Cjroen 2tmt'L-Jexels in het De veerhaven aan het Horntje wordt ongeveer een bunder groot De N.H. Gemeente van De Waal gaat een nieuwe kerk bouwen leder uur naar en van Texel Oudeschild blijft Handels- en Vissershaven De eerste steen is gelegd Oosterends Ziekenfonds vergaderde De nieuwe veerpont (Het Horntje) op de begroting WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1950- TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6463 COURANT Uitgave N.V- v-h. Langeveld DeRooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank. Postgiro 652- Abonnementsprijs f 2,75 per half jaar. Op de bovenste foto ziet u Leopold van Blokland, eigenaar Coöp. Vereniging voor K-I. Leopold verwierf een medaille, omdat hij de best fokkende stier bleek te zijn. De onderste foto geeft een beeld van de kalverenkeuring. TEXELSE MAKKT. Den Burg, 25 Sept. 1950. Aangevoerd: 45 schapen f 85-f 100. 55 lammeren f 40-f 60. 18 rammen f 100-f 150. 14 pin ken f380-f450 19 graskalveren f275 f 325. 48 biggen f 45-f 60. ZAKENNIEUWS. In de Kerkstraat re Oosterend heeft de heer M. Bakker een toonkamer ge opend. Allerlei electrische artikelen en apparaten staan nier tentoongesteld, als mede een mooie collectie lampenkappen; radio's, scheerapparaten, wasmachines, enz. enz. De heer S. Dros Gzn., die "dit pand beschikbaar heeft gesteld en als vertegenwoordiger optreedt, mocht Za terdag reeds een groot aantal bezoekers ontvangen. PROPAGANDA-AVOND GEREFOR MEERDE JEUGDVERENIGING TE OOSTEREND. In verband met het komende winter seizoen werd door de vier Geref. Jeugd verenigingen alhier een propaganda- avond gehouden. De kerk was tot in alle hoeken gevuld. Geopend werd door de voorzitter der Jongelingsvereniging, de heer Jn. Daal der, die in het kort het doel van deze avond toelichtte. Nadat „De Lofstem" een 3-tal nummers ten gehore had ge bracht, was het woord aan Ds. Swen, uit Den Helder. Hij wees er op, dat heel de Geref. Jeugd in Nederland op deze avond in vergadering bijeen was om el kander op te wekken pal te staan voor het behoud van de Christelijke vrijhe den. Daartoe moet de jeugd van deze tijd de dijken helpen dichten, opdat de stroom van afval niet de overhand krijgt. We kunnen staande blijven als wij Chris tus als Zaligmaker erkennen. Men zegt wel eens: „De Christelijke jeugd is oud voor haar tijd". Integendeel, ook in deze chaotische wereld is zij vol frisse moed. De Bijbel zegt: „Verblijdt u in de dagen uwer jongelingsschap." Dit is ook de blijdschap die speciaal in het vereni gingsleven gevonden wordt. Na dit gloedvol betoog volgde samen zang, waarna gelegenheid was tot het stellen van vragen. Daarvan werd een dankbaar gebruik gemaakt. Door „De Lofstem" werden nog een 4-tal liederen gezongen, die door het publiek aan dachtig werden beluislerd. Hierna sloot Ds. Swen met dankgebed De organist van deze avond was de heer Jn. Bakker. OORLOGSSCHADE. Burgemeester en Wethouders van Texel, brengen het navolgende ter kennis van belanghebbenden De Wet op de Materiele Oorlogsschaden biedt de mogelijkheid aan allen, die schade hebben geleden aan gebouwde eigendommen de hiervoor vastgestelde uitkering te doen herzien. Deze herzie ning dient op een daarvoor bestemd for mulier vóór 23 Februari 1951 te worden aangevraagd. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar ten Raadhuize, afdeling Wederopbouw, waar zij ingevuld en on dertekend vóór bovengenoemde datum dienen te worden ingeleverd. Opgemerkt wordt dat indiening van verzoeken tot herziening na genoemde datum niet meer mogelijk is. Burgemeester en Wethouders van Texel De loco-burgemeester, S. DE WAARD. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. Vrijdagmiddag werd onder vrij grote belangstelling de eerste steen gelegd van de nieuw te bouwen N. H. kerk te De Waal. Aanwezig waren loco-burgemeester de Waard, weth. Hin, de directeur van Ge meentewerken, de heer Tiessen, de ar chitecten de heer en mevr. Pot, de aan nemer, de heer Drijver en diens echtge note, de leden van de kerkeraad en kerkvoogdij en echtgenoten en vele an dere belangstellenden, onder wie het personeel van de fa. Drijver. Ds. Janse verwelkomde in het bijzon der loco-burgemeester S. de Waard, wet houder D. Hin, de heer J. Tiessen, di recteur van Gemeentewerken, de heer en mevr. Pot, architecten en de heer Jac. Drijver, aannemer. Spreker wees op de belangrijkheid van de eerste steen legging en releveerde in het kort de ge schiedenis van de gemeente. De plechtigheid van de eerste steen legging werd verricht door de heer A. S. Kikkert, die, zoals gemeld, bijna 40 jaar lid van het kerkbestuur is geweest. Wegens het ongunstige weer de re gen viel bij stromen neer begaf men zich vervolgens naar het kerkzaaltje van de pastorie, waar men ruim 5 jaar kerk heeft gehouden. (Het „zaaltje" was al die tijd beschikbaar gesteld door resp. Ds. Hartdorff en Ds. Janse). Ds. Janse ver heugde zich er zeer over, dat De Waal een nieuwe kerk gaat bouwen. Hij hoop te, dat deze kerk daar straks zou staan als stoffelijk blijk van een levend geloof. Een kerk, gebouwd door mensen, die met blijdschap en liefde hun offer had den gebracht. Namens het gemeentebestuur werd het woord gevoerd door loco-burgemees ter S. de Waard, die de wens uitsprak, dat de wederopbouw van de kerk vlot TOERISTENVERKEER DE COCKSDORP kan ten aanzien van het toeristenverkeer tevreden zijn. De vuurtoren heeft ongeveer 10 000 betalen de bezoekers kunnen boeken. Jammer dat een verkeersbord „Verboden voor Auto's" nog vele automobilisten bij het voormalige Eierlandse Huis deed terug keren. Wij vragen ons af of hier in de toekomst geen betere regeling te treffen is. Vele gasten uit deze omgeving en el ders van Texel vertoefden graag op het strand bij de noordbatterij (paal 28). Kan de weg daar niet opgeknapt worden? Kan ook b.v. Dij de Vuurtoren niet een behoorlijke toegang naar het strand wor den aangelegd? Eer de eerste gasten weer verschijnen beschikt men over een zee van tijd om dat eens goed onder het oog te zien. Waar is deze zomer ons ver keersbureau gebleven? Is er in de Cocks- dorp niemand te vinden die dit wil waar nemen? Ook de dienst Texel-Vlieland heeft zich weer in een levendige belangstel ling mogen verheugen. Al met al komen wij tot de conclusie dat De Cocksdorp en Omgeving door de vreemdelingen al meer en meer gezocht wordt. Als meer dere personen zich gaan toeleggen op het Pensionbedrijf of verhuur, zal het vreemdelingenverkeer zeker toenemen. Wij kunnen in ieder geval, dank zij de reclame van de WV tevreden zijn. HOUT AANGESPOELD DE COCKSDORP. Bij paal 28 zijn on geveer 2 wagens planken aangespoeld. Het hout is door de strandvonderij ge borgen. HEEMRAAD POLDER EIERLAND Bij Koninklijk Besluit is de heer K. Kalis met ingang van 1 October be noemd tot heemraad van polder Eier- land. VERBETERING DORPSSTRAAT DE COCKSDORP. Vorige week is we derom een stuk van de Dorpsstraat grondig onder handen genomen. Vanaf het Molenbos waar de straat begon, tot garage Reuvers is de straat verbreed en verlengd. Een flinke verbetering. DRAMA EN BLIJSPEL DE COCKSDORP. Een toneelclubje dat uitvoeringen pleegt te geven in het gebouw van de Ned. Herv. Gemeente al hier, heeft in studie genomen: „De ver denking", een dramatische schets in 3 bedrijven en „De jonge generatie" een blijspel in 3 bedrijven. WIE GAAT MEE OVER ZEE Voor jonge, geschoolde arbeidskrach ten is het nog steeds mogelijk naar Zuid- Afrika te emigreren. Zij ontvangen daar een opleiding tot opzichter in de goud mijn. De vooruitzichten zijn zeer goed. Gegadigden moeten de zesde klas van de Lagere School hebben doorlopen en tussen de 19 en 23 jaar oud zijn. De over tocht is voor rekening van de Staats- mijnscholen. zou verlopen. Een teleurstelling is het ongetwijfeld, dat de toren nog niet op getrokken mag worden, maar spreker hoopte toch, dat binnen korte tijd hier toe kon worden overgegaan en zegde van de zijde van het gemeentebestuur alle medewerking toe. DAMCLUB DE COCKSDORP. Damclub „Cocks dorp" is na een rustperiode van onge veer 2 jaar nieuw leven ingeblazen. El ke Maandagavond zal in het gebouwtje van de Ned. Herv. Gemeeente worden gespeeld. Getracht zal worden in het zelfde gebouw wedstrijden te houden. PREDIKBEURTEN N.H. Gemeente Den Burg. Zondag 1 October Doopdienst. Aangifte, Vrijdag avond 29 September a.s. om 8 uur aan de Pastorie. N.H. GEMEENTE OUDESCHILD. Woensdagavond, hedenavond, zitting Kerkelijke Ontvanger (kerkekamer en bij Witvliet). Vrijdag 8 uur Gemeente avond. OOSTEREND. Het Algemeen Zieken fonds hield Vrijdag zijn jaarvergadering in het Hotel „Het Wapen van Amster dam". De voorzitter, de heer S. van Hfeerdingen heette alle aanwezigen van harte welkom. Hierop was het woord aan de secreta ris, de heer J. Bakker. Uit de notulen van de vorige jaarvergadering, toen de ze afdeling 20 jaar bestond, bleek, dat het legaat van wijlen mej. H. Bakker was overgegaan naar de afdeling van het Texelse Witte Kruis. Hierna las de secretaris zijn jaarverslag waaruit bleek dat veel hulp was verleend en dat alle ziekenfondsen met tekorten te kampen hebben. Na een korte pauze kreeg de admini strateur, de heer R. v.d. Vis, het woord. Er waren 584 verplicht verzekerden, 1004 vrijwillig verzekerden en 1222 aan vullende verzekerden. Medegedeeld werd, dat een extra boot van de N. V. TESO het ziekenfonds f 120 kostte en voor de ziekenauto nog f 27 er boven. Dit was voor de leden een teleurstelling daar zij meenden dat dit gratis gebeurde. (Zomin als de dokter kan de TESO gra tis werken. Red.) Dit is wel het geval voor de patiënt zelf en ook het ziekenbezoek geschiedt gratis. Gevraagd werd of de N.V. TESO dat niet voor wat minder wilde doen. Voorts zei de heer v. d. Vis, dat er bij overlijden voor een verplicht verzekerde f 50 door het Ziekenfonds werd betaald, aan een vrijwillig verzekerde f 30, bij een beval ling voor beide groepen aan de dokter f 32,voor een geheel nieuw gebit wordt f 45 vergoed. Er wordt naar gestreefd om in samen werking met andere ziekenfondsen de onkosten van net vervoer van zieken naar ziekenhuizen wat te verminderen, daar dit vaak gecombineerd kan worden. Bestuur Aftredend waren de heren Jb. Visman, lid dagel. bestuur en de heer H. Boogaard, commissaris. Eerstgenoemde was herkiesbaar en werd herkozen. In plaats van de heer H. Boogaard werd de heer Jn. Witte C.Pzn. gekozen. „Bij hel Horntje zal een nieuwe veer haven worden aangelegd". Zaterdagochtend hebben wij dit grote nieuws, onderwerp aller gesprekken, per bulletin op alle dorpen bekend gemaakt. In de naaste toekomst zullen de passa- giersboten van een nieuwe route gebruik maken: Den Heider-Het Horntje. Wij kunnen ons voorstellen, dat de bewo ners van Den Hoorn dit bulletin wel konden strelen, wij kunnen ons even goed voorstellen, dat de bewoners van Oudeschild het besluit van de Minister verre van prijzenswaardig achten. Daar, aan de haven zegt men: „Als het plan verwezenlijkt wordt, zijn wij zeer ge dupeerd. Een nieuwe slag voor ons dorp". Welnu, het plan zal verwezen lijkt worden, de Minister heeft zijn be sluit genomen, nadat hij de adviezen van zijn hoge raadgevers heeft bestudeerd. Wij kunnen aannemen, dat in veler har ten het verlangen leeft om te trachten Den Haag te bewegen het plan te wijzi gen en Oudeschild's haven zodanig te verbeteren, dat de passagiersboten het oude, bestaande traject blijven varen. Het zal niet baten. Dezer dagen hebben wij het Horntje cn omgeving in ogenschouw genomen. Wij hebben gewandeld over het terrein, waar straks de haven zal worden aange legd, een haven van ongeveer een bun der groot. Het huis van de cantonnier in 1911 gebouwd zal moeten verdwij nen, want het staat in de (geprojecteer de) haven. Voor de schapen, die hier veilig liepen te grazen zal een andere weide moeten worden gezocht! Thans staan aan het Horntje nog slechts enkele huizen, hoe zal de situatie hier over eni ge jaren zijn? Zullen er vele nieuwe hui zen verrijzen? Nieuwe hotels? In de al lereerste plaats zal hier een veerhuis moeten verrijzen, waar de reiziger een wachtlokaal vinden zal. Stellig zullen er vele gegadigden zich melden als het Rijk straks grond beschikbaar stelt voor de bouw van dit veerhuis, dat zeker tot een groot hotel zal uitgroeien. Hier zal straks ieder uur een pont binnenlopen en ieder uur zal hier straks een pont vertrekken. Dit is de naaste toekomst, waarvan hij reeds vijf jaar ge leden droomde, die Texelaar, die wij in November van het jaar 1945 interview den (zie ons blad van 24 Nov. 1945). Die man zei toen: „Ik droomde, dat ik leef de in het jaar 1955 en dat ik in tien lange jaren niets van Texel had verno men. Ik leefde al die tijd waarschijnlijk ergens in het buitenland en ik keerde met een hart voi verlangen naar mijn geboortegrond terug. De reis er heen was veel gemakkelijker geworden: de electrische trein bracht mij in nauwe lijks een uur van Amsterdam naar Den Helder Elk half uur voer een punt van deze stad naar een nieuwe, goedbeschut- te haven nabij het Horntje. Een uitne mende autoweg met vertakkingen naar de andere dorpen, leidde naar Den Burg. Deze droom wordt dus werkelijkheid. Het Horntje, thans nog een klein groepje huizen, grenst aan een ongerept stuk duinterrein, dat ten zuiden van de polder het Hoornder Nieuwland verbon den is met de brede duinen ten zuiden van Den Hoorn. Wij hebben door de dui nen van het Horntje gedwaald en ook langs het kleine strand aan de Mokbaai. Wij beklommen vervolgens het hoogste punt en hadden vandaar een alleraar digst panorama: naar het Noorden de Prins Hendrikpolder, naar het Westen Den Hoorn en de dennenbossen en naar het Zuidoosten de Waddenzee. De dui nen van het Horntje hoopt men te stof feren met kleine bosjes. Dat hier vele soorten bomen, struiken en heesters wil len groeien, bewees ons de nieuwe aan plant, vlakbij de cantonnierswoning. Er stonden Amerikaanse eiken, gewone ei ken, Franse bintteen, meidoorns, rozen struiken, abelen, berken, vlieren, kam perfoelie, kruipwilg, lijsterbes, hulst. De entree kan dus goed gemaakt worden. En van hieruit zullen de toeristen straks over heel Texel uitzwermen. Een DAMCLUB „TEXEL". Uitslagen van Vrijdagavond: A.: S. Ros P Kooi 2—0 C. v. d. Werf G. Dros 11 B.: C. P. Burger J. Kikkert 02 J. Kikkert C. P. Burger 02 W. J. Boon J. Vinke 02 J. Vonk A. v.d. Slikke 20 C.: W. A. v. Zeijlen N. de Graaf 20 J. A. v. Enst H. Gomes 0—2 H. Gomes J. A. v. Enst 20 P. Bakker D. v. d. Werf 02 Het bestuur verwacht bij gunstig weer dat alle leden zoveel mogelijk zullen ko men om een vlot afwerken van de com petities te verzekeren. Bij echte verhin dering geve men tijdig afbericht. korte tocht over het fietspad naar Den Hoorn, deels door golvende duinen, van daar door de bossen naar De Koog. De auto's enz. zullen een betere verbinding met Den Burg vinden: er zal een nieu we weg van het Horntje tot de hoeve Zeewijk worden aangelegd (door het Rijk), de Provincie zal de weg door de Prins verbeteren (drie k.m.) en de weg van Wezenspijk tot Den Burg zal door de gemeente Texel „aangepast" moeten worden. Een weg van 5,5 meter zou waarschijnlijk wel voldoende zijn. De scherpe bochten, bij de dijksloot (o.a. over de brug) zullen vermeden kunnen worden als hier een hoek wordt afge sneden. Overigens kan men constateren, dat de Hoornderweg zodanige berm heeft, dat men met (in de toekomst) toe nemend verkeer over deze weg rekening heeft gehouden. Wegverlegging kan hier nu gemakkelijk plaats vinden. Sommige outsiders menen, dat het nog heel lang zal duren, eer de nieuwe veer haven aan het Horntje in gebruik kan worden genomen: „Nu en dan zal men een gedeelte uitvoeren". Uit goede bron vernemen wij echter, dat het Rijk zoda nige spoed achter deze zaak zal zetten, dat de Dokter Wagemaker waarschijn lijk reeds zomer 1952 van het Horntje gebruik zou kunnen maken. Ons is ook medegedeeld, dat Oude schild als handels- en vissershaven blijft bestaan. Wij hopen zeer, dat de handel en de visserij (kottervloot o.a.) van Ou deschild gebruik zullen blijven maken, want dat is voor Oudeschild van het grootste belang. „Wij zullen trachten om de nieuwe ponthaven in 1951 op de begroting te krijgen", aldus heeft de Minister van Verkeer en Waterstaat in het begin van dit jaar verklaard. Die poging is gelukt: op de Rijksbegroting is f 300,000 uitge trokken voor de aanleg van een veerha ven aan het Horntje. In de memorie van toelichting lezen wij het volgende: Het aangevraagde bedrag, groot f300.000 is bestemd als eerste termijn voor de aanleg van een veerhaven op Texel. De bestaande veerverbinding tussen Texel en de vaste wal wordt onderhou den door de N.V. Texels Eigen Stoom boot Onderneming (TESO), die daarbij gebruik maakt van de bij het Rijk in be heer zijnde havens te Nieuwediep en Oudeschild. De ontwikkeling van het au toverkeer, in net bijzonder van het vrachtverkeer ten behoeve van de land bouw, heeft veroorzaakt, dat de veerver binding voor de huidige behoefte totaal onvoldoende is geworden. Ook met het oog op de ouderdom van de nog in de vaart zijnde veerboot, is thans het ogen blik aangebroken om in deze veerver binding verbetering aan te brengen en wel door deze te gaan uitoefenen met veerboten met koplading en de lengte van de vaarweg aanzienlijk te bekorten. Het ligt in het voornemen bij de Zuid- Oosthoek van Texel een nieuwe veerha ven met een aanleginrichting voor veer boten met koplading te maken en even eens te Nieuwediep een zodanige aanleg inrichting te maken. Door de nieuwe ha ven wordt de door de veerboot te varen afstand tot de helft teruggebracht. Bo vendien wordt op deze wijze voor het overige scheepvaartverkeer de capaciteit van de haven van Oudeschild vergroot, waaraan behoefte bestaat. Inrichting van de haven te Oudeschild voor een veerboot met koplading zou overigens een belangrijke en kostbare uitbreiding van die haven vereisen. Bij de aanleg van een nieuwe veernaven bij het Horntje zal moeten worden voorzien in een be hoorlijke wegverbinding tussen deze ha ven en de hoofdplaats van Texel, Den Burg. De minister van Verkeer en Wa terstaat meent, dat het Rijk de aanleg en het onderhoud van de nieuwe veer haven met de aanleginrichting op zich kan nemen, wanneer de Provincie Nh. zich belast met de aanleg en het onder houd van de evengenoemde wegverbin ding en een goede exploitatie van de veerdienst door de N.V. TESO gewaar borgd is. Op deze grondslag is met het provinciaal bestuur overleg gaande. In de verwachting, dat dit tot een gunstig resultaat zal leiden, is een eerste bedrag voor de havcnaanleg op dit artikel uit getrokken. De voor het Rijk komende kosten voor de aanleg van de nieuwe veerhaven met de inrichtingen voor veerboten met kop lading zijn geraamd op f 850.000 en de door de provincie Noordholland te dra gen kosten van wegaanleg op f 280.000. Voor rekening van de N.V. TESO komt dan het nieuwe varende materieel.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1