Eendenkukeltjesweer of felle storm Wie Texfel wil leren kennen moet het Marsdiep in alle jaargetijden oversteken T afeltennistournooi Bolwerk N.O.-kust Texelse Sunderklazen speelden weer best <öcn (valve cewwcjelecWv BINNEN EN BUITEN IN DF WVNTER Indien het niet echt gebeurde, is de eilander die het vertelde, stellig zeer op zijn geboortegrond gesteld geweest. In de strijd om de nieuwe verbinding met Den Helder can het zwemmende paard ook dienst doen als argument ten bewijze, dat de verkiezing van het Horn- tje als de meest natuurlijke verbinding moet worden gezien, al spijt het me met deze suggestie de vissermannen van Ou- deschild met hun aangelegenheden hier mee voorbij te gaan Want wie zou, die eenmaal aan de haven daar het gaan en komen der vissers en TESO-boten waar nam met entourage van dien niet onder bekoring zijn geraakt van dit stukje volks- en eilandleven. Met leedwezen zal hij vernemen, dat dit straks historie gaat worden. Schrij ver dezes hoopt dat bij alle veranderin gen die voor de ontwikkeling van Texel noodzakelijk zijn, men het juiste midden zal vinden en niet nodeloos deze parel der noordelijke eilanden onherstelbaar gaat schenden. Het uitgangspunt en bedoeling dezer overpeinzingen was enkel uit te laten komen hoe onder abnormale weersom standigheden en ogenschijnlijk onge schikte tijd van 't jaar een verblijf op Texel in November toch aangename herinneringen geven kan. Hij groet hierbij al die gebieden, die hiertoe bijdroegen, van Oudeschild tot de Krim, van Slufter tot Spang, Oos terend en Dijkmanshuizen en hoopt dat deze allen en veel hierbij niet genoemde gedeelten de bekoring blijven behou den, die hun zo'n verdiende faam be zorgden. JAN VAN HAM. INGEZONDEN. Het is de redactie van de Texelse Cou rant mogelijk niet onverschillig haar le zers in te lichten over de visie van een niet-eilander welke hij u bij deze geeft, en wel naar aanleiding van zijn zwerf tochten in de regendagen der vorige maand, waardoor hij gelegenheid kreeg zijn bij vorige langduriger bezoeken op gedane indrukken aan te vullen, nu Texel zich in een zo andere gedaante aan hem vertoonde. Nu overheerste eens niet het vriende lijk pittoreske der lypisch Texelse boer derijen met omliggende schapenwei- en bouwakkers. Evenmin werd men getrof fen door het rumoer der vogels, zo ei gen aan dit stukje wereld. Dit stil gevallene in Texel's natuur geeft een opmerkelijk verschil en ont neemt haar iets van de eigen aard. Wel wordt men opnieuw geconfronteerd met allerlei bekende plaatsen in duinvor ming, schorren en rietpartijen, doch het valt op dat al leze bekende eilandge- deelten dan massiever zijn door de don kerte der kleuren, zoals te zien valt bij schilders als Daubigny en Permeke. Zelfs de stranden die gewoonlijk met felle en lichte toets blinkend de Noord zeekant van Texel beheersen, hadden nu ingeboet aan effectvolle stoffage en na men genoegen met bescheidener plaats. Daar in overdadige warmte op het hete zand te hebben gelopen was bijna niet te geloven, zoals het ook een fabel leek als een herborene te zijn terugge keerd naar het mierennest in het hartje van Nederland, na een viermaandelijks verblijf, zozeer hadden het zilte water en de zeewind hun goed werk gedaan. Wanneer men in November zijn an ker op Texel uitgooit, moet men even wennen aan het barse en ongewone ge zicht van dit grootste waddeneiland. Je vraagt je af of dit nu dezelfde schone is wier uitnodigende lokstem zo velen niet kunnen weerstaan en van Mei tot Sep tember duizenden al jarenlang het Marsdiep doet oversteken. Leert men al hier de betrokkene wel wezenlijk ken nen indien men haar niet in alle ge daanten heeft gezien? En wat dat barse betreft, dit leek maar zo en viel bij na der inzicht erg mee Wel bleek er danig ongemak te zitten in wat een dwarsbo mend weergod hem te verstouwen gaf, doch het ware ondankbaar dit op reke ning van Texel of de K.N.M.I. te stellen Het regenverlet dier Novemberdagen gaf gelegenheid wat van meer nabij ken nis te maken met een enigszins illegale kant harer bewoners, te weten dat ro mantisch avoniuurlijke wereldje der stropers en zijn belagers. Dit kan naar mij bleek, allerlei opwindends meebren gen. Dat hij echter, zij het dan zijde lings en zonder activiteit zijnerzijds in het spel dezer krachten betrokken kon worden, had hij niet durven hopen En wat kunnen weer anderen (of de zelfden?) een onrust m zich krijgen wan en wilde golven de kust be springen. Ik maakte er mee, die het warme bed zeer beslist niet hielden en gaarne verwisselden voor een lange tocht in donkere nacht om te zien of het lot hun gunstig was en iets van belang op het strand was neergeworpen. Of is de te verwachten buit maar aan leiding voor deze aan het eiland ver knochte lieden, en moeten ze van tijd tot tijd de zee en het strand zien en de wind om hun oren voelen waaien Een soort gehoor geven aan de roepstem der natuur. Van een andeie soort is de ge schiedenis van het terugzwemmende paard door het Marsdiep toen deze als verkocht naar de vaste wal gebracht werd. Men kan moeilijk aannemen, dat hij^het niet eens was met de gesloten transactie. Het is dat Texel al een paar leeuwen in jhaar wapen neeft. Elk ander hyral- disch gegeven daarin zou stellig voor dit paard moeten wijken. Tiny Eelman en Hans Vlessmg werden kampioen. 52 Leerlingen van onze Ulo (31 jon gens en 21 meisjes) hebben Zaterdag middag deelgenomen aan een tafeltour- nooi, welks organisatie in handen was van de heer Peetoom. Tiny Eelman werd kampioen van de meisjesafdeling, Hans Vlessing werd kampioen van de jongensafdeling. Er werden vele vinnige partijen gespeeld, ja de spanning bleef er tot het einde toe in. Om half 3 werd begonnen, maar het duurde tot tegen zessen eer de laatste slag gegeven werd! Het spannendst waren natuurlijk de fi nales. Wel heel taai waren de partijen tussen Ans Dekker en Tiny Eelman. Ans won de eerste, maar Tiny de 2e en 3e zij het met gering verschil en zo moest Ans met de tweede plaats genoegen ne men. Maar een heel goede reserve-kam pioen! Tiny Dros Ad. behaalde de 3e prijs, terwijl Annie Bruin Jd. de vierde plaats bezette. Han Vlessing versloeg zijn tegenstanders met gemak. Tweede werd André Bakker Pzn., nr. 3 Bob Bakker Gzn., en 4e Henk Zijm. De winnaars van de drie le prijzen mochten ieder een medaille plus een bad (slagbord) in ontvangst nemen, de 4e prijswinnaars viel een troostprijsje ten deel. De prijzen werden uitgereikt door het Hoofd der Ulo, de heer W. J. Jouwers- ma, die de heer Peetoom hartelijk be dankte voor de organisatie, het bestuur van de tafeltennisclub Ready voor het materiaal, de dames en heren scheids rechters voor hun voortreffelijke lei ding en de Oudercommissie voor het beschikbaar stellen van de fraaie prij zen. WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL. In de week van 4 t.m. 9 Dec. werden aangevoerd 62,025 eieren. De prijs per kg. bedroeg deze week f2,70. Vorig jaar werden in dezelfde week aangevoerd 38,961 eieren, tegen een prijs per kg. van f 2,60 Resultaat an het overleg tussen Rijk en Provin cie over de bouw van het „bolwerk" aan de Noordoostpunt van Texel. In antwoord op verschillende desbe treffende vragen heeft het College van Gedeputeerde Staten in zijn Memorie van Antwoord o.a iet volgende mede gedeeld. Tot vorming van een zgn. „bolwerk" aan de Noordoostpunt van Texel, waar bij er naar wordt gestreefd, door vast legging van het betrokken kustvak en door geleidelijke bezmking van de on derzeese oever voor en opzij van dit vak een afgeronde constructie te ver krijgen, zijn in 1948 en 1949 door de polder Eierland, met bijstand van de Rijks- en de Provinciale Waterstaat, de eerste werken gemaakt. De in Maart en October 1949, als mede de in Maart en Augustus 1950 door de dienst van de Rijkswaterstaat verrichte peilingen in de voov het bol werk gelegen geul van het Vogelzwin, hebben uitgewezen, dat het nog niet no dig is voor een gedeelte van de be staande glooiing een bezinking op de onderzeese oever aan te brengen.. Zo dra de afneming /an deze oever ech ter van zulk een aard zal zijn, dat be zinking noodzakelijk en financieel ver antwoord is, zal tot een zodanige maat regel worden overgegaan. Na een onderzoek, dat is ingesteld naar de financiële draagkracht van de polder Eierland, heeft dc Minister van Verkeer en Waterstaat op 26 Juni 1950 aan Ged. Staten meegedeeld, dat hij be reid is te bevorderen, dat met een bij drage van de polder ad f 200.000 in de kosten van het in uitvoering zijnde bol werk genoegen wordt genomen. De Minister is verder bereid er toe mede te werken, dat het te bouwen bol werk bij het Rijk in beheer en onder houd wordt genomen; in verband daar mee zouden dan net duingebied ten noorden van het bolwerk, met inbegrip van de daartegen aansluitende inlaag- dijk uit de jaren 1904-1905 en een dijk vak ten zuiden van het bolwerk om niet aan het Rijk moeten overgaan, terwijl de ïnlaagdijk van 1938 als hoofdwater- kering van de polder zou dienen te worden aangewezen. In verband met die beheersoverdracht waardoor het Rijk mede voor kosten van verbetering van enige onderdelen zal komen te staan, zouden de gewone jaarlijkse stortingen in het volgens zijn. reglement door de polder gevormde re servefonds ter verdediging tegen de zee, ten bedrage fan f 4,500,per jaar dan gedurende 15 jaren aan het Rijk worden uitgekeerd. Bij de totstandkoming van een rege ling als bovenbedoeld, aldus het College van Ged. Staten, waaibij voldoende re kening is gehouden met de draagkracht van de polder, zal zijn financiële toe stand geen sanering behoeven Omtrent de dekking van de overblij vende kosten van de bouw van het bol werk. die volgens een globale raming nog f 800,000,r ullen bedragen, welke som dus door anderen dan de pol dei- zal moeten worden opgebracht, is nog geen overeenstemming verkregen. Ged. Staten hebben zich tegenover de Minister bereid vertelaard aan de Sta len voor te stellen, dat een provinciale bijdrage in de kosten wordt verleend van 10 pet. tot een maximum van f 100,000, waarna de Minister als zijn oordeel heeft te Kennen gegeven, dat voor de verdeling van de na aftrek van de bijdrage van de polder overblijvende kosten een regeling zal moeten worden getroffen, volgens welke het Rijk twee derde daarvan voor zijn rekening neemt en de provincie een derde. OOSTEREND KRIJGT EEN ZUIVEL- WINKEL. Binnen afzienbare tijd zal Oosterend een zuivelwinkel rijk zijn: dezer dagen is onderhands aanbesteed de bouw van een woon- en winkelhuis aan de Juliana- straat aldaar voor rekening van de heer D. Trap Dzn. In de winkel zullen de zuivelproducten melk, boter, kaas, pap en zo voort prijken en eieren natuur lijk ook! Het pand zal worden gebouwd door: D. Trap Jznmetselaar; J. Ver meulen, timmerman; Jn. Agter, lood gieter en electricien; C. Bremer, schil der. NIEUW POSTKANTOOR DEN BURG. VOLGEND JAAR HERFST IN GEBRUIK. Dinsdag zal door de Rijksbouwmees ter worden aanbesteed de bouw van een Postkantoor te Den Burg. Gistermiddag had cp het bouwterrein de aanwijzing plaats. Het gebouw wordt 35 meter lang en 11 meter diep. De hoofdingang komt op de hoek Park- straat-Nieuwstraat. De wachtruimte voor de* ambtenaren en de bestellers krijgt een afmecmg van 19x6,5 meter. Voorts zagen wij een flinke los- en laad ruimte, toegang in de Parkstraat. Het gebouw komt op ruim 7 meter afstand van de drukkerij van de Texelse Cou rant. Het hoofdgebouw wordt 7,35 meter hoog, het achtergebouw 4,86 meter. Aan de Parkstraat komen zeven ramen. Daar het werk 9 maanden na de aan besteding moet worden opgeleverd zal het nieuwe postkantoor dus m de herfst van het volgend jaar in gebruik geno men kunnen worden. VISAFSLAG KREEG BEZOEK. De Visafslag te Oudeschild kreeg Maandag ongewenst bezoek: een aan hangwagen raakte ios van een vracht auto, welke door de heer Joh. van Mal- degem bestuurd werd. De vrachtauto nam de route volgens het vooropgezette plan, maar de aanhangwagen was, zon der leiding gekomen, meteen de koers kwijt en reed regelrecht op het gebouw van de Visafslag af. Van een voor dit gebouw staande slapel kisten bleef niet veel heel en de Visafslag, die de laatste stoot opving, kwam met enige gebroken ruiten uit de strijd. VERGADERING Vereniging Texel tot bestrijding van de Runder-tubcrculose. De vergadering, die morgen, Donder dag, in Hotel Texel wordt gehouden, be gint om. acht uur precies. Men wordt verzocht tijdig aanwezig te zijn. KAARTEN VOOR ELEMERT. U kunt (zie adv.) reeds een toegangs bewijs kopen voor de Elemert, die nu zo prachtige ijsbaan van Den Burg. Voor slechts één riks kunt u het hele ijssei zoen schaatsen. Echtparen mogen op eén kaart. Na 23 December worden de kaarten een knaak duurder. Gemeentewerken heeft Zaterdag ge durende 5 uur 600 m3. water op de baan gespoten. BE NEUS VAN PAUL VLAANDEREN WAS NODIG GEWEEST. Twee schilders uit Texel, J. v.d. B. en B. L., verrichtten deze zomer schilder werk in Den Helder. Ze reisden iedere dag heen en weer en eens op een keer was het gebeurd, dat v.d. B. volgens zijn eigen verklaringen op de boot, toen de conducteur kwam om zijn biljet ie controleren tot zijn grote ontsteltenis '*ot de conclusie kwam, dat hij een vreemde portefeuille met ongeveer f 50 aan contanten en verder verschillende bonnen, abonnementen, enz. in zijn zak had. Hoe kwam dat ding daar? Noch tegen zijn vriend L., noch tegerf de conducteur zei hij een woord. Want, zo zei hij, het schoot hem te binnen, dat hij nog een voorwaardelijke straf boven het hoofd had hangen en de gedachte drong op eens tot hem door, dat men hem er wel eens van zou kunnen ver denken de portefeuille te hebben gesto len. Intussen had in Den Helder degene, aan wie de portefeuille toebehoorde, een zekere P. K., bemerkt, dat hij het ding kwijt was. Hij was onmiddellijk naar de Werf politie gelopen, die iedere vertrek kende had gefouilleerd, zonder dat iets werd gevonden. Toen had men zich her innerd, dat v.d. B en L. eerder waren weggegaan, de politie op Texel kreeg een seintje en de beide mannen werden opgevangen. Toen hun was gezegd, dat op de werf iets werd vermist, was v. d. B onmiddellijk met de portefeuille op cïe proppen gekomen en had hij verteld, dat hij op de boot had ontdekt een vreemde portefeuille in zijn zak te heb ben. Nadat de drie aanwezige getuigen waren aangehoord, meende de officier, dat de diefstal wettig en overtuigend was bewezen. De portefeuille was kort na de ontvreemding in het bezit van v. d B. aangetroffen, de houding van ver dachte op de boot bevestigde, naar hij meende, zijn schuld. Wel waren in het kleedlokaal de jassen af en tce wellicht verhangen, maar ze waren van zo ver schillende kleur, en hij achtte het niet mogelijk, dat de portefeuille per ongeluk in een verkeerde jas zou zijn gestoken. De verdediger, Mr. Leesberg, oordeel de over dit alles natuurlijk juist anders om. De jassen hadden door elkaar gele gen en iemand zou de portefeuille opzet telijk in de zak van een ander hebben kunnen steken. De houding van verdach te op de boot was geheel voor de hand liggend. Alles was bovendien zo dom in elkaar gezet gesteld, dat er werke lijk sprake was van diefstal dat ie mand die nog kans loopt ren voor waardelijke veroordeling te moeten on dergaan, zich er stellig niet aan zou hebben gewaagd. Kortom, hij meencfe, dat alleen vrijspraak kon volgen, want de diefstal was niet bewezen. De politierechter, Mr. Alblas, bleek niet bereid onmiddellijk een oordeel te vellen en verwees de zaak naar de meer voudige kamer. Zo heeft Texel dan weer het feest van de Sunderklazen gevierd Den Burg gaf 5 December op Nuwwe Sunderklaas reeds een voorproefje van het grote gebeuren, dat zich telken jare op de 12e pleegt te voltrekken1 Er is gisteravond zeer druk gespeeld, op alle dorpen waren vele gemasker- den en de diverse jury's hadden dan ook een veelomvattende taak bij de be oordeling van de prijzen! Hierboven ziet u een groepje, dat wij op 5 December vereeuwigden. Links (het grote hoofd) Vrouwe Justitia, die op het ene schaaltje Oudeschild heeft liggen, op het andere Het Horntje en laten die twee nu precies tegen elkan-- der opwegen! Hechts twee sportvrienden (of -innen) die het nog altijd be treuren, dat verschillende prominenten Nederlandse voetballers als profs naar het buitenland trokken. ,,Abe" en Kraak" zijn volgens hen ook te koop, „spotprijsje" Gisteravond konden zeer vele grappiqe vertoningen bekeken worden. Het was overal een reuze pret. Zelden hebben wij jeugdige Texelaars) zoveel Sunderklazen gezien, ja dit oude feest heeft nieuw élan gekregen! Michiel de Ruytcr. VEEZIEKTEN IN NOVEMBER. In de maand November deed zich in onze gemeente op 2 bedrijven mond- en klauwzeer voor. „HET LEVEN VAN MICHIEL DE RUYTER". Een gemengd ge zelschap, waar onder enige on derwijzers, een kunstschilder, een uitgever en ande ren, vaders en mceders van uit eenlopende rich tingen, was on langs bij elkaar. Men vroeg zich af of de jeugd werke lijk niets beters aangeboden kon worden dan de be ruchte beeldromans van tegenwoordig. Een der aanwezigen opperde toen de vraag, of het nier mogelijk zou zijn het enthousiasme van de jeugd an- j ders te richten, dat wil zeggen iets dergelijks samen te stellen als de „con- fectie-beeldroman"maar dan met een goede tendenz, die opvoedend kan werken. De gedachten van onze op gloeiende jeugd dus op iets hogers te lichten dan moord, doodslag, achter volging per vliegtuig, tram, trein, boot, schietpartijen en dergelijk schoons meer. Dit is in het kort de geboorte-geschie denis van de „Kanarie-Beeld-Roman", waarvan wij het eerste deeltje: „Het le ven van Michiel de Ruyter" ter recen sie ontvingen ^f 0,45 per stuk, 7 gesor teerd voor f 2,50) Wij hebben het met plezier gelezen. Ach, men kan dikke bio grafieën bestuderen, men kan ook zo'n eenvoudig, beknopt boekje van 63 pagi- naatjes ter hand nemen: ten aanzien van de parate kennis komt men waarschijn lijk gelijk te staan! Dit boekje is be- stemd voor de jeugd, maar, oudere le zers, ook u zult het met genoegen le zen, deze biografie, deze levensbeschrij ving in miniatuur van onze grote Zee held, van diens lief en leed, van diens roem vooral. Wij volgen hem vanaf de havenstad Vlissingen, waar hij in 1607 werd geboren, zien hem opgroeien, hem draaien aan het grote wiel bijna ie dere bladzijde is een alleraardigste te kening rijk zien hem voor en na de school langs de haven zwalken, en als matroosje „vlug en net" stapt hij op zeer jeugdige leeftijd aan boord! Van doodgewoon kanonnier weet hij door moed, beleid en trouw op te klimmen tot Admiraal, wordt de schrik der zee. Menen wij niet, dat de Ruyter onophou delijk heeft gevochten: hij heeft ook rei zen gemaakt als kapitein en koopman naar Noord-Afrika waar hij gevangen genomen Christenslaven bevrijdde. Hij ging ter walvisvangst, leverde strijd te gen de Duinkerker kapers. Maar het meest bekend zijn wel zijn gevechten te gen de Engelsen. .Het bleek, dat de vijandelijke vloot veel, sterker was en ook dat hun schepen veel groter waren. Enkele Hollandse kapiteins kregen de schrik te pakken en vluchtten, maar De Ruyter vocht door en dwong ten laatste de vijand tot de aftocht". Ja, zo was hij. Den Burg, 1 December 1900 Naar wij vernemen werd met ingang van 1 December benoemd tot brieven- en tele grambesteller alhier, onze plaatsgenoot A, de Wijn Wzn., die tot heden als hulp besteller die functie waarvan voor den besteller Jb. Boon Aan laatstgenoemde werd op diens verzoek eervol ontslag uit die betrekking verleend. Texel, December 1900. Op de Staatsbegroting voor 1901, IXde Hoofd stuk (Waterstaat) komt voor: Haven op Texel. Daar door le Gemeente Texel en verdere belanghebbenden f 15,000 is toegezegd, zou een bedrag van f 130,000 of tweederde der lolale kosten, en bo vendien het onderhoud voor Rijksreke ning komen. De minister acht het belang van de haven te veel van locale aard voor eene aanzienlijke Rijksuitgave en zou daarom eerst dan bereid zijn de uitvoering dier haven van Rijkswege te bevorderen,, wanneer de Staten mochten besluitende Provinciale bijdrage belangrijk te ver- hoogen. De kosten zullen volgens raming to taal bedragen f 195,000, waarvan door Prov. Staten eene subsidie van f 50,000 werd toegezegd en door de Gemeente en belanghebbenden samen f 15,000. (Het betrof hier do later gegraven binnenhaven of nieuwe haven te Oude schild. Red.) •v in de wintermaanden nesieien we ons het liefst vlak bij de kachel op het warmste plaatsje in huis. Maar dat is niet altijd mogelijk; vaak moeten we door weer en wind, zodat we ook daartegen gewapend moeten zijn. Een warme wintermantel, al dan niet met bont gegarneerd, zal dan ook beslist onmisbaar zijn De keuze die we op dit gebied dit seizoen hebben, is zeer gevarieerd. We zien ii. rijke kleur - afwisseling zowel de wijdste swag gers als strakke getailleerde mantels. Opvallend in zwang zijn de kleuren groen en zwart, terwijl ook bruin en blauw veel aanhang hebben. De winterjanonnen worden in dezelf de tinten gehouden als de mantels, en zijn over het algemeen zeer sterk ge tailleerd De halsgarnering is vaak origineel. De afgebeelde modellen zijn fraaie voorbeelden van de komende winter mode. K 5343/19 Erg aardig is dit aparte japonnetje, dat we gemakkelijk kun nen variëren door er verschillende vestjes bij te dragen. Een vestje met strookjes maakt hot tot een gekleed toiletje, terwijl een vrij een voudig vestje bijvoorbeeld met dwarse stiksel, het ensemble tot een sportief geheel maakt Benodigd voor 90 cm. bovenwijdte ca. 3 nv stof van 140 cm breedte. K 5357/19 Eer: heerlijk warme wintermantel, gegarneerd met bont Benodigd voor 110 cm. bovenwijdte ca. 3 m. stof van 140 cm breedte. Knippatronen van deze modellen zijn 6 f 0.95 uitsluitend per post wissel te bestellen bij ..Bella Patronen Service", Kromme. Nieuwe Tracht fifj. Utrecht X 5343 19 is verkrijgbaar in de bovenwijdten van 90. 96 en 102 cm- «n R 5357/19 in 102. 110 en 118 cm. bovenwijdte. Datronen zijn overgenomen uit ..Belle Het Nieuwe Modeblad. 'OX.V0.//S fo.pd. ;oz

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 2