Cjroen r2waitsjexels in het hart flzaasEHUs- Damclub „Texel" wil Jeugdafdeling oprichten Die maatregel geldt niet voor Kee! Oud-oorlogsvlieger sprak in De Zwaan Tafeltje dek je, ezeltje strek je voor vermoeide bergbeklimmers mSm. a~ De Sint kocht met plezier bij de I exelse winkelierl WOENSDAG 6 DECEMBER 1950 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6483 COURANT Uitgave N.V- vh. Langeveld DeRooij 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs <2,75 per half jaar. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, en om van een goede toekomst verze kerd te zijn heeft het bestuur van Dam club Texel het plan opgevat een jeugd afdeling op te richten. In deze afdeling zullen de adspirant dammers onder be- spel. Het mooie damspel verdient zeker een plaats in de harten van elke spor tieve jongen, die op een prettige wijze zijn geest kan verrijken en ook ztjn krachten kan meten met zijn vrienden, die hij zich bij het beoefenen van de gens zich Vrijdagavond in groten getale aanmelden in Hotel De Graaf, waar de leiders hen om half zes verwachten. Ook diegenen, die de kinderschoenen reeds ontgroeid zijn. er tot nog toe niet toegekomen zijn zich aan te sluiten bij een Damclub, kunnen zich ook opgeven om zich in een afdeling voor beginners verder te bekwamen Jeugd van Texel, wij verwachten u, Uitslagen van 1 December: A.: D. Lap J. C. v.d. Star 2—0 S. Bakker P. Kooij 11 B.: C. P. Burger Jb v. Lente 11 J. Kikkert Joh. D. Bakker 11 J. Vonk J. Vinke 20 C.: Leen Gomes 20 Gomes Leen 20 P. Bakker A. Vinke 02 N. de Graaf J. N. Rijk 20 J N. Rijk N. de Graaf 0—2 Jac. v. Heerw. D. v.d. Werf 02 W. A. v. Zeijlen Jac. v.-Heerw. 20 Jac. v. Heerw. W. A. v. Zeijlen 02 Competitiestand per 1 Dec., resp. gesp., gew., remise, verloren, punten: A.: C. van Heerwaarden 8 4 3 1 11 D. Lap 10 4 3 3 11 S. van Heerwaarden 8 3 4 1 10 S. Ros 5 3 2 0 8 S Bakker 8 1 6 1 8 C. Dijker 4 3 1 0 7 G. Dros 7 1 5 1 7 P. Kooij 9 1 3 5 5 J. C v.d. Star 7 1 2 4 4 C. v.d Werf 8 1 1 6 3 B.: J. Vonk 11 4 1 16 J. Vinke 10 6 2 2 14 J. Kikkert 16 4 3 9 11 Joh. D Bakker 9 2 6 1 10 A. v.d Slikke 8 3 3 2 9 C. P. Burger 12 1 7 9 W. J. Boon 9 3 2 4 8 J P. Stam 6 2 2 2 6 P. Jansen 4 1 2 1 4 Jb. van Lente 5 1 1 3 3 C.: H. Gomes 14 10 3 1 23 J. A. van Enst 16 7 3 6 17 A. Vinke 11 6 3 2 15 D. v.d. Werf 10 6 1 3 13 W. A. van Zeijlen 10 0 1 3 13 B Leen 11 5 2 3 12 A. Homma 7 3 3 1 9 N. de Graaf 8 4 1 3 9 P. Bakker 11 4 1 6 9 J. N. Rijk 9 1 3 5 5 Jac. van Heerwaarden 13 1 1 11 3 W. van Leersum 10 1 0 9 2 SPIERPIJN. SPIT... "t Loert overal. De weldadige wjwjate van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pUn. Texelaars inden Vreemde (Slot) Een paar weken terug ben ik met Siem en Botha naar het Nationaal Park geweest. Een groot natuurreservaat in de Drakensbergen, beslaat ongeveer net heel Nederland Dus ook weer ruimte genoeg. Van uit de Vrijstaat gingen we de Oliviers hoekpas over, een smal slin gerend pad, met aan een kant meestal diepe dalen en steile afgronden Prach tig groen en wild begroeid door de vel§ regenval. Over de pas heen komen we in Natal Direct een ander landschap. Mooi groen bergachtig en overal mooie ronde kafferhutten, waar de Zoeloes wo nen. We gaan steeds lager, komen voor een grote rivier, de Toecella, die 40 mijl verder de naam draagt van Bloedrivier. Dit laatste dankt zijn naam aan die gro te slag tussen de Zoeloes en de Boeren. De Zoeloes onder Koning Dingaan wer den daar toen in de pan gehakt. Over 'n betondam van een 50 meter lang, dat tevens het wegdek is. stroomt de rivier plm. 10 cm. diep dwars over de weg, waar we dan heel sattig doorheen rij den. Dan gaat het steeds weer in de rich ting van de bergen waarop de sneeuw niet. is te zien, iammer genoeg, omdat de hoogste 3 a 4000 voet in de wolken schuil gaat. We hebben na 1 uur plm. 60 mijl afgelegd en gaan door 'n soort poort van klipmuur met ijzeren hekken, waarop staat Nationaal Park. Een mijl verder ligt een prachtig berghotel en een grote luxe ingerichte kampplek met toilet, een badgelegenheid, koud en warm water, bad- en douchecellen, enz. Dit alles is aangelegd om vermoeide bergbeklimmers comfort te bieden. Het hotel was vol, meest rijke lui met pracht carren (Daartoe hopen wij ook nog eens te horen). Dan stappen we uil voor het ontbijt. Siem blijkt lang geen adspirant in pic nic bezigheid en Botha ook niet. Want een paar stenen oij elkaar vormt de on dergrond voor een vuurtje, waarop de thee gauw bruin is. En ik moet zeggen, ik genoot toen al. Flink gegeten, alles opgeruimd, gaan we vol goede moed lo pen. Een mandje proviand mee, wat we om de beurt dragen. Langs een rivier, die van boven uit de bergen komt gaan we slingerende paadjes langs. Geweldig is daar de bloemen- en plantengroei en het afwisselend natuurschoon. Driemaal gaan we door een dicht stuk oerwoud, waar het bijna schemerig is en steeds hoor je de rivier tussen de rotsen door bruisen. Na 2 uur lopen hebben we in één ruk 7 mijl afgelegd. Hier komen 2 riviertjes bij elkaar van boven af, er is geen pad meer. Dan wordt het pas sport. Door de rivier van de ene grote steen op de andere springend steeds verder en hoger. Schuimend en brui send stroomt het ijskoude glasheldere water vlak onder onze voeten door. Het is toch gek, op Texel ben je meestal te beroerd om van „Buitenlust" naar de Stenenplaats te lopen en hier lopen we ruim van Den Burg naar De Cocksdorp heen en terug en je voelt geen ver moeidheid. Als we zo 21/* mijl de rivier opgeklommen zijn, komen we bij een waterval waar het water, wit schui mend zo'n 150 voet naar beneden valt We rollen daar enige grote stenen tot op de rand en dan vallen ze met donde rend lawaai op de granietblokken bene den. Als we vandaar omhoog kijken, zien we hoge steile rotswanden die in de bijna zwarte wolken verdwijnen. Ik kan haast niet geloven dat daar nog 3 a 4000 voet boven is. Met helder weer en dan naar boven moet prachtig wezen. Siem was daar al meer dan eens. Op de terugtocht lieten we hem schrikken. We liepen een stukje hard, Botha voorop, ik achter hem. Daar ligt een grote dode mamoa langs het pad Dat soort is zeer giftig, hun beet is do delijk. We leggen die slang met zijn gele buik boven, dwars op het pad. Kruipen dan weg. Even later horen we iets roe pen, dat lang niet mooi was, gevolgd door iets ..hartelijks" aan ons adres. Na 19 mijl lopen kwamen we een beetje mak maarzeer voldaan bij de car terug. Nog een lekker kop thee en dan weer terug 60 mijl naar Harris- mith. Om 18 uur zijn we weer thuis bij Dientje, waar het als gewoonlijk was: tafeltje dek je, ezeltje strek je. En ik kon haar een bundeltje van 20 soorten bloemen aanbieden om le laten zien hoe mooi het daar was en als een kleine at tentie. Die had ik op cle terugtocht zo maar langs het pad kunnen verzamelen. Nog iets over de burgemeester van dit stadje. Hij is een gezellige joviale ke rel en tevens smid van beroep. Hij maakt al het zware smeedwerk voor ons. En als we hem aanspreken is het hallo oom Frans, hoe gaat het? enz. enz. Hij treedt elk jaar at en wordt dan, al of piet door de raadsleden herkozen. Hij is zeker goed. want hij is 't nu al 6 jaar. Een heel verschil met Texel, waar na lang wachten plotseling een burgemees ter werd benoemd. En die toen zo luis terrijk werd ingehaald. Ik hoop en wens in mijn nieuwe landstaal: Dat hij baie goed sal gaan ïeg kom. Dat hij nooit nie in een smederij sal moet gaan slaan nie, soos hier die burgemeester. En wens hom namens al die Texelaars hier. dat hij ons du klein geboorteplek- kie lékker sal bestuur en as 'n regtige vader sal versorg. Verder alles van ons van die beste. Nog hartelijke groeten van mij aan fa milie, Texelse Boys en toneelclub- vrienden. C. M. GRAAF. Nieuw Polisi Stasi. Harrismith. O. Vrijstaat, Zuid-Afrika. S.V. De Cocksdorp. Zondag: BKC-SVC; 2de en adsp. zijn vrij. Training: Door omstandigheden Woensdagavond trainen voor het le en 2e om 8 uur. Adsp. hedenavond gewoon om 7 uur. VERLOTINGEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel vestigen de aandacht op het bepaalde in artikel 3 van de Loterij- j wet 1905, waaruit blijkt, dat hun toe- stemming vereist is tot het houden van verlotingen waaraan prijzen en prenvën j zijn verbonden tot een totaalbedrag van maximaal f 100, Overschrijdt de waarde van de prijzen 1 en de prennën dit bedrag, dan dient toe- stemming te worden gevraagd aan de Minister van Justitie. Aan de besturen van verenigingen en j instellingen wordt in overweging gege- ven de vereiste toestemming voor een i eventueel te houden loterij tijdig aan te vragen Texel, 29 November 1950. Burgemeester en Wethouders voornoemd j C DE KONING. Burgemeester. I P. BEEMSTERBOER, Secretaris, i TAFELTENNISWEDSTRIJDEN. Zaterdag 9 Dec. speelt de Ulo tafel- 1 wedstrijden in het Casino te Den Burg. j Hier zullen zowel de vrouwelijke al de mannelijke „Ulonezen" elkander in spannende strijd de titel van schoolkam- pioen(e) 1950 betwisten, terwijl ze ter sluiks een oogje zullen werpen op de ve le fraaie prijzen, die vooral dank zij de Oudercommissie de strijd bijzon der zullen animeren. Het aantal in schrijvingen bedraagt bijna 50! De tech nische leiding van het tounooi is in han den van de T.T.C. Ready, die tevens het benodigde materiaal in bruikleen heeft afgestaan. Vrije togang voor belangstellenden. Aanvang 14,30 uur. Finales plm. 16,45 u. GEVAARLIJK VISSEN. Bij Terschelling liggen nog mijnen die niet werden geveegd Dit ondervonden enige Urker botters. Schipper H. Brands van de U.K. 22 sleepte met zijn vis, een magnetische mijn mee die vlak bij zijn schip ontplofte, waardoor schade werd aangericht. Bij schipper H. Snoek van de U.K. 141 ontplofte een mijn in het sleepnet. De schade -tan de netten was niet onbelangrijk. Sinds eergisteren wordt door de Zuivelfabriek „Eendracht" een kwart je op de honderd liter melk ingehou den, als die melk afkomstig is van een bedrijf, waar (nog) reactie heerst. Deze maatregel is genomen om de leuze „Heel Texel vrij van runder-tbc" zo spoedig mogelijk te kunnen verwezenlijken. Om die maatregel behoeft Kee 57, die u hierboven ziet, zich niet te bekomme ren, zij is vrij van iunder-tbc en levert tbc-vrije melk. Maar dat niet alleen: op de grote keuring, welke Dinsdag 19 Sept. 1.1. te Den Burg werd gehouden, sleepte zij in de Productieklasse de le prijs in de wacht een lauwertak! Zij zelf had liever een pluk geurig hooi. Ac- coord, zei haar baas, de heer C. de Wit, Eierland. en de lauwertak hangt nu bij de andere tropheeën in de huiskamer van „Nieuw Breda" Totaal produceer de Kee 57 1668 kg. vet tegen een gemid delde vetprijs (vanaf 1942) a f4,43 per kg. wordt f 7388.Hieronder laten wij een lijst volgen van de productiegege- vens van Kee 57 Fr. 1838, NRS 136606 KS, geb. 16-11-39. Datum van m eik- dr.st. dagopbrengst afkalven leeftijd kg. melk kg vet pet. vet dagen dagen kg melk kg vet 7-3-42 2,4 3539 131 3.71 316 71 11,20 415 24-3-43 3,4 6011 234 3.89 525 11,45 445 13-11-44 5,0 7093 282 3,98 457 36 15,52 617 13-4-46 6,5 7946 305 3,84 529 15,02 577 19-11-47 80 6940 269 3,88 350 69 19,83 769 20-1-49 9,2 11813 447 3,78 608 58 19,43 734 Totaal 43342 1668 2785 Gom opbr. p. lijst 7224 278 3,85 464 15,57 600 TOEN DE JAPPEN op 8 December 1941 hun verraderlijke aanval op de Amerikaanse vloot- en luchtbasis Pearl Harbour (Hawaii) deden en daar kostbare oorlogsbodems en kostbare vliegmachines vernietigden, stond de heer J. B. van Zon thans onderwijzer te Oosterend, maar toentertijd in Indië vertoevende op het punt zijn klein vliegenersbrevet te halen De heer Van Zon was tijdens de crisisjaren naar In dië gegaan in Holland kon hij, zijn on- derwijzersacte ten spijt niet aan de slag komen. Hij zou al heel spoedig kun nen meedoen aan een bijzonder grote slag: Nederlands-Indië verklaarde de oorlog aan Japan nog vóór de Ver enigde Staten van N - Amerika. Na in de V.S. te zijn opgeleid, werd hij ingedeeld bij het 18de eskader, dat aanvankelijk op de barre Noordkust van Australië werd gestationneerd, in de buurt van Port Darwin, een plaatsje niet groter dan Oosterend Toen werd het menens! Voortdurend kregen de vliegeniers op drachten om de Japanse bases te besto ken, die Jappen zaten overal waar maar een brokje land of eiland te vinden was en hun schepen voeren overal rond. nu ja. toen de geallieerden sterker wer den en de Jappen in het defensief dron gen, toen gaf de vijand er de voorkeur aan overdag met zijn schepen gecamou fleerd in de vele natuurlijke havens weg te kiuipen en onder bescherming van de nacht zette hij dan le reis voort. De heer Van Zon heeft Donderdag avond op uitnodiging van de R.K. Ont wikkelingsclub van zijn belevenissen als oorlogsvliegenier verteld. Jammer, dat de zaal van De Zwaan matig bezet was! Spreker vertelde eerst over zijn oplei ding Het mooiste ogenblik van het ge hele vliegersleven is diens eerste solo vlucht! Er gaat iets door je heen, als je instructeur zegt: „Nou, jong, stap maar in de cockpit en ga maar eens een cir cuit maken!" Je kruipt achter de stuur- knuppel en daar ga je dan! Als je je kist weer fatsoenlijk aan de grond ge zet hebt wordt je door je vrienden ge feliciteerd en een bonte avond volgt!. Aan die ogenblikken denk je weer terug maar ook aan minder aangename ogen blikken: de heer Van Zon vertelde, hoe zij nacht na nacht een zeer gevaarlijke Japanse basis moesten bestoken ver scheidene toestellen, verscheidene vrien den keerden met terug.... U begrijpt, dat er veel in de spieker omging, toen hij tijdens zijn relaas weer alles glashel der voor de geest zag Die strijd op le ven en dood tegen de Jappen, die de Amerikanen aanvielen, toen deze een groot nationaal feest vierden en niet in het minst op een aanval waren voorbe reid: bij Pearl Harbour stapten enkele piloten nog gauw in hun toestel om de Jappen in de lucht te ontmoeten, maar voordat zij van de grond los waren had den Japanse scherschutters hen reeds onder vuur genomen Gelukkig werd men de Jappen ten slotte de baas en toen was het de beurt aan de geallieerden om rake klappen uit te delen. De heer Van Zon vertelde van de spannende strijd tegen Japanse schepen. Hij heeft er verscheidene naar de kelder helpen jagen. Ach, de oorlog is hard Na de causerie van de heer Van Zon werden nog verscheidene vragen ge steld, wel een bewijs, dat het onder werp de luchtvaart, grote belangstel ling genoot! De voorzitter, van de Ontwikkelings club, de heer Merkx, bedankte de spre ker hartelijk voor zijn voordracht en of freerde hem een fimke doos sigaretten tijdens de vluchten als oorlogsvliege nier zal de heer Van Zon wel eens hef tig naar een zenuwsterkend sigaretje verlangd hebben, dunkt ons. Medegedeeld werd, dat Dokter Schalk wijk de volgende avond zal verzorgen. Hij zal spreken over ..Hormonen". ESPERANTO EN HET ONDERWIJS. In Amerika hebben 44 autoriteiten op onder wijs-gebied een verklaring onder tekend, waarvan het slot aldus luidt: „Op grond van onze eigen studie en practisch gebruik bij lessen, correspon dentie en op reis, kennen wij de grote waarde van het Esperanto. Daarom be velen wij het onderricht dezer taal aan bij de tegenwoordige en komende lei ders van ondervvijs-inrichtingen. 131 kg. vet x f3,12 f 408,72 in 1942 234 kg. vet x f 3,35 f 783,90 in 1943 282 kg. vet x f3.42 f 964,44 in 1945 305 kg. vet x f4,71 f 1436,55 in '46-'47 269 kg. vet x f4,90 f 1318,10 in 1948 447 kg. vet x f5,54 f2476.38 in 1949 1668 kg. vet f7388,09. In de rubriek „Eigenaarsgroepen werd de heer de Wit nr. 1 (wisselbeker). 12 van de uit 13 koeien bestaande groep luisterden naar de naam „Kee'. Bij de groep 7-jarige en oudere koeien" werd Kee 40 nr. 1 (medaille) en kampioenskoe Kee 57 werd reserve-kampioen. INGEKOMEN PERSONEN. Annie G. Potjewijd v. Den Helder, Singel 75 n. O 73. Adrianus F. Goeden- dorp v R'dam, Lischplein 22 n. Hoger- straat 16. Maarten A. Dijkman en gez., v. Haarlemmermeer, Leeuwerikstraat 12 n Oudeschild 285. Johannes P. Stoop v. Keerhugowaard, Huijgendijk 11 n. S 13. Eva W. Rietman-Schapink en kinderen v. Indonesië n Kogerweg la. Gerrit Smit v. Almelo, Braakweg 11 n. De Koog 103. Bernard M. Mulder v. A'dam, Spiegelgracht 15 III n. Julianastraat 3. VERTROKKEN PERSONEN. Hendricus J. de Porto, v De Waal 48 n. Den Helder, Reigerslraat 16. ONDERSCHEIDINGEN. Aan G. Kuneman, v.h. te De Koog, Brinkweg 29, thans te Den Helder en L. J. v.d. Geest, v.h. P. H. Polder, thans te Alkmaar, is de onderscheiding ver leend voor O. en V. (Orde en Vrede). Een der hoogtepunten van de festivi teiten, welke de Middenstandsvereni- gingen de jeugd van Texel en haar niet alleen! heeft bereid, vormde on getwijfeld de tocht van Sinterklaas en diens twee gitzwarte Pieten door Den Burg, Zaterdagmiddag, in en open lan dauer. Het weer was weer best, toen Texels Fanfare zich op de Groeneplaats opstelde om de Sint te begroeten. Al spoedig nadat de muzikanten het k .per aan de mond hadden gezet verscheen de Sint in zijn prachtig gewaad, geflan keerd door zijn twee knechts, ze strooi den meteen van die fijne pepermoppen en de kinderen waren natuurlijk onver wijld aan het graaien! Voor „De Oran jeboom" stond een prachtige landauer, met een prachtig span paarden ervoor, koetsier en palfrenier in vol ornaat op de bok. Werkelijk wij weten niet meer hoe de route precies was: het ging min of meer klis kras door Den Burg, over al werden pepermoppen gestrooid en overal waar een ziek kind was, ging de Sint en zijn knechts naar binnen. Dan konden de muzikanten even pau zeren. In de Weverstraat vertoonden de knechts hun klimkunsten: in een wip waren ze daar op het dak en dan zijn er werkelijk nog „groten" die beweien, dat dat „getrippel, trappel" over de da ken maar flauwekul is! Heus, wij gelo ven sinds Zaterdagmiddag weer sterker dan ooit aan de krasse verhaeien van schoorsteenkruipen en over daken springen. Na het feest op de straat was het feest in .De Oranjeboom". Dat liep alle maal keurig: de Goed Heilig man en zijn gevolg waren amper binnen of daar viel de regen (weer) bij stromen neer! Vrijdagmiddag, Zaterdagochtend en Zaterdagmiddag was het voor de jeugd van heel Texel groot feest in „De Oran jeboom". De knechts tracteerden uit grote zakken, ieder kind kreeg een zak je lekkers, de roe hebben wij geen ogen blik zien gebruiken, wel extra pluimpjes zien uitdelen als een of ander jongetje of meisje een prachtig liedje had gezon gen alles sponcaan voor die goeie Sint, die schatrijke man! Er werden ver schillende leuke films vertoond: de te kenfilm was magnefiek en van de ande re films, die er gedraaid werden, was die over dieren zeker wel de grappigste. Zo is dit door de Middenstandsvereni gingen georganiseerde feest uitstekend geslaagd: alle kinderen hebben reusach tig genoten.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1