Jtdliano Texel se Courant Tweede blad Erwtensoep en uien Op 5 December Ontvangt de Sunderklazen met koek en Sukelaadl Openbare Vergadering Op de tweesprong! Nu of na lange jaren wachten, toch naar het Horntje! Bond voor Staatspensionnering Een Texelse afdeling gevormd De winter nadert-.Nü Gereformeerde Jongelingsvereniging hield openbare vergadering te Oosterend ZATERDAG 25 NOVEMBER 1950. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat door hem geen spreekuur zal worden gehouden op Maandag 27 November a.s. Texel, 22 November 1950. De Burgemeester voornoemd. C. DE KONING. (Ingezonden mededeling). Een paar CARBOVIT-dragées na het eten nemen de uienlucht weg. DUEL. Het is bekend, dat een ram zeer ge steld is op zijn monopolische positie: tracht een andere vam medezeggenschap in z ij n weide te krijgen, dan volgt on herroepelijk een felle strijd, een gevecht op leven en dood. Dat gebeurde dan ook toen dezer dagen een ïam van de vee houder Bas, Zevenhuizen, nabij Ooster end, het weiland van een andere scha penkoning kwam 'erkennen! De twee dieren gingen elkaar ogenblikkelijk te lijf en de indringer moest zijn brutali teit met de dood bekopen. Al tien, twintig jaren heeft het „speu- len" op 5 December weinig meer te be tekenen gehad: ook na de oorlog heeft de Nieuwe-Sunderklaasviering zich niet kunnen herstellen. De Ouwe Sunder- klaas is er mede dank zij het uitnemend werk van de na de oorlog opgerichte „Ouwe Sunderklaascommissie" weer be hoorlijk ingekomen. De vereniging voor Volksfeesten en Texelse folklore heeft gemeend, dat er voor haar een taak is weggelegd om "net aloude Nieuwe Sun- derklaasfeest weer in z'n volle glorie te doen herleven. En niet uitsluitend om de ouderen op te wekken zich niet alleen te bepalen tot de twaalfde December. Neen, ook de kinderen moeten evenals vroeger hun plaats weer gaan innemen. Hoe was het vroeger ook weer op 5 December? Des middags trok er tegen drie uur een bonte schaar „kleine Sunderklaas- jes" het dorp door. Enkele kinderen wa ren volgens oude traditie gestoken in vader's jas of moeder's rok, maar de meesten waren toch gekleed als Pierrots en Pierrettes, clowns en harlekijns. Al len waren gemaskerd. De jongens maak ten een hels kabaal door op trompetten te toeteren of zoals vroeger veel gebrui kelijk was op een oude koehoorn. Ook werd er op die middag ezeltje gereden en dat was natuurlijk een reusachtig plezier voor alle kirjderen. Heel het dorp leefde mee met de pret ger kleinen en deed z'n uiterste best om hen te onthalen op koek en sukelaad, wanneer ze huis in, huis uit hun rond gang door de dorpen maakten. De kinderen zijn in de oorlog aan ech te kindervreugde veel tekort gekomen en wij ouderen, die thans in een jach tende tijd leven met z'n vele zorgen, wij vergeten soms, dat ook onze kinderen er recht op hebben om zich te verma ken. Wat is er mooier voor een kind dan om zich te verkleden als grote man ot als grote vrouw en dan nog wel gemas kerd? Het is zo geheel in overeenstem ming met hun natuur en leeftijd! Ouders, kindervrienden, doet dit kin derfestijn weer herleven. Het behoeft heus niet veel te kosten. Met wat oude kleren uitgedost voelen zij zich reeds de koning te rijk. De Commissie heeft gemeend hiervoor geen bekers of prij zen beschikbaar te moeten stellen De beloning moet zijn: overal op de dorpen huis aan huis de deuren open voor een feestelijk onthaal voor onze kleine sun- derklaasjes. Zet de deuren wijd open en laat de sukelaad-geuren door onze stra ten waaien en zet de snoeperijtjes klaar. Ouders met kinderen, op u doen wij een beroep, omdat u de jeugd behulpzaam zult moeten zijn met 1^-t maken van een vermommingscostuum. Wij rekenen op u en de kinderen zullen u er dankbaar voor zijn. En als dan tegen het donker worden de kinderen moe zijn geworden van het spelen en de buikjes volgedronken zijn met sukelaad en dik van de koek, dan, ja dan Texelaar. Jan moeten evenals vroeger weer de „st: eetfegers' op straat verschijnen. Die angstwekkende figuren die, gehuld in gonjezakken, zware ket tingen rinkelend over de straat slepen en met bezems de „kleine Sunderklaas- jes" achterna zitten. Onder het alarm geroep van „De Streetfegers" zullen zij voldaan over de onvergetelijke plezie rige middag, hun huis opzoeken en al gauw van vermoeidheid de ogen sluiten om daarmede vrij oaan te maken voor vader en moeder, die nu hun tijd geko men achten om als Sunderklazen de straten te gaan bevolken. Dan zal de gezonde volkshumor weer hoogtij vieren. Dan zullen de „steken onder water" weer niet van de lucht dominé van achter hun masker lelijke strikvragen stelden en af en toe wel eens een steek onder water gaven. Op Nieuwe- en Ouwe Sunderklaas mag je nu eenmaal meer zeggen dan an ders, want men blijft toch onbekend. Niet dat daar door de Texelaar ooit mis bruik van werd gemaakt, neen, integen deel Maar het veilige gevoel, dat hij zich niet behoefde te démasqueren, gaf hem meer vrijheid om te spelen en te spreken. Het gold vroeger als een ongeschre ven wet, dat wie iemand zijn masker probeerde af te rukken voor altijd uit de dorpsgemeenschap gestoten werd! En zo moet het weer worden. Het feest zelf moet op straat en in uw aller huizen gevierd worden en pas als ge moe zijt geworden van het vele lo- pen en ge wel eens wat anders zult wil len drinken dan sukelaad en bisschops wijn, dan, ja dan wordt het feest voort gezet in de balzalen van Texel. Texelaars zet uw beste beentje voor en speult. Ver. v. Volksfeesten en Texelse Folklore. WINKELSLUITINGSBESLUIT. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat zij met toepassing van artikel 7, 4e lid van het Winkelsluitingsbesluit 1941 hebben be paald, dat alle winkels op 24 en 25 No vember 1950 in verband met de winkel week geopend mogen zijn tot 21 uur. Op 1, 2 en 4 December 1950 zullen de winkels in afwijking van het bepaalde in artikel 2, le lid van genoemd besluit eveneens geopend mogen zijn tot 21 uur. Texel, 22 November 1950. Burgemeester en Wethouders van Texel, De Burgemeester, C. DE KONING. De Secretaris, P. BEEMSTERBOER. van de Raad der gemeente Texel op Woensdag 29 November 1950, des na middags om 2,30 uur ten gemeentehuize Texel, 22 November 1950. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. I Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Voorstel tot het aangaan van een geldlening van f 164000,met de Rijks postspaarbank te Amsterdam. 4. Verlening van een voorschot aan de Woningbouwvereniging Texel voor de bouw van 6 duplex-woningen, waarvan 2 bestemd voor gedemobiliseerden. 5. Beslissing op diverse bezwaar schriften tegen aanslagen in plaatselijke belastingen. 6. Vaststelling van een nieuwe Ver ordening op de heffing van vergun- nings- en verlofsrechlen ingevolge de Drankwet 1931 (Stbl. 476) in de ge meente Texel. 7. Grondtransacties te Den Burg met de heer W. Dooren, aldaar. 8. Aankoop van grond te Oosterend van het Nederlands Beheersinstituut te Amsterdam. 9. Beoordeling aanvi age tegemoetko ming artikel 13 Lager-onderwijswet 1920. 10. Beoordeling van het onderzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te Den Burg, om met toepassing van artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 gelden beschik baar te stellen voor: 1. aanschaffing van een nieuwe rekenmethode; 2. aanschaf fing van instrumenten voor het onder wijs in de natuurkunde; 3. aanschaffing van platen voor het geschiedenisonder wijs en 4. het aanbrengen van een be tere verlichting in het schoolgebouw. II Bepaling, dat de herziening van het uitbreidingsplan m onderdelen voor Den Burg en De Koog en de vaststel ling van dergelijke plannen voor De Cocksdorp, Den Hoorn, Oost, Oosterend, Oudeschild en De Waal, alsmede de vaststelling van een plan in hoofdzaak voor dat gedeelte van het eiland, waar voor nog geen plan in onderdelen in voorbereiding of van kracht is, wordt voorbereid. Deze formaliteit is nodig omdat het overeenkomstig besluit van 9 December 1949, no. XV, ingevolge arti kel 36, 4e lid, der Woningwet, na ver loop van een jaar zijn rechtskrachten verliest. 12. Plan tot verbouwing van huize „Irene". 13. Wijziging van de verordening tot heffing van rechten aan de gemeentelij ke Visafslag. 14. Bespreking van het verkeersvraag- stuk tussen Texel en Den Helder. 5 DECEMBER. We doen weer fijn zo 't vroeger was, In Opoes jak en Opa's jas Gaan wij weer spelend langs de straat, Als „Sunderklaas" van groot formaat. zijn. Dan zullen de eiland-problemen op een andere wijze dan in de gemeente raad den volke worden bekend gemaakt, dan zal de „beer", de „barbier", de „wonderdokter", „de baker", de „stro per", de „rattenvanger" en talrijke an dere verschijningen weer getuigen van het gevoel voor humor en feesten, die de eilandbewoners kenmerken. De laatste jaren is de gewoonten om overal vrij in- en uit te lopen, in onbruik geraakt. Het lijkt wel of de Texelaars op dit punt wat verlegen zijn geworden en toch, Texelaars, werd vroeger van dit oud gewoonterecht een ruim gebruik gemaakt. De oude Texelaars weten het zich nog wel te herinneren die „eeuwigdurende visite" bij Dominé Vis en zijn vriende lijke echtgenote op 5 December. Daar werd hun een waarlijk zeer heuse ont vangst bereid, ook zelfs aan hen, die de De vergadering in Hotel „De Oranje boom", door bovengenoemde bond be legd, was zeer slecht bezocht. Toch gin gen de initiatiefnemers niet met lege handen naar huis, want er traden vol doende leden toe om een afdeling te vor men. Als voorlopige contactcommissie voor deze afdeling zullen optreden: J. Westdorp, H. Craanen en J. Craanen Hemelrijk te Den Burg en A. Backer te Oudeschild. De propaganda zai intensief worden gevoerd en in Januari a.s. zal opnieuw een vergadering morden gehouden, waar dan een bestuur Kan worden gekozen. Voor de boni waren o.a aanwezig de heer A. Greeuw uit Heiloo en de heer P. Zeeman, voorzitter van de Federatie Hollands Noorden van de Bond van Staatspensionnering. De heer Greeuw heeft geen rede ge houden maar enkele bijzonderheden over de Bond medegedeeld. De Bond is toegankelijk voor iedereen en bemoeit zich niet met politiek. Het streven van de Bond is een premievrij bodempensi oen voor iedereen, waar niet aan ge tornd kan worden. Ieder moet vrij zijn om boven die bodempensioen nog een bedrag te verwerven bv. door middel van bedrijfspensioenen of levensverze keringen. Dit stelsel wordt ook in de Scandinavische landen toegepast en het sparen is daar toen enorm toegenomen, omdat men nu niet de kans loopt, dat het spaargeld in mindering gebracht wordt van de uitkering. Hier is dit mo menteel wel het geval, hoewel spreker grote bewondering heeft voor de Nood wet Drees, die onder moeilijke omstan digheden (in het concentratiekamp) tot stand is gebracht dooi minister-presi dent Drees, zonder hulp van ambtena ren. Maar de Noodwet-Drees loopt in 1952 af en niemand weet, wat er dan komt. De wet is in 1950 reeds met twee jaar verlengd omdat men er niets an ders voor had. Er is een groep, die een premiestelsel wil, maar er zijn meerde re groepen die ons standpunt van een premievrij bodempensioen sterk onder steunen (o.a. het Nederlands Verbond v. Vakverenigingen). Ook vooraanstaande personen als Professor Romme van de K.V.P. en de heer Stapelkamp (A.P.) be- binnen voor onze zienswijze te voelen. En hoe sterker onze Bond is, hoe meer naar ons geluisterd wordt. Het lidmaat schap kost slechts f 1 per jaar, huisge noten f 0,50. Daarom hopen wij, dat ook Texel een bijdrage zal leveren door het winnen van vele honderden leden, opdat in 1952 naar ons geluisterd wordt als de verte genwoordigers wan honderdduizenden S.V. De Cocksdorp. Deze week weer slechts één wedstrijd. Het le gaat naar W.Waard. De reis wordt gemaakt per TESO-bus gezamen-* lijk met OW. Er kunnen enkele suppor ters mee. dus wie eerst opgeeft bij de secretaris, heeft voorrang als er geen plaats meer is. Vertrek boot kwart voor 12; van De Cocksdorp 11 uur. Graag wil ik ook nu weer reageren op het ingezonden stuk van de heer H. in de Texelse Courant van 18 No\j. '50 Immers blijken er nog telkens* misvat tingen te zijn. Mij is niets van een op gave van Overheidswege bekend, maar ik begrijp dat er gekozen moet worden en ik kan niet begrijpen, dat men dan de moed zou hebben, ten koste van een deel van Texels welvaart, zo maar honderdduizenden guldens af te wijzen! De heer H. meent dat ik me van vele moeilijkheden te gemakkelijk afmaak! Inderdaad behoeven wij het ons nu niet meer moeilijk te maken. We behoeven de geboden kans alleen maar aan te grij pen want dan moet eok de subsidie van de Prov Staten voor de weg er komen! Dat spreekt immers vanzelf! Hiermede zou ik kunnen volstaan als de heer H. mij e.a. er niet van beticht had verwach tingen te wekken die niet gerealiseerd zullen worden. Welnu, dat zal m.i. van de gemeenteraad afhangen! Maar uw motieven wil ik graag nog een voor een weerleggen. Hoe zou de kortste afstand vanwege de bezetting onrendabeler kunnen zijn? Dat is ondenkbaar. Door dezelfde af stand te varen, let wel dezelfde afstand! kan men vier maal naar Oudeschild en elf maal naar 't Horntje! Daar*behoeft toch niets meer aan te worden toege voegd! Maar bovendien is een veel een voudiger schip ook veel economischer te exploiteren, enz. Wat de buslijnen betreft ligt 't Horn tje gunstiger dan Oudeschild omdat men de onrendabele :ijn op Den Hoorn daar in gemakkelijk kan opnemen en renda bel maken. Óolc zal een uurdienst echt geen utopie zijn. Men krijgt veel meer spreiding, niet meer zoals nu, soms 4 of meer bussen naar een boot maar regel matiger en.... economischer! Ook veel meer buspassagiers dan nu. Er komen immers veel meer mensen naar Texel, ook bv in het voorjaar. Wat het fietsenprobleem betreft ge loof ik dat ook de pont via 't Horntje de enig denkbare oplossing kan geven. Van die 90,000 fietsen komen er een 5000 per spoor en zonder passagier naar Ou deschild en voor een belangrijk deel zelfs per vrachtauto verder! Was uw beeld dus onjuist, nog sterker zou dit spreken als men vie eigenaars van deze fietsen eens kon raadplegen. Werkelij zoals het nu is, lijkt het wel eens e. chaos. U schreef dat er weer gerekend mc worden. Juist daarom ook 't Horntje m lage tarieven. Men zou per bus kunn. gaan in plaats van nu fietsen en to goedkoper in Den Helder zijn. Wij letten wel op de door u aang voerde bezwaren en daarom juist me. ik, op gevaar af vervelend te worden, deze bezwaren te moeten weerleggen. Dit neemt echter niet weg, dat aandacht niet mag worden afgeleid na bijkomstigheden maar nu gericht mc zijn op de eenvoudige keuze: Nu.... nog lang niet! Hartelijk dankend voor de verleen plaatsruimte J. KIKKERT. INENTING TEGEN DIPHTHERIE. Het gemeentebestuur heeft event het vorige jaar besloten weer gelege heid te geven voor inenting tegen dip therie. De inenting geschiedt kosteloo: Volledig kunnen worden ingeënt kinderen van 9 maanden tot 15 jaar, c nog met eerder legen diphtherie vol dig werden ingeënt. Heringeënt kunnen worden de kinc ren, die ongeveer eén jaar geleden v< ledig werden ingeënt. Herinenting die ook plaat-s te hebben in het 6e en 10e vensjaar, terwijl ook kinderen van a dere leeftijd heringeent kunnen word tot 15 jaar, hoewel dit niet noodzakeli is. De herinenting bestaat uit één spuiting. Aangifte voor de inenting of herine ling dient te geschieden vóór 2 Decei ber 1950 bij de hoofden van de schol (ook voor niet-schoolgaande kinderc of uiterlijk tot en met 6 December 19 ten gemeentehuize. De aangifte dient te bevatten voor kind: Naam en voornamen, geboortec turn, alsmede of hel kind reeds eerc volledig werd ingeënt en zo ja, wanne' Texel, 22 November 1950. Burgemeester en Wethouders van Te> De Burgemeester, C. DE KONIN De Secretaris, P. BEEMSTERBOE O, goede, oude tijd herleef, Betover ieder tochen geef. Dat ,,d' eerste" Sunderklazendag Op 5 DECEMBER slagen mag ITALIAN0 hei lekkerste middel legen hoesi en verkoudheid. 30 cent per 100 gram. TONNEMA - SNEEK S.V. De Koog. Zondag De Koog 1-Tex. Boys 2, aan vang half 3. Een sterke tegenstander, heren, dus vanaf net eerste fluittoontje aanpakken tot het einde toe. Doet men dit, dan zit er een redelijke kans tot een overwinning in. Jk hou het op de laatste regel. De Koog 1: F. v. Hintem K. Bonne W. Bakker Jb. v. Heerw. I. Biouwer A. Otten H. Veldman, W. Stam, J. Klaasenbos, W. v. Heerw. B. Visser Res.: Leo Daalder, H. List, K. Taten- hove. S. V. Oosterend. Morgen gaat het le naar Winkel 3, vertrek van Oosterend om 11 uur Van af Den Helder reizen we samen met S. V.C. per TESO-bus. Zelfde elftal. Het 2e ontvangt ZDH We zullen hopen dat het elftal nu eens volledig is. Aanvang 2,30 uur. C. Koning Bonk J. Klippel J. Boon KI. v. Leeuwen C. v. Leeuwen C Witte. J. Schaap, Joop v. Leeuwen, A Heerschap, A. Brans Res.: R. Mantje, A. Zwart. Terreindienst C v Leeuwen, Joop v Leeuwen, K. v. Leeuwen. Voor maten en afmetingen van het veld is een duidelijk schema in het kleedlokaal aanwereg (boven de was bak). De „Sunderklaas" gaat nooit verloren, Helpt allen mee, steunt de folklore. Het hoogst vermaak van pret en gijn. Dat moet op 5 DECEMBER zijn. Zaterdag hield de Gereformeerde Jon gelingsvereniging te Oosterend een openbare vergadering in het Gebouw van Christelijke Belangen. Geopend werd met het zingen van Ps. 25:6, waar na de voorzitter, de heer P. Vlaming, voorging in gebed. In zijn openingsword wees de voor zitter op het nauwe verband dat moet bestaan tussen het werk van de jeugd en de belangstelling daarvoor van de zijde der ouderen Hierna werd gelezen Handelingen 9. Doordat de heer Th. Duinker door een ongeval niet aanwezig was, las de heer J. Kuiper de inleiding voor deze avond. Op duidelijke wijze werd ons verteld hoe de Apostel Paulus op krachtdadige wijze door God zelf van vervolger van Christus veranderd werd in een strijder vóór Christus. Op deze inleiding volgden verschil lende vragen o.a. op welke wijze Paulus met zijn helpers naar Damaskus reisde. Of de Apostel werkelijk Jezus gezien heeft. Of de Joden vrijelijk de Christus mochten gevangen nemen en ombren gen. De heer Kuiper wist al deze vra gen duidelijk te beantwoorden. In de pauze werd het le couplet van het Bondslied gezongen. De tweede inleider, de heer H. Bas, had een maatschappelijk onderwerp ge kozen, nl. is het geoorloofd naar lotsver betering te streven7 Deze wereld, zo begon inleider, is Gods schepping. Alle aards bezit is tijdelijk. Wij dienen onze gaven en talenten te besteden tot Gods eer. Op gepaste wijze en met geoorloof de middelen mogen, ja moeten wij onze krachten aanwenden om onze positie te verbeteren. Vooral in het einde van de 19e en in het begin van de 20e eeuw was de toe stand van de arbeiders ellendig. Geluk kig zijn sindsdien de omstandigheden heel wat verbeterd. Samenwerking tus sen werkgever en werknemer is van het grootste belang voor het sociale le ven. De Christenen vergeten niet dat wij allen, rijk en arm, één zijn en onze naasten dienen lief te hebben als ons zelf. Ook op dit onderwerp volgden ver schillende vragen. Herinnerd werd aan. de arbeid van Meester Talma die de eerste sociale wetten aan ons volk gaf, o.a. ziekte- en invaliditeitswet. Nadat de heer H. Bas nog verschillen de vragen had beantwoord en gezongen was Ps. 86:6, werd de vergadering door de heer J. Daalder met dankzegging ge sloten. HANDELSREGISTER. Het Handelsregister vermeldt de v« gende nieuwe inschrijving: Kikkert De Wit. consumptietent op het strand De Koog. Vennoten: N Kikkert en P. Wit. Fa. F. Zegel en Zn., Parkstraat Den Burg, werd blijkens het Handelsi gister uitgebreid met een motorrijwu bedrijf. IIIJ LEIDDE ZIJN JONGENS OP VOOR DE STEILWAND! C. K. uit Texel kreeg zeer tot zijn vc bazing een bekeuring, omdat hij zi jongens vervoerde op een wijze, die politie niet de meest gewenste acht De kantonrechter had hem daarvo veroordeeld en nu stond hij terecht hoger beroep. 't Was een dump wagen verklaarde h Met heel brede spatborden, handgrep- om zich vast te houden en een hekwe er omheen 't Was volstrekt ongevaa lijk, de jongens konden er onmogeli afvallen. Bovendien reed hij er he langzaam mee. De rechtbank scheen hem wel min meer te geloven, maar ze zou zie om een goed oordeel te vormen, toch li ver zelf overtuigen. Dat kon, want K. was met zijn au naar Alkmaar gekomen en de wagi stond buiten het gebouw te wachten. Mr. Krabbe schorste de zitting ei ogenblik en het hele gezelschap gii naar buiten. Het onderzoek is IC. stellig niet me gevallen. Toen ze buiten waren, info meerde de officier belangstellend h« de jongens er nu precies op hadden g zeten. Het bleek, dal ze languit hadd< gelegen op de spatborden, de benen na achteren, het hoofd naar voren en m één hand aan een handgreep. De officier, Mr. Holstein, probeen het zelf, maar toen hij er af kwam, voi hij het een slecht plaatsje. Hij ging c de chauffeursplaats zitten. Wanneer ze zo liggen, benemen bovendien het uitzicht, stelde hij vast Toen de zitting werd hervat, kwa het eerst de officier aan het woord. B noemde de wijze van vervoer e< schandelijke, achtte het vonnis terech maar de straf veel te laag. Hij vorden daarop f 25 of 10 dagen. K kon met begrijpen, dat over zo ie onbelangrijks drukte werd gemaak Hijzelf had tegen de steilwand gerede dat moet ook geleerd worden, oordeek hij. Zijn jongens wilden vliegenier wo den en daarvoor moet een mens niet bang wezen. Ze zullen later alleen vliegenii kunnen worden als ze het er lever afbrengen, meende de officier. Doet u het niet meer? vroeg M Krabbe 't Is er nu te koud voor. Uitspraak over 14 dagen.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 3