Cjrom ZwartsJexels in het harL, „Bijenhouden is een interessante sport, maar de suiker (voedsel voor de bijen) moest niet zo duur zijn" Onze Jeugcl vierde feest ■WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1950 Itexe 63e JAARGANG. No. 6459 COURANT Uitgave N.V- v-h. Langeveld DeRooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coop. Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs f2,75 per half jaar. Texelse imker verklaarde Maandag hebben de Texelse imkers hun bijenvolken van de heide gehaald, het seizoen is voorbij. De heer P. Zijm, een der 68 Texelse leden van de Algemene vereniging tot bevordering van de Bijenteelt, heeft ons Vrijdagmiddag jl. enkele bijzonderheden verteld over de Texelse bijenteelt gedu rende het afgelopen jaar. Ik verwacht 7.o zei hij, dat de heidedracht zelf vrij goed is geweest, maar de opbrengst van het gehele jaar ligt beneden normaal. De bijenteelt is de laatste twee jaren op Texel met geldelijk verlies gepaard ge gaan, het klimaat heeft nl. niet meege werkt. De klaverhoning hebben wij ge mist. Er was deze zomer wel veel klaver, maar klaverhoning kan allen geoogst worden bij een temperatuur van min stens 20 graden. Hier merkten wij op, dat gedurende de laatste halve eeuw alleen de zomers van 1917 en 1947 een gemiddeld hogere temperatuur hebben gegeven dan zomer 1950, maar de heer Zijm vervolgde: Op ae Waddeneilanden is de temperatuur altijd lager dan in het centrum van ons land, dat scheelt zeker 3-4 graden. Voor koolzaad en heide kun nen wij, bijenhouders, met minder warmte volstaan, maar in ieder geval heb je ook voor de oogst van heide- en koolzaadhoning mooi vliegweer nodig, liefst zonder wind en op Texel staat al tijd meer wind dan aan het vasteland. U sprak over eer. financieel nadeel. Ja, maar de echte imker beschouwt het houden van bijen als een sport. Hierna bespraken wij een aritkel, dat de voorlichtingsdienst van het ministerie van L., V. en V. ons had toegezonden. Daarin stond: „Het aantal in ons land aanwezige bijenvolken bedroeg bij de in 1946 gehouden telling ruim 166,000 te gen een vooroorlogs gemiddelde van 40,000. Het aantal bijenvolken is sedert 1946 vermoedelijk niet veel gewijzigd. De enorme toeneming van bijenvolken met ca. 415 pet. is mede te danken aan de voortschrijdende uitbreiding van het met nectarbloemen beteelde areaal, zo als fruit en koolzaad. De meest gevraag de Nederlandse honing is de heide-raat- homng, waarvan de productie helaas daalt tengevolge van de vermindering van het aantal goede heidevelden". De heer Zijm moest opmerken, dat er op ons eiland geer aithans na- I genoeg geen koolzaad meer verbouwd i wordt. De oppervlakte heide is de laat- j ste jaren echter gelijk gebleven. Als de prijs van de honing niet hoger i wordt en de bijensuiker waarmede de bijen door de winter worden geholpen zo duur blijft, zal menig bijenhouder zijn korven op zolder zetten. In 1938 betaal den wij, aldus de heer Zijm, 12 tot 14 cent per kg., nu 43 cent. Tenslotte vernamen we nog, dat de heide zich keurig neeft hersteld van de enorme vorstschade, welke haar 3 jaar geleden werd toegebracht. Minstens driekwart van de heide was bevroren, het heeft 2 jaar geduurd eer ze weer op peil was: dit jaar heeft de heide weer best gebloeid, maar ten aanzien van de honingoogst had het weer wel beter ge kund! Hieronder laten wij nog enkele bij zonderheden uit genoemd artikel volgen: Op een jaarlijks productiegemiddelde van ca. 10 kg. honing per volk, bedraagt de totale binnenlandse opbrengst naar schatting 1660 ton. Hoewel deze gemid delde productie per volk in ons land laag is, vergeleken bij landen als Chili en Cu ba, is de Nederlandse honing prima van kwaliteit en bij uitstek geschikt voor di recte consumptie. Het uitermate grote kwaliteitsverschil komt niet sterker naar voren dan in de exportprijs, welke ruim tweemaal de prijs bedraagt van de in Nederland ingevoerde honing. Import- honing wordt hier te lande vnl. voor verwerking in koekfabrieken en andere industrieën gebruikt Zoals uit onderstaande, door het C.B S. verstrekte cijfers blijkt, geeft het jaar 1949 een uitvoer van honing te zien, zo hoog als tevoren niet is bereikt. (in 1000 1936 1937 1938 1939 1947 1948 1949 kg.) Invoer 4492 4873 5113 6268 47 81 263 Uitvoer 10 20 24 18 108 Verreweg de grootste afnemer van onze natuurhoning was verleden jaar Duitsland voor 96 ton, waarop Frank rijk met 9 ton volgde. De nijvere volk jes der bijen leverden door de honing- export, tezamen met de uitvoer van vol ken in kasten of kerven, ruim 335,000 gulden aan deviezen op. De grootste af nemer van bijenvolken was het Ver enigd Koninkrijk met 1115 stuks. Chili nam in 1949 de eerste plaats in onder de leveranciers aan ons land van natuurhoning, terwijl Suriname ruim 22 pet. van de totale import voor zijn reke ning nam. AFSLUITING WADDENZEE VOOR MOSSEL- EN OESTERVANGST. Bij beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning is tot nader te bepalen datum een gedeelte van de Waddenzee afgesloten voor de vangst op mosselen, oesters en wulken. In bijzondere gevallen kan ont heffing worden verleend. Het afgesloten zeegebied wordt in het Zuiden begrensd door de afsluitdijk en in het Westen door een denkbeeldige lijn gaande van het nieuwe havenhoofd te Nieuwediep, via de RZHS gasboei van Texelstroom Malzwin naar de Oostelijke mijlpaal van het Horntje op Texel. VOORDRACHT JAN P. STRIJBOS. Jan P. Stnjbos hoopt morgen in Hotel Texel een voodrachtavond met kleuren films te houden: vóór de pauze gaan wij met de Willem Barendsz ter Walvis vangst en na de pauze gaan wij ons ei land verkennen, met name de vogelwe reld, waarin de heer Strijbos zo goed thuis is. Zijn kleurenfilms zijn uitste kend. We zullen vele schone plekjes van Texel op het witte doek zien, zoals de Slufter, de Schorren, Waalenburg, de Muyen, de Westerduinen, de Bollenka- mer (bij het Noordvlak) enz. De heer Strijbos is niet alleen een kundig cine ast, maar tevens een boeiend, geestig cau seur. Wie hem reeds gehoord heeft en zijn films heelt gezien, zal zeker van de partij willen zijn. De entrée bedraagt slechts 50 cent. HET LAATSTE ZOMERCONCERT. Het laatste zomerconcert werd door een behoorlijk aantal personen bijge woond. „Excelsior" opende dit concert precies op tijd (kwart over acht) met de pittige mars Promenade. Ieder van de 4 deelnemende corpsen speelde 4 num mers en de klok wees dan ook reeds half 11 toen de rier corpsen zich opstelden om het concert met twee gezamenlijk te spelen marsanlte besluiten. Dat gaf een uitnemend effect, de muziek van vier corpsen. „Fijn, dat dit op Texel mogelijk is", zo zei een enthousiaste bezoeker, die het, als zovelen, jammer vindt, dat de corpsen eigenlijk allemaal te klein zijn. Maar één corps op Texel is practisch niet te verwezenlijken, daarvoor zijn de af standen nu eenmaal te groot en de repe tities zouden nog minder goed bezocht worden, vrezen wij En anderszins is een eigen corps voor Den Burg, Oosterend, Den Hoorn en Oost een rijk bezit, één groot cotds zou stellig niet zo veel activiteit aan de dag kunnen leggen als de thans bestaande ensembles, die zich alom (bij jubilea, festiviteiten, enz.), laten horen. Bij gebeurtenissen, welke geheel Texel omvatten, zoals bv. de in stallatie van de nieuwe burgemeester, zou het de overweging waard zijn, de 4 corpsen tot één corps aaneen te smeden Men beproeve dit eens! TEXELSE MARKT. Den Burg, 11 Sept. 1950. Aangevoerd: 90 lammeren f 40-f55. 45 schapen f 85- f 100. 21 rammen f 90-f 175. 18 graskal veren f 275-f 320. 17 pinken f 380-f 425. 4 koeien f 700-f 900. 32 biggen f 55-f 75. GESLAAGD. De heer P. Rozendaal, Het Noorden, deed te Utrecht met goed gevolg exa men (theoretisch gedeelte) voor het di ploma Rij kspl aim vee-selecteur. Hij werd opgeleid door Ir. Bos, te Alkmaar. MOOIE PRESTATIE. Zaterdagochtend om 8,50 uur startten elf Texelse motorrijders te Den Helder om deel te nemen aan de zgn. Sterrit, welke was uitgeschreven door de jubile rende Wieringermeer. De heren Jn. Trap, W. Koopman en Jn. Drijver, allen uit Oosterend, maakten een rit van 315 km. over Den Oever, Wieringermeer, Scha- gen, H.-Hugowaard, Alkmaar, Bever wijk, Haarlem, Amsterdam, Edam, Me- demblik, Middenmeer, waar men om 4,40 arriveerde. De heer C. Moojen maakte een eveneens geslaagde rit van 100 Ion. Zeven Texelaars vielen uit. Wij stellen u voor: de oudere ram F 4687 van de heer P. C. Hin, uit Spang, die het praedicaat „de beste ram van de lokvee dag" verwierf- Hij kreeg bovendien de zilveren medaille, welke de N.V. TESO had uitgeloofd. Gis teren heeft deze ram ook deelgenomen aan de Tentoonstelling te Den Bosch. Wij zijn benieuwd hoe hij het daar afgebracht heeft! VERGUNNINGEN. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken, kantoor Alkmaar, is aan E. Medema vergunning verleend tot uit oefening van een kleinhandel in tabak in het perceel: Kerkstiaat 16 te Oosterend. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken is aan D. de Jong vergunning verleend tot uitoefening van een brood- banketbedrijf in het perceel Kogerstraat 44 te Den Burg. OUDEN VAN DAGEN MAAKTEN EEN FIJNE TOCHT. Zondag jl. hebben de ouden van dagen van Oudeschild weei de traditionele tocht over het eiland gemaakt. Met twee bussen en een aantal luxe wagens ver trok het gezelschap om half 2 en om half 7 arriveerde men weer op de plats van bestemming. Via Den Burg werd naar de Dennen gereden, waar het Museum werd bezocht. De meesten hadden dit nog nooit gezien en de belangstelling was dan ook zeer groot. Vervolgens ging het naar De Koog, waar in het Badhotel een kop thee werd gedronken, door de heer Van Twisk gratis aangeboden. Van De Koog via de Postweg naar De Cocks- dorp, waar koffie gedronken werd, met gebak, gratis aangeboden door bakkerij De Hoop en bakkerij Dros, wat de oudjes zich goed lieten smaken. Over Oosterend cn De Waal ging net toen weer op Den Burg aan en vervolgens via Doolhof naar Oudeschild, waar men in de beste stemming arriveerde. Onder vrolijk ge zang werd nog een rondje door Oude schild gereden. Het weer had beter kun nen zijn, maar de stemming werd er geen ogenblik door bedorven. De feestcommissie heeft een groot aan tal mensen weer een plezierige middag bezorgd, waarvoor een woord van lof zeker op zijn plaats is, evenals aan allen die door het beschikbaar stellen van au to's of versnaperingen aan het welslagen van de tocht hebben medegewerkt. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het Consultatiebureau voor Zuigelin gen houdt vandaag 13 Septembei weer zitting. Voor buiten Den Burg van half twee tot half drie en voor Den Burg van drie tot vier uur SELECTIE VAN PLUIMVEE. In Wormerveer wordt binnenkort een cursus gegeven in het selecteren van pluimvee. Wie hieraan willen deelnemen verwijzen wij naar de adv. van de Coop. P.T.V. Texel in vorig nummer. RUITEN VERBRIJZELD. De kotter TX 32, van de heer P. Vla ming Pzn., werd in de nacht van Don derdag op Vrijdag op de Noordzee door storm overvallen. Bij een der hevige slortzeeen sloeg het water met zulk een kracht legen de stuurhut, dat alle ruiten verbrijzeld werden. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. „DE STEM DES VOLKS" AFDELING TEXEL. Zaterdagavond a.s. komt als gast van „Onze Stem'de afd. Koog-Zaandijk, sa men met ons een concert geven in het Park. Het wordt een avond van onze op gewekte arbeideiszang vermengd met mooie neutrale zangnummers, terwijl als grote bijzonderheid Mevr. Jo Hekkert v. Eijsden, de bekende radio-zangeres, ons haar prachtige Hollandse lied zal bren gen, gekleed in haar Oud-Zaans costuum. We weten dat er grote belangstelling bestaat voor de verrichtingen van onze zangvereniging en we vertrouwen dat deze belangstelling door een groot aan tal bezoekers tot uitdrukking komt. Gaarne verwijzen we naar de adv. el ders in dit blad. Aan onze leden delen wij mede, dat deze week op Donderdagavond gerepe teerd wordt, als steeds in de Ulo-school, waar vooral nu ieder lid aanwezig moet zijn. D. fr 'V .s Hierboven de drie eersteprijswinnaars van het bloemencorso, dat Woens dag 6 Sept. te Den Burg werd gehouden. Van links naar rechts: Tineke Oele met haar scheepje; Jan Aris v.d. Slikke met zijn molen en Reijer Huisman Un met zijn versierde auioped. Wie hoog klimt, valt laag, zegt het spreekwoord. De jongens en meis jes, die Woensdag deelnamen aan de hinderniswedstrijden te Den Burg moesten over dit hoge hek klimmen. Gelukkig is er niet een gevallen enhet hek lijkt eigenlijk hoger dan het in werkelijkheid is, want wij hadden ons fototoestel in het gras gezet, toen wij deze opname maakten! FOKVEE- EN K.I. JONGVEEDAG. Voor de op Dinsdag 19 Sept. a.s. te houden Fokvee- en K. I. Jongveedag, welke wordt georganiseerd door de Rundvee Fokvereniging in samenwer king met de Vereniging voor K.I., blijkt zeer veel belangstelling te bestaaan. Bijna 400 runderen zijn hiervoor opge geven en door de besturen zijn dan ook een 4-tal keuringscommissies geformeerd bestaande uit deskundigen van de vaste wal, die de dieren zullen beoordelen. Door verschillende verenigingen op land bouwgebied en firma's zijn medailles be schikbaar gesield voor de eerste prijs winnaars in de verschillende rubrieken, terwijl voor de beste groep van I eige naar een wisselbeker is uitgeloofd. Wij mogen dan ook verwachten, dat deze dag voor de Texelse rundveefekkerij een zeer belangrijke zal zijn en grote belang stelling zal genieten van alle Texelse veehouders. BALLONRACE. De heer P. Hoogerheide, Oudeschild, vond Maandag een ballonnetje, dat blij kens de aangehechte label door de Royal Air Force Association te Lancaster, En geland, was opgelaten. De (volledig in gevulde) label is door de vinder terug gezonden. De winnaar van deze wed strijd wint 1. RECORDHOUDER? Jan Kok, Kogerstraat, Den Burg, vond op het strand bij De Koog een fles met een briefje erin, dat bij de Engelse kust door een Engelsman in zee was gegooid. Jan heeft in totaal al zes maal een fles met briefje gevonden. Eens vond hij in een hoek, gevormd door een duin en een bunker, twee flessen op nauwelijks een meter van elkaar. Die flessen waren door militairen in de Golf van Biskaye over boord geworpen De andere flessen waren resp. in de Theems en voor dc Noorse kust gepost. DRIEWIELDE KAR TE WATER. Door het losschieten van de evenaar reed een met graan beladen driewielde kar van de heer C. Boersen, Zevenhui zen, Zaterdagochtend van een afrit in de Noorderdijk met gang te water. Het zoontje Kees van de heer Boersen zat op de kar, die onderste boven in het Kanaal terecht kwam Wonder boven wonder kwam het ventje met de schrik (en een nat pak) vrij. De paarden koetsier was de heer G. Munter bleven kalm staan. JAN P. STRIJBOS IN DE COCKSDORP Jan P. Strijbos treedt Maandag 18 Sep tember a.s. in het Iierv. Verenigingsge bouw te De Cocksdorp op. Hij heeft twee interessante onderwerpen op het pro gramma geplaatst, nl. „Met de Willem Barendsz ter walvisvangst" en „Texel, het vogeleiland". Zijn causerie hoe vlot spreekt hij! zal -worden geïl lustreerd door uitstekende kleurenfilms. Lachende gezichtjes, oogjes met lichtjes Zo kon u ze bij tientallen zien- De jongens en de meisjes, die dongen naar prijsjes. Kees, Rein, Toosje en Lien. Wat hebben ze genoten, de kleintjes en de groten, Wat deden ze verschrikk'lijk hun best! Het feest was toch maar keurig, alles even fleurig. En de zon die deed de rest. Allen even kv/iek, in d' optocht achter de muziek. Zag men ze door de straten manoeu vreren, Met hun versierde autoped, wat hadden ze een pret, Al in hun feestelijke kleren. Lang zullen ze nog denken, aan de pret en de geschenken. Ze vonden het een reuzedag! Wij zeggen nu Tot volgend jaar", tot heel die grote kinderschaar. Die ons vergastte met haar gulle lach. R.B. JAARVERGADERING DAMCLUB TEXEL. Vrijdag 8 Sept. was Damclub Texel in jaarvergadering bijeen. Mede door het minder gunstige weer waren slechts 17 leden aanwezig, die door de voorzitter, de heer G. Dros, hartelijk werden ver welkomd. Uit het jaarverslag stippen wij aan, het vertrek van de heer Steenhuis naar Meppel, een verlies aat nog steeds door alle leden wordt gevoeld; het fraaie suc ces van de heer Dijker door kampioen van N.-H. Noorderkwartier te worden; de goede resultaten van het le tiental in de afgelopen competitie, het bezoek van Wereldkampioen Roozenburg. Het ledental was iets gedaald en bedraagt thans 30. Het bestuur hoopt echter nog op enige versterking. Zoals uit het verslag van de penning meester bleek, was* de financiële toe stand zeer gezond. Na verslag van de kascommissie werd hem dan ook dank gebracht voor zijn goed beheer. De onderlinge clubcompetitie leverde met veel stof op en een wijziging in de promotie-degradatie werd aanvaard. Bij de bestuursverkiezing werden de heren G. Dros en H. Gomes herkozen, terwijl de heer A. v.d Slikke zich terug trok. In zijn plaats werd gekozen de heer J. Kikkert. In verband met het a.s. 25-jarig be staan van Damclub Texel werd een feestcommissie gevoimd. Als leden wer den benoemd de heren. P. Kooi, Joh. D. Bakker, Nic. de Graaf J. Kikkert en G. Dros. Tijdens de rondvraag werd besloten om pogingen in het werk te stellen tot oprichting van een afdeling voor de jeugd. Jeugdige dammers worden harte lijk uitgenodigd zich aan te melden bij het bestuur. Enige leden vroegen meer bekendheid te geven aan wedstrijden en meer publi catie in de courant. Met dank voor de aangename bespre kingen, sloot de voorzitter hierna de ver gadering.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1