(jroen rZwairL~Jexeh in het Texels Vroedschap kwam bijeen SANAPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body Nieuw lokaal school voor C.V.O. kost f 22.500; nieuwe veebascule (f 3000.-) eist hoger weegloon; vuurtorenbeklimming onder vermakelijkheidsbelasting; 60 nieuwe schoolbanken f4.250.- Vermakelijkheid FILM NIEUWS -\r va Nog 14 leerlingen en o. 1. school Oudeschild krijgt vierde leerkracht Weinig gelegenheid voor lichamelijke oefening ZATERDAG 28 OCTOBER 1950 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6472 COURANT Uitgave N.V. v h. Langeveld DeRooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs f2,75 per half jaar. Geliek hewwe ze, het hoofd van een lagere skool achter een sknefmechine is paedagogisch niet verantwoord. (Ingezonden mededeling). HOOFDPUNT m Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 43 ct. Mijnharde Hoofdpijnrablenen. Koker 75 ct. School voor Christelijk Volks onderwijs wordt uitgebreid. De school van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs bevat drie lokalen, maar sedert acht jaren zijn vier leerkrachten aan deze school verbon den. Het bestuur dezer school heeft B. en W. dan ook vei zocht, gelden be schikbaar te willen stellen voor het uitbreiden van het gebouw met een lo kaal. Het op de zolderverdieping der school ingerichte hulplokaal is blijkens rapport van de schoolarts vnl. wegens onvoldoende daglicht in hoge mate on geschikt voor het geven van onderwijs. Het bestuur verklaarde, dat alvorens met de uitvoering van het werk wordt aangevangen, als waarborgsom een be drag, gelijkstaande met 15 pet. van de stichtingskosten, in de gemeentekas zal worden gestort. De bouwkosten zijn be groot op f 22500, t.w. voor: aankoop grond f1500; bouwkosten f 18000; kos ten inventaris f 3000. Totaal f 22500. Nieuwe banken voor de o.l. school te Den Hoorn. B. en W. hebben de raad gisteren voorgesteld de o.l. school te Den Hoorn van 50 nieuwe banken te voorzien. De kosten werden geraamd op 50 x f 70 is f3500. De thans in gebruik zijnde oude re banken (grote maten) zullen worden verdeeld over de andere scholen. Niet alle wensen vervuld. B. en W. deelden de raad mede: Het hoofd der openbare lagere school te Den Burg heeft verzocht te willen overgaan tot het aanschaffen van boe ken, leermiddelen en andere schoolbe- hoeften in verband met de inrichting van de nieuwe school aldaar, tot een bedrag van f6221,36. Dit bedrag kan als volgt worden ge specificeerd: Leermiddelen f 5419,76 Wandplaten f 249,75 Natuurkunde-instrumenten f 395,70 Personeelsbibliotheek f 156,15 Totaal f 6221,36 De schaarste aan leermiddelen, welke gedurende de oorlogsjaren heerste, had tot gevolg dat de leermiddelenpositie van de onderhavige school niet op het juiste peil kon worden gehouden, Hierin is dan ook een grote achterstand ont staan. Vele van de thans aanwezige leerboeken zijn verouderd door het in voeren van de nieuwe spelling op de scholen. Tengevolge van de stijging van het aantal leerlingen gedurende de laatste jaren is mede de hoeveelheid van het aanwezige materiaal onvoldoende. Met het oog op de bestaande plannen inzake het bouwen van een nieuwe school werd de achterstand in de na oorlogse jaren niet ingehaald. Het komt ons daarom gewenst voor ter gelegen heid van de inrichting der nieuw ge bouwde school tot aankoop van leermid delen over te gam. Aldus B. en W., die hierna echter moeten mededelen, dat zij geen gelden beschikbaar kunnen stellen voor de aan koop van een schrijfmachine, noch voor de samenstelling van een personeelsbi bliotheek. Zij motiveren als volgt: In het bedrag voor leermiddelen is begrepen een som van f 300.- voor de aankoop van een schrijfmachine. Daar wij echter van mening zijn, dat in deze tijd bij het doen van openbare uitgaven de grootst mogelijke soberheid moet wordenbetracht, achten wij het niet verantwoord een bedrag voor de aan koop van een schrijfmachine uit te trek ken. Om dezelfde reden kunnen wij ons niet verenigen met het samenstellen van een personeelsbibliotheek. B. en W. stelden voor over te gaan tot aanschaffing van nieuwe boeken, leer middelen en andere schoolbehoeften, met dien verstande, dat de aanschaffing van een schrijfmachine en een perso neelsbibliotheek achterwege blijft. Nieuwe schoolbanken enz. voor de School met de Bijbel te Oosterend Het Bestuur van de Vereniging tot stichting en instandhouding van de scho len met de Bijbel te Oosterend had de raad verzocht gelden te mogen ontvan gen, voor de aankoop van 5 schoolban- wegens toename van het aantal leerlin gen; voor de aankoop van 5 schoolban ken ter vervanging van te kleine ban ken, voor de aanschaffing van overgor dijnen en voor het herstel van het schoolhek. Het bestuur had de volle steun van de schoolarts t.a.v. de wens tot vervanging der te kleine banken. De tien banken kosten totaal f 750.de nieuwe gordijnen f 210. De raad besloot terzake van de aan koop van schoolbanken en de aanschaf fing van overgordijnen de gevraagde medewerking te verlenen, maar de raad meende, dat het herstel van het school hek beschouwd moet worden als onder houd en derhalve uit de vergoeding ar tikel 101 der Lageronderwijswet 1920 behoort te worden bestreden. Gewoon onderhoud. Het R.K. Kerkbestuur van de Heilige Joannes de Doper te Den Burg heeft B. en W. verzocht gelden beschikbaar te stellen voor de ïankoop van een school- kachel (f 167,50). Daaimede ging de raad accoord, maar het schilderen van een les lokaal waarvoor ook geld was aange vraagd beschouwde de raad als ge woon onderhoud en dat diende z i. der halve uit de vergoeding ex artikel 101 der Lageronderwijswet 1920 te worden betaald. (In de gebruiksvergoeding is het gehele gebouw begrepen). Voor marktkramen e.d. een mini- mum-tarief. De Raad heeft gisteren besloten in de Verordening tot heffing van marktgeld en weegloon minimum-tarieven op te nemen voor verschuldigde marktgelden voor open- en overdekte stallen, alsmede voor uitstallingen op de grond. Gezien de omzetten" van de betrokken markt kooplieden achtte de raad invoering van een bescheiden minimum-tarief billijk Dit tarief werd resp als volgt vastge steld: voor een overdekte stal, per m2 f 0,20, met een minimum van f 0,50; voor een open stal, handkar, kruiwagen, tafel, enz. per m2 f 0,10, met een minimum van f 0,50, voor een uitstalling op de grond, per m2 f 0,10, met een minimum van f 0,50. Wie op Texel het hoogst klimt moet Vermakelijkheidsbelasting betalen. ,,Het beklimmen en bezichtigen van de vuurtoren" duizenden hebben daar deze zomer gebruik van gemaakt komt onze Vroedschap als een vermake lijkheid voor. Wat het klimmen betreft, dat zijn we volstrekt niet met onze Vroede Vaderen eens. Men is steeds blij, als men de omloop van de toren heeft bereikt! Dat de raad het bezichtigen van de vuurtoren als een vermakelijkheid beschouwt,komt ons minder vreemd voor, maar toch is er aan zo'n toren niet zoveel te zien. Misschien wil men dege nen, die op de toren van het prachtige panorama genieten, ïangschikken onder hen, die iets genotvols plegen en dat daarvoor vermakelijkheidsbelasting moet worden betaald? Wat in het ontwerp besluit staat neergeschreven is o.i. aan vechtbaar. Daar lezen wij nl.: „Overwe gende, dat het gewenst is om buiten twijfel te stellen, dat het beklimmen en bezichtigen van de vuurtoren te De Cocksdorp als een vermakelijkheid is te beschouwen". Onze vuurtoren ook al onder de ver makelijkheidsbelasting, de toren, die nauwelijks hersteld is van de zware slag, welke hem in de Russenoorlog is toegebracht. Hoe het ook zij, onze Vroedschap weet wel waar Abram de mosterd haalt en op het gebied van de vermakelijkheidsbelasting is zij een scherpzinnig rechercheur! Nieuwe veebascule. Wij krijgen een nieuwe veebascule in het Waaggebouw aan de Vismarkt. B. en W. schreven hieromtrent aan de raad: De veebascule in het waaggebouwtje op de Vismarkt vertoont ernstige gebre ken. Een op ons verzoek door de ijker ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat de bascule voor verder gebruik on geschikt is. De ijker heeft haar op 15 September 1950 afgekeurd. De bascule welke plm. 30 jaren oud is, is niet meer te herstellen, zodat het noodzakelijk blijkt om over te gaan tot het aanschaffen van een nieuwe. Het komt ons gewenst voor om er thans een aan te kopen, waarbij het ge wicht wordt aangegeven door middel van een wijzer en een schaalverdeling. Bij een dergelijke bascule kan het wegen vlugger plaats vinden dan bij de thans aanwezige, daar het gewicht onmiddel- Arme, oude trouwe toren, Amperan hen je hersteld. Of de Vroedschap zit warempel Al te pingelen om geld. Jij, die daar in hoogheid troonde Sinds onheugelijke tijd. Bent nu plotseling vernederd Tot een stuk vermakelijkheid. 't Is maar hoe men 't wil bekijken. Maar ik heb het vast niet mis, Als ik zeg, dat die beklimming Dikwijls ook een kwelling is. Want ik weet niet hoeveel mensen Zijn de toren opgegaan, Met een hart dat je van verre Als een trommel hooide slaan. En nu wil men zulk een angsttocht Als vermaak beschouwen gaan, Nou, dan blijf ik toch maar liever Aan de voet der toren staan. En als dit nu het begin is Waar zal dan het einde zijn? Als men op deez' wijze doorgaat Op het vermakelijkheidsterrein? Straks moet je ook af gaan tikken Bij 't bestijgen van een nol, Wat men ook vermaak kan noemen, Mensen, mensen, wat een lól! Ja, de Vroede heren weten Mee te gaan hoor met hun tijd, Sijmen zal wel weer betalen, Leve de Vermakelijkheid! HU IB DE RIJMELAAR. „ZERE BEKKEN". Zo nu en dan komt op Texel onder de schapen een besmettelijke ziekte voor, welke hier bekend is als „zere bek"- ziekte. Vanwege het Staats-veeartsenij- kundig onderzoekingsinstituut te Am sterdam wordt op Texel thans een on derzoek naar deze ziekte ingesteld in verband met de vraag of deze ziekte ook gevaarlijk is voor de mens. Zoals be kend zijn hier (vele jaren geleden) twee personen door deze ziekte aangetast. DE BLAUWE LAGUNE. Een prachtige, boeiende kleurenfilm met de beroemde filmster Jean Sim mons! Een passagiersschip raakt in de Stille Zuidzee in brand. Drie van de overlevenden weten een klein eilandje te bereiken. Het zijn de kinderen Em- meline (Jean Simmons) en Michael (Do nald Houston) en een zeeman, maar de ze, aan de drank verslaafd, valt er van een rots te pletter. De kinderen groeien er op. Twee mannen, die door de politie worden gezocht, landen op het eiland. Zij ontdekken dat de jonge vrouw prach tige parels draagt en zij beloven haar en de jongeman naar de beschaafde wereld te zullen brengen als hij ook vcor hen parels duikt. Dat gebeurt, maar de man nen komen hun belofte niet na. Een van hen tracht het meisje te ontvoeren, maar het meisje, dat zwemt als een snoek, springt overboord Als zij Michael terugvindt zijn zij dol gelukkig. NACHT VAN TERREUR. Een aantal misdadigers ontvlucht uit de Coloradogevangenis, nadat zij ver schillende bewakers hebben vermoord of gewond. Het zit hun echter niet mee buiten de gevangenismuren, want de po litie heeft besloten de achtervolging niet te beëindigen voordat de misdadigers gegrepen zijn Een hoogst sensationele film! LAATSTE NIEUWS: De Oosterweg is weer berijdbaar ge maakt. UITVOERING U.D.I. UDI zal Vrijdag 17 November het blij spel „Mijn dochter kiest een man" voor het voetlicht brengen Nadere bijzon derheden' volgen per adv. RESERVE-R1JKSPOLITIE. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat van Rijkswege zal worden overgegaan tot uniformering van het voltallig personeel der reserve-rijkspoli- tie. De nodige maatregelen worden ge troffen om de benodigde uniformen en uitrustingsstukken op korte termijn te verstrekken. Texel, 26 October 1950. De Burgemeester voornoemd. C. DE KONING. UITSLAG AANBESTEDING. Voor de heer J. Hin, Spang, werd door architect N. Schermer, Den Burg, aanbesteed de bouw van een woonhuis in Spang. De uitslag was: Massa: J. Drijver, Oosterend f 17200. Timmer- en metselwerk: H. Venema f 12749; C. Keijzer f13814. Timmerwerk; J. Vermeulen, Ooster end f7040; Gebr. Timmer, id. f6950; Van Wessem, Den Burg f6500; M. Koorn id. f 6455; P. J. Kooger, De Waal f 5989; Metselwerk: C. de Kort, Oosterend f 9325, D. Trap, id f7600; C. Keijzer, Den Burg f7150. Schilderwerk: W. v. Engelen f 888; S. Timmer 885. Loodgieterswerk: J. Agter f983; J. J. Oele f 954. Electra: M. Bakker f244; J. Agter f 208. De ouderavond, welke Dinsdag in de o.l. school gehouden is, was weer zeer goed bezocht, hoewel iets minder dan vorige keer De voorzitter, de heer J. S. Dros, heette allen hartelijk welkom. Hij stelde het zeer op prijs dat ook de bur gemeester aanwezig was. Tevens heette hij welkom de nieuwe onderwijzeres, mej. Dros van Den Hoorn. Mevr. H. Hoogerheide-Blom las hier na de notulen, die met dank werden goedgekeurd, De heer Bakker, hoofd van de school, deed daarna enige mededelingen. De school telt thans 107 leerlingen, dat is vrij hoog, maar nog 14 te weinig voor een 4e leerkracht. Het ouderfonds, inge steld om diverse kosten te bestrijden, kost f 1 per gezin per jaar en werd in de welwillende aandacht aanbevolen. Er zijn 18 nieuwe leerlingen op school gekomen terwijl er 15 vertrokken, twee naar de landbouwschool, 5 naar de Ulo, 6 naar de huishoudschool. Het sparen wordt nog steeds met suc ces volgehouden. Het bedroeg in 1 jaar tijd ruim f 1000,De school was een maand zonder onderwijzeres, terwijl Mevr v.d. Vlies-Koopman gedurende 4 maanden op voortreffelijke wijze als plaatsvervangster is opgetreden. De schoolarts is over de gezondheids toestand der kinderen buitengewoon goed te spreken. Met het schoolvoetbal- elftal heeft het schoolelftal een medaille gewonnen, terwijl bij het verkeers-exa- men alle leerlingen zijn geslaagd. Het filmonderwijs gaat regelmatig door met 1-3 films per 14 dagen. De schoolreisjes zijn prima verlopen, kinderen zowel als begeleiders waren zeer tevreden. Voor de oudere kinderen wordt in het komen de seizoen gedacht aan een reisje naar het Westland en Roiterdam. De gemeente heeft nog voor een ver rassing gezorgd door een flink bedrag beschikbaar te stellen ter vervanging van totaal verouderde leermiddelen, die nog dateerden van 1903. Hierbij is ook een moderne leesmethode. Tot slot voor de pauze volgde bè- stuursverkiezing. De aftredenden, mevr. Hoogerheide-Blom, J. Boom en J. S. Dros werden herkozen. In de plaats van mevr. Zegel-Bas, die geen kinderen meer op de school heeft, werd gekozen mevr. Hoogesteger-Blom. In de pauze werd op chocola en koek jes getracteerd. Na de pauze hield de heer Nijland een inleiding over: Wat gaan onze kinderen doen na het 6e leerjaar? Spreker betoogde, dat een deel tot het 8e leerjaar op de lagere school blijft en daar feitelijk een last zijn voor de on derwijzer, want door de voorpuberteit (12-14 jaar), zijn ze veel onhandelbaar en willen zich uitleven, waardoor de kleinere kinderen dikwijls in het ge drang komen. Meestal denken de ouders, mijn kind moet wat beters leren dan ik en zodoende komen ze op de HBS of Ulo, ook al hebben ze er niet voldoende capaciteit voor. Het gevolg is dan dat de kinderen het op de school zeer moeilijk hebben en er met tegenzin naar toe gaan. Op de HBS slaagt 30 pet zonder al te veel moeilijkheden, 20 pet. blijft een of meer keren zitten en 50 pet. valt vroeg of laat af, bij de Ulo is dit 70 pet. Deze cijfers geven te denken. Dan is er de Amabchtsschool. Velen menen, dat als de kinderen niet vlot zijn met leren, de Abmachtsschool altijd nog goed genoeg is. Dit is volkomen ver keerd Ook op de Ambachtsschool moet men behoorlijk kunnen leren, vandaar ook de vele mislukkingen. En toch biedt de Ambachtsscnool vele goede kansen. Een goede keus doen is een weldaad voor het kind. De fout is echter, dat de keus te vroeg moet geschieden. Op 12-j. leeftijd weet een kind nog niet wat het wil. Daarom is een V.G.L.O. school (voortgezet lager onderwijs) nodig, die de kinderen tot het 8e leerjaar opvangt. In deze 2 jaar kunnen de kinderen dan een practische opleiding krijgen in han denarbeid, besteding van de vrije lijd etc. In deze 2 jaar worden de kinderen dan voor de maatschappij opgeleid en komt ook wel naar voren, in welke richting ze willen en kunnen gaan. Er is dan veel minder kans op misluk kingen op de vervolgschool, waardoor de kinderen met veel plezier het onder wijs zullen volgen. Dit slaat ook op de kinderen, die op de gewone school niet kunnen meekomen. Ze voelen zich on gelukkig en remmen ook de voortgang bij de andere kinderen. Een B. O. (Bij zonder Onderwijs) school is dan ook dringend nodig. Veel ouders zien er erg legenop om hun Kind daarheen te stu ren, maar voor de kinderen is het een zegen Ze verblijven onder lotgenoten en leren op een prettige manier eenvoudig rekenen en taai en handenarbeid, waar ze toch later op aangewezen zullen zijn. Rondvraag: De heer Hoogesteger vroeg of de nieuwe leermethode wel goed resultaat had. Antw.: Dit is pas over 2 jaar te beoci delen. Terug naar aap, noot, mies is niet aan te bevelen. De heer J. de Vries vraagt, waarom er geen lokaal voor lichamelijke oefe ning is. De heer J. Witvliet verzocht om het sportterrein te verbeteren. Burgemeester De Koning beantwoordt hierop zowel de vragenstellers als de heer Nijland. Het is spreker opgevallen, dat hier zo weinig gelegenheid is voor lichamelijke oefening. Op dit gebied heeft Texel een achterstand in te ha len en spreker zal zijn uiterste best doen hierin verbetering te brengen, zo ook in de kwestie van het sportterrein. Wat de B. O.-school betreft, hierover is in de bijeenkomst met hoofden van scholen ook reeds gesproken en B. en W. zullen deze kwestie ernstig bekijken, want de financiën moeten het toelaten. De V.G.L.O-school zal voorlopig nog wel tot de vrome wensen blijven beho ren, maar we zullen een en ander in ge dachte houden. Hierna sloot de voorziter met dank aan het scheidende bestuurslid voor het werk ten bate van de kinderen verricht en de heer burgemeester voor zijn me deleven in het wel en wee van de o.l. school. ucuuuu cii ei iir-i naai ^uiwi lijk wordt afgelezen en niet eerst de weegbrug in evenwicht moet worden ge bracht. De kosten voor een dergelijke bascule worden geschat op f 3000, De kosten kunnen worden bestreden door een verhoging van de weeglonen. Het huidige tarief der weeglonen is ze ker niet voldoende om de uitgaven te dekken. Aangezien ae bestaande tarie ven in vergelijking met elders geldende zeer laag genoemd moeten worden, is een verhoging alleszins gemotiveerd. De raad bleek het daar roerend mee eens en daarom werden nieuwe weeg lonen vastgesteld: voor een rund f 1.-; varken f 0,50; kalf f 0,25; schaap 0,25; graan of zaad per hl f 0,15; koper, lood, ijzer, tin, enz. per 50 kg f 0,15. Deze verordening treedt in werking op 1 Januari 1951. FEESTELIJKE REACTIE. Zou onze jeugdige Feestcommissie zo uitstekend van wal zijn gestoken als zij de medewerking van ons Texels Fanfa re had moeten entberen? Als zij de mannen van T.E.M. met op haar hand had gehad? Als zij met het pierement door de dorpen was getrokken zonder de steun van de (charmante) dames-col lectanten? Zonder de flinke, enthousias te medewerking van mannen als P. Spigt c.s.? Onze feestcommissie kan met voldoe ning op haar prestaties terugzien en het was een goede gedachte om allen, die haar zo dapper ter zijde hebben gestaan, zo'n groot aandeel in het bereikte suc ces hebben gehad, uit te nodigen tot een feestavond. Zo trof men Woensdag avond in „De Oranjeboom" een 120-tal personen bijeen en die hebben zich daar best geamuseerd. Er werd gezellig ge danst muziek door de band van Beumkes, de heer Leendert Kuiper liet Bartje roddelen dat het een lieve lust was en de feestcommissie bracht een wat rommelige, maar oer-gezellige vergade ring ten tonele! Een band onder leiding van Dick Bakker en waarin voorts mee speelden de dames Gré Bakker, Corrie v.d. Berg en de heren Gerrit Keijser en Sjoerd Hoekstra, speelde tal van vrolij ke liedjes. Alles best geslaagd. „Van onze cen ten?" Neen, neen, de kosten van deze avond werden voor de volle 100 pet. be streden door een verloting! Dit wil len wij hier even uitdrukkelijk vermel den! JONGE EENDJES. Op de boerderij „Spyk", nabij Den Hoorn, kwam Donderdag een eend met tien jongen aanwaggelen. Het dier had clandestien gebroed.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1