Zo heeft Uw inmaak succes! De moeilijke keus Fil .Kinderen van de straat" Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg Jeugdrubriek mmeuws 3. Vele groentensoorten komen in deze tijd goedkoper aan de markt en vele tui nen staan op het hoogtepunt van hun productie. Het inmaak-materiaal is weer volop verkrijgbaar (Leest de adv. in dit blad). Dus trekken vele huisvrouwen zich nu voor een tijdje in hun domein, de keuken, terug en tijgen ijverig aan de inmaak. Zij zorgen daarmee voor een groentenreserve, die gemakkelijk is bij onverwacht bezoek en straks een pretti ge afwisseling kan brengen in haar win- termaaltijden in de regel tegen een lagere prijs dan gekochte conserven. Wil men succes hebben met de in maak, dan zijn de volgende maatregelen van belang: 1. Omgeving en materiaal, kleding en handen moeten zéér schoon zijn. 2. Groenten, die ingemaakt worden, moeten zeer vers zijn en geen bruine vlekken vertonen. 3. Er moet zeer nauwkeurig en schoon gewerkt worden. 4. De inmaak moet bewaard worden op een plaats, die zo koel en donker mo gelijk is. 5. De inmaak moet goed en geregeld gecontroleerd worden. Bederf kan ook na maanden nog optreden. Bij de inmaak heeft men nodig: 1. gave inmaakglazen met bijpassende gave deksels; 2. soepel passende ringen; 3. stevige klemmen; 4. een inmaakketel met thermometer. (Ook een schone was ketel, met een treef of een plankje of wat oude doeken op de bodem kan dienst doen). Voor het eigenlijke inmaken treft men de volgende voorbereidingen: 1. de glazen en de deksels goed afwas sen in heet sodawater, naspoelen in schoon heet water, laten uitlekken op 'n schone doek. De gummiringen liefst 10 minuten uitkoken; 2. glazen, deksels en ringen afdrogen met een niet pluizende doek, óf vochtig laten; 3. de groente schoonmaken en wassen, slmkgroenten zolang voorkoken tot ze voldoende ge slonken zijn (plm. 7 minuten). Harde JONGENSKOOR UIT LAREN. Zondag 27 Augustus dus niet mor gen zal het Jongenskoor van de R. K. kerk te Laren meezingen in de Hoogmis op het koor van de R. K. kerk te Den Burg. PROMOTIE. Onze vroegere plaatsgenoot de heer M. C. Schakel, inspecteur van 's Rijks Belastingen te Den Helder, is bij be schikking van de Minister van Finan ciën benoemd tot hoofd-inspecteur-titu- lair. KEES STET VOOR DE RADIO. Vanmiddag zal de bekende Westfriese kleinkunstenaar Kees Stet van Ierswoud (Piet Kroon) van 13,15 tot 14 uur voor Radio Nederland Wereld-Omroep optre den. Het zal weer een ,,knoert" van een programma worden. groenten naar verkiezing 3 a 5 minuten voorkoken (dan kan men ze beter in de glazen schikken.) Wanneer men snelbe- dervende groenten inmaakt (zoals dop erwten, tuinbonen, spinazie) dan de gla zen omspoelen met wat water, waarin enige kristallen wijnsteenzuur zijn opge lost. De glazen dan niet meer naspoelen. (In volgend nr. een en ander over het inmaken van slabonen, het vullen en sluiten der flessen, alsmede enige mede delingen omtrent de steriliseer tijd). CONCERT IN HET PARK. Het fanfarecorps Door Eigen Krachten van Den Hoorn, directeur de heer U. Bouwsma, en de zangvereniging De Stem des Volks, afdeling Texel, directeur de heer H. Craanen, hopen vanavond te concerteren in het Park te Den Burg. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 7 t.m. 12 Augustus: 6162 kg garnalen; 4 kg geep; 8 kg kaan; 27kg kabeljauw; 15 kg makreel; 52 kg rog; 58 kg schar; 7939 kg schol; 14 kg kommeraal; 80 kg poon; 786 kg tarbot; 3895 kg tong; 1346 kg wijting; 1 stuks kreeft; 5 kg zalm; 4281 kg vispuf. UITSLAG AANBESTEDING. Voor rekening van de heer S. Ros werd door architect N. Schermer aan besteed de bouw van een woonhuis met bollenschuur aan de Schansweg. Het werk is gegund aan de volgende laagste inschrijvers: Fa. Gebrs. Bruin, metselwerk; Jn. Daalder, timmerwerk; Jan Agter, loodgieterswerk; A. de Wilt, electra en J. Vonk, schilderwerk. TE WATER GEREDEN. De heer J. Glas ut Wieringen, die zeer dikwijls ons eiland bezoekt, is Maandag middag omstreeks half zes met een luxe wagen bij Den Helder in het Noordhol lands Kanaal geschoten, nadat de auto enige keren over de kop was geslagen. Hij kon spoedig worden bevrijd door enige in de buurt werkende arbeiders. Met een lichte hoofdwonde werd hij naar bet Gemeenteziekenhuis te Den Helder overgebracht ZONNESTRAAL-COLLECTE. De collecte voor Zonnestraal heeft- f 392,96 opgebracht. Jammer dat de col-[ lectes voor de tbc-be strijding elkaar zo' snel opvolgden. Hierdoor werd de op brengst in ongunstige zin beïnvloed. En vooral, de namen Zonnevanck, Zonneglo ren en Zonnestraal wekten verwarring, daar velen meenden dat twee keer voor hetzelfde sanatorium werd gecollecteerd. De vrienden van Zonnestraal kunnen thans weer daadwerkelijk steunen door het kopen van Zonneloten. Er zijn fraaie prijzen, oa een Fordauto, ten motor fiets, een Solexrijwiel, 3 radiotoestellen en honderden andere mooie prijzen. Loten kunnen aangevraagd worden bij A. Backer, J. Westdorp, P. Kleve, J. van Dorp, Mw. J. Daalder-Barhorst, J. Was- senaar-Wilmink. Nadruk verboden. door G. Tlh- ROTMAN- 53. De piloot koos nu maar een vlieg veld om te landen. In een logement aan de rand der stad overnachtten ze; in de stad durfden ze zich na hun vliegtocht door de straten niet meer vertonen, en zo zetten ze de volgende morgen vroeg hun tocht voort. In hun zenuwachtigheid na men ze echter niet genoeg benzine mee en moesten ze 's middags midden in het Afrikaanse zand, vlak bij de grote pyra- miden, landen. 54. „Kijk eens!" riep Jantje uit, „een reclame van de Maarstrichtse aarde werkfabriek!" En hij wees op de Sfinx, waarvan thuis immers een afbeelding op de boterhambordjes stond. „Jongen, ben je mal!" zei meneer Kruizemunt, terwijl hij op een der poten van het beeld ging staan. „Dit beeld werd hier, 5, misschien wel 6000 jaar geleden door slaven of krijgsgevangenen uit een rots gehou wen!" VRIJSTELLING VAN DE DIENST PLICHT WEGENS BROEDERDIENST. Voor de lichting 1951 gelden de vol gende bepalingen. Aan wie vrijstelling wordt verleend. 1. De vrijstelling wordt verleend aan de ingeschrevene, die ten minste drie broeders heeft of gehad heeft, die dienen of gediend hebben bij de landmacht, bij de zeemacht of bij de overzeese krijgs macht. 2. In een van deze gevallen wordt ge acht te verkeren de broeder, die vóór 1 November 1950: a. ten minste 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of b. ten gevolge van een na 31 Decem ber 1945 verleend uitstel van eerste oefening nog niet of nog geen 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of c. in het genot van militair pensioen is gesteld, of d. gedurende zijn verblijf in werkelij ke dienst is overleden. 3. Als broederdienst blijft buiten aan merking: a. dienst als vrijwilliger bij de natio nale reserve; b. dienst als vrijwilliger bij de reserve-grensbewaking. 4. Voor vrijstelling wegens broeder- dienst worden onder broeders verstaan wettige broeders en wettige halfbroe ders. 5. Als werkelijke dienst wordt ook be schouwd de dienst van hem, die op grond van gewetensbezwaren is te werk ge steld bij een burgerlijke tak van staats dienst. Indienen van de aanvraag. 1. Door of vanwege de ingeschrevene, die voor vrijstelling wegens broeder- dienst in aanmerking wenst te komen, wordt daartoe aanviaag gedaan bij de burgemeester van de gemeente, voor welke hij voor de dienstplicht is inge schreven. 2. De aanvraag moet worden gedaan vóór 10 September 1950. Ontstaat het recht eerst na 9 September 1950, dan moet de aanvraag binnen 14 dagen na het ontstaan worden gedaan. 3. Aanvraagformulieren zijn beschik baar ter gemeentesecretarie. Gelijktijdig in dienst tieden van twee of meer broeders. Indien twee of meer broeders bestemd zijn om ongeveer in dezelfde tijd in dienst te treden en twee andere broeders reeds dienen of gediend hebben, kunnen belanghebbenden aan de Minister van Oorlog een verzoek richten om vrijstel ling van de dienstplicht wegens aanwe zigheid van een bijzender geval van één of meer hunner, ten einde te voorkomen, dat meer dan drie broeders zouden be hoeven te dienen. Texel, 15 Augustus 1950. De Burgemeester van Texel, D. HIN, Loco-B. FILMAVOND VAN DE TISNA. Onder auspiciën van de TISNA (Ten toonstelling Indonesië, Suriname, Ned. Antillen) zal Dinsdagavond ir. het „Ca sino" een serie Indonesische films wor den vertoond. De entree bedraagt vijftig cent. JAN VAN ZUTFEN KOMT. Het Zonnestraal Comité te Texel heeft de pionier op het gebied van de tbc-be- strijding, de heer J. v. Zutfen, beter be kend als Oome Jan, bereid gevonden voor de Zonnestraalvrienden en alle an dere belangstellenden op het gebied van de tbc-bestrijding, een spreekbeurt te vervullen. Voorts zal er een film worden vertoond en er zal wat goede muziek ten gehore worden gebracht. De avond zal worden gehouden op 28 September te Den Burg. Nadere bijzondeheden volgen. TEXELTOCHT UITGESTELD. De „Texeltocht" van de Helderse Zwemvereniging „Het Marsdiep" die Zondag zou worden gehouden, kon in verband met de slechte weersomstandig heden geen doorgang vinden. Het be stuur is thans voornemens de tocht op Zondag 10 September te organiseren. Niettemin waren er vier zwemmers die Zondag op eigen houtje de overtocht vaagden Zij hadden een slechte reis die hun er evenwel niet van weerhield, de afstand in één uur en twintig minu ten af te leggen. De vier kranige zwem mers waren Arie Stins, Piet Gode en Lou Davidse van de Helderse Bruinvis sen en Volkert Esbach van de Zwaard vis, die de tocht op zijn rug zwemmend, volbracht FEUILLETON 10.) Zij zou vanavond zelf de bloemen brengen en voorgesteld worden aan zijn moeder. Misschien zou dat niet gemakke lijk en niet aangenaam zijn, maar daar was niets aan te doen. Daar had ze maar eerder aan moeten denken. Het was nu te laat. Heeft ie rozen gekocht? vroeg Fre da, toen Jill in de achterkamer terug kwam. Neen. Hij heeft irissen genomen. Freda wierp haar een snelle blik toe. Je doet raar, vind ik. Wat is er gaande? Vertel me alsjeblieft niet, dat je verliefd op hem bent geworden! Hij heeft al een vrouw meisjelief. O neen. Dat is zijn moeder. Freda keek met grote ogen op. Heb je dat geslikt? Dat is het bekende smoesje! Ik dacht heus, dat hij nogal betrouwbaar was; maar hij is niet eens slim. Met zo iets aan te komen! Het is de waarheid. Bestaat er iemand, die zijn moeder driemaal in de week bloemen stuurt? En de duurste nog wel? En altijd met zijn neus er vlak boven om de mooiste uit te zoeken! Kom vertel me wat anders Ik denk er niet aan, zei Jill kwaad. Maar ze had dadelijk weer spijt van die snibbigheid, want Freda bedoelde 't goed. Maar Jill was zenuwachtig. Zij bedienden nog vier of vijf klanten voor lunchtijd en overreedden madame, een gezichtsbehandeling te gaan nemen. Die had ze werkelijk nodig! Daarna gin gen ze zelf lunchen. Jill at gewoonlijk in een klein restau rant in een der zijstraten in de buurt. En nu at ze haar gewone maaltje van ander halve shilling en ze proefde nauwelijks of het goed smaakte of niet, want ze had veel te denken. Straks moest ze naar het prachtige, deftige Berkeley Hotel en ze zat hier in haar daagse japonnetje. Haar zomerhoed was eigenlijk te oud. Met dat gerij in volle bussen, elke dag, had ze al lang de gedachte aan nette kleren opge geven. Die zouden veel te gauw beder ven. Maar Clare had haar nu overvallen en er was geen tijd meer om naar huis te gaan voor haar Zondagse japonnetje. Wat zou ze het prettig gevonden heb ben, straks Berkeley te kunnen binnen gaan als een goed geklede jongedame! Hij deed toch eigenlijk maar met haar wat of hij wilde, liet haar niet eens de gelegenheid om zich tenminste te kle den, zoals het zijn verloofde betaamde. Dat kon toch zo niet doorgaan! Hoe zou den ze op deze manier de schijn zelfs kunnen ophouden? Hij zat in 'n hoek van de lounge in 'n clubfauteuil en sprong op, toen ze bin nenkwam. Dag,'Jill ik heb al koffie voor je besteld, want je zult wel haast hebben. Ja ik moet over twintig minuten weer in de winkel zijn. Hij knikte. Dat dacht ik wel. We moe ten even kort over vanavond spreken. Ik heb moeder gezegd, dat ik je mee zou brengen. Dus ze weet het? Ja. En wat zei ze. Je had haar gezicht moeten zien! Ze is ongelofelijk blij Ze telt de minuten tot vanavond, geloof ik. Daar ben ik blij om. Maar nu moeten we tot de feiten komen. We moeten kort zijn, want er is geen tijd. Luister dus. Ik luister. Allereerst moet je een nieuwe ja pon hebben voor vanavond. Ze voelde het bloed naar haar wangen stromen en ze kon het niet tegenhouden En toch had hij niet anders gedaan dan haar eigen gedachten uitspreken. Haar japonnetje was goedkoop en oud, haar strooien hoed dito. Geen kleren om een toekomstige schoonmoeder voor de eer ste maal te gaan bezoeken Hij had vol komen gelijk en toch vond ze 't pijnlijk, dat hij het zei. Wat wat wil je dan dat ik doe? vroeg ze. Ik kan vanavond misschien nog een japon kopen. Vanmiddag kan ik on mogelijk. O. neen, zei hij. Alle bijkomende uitgaven voor ons plan komen op mijn rekening. Dit is wat je doen moet. Je gaat naar Viola, je weet wel, die kleine winkel op de hoek van jullie straat. Ma dame is een oude vriendin van mij. Ik heb haar mijn hele leven gekend en zij wéét, dat je komt. Je behoeft alleen maar tegen haar te zeggen, dat je van Nr. 16. JELLY WASSENAAR. Jelly wordt Dinsdag 22 Augustus a.s. vier jaar. Ze woont Haffelerweg 5, Den Burg. Ze gaat graag naar de bewaar school. Daar kun je o m. fijn schommelen en daar houdt ze veel van! Ze rijdt ook graag op een autoped. Nu, Jelly, dat je graag naar de (be- waarjschool gaat is 'n goed teken, want daar word je voorbereid voor de grote school! Als je daar ook je best doet, zul je heel knap worden! Veel plezier op je verjaardag, hoor! Redactie Jeugdrubriek. DE COCKSDORP—VLIELAND V.V. Dagelijks van De Cocksdorp: 9,15; 14,30 Van Vlieland, de Hors- 10,30; 15,45. CONCERT IN OOSTEREND. Vanavond om acht uur hoopt het fanfarecorps VIOS van Oost, directeur de heer KI. Smidt, een concert te geven in Oosterend. Gunstig weer toegewenst! VEEL MINDER REISGEZELSCHAPPEN Zoals bekend organiseren de Cebuto, Eltax, Europa Touring, Europa Expres, Lindbergh en Ebaio trips naar binnen- en buitenland. Dit jaar is de belangstel ling voor buitenlandse reizen belangrijk groter dan vorig jaar. Van binnenlandse trips wordt dit jaar dan ook veel minder gebruik gemaakt dan in 1949. Het aantal gezelschappen, dat genoemde onderne mingen dit seizoen naar Texel hebben gebracht is eveneens belangrijk minder dan vorig jaar. GLADIOLENPARAD1JS. Het tentoonstellingsterrein „Van de Wadden tot het IJ" te Alkmaar, is van daag en morgen in een Gladiolenpara- dijs omgetoverd. De Verenigde Noord hollandse Bollenkwekers hebben hier voor ca. 60,000 gladiolen in alle variëtei ten gratis ter beschikking gesteld. Met dit enorme kwantum wordt het gehele tuincomplex omzoomd. Voorts worden 25 gladiolenstands aangelegd van grote omvang. Deze stands represen teren ieder een VW uit het werkgebied der Federatie versierd met de naam der diverse gemeenten. Bij ons weten is nimmer in N.-Holland een gladiolen-de monstratie van zo grote omvang georga niseerd, zodat hiervoor wel belangstel ling zal bestaan. Deze Deense film werd met een staats subsidie van 100,000 kronen vervaar digd door de Dansk Kulturfilm in sa menwerking met de A.S. Nordisk Films Kompagm te Kopenhagen, met de be doeling om in de vorm van een paedago- gische verantwoorde film een bijdrage te leveren tot het oplossen van het pro bleem der vrije tijds-besteding van de ongegrepen arbeidersjeugd. Dat men in deze opzet zowel artistiek als paedagogisch en scciologisch geslaagd is, blijkt o.m. uit de bekroning met de internationale prijs voor regie op de 8e Biennale te Venetië en de enthousiaste ontvangst op het Documentary Film Festival te Edinburgh. De handeling vindt plaats in een gro te huurkazerne in een grote stad, met straten die alle zonlicht te kort komen en sombere binnen plaatsen. Alles is verboden. Zij worden regelmatig bekeven door toorni ge vrouwen en zij leven in voortdurende strijd met de nurkse concierge Thom son. Tot grote vreugde van de kinderen vertrekt Thomson echter naar elders. De kinderen beschouwen zijn opvolger met wantrouwen, er is geen enkele re den om te veronderstellen, dat de nieu we concierge beter zal zijn dan de oude. Tot hun verbazing is de concierge Han sen echter een heel ander type. Hij slikt de plagerijen van de kinderen met goed moedigheid Hij begrijpt dat zij hun jeugdige energie de vrije -loop moeten la ten en hij geeft hun zelfs toegang tot zijn werkplaats in de kelder. Het kost hem dan ook niet veel tijd om de jeugdige boosooenertjes geheel te veranderen en hun interesse te doen krijgen voor nuttige en aangename be zigheid. De enige, die niet met de gang van zaken' is ingenomen en die niets met de concierge te maken wil hebben, is de aanvoerder van de kinderbende, Knstian, een jongen van 15 jaar. die samen woont met zijn zuster Ingeborg, die op een fa briek werkt. Zij denkt er over te trou wen met de meesterknecht van de fa briek, Christoffersen, en zou dan bij voorkeur haar broer ergens buiten, bij een boer, onder willen brengen. Kristi- an had er steeds van gedroomd om mon teur te kunnen worden en hij is er diep van onder de indruk, dat deze droom nu waarschijnlijk nooit werkelijkheid zal worden Er is nog een ander in de huur kazerne, die de nieuw aangekomen con cierge niet mag; dat is de jeugdige deug niet Schultz. Hij vei dient zijn geld met allerlei louche zaakjes en de rest van de tijd flaneert hij op straat. Schultz heeft KINDEREN van de straat DE BESTE FILM VAN DE LAATSTE TUD I er een groot Dezwaar tegen, dat de kin deren de kelder in en uit lopen, aange zien hij daar bepaalde geheimen verbor gen heeft en hij probeert Hansen te doen ontslaan. Op een nacht vindt er een inbraak plaats bij de goudsmid op de hoek. In het beroofde magazijn vindt men een ach tergelaten peh die blijkt toe te behoren aan de concierge Hansen en als twee re chercheurs tevens verschillende gesto len goederen vinden in Hansen's oude pendule, wordt hij gearresteerd als ver dacht van inbraak. Bij deze overstelpende bewijzen heeft men geen oor voor de onschuldbetuigin- gen van Hansen, te minder, waar boven dien nog blijkt, dat hij op het moment van de inbraak niet thuis was en niet kan aantonen, waar hij geweest is. De kinderen doen naïeve, doch energieke pogingen om het mysterie op te helderen Tenslotte wordt hun trouw en volhar ding beloond. Dan is het feest in de Steenstraat en op uitbundige wijze vie ren de kinderen de terugkomst van de man, die niet alleen zijn voorganger, doch ook zoveel volwassenen zo'n bijzon der geslaagde les in opvoedkunde gege ven had. Neerlar.ds Nieuws. O a Aankomst in Den Helder van twee Amerikaanse fregatten voor de Neder landse Marine. De Biesbosch-Stertocht 1950. Noorse driemastbark bezoekt Rot terdam. Athletiekwedstrijden Nederland -Frankrijk-België te Treebeek. Jaarlijkse vergadering van Nederl. Goochelaars in Arnhem. Buitenlands Nieuws. O.a. Koning Leopold keert terug. Nieuws over Korea. De Tour de France. mij komt. Dan begrijpt ze het. Ze knikte. Ik zal het doen. zei ze. Dadelijk na sluiting van de winkel? Dadelijk na sluiting van de winkel. Hij scheen nu te vinden, dat het ge sprek ten einde was. En hij scheen ook te vinden, al praatte hij nog zo vrien delijk dat hun gesprekken alleen over de overeenkomst moesten handelen. Zo dra hij zijn orders gegeven had (want was het iets anders?) was het onderhoud ten einde en kon ze weer gaan. Ze wist niet anders te doen dan haar kopje leeg te drinken en naar de klok te kijken. Moet je al gaan? vroeg hij op de vriendelijke toon, die een groot mens te gen een kind gebruikt een onpersoon lijke toon, die tegenover een volwassen mens altijd iets krenkends heeft. Ze stond op en nam haar tasje en handschoenen. Ja ik moet gaan, was haar ant woord. Hij stond ook op. Ik zal je om zeven uur bij Viola komen halen, zei hij. Wij kunnen op moeders flat eten. Mijn broer verwacht me thuis. Dat is jammer, maar wij zijn over eengekomen, dat ik nu en dan voor kor te tijd beslag mag leggen op je tijd, niet waar? O ja natuurlijk! Hij had gelijk! Wat haalde ze zich toch voor dingen in haar hoofd. De op drachten van madame voerde ze ook plichtsgetrouw en zakelijk uit. Dit was immers niets anders dan een eenvoudige zakelijke verplichting? En ze moest haar verplichtingen nakomen! Niettemin ging ze met een bedrukt ge voel terug naar de winkel. Het was een warme dag. De bloemen leden van de hitte en de klanten waren onvriendelijk, geprikkeld. Weer een dag, waarop alles ver keerd gaat, zei Freda, toen ze om vier uur met een paar kopjes thee in de win kel kwam. 't Is verschrikkelijk, zei Jill. Freda keek haar van terzijde aan. Is er iets niet goed met jou? Ik vind je an ders dan anders. En wat is er gaan de tussen jou en Hugh Clare? Niets natuurlijk Niets? Waarom krijg je dan een kleur? Die thee is zo heet. Och, och, dacht je dat je mij er tus sen kunt nemen? Ik heb gezien hoe hij naar je keek en hoe jij naar hem keek. Vertel het maar hoor, want ik kom het toch te weten. Jill zweeg. Het was een troostende gedachte, dat Freda het nooit te weten kon komen. O, natuurlijk, als je het met alle geweld voor je wilt houden, kan ik je niet dwingen! zei Freda beledigd. Er is niets, dat ik kan vertellen heus niet! s Maar niettemin had ze in haar tasje de grote safflier, aan de ring, die een band betekende, die niet bestond. Het was fantastisch! (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4