Cjrocn ^warLs Jexeh in het Gang is alles Wie fokte de beste ram Dak werd „nat gemaak" BANAPIRiN jaagt kou en pijn uit Uw body BUITENLANDS FILMMIEUWS WEEKOVERZICHT ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6456 COURANT Uitgave N.V v h. Langeveld De Rooij 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Eurg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank. Postgiro 652- Abonnementsprijs 12,75 per half jaar. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 21 tot 27 Aug. 1950: 10652 kg Garnalen; 7 kg Kabeljouw; 4 kg Rog; 32 kg Schar, 7893 kg Schol; 6 kg Ham; 92 kg Poon, 659 kg Tarbot; 7165 kg Tong 2197 kg Wijting; 1 at. Kreeft, 733 kg Kreukels. NATIONALE ZEEPKISTENRACE TE HUISDUINEN OP 17 SEPT. A.S. Men schriift ons: Voor de tweede maal deze zomer wordt te Huisduinen een ..Zeepkisten Race" gehouden en wel Zondagmiddag 17 Sept. Deze race is weer georganiseerd door de Verenigingen ..Huisduiner Belang", „Mo tor en Automobiel Club" voor Den Hel der en Omstreken en de „Hobby Club", kortweg H.M.H. Wij schrijven ..Nationale Zeepkisten Race". Iedere Hollandse jongen, waar hij ook mag wonen, hetzij in Noord, Oost. Zuid of West Nederland, kan zich geheel vrij, dus zonder inschrijfgeld, laten in schrijven. Dus ook de Texelse jongens. Ons bestuur heeft al menige wedstrijd of beter gezegd, race, bijgewoond in den lande en natuurlijk cok de race op Texel Ook daar hebben we snelle en keurige wagentjes zien rijden, die zeker niet onder doen voor wagens, welke zo hier en daar prijzen wonnen aan het vaste land. Jongens van Texel, coureurs, komt nu naar Huisduinen en verdedig je Texelse kleuren. Groen en Zwart, laat nu geen verstek gaan. Mooie prijzen worden weer beschikbaar gesteld en na tuurlijk moeten de wisselbekers weer verreden worden. Probeert zo'n wissel beker te bemachtigen Deze race zal weer verreden worden in 3 klassen. Twee klassen voor wagen tjes welke aan het reglement voldoen en een vrije klasse. In de laatste klasse ko men bv. wagens op fietswielen en der gelijke Jongens van 10 t.m. 15 jaar kunnen zich melden als deelnemer per briefkaart bij de alg. -secretaris van de Organisatie H.M.H. J. Boon, Zeeweg 7c. Huisduinen. De keuring van de wagens zal 's mor gens plaats vinden en indien niet anders mogelijk één uur voor de start. De baan is uitgestippeld op de Bad huisstraat, vanaf terrein Badhotel, daar zal ook de keuring plaats vinden. Aan- van van de race is vastgesteld om 2 uur 's middags. Toegangsprijzen voor be langstellenden is f 0,35 mcl. belasting en programma. Kinderen 10 cent Coureurs, kijkt je wagen nog eens goed na, vooral je stuurinrichting, hier op wordt zeer nauwkeurig controle uit geoefend Ook je rem moet goed wer ken. Gebruik vooral geen touw! Tot 17 September op het circuit! ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 2 Sept. op om 5,54; onder cm 7,22. Maan: 4 Sept. L.K., 12 Sept. N.M. Hoog water ter rede van Texel: 2 Sept. 0,28 en 0,40. 3 Sept. 0,55 en 1,12. 4 Sept. 1,28 en 1,49. 5 Sept. 2,06 en 2,38. 6 Sept. .3,02 en 3,43. 7 Sept. 4,23 en 5,15. 3 Sept. 5,58 en 6,48. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Bij de behendigheidsrit voor motoren, welke Zaterdag jl. te Oosterend werd gehouden, moest men ook over een wipplank rijden. Hieiboven ziet u de heer A. v.d. Vis en zijn echtgenote, mw. D. v.d- Vis-Vonk in volle actie- Bij de „sensatierit" werd de emmer (vol v/ater) ingeschakeld, welke u aan de rekstok ziet hangen. De onderste foto is genomen tijdens de grasbaanrace. Hier nemen twee deelnemers aan de lichte klasse, de heren W. Koopman vooropen C. Ze gel een bocht. De heer Koopman werd in deze klasse overwinnaar op Wijko, 2. werd de heer Zegel op B.S-A- (Ingebonden mededeling) Last Tan zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. WINKELSLUITING. Sinds gisteren zijn de winkels verplicht Dinsdagsmiddags na 1 uur en 's avonds na 7 uur te sluiten, aldus wordt door de Middenstandsvereniging medegedeeld. (Zie advertentie). Maandag Fokveedag Hieronder volgen nog enkele bijzon derheden omtrent de schapenfokdag, welke Maandag 4 September a.s. door Het Texelsch Schapenstamboek in N H. te Den Burg georganiseerd wordt. De inzenders (met daar achter 't aan- tal nummers) zijn: C. V/. Bakker 1. J. M. Bakker 4. M. C. Bakker 12. W. H. Bakker 1. P. Brans Az. 2. A. Commandeur 1. A. P. Dalmeijer 7. Mw. Dijt 8. Jb. Eelman Gzn 17. R. Eel- man Azn. 7. D. Hin 5 Gebrs. Hin 2. Jb J. Hin 1. Jn. C. Hin 2. P. C. Hin 10. F. R. Keijser 4. H. J. Keijser Dz 1. G.C. Kikkert 16. M. J Kikkert 11. N. Kikkert 9. P. W. Koning Johzn. 1. S. W. Koning Lzn. 6. Gebrs. Koorn 1. Jb. Lap en Zonen 16. Joh. Roeper 18 L. Vermeulen 2. G. J. Veeger 2. C. Verberne 2. P. Verberne 3 K. Zuidewind 2. D. Zuidewind 1. Extra prijzen. Zilveren medaille, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Texel. Deze medaille wordt toegekend aan de beste ram van de fokdag. 3 Premiën \*an elk f 50 voor de 3 beste ramlammeren van de fokdag. uitgeloofd door de drie Texelse Landbouworgani saties. Deze premie wordt uitbetaald aan de eigenaar van de lam, welke hem op de fokdag 1951 wederom toont en ge bruikt heeft op Texel. In 1949 behaalden de rammen: 5591/3752 eig. P. Kistemaker, Abbe- kerk', 5652/3942 eig. M. C. Bakker, Den Hoorn; /3956 van P. C. Hin, Spang, verkocht naar Frankrijk de premiën ad f 50,—. Een zilveren wisselbeker, uitgeloofd door TESO voor de beste 1-j. geregi streerde ram op Texel geboren. De be ker wordt 't eigendom van degene, die na 1945 in de rubriek 1-j. rammen het eerst tweemaal achtereen of driemaal in totaal de le prijs heeft behaald. De beker werd gewonnen: In 1946 door Gebr Boersen, Ooster end met ram J v. nr. 5476F. In 1947 door P. C. Hin, Spang, met ram F 4665. In '48 door G. C. Kikkert, de Westen, met ram F 5012. In 1949 door P. C. Hin, Spang, met ram F 5266. Een zilveren wisselbeker, uitgeloofd door Het Texelsch Schapenstamboek voor het beste schaap met 2 ram-lamme- In Australië, Canada, Amerika, Indo nesië, West-Indie en Zuid-Amerika, ja, waar tref je ze niet aan onze vroegere plaatsgenoten? Texelaars in den vreem de? Ze zijn uit de haven van Oudeschild weggestoomd om elders aan de slag te gaan. Als stuurlieden, als boeren, als on derwijzers, als bouwvakarbeiders en zo voort. Van bouwvakaibeiders gesproken! In Zuid-Afrika werd dezer dagen een klein feestje gevierd in het stadje Har- rismith, gelegen in de Oranje-Vrijstaat. Een feestje, dat wij in Holland en op Texel dus ook, „pannebier" noemen, u weet wel als zo'n groene tak op het dak wordt geplant. Dan nadert het gebouw zijn voltooiing. In Afrika spreken ze in dat geval van „het dak word „nat" ge- maak". En onder de titel „Dak word „Nat" gemaak" troffen wij in een Zuid- Afrikaans blad het volgende artikeltje aan: GESELLIGE PARTYTJIE IN POLISIEKANTOOR Dinsdagaand was heelwat persone be staande uit personeellede van die Polisie, die Magistraatshof, die Poskantoor, die P. W.D. en andere gaste van Mnre Graaf en de Waal, (onze vroegere plaatsgenoten Jb. Graaf en Siem de Waal) die bou- meesters wat tans die bou van die nuwe polisiekantoor bestuur. Die hoofdsprekers was Mnre de Waal en Graaf, beide van wie gewaar gemaak het van die pragtige samewerking, vriendskap en hulp wat hulle deurgaans van die polisie en die magistraatskantoor staf ontvang het. Daarop het Luit N. J. Grobler B.O.S.A. Polisie, Harrismith geantwoord namens die polisie en op sy beurt verklaar dat die vriendskap gladnie eensydig is nie, want vandat „hierdie Hollanders hier begin bou het" het hulle lekker saam- gewerk en almal bewonder die pragtige werk wat huile verrig. Ander van die vernaamste sprekers was Mnre J. J. Sny- man en P. J. Kiliau namens die Magi- straatspersoneel, Mnr Thomson, hoofdin- spekteur van die P.W.D. en heelwat an dere. Gedurende die funksie, waa?'aan almal met de grootste genoet deelgeneem het, is lekkernye verskaf (en natuurlik iets waarmee dit afgespoel kon word) en BLIKSEMINSLAG IN BOMEN. In verschillende bladen en periodieken is onlangs een bericht verschenen, dat o.m. tot doel heeft te waarschuwen tegen het behoud van bomen in grasland, om dat deze bij onweer bij voorkeur door de bliksem zouden worden getroffen, waar door het onder bomen schuilende vee zou kunnen worden gedood. Voorts vermeldt het bericht, dat in één jaar tijd, ruim 100 runderen en 20 paarden door blik seminslag werden gedood en het raadt de veehouders aan onverwijld alle bomen in het grasland op te ruimen. In verband hiermede vestigt het Staatsbosbeheer er de aandacht op, dat lang niet alle houtsoorten door de blik sem worden getroffen en dat dit bij de beuk vrijwel nooit en bij andere hout soorten, bv. de paardenkastanje en de linde, in mindere mate voorkomt. Bo vendien gaat er van bedoelde bomen een gunstige werking uit met betrekking tot het geven van schaduw en beschut ting aan het vee. Dit bevordert de ge zondheid van het vee, hetgeen o.a. tot uiting komt in een grotere melkproduc tie. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat in het algemeen voor het vellen van bomen een kapvergunning nodig is, zodat niet zonder meer tot het kappen van bomen mag worden overge gaan. (Ingezonden mededeling). hulp bij 41 I f verkoudheid voor Va- der, Moeder en kiod. ren. De beker wordt het eigendom van degene, die hem driemaal heeft gewon nen. Voor de eerste maal gewonnen door F. C. Hin, met de ooi 44327. Ereprijzen. Kampioensgroep ooien Reserve kampioensgroep ooien. Kampioen ram Reserve kampioen ram. Geldprijzen. Deze worden uitgeloofd door Het Texelsch Schapenstamboek in Noord- Holland. le prijs ten hoogste f 10; 2e prijs ten hoogste f 7,50, 3e prijs ten hoog ste f 5,te verdelen door de jury. De jury bestaat voor de diverse ru brieken bijna steeds uit een jury-lid, woonachtig buiten Texel en twee, woon achtig op Texel, waarvan een is aange wezen door de Vereniging van Oud leerlingen der Lagere Landbouwschool te Den Burg. Evenals vorige jaren stelt het gemeen tebestuur van Texel het marktterrein gratis beschikbaar en zorgt tevens voor de plaatsing der hokken. PARKEERVERBOD. Burgemeester en Wethouders van Texel vestigen er nogmaals de aandacht op, dat het tijdens de marktdagen te Den Burg verboden is op de Groeneplaats, de Vis markt en het ter plaatse aangegeven ge deelte van de Binnenburg een motorrij tuig te parkeren. Texel. 31 Augustus 1950. Burgem. en Wethouders voornoemd, De loco-burgemeester, S. DE WAARD. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. ONDERSCHEIDINGEN Aan A. Vlaming, Kerkplein 8 Ooster end en J. v.d. Vliet. Haffelderweg 4 te Den Burg is uitgereikt het Kruis voor Oorlog en Vrede. DE HEER P. BOSSEN OVERLEDEN De heer P. Bossen, die van 1914 tot 1924 Directeur was van onze Zeevaart school, is Dinsdag op ruim 91-jarige leeftijd in „Huize Westerlicht" te Alk maar overleden. De heer Bossen werd na zijn diensttijd bij de marine directeur van de Zeevaart school op Vlieland, daarna was hij 12 Vz jaar directeur van de Zeevaartschool te Delftzijl om vervolgens, op verzoek, een betrekking als leraar aan de Kweek school voor zeevaart te Amsterdam aan te nemen. Hij werkte dertien jaar in de hoofd stad, waarna hij benoemd werd tot di recteur van de zeevaartschool op Texel, waar hij tien jaar, tol zijn pensionnering bleef. Er zijn van zijn hand vele publicaties verschenen op het gebied van de zee vaart en het onderwijs. Na zijn pensi onnering heeft hij de pen nog regelmatig gehanteerd. Zo is er een „Kroniek van Hoogwoud" zijn geboortegrond, van zijn hand verschenen. De crematie heeft gisteren te Wester- veld plaats gehad. deurgaans het Mnr de Waal met sy prag tige stem die aanwesiges vergas. Almal was spyt toe hierdie funksie so- wat om half nege tot 'n einde gekom het en almal het die hoop gekoester dat hier die firma ook ander kontrakte in Harri smith sou kry... vernaam as die dak op ieder keer go gesellig natgemaak gaan word. Namens hul gaste bedank ons ook hierdie twee „lekkér kerels" en hul am- bagsmanne vir die hcerlike tvdjie wat ons saam deurgemaak het. „HET GEVAL GOUZENKO". Het verhaal van een opdracht, die moest worden volvoerd in de duistere onderwereld van spionnage en interna tionale intriguevan orders, welke ten koste van alles en iedereen moesten worden uitgevoerden van uitdaging .en van angst.Het is net aangrij pende verhaal van het grootste spionna- gecomplot dezer eeuw! „Het Vrije Volk": .een film, die ver boven de middelmaat uitsteekt. „De Linie":.ongewoon beklemmende film. „Nieuwsblad van het Noorden: Deze op historische gronden berustende film heeft stof te over om 'n uitermate span nend verhaal vol sfeer te geven. „Maas- en Roerbode" Een spannende en bewo gen film. „De Stem", Breda: Gezien de actualiteit en kwaliteit van deze film mag niemand verzuimen deze rolprent te gaan zien. „MR. BELVEDERE LOOPT COLLEGE". Lynn Belvedere, de auteur, wil zich als eerste-jaars student laten inschrijven aan de Clemens-Universiteit, teneinde de prijs te kunnen opeisen waarmede zijn roman bekroond is. Deze wordt nl. al leen uitgereikt, indien de winnaar een academische graad bezit. Belvedere wil z'n graad in een jaar halen en na een brillant afgelegd toelatingsexamen wordt hij ingeschreven, onder voorwaarde, dat hij z'n verblijf aan de universiteit niet zal uitbuiten tot reclame voor zichzelf. Dat belooft hij, en het is dan ook vol strekt niet zijn schuld, dat de voorwaar de niet vervuld wordt. „Algem. Handelsblad": Wij hebben hem graag terugzien. „De Tijd": Ple zierige uren kan men doorbrengen in Tuschinski, waar alles draait om Cliffton Webb. Dit vermaak kan jong en oud worden aanbevolen. „Het Parool": ....als ge bijgeval de zeer komische man nog nooit aanschouwd hebt, moet ge deze kans in geen geval voorbij laten gaan. Neerlands Nieuws. O.a.: Z.K.H. Prins Bernhard neemt deel aan concours hippique in Den Haag. De Sneker zeilweek 1950. Lucht vaartkamp op de „Paalberg" bij Ermelo. De strijd legen de internationale valse munterij. Buitenlands Nieuws. O.a.: De oorlog in Korea. Luik Begra fenis van de demonstratie-slachtoffers. Bosbrand aan de Cote d'Azur. Tour de France. De kwestie Formosa, die ook op inter nationaal politiek gebied al zoveel stof heeft doen opwaaien, heeft nu ook ge leid tot een botsing tussen de Ameri kaanse regering en de opperbevelhebber in Japan en Korea, generaal MacArthur. Toen president Truman eind Juni het besluit nam Korea te verdedigen, voeg de hij daaraan toe de neutralisering van Formosa, het grote eiland op 1100 km. ten zuiden van Korea en op 150 km. uit de Chinese kust, dat voor de oorlog Ja pans grondgebied was, maar nu het laat ste bolwerk is geworden van het natio nalistische regime van Tsjiang Kai-sjek. Hij stelde het eiland, over welks toe komstige status nog bij het vredesver drag met Japan beslist moest worden, al was 't gedurende de oorlog aan Tsjiangs China toegezegd, onder bescherming van de Amerikaanse vloot, een daad, die vooral in Engeland, dat het communis tische regime erkend had, op veel critiek stuitte, daar het gevaar niet denkbeeldig was, dat deze politiek zou leiden tot een verdere vervreemding van communis tisch China van de V/estelijke wereld en mogelijkerwijs een oorlog tussen rood China en de Ver. Staten ten gevolge zou hebben. Of het zover zal komen hangt evenwel voor een groot deel van Stalin af. Wil deze een oorlog tussen China en de V.S. uitlokken, dan zou Formosa een mooie aanleiding zijn, doch men mag niet uit 't oog verliezen dat dit niet zijn enige kans is. Ingrijpen van Cnina in de strijd in Korea zou dezelfde uitwerking hebben evenals te openlijke steun van de cummumsten aan de Viet-minh in Frans Indo-China Er zijn berichten over de aankomst van Chinese legers aan de N. Koreaanse grens (sommigen spreken al van Chinese legers in Zuid-Korea, die evenwel niet aan de strijd deelnemen, maar dit kunnen gaan doen, als het getij keert) en de Fransen hebben melding ge maakt van een verdrag tot hulp tussen China en de Viet-minh. Moet men uit de ze berichten opmaken, dat nieuwe ver wikkelingen te verwachten zijn? Dat is niet noodzakelijk. Paraatheid om kansen te grijpen, kan evengoed voorzitten. Over de verwikkelingen wordt te Mos kou beslist en de politiek van het Krem lin is de onzekerste factor bij de beoor deling Slechts de tijd zal ook kunnen leren of Truman met Formosa een fout heeft be gaan. Hoewel er goed propaganda-mate- riaal voor de communisten in zit, gelo ven wij, dat het besluit onvermijdelijk was, hetgeen nog tot uiting komt in wat men al de affaire-MacArthur is gaan noemen. MacArthur had een boodschap gericht tot het congres van oorlogsvete ranen te Chicago, waarin hij een over zicht gaf van de militaire toestand in de Stille Oceaan en waarin hij wees op het belang van Formosa in Amerikaanse of bevriende handen. De verovering van Fomosa door de vijand zou een bres in de Amerikaanse verdedigingslinie in het Verre Oosten vormen. En, aldus zijn me ning, als deze linie niet gehandhaafd zou worden, zou oorlog onvermijdelijk zijn. Toen Truman de boodschap, die nog niet voorgelezen was, in handen kreeg, gaf hij MacArthur bevel haar in te trek ken. Daar de pers er echter reeds beslag op had weten te leggen, viel hier met een doofpot niets meer te bereiken. MacArthur wil uit militaire overwe gingen verder gaan dan Washington. Hij is realist en acht een bezetting door de Amerikanen wenselijk. Washington, ge plaagd door allerlei politieke overwegin gen van groot of klein gewicht, wil blij- van aansturen op neutralisering van Formosa. Truman heeft dan ook prompt op MacArthurs boodschap gereageerd door in een brief aan Austin, de verte genwoordiger van de Ver. Staten in de Veiligheidsraad, nogmaals het stand punt aan te geven, dat hij deze Vrijdag in de Raad had ingenomen, nl. een wel kom heten van een onderzoek van de Ver. Naties inzake Formosa, vooral na tuurlijk om Azië en met name India niet voor het hoofd te stoten. Het is weer de oude strijdvraag om de voorrang van de militaire op de politie ke overwegingen, waarbij men wel door drongen moet zijn van het feit, dat poli tieke overwegingen zonder militaire kracht weinig gewicht in de schaal leg gen bij de huidige zuivere machtspoli tiek, al wordt daar dan een ideologisch sausje over gegoten. Men moet in dezelf de taal denken als de tegenstander, in de taal van de kracht, wil het niet tot rampspoedige gevolgen komen. Daarom is er ongetwijfeld veel te zeggen voor MacArthurs zienswijze, mits, en daarbij komen wij op de politieke overwegingen, die bij moeten dragen tot het succes van de militaire visie, mits men de voor waarden kan scheppen, waardoor de be trokken volkeren gevoelen, dat ook hun zaak op het spel staat, dat ook zij beho ren tot de verbonden volkeren, die strij den voor de vrijheid. Een politiek dus van vechten en saneren, zoals de Nieuwe Rotterdamse Courant enige tijd geleden schreef, want dat er in de niet-commu- nistische landen in Azië gesaneerd moet worden, daar zijn alle deskundigen het (Vervolg pagina 2, 1ste kolom.)

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1