Cjroen ^warL-Jexels in het harL, azar Ned.Herv. Gemeente Oosterend bracht (bruto) ruim f2200.- op Internationale landbouwpolitiek dringender dan ooit De Pont Damclub Texel vierde haar zilveren jubileum Ouderavond o.l. school Oosterend kenmerkte zich door gezellige en prettige sfeer „De macht der liefde" strijdt reeds van de N.Z.H. R.M. 126 jaar „Texel moet het hebben van die mensen die hier twee weken of langer blijven" rOENSDAG IS NOVEMBER 1950 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6477 COURANT Uitgave N.V v h. Langeveld <5t De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Eurg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs f2,75 per half jaar. De bazar, welke de N.H. Gemeente an Oosterend Vrijdag en Zaterdag eeft gehouden ten bate van de nieuwe erkekamer, is een groot succes gewor- en. Deze bazar vond plaats in de kerk- ekamer, een ruim vertrek dus! In zijn openingswoord sprak Ds. lijnsma de hoop uit, dat de bazar een •hoorlijk financieel resultaat zou ople- eren. Dat is gebeurd. De bazar heeft bruto uim f 2200 opgebracht. Men is meer au tevreden. Beide dagen is het over spend druk geweest. Na de opening was het een ware ;ormloop op de handwerktent. Spoedig as dan ook een bres in de tentoonge- :elde keldingstukken geslagen. Ook het ïooie kleedje met de tulpenrand, ver- aardigd door Tiny was gauw verkocht. Ie theetent trok ook veel bezoek. Men ronk er de verrukkelijkste thee en kof- Heerlijk was ook het gebak. Er was ok een stand met c-en prachtige sorte- ing bloemen en planten. Ook daar noest men vlug bij zijn, wilde men niet chter het net vissen. De jeugd wierp ich op de grabbelton, het leek wel een roep mieren en horen en zien verging. Iet Rad van Avontuur, de sjoelbak en e schiettent kwamen 's avonds op volle Deren ja het was druk. Een bezoe- er, die op sokken was binnengekomen, aakte zijn sok kwijt! Hoofdprijs van de joelbak was een elcctrisch scheerappa- aat en bij de schiettent was dit een letslantaarn. Ook het bus-balgooien rerd druk beoefend. De lotenverkoop ing eveneens gesmeerd. De organisato- en van deze ba/.ar hebben dus wel re ien om tevreden te zijn. Hoeveel Oostcenders zullen van de leerlijke oliebollen gesmuld hebben? Op lestel werden ze thuis bezorgd. De fa. mit, Groningen, had een keurig ver- iorgde stand in de theetent ingericht. onthaalde de bezoekers op gratis hee en koffie. Hier volgt nog een lijstje van ver- chillende prijswinnaars: mevr. Visser- 'eper, een haan; rnej. v.d. Vis een rol- ade. de heer B. v.d. Vis Azn. een elec- hsch scheerapparaat en een rij wiel amp, mej. Hennie Vos een kamerlamp, heer P. Dros Gzn. een schilderij, de ïeer P. v.d. Vis Antzn., een strijkijzer, louder van lot nr. nr. 719 heeft de ipoortrein of de pop gewonnen. De toren van Oosterend. Ds. Klijnsma bedankte allen die hun. steentje hadden bijgedragen om dit mooie resultaat te bei eiken. Hij richtte zich daarbij in het bijzonder tot de Zus- terkring. De avond werd besloten met het zingen van de Avondzang DAMMEN. De jaarlijkse eilandcompetitie gaat weer beginnen. Het programma voor de eerste ronde is als volgt: 17 Nov. Den HoornDamclub Texel II; 24 Nov.: De KoogDamclub Texel III. De clubsecretarissen worden verzocht de uitslagen direct na de wedstrijd aan de competitieleider op te sturen. GESLAAGD. Aan de Universiteit te Amsterdam slaagde de heer G. IJska voor het Can- didaats-examen Econcmie. Anneke en Jenny IJska behaalden in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam het diploma ziekenverpleging. De heren A. van Heerwaarden Wzn.. Gasthuisstraat, J. Keizer en .J. C. Koorn, Westermient, deden te Amsterdam met gunstig gevolg examen voor het kruide niers-vakdiploma. Alle boeren, waar ook ter wereld, hebben recht op bestaanszekerheid De heer Olivier, adjunct-secretaris an de Holl. Mij. van Landbouw heeft lezer dagen een causerie gehouden over le internationale landbouwpolitiek In tegenstelling lot de boeren uit le vorige eeuw voeren wij een actieve andbouwpolitiek. Wij willen ingrijpen, de proble men gezamenlijk oplossen. Het grootste irobleem is de mensheid van voedsel te oorzien. Alle 'boeren, waar ook ter we reld, zo goed als op Texel als op Korea, lebben een roeping, een ernstige taak, ?en verplichting, een grote verantwoor- ielijkheid. In wezen gaat alles er om de mens te behoeden voor honger en ge brek. Dat is de ethische achtergrond. Hoe staat het er in Nederland bij met die landbouwpolitiek? De minister heeft gesproken over een bestaanszekerheid voor de boer. Bestaanszekerheid, een ongekend begrip voor de Nederlandse boer. Maar die zekerheid hebben wij nog niet, daarvoor moet nog altijd gevoch ten worden. Spreker herinnerde aan moeilijke perioden: aan de tachtiger ja ren, aan de dertiger jaren.... In de tachtiger jaren gebeurde het, dat een trotse Friese boer het gouden oorijzer an zijn vrouw ging inruilen voor een koperen sieraad, want hij had geld no dig om zijn bedrijf te kunnen voortzet ten. Als grootmoeder ens vertelde, zo vervolgde spreker, dat het vroeger zo goed was, dan zette ik daar altijd een vraagteken achter. Zij idealiseerde. Van 1900-1914 was het in wezen ook niet goed en laten wij maar niet meer den ken aan de dertiger jaren toen ik de lammeren hier zag verkopen voor vier gulden per stuk. Een ander beleid, een andere samenleving, een andere grens- formatie was nodig. Wij staan bekend als de knapste boeren van West-Euro- Honderd jaar geleden bedroeg de agrarische export 30-40 millioen gul den, thans loopt de export naar het milliard. In plaats van 1,9 millioen ton, halen wij thans 9 millioen ton kracht voer uit eigen bodem. Allemaal prach tig, maar uiteindelijk zijn wij een heel klein stukje van die grote wereld en de problemen van die grote wereld raken ook ons. Wij moeten daarom streven naar een internationale overeenkomst. Wij proberen een Benelux in het leven te roepen, maar meen met, dat zulks eenvoudig is. De situatie is in het ene land zo heel verschillend t.o.v. het an dere land. Neem bv. de Belgische kip: die legt 145 eieren, de Hollandse kip produceert er 165. Daar heeft u dus al een belangrijk verschil in productie kosten. De grote Belgische Boerenbond (doorgaans kleine bedrijven), is zeer machtig en de minister houdt daar ge ducht rekening mee. (België is een im- portland!) Spreker noemde verschillen de wereldomvattende problemen en zette uiteen, dat elke gebeurtenis, waar ook er wereld, zijn invloed elders doet gelden. Het plan Mansholt noemde spre ker veel belangrijker dan bv. het plan Schuman, waarbij tenslotte slechts en kele industrieëlen zijn betrokken, maar bij het plan Mansholt zijn alle boeren geïnteresseerd. Niet alleen de boeren van Nederland de boeren van de hele wereld verlangen naar 'n wereld, welke hun bestaanszekerheid verschaft. Dat kan worden bereikt. Niet slechts door landelijke organisaties, neen. nodig is een Europees, een internationaal geor ganiseerd verband. Na deze rede werden verschillende vragen gesteld. Mej. Gr. Dijt wilde wel eens weten, hoe de Belgische Boerenbond die grote invloed heeft weten te verkrijgen. Spre ker wees op het streven (in België) naar een politiek, welke de kleine boeren dient. Daarvoor zijn wij, Hollandse boe ren niet te vinden. Als men de kleine boeren hier een bestaan wil verzekeren ten koste van onze portemonnaie, dan zullen wij ons daartegen verzetten. De R K. in België streven echter bewust naar een kleine boerenpolitiek. Door splitsing der bedrijven is daar het aan tal kleine boeren relatief hoger dan in ons land. De heer S. Keijser noemde als een dei- bezwaren van een Benelux, dat de prij zen worden ingesteld op de duurste productie. Dat moet de ontwikkeling van een internationale landbouwpolitiek met ten goede komen. Omstreeks elf uur werd de vergade ring door de voorzitter gesloten. „HERLEVING". Namens het bcsiuur van SVC delen wij mede, dat de uitvoering van de to neelvereniging „Herleving" door om standigheden niet gegeven wordt ten ba te van SVC. Mijnheer de redacteur. Aangaande de kwestie van de pont verzoek ik u het volgende in uw krant op te nemen. Het laatste nieuws van deze krant, De pont vaart naar de overkant. Van der Vlis heeft veel en goed geschreven, Maar nu heeft hij zich op glad ijs begeven. Heer Kikkert dacht, dat hij veel weet. Jammer, dat hij vele factoren vergeet. Nu was De Jong al aan de beurt. Hij heeft het wachten al betreurd. In raadhuis legt men de papieren klaar De vroede vaderen beginnen maar. De TESO vaart maar lustig door. En heel het eiland ioept in koor: „Laat de pont nu gauw maar komen. Wij zoeken wat anders om over te bomen!" Nu wil ik ook mijn mening zeggen: Laat ze voor de fietsers een tunnel leggen. Het vrachtvervoer blijft voor de boot. En voor ons is het de redding uit de nood. Hopende dat u net wil plaatsen, teken ik met hartelijke dank, J. BARHORST, Wageningse weg C 47, Eierland, Texel. Onze oudste damvereniging heeft Za terdag op waardige wijze haar 25-jarig bestaan herdacht in een avond vol pret en jolijt, waarbij echter ook de ernst niet ontbrak. Voorzitter Dros heette in z'n ope ningswoord alle aanwezigen hartelijk welkom en richtte een speciaal woord ven welkom tot de heer en mevr. Dissel van de Helderse Damclub en de ere voorzitter, de heer J. P. Standaart, die uit Rotterdam was overgekomen om dit feest, zijn feest, bij te wonen. De heer Standaart is de oprichter van Damclub Texel en heeft 20 jaar de voorzittersha mer op voorbeeldige wijze gehanteeid Voor het eerst waien de leden verge zeld van hun dames, als tegenprestatie voor de vele uren, die zij alleen werden gelaten als manlief zijn bemind damspel ging beoefenen. Bij monde van de heer C. Dijker Jr werd het bestuur aangenaam verrast met een prachtige medaillekast, aange boden door alle leden. In een ontroerende toespraak herdacht Toen mevr. Mantje Zaterdagavond 4 November de Ouderavond van de o.l. school te Oosterend opende, kon zij heel wat ouders verwelkomen. De Burge meester had bericht van verhindering gezonden. Welkomstwoorden werden ook gericht tot de heer J. B. van Zon en mej. A. G. Potjewijd, de nieuwe leer krachten der school. Op correcte wijze las de heer P. Brans de notulen, waarna de penningmeester een batig saldo der kas verantwoordde. Beide heren werden bedankt voor hun werk. De bestuursverkiezing leverde na stem ming een herverkiezing van mevr. C. Moor en de heer H. Schraag op. Een be wijs dat men vertrouwen stelde in hun werk als lid der Oudercommissie. Bij de mededelingen werd, naast enige zakelijke boodschappen, gepraat over het Sint-Nicolaasfeest. De viering geza menlijk (met de school met de bijbel en de kleuterschool) kon niet ieders tevre denheid wegdragen. Een stemming le verde een zo belangrijk aantal tegen stemmers op, dat de Oudercommissie zich nader zal bezinnen op haar taak. Na overleg met het bestuur van de school met de bijbel, zal nader medege deeld worden hoe het Sint-Nicolaasfeest dit jaar gevierd zal worden. In het voorjaar zal getracht worden een feestavond te organiseren Hierna was het pauze. Menige ouder ging na het gebruiken j van een kopje thee met koek, het werk I der kinderen bezichtigen. Na de pauze spraken de leden van het personeel der school over hun werk. Belichtte mej. Potjewijd de eerste moei zame schreden op het pad der kennis, de heer Van Zon liet dc ouders horen en zien hoe de oveigang naar het zoldeilo kaal verloopt. Het hoofd der school, de heer Fielmich, gaf ten slotte aan waar het om gaat, wat net doel moet zijn van de tijd die het kind op school door brengt. Aangezien het laat geworden was, werd besloten eerst de Rondvraag te houden. Deze leverde geen nieuwe ge zichtspunten op Hierna werden enige mooie natuurfilms vertoond. Het was wel laat geworden, maar mevr. Mantje kon een Ouderavond sluiten, die aan z'n doel had beantwoord en in een zéér ge zellige en prettige sfeer was verlopen. de heer Standaart op piëteitvolle wijze de overleden leden der vereniging. Ver volgens bood hij een prachtige herinne ringsplaquette aan. De heer Dissel, sprekende namens de Helderse Damclub, herinnerde aan de oude vriendschapsbanden tussen beide clubs die in de loop der jaren zeer hecht geworden zijn. Ook de heer Dissel bood een hennneringsmedaille aan. Voorzitter Dros, die de sprekers har telijk dank bracht voor de fraaie ca- deaux en de vele goede wensen, deelde verder mede, dat er schriftelijke geluk wensen waren oinnengekomen van de heren H. Steenhuis en D. de Vries, (Nieuw-Zeeland) alsmede van Damclub Oosterend. De damclubs van De Koog en De Cocksdorp toonden hun belangstel ling door het sturen van een bloemen hulde. Hiermede was het officiële gedeelte afgelopen en onder de beproefde leiding van de heer en mevr. Craanen, bleven ce dammers met hun dames nog lang, zeer lang zelfs, in de smaakvol versier de zalen van Hotel De Graaf bijeen. Rest ons nog te vermelden, dat tijdens dit gezellig samenzijn besloten werd tot het werven van donateurs en donatrices en dat alle aanwezige dames zich spon taan opgaven. NAAR HOLLAND. De familie KI, de Vries en Zuster D. J. Witte vertrekken 9 December met de „Willem Ruys" uit Tandjong Priok naar Holland. Eind Dec. hopen zij te Rotterdam aan te komen. PREDIKBEURTEN. N. H. GEMEENTE. Vrijdagavond 8 uur Bijbellezing in de P. H Polder^ ten huize van de familie Spoelstra. TEXELSE MARKT. Den Burg, 13 Nov. 1950. Aangevoerd: 7 koeien f 700-f 900. 10 pinken f 450- f 550. 12 graskalveren f 200-f 280. 8 schapen f 85-f 100. 11 n. kalveren f45— f 65. 46 biggen f 35-f 55. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. De eerstvolgende zitting is bepaald op HEDEN, Woensdag 15 November. WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL. De aanvoer bedroeg van 6-11 Novem ber 52,071 stuks. De prijs was per kg. f 3,45. Vorig jaar werden in dezelfde week aangevoerd 22,274 stuks. De kg- prijs bedroeg toen f 3,25. Hoewel ver wacht werd, dat de hoogste prijzen waren bereikt, bleek dit nog niet het geval te zijn. Onze notering ligt nog weer 7 cent boven die van vorige week. Met nadruk willen wij er op wijzen om toch vooral zindelijke eieren te leve ren. Voor de export wordt zeer streng gekeurd. S.V. Dc Zwaluw. De wedstrijd tegen De Koog 1 werd afgelast. Vrijdagavond wordt de hand baltraining o.l.v. de heer G. Wilner her vat, aanvang 8 uur in de school. In de contributieregeling is een wijziging ge komen, het bestuur heeft nu lidmaat- schapkaarten ingesteld, die één jaar geldig zijn. Ieder lid, dat tot 1 Nov. zijn contributie betaald heeft, kan bij de penningmeester een kaart halen. Deze kaarten geven tevens toegang tot de uit- xoering die op 23 en 24 Nov. gegeven worden, zonder ledenkaart bedraagt de entrée f 1,25. Dus laat een ieder even bij Wilner aangaan om z'n oude contributie te vol doen en een nieuwe kaart halen. De da mes kunnen hun ledenkaart verkrijgen bij Jannie Huisman, voor de adsp. bene den de 14 jaar geldt hetzelfde en anders hebben zij geen toegang tot de slotre- petitie. Aan deze regeling wordt strikt de hand gehouden. Opgevoerd wordt het toneelstuk „Polly Perkens". Zaterdag bestoid de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Mij. 126 jaar. Nog steeds wordt zij uit sluitend door vrijwillige bijdragen in stand gehouden, maar de financiële branding neemt in kracht toe en om de paraatheid der 25, met moderne motor- reddingboten uitgeruste, reddingstati ons te handhaven, is uitbreiding van het aantal „redders aan de wal" (die de Kon. NZHRM met een bijdrage van f 3 of meer per jaar steunen) dringend no dig. Sedert 11 November 1824 werden 7392 schipbreukelingen door de redders van de Kon NZHRM behouden aan wal gebracht. Gedurende de eerste 10 maanden van het jaar 1950 voeren haar reddingboten 75 maal uit, naar Nederlandse, Deense, Duitse, Engelse, Finse, Panamese en Zweedse schepen en vaartuigen, die in moeilijkheden verkeerden Nimmer wordt tevergeefs een beroep gedaan op de bemanningen der reddingboten, die vrijwillig de branding tegemoet gaan. Schaart u onder de „redders aan de wal" en steunt de N.Z.H R M. door een jaarlijkse gift, meldt u (Herengracht 545, Amsterdam-C.) als donateur! Een stem van over het water Vlieland, 8 November 1950 Aan de redactie van de Texelse Cou rant. Geachte heer, Met grote belangstelling volg ik steeds het geschrijf over de verbinding van Texel met Den Helder. Wat het beste is, daarover wil ik mij maar niet uitlaten, want er verandert zoveel en wat thans goed is, dat is over enige jaren weer niet goed Een voorbeeld* Ongeveer 70 jaar geleden en ook nog later waren er op Texel 34 tjalkschippers, vrachtvaarders en ik denk ongeveer (groot en klein) 150 vissersvaartuigjes. Ik vermoed dat er van dat alles weinig of niets meer over is. Maar waar het nu om gaat, de wel vaart van Texel. Met een pont zullen er meer dagjesmensen met een auto ko men, die 's morgens komen en namid dags weer terug gaan. De meegebrachte broodjes hebben zij ergens op een aar dig plekje genuttigd, wat een voordeel voor Texel! Texel moet het als bad plaats hebben var mensen, die twee, drie of vier weken blijven, die hun va- cantie op Texel doorbrengen. En wat dat stukje langer varen aangaat, dat is juist voor de meesten zeer aantrekke lijk. Van Harlingen naar Viieland oi Terschelling is het ruim twee uren va ren en de stroom van duizenden bezoe kers wordt van jaar tot jaar groter. Is dat misschien mede te danken aan de prachtige zeereis waartoe vasteland bewoners zelden in de gelegenheid zijn? Enige jaren geleden hebben wij 25 ha. duingrond in pacht gekregen. Die grond hebben wij verkaveld, er zijn weggetjes doorheen gemaakt, alles heel landelijk gehouden. Thans staan in de duinen in „Duinkersoord" 60 landhuizen die in de zomermaanden door ongeveer 200 gezinnen afwisselend worden bewoond. En er zijn nu nog heel veel van de ge goede families uit alle hoeken van ons land die al grond gepacht hebben om er een landhuis op te bouwen. De Wadden eilanden zijn zeer in trek ALLEEN om dat het eilanden zijn en als men nu zou beginnen met een pont dan zou volgens mijn inzicht Texel veel van zijn aan trekkelijkheid verliezen. N. W. DUINKER, (Directeur Zeebad-Vlieland. Red.) VOORDRACHTAVOND DR. VAN LEDDEN HULSENBOSCH. Dr. Van Ledden-Hulsenbosch, de be kende politie-deskundige, zal morgen avond op uitnodiging van de R.K. Ont wikkelingsclub m „Casino" een voor dracht houden. Zijn causerie wordt met lichtbeelden geillustreeid. Men verzoekt ons mede te delen, dat deze avond toe gankelijk is voor personen van alle ge zindten. Hedenavond kan men ook de le den om half negen plaatsbespreken aan de zaal. WISSELBEKER VOOR BILJARTERS. De biljartclubs van De Cocksdorp en De Koog gaan binnenkort om een fraaie wisselbeker kampen: de trophee is be schikbaar gesteld door de hotels De Hoop en Het Witte Huis, waar deze clubs elkaar regelmatig ontmoeten. Wij zijn benieuwd wie de beker in de wacht sleept, want de clubs geven elkaar wei nig toe: In haar uitwedstrijd heeft De Cocksdorp vorige week met gering ver schil gewonnen, daarvóór had De Koog de Noorderlingen op overtuigende wijze geklopt. Er zit dus van alles in. Wie de beker twee jaren achter elkaar wint mag 'm definitief houden.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1