De Texeise pioniers in Nieuw Zeeland IVOROL Geeft aan Uw tanden nieuwe Glans e moeilijke keus „P. Keesom wou een huis hebben' Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg HOEST n Het licht dat verdween I ILMNIEUWS Een Nederlandse verzetsfilm Jeugdrubriek PRACTISCHE ENSEMBLES Hamilton 8 Oct. 1950 Ik zal er maar een vervolg van maken De laatste keer dat ik schreef was dat Cor van Sijp in de buurt zou komen. Nou Cor kwam toch nog vlugger dan ik dacht. Ik had hier een plaats voor hem, maar op 't laatste moment zagen de mensen er vanaf. De plaats waar hij komen kon was bij z.g. sjermelkers. On der sjermilking wordt verstaan, op deel melken. In de meeste gevallen is het zo: de inventaris en alles is van de baas, maar de knecht heeft al het werk en is in zeker opzicht eigen baas. En hij ont vangt 39 pet van de opbrengst. Per man wordt ongeveer 50 koeien gerekend en dan hebben ze 8 of 10 pond in de week, deze molk er 80, maar dan hielp zijn vrouw. Dat ging blijkbaar eerst niet erg gezegend, ze wildon er toen een man bij hebben, maar die moesten ze zelf beta len, afijn, ze zagen er weer vanaf. Cor had weer wat ruzie met zijn baas en had gezegd, nou ik ben hier van de week voor het laatst. Ik zou toen nog een ad vertentie in de krant zetten maar zover kwam het niet. Cor had zijn week er op zitten en dacht werk of geen werk, ik vertrek. Dat was een hele onderneming. Hij startte 's middags om 5 uur per taxi naar het station. Dat was wei vroeg ge noeg, de trein zou vertrekken om 8 uur maar ging om half tien. Tijd van aan komst in Hamilton 3 uur 's morgens dat werd 6 uur. Het treinverkeer is nog niet geweldig. Hier staat egenover dat het een betrekkelijk groot land is met een kleine bevolking En de blanken wonen hier met veel langer dan 100 jaar. De oudste stad van New-Zeeland is 100 jaar oud. Veel mensen die je spreekt, zijn niet hier geboren of hun ouders komen van een ander land. Als je dan ziet de we gen, spoorwegen en ontginningen is het geen wonder, dat alles nog geen honderd procent is. Afijn, ik lag nog lekker te bed toen er een taxi verscheen. Ramme len aan de deur, ik denk, dat weet ik niet. Afijn de deur open en daar staat Cor. „Nou daar was ik dan" zei hij. „Ik was het zat, dus we moeten maar zien". Ik wist er eerst eigelijk geen weg mee, maar de baas zei, jullie gaan maar naar de stad, naar het arbeidskantoor, daar is wel wat. En daar was wat. Een nurse- riebedrijf. iets waar ze jonge bomen en struiken en bloemen telen. Ik moest maar terug komen als Cor geslaagd was, dus ik ben met hem mee gegaan om te zien wat het was. Die baas kwam ons met de auto halen (het is 15 mijl van Hamilton) ik kon dus meteen nog eens wat zien. We passeerden een vliegveld waar 200 vliegtuigen stonden, allemaal nog van de oorlog. Een smid had dat he le geval gekocht voor 10 000 pond. Het zijn alle één of twee motorige vliegtui gen en hij moet ze slopen. Verder was het daar heuvelachtig, een mooie streek. NCor is vandaag nog hier geweest en hij heeft het reusachtig naar zijn zin. Hij is er nu een week of vier. Later kwam er een andere liefhebber voor Hamilton. Dit was P. Keesom, die zat in Palmer- ston North. Die vond het daar wel leuk maar wou een huis hebben. Dat gaat voor iemand die bij de boer werkt nog wel, voor anderen is het een puzzle. Ik heb de advertentie van hem doorgege ven, maar hij heeft er maar één brief op gehad. Piet zat nog even verder als Cor, maar die had al balen tabak van die treinreis, en kwam maar per vlieg tuig. De trein moest hij 12 uur inzitten, dit duurde 1 uur. Hier was geen plaats om te bivakkeren (de vrouw was naar het hospitaal geweest en haar ouders waren er om het huishouden te doen) dus heb ik maar bij andere Hollanders gevraagd, nou dat kon direct. Dat waren Mr en Mrs Kik, twee Zeeuwen, pas ge trouwd en waar ik iedere week kwam. Inmiddels had Cor nog weer andere adressen gekregen voor Keesom. Donker verscheen. Zondags met het autootje en we zijn er met zijn allen op aan geweest. Hendrik zei toen wel je kunt niet bui ten een auto, maar makkelijk is het. Piet heeft er de Maandag en Dinsdag ook r.og aan besteed, maar het slot is toch dat hij dicht bij Cor in de buurt zit en met op het adres van de advertentie. Dat adres was trouwens wel goed, maar het huis stond 5 mijl van de garage. Dat is voor een New Zeelander geen be zwaar, die hebben zo wat allemaal een auto, maar 't was Piet te ver. Maar nu zijn die buren, waar Piet die dag of wat gelogeerd heeft, ook verhuisd. Dat is voor mij niet zo leuk. Ik ging daar iede re Zaterdagavond heen met een zak groenten. Ik kon ze makkelijker op de fiets meenemen, als dat zij moesten lo pen. Maar die hadden al een paar keer ruzie gehad en op slot ook net als Cor: nou we gaan! Er werkten daar twee Hollanders, allebei nog niet lang ge trouwd. Ze verdienden daar 9 pond per week, onder voorwaarde dat iedere mor gen één van de dames moest helpen de melkmachine schoon te maken. De baas of eigenlijk basin vond uit, dat het loon verlaagd moest worden tot op 7 pond per week, met ingang van Donderdag en hun zeiden toen maar: nou dan ver trekken we Donderdag. Voor de één was het nog lang genoeg, die heeft plaats bij Cambridge, dat is 4 mijl van hier, die kan ik dus nog wel eens bezoeken. De ander kwam slechter uit. Die heeft geen plaats. Hij zelf is bij Gerrit Drant, een Drentenaar gelogeerd. Dat is niet ver van Hamilton en hij kan bovendien zijn motor gebruiken als hij ergens op aan wil. Zijn vrouw is een eind weggebracht minstens 50 mijl, ook weer bij Hollan ders. Ook al weer mensen die met de Sibajak gekomen zijn en die ik gespro ken heb toen ze bij Cambridge woonden Die zijn dus inmiddels ook weer ver huisd en als ze wat beters kunnen vin den gaan ze weer! De behuizing is hier Nadruk verboden. door G. T!h. ROTMAN- >»aar meneer Kruizemunt in zijn ïemspakje niet naar de stad te- .on, overnachtten ze in een tempel tje, waarop de piloot de andere -dag in de stad een tweedehands burgerpakje het zoveelste voor zijn ongelukkige reisgenoot kocht. Met spoed werd de '-ö's jiu -voortgezet; en toen de zon ten «ede male opging, zweefden ze al bo- i Bangkok, waar re de prachtige hin- nnese pagoden beneden zich zagen. 96. De piloot landde er om benzine in te nemen en ze bezichtigden meteen de stad en omstreken. Kolossale boeddha beelden vertoonden zich op verschillen de plaatsen, vaak temidden van eeu wenoude, verwaarloosde tempelruïnes. „Zo zit onze kleermaker ook altijd!" zei Jantje, maar vader legde uit, dat dit „de houding der overpeinzing was. in veel gevf iatig. Nou de meubels hebbens de Kiks bij de beuren opgesla gen en de hond heb ik zolang in bewa ring. Allemaal wat dus. Nou ik stop, want Hendrik zou ook schrijven. Tot een volgende keer maar weer, Dirk. WAARHEID IN DE RECLAME. De heer G. Bakker heeft op de cursus „Spreken in het openbaar" een zeer in teressante speech afgestoken over het onderwerp „Reclame". De reclame is al heel oud. Men heefl ontdekt, dat in Pompei reeds reclame gemaakt werd, dus al minstens 2000 jaar geleden. In de middeleeuwen was het uithangbord een bekende vorm van reclame. Daar waren zeer geestige vondsten bij! Men rijmde, dat het een lieve lust was. In de vorige eeuw is de reclame op groot scheepse wijze door een Amerikaan aan gepakt. Hij was de grondlegger van de moderne reclame. Alleen de waarheid in de reclame zal de reclame doen gedijen, aldus merkte spreker terecht op. Humor in de recla me is o zo gevaarlijk, alleen de fijne humor doet het en spreker noemde een voorbeeld van zeer recente datum. (Wij overwegen een attractie „De beste ad vertentie van de maand", welke wij bv. gratis zouden willen herplaatsen. Red.). Reclame wordt op velerlei wijze gevoerd: door annonces in de kranten, door etalages, in de bios, door folders, aanplakbiljetten, geluidswagens, vlieg tuigen, radio. De reclame is een wereld macht van betekenis geworden. (Ingezonden mededeling). Rode Hoestpoeders via Mijnharde Welk licht? Het licht aan de school van Zuid-Eier- land, dat sedert "35 gestraald heeft en de hoek verlicht op het duistere inter mezzo van winter 1944 na toen wel alle licht geblust scheen. Het licht aan die school heeft een ge schiedenis. In "34 toen de TESO nog geen busdiensten naar alle hoeken van ons eiland organiseerde toen we dus alleen (soms heel moeizaam) naar Den Burg konden trappen, als daar 't een of ander bijzonders was te doen, en we derhalve waren aangewezen op ons ei gen buurtje, toen werden er in de Zuid- Eierlandse school cursussen georgani seerd. Cursussen in houtbewerking voor de jongeren. Verbandcursussen voor de ouderen én jongeren. Maar ook boekbe sprekingen werden gehouden, reisver slagen gedaan (wie van de Zuid-Eierlan- ders herinneren zich niet het verslag van pastoor Boonekamp over zijn fiets tocht naar Rome met een groep werk lozen?). Ook werd verteld hoe een krant tot stand kwam, over kamerplantenver zorging, enz., enz. Het aardige van die cursussen was dat iedereen er aan mee werkte, pastoor, dominee, meester en collega's, dokter. Zullen we ooit de cur sus van dr. Westerhuis over welspre kendheid vergeten, Eierlanders? Nóg worden de verhalen met genoegen opge haald. En dat alles verlichtte in maanloze nachten de lamp, bij aan- en uitgang van de cursusavonden, de lamp, die daar voor extra was aangebracht en waar voor we dankbaar waren en ook enigs zins trots. Nu zijn de cursussen gestaakt. Na de oorlog zijn ze oog wel weer herleefd, maar naarmate de autobusdiensten zich uitbreidden werden ze overbodig: men ging naar Den Burg: je wil tenslotte ook wel eens helemaal „uit" zijn! En de lamp werd een hindernis: nu de Postweg zowat de beste weg van ons eiland was geworden en het verkeer verlegd van hoofdweg naar Postweg- Waalenburg, nu hadden de automobilis ten last van de lamp, vooral sinds hij zonder kap straalde. En vandaag kwam er een paal en een flinke booglamp: het oude licht verdween. Sic transit gloria mundi. ;\y^/ Dit weekeinde dxaait in de Bioscoop de Nederlandse verzetsfilm „LO-LKP". Willem Visser, metaal-bewerker, ver laat zijn gezin om onder te duiken, als hij voor arbeid in Duitsland wordt opge- ïoepen. En op de boerderij van Harmsen waar hij Amerikaanse piloten aantreft zowel als Joodse landgenoten, is hij in een centrum terechtgekomen van het verzet, waaraan hij spoedig deel gaat nemen. Eenmaal in het verzet, is er geen „terug" mogelijk. Bij een overval wordt hij zwaargewond gevangen genomen. Uit het ziekenhuis bevrijd, zien wij hem terug bij een bonkaartenkraak. In een val gelokt, wordt hij opnieuw gearres teerd. Een nieuwe bevrijdingspoging mislukt, dan: transport naar Vught, waar hij, het kanonnengedaver der na derende geallieerden in de oren, zijn einde vindt bij de fusillades van Sep tember '44. Het einde van zovelen. Deze film is gemaakt door Max de Haas in opdracht van de Landelijke Or ganisatie en de Landelijke Knokploegen teneinde op grond van historisch be trouwbare gegevens een beeld te ont werpen van enkele belangrijke vormen van het verzet tegen de Duitse onder drukkers. „L.O.-L.K.P." is een recon structie van ware gebeurtenissen. De tragische overval op de Amsterdamse gevangenis aan de Weteringschans werd o.a. uitgevoerd, zoals de film het voor stelt. „Het Parool" schreef: Een voortreffe lijke Nederlandse filmDeze en der gelijke scènes zijn adembenemend en stijgen ver uit boven de goedkope knok partijen die men gemeenlijk in de bio scopen te aanschouwen krijgt. „Het Vrije Volk": Een waardige bij drage tot de geschiedschrijving van de Nederlandse verzetsbeweging. „Trouw". Deze historisch betrouw bare film maakt zich noch aan romanti sering noch aan ver doorgevoerd realis me schuldig, een film die juist door haar sobere opzet een diepe indruk op de toeschouwer achterlaat. Ongetwijfeld de beste verzetsfilm die tot nu in ons land werd uitgebracht. Neerlands Nieuws. Uitbreiding van Amsterdam-West. Afscheidsbezoek van Paul Hoffman. Overdracht aan Nederland en België van Ned. Gloster Meteor straaljagers op Schiphol. Adelijk huwelijk op het kasteel te Haarzuilens. De sensatione le voetbalwedstrijd Zwitserland-Neder land (7-5) te Bazel. Nr. 39. nely V Nely heeft Woens dag 1 Nov. jl. haar elfde verjaardag ge vierd. Zij woont in de Weverstraat nr. 60, te Den Burg. Je houdt veel van zwemmen en gym nastiek, schrijf je. Wel, dan kun je net gehele jaar aan sport doen, want zomers kun je fijn in het water spar telen en als je lid bent van de gym. kun je het hele jaar door de edele turnsport beoefend. Je vertelt dat je je moeder vaak helpt. Prachtig, vroeg geleerd, oud gedaan! Nr. 40. GERDA DEKKER. Gerda heeft Don derdag haar 12de ver-, jaardag gevierd. Zij woont Kogerstraat nr. 19A ,.Ik vind het fijn, dat het weer winter wordt", schrijft ze. Ja, Gerda. als je een lief hebster van schaatsen rijden bent is dat te begrijpen! Er zijn op Texel heel wat lief hebbers van de ijs- sport en die hopen allemaal even vurig, dat er zo spoedig mogelijk een echte ijs baan komt. Je hebt zeker wel gelezen, dat de Elemert vergroot wordt? Zeg, heb je schaatsen gekregen op je ver jaardag? Nr. 41. MAARTJE VAN GRONINGEN» Maartje hoopt Maandag 6 Nov. haar zevende ver jaardag te vieren. Zij woont Emma- laan nr. 92, Den Burg. Maartje gaat sinds 1 September 1.1. naar school en maakt het daarhee1 goed. Vader en moe der vinden, dat ze prachtig schrijft en menen dat ze wat dit betreft op haar oudste zus lijkt, die. toen Maartje op school kwam, naar de ULO is gegaan. Die oudste zus is bijna gelijk met Maartje jarig en zou ook nog wel graag in de Jeugdrubriek komen, maar ze vindt dat ze daar toch eiger lijk een beetje te groot voor wordt. Nu de lange winter weer bijna voor de deur staat, brengen we onze garderobe vast tijdig in gereedheid om de eerste koude te kunnen opvangen. Op de achter ons liggende shows hebben we gezien, iat de komende mode practisch en goed draagbaar is voor elke vrouw, ook voor de Nederlandse. Vooral een groot aantal twee- of driedelige toiletjes trok de aan dacht Meestal waren deze ensembles deux-pièces. doch we zagen ool| over- gooiers met blouses en büttessende bolero's. Wat de kleuren betreft, viel ons op dat er veel toiletjes in bruin of blauw werden getoond, terwijl ook groen in allerlei nuances tot de geliefde kleuren behoort. De beide afgebeelde toiletjes zijn Drac- tische voorbeelden van de komende mode. K 5341 ƒ19 Dit leuke Engelse pakje be staat uit een overgooier van origineel model, waarover een hoogsluitend bole- rotje wordt gedragen De overgooier heeft middenachter een rij knopen als garnering en leuke, uitstaande zakken, die rond lopen en tot over de zijnaden vallen De bolero is zeer simpel van model Benodigd voor voor 88 cm. bovenwijdte ca. 3.25 m stof van 140 cm breedte. K 5342/19 Dit model kan als mantelpakje en ook als deux-pièces wor den gedragen. Van onder de voor- en rugpassen en in de taille is ruimte vprwerkt Benodigd voor 106 cm bovenwijdte ca. 2.25 m. stof van 140 cm. breedte De kninoatronen v^n deze modellen zijn d 10.95 uitsluitend per oostwissel te bestellen bij de „Bella Patronen Service". Kromme Nieuwe Gracht 66 Utrecht K 5341 '10 i« verkruebapr ip de bovenwijdten van 88, 94 en 100 cm., en K 5342 19 in 100 106 en 112 cm .V patronen zjjn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad. roo 706/7. FEUILLETON /2.) Later zeiden ze tegen Hugh, dat /-een spoor meenden te hebben gevon den, maar dat hij hun tijd moest geven, want dat ze allicht zouden moeten wachten tot de vinder de broche of de juwelen, die er in zaten, te koop bood. Mrs. Clare was er helemaal niet boos over. moet er geen verdriet over heb- jind, zei ze tegen Jill, toen die haar tranen het geval vertelde. Ieder- yerkomt wel eens iets naars. Maar oof, dat het geluk ons nog niet in (ek laat. Je zult zien, dat de bro- jrugkomt. [he of niet, veel geluk had de hele -je Jill nog niet gebracht. De vori- md was er een scène met Monti c •'"chter gehumeurd ouwde de zaak udoving min of »g was. Waarom n? Waarom ging unge manier? Hugh -ifde dus niet geheim en ook niet te wachten lontie had Jill half dol >iet zijn hatelijke vragen en tenslotte ruzie gekregen en •en kwaad van elkaar gegaan. Jeks..)ntmantel was veilig cp Hugh's V^^even Ze had dat gedaan gekre- k te zeggen, dat zij er thuis geen 'aas voor nad in deze tijd, nu de motten vlogen. Bovendien achtte ze hem niet veilig in haar flat, waar de hele dag niemand was. Overigens bleef de toestand moeilijk voor haar. Als ze alleen was, dacht ze veel aan Hugh aan zijn vreemde, knappe gezicht, aan de droefheid in zijn ogen, aan de harde dingen, die hij zeg gen kon en aan de lieve dingen, die hij zeggen kon. Die gedachten maakten haar soms geheel in de war. En madame bleef maar vragen naar het huwelijk. Wanneer het zou plaats hebben en hoe, enz. enz. Freda vroeg niets maar sloeg Jill ga de En de manier waarop zij keek, was beangstigend. Want Jill begreep maar al te goed wat er in haar omging en dat ze de een of andere dag zou uitbarsten. Och, dacht Jill. Mensen als ik moesten nooit beginnen met zulk een comedie. Ik kan niet liegen en ik werk me er maar steeds dieper in. Dr. Evans bezocht mrs. Clare. Eerst had zij er niet veel voor gevoeld. Waarom moeten we dit nu weer proberen? had ze gezegd. Het helpt im mers toch niet. We hebben al zoveel geprobeerd. Maar Jill had haar overgehaald. Doet u het maar voor Hugh, als u zelf geen vertrouwen hebt. Hij heeft nu weer nieuwe hoop. Doet u 't maar voor hem. Och, kind, die nieuwe hoop zal weer teleurgesteld worden. Ik ben al te dicht bij het einde gekomen. Ik ik weet zelfs niet of ik het wel prettig zou ivinden, weer beter te worden. Ik heb mij zo volkomen verzoend met mijn lot. Dat is iets, dat u eenvoudig niet moogt zeggen Het is de waaineid, kind. Ik ben zo moe geworden van dit alles. Jill keek haar ernstig aan. Als er één kans is op duizend, dat dr. Evans u be ter maakt, dan moet u die kans aangrij pen. Het is niet meer dan uw plicht dat te doen. Terwille van jullie, zei mrs. Clare. Ja, natuurlijk, eerst ter wille van uzelf. Maar ook terwille van ons. Zodat ik met Hugh zou kunnen dansen op jullie oruiloft? Al was het alleen maar daarom. Denkt u eens in hoe gelukkig hij zou zijn. Zij deed haar best en ze deed het met hart en ziel. Zou Hugh dat begrijpen? Zou hij begrijpen, dat het niet gemakke lijk was voor haar? Mrs. Clare keek glimlachend naar haar op. Je hebt gelijk, Jill, zei ze. Je bent een lief kind en ik ben trots, dat Hugh jou tot vrouw krijgt. Ik ik zal mijn best doen, al heb ik het ver trouwen niet, of.... nog niet. Ze streek Jill's hand. Ik heb zoveel pijn geleden in mijn leven, kind, dat ik eigenlijk niet beter weet. Daarom is het moeilijk voor mij, weer te gaan denken aan beterschap. Jill wachtte met Hugh in de zitkamer op de uitslag van dr. Evans' diagnose. Dr. Evans was een stille, ernstige man, lang en mager. Hij had op het continent gestudeerd en zoals hij aan Jill's va der verteld had was vaak in botsing gekomen met de officiële medische op vattingen. Dat was de oorzaak geweest, dat hij zich in een plattelandspraktijk had teruggetrokken, waar hij veel vrije tijd had om zich aan zijn eigen studies te wijden. Terwijl hij bij mrs. Clare was, liep Hugh zenuwachtig ?n de zitkamer op en neer. Je moet je niet overstuur maken, Hugh, zei Jill. Blijf kalm. Ik heb het grootste vertrouwen in hem. Ik heb ook vertrouwen. Maar ik ben alleen bang, dat een nieuwe behan deling haar weer nieuwe pijn zal geven. Ze heeft al zoveel geleden. Maar zelfs als ze nu nog pijn moest lijden en dat bracht haar beterschap dan zouden we bijna gelukkig moeten zjip om die pijn al klinkt het mis- scnien wreed. Och, Jill we hebben al zo vaak vergeefs gehoopt op beterschap. Hij bleef staan, maakte een wanhopig gebaar met zijn banden en liep naar het buffet, waar hij zich een glas whisky inschonk. Je moet me wel een ellendeling vinden, zei hij. Waarom? Omdat ik doe en spreek als een zwakkeling. Ik ben blij, dat ik hier ben om jou en je moeder wat steun en hoop te ge ven. Hij steunde nu inderdaad op haar. Misschien wist hij het zelf niet, maar hij steunde op haar en zij voelde het en een wonderlijke dankbaarheid kwam in haar hart. Weer kwam een vaag ver langen in haar op om haar armen om zijn hals te slaan en hem te kussen en te troosten. Zijn gezicht was zo aandoen lijk angstig en treurig. De spanning brak, doordat zij de deur van mrs. Clare's Kamer hoorden open gaan. Hugh was in een oogwenk bij de deur en deed die open. Dr. Evans kwam bin nen. Hugh's gezicht was bleek en strak. En vroeg hij scherp. Jill ging naar de deur. Ze had het gevoel, dat Hugh beter en meer open zou kunnen spreken als hij alleen met de dokter was. Maar toen ze haar hand op de knop legde, riep hij: Blijf hier, Jill. Hij had haar nog nodig. Dat was een heerlijk gevoel. Zij bloosde van blijd schap en kwam naar hem terug. Dr. Evans zei: De ruggegraat is gelae- aeerd bij de val, die zij gedaan heeft en de beschadiging is er in de loop van de tijd niet beter op geworden. Zoudt u iets kunnen doen? Ik geloof het wel. Ik acht de toe stand niet hopeloos. Hugh kon geen woord uitbrengen. Hij had al zijn kracht nodig om zich te beheersen. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4