Cjrom ^wartrjexeh in het L m T.E.S.O. had het in Juni en Juli nog weer drukker dan vorig jaar IVQROL verhoogt de bijt- en kauwkracht van tanden en kiezen Zuivelfabriek de „Eendracht" werd uitgebreid De melkaanvoer steeg van 2 tot 10 millioen kg. - FILM NIEUWS Joor de krachtig BUITENLANDS WEEKOVERZICHT ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No- 64SS COURANT Uitgave N.V v h. Langeveld <S DeRooij 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdag» Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Postgiro 652. Abonnementsprijs f2,75 per half jaar. Lil'- -O" Dit jaai verv/acht de Zuivelfabriek de Eendrachteen aanvoer van min stens tien millioen kg melk. Een twintig jaar geleden, toen de fabriek begon te draaien, bedroeg die aanvoer ongeveer twee millioen kg. Vanaf April tot heden is de aanvoer 10 pet hoger dan verle den jaarDe enorm gestegen aanvoer maakte flinke uitbreiding van de fa briek noodzakelijk. Dezer dagen is de uitbreiding bijna geheel voltooid - men is nog bezig met de bouw van een nieuw kantoor, dat boven het laborato rium komt ie liggen. Uitbreiding over alle afdelingen, wel ke ondergebracht zijn in dat grote, 14 meter hoge gebouw. Welk een verschil tussen de nieuwbouw en het oorspron kelijke gedeelte, welks front thans een zeer nietige indruk maakt! Hoe ruim is nu de melkontvanqplaats en hoeveel beter kunnen de boter- en kaasmakers zich nu bewegen! Er is een nieuw tank lokaal om de melk te bergen, een nieuw tanklokaal voor de afvalproduc ten, zoals wei en voerkarnemelk; een nieuw tanklokaal voor de room Op de tweede verdieping is 'n nieuw kaas- pakhuis gebouwd, zodat men de kaas hier te allen tijde dus ook bij winter- Het gebouw, waarin zuivelfabriek de Eendrachtop 1 April 1930 begon te draaien. dag als wij eens geisoleerd zouden ra ken kan opslaan. Voorts heeft de Eendrachteen nieuwe koelcel voor de boter gekregen en een nieuwe om- pakkerij voor de boter. Het laboratori um wordt belangrijk vergroot, daar het vertrek, waarin eerst het kantoor was gevestigd", thans bij het laboratorium zal worden gevoegd. U ziet het: de „Eendracht" groeit en bloeitDagelijks wordt er nu 34.000 kg melk aangevoerd en door de overvloe dige grasgroei blijft die aanvoer nog steeds op het bijzonder hoge peil. MOTORWEDSTRIJDEN In Oosterend het motordorpwor den vandaag wedstrijden voor motoren georganiseerd. De Oosterender Sportver eniging heeft haar terrein hiervoor wel willend beschikbaar gesteld. Het pro gramma vermeldt 's middags een behen- digheidsrit, een sensatierit en grasbaan races. Aan dit programma kunnen zowel zware als lichte motoren deelnemen, ie der in zijn eigen rubriek, 's Avonds wordt 't feest voortgezet met 'n behendig- heidsrit voor wielrijders. Daarna zal men zich kunnen vermaken met het popu laire spel: de strijd om de man en de de vrouw. Wij wensen de organisatie veel succes! „ALLES WEL AAN BOORD" Dit is de titel van een verhaal vol vro lijkheid en romantiek. Het speelt zich af aan boord van een luxe-boot. „Zet uw naam op de passagierslijst en geniet mee van zoveel zonnige vrolijkheid", al dus wekt de filmmaatschappij op. Inder daad, wie deze film gaat zien, een zilve ren jubileumfilm van de Metro Goldwyn Mayer, zal het spijten als het woord „EINDE" op het doek verschijnt: deze kostelijke comedie doet alle zorgen ver geten. „VERGETEN LEVENS" Vergeten levens voert ons terug naar het jaar 1906. Edna Kahly en Sam Glad- ney treden in het huwelijk. Ook hun huis krijgt zijn kruis als hun kind wordt gedood. Gelukkig begint Edna zich te in teresseren voor de misdeelde kinderen der fabrieksarbeiders. Zij en haar man stichten een kindertehuis. Spoedig wint Tony, een zv/akke baby, die zij opgeno men hebben, haar genegenheid. Dan komt de zon in volle kracht door. Neerlands Nieuws. Opkomst-oefening van militairen der 7 December-di visie Honkbal wedstrijd Nederland-België te Haarlem. Vacantie- spelen voor de schooljeugd van de Hoofdstad. Schilderijententoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam. Ko ningin Juliana bezoekt het Nationale Padvinderskamp te Ommen. De Neder landse Zwemkampioenschappen, Utrecht ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Woensdag 30 Augustus houdt het bu reau zitting; voor builen Den Burg van half twee tot half drie, voor Den Burg van drie tot vier uur. (Ingezonden mededeling). genezende en regenererende werking van P u r o 1, blijft de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvrij. NIET INGELICHT Onze politie te Den Burg was niet in gelicht omtrent de oefening, welke de brandweer van De Koog en Den Burg Maandagavond zou houden. Toen de (wakkere) zonen van Hermandad dien avond de brandspuit met flinke vaart naar een „brand" zagen rijden begaven zij zich eveneens vlug op weg naar de brand. Het laat zich begrijpen, dat de politie enigermate ontstemd was, toen zij op de plaats des onheils vernam, dat het hier slechts een oefening gold. Alzo: een dubbelgoed geslaagde oefe ning, want een brand trekt steeds zeer vele toeschouwers die de politie op een afstand dient te houden, opdat de brandweer niet gehinderd wordt. NAAR WEESP Mei. W. Verhoeff, onderwijzeres aan de School met de Bijbel te Oosterend, is benoemd tot onderwijzeres aan een Chr. School te Weesp. MIS VER STAND Twee Texelaars gingen elkaar dezer dagen plotseling te lijf onder de uitroep: „Wacht ers effe, wil jij me nat spuiten"! Het strijdperk lag vlak voor de Visafslag te Oudeschild. Het grappige van het ge val is, dat geen der partijen de strijd had uitgelokt: iemand had in het ge bouw van de Afslag een kraan openge draaid, zodat uit een hierop gekoppelde slang ineens een flinke straal water spQOt. Beide mannen blijkbaar nogal vechtlustig van aard werden toen nat gespoten RAMMENVECHTER LUISTERDE DEMONSTRATIE WADDENRUITERS OP De heer N. Kikkert heeft de Dinsdag avond te De Koog gehouden demonstra tie van de Waddenruiters opgeluisterd door een schijngevecht met een ram, die behoorlijk op dreef was en zijn rol van gevaarlijk beest op uitstekende wijze vertolkte. Zodra de heer Kikkert zich uitdagend tegenover de ram stelde nam het dier een aanloop om zijn tegenstan der te vloeren. Maar dat lukte niet.... Het publiek volgde deze show met grote spanning! De Waddenruiters vergastten «de aan wezigen op zeer geslaagde dressuurnum- mers en er werd ook weer behoorlijk gesprongen. Al met al dus weer een ge noeglijke avond. mige opzichten zelfs nog aantrekkelijker dan in het drukste van het seizoen In het naseizoen zijn de luchten hel derder dan ooit, dan kan men van nog schoner panorama's genieten. Ach, Texel is het gehele jaar door aantrekkelijk: wie hier eenmaal hun kerstvacantie heb ben doorgebracht komen terug! Kerstmis, ach dat lijkt nog zo ver, dat ligt nog achter het feest van de Ouwe Sunderklaas en wie denkt daar nu reeds aan?? De N.V. T.E.S.O. heeft het in de maan den Juni en Juli van dit jaar nog weer drukker gehad dan in dezelfde maanden van 1949. Er werden ruim 3000 meer per sonen vervoerd, ruim 6000 meer fietsen en 443 meer auto's. Nu werden in genoemde maanden to taal 93.137 personen \ervoerd, vorig jaar 89.986. Nu werden 36.472 rijwielen over het Marsdiep gebracht, vorig jaar 29.858. Nu werden 4507 auto's vervoerd, vorig jaar Juni en Juli 4064. Hieronder volgen de cijfers voor Juni en Juli afzonderlijk, waarbij ter illustratie de cijfers van die maanden in het vori- ge jaar: 1950 Juni Juli Personen 32.846 60.291 Auto's 2.037 2470 Rijwielen 9.669 26.803 1949 Juni Juli Personen 33.504 56.482 Auto's 1.685 2.379 Rijwielen 7.448 22.410 Uit de cijfers blijkt, dat ons eiland als vacantieoord nog zeer in trek is. Blijven zij die met het toeristenverkeer te maken hebben onze gasten geven wat zij ver langen, dan behoeven wij ons zeker geen steeds voeren onze Teso-boten nieuwe gasten aan zorgen te maken omtrent de toekomst van Texel als vacantieoord! Ons eiland zal dan ieder jaar opnieuw door duizenden vacantiegangers worden bezocht. Omdat Texel zoveel biedt, waar naar men in de stad - en daar niet alleen - vergeefs moet zoeken! Op het ogenblik is het nog zeer druk op het eiland: moeten velen hun koffers pakken omdat de vacantie voorbij is, steeds voeren onze TESO-boten nieuwe gasten aan. Hoe zal het naseizoen zijn? Ongetwijfeld zullen gedurende het na seizoen dat is dus in de allereerste plaats de maand September vele toe risten op Texel verblijven. Onder hen zullen vele geroutineerden zijn, mensen, die weten, dat men het eiland in Septem ber even schoon aantreft en in som- „A propos" interrumpeerde de Direc teur van onze VVV „de tijd vliegt Men zit midden in de winter eer men zich dat ten volle bewust is. Schrijf reeds zonder schroom over die (zeer naaste) toekomst. Vergeet niet te wijzen op de indruk, welke de Ouwe Sunderklaas op de Overkantse Gasten moet maken, ja wek hen op het feest van de 12de De cember mee Te vieren: Ouwe Sunder klaas, het Carnaval van het Noorden!" Geachte lezer, wij begonnen rfiet de cijfers van TESO, wij eindigen bij de Texelse folklore-in-hartje-winter. Dat lijkt gesprongen van de hak op de tak. Op het eerste gezicht: ja, maar als je over Texel schrijft vlieg je in de geest door alle seizoenen heen, Texel is zo veelzijdig: 't is 't eiland waar de stilte van de zomer spreekt, het eiland van de zonnige weggetjes, omsloten door de ste vige tuinwallen, het eiland, waar men „het andere" zoekt èn waar men zichzelf lerugvindt. Het eiland ook, waarop men intens kan genieten van de felle storm, die onze duinen beproeft. Texelmen moet het in alle jaar getijden hebben gezien om het goed te kennen. Wij zouden de toerist het eiland ook willen tonen als de stormwind loeit, de maan door de kale takken gluurt en maanbeschenen wolken grillige figuren trekken over het wit-beschuimde strand. Texel zouden wij willen tonen als de Ouwe Sunderklazen door de dorpen dan sen en als de Hoornder jeugd met Ouwe jaar schoon schip maakt! Ook zouden wij Texel willen tonen als in het ijs ligt ge kluisterd. De liefde voor Texel is een zonder linge liefde: de minnaar besluit zijn be toog „Texel is het mooiste eiland" niet voordat de ander de derde man zulks hartgrondig moet beamen. Ds. J. A. VAN BOVEN TERUG NAAR TEXEL Ds. J. A van Boven, die in Juni 1949 als veldprediker naar Indonesië vertrok, hoopt zich Zondag op de „Ranghi" in te schepen voor de thuisreis. Omstreeks 24 September zai hij weer in zijn gemeente Den Hoorn kunnen zijn Candidaat D van Boven (een broer van Ds. J. A. van Boven) heeft toezeg ging van beroep ontvangen van de N.H. Gemeente te Boven Smilde en van de N. H. Gemeente te Tricht, bij Gelder- malsen. Het nieuws van het front in Kor^a, dat in de tweede helft van de vorige week voor de troepen van de Verenigde Na ties steeds slechter werd, begon tegen het einde van de week beter te worden. De Noord-Koreanen hadden op de Ooste lijke oever van de rivier de Naktong en kele grote bruggehoofden weten te ves tigen, waardoor Taegoe, de tijdelijke hoofdstad van het Zuiden, ernstig be dreigd werd. Het bleek toen evenwel, dat de Amerikaanse en Zuid-koreaanse troe pen de laatste tijd dergelijke verster kingen hadden ontvangen, dat zij mef succes een tegenaanval konden onderne men en Zondag - waren de gevaarlijke bruggehoofden opgeruimd Dat de ver sterkingen aan de andere kant nog met voldoende zijn om het gehele front in be dwang te houden, kan men opmaken uit bet feit, dat de Noordelijken nadien er in geslaagd zijn op andere punten de ri vier over te steken. Er is evenwel een beter evenwicht in de krachtsverhouding dan de weken na de inval uit het Noor den, toen de Zuid-Koreanen, en Ameri kanen slechts vertragende acties konden uitvoeren. Het ligt niet meer in de ver wachting, dat de Amerikanen uit Zuid- Korea zullen worden gedreven. Dat het nog wel even zal duren, voor zij de N.- Koreanen naar hun uitgangspunt terug zuilen kunnen drijven, wordt echter al gemeen aangenomen. Rusland waarborgt Wanneer het zover komt, dreigen nieuwe politieke verwikkelingen, daar volgens de Berlijnse correspondent van de Nieuwe Rotterdamse Courant het re sultaat van een conferentie van Rusland en China, welke vorige week te Moskou is geëindigd, is, dat de Sowjet-Unie zich bereid heeft verklaard de door haar bondgenoten eenmaal behaalde succes sen eventueel ook met eigen militaire middelen te waarborgen. Dat wil, vol gens de Russische bron van de correspon dent, o.m. zeggen, dat, voor zover het in de macht van de communisten ligt, een terugtocht tot de grens, de 38ste breedte graad, met in aanmerking komt. En de correspondent herhaalt in dit verband zijn reeds eerder gemeld bericht, dat zich veel Chinese troepen in Korea be vinden, die wel niet aan de gevechten deelnemen, doch bezig zijn diepe verde digingslinies op te bouwen. Ook over Formosa is gesproken, doch het schijnt, dat deze kwestie minder acuut is, dan zich vorige week liet aan zien. De Westelijke wereld. Onderwijl blijft de gehele Westelijke wereld in het teken van de herbewape ning staan, indachtig het principe, dat niets zozeer de vrede bedreigt als een te groot verschil in militaire kracht. Te Londen zijn de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken van de Atlantische landen, na ruggespraak met hun regeringen, weer onder voorzitter schap van de Amerikaan Spofford bijeen gekomen Verwacht wordt, dat Spofford de anderen zal vragen hun inspanning up defensie-gebied nog meer te verhogen dan de diverse landen aangekondigd heb ben. In de Amerikaanse visie op de pro blemen is emge wijziging opgetreden. Vóór de agressie in Korea was het zonne klaar, dat het economisch herstel boven alles de voorrang had. Daarna werd de defensie naast het economisch herstel gezet, waarbij geen maatregelen overwo gen werden, die de levensstandaard van Europa zouden bedreigen. Doch nu schijnt het zo te zijn, dat de defensie op de eerste plaats is gekomen. Dat daar naast het economisch herstel evenwel de aandacht moet blijven eisen, is noodza kelijk, wil men niet door een te sterke overschakeling op de oorlogseconomie het communisme, vooral in landen als Frankrijk en Italië, in de hand werken. Meer kanonnen betekent nu eenmaal minder boter, d.w.z. minder gebruiksar tikelen voor nogere prijzen Het zou een belediging zijn, ieder, die zich voor de defensie van zijn land iets of zelfs veel zal moeten ontzeggen, als rijp voor het communisme te beschouwen, doch voor- (zie vervolg pag. 2 1ste kolom) GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID De Directeur van de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord holland verzoekt ons te willen mededelen dat de Bureaux voor school- en be roepskeuze in de districten Alkmaar, Den Helder, West-Friesland en Waterland ge opend zijn en dat de leider van de dienst, de psycholoog Drs P E. Boeke, met in gang van deze week op de verschillende bureaux van de Stichting zitting houdt. Men zie verder de advertentie, voor komende in dit blad ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 26 Aug. op om 5,43; on der om 7,38. Maan: 27 Aug. V M., 4 Sept. L.K. Hoog water ter rede van Texel: 26 Aug. 8.16 en 8,51. 27 Aug. 9,08 en 9,38. 28 Aug 9,54 en 10,18. 29 Aug. 10,35 en 10,55. 30 Aug. 11,07 en 11,27. 31 Aug. 11,38 en 11,56. 1 Sept. en 0,10. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. GEBREK AAN BENZINE Een zeiljacht van de Pampus-klasse, komend van Terschelling en ter hoogte van De Koog kruisend, kreeg gebrek aan benzine, welke men nodig had voor de hulpmotor - er stond te weinig wind om (Ingezonden mededeling). MIJNHAPDTJES: DE CACHET, die pijn verdr/Jften kou afzet. 40 en 75cfc te zeilenDe opvarenden, de heren P J. v.d. Meer en N. A. J. Voorhoven, beiden uit Rotterdam, gooiden het anker uit en roeiden met een rubberbootje naar het strand om benzine in te slaan. Het jacht is gedurende de nacht van Dinsdag op Woensdag op een paar hon derd meter uit de kust blijven liggen en heeft zijn tocht de volgende dag voort gezet. NIEUWE KOFFIEBON Bon 484 Algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Hij blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 9 September Het rantsoen moet dienen voor zes we ken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op 5 October plaats hebben. MUSEA, TENTOONSTELLINGEN Het Texels Museum is dagelijks ge opend van half negen lot half zes. Zon dags gesloten. Dit museum ligt in de Westermient tussen Den Hoorn en De Koog. In de N.H. kerk te Oudeschild kunt u een tentoonstelling van oudheden be zichtigen. (Nagenoeg alles heeft betrek king op de geschiedenis van Oudeschild en de N.H. Gemeente van dit dorp, wel ke thans 300 jaar bestaat). Dagelijks ge opend van 2-6 uur. DONDERDAG CONCERT Het muziekcorps Excelsior" van Oos terend, directeur de heer Cor Bremer, en de gemengde R K. Zangver. „Con- Amore", directeur de heer R. J. Boom, zouden vanavond concerteren in het Park te Den Burg, maar dit concert moet vervallen, doordat Excelsior verhinderd is. Inplaats hiervan zullen Texels Fan fare, directeur de heer A. J Vonk, en Con Amore Donderdagavond, 31 Augus tus, dus op de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina, in het Park musi ceren. RECTIFICATIE Bij de aanbesteding van de twee Du- plexwoningen aan de Schoonoordweg schreef schilder Timmer niet in voor f 1737,- maar voor f 1437.-. De ons ver strekte opgave was dus 300 gulden te hoog!

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1