Geen reactieclieren meer naar Texel Elke drie kwartier sterft een slachtoffer van deze ziekte De moeilijke keus De Tuberculose-bestrijding onder het Rundvee Ons aller devies zij door E. Noordijkf^ dierenarts J Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg Kankerbestrijding Jeugdrubriek Bomen verdwenen maar Verkeersborden bleven Nu de invoer van vee weer voor de deur staat is het gewenst de Texelse veehouders er op te wijzen dat deze in voer in onze Gemeente slechts geoor loofd is wanneer ten raadhuize eerst een invoervergunning is verkregen voor het aantal in te voeren dieren en wanneer er voor gezorgd wordt dat alle in te voeren dieren gedekt zijn door een wit certificaat dat niet ouder is dan tien da gen. Wat het witte certificaat betreft zal het duidelijk zijn dat graskalveren hier door niet gedekt kunnen zijn om de een voudige reden dat deze dieren nog niet onderzocht zijn. Graskalveren zullen dus evenals vorige jaren aan de haven wor den getuberculineerd en na drie maal 24 uur worden gecontroleerd; dieren die positief op de tuborculinatie reageren moeten binnen 10 dagen van Texel zijn verwijderd. Ook nuchtere kalveren kun nen natuurlijk niet gedekt zijn door een wit certificaat; deze dieren echter wor den niet getuberculineerd omdat ze nog te jong zijn. Kalveren ouder dan twee maanden worden bij invoer aan de tuberculine- proef onderworpen. Thans, nu op meerdere markten uit sluitend tbc-vrij vee wordt toegelaten, welk vee gedekt is door certificaten, is het aankopen van rundvee met wit cer tificaat, met ouder dan tien dagen, voor de Texelse veehouders en veehandelaren geen probleem meer' Wordt er dan ook voortaan vee inge voerd dat niet gedekt is door een geldig wit certificaat dan wordt dit vee op kos ten van de eigenaar in de gemeentestal te de Haven opgestald en dient men dit vee binnen de kortst mogelijke termijn van Texel te verwijderen. Wij moeten er voor zorgen dat thans geen reactiedieren meer op Texel wor den ingevoerd wanneer straks de nu nog aanwezige reagerende dieren zijn opge ruimd, Texel vrij is en vrij blijft. Het aantal reactiedieren dat thans nog op Texel wordt gehouden is inmiddels zeer gering geworden; maar enkele bedrijven zijn niet geheel vrij en de eigenaars de zer bedrijven zullen al het mogelijke doen om zo spoedig mogelijk ook een vrij bedrijf te verwerven! Het bestuur van de Vereniging Texel tot bestrijding van de Rundertuberculose rekent er op dat iedere veehouder en ie dere veehandelaar zijn volle medewer king zal verlenen opdat de uitvoering van de Gemeentelijke verordening vlot zal verlopen. E. Noordijk ZWARE STRAF GEEIST TEGEN DRENTSE VEEHANDELAAR Tegen de veehandelaar E. L. te Tweeloo bij Meppel eiste de officier van Justitie van de arrondissementsrechtbank te As sen een jaar gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk.' De vee handelaar had een koe verkocht en daar voor een valse gezondheidsverklaring af gegeven. INGEKOMEN PERSONEN. Louise A. du Bosc, v. Edam, Kerkstr. 23 n. De Cocksdorp 61 Dirk de Jong en gez. v. A'dam, Bloemgracht 178 II naar Kogerstr. 44 Cornelia Huisman, e.v. Vis ser, v. Bolsward, St. Josephbuurt 6 n Kogervveg la. Anna v. Hasselt, v. Den Bommel, Oostdijk A 275 n. De Cocks dorp. Petrus J. Stam, v. Schagen, Markt B 8 n. Schoonoordweg 15. Antonius J. H. v.d. Hulst, V Hilversum, Javalaan 2 n. Suikerweg 1. OPENSTELLINGSUREN DER PTT- KANTOREN OP TEXEL. VOOR HET PUBLIEK. Den Burg: Ma. t.m. Vrijd.: 8,30-12,30 en 14-19 voor post, telegraaf en telefoon. Zaterdags: 8,30-13 uur v. post, tele graaf en telefoon. Zaterd.: 14-19 al leen v. telegraaf en telefoon. De Cocksdorp: Ma. t.m. Vrijd.: 9-12, 14- 15 en 18-19 v. post en telegraaf.' Za terd.: 9-13 v. post en telegraaf; 14-15 en 18-19 v. telegraaf. Telefoon Ma t.m. Zaterdag: 8-20 uur. Oosterend: Ma. t.m. Vrijd.: 9-12 14-15 en 18-19 v post, telegraaf en telefoon. Zaterd.: 9-13 v. post, telegraaf en tele foon. 14-15 en 18-19 v. telegraaf en te lefoon. Oudeschild: Ma. t.m. Vrijd.: 9-12 14-15 en 18-19 v. pos:, telegraaf en telefoon. Zaterd.: 9-13 v. post, telegraaf en tele- ,l°0? „5 en 18"19 v telegr. en telef. l'-ier and: Ma t.m. Vrijd.: 15-16 v. post zaken. Zaterd.: 9-10 v. postzaken. Ma. t.m Za. 8-20 v. telegraaf en telefoon. Den Hoorn: Ma. t.m. Vrijd.' 8-9, 14-15 en 18-18,30 V. postzaken. Za. 8-10,30 voor postzaken. Ma. t.m. Za 8-19 v tele graaf en telefoon. De Koog: Ma. t.m. Vrijd.: 9-11, 13,30-15 en 19-20 v. postzaken. Za. 9-13 v postzaken. Ma. t.m. Za. 8-21 v tele graaf en telefoon. De Waal: Ma. t.m. Vrijd.: 9-10 en 14-15 v. postzaken. Za. 9-11 v. postzaken. Ma. t.m Za. 8,30-12,30, 14-16 en 17-19 voor telegraaf en telefoon. Op Zondag: Op Zondagen zijn de kantoren Den Burg, De Cocksdorp, Oosterend, Oude schild en De Koog van 8-9 geopend voor telegraaf en telefoon. (Voor de Post dienst zijn de kantoren gesloten). De kantoren te Eierland, Den Hoorn en De Koog zijn des Zondags voor alle diensten gesloten. door G. Th- ROTMAN- Nadruk vsrboden. 57 Het gezicht der vrouwen was, naar gewoonte des lands, door een sluier be dekt. ,,Ze hebben zeker lelijke tanden van al het snoepen!" mompelde de pi loot, die vanwege de tegenslagen in 'n zure bui was. Een rolletje van verguld hout, dat op hun neus hing, diende om de sluier iets van het gezicht af te hou den en de ademhaling mogelijk te ma ken. 58. Na enig loven en bieden werden ze het omtrent de vrachtpiijs met de voerman eens en weldra zaten ze ach terop de kar, die alleronaangenaamst over de ongelijke bodem voorthobbelrie. „Lopende waren we er net zo gauw", zei de piloot, „maar 20 is het in ieder geval gemakkelijker!" Dezer dagen zal de jaarlijkse col lecte voor de kankerbestrijding worden gehouden. Naar aanleiding daarvan publiceren wij thans een artikel van deskundige hand over de organisatie van de bestrijding van deze vreselijke ziekte. Kanker is een ziekte, welke boven de leeftijd van 40 jaar in veelvuldigheid toeneemt. Dit is vooral toe te schrijven aan de verlenging van de gemiddelde le vensduur, welke in Nederland 100 jaar geleden nog geen 40 jaar bedroeg, doch nu reeds tot 67 is gestegen. Er overlijden nu per jaar ongeveer 14.000 Nederlan ders aan kanker. Men kan het aantal nieuwe patiënten per jaar in ons land schatten op ongeveer 18.000. Niet alleen het verschil in leef tij ds-opbouw van de bevolking is oorzaak van het toenemen van kanker. Er bestaat een toeneming van sommige orgaankankers onder in vloed van schadelijke, van buitenaf in werkende factoren; zo wordt de toene ming van longkanker in verband ge bracht met.het sigaretten roken. Men denke aan de invloed van teer op het ontstaan van huidkanker. Op het in Juli te Parijs gehouden vijfde internationale kankercongres werd er vooral van Ame rikaanse zijde op gewezen, dat 95 pet van de patiënten met longkanker zware ro kers zijn en 90 pet sigarettenrokers. Lan den als IJsland, waar tot vóór 1940 wei nig sigaretten werden gerookt, vertonen de laagste sterftecijfers aan kanker. In de toekomst zal men op grond van de wetenschap, dat bepaalde factoren kan kerverwekkend kunnen werken, prae- ventieve maatregelen kunnen treffen. Deze zullen echter gebaseerd moeten zijn op fundamenteel wetenschappelijk on derzoek. Internationale samenwerking op 1 dit gebied heeft plaats door het Interna tionaal Comité voor Wetenschappelijk Kankeronderzoek, waarin Dr Korteweg uit Amsterdam als afgevaardigde voor Nederland zitting heeft. Dit comité is tevens het adviserend lichaam van het Internationaal Verbond tegen de Kanker. De maatschappelijke betekenis van kanker is groot. Reeds werd op het gro te aantal ziexen en op het sterftecijfer gewezen Ook het arbeidsverlies is zeer aanzienlijk, daar 40 pet van de kanker gevallen wordt vastgesteld beneden de leeftijd van 65 jaar, dus bij de arbeiden de bevolking. Millioenen worden per jaar uitgegeven aan de behandeling en verpleging van kanker. Bestrijding de zer ziekte is dus een economisch belang voor onze samenleving van de eerste orde. Kankerregistratie Vóór alles is nodig een goede kanker registratie in Nederland. Onze kennis omtrent de aard van de kanker is onvol doende en in het bijzonder schiet onze kennis nog te kort inzake de resultaten van de verschillende behandelingsmetho den. Daarvoor is het nodig nauwkeurige gegevens omtrent de kankergevallen te verzamelen en deze statistisch te verwer ken. De instelling van een zodanige re gistratiedienst is in voorbereiding. Hier ligt met name een taak voor het Rijk. Of de behandeling een chirurgische is of uit radium- of Röntgenbestraling be staat, dan wel dat een andere methode wordt toegepast, vroegtijdige herkenning van de ziekte is van overwegende in vloed op het resultaat van de behande ling. Wat een goede en intensieve voor lichting in deze vermag, bewijst ons o.a. Amerika. Zo daalde in Massachusetts het tijdsverloop tussen het optreden der eerste ziekteverschijnselen en het eerste bezoek bij de arts van 6V2 maand in 1927 tot minder dan 3 maanden m 1945; het aantal personen, dat medisch advies vraagt binnen 1 maand na de eerste symptomen nam met meer dan de helft toe. Een andere Amerikaanse ervaring op het gebied van de vroege herkenning van kanker is die van de Health Mainte- i nance Cancer Prevention Services, bij welke dienst zich grote groepen van per sonen, die zich van geen ziekte bewust zijn, vrijwillig op vaste tijden laten on derzoeken. Een groot aantal gevallen van kanker werd op deze wijze zeer vroegtijdig ontdekt. Ook het Röntgeno- logische bevolkingsonderzoek op tuber culose levert met vermoede gevallen van kanker der borstorganen op, veelal nog in een vroeg stadium Bij een onderzoek van 2.000.000 personen in Engeland wer den op deze wijze 257 gevallen van kan ker ontdekt. Grote kapitalen nodig De arbeid voor de kankerbestrijding vraagt grote kapitalen. De inrichtingen in ons land zijn ten enenmale onvoldoen de gehuisvest. De bouw van een nieuw Kankerinstituut, waar een radio-thera peutische afdeling van 100 bedden in wordt opgenomen, benevens een labo ratorium, geoutilleerd voor het meest moderne onderzoek en een sociaal-medi sche afdeling, waar onder meer de cen trale registratie voor ons land in wordt ondergebracht, is urgent. Even urgent is de bouw van een nieuw Radio-Thera peutisch Instituut te Rotterdam. De we tenschappelijke arbeid in andere labora toria en met name in de Universiteits laboratoria dient gesteund en gestimu leerd te worden. Organisatie, voorlichting, wetenschap pelijke arbeid, nieuwbouw, dit alles is noodzakelijk en mogelijk, mits het begin kapitaal van het Koningin Wilhelmina- fonds van f 2.000.000 tot een veelvoud aangroeit. Dezer dagen wordt in Neder land de jaarlijkse collecte gehouden voor de kankerbestrijding, waardoor elke in woner van ons land in de gelegenheid zal komen zijn bijdrage te leveren in de strijd tegen deze gevreesde volksziekte. (Wordt vervolgd.) DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. Op werkdagen; Van Texel: 5,30; 6,25; 7,50; 9,50; 11,50, 14,40; 15,50; 17,55. Van Den Helder: 6.40; 8,15; 10,30; 12,10; *13,20.. 16,30; 17,40; 19,30. Op Zon- en Alg. erkende Chr. Feest dagen: Van Texel: 6,25; 9,20; 11,50; 15,40; 17,55 Van Den Helder: 8,15; 10,30; *13,20; 16,40 19,30. In de gids der Ned. Spoorwegen staat resp. vermeld 13,10 en 13,15. De boot vertrekt echter op alle dagen te 13,20 uur. DE COCKSDORP—VLIELAND V.V. Dagelijks van De Cocksdorp: 9,15; 14,30 Van Vlieland, de Hors: 10,30; 15,45. Op deze diensten rijden autobussen naar de Noordoostkust van Texel en bij de aanlegsteiger aan de Vliehors staan een Jan Plezier en een vrachtauto en/of jeep gereed. Nr. 18. DOORTJE WITTE. Doortje wordt vandaag, 26 Augustus, 13 jaar. Zij woont in de Westen (H 90). De muziek is haar grootste liefheb berij en zij speelt dan ook altijd dapper mee in een der ensembles van de diri gent Jan Visser. 1 September gaat zij naar de Landbouwhuishoudschool. Wel, Doortje, dat is een alleszins gun stig „rapport"! Wij zouden zeggen: „Dat kan bij jou later een „vrolijke keuken" worden, want „böse Menschen haben keine Lieder". Wij wensen je veel ple zier op je verjaardag en mocht je later eens moeilijkheden ondervinden op huishoudkundig gebied, haal dan je man doline maar voor de dag, speel een vro lijk wijsje en je bent je pech in een om mezien vergeten! Nr. 19 TINIE RAVEN Time woont Binnenburg 13, Den Burg. Zij wordt morgen, Zondag 27 Augustus 7 jaar. Omdat ze dol op fietsen is, heeft ze van vader en moeder reeds vér voor haar verjaardag een fiets gekregen, ei genlijk een verjaardagsgeschenk, maar ja, de zomer begon al veel eerder dan eind Augustus! Ach, wat is die zomer weer hard voorbij gegaan. Dinsdag moet ze al weer naar school, ze komt dan in de tweede klas. Haar liefste vak is lezen, als kleuter was ze al in de wolken als vader of moeder van die spannende sprookjes voorlas! Laatst heeft ze samen met vader en moeder en haar broertje een fijne reis gemaakt. In Schoorl was een speeltuin. Tinie hoopt, dat in Den Burg ook spoedig een speeltuin zal ko- Dit is de Badweg te De KoogDe bomen die u aan weerszijden van de weg ziet. werden in de oorlog op last van de Duitsers gekapt, maar de verkeersbor den, die vertellen dat het wielrijders verboden is naar beneden te fietsen (en dat geldt ook voor de Noordelijke helling), die borden staan er nog wèl. ,,Wees wijs op reis"! Wie hier toch op de fiets stapt brengt zichzelf en anderen in gevaar. (Zie verder het berichtje „De paedagoog") FEUILLETON 12.) Jill ging op de achterbank zitten en streek haar japon glad en op dat ogenblik keek ze door het raampje en zag Freda aan de overkant van de straat staan, met een begrijpend lachje op haar gezicht; Freda, die al de hele dag haar eigen gedachten over Jill had gehad en die haar bij madame Viola had zien bin nengaan en nu gekomen was om het hare van de zaak te hebben. Een uitroep van schrik ontsnapte haar. Hemel! Daar staat Freda. Wat moet die hier? Ze heeft natuurlijk iets vermoed en me nagekeken en gezien, dat ik hier bin nenging. Hugh keek ontstemd. Je had voor zichtiger moeten zijn, zei hij. Eerst moe ten kijken of je gadegeslagen werd. Als er meer zulke dingen gebeuren, beginnen de praatjes dadelijk. Dat kind is van het soort, dat altijd kletst. Zo is het. Ik zal voortaan beter op letten Ze zou het morgen niet gemakkelijk hebben als ze in de winkel kwam, dacht Jill. Maar daardoor mocht ze zich nu niet laten neerdrukken. Ze had al haar moed en kracht nodig voor wat komen ging. Ze móést al haar krachten verzamelen. Het was een wonderlijke tocht in die prachtige wagen met Hugh aan haar zij de. Ze keek met maar halfziende ogen naar de straten, die zij doorreden: Ba ker Street en St. John's Wood en Re gent's Park met zijn frisse groen. De auto sloeg een zijstraat in, waar acacia's stonden langs het trottoir. Zij stopten voor een groot flatgebouw We zijn er, zei Hugh en hij keek naar haar hand. Ze zag het en trok snel haar hand schoen uit. Vergeef me, zei ze Ik had het vergeten en ze zocht in liet nieuwe tasje naar de ring. Toen ze hem had schoof ze hem snel aan haar vinger. Nu is 't goed, hè? Hij glimlachte, hielp haar uitstappen en ging haar voor, het huis in. Een gro te hal met een reusachtig tapijt en va zen bloemen op de tafels, die hier en daar aan de wanden stonden. Hij bracht haar naar de lift. Ze gingen naar boven. Even huiverde ze. Het was al geen kleinigheid je aanstaande schoonmoeder voor het eerst te bezoe ken als je werkelijk verloofd was. Hoe veel erger was het als je comedie moest spelen! De lift zoemde. Ze zag Hugh naar haar kijken. Zei hij nu maar iets. Maar hij bleef zwijgen. O, als hij maar een en kel woord gezegd had, een enkel woord je van aanmoediging of steun! Maar hij stond zwijgend naar haar te kijken. De lift stopte. Zesde verdieping, sir, zei de jon gen. Ze stapten uit. Aan de overkant van de brede gang was een deur. Die glom zo, dat ze zichzelf er in zagen weerspiegeld. Hier moeten we zijn, zei Hugh en hij haalde zijn sleutelbos uit zijn zak. Ze zag tot haar verwondering dat hij bleek was. Je bent. toch niet zenuwachtig, Hugh? zei ze Wees maar gerust, ik zal mijn best doen. Ik zou verduiveld graag willen, dat het een succes werd, zei hij. Het zou heerlijk zijn als ze er gelukkig door 'werd. Terwijl hij sprak, keek hij haar aan en zag dat haar mond trilde. Hij stak zijn arm door de hare. We moeten elkaar een beetje helpen, zei hij. De deur ging open en ze betraden de hal. Die was niet groot maar geheel in lichte tinten gehouden, met één tafel en een stoel Op de tafel stond een grote schaal met magnolia's, welker geur de hele flat vervulde In een van de kamers sloeg een klok met een zachte, wellui dende klank. Uit een gang verscheen een oude dienstmeid. Ze had een gezicht als een gerimpelde appel en ze glimlachte zo vriendelijk, dat het Jill's hart goed deed want die glimlach was een échte verwel koming. O, mr Hugh. Mevrouw wacht op u. Ze heeft al honderd maal naar u ge vraagd. Dat kan ik begrijpen, Bessie. Jill dacht. Bessie weet er van Mis schien heeft Hugh het haar verteld, maar in ieder geval weet ze er van. Er zijn er dus al vier, die 't weten! En opnieuw sloeg de schrik haar om het hart, want het zou meer dan pijnlijk zijn als dit een geheim werd, dat zij niet kon den houden. Stel je voor, dat de hele wereld het ten slotte te weten kwam! Maarer kon van teruggaan geen kwestie meer zijn. Ze voelde haar han den heet en vochtig en een vreemde dui zeling in haar hoofd. Hierheen, miss, zei Bessie en glim lachte weer. Hugh legde zijn hand op haar arm en gaf een bemoedigend drukje. Het vol gende ogenblik waren zij in een kamer achter de hal. Jill's eerste indruk was die van blauw in verscheidene tinten. Het was een lange, smalle kamer en he lemaal achterin stond een bed en daar zag ze voor de eerste maal mrs. Clare. Ja ze was erg ziek. Moe van het liggen, van de eenzaamheid, van het wachten op 't einde Een aandoenlijk mager, bleek gezicht. Ze was mooi. Noch haar leeftijd noch haar ziekte had haar schoonheid kunnen vernietigen. Het was een schoonheid, die van binnen uit kwam en door haar wegkwijnend li chaam heen straalde als een lichtschijn. Jill bleef enkele seconden zwijgend naar haar kijken en haar hart ging uit tot de arme vrouw. Mrs. Glare richtte zich op. Daar is ze dus! zei ze. En er kwam een blijde glimlach op haar gezicht en. ze begroette Jill niet, stak geen hand uit om de hare te nemen neen ze opende eenvoudig haar ar men. Jill had gevreesd, dat ze critisch zou zijn of hard of gesloten. Ze had geen ogenblik vermoed, dat ze hier 'n vrouw zou vinden, die haar dadelijk omhelzen wilde. En nu dacht ze plotseling aan haar eigen moeder, cue ze zo vroeg ver loren had, en een wonderlijk verlangen overstelpte haar. Ze liep naar het bed, legde er de iris sen op en voelde die moederlijke armen om zich heen. O. mijn lief kind, zei de oude vrouw zacht. Hier heb ik zo vreselijk lang op gewacht. Jill lag nu op haar knieën bij het bed en met die armen om haar heen kreeg ze het gevoel, dat de hele wereld daar buiten, haar onverschillig was. Ze ver gat zelfs bijna, dat Hugh in de kamer was en naar haar stond te kijken en tevreden moest zijn over het welslagen van zijn plan. Zij vergat alles. Mrs. Clare liet haar los. Ik moet je eens goed bekijken, kind je, zei ze. Hugh is erg moeilijk te vol doen en ik wil goed weten, wat voor meisje hem eindelijk heeft kunnen boeien. Zij hield Jill op armlengte en keek haar ernstig aan en toen glimlachte ze weer. Hij heeft een goed oordeel. Het is goed geweest, dat hiizo lang ge wacht heeft. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4