Cj roen Tivartsjexeh in het loarL, i Wanneer komt de nieuwe Burgemeester Prijsvraag voor onze abonné's „Wat D. Rempt J Hoe zal Texel t in de a.s. competitie ,,doen doet de Gezondheidsdienst voor dieren nu eigenlijk Groen-Zwarte Leeuwen speelden op hernieuwd terrein 63e JAARGANG. No. 6454 WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1950 TEXELSE COURANT Uitgave N.V- v-h. Langeveld DeRooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs f2,75 per half jaar. De burgemeesterswoning aan de Schilderweg staat nog altijd leeg. „Wanneer komt de nieuwe burge meester?" Half April nam Mr. G. D. Rehorst af scheid als burgemeester van Texel. Sep tember staat voor de deur en nog steeds hebben we geen nieuwe Burgervader. Over het beleid van onze loco-burg e- meester(s) niets dan lof, maar een feit is, dat iedereen zich ru en dan afvraagt „Wanneer zal onze nieuwe burgemees ter komen?" „Ze" praten er over in de scheerwinkel, op het strand, op het sportveld. Eilandgenoten met en zonder brandende kwesties aan het hoofd. Ons redactie Texelse Courant wordt ook dikwijls gevraagd: „Nou. wanneer komt-ie?" Ach, ook we weten het met. Natuurlijk, wij houden de op komst zijnde benoeming goed in de ga len om in de eerstvolgende editie van de Texelaar verslag te kunnen doen van 't interview, dat wij terstond na de benoe- LANDBOUWWERKTUIGEN OP DE JAARBEURS. Van 514 September zal te Utrecht de 55ste internationale Jaarbeurs wor den gehouden. Er zullen industrieële ar tikelen uit een 30-tal landen worden ge ëxposeerd. De Agrarische Afdeling zal een inter nationale groep machines en werktuigen voor de akker- en weidebouw en de tuin bouw omvatten. De Nederlandse land en tuinbouwers hebben, gelijk bekend, steeds de hoogste eisen gesteld aan zaai zaden, pootgoed en landbouwmateriaal, zodat kan worden aangenomen, dat te Utrecht alleen de zeer gespecialiseerde en technisch meest volmaakte machines en werktuigen zullen worden geëxpo seerd. De Agrarische Afdeling omvat machines en werktuigen voor de akker en weidebouw, de tuinbouw, landbouw- wagens en transportmateriaal, zaaiza den en pootgoed, bestrijdingsmiddelen, veegeneesmiddelen, chemicaliën voor land- en tuinbouw en artikelen voor de pluimveeteelt, w.o. broedmachines. jammer is, dat die woning alsmaar leeg moet staan. Prijsvraag. „Wanneer komt de nieuwe burge meester?" Niemand weet het. Daarom lijkt 't ons aardig hier oen prijsvraag uit te schrij ven voor al onze abonné's: wij vragen heri „Wanneer wordt onze nieuwe bur gemeester geïnstalleerd?!" leder gezin mag slechts één oplossing inzenden. De oplossingen moeten uiterlijk Maan dag 28 Augustus in ons bezit zijn. De prijzen bestaan uit boeken of ande re artikelen, welke de winnaars mogen uitzoeken bij N.V. Langeveld de Rooij. Wie de eerste prijs wint mag voor f 10 besteden, de tweede prijs is goed voor f 7,50 en nummer drie mag voor f 5, kopen. Er wordt nog wel eens gevraagd: „Wat doen jullie nou eigenlijk?" Die vraag komt gewoonlijk uit het Zuiden van de provincie en van vee houders, die weinig contact hebben met hun organisatie en daardoor uit de aard der zaak ook niet goed op de hoogte zijn van onze werkzaamhedena De opzet van de Gezondheids dienst voor Dieren. Dat is de bestrijding van bepaalde dierziekten, die er zich toe lenen om in georganiseerd verband bestreden te worden. In de eerste plaats hoort daar de tu berculosebestrijding toe. Over de gehele provincie verspreid werken daar een 40- tal practisercnde dierenartsen aan mee De gegevens van deze bestrijding worden centraal, in Alkmaar dus, verzameld en verwerkt door onze administratie. Van iedere veehouder hebben we de gegevens van de stand van de tbc op zijn bedrijf in een map verzameld en zo heb ben wij dan een kleine 13,000 mappen verenigingsgewijs en op alphabetische volgorde opgeborgen in brandvrije sta len kasten. Per map kunnen wij de uit slagen over 10 jaar aantekenen, zodat wij direct kunnen zien hoe het op een bepaald bedrijf verloopt. Sputum-ondcrzoek. Doordien wij over een goed ingericht laboratorium beschikken, kunnen wij al le ingezonden sputummonsters op tijd af werken. Het onderzoek heeft de afgelo pen winter nooit langer dan hoogstens één week geduurd. Toch hebben wij bijna 25,000 sputummonsters onderzocht op tuberkelbacillen. De afgelopen winter hebben wij op ïuime schaal iekonhulpkrachten in kun nen schakelen voor de administratie der dierenartsen ten behoeve van de tbc-be- strijding, voor het blikmerken en voor het sputum vangen. Een 35-tal sputum- vangers zorgde voor het verzamelen van sputummonsters. Dc werkzaamheden verliepen vlot en half Febr. waren bij na alle dierenartsen klaar met het jaar lijks stalonderzoek in hun werkgebied. Mclkonderzoek. Wij onderzoeken dagelijks monsters melk op de aanwezigheid van streptococ- cen en andere ziekteverwekkers. Dat STRIJD OM EEN POOLSE VIS- KOTTER, DIE VORIG JAAR TEN NOORDEN VAN ONZE WADDEN EILANDEN STRANDDE. Men zal zich herinneren, zo lezen we in de „Leeuw. Crt dat in September van het vorige jaar ten Noorden van on ze Waddeneilanden de Poolse viskotter „SPI 38" met Poolse vluchtelingen aan boord strandde en beschadigd door de rederij Doeksen werd binnengebracht. Hij werd naar Harlingen gesleept en op de werf „Welgelegen" herstel j. De meeste opvarenden waren Polen, die in hun land al drie maanden lang dagelijks in gevaar van arrestatie ver keerden, omdat zij zich niet met het be wind daar te lande konden verenigen. Aan boord waren o.a. enige van de me de-eigenaars van het schip. In April van dit jaar verkreeg een in Polen achtergebleven mede-eigenaar, die over de vlucht zou zijn geraadpleegd, verlof van de president van de Leeuwar der rechtbank conservatoir beslag te leggen op de kotter en aldus geschied de. Volgens de verzoeker zou dit schip in strijd met de overeenkomst zijn wegge varen. In Juni is de Poolse consul-generaal door de rechtbank tot sequestor be noemd, daar het bewaarloon hoog was en het proces nog lang zou kunnen du ren. De bewaarder, die dus in afwach ting van de uitslag der procedure voor het in beslag genomen goed moest zor gen had echter een andere opinie over wat recht en behoorlijke zorg is. Hij zet te een der mede-eigenaars, die in het schip woonde, er af (een andere eigenaar was inmiddels naar Australië vertrok ken), plaatste er een andere bemanning op en liet de kotter naar Delfzijl vervoe ren, met de bedoeling het schip naar Polen te laten brengen. Zonder reke ning te houden met de belangen van de gevluchte made-eigenaars en de Neder landse crediteuren sloot hij een over eenkomst af met een vervoermaatschap pij om het schip naar Polen te transpor teren De uitslag van de procedure werd zelfs niet afgewacht De rechtbank heeft toen, op verzoek, van een der crediteuren, de nog op het schip wonende, mede-eigenaren, failliet verklaard, zodat de curator de kotter op het laatste ogenblik te Delfzijl nog aan de ketting kon doen leggen. Daar bleek, dat zelfs, de kentekenen van het schip waren weggekrabd. Nu zorgt de Nederlandse politie voor de in beslag genomen kotter. Tegen de faillissements- verklaring is daarna verzet aangetekend, in welke procedure dezer dagen voof de rechtbank is gepleit. loopt per jaar in de duizenden monsters. Dit is natuurlijk buitengewoon be langrijk vöor de veehouders met het oog op de eventuele behandeling van de melkkoeien. Dank zij de penicilline zijn er zo ettelijke goede melkkoeien behou den gebleven voor «ie fokkerij en pro ductie. Besmettelijk verwerpen (Abortus Bang). Niet alleen voor de export van fok- en gebruiksvee worden er talloos veel bloedmonsters onderzocht, maar ook van bedrijven waar men nogal eens met ver werpen te kampen heeft. In de afgelopen winter kregen wij vrij wel dagelijks doodgeboren kalveren (te vroeg geboren meestal) soms 5 op één dag. Wij proberen dan de verwekker van het verwerpen daaruit te kweken en wij hebben daarmede goede resulta ten. Aan de hand van de gevonden doodsoorzaak kunnen wij dan de vee- door Directeur houders raad geven, welke maatregelen zij moeten treffen op hun bedrijven. Ten behoeve van het onderzoek op be smettelijk verwerpen, hebben wij ook meerdere duizenden busmonsters onder zocht. Steriliteit of onvruchtbaarheid. Er wordt de laatste jaren veel getobd met het drachtig krijgen van de koeien. Dit is voor de veehouders finantiëel uitermate belangrijk, want we weten het maar al te goed, wat het niet op tijd drachtig worden van hun koeien voor hen betekent. De melkerij in de war, minder melk, geen kalveren of kalveren op minder ge wenste tijden geboren. Andere koeien kopen en ook daar weer mee tobben. Bij de natuurlijke dekking besmette stie ren, enz., enz. Er gaat practisch geen dag om of on ze hulp wordt voor dit belangrijke vraagstuk ingeroepen. Onze dierenarts voor de buitendienst is gemiddeld per week vier dagen vol bezet met sterili- teitsonderzoek. Daar komt bij het on derzoek voor de K.I. en ook voor na tuurlijke dekking. Het afgelopen boek- SPORTBAL. Vanavond wordt in het „Casino" een „Groot Sporthal" gegeven. GESLAAGD. De heer K. Lemstra deed te Haarlem met gunstig gevolg examen voor het 2e deel van de Hoofdacte. NAAR DE TIENDUIZENDSTE. Texels Museum verwacht dezer dagen zijn tienduizendste bezoeker. Vorig jaar ontving ons museum zijn 10,000ste be zoeker op 27 Augustus TEXELSE MARKT. Den Burg, 21 Aug. 1950 Aangevoerd 70 schapen f 80-f 95. 45 lammeren f 40- f 55. 31 graskalveren f 350-f 400. 6 koeien f 800-f 950. 14 biggen f 50-f 70. ,,S.V. Texel heeft een De eerste wedstrijden in dit seizoen zijn weer gespeeld. Het weer was gun stig en aan de warmte waren de spelers, evenals aan net wedstrijdspelen, nog niet gewend. Voor het eerst was ons speel veld, dat deze zomer eerst door het aan brengen van graszoden en daarna door maaien weer in prima toestand was ge bracht, in gebruik genomen. Het was 'n prachtgezicht, zo'n veld en het is maar jammer, dat we dit niet enkel voor wedstrijden kunnen bestemmen. We heb ben een 2e terrein hard nodig en ook vele anderen staan er op te wachten. Wel heel bijzonder de scholen om de li chamelijke opvoeding te kunnen verzor gen. Maar wie weet, het belang is er kend, en dus met vertrouwen verder gaan. Texel 1 speelde tegen een HRC-comb. In het veld speelden de gasten dikwijls beter maar ze slaagden er niet in ook maar één doelpunt te maken. Bij T. was het ook aan te zien. dat dit een proef opstelling was. Acnterhoede en halflmie deden het behoorlijk. In de voorhoede bleek Stam een aanwinst te zijn, maar overigens zal toch naar een betere comb, gezocht moeten worden. Het spel zal be ter begrepen moeten worden, terwijl bij jaar hebben wij een 100-tal stieren on derzocht, waarbij een deel zelfs 3-maal. Bovendien wordt op ons laboratorium ïegelmatig zaad onderzocht van de stieren die op de K.I. stations gebruikt worden. Laboratorium. Er komen ook tal van kleinere dieren- cadavers ter onderzoek. Biggen, konij nen, kippen, duiven, enkele weken gele den zelfs een aapje, dat plotseling ge storven was. Omdat wij met het microscopisch sputumonderzoek er alle open lijders niet uit kunnen halen, zijn wij sinds een half jaar druk bezig sputumkweken aan te leggen en daardoor vinden wij meer open lijders. Het kweken (het bij een bepaalde temperatuur op een speci ale voedingsbodem laten groeien der tu berkelbacillen) vergt van 4-8 weken tijd. Dit sputumonderzoek d.m.v. de kweek- duurt dus veel langer dan het microsco pisch onderzoek. Aan het hoofd van het laboratorium staat een dierenarts-bacterioloog die bij zijn werkzaamheden wordt bijgestaan door een tweetal gediplomeerde (en ge routineerde) analysten. Tevens zijn er nog aanwezig een laborant-technicus. 2 analysten die nog niet helemaal afge studeerd zijn en enkele meisjes die nog aan het begin van de opleiding staan. Tenslotte is er nog een kracht voor het spoelen van het glaswerk en voor het verzorgen van de proefdieren Buitendienst. Aan het hoofd van een dierenarts en daarnaast een hoofdassistent en twee as sistenten. De hoofdassistent is ook inse- minator. en helpt bij het steriliteitson- derzoek en controleert tevens de insemi- natoren van de diveise K.I. stations. De assistenten doen regelmatig controle- werk in de buitendienst. Het personeel van de buitendienst geeft ook zoveel mogelijk adviezen en inlichtingen aan de veehouders. De Gezondheidsdienst heeft het werk van de oude Provinciale Vereniging tot bestrijding der tbc e.a. veeziekten in N.- Holland overgenomen en uitgebouwd tot wat het nu is gewordena En van zeven man hoofdzakelijk administratief perso neel is de bezetting uitgegeroeid tot een totaal van momenteel meer dan 20 man met een volle dagtaak Hiermede hopen wij u een inzicht ge geven te hebben in het werk van de Gezondheidsdienst voor Dieren. Zij, die er belang in stellen om onze afdelingen in het Landbouwhuis eens te komen bezichtigen (ook in groepsver band!) zijn te allen tijde welkom. TWEE DUPLEX WONINGEN AANBESTEED. Namens de Woningvereniging „Texel" werd Zaterdag door architect P. de Graaf aanbesteed de bouw van 2 Du- plexwoningen enz. aan de Schoonoord- weg te Den Burg. De uitslag was: Massa: Duin f25,500,Voigt en Bak ker f22,369,—. Timmer- en metselwerk: C. Keijzer f 19,090,—. Schilderwerken: Timmer f 1737, Van Engelen f 1547,Dekker f 1444, Vonk f 1586,—; KI Smit f 1384,—; Roe per f 1400.Kerkhof f 1098, Eleclra. M. Bakker f490; De Wilt f420,— Loodgielerswerk: Jn. Agter f 1610, J. Oele f 1550, Laagste inschrijvers: C. Keijzer f 19090; Kerkhof f 1098; Oele f 1550; De Wilt f420,Totaal voor f22,158,—. tweede terrein nodig" een aantal balcontrole en -behandeling beneden de maat bleven. Maar toch zijn we- van oordeel dat er voor de komende competitie mogelijkheden aanwezig zijn om ons behoorlijk te kunnen handhaven. Maar dan ook geregeld en mei de groot ste inspanning trainen! Het werd een tamelijk vlugge wed strijd, waarin de partijen elkaar niet veel toegaven Over het algemeen was H. iets sneller en beter van opbouw. _Toch waren onze aanvallen gevaarlijk, maar meestal te ver naar voren gespeeld, zo dat de prima H-doelman door uitlopen wist te onderbreken. Als Stam een bal door de backs hem aangegeven, krijgt, gaat hij alleen op het doel af. Keper komt uitlopen maar kan de bal niet meer te pakken krijgen, hij komt samen met Stam te vallen, waarvan Henk Witte profiteert door de ba) juist over de doel lijn te drukken. Als even later Stam een trekbal van links geeft, zorgt Harry voor no. 2. Ook na de rust werd door H. een hoog tempo ingezet en duurde het enige tijd eer het bij T. weer wat lopen wilde. Een prachtschot werd door Bertus van de doellijn gegrabbeld terwijl een hard schot uit een vrije schop tegen de paal afsprong. In de stand kwam geen ver andering. Texel 2 won van HRC 4 met 2-1. Hier was T 2 (proefopstelling) iets sterker en kreeg de beste kansen, maar toch duur de het geruime tijd eer de leiding kon worden genomen, terwijl uit een nieuwe T-aanval een H-oack via het hoofd van zijn keeper in eigen doel schoot. Een strafschop, waarbij Han prima keeper- eigenschappen had vertoond, werd door Ben gehouden. Maar als W. Westdorp door het midden wegwerkt wordt dit een prachtvoorzet die door de H-midvoor dankbaar wordt benut. Al zijn deze wedstrijden overwinnin gen geworden, toch moet er nog wel het een en ander verbeterd worden, dus hier het devies: trainen! Tot vanavond dus. PIET DE ABVA OP AVONTUUR. Grauwe luchten en stromende regen dreigden de door de Ambtenaren bond, afdeling Wieringermeer van het N.V.V. voorgenomen boottocht naar Texel weg te spoelen. Om ongeveer acht uur leefden velen aan de haven van de Haukes in spanning over het al of niet doorgaan van de tocht. Het weerbericht deed opgeld en mede dank zij de weer kennis van de heren schippers, gebrs. Ruitenburg, werd onder gejuich van de jeugdige passagiers besloten wel te gaan. In zeer korte tijd verdwenen motoren, fietsen en mensen in het ruim op enkele moedigen na, die ondanks het hemelwa ter bovendeks bleven. Zo koos de W.R. 41 het ruime sop om met een vaartje van ongeveer 15 km. koers te zetten naar Texel via Amstelmeer, Balgzand- kanaal en N.H. Kanaal. Dank zij het gunstige tij kon in de kleine zeesluis geschut worden, wat op de terugreis weer het geval was. Inmiddels was Plu- vius afgedropen, tegenover zoveel goed geluimden gaf hij het op. En over de rustige zee gleed het schip onder gezang van de jongeren op het mooie Texel aan. De debarkatie was werk van een ogen blik en zo zwermden vol goede moed omstreeks elf uur de ABVA-ers en hun kennissen uit om Texel te verkennen en te genieten van bos, strand en zee. Het weer werd beter en toen om vijf uur de ti os weer los gesmeten werd was een ieder voldaan over het geziene en geno- tene. Veel te vlug ging de terugreis onder de goede zorg van onze schippers (niet te vergeten de jonge Jaap) en behouden keerde men om half acht in de haven van De Haukes weer. Een pracht dag, mede dank zij de zeer grote gastvrijheid en verzorging van en door de schippers van de WR 41, de Gebr. Ruitenburg. Nog vele keren, ABVA! ming met onze nieuwe burgemeester ho pen te hebben! Wat hij van de Texelaars denkt, van de woningbouw, van de sport, van de bootverbinding -of hij „een kortere tocht naar het eiland wenst" en zo voort. Hoe oud hii is. Of hij gehuwd is. Texel al eens heeft bezocht. Maar op het ogenblik Dinsdag weten wij nog mets omtrent de persoon, die straks aan het hoofd van onze ge meente zal staan. Wij weten alleen waar hij zal komen te wonen. Ja, de woning waarin burgemeester Rehorst zoals hij zeide zoveel geluk heeft gekend, die woning staat nog steeds leeg. Een (zeer vrijpostige) ingezetene richtte begin Juli een verzoek aan B. en W om de leegstaande „burgemeesterswo ning" te mogen huren, omdat hijzelf in de maanden Juli en Augustus geen wo ning bezat. (De man huurde ergens op Texel een zomerwoning, waarover de eigenaar gedurende de maanden Juli en Aug. zelf wilde beschikken). De woning zoekende verklaarde de begeerde „bur gemeesterswoning" te willen ontruimen op de dag, dat de benoeming van de nieuwe burgemeester bekend werd. Bil lijk, nietwaar? Maar B. en W. de wo ning wordt door de gemeente gehuurd moesten de woningzoekende teleurstel len, omdat de benoeming van het nieuwe hoofd der gemeente ieder ogenblik kon worden verwacht.Waar de man, die geen wonmg(kje) bezat zijn toevlucht heeft gezocht? Ach, het doet niet ter zake, wij wilden maar zeggen, dat het zo Men vroeg

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1