De moeilijke keus EMIGREREN Waar k'an ik heen Waar kan ik mijn licht opsteken Hoe Jantje een erfenis kreeg &c-n (Val ue eeuiu cj e fe3e n DRIE MODELLEN VOOR DE BAKVIS. (Slot) De landen, die hieronder worden be sproken, lagen weliswaar buiten de reis route van Z.K.H. Prins Bernhard, doch zij hebben sinds de bevrijding vele Ne derlandse emigranten opgenomen. De Verenigde Staten van Noord- Amerika. De U.S.A. houden de vroeger voor emigranten wijd geopende deur thans nog maar op een kier open. Per jaar worden er maar 3153 Nederlandse im migranten toegelaten, die ieder over een relatie of een familielid daar te lande moeten beschikken, die zich voor de emigrant financieel garant stelt. Vak bekwame landbouwers hebben boven dien de voorkeur. Australië. Nadruk verboden. 47. Nu, dat wilden Jantje en zijn va- wer wel. Het vliegtuig begon nu snel te dalen; de ronde koepels der moskeeën en de slanke minarets kwamen dichter en dichter bij. Maar alweer was die suffe piloot in de war; het scheelde wei nig, of hij wou alweer in de Gouden Hoorn neerstrijken. Net op het nippertje bemerkte hij zijn vergissing. FEUILLETON 7.) Jill keek naar de ringen zonder veel belangstelling en hij koos dus maar voor haar een grote saffier, donker als water in de avond, veel te groot, veel te kostbaar, vond ze. Toen ze de winkel uit waren, zei ze: Als dit is afgelopen (ze kon niet zeggen: als je moeder gestorven is), zal ik je de ring terugzenden, zoals dat gebeurt bij een verloving, die verbroken wordt. Is dat met het beste? Het beste, antwoordde hij. En zal ik je nu naar je werk terugbrengen? Ja, graag! Zij reden Piccadilly langs, zij met een bonzend hoofd en eeiv pakje banknoten in haar tasje en een veel te grote saf fier. Het was een wonderlijke droom. HOOFDSTUK III. Zij ging die avond vroeg naar huis. Haar hart en haar gedachten waren die middag niet bij haar werk geweest en ze was blij, dat madame haar vroeg liet gaan. Je ziet er niet goed uit, Jill, zei ze. Ik voel me veel beter nu ik de hele morgen gerust heb. Als jij nu ook maar niet ziek wordt! Volg mijn raad en ga naar huis en vroeg naar bed. Freda en ik kunnen vanavond wel voor alles zor gen. Het is niet druk meer. En ze ging, opgelucht, naar huis, maar S.V. Texel. Op 15 Aug. eindigt het gesloten sei zoen en kunnen er weer wedstrijden ge speeld worden ter voorbereiding van de comp., die op 10 Sept. weer gaat draaien. Op 20 Aug. speelt Texel 1-HRC 2 en Texel 2-HRC 4. 27 Aug. Texel 1-Helder 2 en Texel 2- Helder 4. Op 30 Sept. waarschijnlijk Texel 1-Alkm. Boys 1. Voor de beide hoogste elftallen wel heel belangrijke oefenwedstrijden die we wel hoog nodig zullen hebben. De training vindt weer plaats op ons eigen, nu prachtige terrein. Adsp. en welpen. Deze week is er voor jullie geen trainen. De leiders zijn met 'n aantal van jullie in Arnhem. Texel heeft met 3 senioren en 3 adsp. elftallen ingeschreven voor de comp. '50- '51. door G. Th- ROTMAN- 48. Met grote moeite wist de piloot nog net boven de huizen der stad te ko men; er zat echter niets anders op, dan ergens midden in de stad te landen; van omhoog komen was geen sprake meer. Op dat ogenblik stonden, op hun dooie gemakje, een hoedenkoopman en een „pilaf'-koopman voor een der grote moskeeen. (Pilaf, 't echte Turkse volks- voedsel, is rijst met rozijnen, vlees en specerijen). niet geheel zonder vrees voor wat er ge beuren zou. Ze hoopte, dat Montie haar met rust zou laten. Ze hoopte, dat Dick niet te veel zou vragen. Het moest een geheim blijven en zij voelde zich niet opgewassen tegen een bestorming van vragen. Ik zal alles moeten doen om mijn woord te houden, om trouw te blij ven aan onze afspraak, dacht ze en ik heb nooit geheimen gehad, nooit iets behoeven te verzwijgen. Dick was al thuis toen ze binnen kwam. Dat had ze niet verwacht. Zodra ze zijn gezicht zag, begrep ze, dat hij haar met vragen zou overstelpen. Heb je 't geld? vroeg hij. Ze zag maar al te goed hoezeer hij in angst gezeten had. Zijn ogen hadden een koortsige gloed, zijn lippen waren droog. Hij staarde haar aan met angstige gre tigheid En ze legde met een triomfantelijk gevoel honderd pond op tafel. Alsjeblieft, was alles wat ze zei. Hoe heb je het gekregen? Hoe heb je het gekregen? Dat moet je mij niet vragen. Ik heb het gekregen, zoals je ziet en ik heb het op eerlijke manier gekregen, maar ik kan je niet vertellen hoe. Op dat punt moet je mij vertrouwen, Dick. Je moet me absoluut vertrouwen. Maar lieve hemel, Jill ik moet het toch weten. Zij schudde het hoofd. Het is een ge heim, dat ik je niet zal vertellen, want dat heb ik beloofd. Hij telde de biljetten en staarde er MUSEA, TENTOONSTELLINGEN Het Texels Museum is dagelijks ge opend van half negen tot half zes. Zon dags gesloten. Dit museum ligt in de Westermient tussen Den Hoorn en De Koog. In de N.H. kerk te Oudeschild kunt u een tentoonstelling van oudheden be zichtigen. (Nagenoeg alles heeft betrek king op de geschiedenis van Oudeschild en de N.H. Gemeente van dit dorp, wel ke thans 300 jaar bestaat). Dagelijks ge opend van 2-6 uur. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen: Van Texel: 5,30; 6,25; 7,50; 9,50; 11,50, 14,40; 15,50; 17,55. Van Den Helder: 6.40; 8,15; 10,30; 12,10; *13,20; 16,30; 17,40; 19,30. Op Zon- en Alg. erkende Chr. Feest dagen: Van Texel: 6,25; 9,20; 11,50; 15,40; 17,55 Van Den Helder: 8,15; 10,30; *13,20; 16,40 19,30. In de gids der Ned. Spoorwegen staat resp. vermeld 13,10 en 13,15. De boot vertrekt echter op alle dagen te 13,20 uur. BLINDENTEHUIS SONNEHEERDT. Beleefd vragen wij uw aandacht voor ons blindentehuis. U kent „Sonneheerdt" toch? Het is een Christelijke inrichting te Ermelo, die open staat voor blinden van elke gezindte. Zij omvat een tehuis en een werkinrichting. „Sonneheerdt" herbergt thans 62 niet- zienden, terwijl er bovendien nog 12 elders wonenden in de werkplaatsen ar beiden, zodat de Vereniging in totaal 74 blinden verzorgt. Van dit totaal-aantal werken er 57, hetzij in de werkplaatsen, hetzij in de huishouding. Dank zij de hulp van vele landgeno ten hebben wij enige malen op beschei den schaal onze gebouwen kunnen uit breiden. Thans ziet onze Vereniging zich voor de noodzakelijkheid geplaatst tot een uitbreiding op grote schaal over te gaan en wel van de werkplaatsen. Het gebrek aan werkruimte is nl. zeer nij pend geworden, speciaal in de braille- drukkerij en in de „mannenwerkplaats". Deze lokalen zijn veel te klein, hetgeen voor blinden een grote handicap is. Maar ook in het internaat wordt de toestand moeilijk. Wekelijks komen nog aanvragen binnen tot opname, waaraan helaas niet kan worden voldaan wegens plaatsgebrek. Binnen niet te lange tijd moet dus ook het tehuis worden uitge breid. Om nu over de voor deze uitbreiding noodzakelijke geldmiddelen te kunnen beschikken, richten wij ons tot u met 't verzoek een kleine bijdrage van bv. één gulden voor dit doel te willen schenken. Door de huidige duurte bent u zelf he laas niet in staat veel te doen met één gulden. Voor ons geldt echter: „vele kleintjes maken één grote". Als nl. vele landgenoten aan deze oproep gehoor ge ven, zal onze Vereniging in staat zijn haar taak ten opzichte van onze blinde medemensen te blijven vervullen, zoals dat dient te geschieden. Dan zullen wij ook die blinden, die wij nu moesten te leurstellen, een tehuis en arbeid kunnen verschaffen, arbeid waardoor zij geheel of ten dele in hun levensonderhoud kun nen voorzien. Mogen wij vragen uw gift per giro aan ons over te maken? Het adres luidt: Blindentehuis „Sonneheerdt" te Ermelo, postgiro 43267. U gelieve op het girobil jet te vermelden „Uitbreiding". Hoogachtend, het bestuur: Ds. B. J. C. Rijnders, Hilversum, Voorzitter Mr. J. W. v. Gelder, Amsterdam, Secretaris H. van Namen Jr., Amsterdam, waarn. penningmeester. H. G. Boswijk, Arts, Wolfheze. Mw. A. C. Diepenhorst,-de Gaay, Forman, Epe Ant. Folmer, Den Haag, penning meester Prof. Dr. Th. L. Haitjema, Gronin- gen. Mw. H. Bsse v. Heemstra-v. Asch v. Wijck, Amersfoort Ds. W. F. ten Rouwelaar, Ede. Mr. J. J. R. Schmal, Voorburg. J. Munnik, Ermelo, Directeur. naar als een verdorst man, die eindelijk water vindt. Het was of hij zijn ogen niet geloven kon. Hij zei: Maar je had niets van zoveel waar de dat je kon verkopen! Neen, zei ze langzaam, dat had ik niet. Maar hoe. Dick, als je mij hierin niet ter wil le zijn wilt, neem ik 't geld weer terug. O gunst nog toe! en hij wendde zich af. Wees redelijk, alsjeblieft! Dat zal ik wel moeten. Ik zit in de ellende ik heb nog nooit zoiets be leefd ik kan natuurlijk met anders doen dan je vertrouwen. En, Jill, ik ga er dadelijk mee terug naar- kantoor. Da delijk! Ik kan het in de safe leggen er is niemand meer op mijn afdeling en niemand merkt er dus iets van. Ik moet het doen, want ik heb geen seconde rust meer voor ik weet, dat het veilig in de safe is. Een ogenblik sloeg een vreemde angst haar om het hart. Ze zei: Dick je hebt dat geld toch met zelf genomen? Zelf genomen? Goeie genade! Neen natuurlijk. Je vertrouwt me toch, Jill? Ik vertrouw jou ook, nietwaar? Doe je dat? Ik heb die indruk niet helemaal gekregen. Dan heb je je vergist. Vergeef me, meid. Mijn houding moet wel vreemd zijn, maar ik ben gewoon mezelf niet meer. Zo heb ik in angst gezeten. Dat was natuurlijk zo, zei ze tot zich zelf. DE COCKSDORP—VLIELAND V.V. Dick ging en ze zocht een gemakkelij ke stoel en viel daarin neer. Ze kon zichzelf nu niet vermoeien met thee te z^ten. Het was een krankzinnige dag geweest. Ze moest nu stilzitten en den ken. Ze maakte haar tasje open, nam de ring er uit en bekeek de grote edelsteen. Als iemand 'naar de vorige dag gezegd had, dat er zoiets gebeuren zou, zou ze daarom gelachen hebben. Hugh Clare! Met zijn knappe gezicht en sombere ogen. En dat plan terwille van zijn moe der, terwijl Freda en zij altijd gemeend hadden, dat hij bloemen naar zijn vrouw zond! Was ze eigenlijk met gek geweest om zoiets te beginnen? Het leek wel een avonturenroman. Er begon angst in haar op te komen. Maar.... ze had niet anders kunnen doen. Het was de uitredding geweest voor Dick. Het was een hand geweest, die haar toegestoken werd om haar uit de ellende te redden. Zelfs als ze reden gehad had om te twijfelen aan Hugh Clare's bedoelingen, zou ze het nog in haar angst gedaan hebben. Gelukkig, dat ze die twijfel ten minste niet voelde. Dick was nu op weg naar kantoor met het geld. Over een uur zou hij weer hier zijn, bevrijd van zijn angst en wanhoop. Alle ellende zou zijn vergeten. En zij was het geweest, die hem gered had. Ik kon niet anders doen, zei ze tot zichzelf. De donkere saffier glansde aan haar vinger. ESPERANTO-LEZING IN TOWN HALL Op dit ogenblik hoorde ze de deur kraken. Dick had die blijkbaar op een kier laten staan. Ze keek op en zag Mon tie. Hij was al in de kamer en had een bos rozen in zijn hand. Dag, Jill! zei hij opgewekt. Ze deed een poging om de ring van haar vinger te krijgen, zonder dat hij het merkte. Maar haar hand was warm en het lukte niet. Dag, Montie. Lieveling, ik heb wat rozen voor je meegebracht. Begin je al wat gunstiger over me te denken? Het was wonderlijk, maar ze had Montie helepiaal vergeten onder al de overstelpende gebeurtenissen. Ik voel nog net zo, zei ze dof. Ik heb deze rozen voor je meege bracht. Ik krijg meer en meer de over tuiging, dat je op de duur wel meer voor me zult gaan voelen. Dank je, Montie. Ze zag wel aan zijn gezicht, dat hij er meer over wilde spreken, weer bij haar wilde aandringen. Ze had het wel kunnen uitschreeuwen. Maar ze bracht er alleen maar uit: Toe, Montie! Ze voel de zich als een hulpeloos kind. O waarom bezat ze niets hoegenaamd van die eigenschap, waardoor zoveel mensen de omstandigheden weten te beheersen en de baas te blijven over hun eigen leven (Wordt vervolgd.) Van alle emigratielanden staat Au stralië op het ogenblik wel het meest in het middelpunt van de belangstelling. Dit land heeft sinds de oorlog zijn poor ten wijd open gezet voor allen, die er zich willen vestigen en met hun arbeid tot de verdere opbouw willen bijdragen. In Australië zijn, behalve voor landar beiders en boeren, goede mogelijkheden voor geschoolde en ongeschoolde ar beidskrachten, die in de letterlijke zin hun handen uit de mouwen kunnen en willen steken en ook overigens voldoen aan de toelatingsvoorwaarden. Nieuw-Zeeland. Hier is werk voor jonge ongetrouwde mensen, of jonggehuwden zonder kinde ren, geschoold in landbouw, veeteelt, ho- telbedrijf of industrie. Het klimaat en de aard van de bevolking maken dit land voor West-Europeanen zeer aan trekkelijk. Zuid-Afrika. Dit land wenst slechts vakbekwame handwerkslieden toe te laten voor wie echter eerst een werkgever moet wor den gevonden. Argentinië. Argentinië kan voor Nederlandse emi granten, vooral voor hen, die ervaring in de veeteelt hebben, een land van grote betekenis worden. Dit zal in de toekomst vnl. groepsemigratie zijn. Overige landen. De mogelijkheden die wellicht in an dere landen voor Nederlandse emigran ten bestaan en ontstaan worden van Ne derlandse zijde voortdurend bestudeerd. Het Arbeidsbureau verstrekt alle in lichtingen (voor Texel Bijkantoor, Den Burg). VACANTIESPREIDING IS NOOD ZAKELIJK. In een klein, dichtbevolkt land als het onze is vacantiespreiding een maatregel die meer algemeen zal moeten worden toegepast. Nog altijd kiezen de mensen hun vacanties zó, dat ze op een gegeven ogenblik allen tegelijk naar buiten gaan. Het gevolg hiervan is: opstopping, ge brek aan accommodatie en dus te weinig recreatie. Reeds meer dan een jaar ha mert het Centraal Werkcomité, dat in Den Haag is gevestigd, in de hoofdstad een persconferentie gehouden om over de resultaten van zijn actie enige mede deling te doen. Deze actie bleek al meer resultaat te hebben dan soortgelijke on dernemingen in het buitenland. Twee jaar geleden nog ging het overgrote deel van de Nederlandse bevolking in de eerste week van Augustus met vacantie; cn thans is men al zo ver, dat het sprei- dingsvlak van de zomervacantie 6 we ken omvat, nl. van half Juli tot eind Augustus. Verder schijnt men voorlopig nog niet te kunnen gaan, want dan stuit men op de muur van het onderwijs. Ner gens hebben kinderen een korter zomer vacantie dan in Nederland. Bouwvakken en metaalbedrijven waren gaarne bereid de vacantie vroeger le nemen (bv. in Juni, de maand die al zovaak bleek,veel meer zonne-uren te hebben dan Augus tus), maar de schoolvacanties gedogen zulks niet Toch is er een lichte verbete ring in deze toestand merkbaar. Som mige scholen gaan al enigszins rekening houden met de wensen der ouders. De examens der middelbare scholen vor men echter nog een belemmering. Het is een zeer ingewikkelde zaak, die niet zo maar één-twee-drie kan worden op gelost. Het comité is reeds tevreden met het feit, dat „slechts" 40 a 48 pet. van 't personeel in overheidsdienst verleden jaar in de vier drukste weken vacantie nam. Dagelijks van De Cocksdorp: 9,15; 14,30 Van Vlieland, de Hors: 10,30; 15,45. Op deze diensten rijden autobussen. DE STEM DES VOLKS. Op 16-17 Sept. as. komt „De Stem" van Koog-Zaandijk, als gast van onze „Stem" een weekend doorbrengen. Za terdag wordt gezamenlijk in het Park gezongen. De bekende zangeres, mevr. Hekkert van Eijsden zal haar medewer king verlenen. Het gezelschap zal uit on geveer 100 personen bestaan, zodat een beroep zal worden gedaan op al onze geestverwanten en we verwachten dat dit een gretig gehoor zal mogen vinden. Dat we op een grote belangstelling mogen rekenen spreekt met 'n zo prach tig programma, vanzelf. Op Zaterdag J9 Aug. a.s. werkt onze „Stem" samen met D.E.K. uit Den Hoorn mede aan het W V-concert. Willen onze leden er aan denken, dat de laatste repetities niet gemist kunnen worden. (Zie adv. in dit nummer). Oosterend, 24 Juli 1900. De heer R. D. Bouma heeft heden te 's Gravenhage acte ais hoofdonderwijzer bekomen. Thans zijn de 5 zoons van den heer Bou ma alhier allen in het bezit dier acte. waarbij nog vermeld kan worden, dat ze allen bij het eerste examen hiervoor zijn geslaagd. Oudeschild, 27 Juli 1900. Het wier- maaien is voor dit jaar geëindigd. Naar raming werden 1500 pakken gemaaid zeegras aangebracht. Aan het maaien werd door ruim 30 personen deelgeno- De Cocksdorp, 30 Juli 1900. Bij ge legenheid van de opening dei jacht op waterwild alhier, wist de Edelachtb. Heer Veenhoven, burgemeester van Vlieland, niet minder dan 42 stuks eend vogels te bemachtigen. Ook door andere jagers werd veel waterwild buit ge maakt, een bewijs, dat de jagers in dit opzicht niet behoeven te klagen. (Adv.) Vergeten gepasseerde Maandag op de markt 5 lammeren. Terug te be komen op aanwijzing van het merk en tegen vergoeding van Advertentie- en verplegingskosten. Marktmeester Lange- veld. Texel, 1 Augustus 1900. In de serie lezingen, welke geregeld worden gehouden in de wereldbekende Town Hall te New York, kwam kortge leden een lezing voor over Esperanto, welke onder leiding stond van de direc teur van Town Hall, de heer Thurston Davis. Dr. W. Solzbacher sprak over het taalprobleem en zijn oplossing door mid del van het Esperanto, terwijl de heer G. Alan Conner de structuur van het Esperanto verklaarde en het practisch gebruik dezer taal. PREDIKBEURTEN. Donderdag 10 Augustus 1950 Geref. Gemeente Den Burg: 8 uur Ds. Vergunst uit Zeist in het gebouw van Texels Fanfare aan de Witte Kruislaan. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken van Den Hoorn en Oosterend. Zondag 13 Aug. lie Zondag na Pink steren. H. Missen in Den Burg om 7,30, 8,45 en de Hoogmis cm 10 uur. In Oos terend om 7,30 en 10 uur. In Den Hoorn alleen om 10 uur. Communieuitreiken begint vooraan. Biechtgel. in Den Burg van 7-7,30 en in de bijkerken voor en na de Missen. De 2e collecte met schaal is v.h. studiefonds, le zakje kerk, 2e zakje school. Het lof is heden om 3 (drie uur) en niet om 7 uur als anders vanwege het Aanbiddingsfeest in Oudeschild. Deze week zijn de Missen om 7 en 3 uur en de 3e Mis vervalt met de volgende aanvul lingen en veranderingen. Maandag geen Mis om 9 uur. Vasten en onthoudings dag vanwege de vigilie v. Maria hemel vaart. Biechtgel. van 7-8 u. Dinsdag 15 Aug. en het Feest van de ten heml opne ming van Maria. Verplichte Zondagvie ring. Missen In Den Burg om 7,30, 8,45 en de Hoogmis om 10 u., in Den Hoorn om 7,30 en 10 u. en in Oosterend alleen om 10 uur. Communieuitreiken begint heden achteraan. Biechtgel. als op de vo rige Zondag. 2e collecte met schaal met zeer bijzondere aanbeveling is voor her stelwerkzaamheden v.d. fröbelschool, le zakje kerk, 2e zakje studiefonds. Het lof om 7 u. t.e.v. Maria's ten hemel opne ming. Woensdag Mis om 7,30 in Den Hoorn. Om 7,30 Josephlof met gebeden voor de op de schaal neergelegde inten ties. Donderdag Mis om 8 u. in Ooster end. Zaterdag geen Mis in de kapel. Ro zenhoedje en biechtgel. als anders. Zon dag a.s. Missen als op de vorige Zondag. Dan in Oosterend ook een Mis om 7,30 u. De collecte die dag voorgeschreven v.h. 2e halfjaar bestemd v.d. St. Pieterspen ning. Als we nog op die mooie lePtUid zyn waarop we sutns oog graag voor kind door gaan, maar waarop we anderzijds toch o zo graag als „vol" meetel len, dan is het moei lijkste probleeem veel al de kleding. Ons toilet mag niet kinderachtig zijn, maar het moet toch beslist een jeug dige noot hebben. Nu Is dat bij zomerjurken niet zo heel moeilijk, want een vlotte en fris se zomerse stof heeft op zichzelf al wat jeug digs en vrolijks. De afgebeelde model len hebben alle drie dat jeugdige effect, dat juist nodig is voor de bakvis, die er waarde aan hecht, goed gekleed te gaan. 4076/12. Een heel jeugdig japonnetje, dat fleurig wordt door de grote corsage. De mouwen zijn aangeknipt Benodigd voor 86 cm. bovenwijd te 5.15 m. stof van 90 cm breedte K 4077/12. Dit vlotte jurkje is van twee kleuren stof vervaardigd. Het mule pofmouwtje geeft de ronde lijn nog meer vorm. Benodigd voor 90 cm bovenwijdte 4.65 m. lichte en 1 75 m donkere stof van 90 cm. breedte. K 4078/12 Dit model kan heel goed van gestreepte stof worden ge maakt, waarbij we de strepen dan schuin naar elkaar toe kunnen ver werken. De garnering van deze japon bestaat uit een effen strik Benodigd voor 96 cm bovenwijdte 4 40 m stof van 90 cm. breedte. De knippatronen van deze modellen zijn uitsluitend per postwissel f 0.95 bij „Bella" Patronen Service. Kromme Nieuwe Gracht 66. Utrecht te bestellen. .M-n, 4076/12 is verkrijgbaar voor 8b, 92 en 100 cm bovenwijdte. K 4077/12 «/oor 84. 90 en 96 cm. bovenwijdte, en K 4078/12 voor 90, 96 en 102 cm «nvenwydte. modellen zijn overgenomen uit „Bella' Het Nieuwe Modeblad, waarop U zich kunt abonneren bij de administratie van deze krant. uoWfi

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4