Cjroen kwartsJexels in het harL, Ruim J Den Hoorn en Wijk H vierden feest De Feestcommissie had een daverend programma samengesteld Millioenen dames Ontwateringsplan (Eierland) kost f375.000 FILMM1EIWS Lou Bandy zocht voor ons de zon op Groot Paardensportfeest vijfhonderd gulden acm prijzen! ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No- 6460 COURANT Uitgave N.V- vh. Langeveld DeRooij 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coóp. Boerenleenbank Postgiro 652- Abonnementsprijs f2,75 per half jaar. OOK DEN HOORN GAAT FEEST VIEREN, zo schreef de Texelse Courant in haar nr. van 26 Augustus en de Hoornders en wijk H hébben feest ge vierd, op ouderwetse wijze. Wie het dorp binnenreed zag overal vlaggen wappe ren en een garage was zowaar tot snack bar verheven: daar kon men warme knakworstjes eten, warme croquetten en poffertjes, heet uit de pan. Daar is druk bezoek geweest. Ook lagen daar oliebollen, die hun weg wel vonden! Elders in dit verslag vindt u de na men van hen, die prijzen hebben ge wonnen bij de diverse wedstrijden. U had ze allemaal mee moeten maken! Zeer originele vondsten waren daar bij: bij de hinderniswedstrijd voor heren te paard moesten de ruiters vliegensvlug uit het zadel wippen, over een hoog ge plaatste balk klauteren, in het zadel, uit het zadel, een touw door een zakken- naald steken, opnieuw te paard en ten slotte wederom via de hoge balk naar de finish. Een geheel ander vak moest worden bedreven door de deelnemers aan de wedstrijd op fietsen, dat waren geen gewone fietsen: men had de raderen ver wisseld en je trapte je dus gek, wilde je vooruit komen als slakken kropen ze over het land, net een vertraagde film, zoals Polygoon ons wel eens in de bios laat zien. Ook heeft men wel van die rare rijwielen in het circus en dan maakt een of andere clown daar de gek ste grimassen mee. Zo paste dit nummer heel goed bij dit feest, waarbij alle zor gen aan kant zijn gezet, waaraan ieder een met plezier heeft meegedaan, ja ook bij deze feesten toont de Hoorn haar eenheid. In de Dorpsstraat werden nummertjes lonrollen weggegeven. Men moest die tonnen met een stok voortbo men en dat ging natuurlijk niet gemak kelijk! Het blaasvechten werd, zoals van zelf spreekt, niet op straat geleverd: om de haverklap de blaasklap in dit ge val stortte de vechtersbaas ter aarde, hij kwam dan in het maagdelijke gras terecht en hem werd dus geen haar ge krenkt, nee, meer gevaar viel te duch ten van de Klap zelf, die je tegenstan der jè toebracht. Je zat allebei op een balk, sloeg je mis, dcordat je rivaal zich plotseling handig bukte, dan ging je meestal naar beneden Het spannendste gevecht werd ontegenzeggelijk geleverd door Piet de Wit en Jan Kikkert. Ze moesten af en toe even uitblazen om op verhaal te komen. Tenslotte werd Jan Kikkert overwinnaar. Yoor de dames was een zakloopwed- strijd uitgeschreven. Dat blijkt altijd een aardige sport te zijn en er werd dan ook flink strijd geleverd. De dames van 30 tot 80 konden deelnemen aan een kin derwagenrace. Wat hebben ze gehold door de Dorpsstraat. De wagens liepen best, maar.. de baby lag op de ronde kap en het beklagenswaardige wicht liep ieder ogenblik de kans onzacht op de straatstenen te belanden. Dat ge beurde maar al te vaak, zoals u zich kunt voorstellen. Wie de baby het vlugst heelhuids en zonder incidenten aan de finish bracht was overwinnaar. Bij ieder feest hoort ringstekerij en hiervoor bestond eveneens grote be langstelling. Hieraan moest worden deelgenomen met paarden, welke voor landbouwwagens of bakwagens waren gespannen. In iedere wagen hadden drie paren plaats genomen. Over de straat waren drie touwen gespannen, waaraan de begeerde ringen bengelden. Het ringsteken schijnt niet gemakkelijk te zijn, want menigeen stak mis, maar wie geluk had, mocht steeds een hoeraatje oogsten van het talrijke publiek, dat de strijd met belangstelling volgde. Ver scheidene wagens waren prachtig ver sierd. Over versieringen gesproken: uit stekend geslaagd is de optocht met ver sierde fietsen, autopeds, wagentjes, enz Verscheidene personen hebben de mooi ste voorstellingen gefotografeerd en we hopen dan ook, dat men ons deze even toezendt voor reproductie in de krant. Het lag in de bedoeling om de feesten te openen met muziek van de toren, maar doordat het Dinsdag stormde moest dat punt vervallen. Nu, D.E.K. heeft 't toch al druk genoeg gehad, dunkt ons! Wat zou een optocht zónder muziek zijn en hoe kunt ge een strijd om de man of vrouw organiseren zonder het koper? (Ingezonden mededeling). handen niets BA.GBLBL zeggen: Voor de beter dan H A h ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 18 Sept. op om 6,18; on der om 6,50. Maan: 18 Sept. E.K., 26 .Sept. V.M. Hoog water ter rede van Texel: 16 Sept. 11,59 en 17 Sept 0,23 en 0,40. 18 Sept. 1,01 en 1,23. 19 Sept 1,45 en 2,16. 20 Sept. 2.45 en 3,29. 21 Sept 4,17 en 5,11. 22 Sept. 5.56 en 6.46. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Hier volgen de uitslagen van de wed strijden: Eerste dag: Hinderniswedstrijd op paarden: 1. Jb. Bakker, „Amalia"; 2 G. Bakker; 3. Th. Bakker. Hinderntéwedstrijd meisjes 14-16 jaar: 1. R. Slegh; 2 F. Bakker; 3. G. de Leeuw Hinderniswedstrijd jengens 14-16 jaar: 1. B. Lap; 2. W. Kikkert; 3. P. de Wit. Tonrollen lieren: 1. G. Wilner; 2. C Bruin; 3. K. Lap. Blaasvechten heren: 1. I. Kok; 2. G. Wilner; 3. J. Kikkert. Zaklopen dames: 1. R. de Bruyn; 2. F. Boer; 3. K. Slegh. Strijd om de man: 1. A. Bakker, „St. Anna"; 2. D. Veeger; 3 D. Bakker. Strijd om de vrouw: 1. G. Bakker; 2. P. de Wit; 3. J. Roffel Tweede dag: Optocht met versierde fietsen enz.: Ie. prijs bonbonnière (Souwtje Duinker); 2e. Vlinder en bloemen (Anneke Kikkert); 3e. Hans en Grietje en de Heks (Gerdi, Suze en Laura Lap); 4e. Boot (Otto, Wim, Nelie en Janneke Goënga); 5e. Bloemen weelde (Piet, Enno en Dickie Drijver.) Jongens 6-7 jaar, blokjesrapen: 1. J. Ie Noble; 2. G. v.d. Star; 3. T. Witte. Meisjes, idem: 1. J. Lap; 2. D. Boon; 3. D. du Porto. Jongens 8-9 jaar: stokken in stoof: 1. S. Timmer; 2. F. Schilling; 3. W. Bakker Meisjes 8-9 jaar, bal op lepel: 1. H. Knol; 2. H. de Graaf; 3. A. Boon. Ringsteken met versierde wagens: 1. U. Bouwsma en echtg.; 2. C. Kok en H. Huisman; 3. T. Commandeur en echtg.; Versiering wagen: 1. W. Duinker; 2. J. Kikkert; 3. C. Kok. Jongens 10-11 jaar, sprietlopen: 1. O. Goenga; 2. K. de Leeuw; 3. H. Roffel. Meisjes 10-11 jaar, was ophangen: 1. D. Koopman; 2. N. Koorn; 3. J. Baren- drecht. Jongens 12-13 jaar, op reis gaan: 1 D. Lap, Nieuwland; 2. H. Schilpzand; 3. D. Smit. Meisjes 12-13 jaar, letters ophangen: 1. D. Drijver; 2. M. v. Leeuwen; 3. A. de Bruyn. Kinderwagenrace dames: 1. mej. M. Lap; 2. mw Ellen-Lap; 3. mw. Kikkert- Lap. Strijd om de vrouw: 1. H. Slegten- horst; 2. B. Wijngaarden; 3. C. Kok. ZONDAGSDIENST DEN BURG. DOKTER VAN LOON. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 8 tot en met 14 September 1950. Geboren: Rinze zv Sijtze van der Zwaag en Maaike Mulder. Michael V. zv Poenkie C Loa en IJaroldine E. Va- cquier-Droop. Pietje dv iMartinus Vla ming en Mijntje Drijver. Ondertrouwd: Gene. Getrouwd: Jacob Stark en Hendrika J. C. Z. Roeper. Overleden: Jan Henkes, 82 jaar, wedn. van Klaasje Kikkert. Gevonden: 1 br. porlemonnaie, 1 vul pen, 1 dasspeid, 1 kinderfiets, 1 huissleu tel, 1 zilv. broche, papiertje met enig los geld. TWEE LIJKEN AANGESPOELD. Woensdag zijn op het strand achter Den Hoorn (bij paal 11 en paal 8) twee lijken aangespoeld. Een der stoffelijke overschotten oleek afkomstig te zijn van een padvinder, de mogelijkheid bestaat, dat ook het andere stoffelijk overschot afkomstig is van een padvinder, want niet lang geleden is in het Kanaal een boot met Engelse padvinders vergaan. Er was tot dusverre rog geen enkel slachtoffer aangespoeld. Het bestuur van Pclder Eierland zal binnen afzienbare tijd de uitvoering aanbesteden van een zeer belangrijk Ontwateringsplan. De kosten daarvan zijn geraamd op f 375,000,Het plan behelst de volgende werken: 1. Uitbreiding van het electrisch ge maal met één pomp, met een capaciteit van 150 m3 per minuut. 2. Verlenging van de zuigmond van de bestaande pomp, met het doel een lager polderpeil te kunnen bereiken. 3. Het verruimen van het profiel van het dijkkanaal, over een lengte van plm 8 kilometer. 4. Het bouwen van een 12-tal duikers. 5. Het verwerken en waar nodig ver voeren van de uitgekomen baggerspecie. De werken zullen publiek worden aanbesteed en zoveel mogelijk machi naal worden uitgevoerd. Voor uitvoering van deze werken ver leent de Cultuurtechnische Dienst sub sidie. Het volgend jaar hoopt men met de uitvoering te kunnen beginnen. De duur van het werk wordt geschat op 2 jaar. „DE MAN DIE MIJ GEGEVEN WERD". Een boeiende flim. De secretaresse Lydia ontmoet een knappe Fransman, Paul genaamd, op een feestavond en zij worden al spoedig verliefd op elkaar. Een heerlijk leven lacht hen toe, <maar Lydia wordt blind, toch trouwt Paul haar. Een vreemde vrouw gaat echter stoken in hun huwelijk en zij probeert Lydia uit de weg te ruimen. Lukt haar dit? Of blijven Paul en Lydia voor eeu wig van elkander? De film geve het ant woord. „MEVROUW FRANKENSTEIN". Dit is de naam die een professor voor zijn robot mechanisch mens heeft gekozen. Hij gaat er mee demonstreren, maar iemand komt daarachter en maakt, er een goeie grap van door de pop met een echte vrouw te verwisselen. Dan krijgt ge de zotste situaties. De bedoe ling van deze film is dan ook, dat ge u anderhalf uur slap lacht Neerlands Nieuws. O.a.: Politie Motor Terrein-kampioen schappen op de Kruisberg bij Doetin- chcm. Buitenlands Nieuws. Vorstcnhuwelijk in Luxemburg. Com munistische verstekelingen op de Bato- ry. Bedevaart naar de User. Koning Fa- ioek met vacantie. Beslissende wending in de strijd om Korea? Atletiekwed strijden te Londen. Hoewel Lou Bandy en zijn staf min of meer uit de lucht waren komen vallen, was „De Oranjeboom" toch goed bezet, toen daar Dinsdagavond de bonte caba ret revue „Schenk mij uw glimlach" op gevoerd werd. Lou Bandy is nog altijd „de koning van de lach". Groot succes oogstten ook zijn medewerkers Fientje Meester, John Pander, Tonny Bakkenes, Liesbeth Lunow en Fons Dankaert. De avond werd geopend door Fientje Meester en John Pander, die de stem ming er al spoedig in brachten door hun wonderbaarlijke verhalen en daarna werd met groot genoegen geluisterd naai de buitengewoon begaafde accordeon- solist Tonny Bakkenes. Liesbeth Lunow, de bekende Hollandse operettezangeres, zong hierna o.a. de Operette-Wals „Les Saltimbanque". De luisteraars beloon den haar met een hartelijk applaus en niet minder groot was de hulde, die Fons Dankaert na het zingen van het bekende „Wolgalied" ten deel viel. On middellijk hierna keerde deze operette tenor met Liesbeth Lunow voor het voetlicht terug om duetten te zingen uit „La Traviata". John Pander en Fientje Meester deden de lach door de zaal gol ven met hun schets „Huwelijksperike len". Hier konden de mannen veel leren. Lou Bandy zong zoals in zijn beste da gen, de jaren mogen klimmen, zijn acti viteit is nog steeds grenzeloos en zijn kwinkslagen dwingen een ieder tot de lach. Maar Bandy blijft bescheiden vragen „Schenk mij uw glimlach"! Hij zong verscheidene nieuwe, actuele liedjes, maar natuurlijk ook „Zoek de zon op", „Goeden Avond Allemaal", „Als je trouwen gaat en het ouderlijk nest verlaat" en „Mensen, gaat toch nooit met ruzie /an elkander". Oude herinneringen werden opgehaald. Hij herinnerde zich nog als de dag van gis- om- had ter zijn eerste optreden op Texel, streeks 1930 De heer C. Keijser hem toen uitgenodigd. Gelijktijdig ging de revue „De Jantjes" in Den Burg en de tent van Keijser liet een gapende leegte zien. „Wacht, ik zal die arme ke rel even helpen", bepeinsde Bandy. Prompt stapte hij cp het podium voor de tent en maakte daar zoveel deining, zoveel reclame-voor-zichzelf, dat de boeren, burgers en buitenlui binnen stroomden, waardoor de tent binnen een half uur uitverkocht was. Ja, Bandy laat zich nooit uit het veld slaan en hij blijft zingen zolang hij kan Tijdens de pauze hadden wij een zeer genoeglijk gesprek met hem. Hij vertel de o.a.: „Toen ik als gijzelaar in het kamp van Haren gevangen zat en men mij een stempel op de hand drukte, dacht ik plotseling aan mijn eerste op treden in Texel: wie van de bezoekers genoemde tent verlieten, kregen een stempel op hun hand, dat gold als beta lingsbewijs heus, zoiets had ik nog nooit gezien. Ze zijn origineel, die Texe laars! Na de pauze we°r een schets, accor deon-klanken, operetieduetten en daar na Bandy om de avond te sluiten. Dat werd een daverend slot: zeker bleef hij drie kwartier achtereen op de planken, hij had er echt zin in en maakte daarbij even gebruik van de gelegenheid om de heer C. Keijser hartelijk te begroetenl Kortom, Bandy gaf zich weer voor de volle honderd procent. Aan alles merkte je, dat Texel en zijn bewoners er bij Bandy goed op staan! Tonny Bakkenes begeleidde hem deze avond voor het eerst. Dat is zwaar werk, want Bandy pleegt van de hak op de tak te sprin gen. Alle lof voor de pianist, die door zijn subliem spel een groot aandeel in het succes van deze avond heeft gehad. HOUT OP STRAND! Op het strand is Woensdag een drift hout aangespoeld. De strandvonderij heeft enige wagens kunnen bergen. TONEELGROEP „HET MASKER". „Het Masker" brengt op 4 November een vrolijk mysterie in 3 bedrijven, geti teld „Als de klok waarschuwt". Dona- teurskaarten zijn vanaf heden weer ver krijgbaar bij de heer H. C. Prins, We verstraat 33, Den Burg, tel. 114. Deze kaarten geven twee personen het recht tot het bezoeken van twee uitvoeringen. RINGWEG OM DE HAVEN WORDT WAARSCHIJNLIJK BINNENKORT VERBETERD. Naar we vernemen bestaat de moge lijkheid, dat de ringweg rondom de ha ven van Oudeschild binnen afzienbare tijd zal worden verbeierd. Dit werk zal worden uitgevoerd door de Rijkswater staat. Het ligt in de bedoeling om dit werk of een gedeelte ervan, nog dit jaar uit te voeren. Het betreft hier de weg die loopt van de garage van mw. de wed. Van Boven tot de Schilderweg, vandaar naar de Waalder Oprit en vervolgens langs het terrein van de A.P C. naar de Waddenzeedijk, achter de Scheepswerf. Dit plan staat al een jaar of 15 op sta pel. Destijds zou het worden uitgevoerd door de gemeente Texel, die het wel als werkloosheidsobject kon gebruiken. Het profiel van genoemde ringweg zal als dit werk wordt uitgevoerd worden verbreed, de grond welke hiervoor no dig is zal worden ontleend aan de bulten in de dijk, gelegen voor de Oudeschildei Dorpsstraat. Daar komt dus meer lucht' en de kans bestaat ook, dat er een fiets pad onderlangs de dijk zal worden aan gelegd. Gaat dit door, dan zal het ver keer in de Dorpsstraat, die nogal smal is, belangrijk worden ontlast. DE KILIMA HAWAIIANS. Naar we vernemen hopen de bekende artist Willy Vervoort en de Kilima Ha- waiians Woensdag 4 October op te tre den in „De Oranjeboom". Er zal bal na zijn. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 4 t.m. 10 Sept. 1950: 10272 kg garnalen; 1400 kg garnalen- puf, 115 kg kabeljauw; 4 kg hake; 103 kg schar, 10606 kg schol; 341 kg poon; 1133 kg tarbot, 12154 kg tong; 3428 kg wijting; 2 kg kreeft. „MIJN DOCHTER KIEST EEN MAN". Zo luidt de titel van de vrolijke ro mance, in 3 bedrijven door Wim Du- mont, welke de Rederijkerskamer U.D.I. in studie heeft genomen en op Vrijdag 17 November in „De Oranjeboom" voor liet voetlicht zal worden gebracht. Bin nenkort zullen de donateurskaarten worden aangeboden, nieuwe donateurs kunnen zich aanmelden bij de heer A. v. d. Meulen, voorzitter van U.D I. (Ingezonden Mededeling). HOOFDPIJN! Mijnhardr Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mnnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 cc. ZAANDAM-DEN HELDER IN 43 MINUTEN. „Hoera, de electnsche tram komt!" horen we al roepen. Nee, helaas, nee, ons opschrift geldt iets geheel anders: bij Zaandam sprong Dinsdagavond de voorruit van Lou Bandy's auto, die op weg was naar de Texelse boot hij moest dien avond optreden in Den Burg. Het incident gaf grote vertraging, maar door het uitstekende rijden (ra cen!) van Bandy's chauffeur, kon de ar tist toch nog met de laatste boot mee. Ze hadden de afstand Zaandam-Den Helder in 43 minuten afgelegd. En dit is dan een tilbury, dat leuke, lichte, tweewielige wagentje, waarvan er zo'n halve eeuw geleden nog heel wat op Texel reden. U ziet ze niet meer iedere dag! Die er nog zijn verkeren dikwijls in bouwvallige toesiand. Mis schien zullen er vandaag nog enkele van deze karretjes ie voorschijn ge bracht worden om deel te nemen aan de ringrijderij? Vandaag staat ons eiland in het teken van de Paardensport. Het bestuur van onze jubilerende Paardensport heeft een aantrekkelijk programma samengesteld en een flink aantal paarden neemt aan de diverse nummers deel. Het feest be gint om 10 uur hedenmorgen en wordt na een pauze om half twee voortgezet. Er is ringrijderij voor „Heer en Dame met paard en kar", er komen versierde karren die zullen wedijveren om het schoonst geheel, daarna een Tally-Ho, een grote attractie, zoals u weet. Om half twee concours éénspan tuigpaard, 2-span tuigpaarden, dressuur door onze Rijvereniging, éénspan fokmerriën voor driewielde kar, tweespan fokmerriën voor oogstwagen, voorbrengen van VIERSPANNEN en tot slot een dave rend springconcours. De prijzen vari eren van de f 45 tot de f 5,in totaal is voor meer dan f 500 aan prijzen uitge loofd! Ons eiland in het teken van de paar densport en dat in de eeuw van de me chanisatie, van de motor Gelukkig zijn ze er nog, die trouwe viervoeters, die ons nooit in de steek laten, de paarden met hun fiere houding, hun groot ver stand, hun snelheid en hun uithoudings vermogen. Door de eeuwen heen heeft het paard zijn langdurige trouwe dien sten bewezen, in stad en land zij draaf den als rij tuigpaarden voor de aapjes in enze goede hoofdstad, zij kromden de fiere nek voor de ploeg, zij brachten de boer en diens vrouw naar de markt en naar de kerk. Toen kwamen er wagens -zonder-paard, de eerste auto kwam op de weg, de eerste motorfiets. Waar zo'n vehikel zijn entrée joyeuse maakte w$s dorp en stad in rep en roer en wie erg geschrokken waren van zo'n mirakels werktuig, die zeiden „Nou gaat de we reld eran!" Maar de wereld bleef draaien en tenslotte raakte men aan die motor(lucht) gewend en vele boeren gaan nu per auto (zie ook ons nummer van Woensdag „Klein Incident") naar de markt om een koe of een tractor te ko pen of om andere zaken te doen. Mis schien ook omdat de gezelligheid op en jond het Marktplein hen onweerstaan baar trekt. Nu kunt ge, geachte le zer, een jongeman pei motorfiets naar het dorp of de boerderij zijner beminde zien rijden om de week door te zagen, nu kunt ge jonge boeren zien deelnemen aan grasbaanraces op motoren en zij zien kans om een behoorlijke hindernis te nemen. En toch.... toch kan een sprin gende motor het niet bolwerken tegen een springend paard. Zo'n paard in vaart ever de be:embak of over de (zgn.) muur, ja dat is echt, dat is natuurlijk, dat is uit het leven, uit de werkelijkheid, want als ge al ruiterend kris kras over ons mooie eiland gaat, dan kunt ge plot seling voor een hindernis komen te slaan, die alleen door een kloeke sprong te nemen is. Daar zal de motor moeten omrijden, maar het paard kan vertrouwen op zijn welgespierde benen, waarmede net krachtig kan af zetten om over de hindernis heen te wippen, al is die tamelijk hoog. Een motor over de weg, ach rijdt de man langzaam, dan roept de jeugd hem na „Bangerd", snelt hij met grote vaart over de weg, dan roepen ouderen „Moet je je nek breken?" Nee, dan de ruiter, de goede ruiter is een aangename ver schijning en hij niet alleen: neem nou een paard en wagen, hetzij een dresseerkar, een bakwagen of een tilbu ry. Welk een gratieus geheel, zo'n paard in draf voor een wagen, ziet hoe schoon die benen worden opgeheven en neerge zet. Let, geachte lezer, daar vandaag eens extra goed op, als het concours wordt gehouden op het land aan de Hol- lewalsweg Er is veel te zien. Wij hopen, dat Texel vandaag bij zondere belangstelling aan de dag zal leggen voor hetgeen onze paarden bij de diverse wedstrijden zullen presteren.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1