De br bi amen. auwen Buitenlandse rassen werden door het Texelse schaap teruggedrongen Percentage stamboekdieren is nog gering ONDERSCHEIDEN. „1920-1949, Trouw en Toewijding Zr. A. L. Meijer". Dat stond op de fraaie me daille, welke prof. dr. J. H. Tuntler, voorzitter van de Alg. Ned. Ver. het Groene Kruis dezer dagen te Alkmaar heeft uitgereikt ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van Het Witte Kruis. Het was erg jammer, dat Zuster A. L. Meijer wegens ziekte niet aanwezig kon zijn de medaille werd haar op Texel overhandigd door de voorzitter van de afd. Texel van het Witte Kruis, de heer J. C. Rab want het was daar in Alk maar een groot feest, waarbij alle eer werd bewezen aan hen, door wier toe wijding deze belangrijke organisatie op het gebied van de Volksgezondheid zulk een goede naam heeft verworven. tal van sprekers voerden het woord. De Staatssecretaris, dr. Muntendam, wees er op, hoe hier reeds lang gewerkt wordt aan de gedachten en doelstellin gen, die de na de Tweede Wereldoorlog opgerichte Wereld Gezondheidsorganisa tie eveneens tracht na te streven. Als ons land zich verheugt in het laagste sterftecijfer, ook dat voor de zuigelingen en de tbc, is dat aan het werk van de kruisverenigingen mede te danken. De Commissaris van de Koningin wees op het prachtig symbool van de Vereniging: het kruis. Wie dit symbool kiest, wie daaronder werkt, kiest de weg van zelf opoffering, van zichzelf wegcijferen, al dus spreker. WIE ZIJN DE WINNAARS? Ter gelegenheid van de feestweek te Den Burg organiseerde Slagerij Pere boom een iedereen-raadt-mee-wedstrijd. De le prijs, een rollade, viel op nr. 189, de 2e prijs op nr. 257, ook een rollade, en de 3e prijs op nr. 188, 2 pond gesmol ten vet. UIT INDONESIË. In Hotel-Pension Eelman, Emmalaan, Den Burg, logeren thans acht uit Indone sië gerepatrieerde gezinnen, in totaal 40 personen. Het betreft hier gezinnen van voormalige KNIL-officieren en onder officieren. Zij kwamen door bemiddeling van het Bureau voor Volkshuisvesting op Texel en blijven hier tot omstreeks April. Dan hoopt de regering hun elders aan woongelegenheid te kunnen helpen, aldus deelde de heer Eelman ons mede. MEVR. A. VAN HEERWAARDEN-DE PORTO WON DE HOOFDPRIJS. De hoofdprijs vijftig gulden van cte etalage-fouten-wedstrijd is gewonnen aoor mevrouw A. van Heerwaarden-de Porto, Weverstraat 37. Zij had niet één fout gemaakt. De 2de prijs f 25,werd gewonnen door de heei C. Merkx, Schil- dereind 53, (3 fouten). De overige win naars waren: D. Huizinga, Schildereinde 66, f 7,50. Wed. A .de Visser, Schildereinde 17, f 7,50. Lia de Jong, Waalderstraat 22, f7,50. A. Huizinga, Schildereinde 61, f 2,50. R. J. Boom, Weverstr. 44, f 2,50. Mej. D. Huizinga, Kogerstr. 7, f2,50. Joh. Bruin, Kogerstr. 45, f 2,50. Zij hadden allen 4 fouten; dat was weinig, want er waren ongeveer 100 etalages, waarin een fout verscholen zat! Het is een spannende wedstrijd gewor den, er waren 250 oplossingen binnenge komen! 51 Üe prijswinnaars kunnen de waarde bonnen afhalen bij de heer G. Michels, Wilhelminalaan 11. VAN WIE? Op 13 Augustus werd door een Alk maarder een kostbaar fototoestel gevon den op de Texelse boot. Deze eerlijke vinder heeft zich in verbinding gesteld met de politie te Den Helder, die de vondst wereldkundig heeft gemaakt, maar de eigenaar is nog steeds niet ko men opdagen! Heeft een buitenlander 't toestel verloren? Of is het afkomstig van diefstal? De politie vindt het maar een vreemd geval! SCHIP BIJ AMELAND OP EEN MIJN GELOPEN. Maandagmorgen om vier uur is het Panamese schip Sparto dwars voor Ame land op een mijn gelopen. Het was met stukgoed geladen onderweg van Ham burg naar Amsterdam. Het schip heeft betrekkelijk weinig schade opgelopen en heeft op eigen kracht de reis ndar Am sterdam kunnen voortzetten. ALKMAAR PACKET GAAT LIQUIDEREN. Sinds 1947 heeft de maatschappij „Alkmaar Packet" N V. teleurstellende resultaten geboekt. De uitkomsten over 1949 werden zelfs zeer ongunstig ge noemd in de op 1 Mei jl. gehouden jaar vergadering. In een op 27 September te houden buitengewone vergadering van aandeelhouders zal o.m. een voorstel tot liquidatie en de benoeming van een of m^r liquidateuren in behandeling wor den genomen. De ongunstige gang van zaken is hoofdzakelijk het gevolg van 't steeds achteruitlopende vervoer van pas sagiers in de locale bootdienst Amster dam-Zaandam v.v. (Schager Crt.) DE LAATSTE SCHOKKER. Op de scheepswerf van de heer C. de Wijn tr Oudeschild wordt gewerkt aan een Schokker uit Urk, afkomstig van Gebr. Ras. Deze Schokker, „De Drie Ge broeders", is de laatste, welke ons land nog rijk is. Na in zijn oorspronkelijke staat gebracht te zijn zal hij naar het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen gediri geerd worden. PLUIMVEEHOUDERS. Er komt een kosteloze gelegenheid voor het selecteren van uw pluimvee. Deze selectie gaat uit. van de Rijksvoor lichtingsdienst. Opgaven hiervoor wor den tot Zaterdag 16 September a.s. in gewacht ten kantore of ophaaldienst van de P.T.V. „Texel". KLEIN INCIDENT. Een drietal eilandgenoten verliet Maan dagmiddag het Marktplein in de beste stemming. Zij zouden per auto naar De Cocksdorp gaan, maar op de Hollebol de startplaats van hun wagen kwa men zij in botsing met een autobus, die daar geparkeerd stond. En ten gevolge daarvan kwamen ze ook in contact met de politie, die proces-verbaal moest op maken. RECORDPRIJZEN VOOR WOL. V.S. willen regeling op geheime conferentie. Op de Australische wolveilingen wer den Maandag weer nieuwe recordprij- zen betaald, aldus het Alg. Handelsblad. Te Melbourne was de hoogste prijs 182 d. per lb. voor merino-wol van middelmati ge kwaliteit. Dit is meer dan het dubbele van de hoogste prijs, die het vorig sei zoen voor dezelfde wol werd betaald. Te Perth in West-Australië bracht vette wol waarvan de hoogste prijs het vorig jaar 128% d. per lb. bedroeg, vandaag 170 d. per lb. op. De hoogste prijs, die voor Manaroonwol werd betaald, was 162 pence per lb. voor 5 balen „A" combings. Sommige prijzen waren 40 pet. hoger dan in Juni. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de V.S. Australië hebben verzocht om een geheime conferentie over wol op hoog niveau. Waarnemers zijn van me ning, dat zij de instelling van een maxi mumprijs voor wol, vordering van de scheer door de Australische regering, opheffing van het veilingensysteem en toewijzing van de scheer door quota, waarbij de Sowjèt-Unie geen quotum zou ontvangen,2Wénsen. Australië zou er echter streven naar het veilingensysteem te handhaven. SPORTVERENIGING SVC DE COCKS DORP GAAT HAAR GYMNASTIEK UITBREIDEN. Bovengenoemde vereniging heeft reeds lange tijd een onderafdeling gym. (Dit was tot nu toe een damesafdeling, welke onder de bekwame leiding stond van de heer A. Keijzer). Door de vele verzoeken die bij het bestuur binnenkwamen om de lessen uit te breiden, heeft men besloten iedere Eierlander of Cocksdorper in de gelegenheid te stellen deze lessen te volgen. Speciaal de jongens hebben de aandacht van het bestuur getrokken. Wij twijfelen er niet aan of vele ouders zul len dit besluit van harte toejuichen. Hoe goed is gymnastiek niet voor de kinde ren: een goed gespierd lichaambevor dert groei en eetlust. Wij denken hierbij aan de dames en heren van het Neder landse Keurkorps. Ook deze personen zijn heel jong begonnen Vandaar dat vanaf heden nieuwe leerlingen reeds bij het bereiken van het 6e levensjaar de gym kunnen bezoeken En wel Dinsdag a.s. van 4-5 uur meisjes van 6-10 jaar onder leiding van mej. Barhorst. De jon gens vanaf 8 jaar t.m. 15 jaar staan on der leiding van de heer Keijzer, alsmede de meisjes boven 10 jaar en wel van 6,15 tot 7,15 uur. Om 7,15 tot 8,15 komen de meisjes van 15-18 jaar. Van 8,15-9,15 de damesafdeling. Een zwaar bezette avond voor de leiding! Wij hopen dat binnen kort de fietsen overbodig zijn. Dat de jeugd net zo vlug naar Den Burg loopt als men voorheen fietste. Denkt ieder nieuw lid er om, dat de lessen Dinsdag om 4 uur aanvangen. Nieuwe leden kun nen zich daar opgeven. Contributie be draagt van 6-16 jaar 35 ct. Boven 16 jaar 75 ct. per maand. S-V. De Koog, afd. Handbal- Zondag hebben we dan weer eens een competitiewedstrijd gespeeld en wel te gen SVC. Het wser liet zich niet erg mooi aanzien, maar om 3 uur was het droog en konden we beginnen met goede moed, maar hel viel niet mee de bal meester te blijven daar hij zo glad was als spek. Maar och, dat was voor beide partijen hetzelfde. SVC was met 5 invallers, dus een extra zware strijd. Ri- la wist voor de rust de stand op 3-1 te brengen. Na de rust zette SVC op en wij zakten af, vooral de voorhoede die praatte te veel. De spil van ons moet proberen meer verdedigend te spelen, nu stond de midvoor van de tegenpartij te veel vrij! Maar ondanks alles wist Ali nog eenmaal te scoren en SVC nog een keer en de stand was 4-2 (einde). Willen de dames die nog contributie achter zijn zo vriendelijk zijn die te be zorgen bij onze penningmeesteres Net tie? Wie voor sport voelt betaalt en wij hebben het zo nodig! De secretaresse. KATHOLIEKE KERKLIJST Parochie van St. Joannes de Doper met de bijkerken van Den Hoorn en Oosterend. Zondag 17 Sept. 16e Zondag na Pink steren. De H.H. Missen om 7,30 en 10 u. in Den Burg en Oosterend en in Den Hoorn alleen om 10 uur. Communieuit- reiken onder de Missen en buiten de Missen om 7 en 9 u. in Den Burg. De uit reiking begint acnteraan. Biechtgel. in Den Burg van 7-7,30 en in de bijkerken voor en na de Missen. De voorgeschre ven collecte is bestemd voor de Bis schoppelijke Kweekschool, le zakje frö belschool en 2e v.d. armen. Lof om 7 u. t.e.v. St. Joseph met litanie en gebed van St. Joseph v.d. bekering v.d. zon daars. Deze week de Missen om 7 en 8 uur. en de 3e Mis als anders en commu- nieuitreiken 5 min. v.d Mis en er onder. Maandag vrouwencongr. Dinsdag om 8 u. gez. Requiem v.d. ingeschrevenen op de doodceel. Woensdag. Quatertemperdag. Josephlof met rozenhoedje en litanie v. St. Joseph v.d. op de schaal neergelegde intenties. Daarna jongenscongr. Donder dag meisjescongregatie om 8 u. Vrijdag Quatertemperdag. Zaterdag Quatertem perdag. Biechtgel. van 5-9 uur op de he le uren. WANNEER KOMT DE NIEUWE BURGEMEESTER? Er zijn heel wat oplossingen binnenge komen naar aanleiding van onze prijs vraag „Wanneer wordt de nieuwe bur gemeester geïnstalleerd?" De meesten verwachten de installatie in October, onmiddellijk daarop volgt September. Sommigen menen, dat het wel tot November kan duren eer het Nieuwe Hoofd van onze gemeente als- zodanig op het Gouden Boltje voet aan wal zet. Ook zijn er die hem in Decem ber verwachten (één gelijk met Sinter klaas). Tenslotte werd 3 Januari als datum genoemd en een ander heeft met de datum 1 April zijn geluk beproefd. De hierbij afgedrukte foto's wer den gemaakt toen een burgemees ter van Texel zijn blijde incomste hield: op de bovenste foto ziet u het (toen) nieuwe hoofd van onze gemeente in gezelschap van zijn vrouw, de wethouders en andere vooraanstaande figuren op het bordes van Hotel De Lindeboom. De (toen) nieuwe burgemeester spreekt de Texelse bevolking toe. De onderste foto geeft ons een goed beeld van de drukte op de Groeneplaats, ja heel Texel was uitgelopen om de nieuwe burge meester te begroeten. En straks krijgen wij weer een nieuwe burgemeester en weer zal het druk zijn (bij ons in het dorp). Dat niet alleen jong, maar ook oud met belangstelling de komst van onze nieuwe burgemeester te gemoet ziet, bijwijst onderstaand gedichtje, want het is ingezonden door een 84-jarige grijsaard, de heer G. Krijgsman, wonend nabij De Koog. Wij laten het hier in zijn originele vorm volgen: Wij zullen een nieuwe burgemeester krijgen. Dat staat nu eenmaal vast. En willen weten wanneer dit zal ge beuren, Daar men in het duister tast Nu, dat kan ik u wel zeggen, Als hij eerst maar is benoemd. Dan gaat hij zijn huis bekijken En dat zal hem zéker lijken, En zegt: „Ik wil u niet langer plagen, Het duurt nu nog maar veertien dagen!" G. KRIJGSMAN. „Ik ga nog eenmaal imet u mee, broeder, nu de braambessen blau wen, ik zal me verbeelden een kind nog te zijn". Jan Prins. ANDERHALVE EMMER bramen pluk ken in vier uur tijds dat is niet gek! Een onzer verslaggevers heeft 'm dat geleverd of juister, een onzer verslagge vers, geassisteerd door diens echtgeno te. Goed, anderhalve emmer door twee man in vier uur tijds. Dat is nóg een be hoorlijke prestatie. Wij hebben deze medewerker-bramenplukker verzocht een korte reportage te geven voor ons blad en hier steekt hij dan van wal: Ja, geachte lezers en lezeressen, het is een zeer geslaagde plukdag geworden. „Pluk de dag!", zeiden wij, toen wij dè haan hoorden kraaien geen vroege haan gelukkig en wij er op uit. Met twee kleine speelgoedemmertjes van een goeie halve liter inhoud en een kanjer van een leeg puddingpoederblik, dat ze ker tien kilo bergen kon. Dat hadden wij heimelijk in een zeiltje gerold, want stelt u voor, dat ge met zo'n reuze blik open en bloot door het dorp ging, op weg naar de bramen of de plek waar ge ze hoopte te zullen vinden! en ge keerde terug met de bodem nauwelijks bedekt. Dat zou diep beschamend zijn en het camouflerend zeiltje verleende ons dus goede diensten. „In de Muy, daar moet je wezen!" had men ons in het oor gefluisterd en een goed verstaander u kent dat: daar laat je geen gras ovei groeien! In de Muy, maar dat gebied van onze twee unieke duinmeertjes bij De Koog is zo groot! En wij wisten werkelijk niet, waar wij de bramen precies moesten vinden. „Je zult niet de enige zijn, vorige week is een autobus vol plukkers uit Den Hel der gekomen en er zijn ook wel Texe laars, die daar hun geluk gaan beproe ven," zo werd ons verteld. Edoch, toen wij bij het „Oorlogsschip" dit dichte dennenbosje in de buurt van de Binnen- muy gekomen waren, hadden wij nog geen enkele plukker-collega ont moet, het was trouwens nog tamelijk vroeg. Een hek overgeklommen, waar een paard bij stond te dromen, een wei de overgestoken, waar de kieviten le vendig cirkelden, en toen zagen wij aan de rand van het duin de eerste bramen, die fonkelden in de zon, ook veel rode bramen maar die komen nog wel, dachten wij „Maar zou dit wel het goede soort zijn? De echte duinbramen, zijn dat niet die licht-blauwe?" Wij wisten het niet. Niet meteen op het eerste het beste struikje neerduiken, eerst het terrein verkennen! Maar net terrein is zo wijd, want als ge de eerste duinenrij hebt be klommen ontrolt er een wijd landschap aan uw oog: de Binnenmuy, temidden van weelderig gewas, zoals flierstruiken, duindoorns (met oranjekleurige bessen en zacht-blauwe bladeren) en daartus sen door de braamstruiken. Terreinver- kennen kost geld en tijd, dus begonnen wij maar te plukken bij de eerste de beste struik, die wij aan de voet van het duin vonden. De grote bus wordt tussen de helm geplant en met het miniatuur emmertje in de hand trekt ge verder. Aanvankelijk is de oogst matig en bo vendien moet ge de pluktechniek nog te pakken krijgen. Maar het plezier om de ze sport wordL-groter naarmate het em mertje zich vult en ge krijgt er nog meer zin in als ge bij het voortschrijden langs de struiken al rijker oogst ontmoet. Wij liepen enkele honderden meters een klein deel dus van het gebied, dat tot de Muy behoort, en toen wij na vier uur ophielden, bleek de grote bus, waarin telkens de volle plukemmers leeggekiept werden, bijna tot aan de iand te zijn gevuld, allemaal bramen. Ge keert weerom en onderweg grijpt ge tel kens opnieuw naar bramen, het wordt een obsessie. Zwaar is het blik, dat aan uw arm hangt en ge glundert van trots als ge mensen ontmoet, jongens en meisjes en volwassenen ook, die nog moeten be ginnen en zij glimlachen, want uit uw succes blijkt, dat ook voor hen de oogst behoorlijk kan worden. Daar zijn zovéél bramen, van concurrentie is geen sprake. Bramen! Wat kunt ge er niet mee doen? Jam van bramen wordt door geen enkele ander jam geëvenaard, bramen sap wordt door geen enkel ander (bes- sen)sap overtroffen en ook kunt ge er. de heerlijkste bramenwijn van bereiden om nog met te spreken van pure bramen met suiker! En dat heeft u maar voor het plukken! Want de lepelaars zijn weer vertrokken en de Muy is nu vrij toegankelijk. OVER VOGELS EN VISSEN. DE KOOG. De bekende ornitholoog Jan P. Strijbos houdt hedenavond in het Badhotel een causerie met kleurenfilms. Eerst neemt hij ons mee ter walvis vangst (met de Willem Barendsz) en daarna gaan wij Texel, het vogeleiland, verkennen. (Zie ook adv.). WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL. In de weex van 4 t.m. 9 Sept. werden aangevoerd 69362 eieren. Prijs per kg. f 2,80. VRIJSTELLING VAN DIENST. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter algemene kennis, dat de Mi nister van Marine, d.d. 8 September 1950 nr. Pa 51698/5 voor een jaar vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens persoonlijke onmisbaarheid heeft verleend aan: Pieter Jan Schagen, gebo ren 25 Augustus 1928, wonende te Texel, Oudeschild 78a. Tegen deze uitspraak kan iedere be langhebbende uiterlijk de tiende dag na dagtekening van deze bekendmaking in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen om kleed zijn en bij de Burgemeester wor den ingediend, ter secretarie dezer ge meente. Het behoeft niet op gezegeld pa pier te worden gesteld. De Burgemees ter zorgt voor doorzending van het ver zoekschrift aan de Koningin, die op het beroep beslist, na advies van de Raad van State, afdeling voor geschillen van bestuur. Texel, 13 September 1950. De Loco-Burgemeester van Texel, S. DE WAARD. BESTEMMING TOT BUITENGEWOON DIENSTPLICHTIGE LICHTING 1951. De Burgemeester van Texel maakt het volgende bekend. Om van de bestemming tot gewoon dienstplichtige te worden uitgezonderd op grond, dat een broeder van de inge schrevene met een gesneuvelde wordt gelijkgesteld (art. 24, tweede lid, der Dienstplichtwet), moei de ingeschrevene een wettige broeder of wettige halfbroe der hebben gehad, die: hetzij als militair: a. is overleden of vermist ten gevolge van oorlogshandelingen; b. is overleden ten gevolge van ver wonding of ziekte, opgedaan bij of door oorlogshandelingen c. is overleden of vermist in en door de militaire dienst; d. is overleden ten gevolge van ver wonding of ziekte, opgedaan in en door de militaire dienst; hetzij als lid van een verzetsorganisa tie: e. is overleden of vermist ten gevolge van het plegen van actief verzet; f. is overleden ten gevolge van ver wonding of ziekte, opgedaan bij het ple gen van actief verzet- g. ten gevolge van het plegen van ac tief verzet in een gevangenis of een con centratiekamp is opgesloten geweest en aldaar is overleden; h. een opsluiting, als onder g bedoeld, heeft ondergaan en als gevolg van de daarbij doorstane ontberingen na terug keer uit een der bedoelde inrichtingen is overleden; hetzij als zeeman in de zin van art. 1 onder c van het Vaarplichtbesluit 1942: i. is overleden of vermist ten gevolge van oorlogshandelingen; j. is overleden ten gevolge van ver wonding of ziekte, opgedaan bij of door oorlogshandelingen. Voor het doen van een aanvraag om bestemming tot buitengewoon dienst plichtige op een der bovenvermelde gronden wende men zich tot de ge meente-secretarie, afd Militaire Zaken, vóór 1 October a.s. Texel, 11 September 1950. De Burgemeester voornoemd. S. DE WAARD. Lo.-B. In het Maandblad voor de varkensfok kerij verschenen enkele belangwekken de artikelen van de hand van ir. L. de Vries en van ir. H. Verschuql over de schapenfokkerij en de export van het Texelse schaap. Uit deze bijdrage komt duidelijk tot uiting van welk een grote betekenis het Texelse schaap in de loop van de laatste halve eeuw is geworden. Op de eerste nationale tentoonstelling, in 1913, bedroeg het percentage geregi streerde Texelse schapen slechts ruim 25 pet. van het totaal aantal geregistreerde dieren en thans is het zo, dat op de ten toonstelling welke Vrijdag in Den Bosch wordt gehouden, enkel dieren, beho rende tot het Texelse ras aanwezig zul len zijn. Toen in 1928 in Den Haag de tweede nationale tentoonstelling werd gehouden was de zegetocht van het Texelse schaap reeds begonnen. In een periode van 15 jaar was schapenhoudend en -fokkend Nederland tot de ontdekking gekomen, dat het voor Nederlandse omstandighe den beste ras met in Engeland gezocht moest worden, doch dichter bij huis: op Texel. Langzaam maar heel zeker wer den rassen als Lincoln, Wensleydale en Oxfordshiredowr. teruggedrongen. Het was de kwaliteit van het Texelse schaap, zo schrijft ir. de Vries, met zijn prima vleeskwaliteit, zijn goede verhouding vet-vlees, zijn snelle groei, zijn geschikt heid om ook op lichtere gronden goede resultaten te leveren, zijn vruchtbaar heid, de goede levenskracht der lamme ren, dat het ras geleidelijk op alle Ne derlandse veemarkten tot het meest ge vraagde en best oetaalde maakte. De eerste wereldoorlog werkte deze ont wikkeling nog in de hand, doch dat neemt met weg, dat men na de oorlog in het geheel geen animo meer had voor Engelse fokdieren. Wanneer die beter waren geweest dan de Texelse schapen, dan waren ze zeker opnieuw geïmpor teerd. In 1919 reeds behoorde 85 pet. van alle geregistreerde schapen tot het vol bloed Texelse ras en in 1926 werd door de Noordhollandse schapenfokvereniging besloten in de naam van het stamboek de naam van het te registreren ras op te nemen: het N.-H. Texels Schapenstam boek was ontstaan. Texel troef. Tijdens de Haagse tentoonstelling wa ren naast de vele vertegenwoordigers van het Texelse ras aanwezig het Friese melkschaap en de Lincoln. De inzenders uit Noord-Holland waren ernstig gedu peerd door het optreden van mond- en klauwzeer, waardoor het voor Texelaars vrijwel onmogelijk was hun dieren in te zenden omdat zij de dieren niet naar het eiland terug mochten brengen. Niettemin trotseerden enkele Texelse fokkers deze moeilijkheden en zonden wèl in. Ze werden daardoor gedwongen na de expositie hun dieren té verkopen of af te wachten tot Noord-Holland vrij van mond- en klauwzeer was. In de af deling lichte gronden werden alle prij zen toegekend aan deze inzenders. Helaas is het nog zo, dat het aantal stamboekdieren betrekkelijk gering is in verhouding tot het totaal aantal aan wezige schapen. In Mei 1949 was slechts 10 pet. van het aantal ooien geregis treerd in een stamboek, terwij i toch de schapenstamboeken een niet te missen middel zijn om tot verbetering van dq kwaliteit van de schapenstapel te ko men. In 's-Hertogenbosch kan men na ruim 20 jaar tot go2de vergelijking ko men en, zo schrijft ir. De Vries, zal moeten blijken in hoeverre de stamboek fokkerij in de loop van bijna een halve eeuw de kwaliteit van het Texelse ras heeft verbeterd en geconsolideerd. Export-mogelijkheden. Het was wellicht beter te schrijven: export-moeilijkheden. De export naar belangrijke landen als Italië en Frank rijk wordt tegengehouden door resp. va luta-problemen en zeer hoge invoer rechten, waardoor Tsjechoslowakije ver uit de grootste afnemer is geworden van levende dieren. In 1949 ging zelfs twee derde deel van alle geëxporteerde scha pen naar dit land. België en Luxemburg nemen de grootste hoeveelheden vlees af (in 1949 ongeveer en derde), terwijl En geland pas sinds kort de grenzen voor de import van schapenvlees uit ons land heeft opengesteld. De Engelse grossiers waren over de' kwaliteit zeer tevreden, roemden de gunstige vlees-verhouding en de uniformiteit van het vlees, dat zij prefereerden boven het Engelse product. De bevredigende resultaten van deze belangrijke export (voor 1949 geschat op minstens 6 millioen gulden) zullen er vrij zeker toe bijdragen, dat de fokkerij van het Texelse schaap gestimuleerd wordt. Wanneer echter uit de tellingen mocht blijken, dat geen uitbreiding heeft plaatsgevonden, zo waarschuwt ir. Ver- schuijl, dan dient dit jaar een zeer voor zichtige exportpolitiek te worden toege past opdat onze fokkerij niet wordt aan getast.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 2