Kandidaatstelling jonge mensen (gezellig dansen nieuwe bril Snuif en wrijf Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg Permanent MOTOREN FA. W. G. MANSHANDEN 'n Cadeautje VROEGER 1 of 2 Spruiten pluk kers Alles wordt duurder Houdt de avond van de 21ste November vrij Vandaag Bomenplanten Kwekerij „De Terp" R. BAKKER, Groeneplaats De moeilijke keus Mr Hendrikse over „Coöperatie in het algemeen" Op uitnodiging van de gezamenlijke Texelse coöperaties hield mr. Hendrik- se, adjunct-directeur van het Centraal Bureau te Rotterdam, Vrijdagavond in „De Oranjeboom" een causerie over „Coöperatie in het algemeen". De be langstelling voor deze causerie was niet groot. De voorzitter, de heer C. H. Roe per vond het jammer, dat de op komst niet bevredigend was, maar hij weet dit aan de mogelijkheid, dat deze avond te vroeg in het seizoen was be legd. Het verheugde spreker zulk een groot percentage dames te mogen be groeten, daaruit blijkt, dat ook zij be langstelling voor de coöperatie aan de dag leggen, aldus spreker. De heer Hendrikse vond het een goe de gedachte, dat ook de dames waren uitgenodigd: „De vrouw moet hier niet alleen meeleven met het landbouwbe drijf, maar ook met de coöperatie op de hoogte komen, want de coöperatie heeft een taak, die het gehele boerengezin omvat. Spreker behandelde eerst uitvoerig het doel van de Aankoop Coöperatie. „Een vorm van samenwerking van zelf standige ondernemers, de boeren, die zich verenigen tot bevordering van hun bedrijfsbelangen. Uitgangspunt blijft het boerenbedrijf. Een coöperatie kan voor ons nooit andere betekenis hebben dan dat zij het landbouwbedrijf dient. Dit gebeurt hier door gezamenlijke aankoop en gemeenschappelijke afzet De Coöp aankoopvereniging kan men zo zien, dat de boer een bepaald deel van zijn onder- nemerstaak legt in een nieuwe, gemeen schappelijke onderneming, de coöpera tie, die dat onderdeel voor hem ver zorgt, de coöperatie is niets anders dan de voortzetting, verlengstuk, van het volkomen zelfstandige landbouwbedrijf. Als de boer zich niet verenigt, is hij de speelbal van allerlei machten, waarop hij niet de minste invloed kan uitoefe nen. Wanneer wij de landbouwcoöpera tie definiëren, dan dient zij voor de be vordering en handhaving van de zelf standigheid en onafhankelijkheid van het bedrijf van de boer zelf. De ken merken van de coöperatie zijn: 1ste. het landbouwbedrijf staat voorop, het per soonlijke element is primair; 2de. de co- operatie is gekleed in een door en door democr vorm: de leden hebben gelijke iechten en gelijke plichten Democra tisch is de opbouw van haar organen, de algemene vergadering heeft het laatste woord. 3de. een volkomen vrijwilligheid, ze staat open voor een ieder, die zijn bedrijf behoorlijk uitoefent, het is dus geen afgesloten gemeenschap. Een 4e kenmerk is een volkomen nationaal ka rakter, dwz. onlosmakelijk met de Ned bodem verbonden. Onze coöperatie kan nooit worden opgekocht door interna tionale belangen, zoals de Unilever. Spreker schetste hierop de betekenis in de handel en verklaarde: „Wij zijn ge groeid tot een der grootste commerciële handelslichamen in ons land, onze om zet is gestegen tot boven de 170 millioen gld. De economische unie met België vlot niet zo zeer doordat de productie kosten van bijna alle producten daar veel hoger zijn. Onze kosten steken zo gunstig af dank zij onze goede organisa tie. In België bestaat bij het ministerie een afdeling die de coöperatieve ontwik keling moet bevorderen opdat de land bouw meer rationeel wordt geregeld. Onze overheid heeft de coöperatie nooit gesteund of gestimuleerd, maar dat hoeft ook niet dat wensen wij niet, want het coöperatief initiatief moet uitgaan van de boer zelf. Altijd moet men voor ogen houden, dat de coöperatie de boer moet dienen, waar nodig moeten kleine verenigingen bij elkaar gevoegd wor den om een beter geheel te verkrijgen. Daarbij dient er voor te worden gezorgd dat de boer met te ver van zijn vereni ging komt af te staan, de band van de leden tot de coöperatie moet zo hecht mogelijk zijn, maar aan de andere kant moeten wij ook niet te klein ingesteld zijn, opdat de kostprijs niet te hoog wordt. Onze centrale organisatie treedt op als groothandelaar en importeur, samen met de R.K. zusterorganisatie heeft zij 55-60 pet. van de meststoffenmarkt on der zich. Wij blijven, aldus spreker, niet stil staan bij de aan- en verkoop der pro ducten. Hierna noemde spreker de vele belangen, welke voor de coop, boer wor den behartigd. Spreker betoogde, dat het van groot belang is, dat tussen de prijs, die de boer maakt en die, welke de consument betaalt, niet te veel ver schil zit, er mag geen „onverteerbaar brok" tussen de distnbutieschakels voor komen Dat de distributie-sector nauwe lijks doelmatig en efficiënt geregeld is komt doordat het aantal mensen, dat er zich mee bemoeit te groot is. Let wel, ik val geen bepaalde volksgroep aan, wij hebben elkander nodig, ieder strijdt ten slotte voor zijn eigen zaak, de particu liere handel heeft ook gelijk, dat hij voor zijn eigen zaak strijdt, maar hij mag het de boer niet kwalijk nemen, dat die zulks eveneens doet! Over de distributie hebben wij zo onze bepaalde ideeën. Als in Nederland voor 23,000 tuinders teeltvergunnmgen zijn uitge reikt zijn daar nog altijd 18000 detaillis ten en 4000 grossiers, dus samen even veel als producenten. Dat is niet in het belang van ons volk. Een van de doeleinden van de Aan koop Coop, is de kartelvorming zoveel mogelijk te doorbreken, want de trust vorming beoogt uitsluiting van de con currentie en mededinging. Spreker noemde de standsorganisatie de stem van de boer, de coop, diens daad. Na een korte pauze beantwoordde spreker verschillende vragen. Gevraagd werd o.a hoe het komt, dat de vrije han del vaak goedkoper kan leveren en vaak groter kwantum op de bon verstrekt. Spreker was er zekei van, dat de vrije handel dan in het ene gebied extra winst maakt om elders extra voordelig te kun nen noteren. En wat het kwantum be treft moest hij als zijn oordeel uitspre ken, dat de samenstelling van het pro duct in dat geval een belangrijke rol speelt Van coop, moeheid onder de jeugd is geen sprake, maar niet voldoen de is, dat zij zich aansluiten zonder meer: zij moeten de coop, daadwerke lijk steunen door in de besturen of ra den van toezicht zitting te nemen. Na dit betoog, dat met grote belang stelling werd gevolgd, werd een filmpje gedraaid van de viering van het gouden jubileum van het Centraal Bureau te Rotterdam. De titel daarvan was „De Gouden Ploeg". Uw verkoudheid van neus, keel ofborst weg met Nadruk verboden. door G. Th- BOTMAiN- ■VT.U ''<j Nr. 38. DURE CORRECTIE. Een Texelse taxi-eigenaar was in ho ger beroep gegaan van een vonnis van de kantonrechter, omdat hij meende, dat hij, vergeleken bij de straf, die enkele collega's hadden gekregen, wel wat erg slecht was weggekomen. Hij had met zijn taxi herhaaldelijk op Zondag gewerkt, omdat hij meende, dat eigen rijders dit wel mochten. Overigens waren in zijn werkboekje talloze werk tijden achterna veranderd. De rechter noemde dit geknoei, maar de man hield vol, dat er niet de minste kwade trouw aan te pas kwam. De kwestie was, dat hij, om behoorlijk te kunnen zien wat hij schreef, een bril bij de hand moest hebben. En wanneer je 's avonds rustig thuis de krant had zitten lezen, kon net zijn dat je het ding ergens neerlegde en het ding verder vergat. Zo was het herhaaldelijk ge beurd, dat hij niet precies had kunnen zien, wat hij invulde en dan later, wan neer hij zijn trouwe bril weer op de neus had, de nodige correcties had moe ten aanbrengen. Op het ogenblik hield hij zich trouw aan de voorschriften. Van vergeten was geen sprake meer, zodat hij wellicht tot de conclusie is gekomen, dat voor zulke gevallen een reserve bril uitstekende diensten kan verrichten. De officier van justitie bleek niet erg onder de indruk van de argumentatie en vorderde bevestiging van het vonnis van de kantonrechter: 37 maai een boete jvan f 3.Uitspraak 7 November. Nr. 37. KEES VAN LEEUWEN. Kees heeft 13 Octo ber zijn elfde verjaar dag gevierd. Hij woont in Zuid-Eierland, u weet wel in die mo del ne streek, waar ze zelfs een prima wa terleiding hebben met toestemming van Ge deputeerden! Kees j heeft verscheidene liefhebberijen: mooie dingen maken met de mecano, tekenen, fi guurzagen en verven met waterverf. Dat hij ondanks al die hobby's zijn lessen op school uitstekend leert, blijkt uit zijn rapport, dat hem met gemak naar de 5e klas had gebracht. Kees speelt ook graag met zijn vlieger, zijn broertje Piet en hij hebben er allebei een gekregen van hun vader. Wat moet je later worden, Kees? Vlie genier of monteur? BEA ZOETELIEF. 91. Meneer Kruizemunt kwam met een smak op de grond terecht. De angst verschafte hem vleugelen en in twee tellen zat hij boven op de muur. De po litieagent krabbelde ook gauw overeind en wilde hem pakken; maar o wee, daar kwam de hond weer aanhollen, en daar het beest olijk baar nog niet vol doende afgericht was om dieven van politie-agenten te onderscheiden, greep hij de agent bij z'n kleren.... 92. Terwijl de agent nog steeds met de hond aan het worstelen was, maakte meneer Kruizemunt benen; loop je niet, zo heb je niet. Door de stille nachtelijke stad rende hij, in zijn dunne gevange nispakje; vervolgens liep hij de stad uit, naar de plaats, waar hij volgens af spraak op de piloot en Jantje had moe ten wachten. Maar eer hij daar was, brak er een hevig cnweer los, gevolgd door een slagregen. Bea heeft vorige week Donderdag, 19 October, haar 9de verjaardag gevierd jBl :-£j Zijn er veel vrien- dinnetjes op het 'A.v feest geweest, Bea? Jullie hebt zeker i ook wel leuke re- j kenspelletjes gedaan want je schrijft, dat je rekenen het fijn ste vak vindt. Dan krijg je later mis- eens een goeie functie bij Ome Piet, want volgens sommigen die het voelen kunnen is die populai re Oom ook een knoert in het cijferen! Wij lezen, dat jij ook graag breit. Wij zouden zeggen: zet maar wat warm on dergoed op de naaiden, want het begint al aardig op echt winterweer te lijken! Ja, nu woon je nog dicht bij de school, maar straks ga je zeker liever naar de Emmalaan, al is het verder! schien nog Hel College van Dagel. Bestuur van het Water schap „De 30 Gem. Polders op Texel" brengt ter open bare kennis, dat op ZATER DAG, 25 NOVEMBER 1950 zal plaats hebben de can- didaatstelling voor de verkiezing van twee Hoofd ingelanden ter voorziening in de vacatures ontstaan door periodieke aftreding van de heren C. P. EELMAN P. M. MANTJE (beiden herkiesbaar) Op die dag kunnen bij de dijkgraaf te dien huize van 2-5 uur n.m schrifte lijke opgaven van candi- daten worden ingeleverd. Formulieren verkrijgbaar bij de Secretaris. Texel, 21 October 1950. Het College van Dagelijks Bestuur P. BAKKER Az Dijkgraaf D. v.d. OORD, Secretaris Voor een betere slaagt U zeker in Oosterend KAPPER BAKKER, Telef.37 B.S.A. D.K W. MA1CO uit voorraad leverbaar vanaf f995,-. Den Helder, Middenweg Telefoon 2953 voor groot of klein I Dan moet U immers bij J. P. STAM zijn? toen U klein was, wil de U met alle geweld groot worden. NU ziet U in dat dit ook z'n nadelen kan heb ben. Gelukkig niet wat de kleding be treft, want wij heb ben een bijzonder ruime collectie JA PONNEN en MAN TELS in grote maten! Daar is zeker iets ge schikts voor U bij. Komt U vanmiddag nog even passen in BEaatffllSEBHïfli DEN HELDER gevraagd. Adres: M. S. Langeveld en Zoon. Wie wil aan eerste hypotheek helpen voor solide pand tegen niet te hoge rente? Brieven onder no. 925 bureau van dit blad. Maar wij doen niet mee. Vraagt U eens prijs Stoomwasserij „Texel" zorgt voor U! voor contact met de stichting van Zelfstandige Handel en Industrie. Spreker: de heer B. H. J. Doppen. J|linillllllllllllllllllllllllllll)lllllllllllllllllllllllllllllll)lllllllllllllllll!lllllllllllllllllllUIIIII!lllllllllllUIIIIIIQ|(L Zondagavond in „Casino". I Aanvang 8 uur %llllllllllllllllllllllllllllllllOllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllll!lllllllll>UIIIIIIIIUll^ demonstreren wij de Hoover wasmachine en Hoover stofzuiger in Hotel De Hoop DE COCKSDORP Van 3 30 tot 5 30 uur is een zaak van vertrouwen want U doet daarmee werk voor vele jaren, ja vaak voor mensenlevens. Bedenk daarom wel dat het van veel belang is om goed te overleggen en het goede materiaal te betrekken van te Wieringerwerf, J. Kruit Telefoon 150 Ons werk van Voorjaar 1950 bij eliénten in Polder Eierland zal een ieder overtuigen dat ook op Texel de manier van Erfbeplanting, zoals die in de Wie- ringermeer gebruikelijk is, in de kort't mogelijke tijd het beste resultaat geeft tegen de laagst mo gelijke kosten van aanleg en onderhoud. Vraag nog heden inlichhngen, rechtstreeks of bij |ac. Hm Czn. Den Burg, alwaar al onze artikelen ook verkrijgbaar zijn. Ook voor Uw zorgen wij in zeer korte tijd. Wij hebhen een ruime keuze moderne monturen in voordelige prijzen ERKEND LEVERANCIER VOOR ALLE ZIEKENFONDSEN FEUILLETON 30.) Hugh had mooi praten; ze was ze nuwachtig en bedroefd. Toen ze de hoorn neerlegde, merkte ze, dat Freda al weer in de winkel was en daar opgewonden praatte met een man. Het bleek een verslaggever te zijn. Een nieuwe verwikkeling. De kranten hadden een roman ontdekt, een welkom gegeven in de komkommertijd. Zij zochten nu alle bloemenwinkels af. Het was interessant, 7oveel inlichtingen ze verzameld hadden in die korte tijd. Ze waren in alle bloemenwinkels geweest in deze buurt om te ontdekken, waar Jill werkte. Haar naam wisten ze al. Nu hier werkte ze niet, loog Freda met de moed der wanhoop. Jill slaakte een zucht van verlichting en zij ging op de sofa in de achterkamer zitten en luisterde, wat er verder ge beurde. De verslaggever liet zich met afschepen. Hij kende zijn mensen en de leugens, die ze hem gewoonlijk vertel den, maakten niet veel indruk op hem. Op dit ogenblik kwam madame opge wonden de winkel binnen. Ze was laat, maar in de beste stemming. Ze vroeg wat meneer wenste en nauwelijks merk te ze wat er aan de hand was of ze be greep, dat hier Reclame met een grote R voor haar zaak in zat. Natuurlijk, zei ze stralend, vóórdat Freda het voorkomen kon. Natuur lijk! Het is echt een roman! Maar.... voorlopig nog mondje dicht. Ik zal haar roepen, dan kunt u haar zien. En ma dame zeilde naar de achterkamer, één en al glimlach. Neen ik kom niet, zei Jill. En ze bleef er bij. Madame was woedend en werd nog bozer, toen Freda, nadat de verslagge ver was weggegaan, Jill's zijde koos. Toen Hugh eindelijk verscheen vond hij een Jill met rode ogen en een bitse madame. Deze romantische reclame voor haar bloemen was de kans van haar leven en Jill gedroeg zich als een zottin! Jill had mets te verliezen en zij had alles te winnen. Het was onmense lijk. O, die meisjes van tegenwoordig! Ze was blij, dat ze zelf nooit een dochter had gehad, nu ze zich bijna iedere dag moest ergeren aan de dwaas heid van andermans dochters. Hugh was koel en streng. Hij vond, dat ze beter op de broche had moeten passen. Ze was natuurlijk verzekerd, maar geld kon het verlies niet goedmaken. Zijn moeder was er zeer aan gehecht. Hij zou een adverten tie plaatsen en zich tot de Ondergrond- spoorweg wenden en zien, wat er van kwam. Hij was een totaal andere Hugh dan de man, die gisteren zo zacht voor haar geweest was! Hij kocht rozen voor zijn moeder en was zeer ontstemd over de kranten. Na tuurlijk lady Honor, zei hij. Die had dit balletje aan het rollen gebracht net iets voor haar! Jill moest zicfc met geen enkele verslaggever inlaten, zich volko men op de achtergrond houden. Jill zei hem, dat madame niet te ver trouwen was, wat de kranten betrof en Hugh ging met madame spreken. Hoewel madame erg minzaam tegen hem was bij dat gesprek, was ze alles behalve minzaam tegen de meisjes, toen hij weg was. Ze debiteerde felle hate lijkheden. Het was een afschuwelijke dag. Maar tegen de avond werd het beter. Toen madame naar huis was gegaan nog steeds woedend, omdat ze verschei dene verslaggevers had moeten wegstu ren, maar weer getroost, omdat een persfotograaf haar gekiekt had bij het verlaten van de winkel ging de tele foon. Freda ging er heen en liet de klant, die net was binnengekomen, aan Jill over. Even later, toen de klant de winkel verliet, kwam Freda dansend de kamer uit. Alles is goed. Je tasje is terecht! Terecht? Ja. De Ondergrond belde op. Een oude man heeft hel gevonden. Of je maar nar het station wilt komen. O, Freda, gelukkig! Ja, bel nu eerst Hugh Clare op en vertel het hem. Dat doe ik niet, zei Jill. Ze had ten slotte óók haar trots en geen zin om telkens door de telefoon bitse opmerkingen aan te horen. Neen, zij dacht er niet aan, hem weer op te bellen. Freda mocht het doen als ze er zin in had. En dus telefoneerde Freda en gaf een boodschap af, want Hugh was niet thuis. Jill ging naar het Ondérgrondstation om haar tas te halen en kocht onderweg een paar avondbladen. In elke krant stond Hugh's portret met de onzinnig ste onderschriften. Hij zou er woest over zijn, maar dit was tenminste niet haar schuld. Eigenlijk was alles zijn eigen schuld. Hij kende Harcourt en lady Ho- nor. Hij had heel goed met Bessie een manier kunnen afspreken om ze niet binnen te laten als Jill er was. Maar de tas was teruggevonden dat was tenminste één goed ding. Doch toen ze op het station kwam, verdween alle gevoel van blijdschap. Het tasje was er inderdaad, maar er zat geen broche meer in. Haar zakdoekje en wat los geld was het enige, dat ze er in vond. Nu toch aan Hugh telefoneren? Neen ze dacht er met aan. Ze zou het hem de volgende dag .vel vertellen als hij in de winkel kwam. Ze ging naar huis. Dick zou pas laat thuiskomen, want hij had veel werk met de boeken. De ge dachte aan die boeken maakte haar nog altijd ongerust. Het was niet het juiste werk voor Dick. Hij kon zo licht weer vergissingen maxen in moeilijkheden komen Montie was ook uit maar dat was mis schien maar beter. Doch hier blijven zit ten mokken, was ook niet goed. Ze moest bezigheid zoeken, die haar ge dachten afleidde. Het schrijfbureau in de woonkamer moest nodig een beurt hebben. Dat zou ze nu meteen maar doen. Ze nam de boeken en papieren van het bureau en legde die op de vloer en juist toen alles daar door elkaar lag, werd er op de deur geklopt. Ze deed open en daar stond Hugh voor haar. Ze kreeg een kleur van schrik. Dat hij nu net in die rommel moest komen! En ze werd even kwaad. Hij zou zeker boos worden als ze zo maar bij hem aan huis kwam Waarom deed hij dat dan zelf bij haar? Kom binnen, zei ze koel. Hij kwam binnen en zei: Ik ben vandaag weer lelijk tegen je geweest en kom je om vergeving vra gen. En hij glimlachte. Die glimlach kon ze niet weerstaan. Ze zei: O, Hugh 't is vreselijk' Mijn tas je is gevonden, maar de broche is er uit gehaald. Dat weet ik. Freda heeft getelefo neerd. Maar daarom kom in niet. Ik kom om je te zeggen, dat het mij spijt, dat ik mezelf weer vergat, toen je op belde. Neem die stoel, zei ze, blij om zijn vriendelijke woorden. Het is hier een erge rommel, omdat ik bezig ben aan het bureau. Hij deed wat ze zei. Een vaag mede lijden kwam bij hem op, omdat zij hier in deze kleine, .varme kamer onder het dak moest wonen. Zij zag aan zijn ge zicht, wat hij dacht. Het is hier nu zo heet door het weer zei ze. Maar, ^deze flat is goedkoop, omdat het op de bovenste verdieping is. Daarom hebben Dick en ik het genomen. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4