Vele Texelse landerijen staan blank Installatie Burgemeester &cn fiaf ve ccmvyzicdcw Overvloedige regenval B'.OUSE-VARIA Zaterdagavond a.s. gezellig Dansen in „Casino". De installatie van Burgemeester C. de Koning is bepaald op Zaterdag 7 Octo ber (Na aankomst van de boot, die om 10,30 uit Den Helder vertrekt). ZONNESTRAAL-A VOND. Wij herinneren nog even aan de Zon nestraal-avond, die morgen in „De Oranjeboom" zal worden gehouden. De bezoekers wacht een zeer gevarieerd aantrekkelijk programma. KONIJNENKEURING. Gisteren heeft de KOTEX een keuring gehouden van dit jaar geboren konijnen. Er waren 40 inzendingen. (Zie ook vol gend nummer.) DRIE FLESSEN MET POST. De heren J. Kok, Bugel en D. Eelman hebben dezer dagen allen een fles ge vonden met een briefje er in. Zo'n brief je bevat doorgaans het verzoek om terug te schrijven. Over net algemeen wordt dat gedaan en zodoende worden heel wat relaties gekweekt! Een der afzenders deelde mede, dat hij graag vogeleieren verzamelt. Dan is zijn brief dus op de goede plaats terecht gekomen! TOREN IN DE STEIGERS. Zoals bekend, werd op de gemeente begroting 1950 een bedrag uitgetrokken voor het schilderen van de toren der N H. kerk te De Koog. Dit werk zal dezer dagen worden uitgevoerd door de fa M.. Boogaard. In verband met het schilder werk is de toren reeds in de steigers ge zet. „SINFONIA". De belangstelling voor het concert, dat het Hoornse Orkest „Sinfonia" Zater dagavond in „Casino" gaf was zo gering, dat wij het de Hoornders niet kwalijk genomen zouden hebben als zij hun in strumenten in de kisten hadden laten zitten. Maar de voorzitter van dit orkest merkte in zijn openingswoord op: „On bekend maakt onbemind", uit welke woorden wij de conclusie kunnen trek ken, dat „Sinfonia" een volgende keer op groter belangstelling rekent! Het or kest werd 20 jaar geleden opgericht, het telde toen 3 leden. Thans heeft het na genoeg volledige bezetting! Allen dilet tanten. Dat wij voor het woord „dilet tant" niet behoeven te schrikken, dat een goed dilettanten-orkest een genot volle avond kan brengen is Zaterdag bewezen. Het programma was met grote zorg gekozen, waarbij men een compro- mie had weten te treffen tussen klas siek en betere amusementsmuziek. Van hetgeen wij mochten beluisteren noe men wij De Hongaarse Dansen No. 5 van Brahms, die ook als toegift gespeeld werd, de potpourri uit „lm Weissen Rossl" en „Grussmir, Mein Wien", waar bij de tenor Karei Laverman ons op zijn prachtige stem vergastte, Kunstlerleben van Joh. Strauss, en Humoresque van A. Dvorak. Alle nummers werden voor treffelijk uitgevoerd onder leiding van Piet Morsch. Het orkest werd steeds met een zeer hartelijk applaus beloond. Als „Sinfonia" nogmaals op Texel speelt hartelijk welkom! als wij niet te brutaal zijn! dan hopen wij zeer, dat de zaal totaal uitverkocht is. Zaterdag avond hadden we minstens 50 pet. van de leden van alle muziekverenigingen verwacht. Wij hopen, dat zij een volgen de keer wel aanwezig zullen zijn. Wij zijn ervan overtuigd, dat velen hunner de leden van „Sinfonia" dan met bloe men zullen willen huldigen! MAANDAG, 3 SEPTEMBER 1900 wer den op de markt aangevoerd: 688 scha pen, 570 lammeren, #35 rammen, 3 koeien en 1 veulen. Adv. Mannelijke personen boven 18 jaar, genegen LID te worden eener Flo- bert-schietvereeniging, worden uitge- noodigd eene Vergadering bij te wonen in de „Vergulde Kikkert" op Maandag 10 Sept. a.s., 's avonds 8 uur. Het Be stuur van „Volksweerbaarheid". De vereniging weid opgericht met 20 personen Het bestuur werd gevormd door de heren Cl. H. de Boer (nota ris), voorzitter, tevens baancommissa ris, P. Dros, secrR. Visser, penningm en P. Lap en S. Vlessing, commissarissen. „Ze gaan naar de stal!" aldus merkte een veehouder gisterochtend op. Wij pas seerden hem in de polder het Burger- Nieuwland, waar vele bunders land blank staan. 26 September de koeien op stal! Het moet wel, want waar het niet blank staat is het evenmin pluis. Waar nog kort geleden de runderen in het gras konden gaan rusten en herkauwen, daar drijven nu de meeuwen op het water rond! Niet alleen in het Burger-Nieuwland heeft het water de overhand: op vele plaatsen van Texel treft ge meertjes aan, die ge op een normale kaart van Texel niet zult vinden! 1 Wij hebben gisterochtend verschillen de foto's gemaakt in de omgeving van Den Burg: Hermanshoeve lag achter een enorme plas, het gehele gebouw weer spiegelde zich in het water (foto volgt). Gaande over het weggetje naar de Hal zagen wij, hoe de Jachtmars veel land aan het water had moeten prijsgeven. Aan de Kogerweg, bij Buitenheim, stond een groep graanklamgen aan de rand van een blank stuk weiland. Het lage land ten Oosten van de Bomendijk bij De Waal is eveneens over een grote oppervlakte ondergedoken en tussen Oosterend en de Noorderdijk is ook heel wat land verzwolgen. Langs de Koger weg ziet ge de voren in het aardappel land vol water staan en de bollenvelden hebben daar nu gepn bezoek van bol- lenplanters! Iedere dag komt er meer water bij, iedere donkere wolk doet regen neerplenzen, de gemalen werken op vol le kracht, maar al dat water is men niet zo gauw kwijt! De sloten zijn tot de rand gevuld, ja op vele plaatsen kunt ge niet meer zien, waar de wal begint, doordat het water zich ook over het aangrenzen de land heeft uitgestrekt. Ge kunt u dan oriënteren op de prikkel- of schrik draad De jongere generatie weet er niet van, dat er zoveel water is gevallen. Een ou dere Texelaar zal u echter kunnen ver tellen, dat het October 1917 ook niet mis was en October 1892 was het nog veel erger dan nu. „Ik moest toen met lange laarzen naar mijn koeien in Bar- gen", aldus de heer K. Bakker, Hermans hoeve. KOEIEN OP STAL MAAR VELE VO GELS HEBBEN DE ZOMER NOG IN HET HOOFD! Elders vertellen wij, dat een veehou der zijn melkkoeien reeds op stal heeft moeten zetten wegens de watersnood. Koeien op stal, terwijler hier en daar nog kluten rondlopen, terwijl er (eergisteren) nog een iepelaar gesigna leerd werd, terwijl op de Schorren nog een flamingo rondstapt, die bekende, die hier al vele maandenlang is en zich op Texel blijkbaar goed thuisvoelt! Alle da gen regen in plaats van een mooie nazo mer, waarop wij nog zo zeer gehoopt hadden! PAARD TE WATER. Maandagmiddag zou men een paard aan boord van een beurtschip brengen, maar het dier voelde blijkbaar weinig voor een boottochtje en plotseling maak te het zo'n rare sprong, dat het in de haven dook. De vluchteling kon best zwemmen! Men ging hem met een roei bootje achterna, maar het paard was veel vlugger dan de roeier. Het duurde een heel poosje eer het rondzwemmende paard capituleerde. Tenslotte liet het zich bij de helling op het droge brengen. EXCURSIE VERENIGING OUD-LEER LINGEN L. LANDBOUWSCHOOL. Deze maand hield de Vereni ging v. Oud-leerlingen haar jaarlijkse excursie, ditmaal naar Drente en de Gelderse Achterhoek, met de Jaarbeurs tot besluit. Donderdag vertrokken wij met droog weer via Afsluitdijk, Bolsward, Sneek, Peperga, Frederiksoord, Dwingelo (kof fie), naar Beilen. Dash- staat de nieuwe fabriek van de D.O.M.O. De naam D.O. M O. was reeds bekend voor de oorlog. Drentse Ondermelk Organisatie. Deze hield zich bezig met het transport en de verwerking van het ondermelk-over- schot van de Drentse fabrieken. De nieuwe fabriek is een begin van de con centratie van Coop. Zuivelfabrieken in Drente, een vijftigtal. Iedere aangeslo ten fabriek levert 10 pet. van zijn melk aan de centrale fabriek (meer is moge lijk). Thans wordt nog hoofdzakelijk zgn. spray poeder vervaardigd. Een nieuwe kaasfabriek is in aanbouw, een con- densfabriek is in voorbereiding. De aan voer bedroeg thans plm. 120,000 liter per dag. Slechts 7 man per ploeg (drie ploe- genstelsel) verwerkten deze geweldige aanvoer continu tot plm 13000 kg. poe der in blik, bestemd voor o.a. Bombay, Canarische Eilanden enz. Wanneer alle plannen verwezenlijkt zullen zijn, zal voor plm. f 3,500,000 zijn geïnvesteerd. Veel! Och mijnheer, dat is slechts f175 per aangesloten boer, zoals de directeur laconiek opmerkte, bij onze verwonder de gezichten. Na het genot van een kop koffie in het dorp reden we via Westerbork-Dalen naar Coevorden, dronken daar weer koffie en limonade en wachtten op de excursieleider van de „Ned. Aardolie Maatschappij". In een werkelijk Amerikaans tempo liet deze ons het geweldige bedrijf zien Met de bus snelden we langs de 10 km. eigen weg van de Mij., zagen pompen, zgn. ja-knikkers, verzamel- en tussen stations, verwarmingsinstallaties (de olie moet voor transport opgewarmd wor den), gloednieuwe huizen en buizen, tennisbanen, sportvelden, zwembad, ma gazijnen, opslagplaatsen, kantoorge bouwen en opslagtanks, kleuterschool, cantines, afleveringsinstallaties enz., al- ies van de Mij. Iedere pomp levert 20-90 Ion ruwe olie, een mengsel van zout wa ter, olie en gas, totaal plm. 2 millioen 1 per dag. Zelden zag ik in zo korte tijd een zo groot bedrijf. Met spoed verlieten we Coevorden, za- .1 is een tijd geweesi, dat alle olouses op de rok werden gedragen. VeJe dam^s flatteert dit wel vooral de wat gedrongen figuren. Maar de slanke vrouw kan beter pen blouse in de rok dragen, zeker nu de rok wee korter wordt Op net ogenblik zien we blouset van beide soorten, en iedereen kan lus een naar passend model kiezen Ook zijn er blouses, die tuist tot in de taille of tot even daaroverheen reiken, en dan veelal zijn afge werkt met een strik ot een puntig lijfje. Een overeenkomst tussen alle lange blousemodellen is dat ze zon der uitzondering getailleerd zijn terwij) de knopen garneringen tal rijk zijn De afgebeelde blouses zijn uiteen lopend van genre, maar beide apart in hun soort K 4176/15 Een sierlijke blouse met opengewerkte randjes Het hoog gesloten modelletje leent er zich uitstekend voor om onder een mantel pakje te worden gedragen Benodigd voor 94 cm. bovenwijdte circa 2 m. stof van 9U cm breedte. K 4177/15 Modieus en apart is deze blouse. De kraag staat tegen de hals op en wordt met linnen verstevigd. De blouse is getailleerd, mei knopen gegarneerd, en wordt op de rok gedragen Benodigd voor 92 cm. bovenwijdte circa 2 m stol van yu cm breedte De patronen van deze modellen zijn a t 0 95 uitsluitend per postwis sel verkrijgbaar bij Bella Patronen Service, Kromme Nieuwe Gracht Utrecht- li 4176/15 ts verkrijgbaar voor 8b. 94 en 100 cm., 4177/15 In 88, 92 en 98 cm bovenwijdte De modellen zijd overgenomen uit ..Bella' tiet Nieuwe Modeblad. K*l76/rs 9S-92 9& gen Gramsbergen, Hardenberg, Ommen, bewonderden de bomen en heidevelden op Lemeler-, Nijverdalse-, Helledoornse- Haarler- en Holtherberg, resp. 79, 50, 50, 80, 69 m. hoog. Op de Holtherberg be vond zich een groot Canadees militair kerkhof. Te 7,10 uur arriveerden we in Laren (Geld.), waar de heer Kolk, hoofd van de lagere landbouwschool aldaar, ons van harte welkom heette. De oud- leerlingen waren onze gastheren en hoe Puik was alles georganiseerd. Buitenge woon hartelijk was de ontvangst, lekker het eten en zacht het bed, na deze lange dag. Vrijdag. Onder leiding van de heer Kolk, bijgestaan door de oud-veearts van Laren, trokken we de Achterhoek in. Zagen in Laren nog de bekende Gelder se hengst „Lord", 3 jaar oud en fraai van gang en houding. Links en rechts van het prachtige landschap genietende, kwa men we langs Ruurlo en Groenlo ,de ou de vesting, in Lievelde aan. De heer A. Weenink leidde ons daar rond in het mu seum „de Erven Kots" en wel op zeer ei gen en originele wijze. Met kwinkslagen en grappen doorspekt, vertelde hij van oude gebruiken en zeden in dit traditie getrouwe land. Tot slot nog een paar oude (en nieuwe) stukjes op de harmo nica. gezeten bij de schouw aan het open vuur. Of het door het stof kwam, weet ik niet, maar een feit was, dat we weer een schone dorst hadden, dus in Lievelde koffie, of ander soort, gedronken en toen weer met spoed verder naar Winters wijk, stad van Scholteboeren, bonen en van de bekende dolomietmergelgroeve, Geweldig, wat een stof, de hele omge ving was er wit van. Volgens de deskun digen echter was dit soort stof van een goedaardig soort, ik kreeg zelfs de in druk, dat ze het lekker begonnen te vin den. Alles went! In het dal van de Slin- ge genoten we van het prachtige na tuurschoon in deze streek, eigendom van de Ver. tot Behoud van Natuurmonu menten, ook hier welbekend. Naar Terborg was nu de koers .In Doetinchem waren er echter die honger hadden. Dus stop in Doetinchem. Helaas in 10 minuten (wachten inbegrepen) kan men zich daar met laten scheren, dus wachtten we gelaten tot v.d W.'s baard er af was. Tjonge, wat duurde dat lang Toch kwamen we in Terborg en bezoch ten daar een ijzergieterij. Grauw-grijs stoffig, warm en levensgevaarlijk was het daar! Op zij springend voor een pot met vloeibaar ijzer komt men bijna in een andere terecht. Af en aan rijden mannen met potten vloeibaar ijzer naar de vormen, gieten het daar in grote steelpannen met lange steel en van twee kanten gelijk wordt het ijzer in de vor men van zand gegoten. Dat vormen was een zeer belangrijk onderdeel! Vier jaar duurde de opleiding minstens voor een goede vormer. Om alle scherpe kantjes te verwijderen werden de gegoten voor werpen met een krachtige zandstraal bespoten, wat een geweldig lawaai gaf. Naast licht- en scheepsmasten zagen we o.a. ook veedrmkbakjes vervaardigen Via Hengelo (Gld.), alwaar ons weder om een machtige dorst overviel, die al daar gelest werd in de „Rustende Jager", kwamen we weer in Laren. Na een min of meer rustige nacht, dat hing veelal van je „slapie" af, werd Zaterdag de reis aanvaard naar Utrecht. Via Zutphen, Apeldoorn, Amersfoort, waar de gevol gen van de storm in de bossen nog goed zichtbaar waren aan de vele afgeknapte dennen, kwamen we te plm. 10,30 uur in Utrecht aan. Tot 4 uur bezochten we daar de Jaar beurs, deden er min of meer belangrij ke of helemaal geen zaken en keerden na in Heilo nog éénmaal koffie getankt te hebben, met de boot van 7,30 uur op ons eiland terug. Een woord van dank aan de heer Laan voor de goede organisatie en lei ding is hier zeker op zijn plaats. Tot onze nieuwe vrienden in Laren, hopenlijk een spoedig tot ziens op Texel. Een dei Iraaiste nummers van het piogramma, dat de Paardensport ons onlangs bood was het concours vier-span landbouwtuigpaarden. Hierboven ziet u het vier-span, gereden door de heren W. en D. Zijim tijdens de wed strijd. Hierboven: links de heer H. Spigt tijdens de Tally-ho met grote snelheid over het parcours; rechts de heer N. Kikkert, de Texelse rammenvechter, in het heetstvan de strijd. WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL. De aanvoer van 18-23 September be droeg 67,559 eieren. De kg.-prijs voor deze week is f 2,55. Vorig jaar bedroeg de aanvoer in dezelfde periode 42791 stuks. De kg.-prijs aan de pluimveehou ders f 2,45. VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 18 t.m. 24 Sept. 1950: 10598 kg garnalen, 70912 kg garnalen- puf; 85 kg kabeljauw. 3 kg ham; 39 kg schar;10002 kg schol; 137 kg poon; 477 kg tarbot; 5106 kg tong; 1314 kg wij ting; 224 kg kruikels, 80 kg haai. (Ingezonden Mededeling). Aanvang 8 uur. Zondag a.s. geen bal S.V. De Cocksdorp. Deze week werd alles afgelast door de regen. Zaterdag a.s.: ZDH A-SVC A. Zondag: Tex. Boys 2-SVC 2. Voor het le is nog geen wedstrijd bekend. Texelse Boys-Nieuws. Tex. Boys 1-Dirkshorn: 4-0. Verdere wedstrijden afgelast Tex Boys-Dirkshoin. B. gesteund door het windvoordeel, opent de eerste direc te aanvallen en al spoedig doen er zich enige mooie kansen voor. Door gladheid en niet het juiste schot worden deze keurig in de soep gewerkt Als Kees na plm. 15 min. doorbreekt, op doel af stormt en iedereen oen kanonskogel ver wacht, komt er een glissertje, waar zelfs de keeper geen weg mee weet. Tussen zijn handen en knieën door verdwijnt het sappige leder in het net. Door een onhandige manoeuvre in de achterhoede maakt Jan Riteco de 2de goal. Dat doelpunten cadeau krijgen, begon Nic te vervelen, als Herman voor geeft, kogelt hij voorbij de D-keeper: 3-0. Rust. Na de rust wegen de partijen meer te gen elkaar op en keeper Hoogenbosch moet enige malen redding brengen. Als Herman bij een aanval de r-back pas seert en voor geeft, schiet Jan ineens in voor de vierde maal vist de D-keeper. Einde 4-0. Donderdag a.s. zaaltraining: 6,30 uur adsp., 8 uur senioren Allemaal voorzien van gympjes. Zondag: Duinranders-Tex. Boys; Tex. Boys 2-SVC 2. André. S.V. Texel. In de afd. 4 B. vond geen enkele wed strijd doorgang Texel 2 en 3 waren nog vrij, alleen de adspiranten nebben gespeeld. Texel A-Watervogels A werd een sprekende overwinning. Keurig speelde Max en Piet samen. Uit een mooie pass van Piet gaf Bob de pittige W keeper geen kans, terwijl spoedig no 2 volgde met een for midabel schot. Toch wist W een getreu zel in de achterhoede af te straffen 2-1. Na de rust werd de stand opgevoerd tot 7-1. Zaterdagmiddag won B van C met 2-0 door twee flitsende schoten van Leen. Een pittige wedstrijd. S.V. De Koog. Zondag jl. werden alle wedstrijden door het slechte weer afgelast. Voor a.s. Zaterdag: De Koog A- De Koog B, aanvang 4 uur. Zondag: De Koog 2-Oosterend 2, aan vang half 3. De Kocg 1 nog geen wed strijd. Zie elftallen in het kastje. Namens SV De Koog danken wij de heer W. Stam hartelijk voor de moeite die hij zich heeft getroost bij het breien der netten. Leden komt a.s. Zaterdag allen voor het afmaken der kleedlokalen INGEZONDEN Geachte redactie! Woensdag schreef de Directeur Prov. Gezondh. Dienst v. Dieren de heer D. Rempt, een artikel TBC-bestrijding on der het rundvee. Ik ben het voor de vol le 100 pet. eens met wat de heer Rempt schreef. In zijn artikeltje lees ik ook het volgende: „En jullie kunnen de duizen den badgasten tbc-vriie melk en -melk producten laten eten en drinken." Dit moet je wel nemen, het is prachtig dat we onze gasten tbc-vrije melk kun nen aanbieden, doch weet u wat erger is, als men Pensionhouder is, gebeurt het in het drukst van het seizoen, maar al te dikwijls, dat wij de gasten, wat de melk aangaat, nieis maar dan ook niets kunnen aanbieden. En waarom, zult u zeggen. Wel, het is u toch zeker ook wel bekend, dat er in het seizoen dagen voorkomen dat men vocht krijgt, dat men geen melk kan noemen. Men neemt 10 liter van dit mengsel (kostprijs f 2.-), zet dit even op het vuur en kan dan het varken of de kippen er mee tracteren Want dit is dan een pro duct voor de mens absolut ongeschikt. Na de dag, waarop men van deze lekker nij heeft kunnen genieten, durven er slechts enkele melkboeren de andere dag le vragen: .Mevrouw blieft u nog melk?' Je kunt dan 's morgens wel eens wat vernemen als de melkboer aan de deur verschijnt. Mogelijk, geachte redactie, kunt u in samenwerking met de heer Rempt, Di recteur Gezondheidsdienst voor Dieren, een Directeur van de Gezondheidsdienst voor mensen benoemen, om de gezond heid der mensen ce bevorderen. Vele pensionhouders en huismoeders zullen u oneindig dankbaar blijven. En de melkslijters behoeven de fa briek de schuld met meer te geven. Mis schien was er vlug een oplossing, als de melk haar ouderwetse gele kleur weer terug kreeg, beter dan die licht blauwe. In afwachting teken ik J.C.R. VWfcV TÉ* Nr. 27. SIEB EN NEL KEIJSER. Nelly Keijser is 13 September 8 jaar geworden. Zij houdt veel van de zee en zwemt graag. Sieb is 18 September 6 jaar gewor den. Hij is pas naar school. Dat vindt hij geweldig. Hij is nogal eens ondeugend. Sieb, wees gehoorzaam, want Sinter klaas is al bezig met het uitzoeken van cadeaux! Nr. 28. TINEKE SPIGT. Tineke woont in de Gravenstraat no. 19 en wordt vandaag 3 jaar. Zij gaat alle dagen trouw naar het kleuterschooltje, waar zij het erg i'ijn vindt. Thuis speelt zij met haar poppen waarmee zij de bes te maatjes is. Zij heeft een zusje, waar zij erg veel van houdt.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 2