziek. De ge luidsinstallatie, die door de gehele school (Ingezonden). Geachte redactie van de Texelse Cou rant, zoudt u dit stuk willen opnemen in uw kolommen, mogelijk dat langs de ze weg de gewaardeerde rust van uw eiland en dorp vergroot moge worden. Een heerlijke zomeravond, half elf, vele mensen wandelen of staan rond de Groeneplaats, of zitten op de terrassen, alles ademt rust en gemoedelijkheid. Opeens wordt de stilte verstoord door een dronkeman die aanhoudend met lui der stemme de vreselijkste vloeken en Godslasteringen uitschreeuwt over het stille plein, vergezeld van bedreigingen aan het adres van iemand die kennelijk afwezig is. Blijkbaar door het lawaai en de volks oploop aangetrokken komt de bedreigde binnen de kring en staat oog in oog met het vloekbeest. Al vloekend en tierend schijnt de zaak in der minne geschikt te worden, want er wordt een hand geboden, doch zie gelijktijdig slaat het vloekende mensje de geen kwaad vermoedende tegenstan der tegen de grond. Zeer laf. Dank zij het feit, dat het dorp over 'n sterke kalme visboer beschikt, die het vloekende mannetje overmeesterde en er gens binnenloosde, werd de rust weer 'n weinig hersteld. Dit voorval met voor- en naspel duur de ruim een half uur. Nog iets. Belhamels rijden dikwijls over het plein met motorrijwielen, die een maximum aan geluid produceren (open uitlaat), horen, zien en rust ver gu is hier in overleg met de politie, ge meente en VW niets aan te doen? De redactie dankend, O. P. Merker, een gast van het eiland. Den Burg, 78'50. was aangebracht, was door de Gebr. Koopman kosieloos verzorgd en aange bracht, dit was prima in orde; de mooi ste en modernste muziek werd hier ten gehore gebracht. Als men het al te warm kreeg, was Jn. Medema er, die dit door een heerlijke ijsco wist te verhelpen! Op de fancy-fair zijn heel wat fraaie prijzen gewonnen. Een taart werd ge wonnen door mw. de wed de Zwart, KI. Burger» D. S. Boon en S. Bakker Dzn. Een complete fietslamp met achterlicht door mej. S. Bos. Zes kippen met een haan door mej. N.v.d. Vis (jonge kippen, pas aan de leg). Er zaten 3291 erwten in de fles. De ,,Fiets-loten" zijn nog niet allemaal verkocht. Er zijn nog loten ver krijgbaar bij het bestuur. De naam van de pop of de voetballer was André. Geraden door mej. A. Bak ker en door Jb. Keijzer, door loting werd Keijzer de gelukkige. Sportvereniging Oosterend kan te rugzien op een goed geslaagde fancy- fair. Allen hebben dan ook hard ge werkt, de dames niet te vergeten! De heer Cor Timmer heeft het grootste aan deel in de organisatie gehad. Wij hopen, dat het batig saldo mag strekken tot de bloei en groei van de sportvereniging. Bewezen is, dat SVO kan rekenen op de steun van de bevolking. Er is een fles likeur ontvreemd. De da ders zijn bekend. Jongens, als jullie uit handen van de politie wilt blijven, gaat dan naar het bestuur en betaalt deze fles, dan wordt er verder niet over ge praat. Jullie konden wel hard lopen, maar niet zo, dat het niet werd gezien. BAL. Vanavond is er gezellig bal in het „Casino". STRAALJAGERS. Dezer dagen zullen straaljagers oefe ningen houden boven de Vliehors. I.M.O. CURSUS TE DEN BURG De examenplaag, die elk jaar ons land teistert, en soms vele slachtoffers maakt, loopt ten einde en zo hebben ook de candidaten van de I.M.O. cursus te Den Burg aan 't examentournooi meegedaan Drie leerlingen van onze cursus na men aan het Middenstandsexamen deel. Jammer genoeg werd er een afgewezen. Deze heeft door allerlei omstandigheden de cursus niet regelmatig kunnen bezoe ken. De 2 geslaagde candidaten volgden beide de eenjarige cursus en behaalden de navolgende gemiddelde cijferlijst: boekhouden 9^, handelskennis 6V2, Ned. taal 8, bedrijfsleer 8, handelskennis TVz, rechts- en wetskennis 8V2. Het bestuur van de I.M.O.-cursus ves tigt de aandacht van belanghebbenden op de adv. in dit blad, waarin de opgave voor de nieuwe cursus wordt openge steld. Ten overvloede de bijzondere voordelen die de cursus biedt; le. gratis abonnement op het zgn. I.M. O. blaadje, geredigeerd door vooraan staande personen uit de Middenstand (dikwijls ook examinatoren v.d. Midden standsexamens); 2e. verlaging der exa- menkosten; 3e. de mogelijkheid tegen zeer laag gesteld tarief een viertal dagen door te brengen op „Remmerstein" ten einde een serie voordrachten te, horen over middenstandsvraagstukken. Deze voordrachten worden gehouden door persoonlijkheden als Dr. Tobi e.a. Het bestuur. Zoals bekend heeft ons gemeentebe stuur besloten een onderzoek te doen in stellen (Sociographisch rapport) naar de mogelijkheid de welvaart op ons eiland te vergroten. Dit onderzoek is opgedra gen aan de Economisch Technische Dienst voor Noordholland. Het vreemdelingenverkeer zal een belangrijk onderwerp zijn van de studie, die hiervoor moet worden gemaakt. Voor dit deel van het onderzoek zal ge noemde Dienst zich ook tot de vacantie- gangers zelf wenden ten einde van de verlangens en wensen van deze groep rechtstreeks kennis te nemen. Daartoe zal een enquête ingesteld worden onder degenen, die hun vacantie op Texel ach ter de rug hebben. Voor het eerst zal een enquête ge houden worden onder de vacantiegan- gers, die met de TESO-boten op Vrijdag 11 Aug. of Zaterdag 12 Aug. het eiland verlaten. Voor deze enquête is een goe de samenwerking verkregen met VVV en TESO. Behalve op de boten van de TESO zijn formulieren voor hen, die er prijs op stellen aan het onderzoek mede te werken, doch niet op Vrijdag of Za terdag 12 Aug. zullen vertrekken, be schikbaar op het kantoor van VVV „Texel". De voornaamste vragen, voorkomend op genoemd formulier, zijn o.i.: „Om welke redenen hebt u Texel als vacan- tieoord uitgekozen?" „Had u, voor uw keuze werd bepaald, reeds besloten, dat u in elk geval naar een badplaats zoudt gaan?" „Hoeveel malen hebt u, met inbegrip van dit bezoek, uw vacantie reeds op Texel doorgebracht?" „Beschouwt u de boottocht van Den Helder naar Oudeschild als behorende bij uw vacantiegenoegens? Vindt u de aankomst te Oudeschild attractief? Pre fereert u een kortere overtocht?" „Hoe hebt u gelogeerd? Hotel? pen sion? zomerhuisje? gehuurd huis of ka mers bij particulieren? geruild huis? bij familie of kennissen? gekampeerd in ei gen tent(en)? kampeerboerderij? kam- peeischuur? kamphuis (vacantiehuis)? OPENSTELLINGLUREN DER PTT- KANTOREN OP TEXEL. VOOR HET PUBLIEK. Den Burg: Ma. t.m. Vrijd.: 8,30-12,30 en 14-19 voor post, telegraaf en telefoon. Zaterdags: 8,30-13 uur v. post, tele graaf en telefoon. Zaterd.: 14-19 al leen v. telegraaf en telefoon. De Cocksdorp: Ma. t.m. Vrijd.: 9-12, 14- 15 en 18-19 v. post en telegraaf. Za terd.: 9-13 v. post en telegraaf; 14-15 en 18-19 v. telegraaf. Telefoon Ma. t.m. Zaterdag: 8-20 uur. Oosterend: Ma. t.m. Vrijd.: 9-12, 14-15 en 18-19 v. post, telegraaf en telefoon. Zaterd.: 9-13 v. post, telegraaf en tele foon. 14-15 en 18-19 v. telegraaf en te lefoon. Oudeschild: Ma. t.m. Vrijd.: 9-12, 14-15 en 18-19 v. pos:, telegraaf en telefoon. Zaterd.: 9-13 v. post, telegraaf en tele foon. 14-15 en 18-19 v. telegr. en telef. Eicrland: Ma t.m. Vrijd.: 15-16 v. post zaken. Zaterd.: 9-10 v. postzaken. Ma. t.m. Za. 8-20 v. telegraaf en telefoon. Den Hoorn: Ma. t.m. Vrijd.* 8-9, 14-15 en 18-18,30 v. postzaken. Za. 8-10,30 voor postzaken. Ma. t.m. Za. 8-19 v. tele graaf en telefoon. De Koog: Ma. t.m. Vrijd.: 9-11, 13,30-15 en 19-20 v. postzaken. Za. 9-13 v. postzaken. Ma. t.m. Za. 8-21 v. tele graaf en telefoon. De Waal: Ma. t.m. Vrijd.: 9-10 en 14-15 v. postzaken. Za. 9-11 v. postzaken. Ma. t.m. Za. 8,30-12,30, 14-16 en 17-19 voor telegraaf en telefoon. Op Zondag: Op Zondagen zijn de kantoren Den Burg, De Cocksdorp, Oosterend, Oude schild en De Koog van 8-9 geopend voor telegraaf en telefoon. (Voor de Post dienst zijn de kantoren gesloten). De kantoren te Eierland, Den Hoorn en De Koog zijn des Zondags voor alle diensten gesloten. jeugdherberg NJHC? andere logiesgele- genheid (welke)?" „Hoe groot was het bedrag, dat door gemiddeld ieder lid van uw gezelschap (gezin, enz.) op het eiland besteed werd aan: a. logies en maaltijden; b. alle ove rige uitgaven". „Welke zijn naar uw mening, de voor delen van Te>cel boven andere vacantie- oorden?" „Welke verbeteringen acht u nog mo gelijk om de aantrekkelijkheid van Texel als vacantieoord te bevorderen? a. voor mooi weer; b. voor lelijk weer" „Bent u voornemens Texel nogmaals voor uw vacantieverblijf plaats te kie zen?" WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL. In de week van 31 Juli tot 5 Augustus aangevoerd 62,503 stuks eieren. De prijs per kg. bedroeg f 2,35. NOGMAALS „HET HOEDJE VAN MARIUS". De Rederijkerskamer U.D.I. brengt morgenavond nogmaals bovengenoemd blijspel voor het voetlicht. GOUDEN BRUILOFT. Het echtpaar J. Stolk en S. Stolk-Stark, Waalderstraat 8, Den Burg, hoopt Dins dag 15 Augustus a.s zijn gouden huwe lijksfeest te vieren. PENSIONBEDRIJF. Door de Minister van Econ. Zaken is aan de heer C. Huisman vergunning ver leend tot het vestigen van een pension- bedrijf in het perceel Westermient B 156. LYSOL GEDRONKEN. Het ruim 2-jarig zoontje Robby van de familie G. Moens uit Arnhem moest door 't drinken van lysol in ernstige toestand in het ziekenhuis „Parkzicht" te Den Helder worden opgenomen. De familie kampeerde op het terrein van de heer D. v.d. Werf. In een onbewaakt ogenblik had de kleuter een bij de cantine staande fles lysol aan het mondje gezet met ge noemd ernstig gevolg. ONDERSCHEIDEN. Aan de volgende oud-militairen is het ere-teken van Orde en Vrede uitgereikt: P. M. v.d. Brink, Weststr. 27, Ooster end, O. en V. 46-47-48. C. v. Heerwaarden, Min. Ruysweg, De Koog, O. en V. M. v. Heerwaarden, Eierland 1, O. en V. 46-47-48. F. Kalsbeek-van Santen, Hoekstraat 5, Oosterend, O. en V. 46. ESPERANTO EN DE BLINDEN. In het „Kon. Blinden-Instituut te Ko penhagen (Denemarken) is onlangs de derde voortgezette Esperanto-cursus be gonnen, die door 30 blinden wordt be zocht. Voorts is er een Esperanto-corres- pondentie-cursus, die door de heer Gly- gaard wordt geleid. Onlangs vond in het instituut een bijeenkomst plaats van ver tegenwoordigers van blinden-inrichtin- gen uit Noorwegen, Zweden, Finland en Denemarken, waar de besprekingen deels in het Esperanto plaats vonden. ESPERANTO EN DE F.I.C.C. Het Centraal Comité van F.I.C.C. (Fe deration Internationale des Clubs de Camping) besloot in zijn vorige congres het Esperanto toe te passen in zijn in ternationale correspondentie en een Es peranto-cursus te doen opnemen in zijn periodieken. Uit het zo juist yerschenen program van de te Spa (België) te hou den internationale bijeenkomst blijkt, dat op 29 en 30 Juli en 1 Aug. aparte vriendschappelijke samenkomsten wer den gehouden voor Esperantisten, waar mede deze internationale organisatie het Esperanto dus ook practisch in gebruik heeft genomen. Zomer in het land, zorgen aan de kant en feest op en bij het strand! Ook het tweede Koger strandfeest is een groot succes geworden, 't Was Vrijdag geen zonnebadweer en daarom een uitsteken de temperatuur voor allerlei aardige kinderspelen. Best weer zelfs voor de vliegers en wie ijverig aan het zandfigu- ren maken is, nou die voelt helemaal geen kou! Voor alle onderdelen van het uitgebreide programma bestond flinke belangstelling. Het feest begon met kinderspelen op 't voetbalveld, dat buiten het bereik van 'n krachtige westelijke wind ligt. En de wind woei dien dag met felheid uit die (beruchte) richtingVoor deze spelen had de jeugd grote belangstelling en zeer veel jongens en meisjes bekampten elkaar dan ook op het (knal) groene ta pijt. Hier volgen de uitslagen: Blokjesrapen: 1. Ietie Kramer; 2. Hed- dy Nos, 3. Tineke Wuis. Kleintjes: 1. Paula Groenhof; 2. Elsje Filet; 3. Paultje Burger. Eierenlopen: 1. Bertje Berkhout; 2. Teun Baak; 3. Tineke Bouma. Estafette: 1. Dick Berkhout; 2. Nienke Weinberg; 3. Jaap v.d. Plas; 4. Henk v.d. Heeg. 1. Nelly Bakker; 2. Corry de Visser; 3. Marie v.d. Plas; 4. Corry Vos. Wasophalen, meisjes 7 en 8 jaar: 1. Sandra Kuper; 2. Ansje Groen; 3. Tineke de Visser; 4. Wilma Mastdorp. Vèrspringen, jongens 11 en 12 jaar: 1. Ronald Kammeyer, 3 m. 70; 2. Kees Goebbels, 3 m. 50; 3. Alex Vegter, 3 m. 35. Vèrspringen, meisjes: 1. Anneke Ja cobs 3 m. 95; 2. Tilly Velter 3 m .85; 3. Trudie Gros 3 m. 75. Vliegerwedstrijd. 's Middags hebben we eerst een kijkje genomen bij de vliegerwedstrijd. 15 Vlie gers gingen op. De stevige bries uit het Noordwesten wekte bij de vliegers grote zweeflust op en in een ogenblik schoten ze dan ook de lucht in. Er zat bepaald trek aan de kabels, een der kinderen raakte tenminste z'n vlieger kwijt, de vluchteling maakte meteen de dolste ca priolen, lichtzinnig van geluk om de on verwachte vrijheid. Ineens kwam de vlieger in een dubbele looping de loop naar beneden. De prijzen werden gewonnen door: Hoogststaande: 1. B v. Hulzen; 2. Loe- kie van Wanderen. Best staande: 1. Wim Roelof sen. Mooiste: 1. Jan Spigt; 2. Henkie Kie- wiet; 3. W. Otto. Stranclfiguren. Intussen waren tal van kinderen en ook enkele volwassenen aan 't werk ge trokken om strandfiguren te maken. Ve len lieten hun fantasie vrij spel en wis ten uit het vochtige zand leuke figuren te scheppen, van nuizen, bomen en boer derijen tot een complete menagerie toe. Leuk te zien, hoe vol studie de kinderen bezig waren, de wereld om hen heen be stond niet meer. Er werd met veel ijver en overgave gewerkt en alle figuren waren in hun soort en naar de opvatting van de maker of maakster aardig. De jury (de heer en mw. Kuiper, mw. Lu- berti, en de heren M. Boogaard, J. P. Eelman, Drevel, P. Vermeulen en Blok v.d. Velde) had een moeilijke taak. Alle kinderen ^werden beloond. Prijzen: kinderen t.m. 6 jaar: 1. Rudie Rippe (poes); 2. Paula Kikkert (berg met vormpjes); 3. Cobie Houniet (raceauto). Kinderen 7 en 8 jaar: 1. Jan v.d. Wal (krab); 2. Gitteke Elspeet (schildpad); 3. Ineke Bakker (bloem van schelpen) 4. Wolter Kuiper (bloemen). Kinderen 9 en 10 jr.: 1. Hans v. Agt- maal (boom); 2. Eddy Vermeulen (haven met schepen); 3. Beppie Vogel (eend met jongen); 4. Ada Boogaard (kerk van De Koog); 5. v. d. Berg (vlinder) Kinderen 12 jaar: 1. Tini Zwan (lepe laar); 2 Kees Bonne (Texelse boerderij); 3. Hetty Herrebrug (Anker); 4. Greetje Jonker (tulp). NARCISSEN ONDER DE LOUPE. Morgen, Donderdag, komt de Voor lichtingsdienst naar Texel o.a. om de narcissen aan de bol te beoordelen. Wie zijn gewas wil laten onderzoeken leze hierover meer in de advertentie. Handbalnieuws G.D.S. GDS I speelt Donderdag een wedstrijd tegen De Koog. Aanvang 7,30 u. Vertrek 6,45. Elftal als volgt: C. Kuip C. Timmer W. Vendel T. Reij D. v. Heerw. A. Reij E. v. Heerw. N. Witte A. de Grave R. Keijzer A. Schraag <l'S?uP- ©320 13 en 14 jaar: 1. Frans Pot (raceboot); 2. Wietse Pranger (labyrinth); 3. Ronald Kammeyer (vesting). 15 jaar: Anneke v. Hommers en Schoenmaker (eiland Texel). Volwassenen: 1. dhr v. Gijzel Co. (paard); 2. dhr Tilgenkamp (regenboog- jacht); 3. dhr Berkhout (olifant), 4. dhr v. Merle (Indianenkop). Een groep kreeg een prijs voor de „Texelse boot". Wessel als weerprofeet. Wessel Dekker had daag» te voren in Den Burg voorspeld, dat het de volgende dag kurkdroog weer zou worden en in derdaad er viel geen druppel, toen „Vrij en Blij" in De Koog concerteerde. De talrijke gasten hebben met genoegen ge luisterd naar de gezellige liedjes. Op het voetbalveld was een podium gebouwd, in de uiterste Zuidwesthoek, waar de na tuur met prachtig loofhout een uitne mend décor vormde, ja dit hoekje, door schijnwerpers verlicht maakte 'n sprook jesachtig effect. Dit natuurlijke décor is zeer geschikt voor een openluchtspel! De directeur van de VVV Texel richtte zich na afloop van dit concert met 'n harte lijk woord tot „Vrij en Blij". Hij hoopte, dat dit ensemble niet voor het laatst op Texel was geweest en riep hen dan ook een tot weerziens toe. Zo is dit strandfeest uitstekend ge slaagd, de organisatie die veel tijd en actie vergt was weer prima in orde. Het op 1 Mei 1950 in werking getre den Lanbouwveiligheidsbesluit schrijft voor, dat in elk bedrijf doeltreffende middelen voor eerste hulp aanwezig moeten zijn. Het behoeft wei geen be toog, dat de kans op ongevallen met het toenemende aantal mechanische hulp middelen in land- en tuinbouw veel gro ter is dan vroeger. De Arbeidsinspectie heeft ten behoeve van goede eerste-hulpverlenmg een ver- bandtrommeltje samengesteld, dat ^pij apothekers en drogisten verkrijgbaar is. De inhoud van deze zgn. trommel B is de volgende: 4 snelverbanden no. 1 van vioform- gaas (model Utermöhlen); 5 pakjes ver bandwatten a 10 gram; 1 doosje met 16 strookjes vioformgaas van 1/16 m.; 5 hydrophyle windsels, 4 m. lang en 6 cm. breed; 2 grote driekante doeken (elk in papier verpakt); 1 spoel kleef pleister, ten minste 1 m. lang en 1 cm. breed; 1 enveloppe gaaspleisterverband 10x4 cm. en 1 idem 10x6 cm.; 1 schaar en 6 vei ligheidsspelden op kaartje. 1 doosje met jodiumtinctuur of met mercurochroom of een erkend gelijkwaardig preparaat. Bij elk trommeltje behoort een biljet met korte aanwijzingen inzake eerste- hulpverlening. Voor grotere bedrijven en als werk tuigen worden gebruikt, die gevaar op leveren voor ernstige verwondingen, kan de Arbeidsinspectie meer verbandmate riaal en verdere aanvullingen eisen. In zo'n geval schaffe men de trommel A aan. Het materiaal bederft niet, mits het stofvrij en droog in de tr.ommel wordt bewaard. Een doelmatige wondbehandeling na de eerste-hulpverlening is van groot be lang voor een goede genezing. Verwaar lozing op dit gebied, ook van kleine wondjes, kan zelfs het leven in gevaar brengen. Deze behandeling dient te ge schieden door een arts Bij de eerste- hulpverlening kan echter al onherstel baar kwaad zijn gesticht. Nog altijd be slaat de neiging een wond uit te wassen en bloed en korsten te verwijderen. Dit is fout! Het in de wond stollende bloed vormt een natuurlijke afsluiting en moet niet w.orden verwijderd. Door het was sen kunnen allerlei ziektekiemen, die overal op de menselijke huid en in onze omgeving zijn, in de wond geraken en ettering en bloedvergiftiging kunnen daarvan het gevolg zijn. Raak daarom een wond ook niet aan. Laat enige druppels jodiumtinctuur of mercupo- chroom in en om de wond vallen om daar aanwezige ziektekiemen te doden en verbind de wond voorts met kiemvrij verbandmateriaal en niet met een zgn. „schone" zakdoek of andere lapjes. Voor kleine wondjes neemt men een stukje vioformgaas, daarover een stukje ver bandwatten en vervolgens een zwachtel of windsel. Dikwijls kan worden vol staan met vioformgaas en kleefpleister, het zgn. gaaspleisterverband. Voor gro tere wonden kan men het best een snel- verband gebruiken. Snelverbanden, die geopend zijn geweest en verder niet ge bruikt, moeten uit de trommel worden verwijderd. De driekante doeken mogen nooit op de onbedekte wond worden ge legd; zij zijn bestemd als draagdoek voor de arm e.d. Het is niet mogelijk in kort bestek de eerste-hulpverlenmg volledig te be schrijven en toe te lichten. Er kan niet genoeg nadruk op worden gelegd hoe nuttig het is een E H.B.O.-cursus te vol gen. Temeer geldt dit voor de land- en tuinbouw, omdat geneeskundige hulp op de afgelegen bedrijven dikwijls lang op zich laat wachten. Het volgendé voor beeld spreekt voor zichzelf. Een arbeider trapte op de steel van een zeis, waardoor deze kantelde en de okselslagader van een andere arbeider doorsneed. De heftige bloeding, die in zo'n geval ontstaat, is binnen enige mi nuten dodelijk. Gelukkig was er iemand aanwezig, die de eerste-hulpverlening machtig was. Met een zeer eenvoudige handgreep hij trok de elleboog van de gewonde sterk naar achteren en naar beneden stelpte hij de bloeding tot geneeskundige hulp arriveerde. Een mensenleven was gered! (Arbeidsinspectie, Afd. Publiciteit).

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 2