mmt ys Tex. Boysl-Holl. T. 1 Candidaatstelling I! !l VVJM AGTER Flanel voor Lakens Zeer goed seizoen voor Vlieland Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg w BUITENLANDS WEEKOVERZICHT verkrijgbaar bij Uw winkelier D Het aardige, nieuwe kinderboek van Douwe Egberts machinist werkster Ph. Vlessing Plattelandsvrouwen Ver. van Oud-leerlingen Lagere Landbouwschool Texel. Sint Nicolaas collectie Pracht collectie Poederdozen A. v.d. Slikke VW „Vlieland's Belang" hield dezer dagen haar najaarsvergadering. Het hoogseizoen was drukker dan ooit tevoren, terwijl ook het voorseizoen be hoorlijk goed was, aldus de voorzitter. Alleen het naseizoen was niet veel; het aanhoudend slechte weer is hiervan de oorzaak geweest; nok deze factor was oorzaak dat het aantal dagjesgasten be langrijk minder was dan vorige jaren; het aantal gasten dat geruime tijd op het eiland vertoeft is belangrijk toegeno men. Volgens de administrateur was dit gelegen in de telkenjare groter worden de accomodatie en de betere bezetting van het voorseizoen. Het bestuursvoorstel om de bijdrage van hen die dubbel verhuren te verho gen tot f 10 werd aangenomen; één lid was tegen. De secretaris wees er op, dat de con tributie nog niet door alle leden betaald was; het bestuur heeft geen tijd om er weer een groot aantal woorden aan te besteden om de contributie binnen te krijgen en voelt er trouwens in principe ook niets voor om weer met de niet-be- talers te gaan soebatten; iedere eilander moet zelf inzien, dat een vereniging zon der voldoende financiële steun, niet in staat is goed te functioneren. Rondvraag. De voorzitter opende de rij van sprekers. Hij waarschuwde tegen het uitlenen of afstaan van lijsten van aanvragers; dit is absoluut unfair tegen over de vereniging en in voorkomende gevallen zal streng worden opgetreden De heer De Nijs wees op de noodzake lijkheid dat alle winkeliers VVV steu nen. De heer S. Gastelaars merkte op, dat er bij de plaatskaartencontrole op de aanlegsteiger nog steeds een opeenho ping van mensen is gedurende het sei zoen. Diverse sprekers waren van oordeel, dat de fout bij de passagiers zelf ligt; als ze de kaartjes gereed houden, kan alles vlot verlopen. Aan de T.S.M. zal ver zocht worden, biljetten op de boten te doen aanbrengen met als opschrift: „Bij het verlaten der boot plaatskaarten ge reed houden". De heer J. Bruin zou gaarne zien, dat het hoofd der plaatselijke politie de agenten die bij de aanlegsteiger dienst hebben, opdracht geeft om niet eerder de steiger voor het publiek toegankelijk te stellen voordat alle vrachtgoed er af is. Mevrouw Glas informeerde of het niet mogelijk was een film van Vlieland te laten maken. De voorzitter erkende de grote waarde voor reclame, die er van een dergelijke film zou uitgaan, doch de financiën der vereniging zijn ontoerei kend voor een durabel iets als een film te laten maken. De heer D. de Hek zou gaarne wat medewerking der eilanders willen ondervinden bij het organiseren van attracties voor de gasten, zoals ou derwetse eilander dansen, enz. De heer H. Cupido wees op de nood zakelijkheid van de bouw van een nieu we veerdam. De neer C. H. Boon zei dat er misschien eerst ongelukken moeten gebeuren voordat er overgegaan wordt tot de bouw van een nieuwe veerdam. De heer Asma achtte persoonlijk be zoek aan de minister noodzakelijk, met briefwisseling komt men toch nooit ver der. De vergadering was het hiermee eens, besloten werd bij de minister be let aan te vragen; de deputatie zal een lijst met handtekeningen van hen die de bouw van een nieuwe veerdam noodza kelijk achten en van belanghebbenden de minister aanbieden om hun verzoek te ondersteunen. De pensionhouders zul len binnenkort met de lijsten rondgaan om handtekeningen te verzamelen. De heer J. Bruin zou gaarne zien dat het complex-paardenstallen buiten het dorp gebouwd zou worden, omdat het een broedplaats van vliegen zal worden; hij zou gaarne zien, dat de vergadering kon besluiten om Ged. Staten van Fries land te verzoeken haar goedkeuring niet te verlenen aan de verkoop van grond door de Raad der gemeente aan de Hol landse Manegebedrijven, die daarop haar stallencomplex laten bouwen. De heer G. Koning o.a. merkte op, dat er in de grote steden ook stalhouderijen in het centrum zijn; als men daar geen last van vliegen heeft, hoe zou het hier dan wel zo zijn. De heer A. T. Deinum vond dat grote corcerns geen voet aan de grond op het eiland moeten krijgen, daar het ten kos te van de plaatselijke zaken zou gaan in de toekomst. Hij keurde het af dat ie mand van buiten op Vlieland in de zo mer flink geld verdient en dat aan de wal opsoupeert. Daarom stelde hij de mo tie voor, dat de vereniging Ged Staten zal verzoeken om de grondverkoop aan de Hollandse Manegebedrijven niet goed te keuren, daar het een geval als voor noemd betreft. De heer Joh. de Boer wilde dan de motie-Deinum algemeen maken; dan al les maar weren, aldus spreker; dus geen zomerhuizen-, vacantiebedrijven-, pen sionexploitatie enz. door niet-Vlielan- ders. De motie De Boer werd met alge mene stemmen verworpen; de motis Deinum kreeg 14 van de 53 stemmen en was dus ook verworpen. Verdere leden zagen een negatief ren dement van een eventueel aan te leggen tennisbaan, wegens de zeer geringe be langstelling ervoor voor de oorlog. VRIJWILLIGE BRANDWEER DE KOOG. Sirene bij de werkplaats van de heer P. Eelman. Sinds Woensdag is voor eventuele brandmelding in De Koog op de werk plaats van de heer P. Eelman een sirene aangebracht, die door een drukschake- laar naast de deur in werking wordt ge steld. Degene, die een brand meldt, wordt dringend verzocht bij de schake laar te wachten, tot een lid der brand weer gearriveerd is, opdat deze de plaats der brand medegedeeld kan wor den. Het is een ieder duidelijk, dat mis bruik van de sirene zwaar za) worden gestraft. Woensdagavond jl werd een oefening gehouden. Hierbij bleek de sirene wat te zwak. Aanwezig waren de brandspuit van Den Burg o.l.v. de heer Veldstra, en die van De Koog oj.v. de heer P. Eel man. Bij deze oefening trad een vrij ern stig gebrek der Koger brandspuit aan het licht. De druk bleek nl. slechts twee atmosfeer, in plaats van zes. Hierin wordt nu voorzien. De Koger brandweer is de Benjamin onder die van Texel. Zij is eerst enkele maanden geleden opgericht. In Januari wordt zij ingedeeld bij de vaste vrijwil lige ploeg. De diverse uitrustingsstukken zullen dan aan de leden worden uitge reikt. De mogelijkheid om bluswater te ge ven laat vooral in de buurt van de Hout vester Boodtlaan veel te wensen over. Het is nu zo, dat voor deze buurt de brandspuit van Den Burg een regen- of welput moet vullen met water uit de Brink. De spuit van De Koog neemt dat dan over om het vervolgens naar de brand te spuiten. Deze toestand is hoogst ongewenst. Er zijn dan ook plan nen om in deze omgeving een goede brandput te maken. VOOR SINTERKLAAS. Borstplaat: 200 gr. (l'A kopje) suiker, plm. 4 eetlepels water, essence. De borstplaatringen vochtig maken of ze aan de binnenzijde met wat boter of margarine besmeren. De ringen met d? scherpe kant naar onder op een met bo ter of margarine ingesmeerd boterham- of boterpapiertje plaatsen, dat liefst op een stenen aanrecht rnoet liggen. Voor het maken van borstplaat bij voorkeur een gietijzeren pannetje of een steelpan netje van aluminium of stevig emaillc gebruiken; dat laatste is gemakkelijk bij het uitgieten. De suiker met het water koken totdat de laatste druppel, die men van een lepel laat vallen, een dun draad je trekt. De essence pas toevoegen als de juiste dikte is verkregen, daar de smaak hiervan door meekoken achteruitgaat. Onder snel roeren de massa laten afkoe len tot zij ondoorschijnend is geworden. Dan de borstplaat uitgieten in de ringen. Wanneer de borstplaat koud is ge worden, haar omkeren en, als ze hele maal stijf is, uit de ringen halen. DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. tot en met 29 April 1951: Op werkdagen: Van Texel: 5,30; §6,25; 7,50; 11,50; 14,50; 17,55. Van Den Helder: 6,30; §8,15; 10,30; 13,20 16,20; 19,30. Op Zon- en Alg. erkende Chr. Feest dagen: Van Texel: 7,50; 11,50; 17,55; Van Den Helder: 10,30; 13,20; 19,30. Ingaande 2 April 1951 iedere Maan dag ESPERANTO IN DE RADIO. Dagelijks kan men uitzendingen be luisteren uit de Oost-Europese landen, die in het Esperanto propaganda maken voor de Volksdemocratie. De VARA gaat daarom 's Maandagsavonds van 23,15 tot 23,20 om de 14 dagen socialis tisch nieuws uit haar kamp in het Espe ranto uitzenden om haar principes aan de Oost-Europese Esperantisten kenbaar te maken. door G. Th- ROTMAN- Nadruk verboden. 103. „Hoedoe kenangkang knaubau!" gebood hij, hetgeen blijkbaar zoveel zeg gen wou als: „Voel of hij vet genoeg is!" Want terstond begon een der pa- poea's meneer Kruizemunt aan alle kan ten te knijpen om na te gaan of er spek genoeg aan zat. Nu, dat was niet veel, alleen kietelde dat geknijp zo geweldig, dat meneer Kruizemunt het, ondanks alle ellende, waarin hij zich bevond, weldra uitgierde van het lachen. 104. Het eind van het onderzoek was, dat Jantje en zijn vader stevig opgeslo ten werden in een grote kooi. Daar er bovendien een paar wachten vlak bij werden geplaatst, was er aan ontsnap pen geen denken. „Dat ziet er niet fraai uit!" sprak meneer Kruizemunt wijsge rig. „Zouden ze ons opeten?" vroeg Jantje. Terwijl in de koude in Noord-Korea de troepen van de Ver. Naties kleine vorderingen maken en er contact is met de hoofdmacht van de Chinezen en N.- Koreanen (op één plaats hebben de Ame rikanen de Mandsjoerijse grens bereikt) is een delegatie van de Chinese volksre publiek na een kalme reis in de Ver. Staten aangekomen om daar bespre kingen over de netelige kwesties, die op het Verre Oosten betrekking hebben, te voeren. Er is deze week dus weinig ont wikkeling te melden, alleen zijn de steun punten, vooral van Amerikaanse zijde, wat duidelijker afgetekend. Uit verkla ringen van president Truman en Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, kwam als belang rijkste naar voren, dat zij de Chinezen willen overtuigen van de goede wil van de Amerikanen en dat zij bereid zijn te praten over China's „rechtmatige be langen". Zo legde Acheson er nogmaals de nadruk op, dat de Ver. Naties noch de Ver. Staten iets tegen Mandsjoerije in de zin hebben en Truman verklaarde, dat de Ver. Staten „iedere eervolle stap zullen doen om uitbreiding van de vij andelijkheden te voorkomen". Doch zij lieten er geen twijfel over bestaan, dat de Ver. Staten zich niet door machtsver toon of bedreigingen met een grote oor log zullen laten intimideren. Heel voor zichtig heeft Foster Dulles, de republi keinse raadgever van Acheson, de mo gelijkheid opgeworpen om de huidige toestand in Korea te stabiliseren,, waar bij hij ook de kwestie Formosa even aanroerde. Duidelijk is zijn plan echter nog niet. Van minder tegemoetkomende aard waren de uitlatingen van Chinese zijde, waar men bleef volharden bij het thema van de „Amerikaanse agressie". In een nota aan de Ver. Naties noemde Peking de Chinese hulp aan Noord-Korea „na tuurlijk en rechtmatig". De eis werd er in herhaald, dat de Ver. Staten hun troepen uit Korea zouden terugtrekken. Vorige week wezen wij er reeds op, dat deze brute toon en hoge eisen vermoe delijk een onderdeel zijn van de onder handelingstactiek van de Chinezen. Zondag zijn enkele staten van de Westduitse bondsrepubliek onder ge ringe belangstelling verkiezingen voor de landelijke parlementen gehouden, die een grote winst vcor de sociaal-de mocraten hebben opgeleverd. In het pro testantse Hessen, waar ds. Niemöller lei der van de evangelische kerk is, hebben de socialisten met 47 van de 80 zetels de absolute meerderheid veroverd, de chr.-democraten (C.D.U.) zijn daar van 28 op 12 zetels gevallen. In Wurttem- berg-Baden, dat overwegend r.k. is. In Mokum viert men hartjesdag, In Spanje stierengevechten mag. Geen Carnaval ooit zonder dwazen, Maar Texel heeft zijn.... „Sunder- klazen". verdrongen de socialisten de chr.-demo craten van de eerste plaats; zij behaal den 33 pet. van net aantal stemmen, de chr.-democraten 26 pet. Vanwaar deze plotselinge grote winst van de socialisten na een tijd, dat zij onder invloed van liberale stromingen wat terrein verloren? In de eerste plaats is er de sociale politiek, waarbij de na latigheid van de regering te Bonn, die uit een coalitie van chr.-democraten en liberalen bestaat, op zeer veel critiek is gestuit. In de tweede plaats heeft ver moedelijk ook de kwestie van de herbe wapening van Duitsland een rol ge speeld,wat dan vooral in Heksen tot ui ting gekomen zou zijn. Zoals men zich zal herinneren neemt men in de krin gen van de evangelische kerk een vrij afwijzende houding aan tegen een her bewapening van Duitsland, ook daar men meer georiënteerd is op het pro testantse Oosten dan het room-katholie- ke Westen van Duitsland. Daarom wil men te sterke politieke banden met de Westelijke wereld vermijden om niet alle contact met het Oosten te verliezen. Men probeert derhalve een neutrale po sitie tussen Oost en West in te nemen. Van deze richting is de invloedrijke ds. Niemöller de felste voorvechter. Ook de socialisten zijn op dit punt vol critiek op de regering; Schumacher eist o.a. dat de Westelijke mogendheden zullen tonen, dat het hun ernst is met de verdediging van Duitsland, vóór over een Duitse bij drage kan worden gesproken en hij heeft Adenauer hefig aangevallen, dat deze zich al te zeer aan een herbewapening van West-Duitsland heeft gesproken. Voor vele protestanten, die politiek tot de C.D.U. behoren, zullen de contacten, die er tussen Niemöller en Schumacher zijn geweest, aanleiding geweest zich tot de oppositie te wenden. Een ernstige tegenslag voor de vei der overwegend rooms-katholieke chr.-democraten was het optreden van de vluchtelingen par tij, die alleen de C.D U nadeel heeft be zorgd. Doch, of nu de ^pciale politiek, de vluchtelingenpartij af de kwestie van de herbewapening de doorslag heeft gege ven (al deze factoren zullen hun rol wel hebben gespeeld) een feit is, dat de po sitie van Adenauers regering is ver zwakt, net nu er een reeks belangrijke besprekingen wordt gehouden met de hoge commissie, waarbij het gaat om het bezettingsstatuut en de oude Duitse schulden. Deze problemen zijn van zo precaire aard, dat niet verwacht mag worden, dat die stemmen gehoor gege ven zal worden, die aandringen op een „grote coalitie" met de chr.-democraten en sociaal-democraten. De oppositie-rol bevalt de socialisten best. Met spanning ziet men uit naar de uitslagen van de Beierse verkiezingen Zondag a.s. (Nadruk verboden). Punten voor de mooie gekleurde platen vindt U op de pakjes Douwe Egberts Koffie, Thee en Fama (40 punten per serie van 12 platen). Polder „Waal en Burg" op Texel Voor de tussentijdse verkiezing van een Heemraad en de perio dieke aftreding van een Hoofdingeland ter voor ziening in de vacature van de heren F. R. KEIJSER Wzn. (Heemraad), niet her kiesbaar en D. ZUIDEWIND Mzn. (Hoofdingeland), her kiesbaar. Opgaven van candi- daten kunnen worden ingediend op Zaterdag 2 December 1950 bij de Voorzitter, die daartoe te zijnen huize op die dag zitting houdt van 2- 5 uur n m. Het Coll. van Dag. Bestuur, K. W. ROEPER, Voorzitter E. L. J. LAP, Secretaris. Het Bestuur van de DERTIG GEMEENSCH. POLDERS vraagt voor de DRAGLINE een Aanstelling geschiedt voorlopig op arbeidscon tract. Bij gebleken ge schiktheid kan vaste aanstelling volgen. Sollicitaties met op gaaf van referenties vóór 2 December a.s. aan de Dijkgraaf P Bakker Azn., Koger- straat te Den Burg. Inlichtingen te beko men bij de Techn. Amb tenaar J. van der Pijl, te Den Burg. GEVRAAGD voor 2 dagen per week Adres bureau van dit blad CORSETBAND No. 913 I 13" Het corset voor de wer kende vrouw. Volkomen bewegingsvrijheid. Steunt de rug en draagt de buik. Alleen verkrijgbaar bij N.V. GOEDERENHANDEL Den Burg - Texel ,,'t Is een Nederlandzaak" JAN AGTER ZORGT ER VOOR utinis-.p.imBNirnan'" Alle Philips- en Erres radiotoestellen kunt U bij ons vrijblijvend beluisteren. KOMT U EENS HOREN? INRUIL OUDE TOESTELLEN. Prima service. TECHNISCH BUREAU STENENPLAATS 7 OEN BURG TEL 46 Aanvang 2,30 uur 180 cm breed, pracht kwaliteit. Kledingmagazijn J. G. DEKKER STENENPLAATS - TELEF. 146 - DEN BURG Op ZATERDAG, 25 NOVEMBER n.m. 8 uur in „Casino" spreekt de heer J. L. H. J. Westenberg over het onderwerp: „Karaktertypen". De dames der Oud-leerlingen en ook de mannen van de Plattelandsvrouwen worden hierbij uitgenodigd Wij brengen U ditmaal een zoals U deze na 1945 nog niet zag. U maakt er Uw keuze uit: vanaf f 1,25, f 1,60, f3.00, f5,50, f8,90, f 15,00, f21,00, f24,00, enz. enz Plastic haarborstels vanaf f3,00, f3,25, f4,25, f5.50 Kapdozen vanaf f 14.25 Manicure-dozen vanaf f 6,90 Dozen met zeep, eau de cologne vanaf f 1,95, enz. De hele Boldoot-serie, iets moois! Parfums tosca 4711, coty, soir-de paris, enz enz. En als een superattractie ons plastic cof- fret Jean Marie Farina voor f 1,95 Het is de moeite waard een kijkje te nemen! Zie de etalages! Parkstraat - Telefoon 171 Den Burg

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 6