)e Texelse vuurtoren een ware vogelmagneet Keurige Japonnen /fUé -e&z VAN NELLE'S THEE Sint Nicolaas met zijn knecht Theo den Toom Ledsnvergadering [en nieuwe fiets Jan P. Strijbos observeerde de trekvogels vaste arbeider „Texel" lol bestrijding van TIC. onder het rundvee. Algemene Vergadering Vismarkt 7 100 gram ^10 duf: PRAATAVOND Damclub Texel Jeugdafdeling boerenknecht Boon's Zuivelhandel vaste arbeider MANTELS „Witte Kruis" KOE oude kippen, jonge hanen, tamme konijnen en ganzen FIRMA PLAATSMAN EN CORNEL1SSE Poeliers Kogerstraat 6, Telef. 195 Ontvangen Drukkerij Texelse (QebóórleL J in min min min mm mm mm Rekeningen iiii mm mm mm mm min iiii A. Bakelaar Huishoudster gevraagd. GESLOTEN Propaganda Feestavond H.H. Pluimveehouders De trekkende vogelscharen, welke thans weer over ons land reizen, hebben ons naar Texel gelokt En wel niet om dat de trek nu op dit vogeleiland zo bijzonder sterk is, maar de vuurtoren van Eierland met het sterke licht is een ware vogelmagneet en wij hoopten nu jiog eens een paar prachtige nachten op de toren te kunnen doorbrengen. Angst voor de zee. Er zijn tal van plaatsen langs de Ne- lerlandse kust, waar wij 's morgens vroeg veel meer vogels zien passeren dan op Texel het geval is. Dat staat in erband met de stuwlijn, welke zich langs onze kust vorm. De algemene trekrichting in de herfst is bij vele vo gelsoorten Zuid-West gericht, soms een dein beetje meer Westelijk. Over het gehele land trekken nu de 'Ogels uit het Oosten en het Noorden van Europa in die richting ons land bin- len. Het merendeel daarvan buigt, zo- ira het de kust langs de Noordzee be- ■eikt, af in een richting, die nog het neest met de oorspronkelijke trekrich ting overeenkomt en koerst dan Zuid waarts langs de kust. Vele vogels verto- ïen een zekere tegenzin de ongewisse rip over de zee te ondernemen. Zodra dj de kust naderen en de zee zien gaan uj twijfelen. Enkele vliegen nog een :indje door in de oorspronkelijke rich- ing, steken zee in, om later toch vaak TEXELAARTJES. re huur tuingrond en pluim- reeterrein op Schilderelnde. S. Eel man Tek. aangeb. i.n. heren winterjas maat en bruine en citroen ionen. H. A. Witte, Everste- ïoog K 73 Van particulier e k. motorrijwiel Eysink met L O. motor. Adres te bevr. iur. v.d. blad )e 27e November werden wij verblijd met de geboorte yan onze 4e Zoon, die wij loemen Niels Jan F. ALDERLIESTE- Eelman A. ALDERLIESTE lonaire, Ned Antillen. af te buigen naar net Zuiden en de kust lijn te volgen. Alle vogels nu, die, laten wij zeggen ten Noorden van Noordwijk de kust be reiken, zullen tenslotte deze plaats pas seren. En dat is de reden dat wij voor het observeren van de vogeltrek beter bij Loosduinen, Monster of de Hoek van Holland kunnen postvatten, dan bij Bergen aan Zee of Callantsoog.. Onze oude post aan het einde van de Bloe- mendaalse Zeeweg, waar wij lange reeksen van jaren de herfsttrek gade sloegen is nog altijd een gunstig punt, al is het mogelijk, en zelfs zeer waar schijnlijk, dat bij Loosduinen het aantal passerende vogels groter is. Daar aan het Bloemendaalse strand zagen wij op de eerste dag van het vo gel-weekend (14 October) van 6,40 tot 7,30 bijna 5500 vogels passeren, waar van ruim 2500 vinken en 2700 spreeu wen, de rest bestond uit koperwieken, zanglijsters, leeuweriken, graspiepers en ringmussen. Na 7,30 werd de trek sterker en in het daarop volgende uur zagen we niet minder dan 12000 vogels voorbij trekken, ondanks het feit, dat het om 1,05 begon te motregenen. Vin ken en spreeuwen vormden weer de hoofdschotel. Van Corviden-trek (kraaiachtigeni zagen wij die dag nog niets, wonderlijk genoeg. Want in de dagen van het Trek- Theo en Janna hebben :en Zusje gekregen. Wij loemen haar Willy J. MEDEMA T. MEDEMA-Leegwater (erkplein 6, Oosterend Texel, 1 December 1950 L. v.d. SCHANS en v.d. SCHANS-de Boer letuigen bij deze, mede lamens wederzijdse Ou- lers, hun welgemeende lank voor de vele blijken an belangstelling voor en )ij hun huwelijk onder- fonden. ludeschild, November 1950 )orpsstraat 211. Ger Slaman en Janny Logman lebben het genoegen U ;ennis te geven van hun •oornemen om op 28 lecember a.s. elkaar het I. Sacrament van het iuwelijk toe te dienen, vaarna te hunner intentie 9,30 uur een H. Mis worden opgedragen n de Parochiekerk van de I Joannes de Doper te )en Burg. Texel, December 1950. ludeschiid. Dorpsstraat 80 )en Burg, Hollewalsweg 7 Gelegenheid tot feliciteren ip de trouwdag van 4,30 ot 6 uur te Oudeschild 80 Toekomstig adres: lotenmakerstraat 19, Zaandam. Heden werd plotseling van ons weggenomen, onze innig geliefde en zorgzame Vrouw, Moe der, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Geertje Ellen geb. Visman in de ouderdom van 82 jaar en 3 maanden Haar diepbedroefde Man en Kinderen A. ELLEN Oosterend, Texel, 2 December 1950. De begrafenis zal plaats hebben Woensdag, 6 December 1950 n m 2 uur vanaf het sterfhuis, Peperstraat 93, Ooster- end, Texel. Met dank aan Hem die alle leven schenkt melden wij met vreugde de ge boorte van ons dochtertje en Zusje Ali W. v. Liere A. v Liere-v.d. Berg Geertrlid Leo Piet Slootdorp, W.meer Brink 8, 1 Dec. 1950 Met blijdschap en dank aan God geven wi| kennis van de geboorte van onze Zoon en ons Broertje Piet die bij het H. Doopsel de namen ontving Petrus Franciscus Jac. Dijt V. Dijt-Tromp Maarten, Kees, Marinus en |aap Den Burg, 2 Dec 1950 Haffelerweg 8 Heden ontsliep tot onze grote smart onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader Jakob Drijver in de ouderdom van 77 jaar. Haarlem A I. DIK-Dnjver T. DIK Eindhoven I. A VOGEL-Drijver E VOGEL en Kleinkinderen Haarlem, 3 December '50 Kamerlingh Onnesstr. 56 Geen bloemen. De teraardebestelling is bepaald op de be graafplaats „Wester- veld", Donderdag as na aankomst van trein 13,31 uur halte Driehuis- Westerveld. GEVRAAGD per I Maart. Goed kunnende melken en let tractor omgaan. J. STAMMES, Eierland Ook als Uw figuur een grote maat japon ver eist kunnen wij U een fraaie collectie voorleg gen Speciaal in de grote maten brengen wij thans werkelijk keurige wollen japonnen, prijzen al van af f27,85, waaruit U zeker Uw keuze zult kunnen maken Komt U vanmiddag nog kijken in te houden op DONDER DAG, 14 DECEMBER n m 8 uur in Hotel „Texel". AGENDA: 1. Opening 2. Notulen 3. Mededelingen en inge komen slukken. 4. Jaarverslag Secretaris/ Penningmeester 5. Verslag Rekening- nazieners. 6. Besluursverkiezing 7 Inleiding van de heer REMPT, Directeur van de Prov. Gezondheidsdienst: „Beschouwingen over het afgelopen boekjaar" 8. Inleiding van de heer A. VAN LOON, arts te Den Burg: ,,Het gevaar van runder T.B.C. bij de mens" 9. Rondvraag 10 Sluiting. Vanaf heden is ons adres weer Th. M. Graaf r.r.flhlIEffl'mTf\m Den Helder A'MilM'.'/JMM ZUIVERE BIJENHONING Per pot van95voor. A.H MAÏZENA 200 gr. pak van 18 voorIU ct CERVELAAT WORST van 54 voor w station Noordwijk aan Zee (1918) en daarop volgende iaren, zagen wij de eerste bonte kraaien prompt op de eer ste dagen van October. Dit jaar zagen we onze eerste bonte kraai op 15 Octo ber bij Loosduinen, toen wij daar te gast waren op de vinkenbaan Het vori ge jaar ontdekten wij de eerste bonte kraai pas op 16 October en dat is eigen lijk 14 dagen te laat. Bonte-kraaientrek van enige beteke nis zagen wij op Texel pas half Octob^- Toen kwamen ook de kauwtjes los en de eerste roeken. Thans zijn overal nu weer de bonte kraaien gearriveerd en zij heb ben nu residentie gekozen op de bouw landen van de Eierlandse Polder, in de duinen van de Slufter en op het strand En elke dag komen er bij, terwijl nog talloze doortrekken. Veilighcidslampen. De eerste nacht op de toren was geen daverend succes. Van onze duinvallei uit hadden wij geconstateerd, dat de veilig heidslampen ontstoken waren, een be wijs, dat er vogels rond de vuurtoren zwermden. Deze lampen beschijnen van boven af de torenschacht en ook wordt het lampenhuis verlicht, zodat de vo gels een en ander goed kunnen zien. Het is gebleken, dat met deze beveiliging prachtige resultaten verkregen worden, waardoor het aantal vogels, dat zich te gen de toren te pletter vliegt, tot een minimum beperkt wordt. Bij de vuurtoren op Helgoland, in vroeger jaren een der grootste vogel moordenaars en in dat opzicht berucht, waren er treknac'nten, dat er 20,000 leeuweriken en vinken verongelukten. De grootste aantallen vogels kwamen om in nachten met slecht zicht en zwakke wind. Zodra de lucht helder werd en de maan of de sterren weer zichtbaar werden, nam 't aantal slacht offers af en had dan geen betekenis meer. De vogels konden dan het ver keersobstakel duidelijk waarnemen en wisten het te ontgaan. De toenmalige leider van de „Vogelwarte" van Helgo land, dr. Weigold, was de eerste die op het idee kwam de torendelen van bui ten af met schijnwerpers te verlichten. Het effect daarvan was van dien aard, dat het gevaar van aanvliegen en het omkomen der vogels vrijwel tot nul ge reduceerd werd. Thans zijn alle vuur torens in ons land, die daarvoor in aan merking komen en lang niet alle vuurtorens zijn vogelmoordenaars van een dergelijk systeem Weigold-ver- lichting voorzien. Zodra nu het weer type zodanig is, dat de vogels dreigen aan te vliegen, ontsteekt de vuurtoren wachter de beveiligLngslampen. Een fantastisch schouwspel leveren de vogels op, wanneer zij rond het sterke licht van de toren vliegen. Door het verblindende licht van de stralen von ken zij op als witte sterretjes. Alle vo gels lijken daardoo*- spierwit en zijn dan moeilijk te herkennen. Met zekerheid herkenden wij een zilverplevier; de zwarte okselvlekken waren duidelijk te onderscheiden. Ook enkele grote sterns waren te her kennen aan de gx'ootte en het vlieg- beeld. Maar spreeuwen en koperwieken en zanglijsters zijn niet of zeer moeilijk te onderscheiden. Beneden ons in het ïuige duin flonkerden de ogen van een kat. Die zat daar rustig te wachten op buit. Ook komt er vaak op drukke nach ten een velduil rond de toren. Deze tracht zijn slag te slaan onder de door het sterke licht gebiologeerde vogels en vaak maakt hij daar grove verteringen. Terug naar omlaag. Een spreeuw streek neer op de rand van een beveiligingslamp en deze kon den wij zonder moeite bemachtigen. Met drie koperwieken en een vaal storm- vogeltje keerden wij terug naar onze duinvallei. De volgende morgen hebben wij ze weer in vrijheid gesteld. Het stormvogeltje koerste regelrecht naar de zee, want dat is zijn domein en bui ten de broedtijd komen zij nimmer aan land (Jan P, Strijbos in de „Tel".) S.V. De Koog. Zondag jl. werd "net terrein weder af gekeurd. Voor Zondag a.s. zijn er geen wedstrijden vastgesteld. Leden die toch willen voetballen, gelieven zich op te geven bij het bestuur, dan kunnen wij een vriendschappelijke wedstrijd aan vragen. De overige leden een prettige Zondagmiddag voor de radio en dat het Ned. Elftal veel succes moge hebben! S-V. De Koog, afd. Handbal- Zondag jl. speelden we de laatste competitiewedstrijd en wel tegen GDS 2, die zonder punten voor beide kanten eindigde. We hebben het wel gepro beerd maar het mocht niet lukken. Daar komt nog bij dat we met tien man speel den. Dienaangaande wil ik nog even vragen: wanneer de dames als reserve opgesteld staan, of ze dan ook genegen zijn op het veld te verschijnen, daar we dan niet weer met 10 dames behoeven te spelen, nietwaar? Zaterdag waren we met z'n zessen te trainen, komen er Za terdag a.s. nog een paar meer? Het is weer om 4 uur! VAN NELLE'S/ utBROKÊN THEE overwint U de vermoeidheid, die zo vaak 's middags op treedt. Dat kopje thee geeft nieuwe energie. Maar die thee moet van uitstekende kwaliteit zijn. P Zijn hedenmiddag van 2 tot 6 uur in onze zaak aanwezig Voor elk kind heeft de Sint een aardige verrassing Voor de huismoeder heeft de Sint bij besteding van f 3.- boodschappen 2 pakjes Pudding gratis Bij f 4.- een pot Jam gratis Bij f 5.- een ontbijtkoek gratis Kinderen liefst onder geleide van Ouders Weverstraat 39 - Den Burg - Telefoon 69 Vereniging van Oud-leerlingen Lagere Landbouwschool Texel op Vrijdag 8 December, n.m. 8 uur in de Landbouwschool te Den Burg. Sprekers met als onderwerp: De heer C. v. Groningen: „Het belang van een goede kalktoestand van de grond." De heer André Hin: „Het inkuilen van voedermiddelen". De heer M. Wieringa: „Het voeren van kuilproducten in verband met de zuivelbereiding" Het zijn belangrijke onderwerpen en we rekenen dan ook op flinke belangstelling. Gelegenheid tot aangifte voor een op te richten jeugdafdeling bestaat op Vrijdagavond van 5 30 uur tot 7 uur in „Hotel de Graaf" Bij voldoende deelname zal ook een afdeling voor beginners worden opge richt. GEVRAAGD een bekwame vaste Flinke woning met grote tuin disponibel, omgeving van Den Burg Br. onder no 942 bur. vd blad heeft deze week Belegen Goudse Kaas van 32 voor 30 cent per 100 gram Verder alle soorten kaas Weverstr. 62 Tel. 279 GEVRAAGD (tractorchauffeur). Woning beschikbaar. A. Dros „De Volharding" Eierland. in maten 48, 50, 52 enz. Zelfs de grootste maten hebben wij voor U voorradig En wat zeld zaam is, ook nog in overvloedige keuze. Dames met grote ma ten, wij kennen Uw moeilijkheden bij het kopen van Uw mantel Meestal weinig of geen keuze en dan nog extra duur. Komt U nu eens onze nieuwe collectie zien Voor iedere liguur een pracht mantel tegen zeer billijke prijzen SPOORSTRAAT HOEK KONINGSTRAAT Den Helder van de afd. Texel van het op DONDERDAG, 7 DECEMBER 1950 te 8 uur des avonds in Hotel „De Oranjeboom" te Den Burg AGENDA: Opening. Notulen Mededelingen over het stichten van een Gezond heidscentrum voor Texel te Den Burg (consultatie bureau voor zuigelingen kleuters en t.b c.-bestrijding enz Vaststellen begroting 1951. (deze begroting ligt ter inzage bij onze penning meester de heer P Beem- sterhoer. Schoonoordweg te Den Burg). Bestuursverkiezing (geko zen moeten worden be stuursleden voor De Cocksdorp, Oosterend, De Koog, De Waal en Den Burg). Rondvraag. Sluiting TE KOOP een vers afgekalfde C. BAKKER, Mennohoeve Wij vragen voor de Kerst dagen te koop de nieuwste modellen aarijes Courant betreffende de Winkelweek en St. Nicolaasfeest worden ingewacht voor 10 Dec. a.s. bij de administra- eur. C. P. MOOJEN Schoonoordweg 37 Den Burg Texel Hoe vind je zo iets En nog wel een GERMAAN Die komt natuurlijk bij BAKFLAAR vandaan Dan ben je zeker zeer voldian I Rijwielhandel. Den Burg Het alleenverkoop van Texel. Ook spaar-systeem gele genheid. M. v.d. SLIKKE, Weverstraat 26, Den Burg Coöperatieve Boerenleenbank te Texel Wegens de verbouwing is ons kantoor Donderdag 7 December Ook is er deze dag geen zitting in Den Hoorn. De Centrale Bond v. Transportarbeiders houdt op 17 December, n m. 8 uur, in het Eigen Gebouw ie Oudeschild een Waaraan medewerken: Frans Vrolijk, De Waikiki Hawaiiaus met als gast Jodelzanger Cor Nielson. Mr Antoine met zijn wonder orgel The Handy Fools. Dave Marrish Voorverkoop van kaarten, voor leden en niet leden, a f0,75 bel. inbegr. te Den Burg bij H. Snoek. Oudeschild C. Karsman. De Cocksdorp Adr. Westdorp Bussen rijden van Den Burg. Wij leveren op de spoedig te verwachten kuiken- bOnnen, weer alle Rassen en Kruisingen van één- dags-kuikens. Wenst U dit jaar beslist kwaliteit, neem dan kuikens van A. J Meerenboer, Beets N.H. Ook gelegenheid voor opfok tot jonge hennen. Vertegenwoordiger voor Texel P. ROZENDAAL V B. 2971 't Noorden, Texel

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 3