Cjrocn ^wartrjéxels in het harL, Jtaliano m- Bij cle Jaarwisseling door burgemeester C. de Koning PUROL GENEEST DAMPO Lang gekoesterde wens ging in vervulling jATERDAG 30 DECEMBER 1950 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6489 COURANT Uitgave N.V- vh. Langeveld De Rooij 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank Postgiro 652- Abonnementsprijs f 2,75 per half jaar. Wanneer de traditie medebrengt, dat k bij de overgang van het Oude naar iet Nieuwe Jaar enige woorden in ons Texelse blad aan dit gebeuren wijd, dan ril ik deze traditie gaarne en bewust, oortzetten. Bewust, omdat het mijn vaste overtui ging is dat onze samenleving al het nieu- ve van de moderne tijd slechts zal kun- ïen verwerken indien daarbij aangeslo- [en wordt aan wat in het verleden is ;egroeid. Een traditie verbreken mag dus van mij niet worden verwacht, ten zij deze geheel fout zou zijn. Bij de vraag cf ik dan werkelijk iets te zeggen heb, aarzel ik echteiwant er is in deze voorbije dagen zoveel van be tekenis en met diepe inhoud gezegd dat ik in alle bescheidenheid moet zeggen, hoe valt daar nog Iets aan toe te voegen. Sprak niet Hare Majesteit de Koningin met Kerstdag zodanig, met zo veel in nerlijke drang en zo grote wijsheid dat het medenemen /an Hare Boodschap naar het Nieuwe Jaar meer is dan alle woordenrijkdom, cl? araan toegevoegd, geven kan? En toch, is er dan vooi Texel niet iets afzonderlijks te /.eggen? Misschien wel. Mijn ambtsvoorganger was aan het einde van ieder jaar in de gelegenheid een terugblik te geven. Hij kon consta teren waarin Texel vooruitgang mee maakte, waar particulier initiatief en overheidsbemoeienis stagneerden of wel licht geheel te kort schoten. En daarop aansluitende komen met enige grotere of kleinere toekomstverwachtingen. Het jaar 1950 te overzien heeft in dit geval niet zoveel zin. En toch kan de voorbije periode niet onvermeld blijven. En dan wil ik dit doen op de wijze, waarop iemand die voor de eerste maal ons eiland bezoekt, dit zou zien. Wat zien wij dan? Sedert de oorlogs jaren, toen tegen het einde Texel nog eens extra tol moest betalen aan ver woesting en ellende, is aan de opbouw een niet geringe prestatie geleverd. De outillage van het landbouwbedrijf, welis waar niet de enige kurk waarop het eiland drijft maar toch wel de belang- ï.jksle, is vrijwel geheel hersteld. De wederopbouw van de boerderijen nadert zijn voltooiing Wie het eiland rond gaat ziet dit en de Texelaar mag dit feit met trots constateren en herdenken. Met de voorziening in onze woning nood kunnen wij tevreden zijn en ook weer niet Er is inderdaad op het gebied van de woningbouw het een en ander ge schied. Die woningbouw heeft gestaag voortgang gevonden, maar het is alles veel te weinig geweest. En ook wanneer wij oog hebben voor de moeilijkheden elders, voor de grootscheepse plannen, welke onze regering moet opzetten op dit gebied in verband o.a. met de nood zakelijke industrialisatie, dan menen wij toch dat Texel, juist in het relatieve van al deze verhoudingen, misdeeld is geworden. Want het bevolkingsgetal had, zo menen wij op Texel, grotere toewijzingen bouwvolume gemotiveerd. En bovendien, hier tieft ons zelf blaam, voor de oorlog moet Texel op dit gebied een aanmerkelijke achterstand hebben gehad. Wie thans zo op Texel de slecht- behuisden bezoekt, moet wel tot de slot som komen dat wij ten aanzien van de onbewoonbare huizen wel iets meer hadden kunnen doen. Dan ten slotte is de laatste factor, de vernieling tenge volge van de Russenoorlog, welke ons heel wat woonruimte heeft gekost. Te genover dit alles nu heeft slechts een betrekkelijk geringe toewijzing van bouwvolume gesvaan O.a. met hulp van de Woningbouwvereniging Texel en met andere maatsta/e/i an hogere instan ties mogen wij siec'nts hopen dat voor liet jaar 1951 een redelijk aantal wonin gen kan worden gebouwd Maar zelfs wanneer dit gunstig uitvalt zijn we er bij lange niet. Want al heeft de Woning bouwvereniging Texel aan het einde van dit jaar nu een oelangrijke meevaller te boeken gehad, daartegenover staat dan toch weer dat ook Texel zijn deel zal krijgen bij het opvangen van de stroom van gerepatrieerden. Laat ons intussen het beste hopen. Wanneer ik me niet vergis, is voor Texel in het jaar 1950 toch wel het voornaamste te behandelen probleem geweest, dat van 'le verbinding met de vaste wal. Een definitieve beslissing over de wijze waarop dit vraagstuk zal worden opgelost is nog niet gevallen, doch er lijkt een redelijke kans aanwe zig dat althans daarover binnen niet te lange tijd 'n besluit zal kunnen worden genomen. Mogen wij hopen, dat, welk besluit ook wordt genomen, dit achteraf het juiste zal blijken te zijn en moge dan voorts met de daadweikelijke uitvoering der nodige werden de vereiste spoed worden betracht. Over één zaak, /oor Texel van emi nent belang, zou ik nog even willen uit wijden. Het betreft nier het vreemde lingenverkeer. Ik had de eer en het ge noegen reeds emge besprekingen te mo gen bijwonen over dit belangrijke onder werp. Vast staat dat op Texel nog alles kan worden gedaan om dit eiland tot een ideaal toeristenoord te maken. Met ideaal bedoel ik liet een badplaats van grote luxe en exorbitante prijzen, waar van toch weer de v/insten naar buiten Texel zouden wegvloeien, maar wel een plaats geschikt voor de kleinste tot de grootste beurs, en steeds weer voor de man die Texel bezoekt om zijn eigen ka rakter en alweer niet omdat hij domweg ergens een badplaats wil bezoeken. Er schijnen op Texel nog geen maatregelen tc zijn genomen die dit doel in de weg staan, er zijn ^ok nog geen toestanden vergroeid die bepaald ongunstig zijn. Maar dit is te ïegaief en voorts schijnt Texel tot nu toe nog niet de //eg gevon den te hebben >m iel vraagstuk en het is waarlijk 1 ?n van de eerste orde met vereende kraenten aan ie vatten Het lijkt verder nog niet voldoende door te dringen dat met de ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer ieder toeris tenoord komt te staan voor groeiende concurrentie Te denken dat Texel met zijn prachtige natuur en zijn bijzondere bekoring daarmede met hoeft te reke nen, v/are struisvogelpolitiek. Ook voor Texel geldt zo goed als voor andere plaatsen dat service zal dienen te wor den gegeven. En met goede service, ja dan staat Texel sterk, zeer sterk. Ik heb mij wel eens afgevraagd, in de bescheiden overweging overigens een nieuweling te zijn, waarom Texel eens de grote eensgezindheid en het doorzet tingsvermogen kon opleveren om zo maar een eigen stoombootonderneming in het leven te roepen, en waarom het eigenlijk bij deze ene, grote en grootse krachtsinspanning is gebleven. Want weliswaar vertoont ons eiland in ver schillende coöperaties voorbeelden van mooie en actieve samenwerking, tot een zo grootscheepse ictie is het toch nim mer meer gekomen. Het is slechts een vraag, doch waarom zou, nu eens niet uit de nood van het ogenblik geboren, maar op grond van omzichtig tasten en berekenen van het toekomstbeeld op dit gebied niet iets goeds verricht kunnen worden tot heil van Texel als toeristenoord en niet te vergeten, tot nut van alle Texelse beur zen. Moge ik het hierbij laten en in het al gemeen wensen dat Texel in eensgezind heid de moeilijkheden van de komende tijd tegemoet zal gaan, zonder dat ik verder inga op deze moeilijkheden, waarbij wij als <lein eilandje niet van de wereld zijn afgesloten, maar onver brekelijk verbon "len *ijn met het grote wereldgebeuren. Texel en de Texelaars wens ik van ganser harte het allerbeste toe voor het jaar 1951, mogen rust en voorspoed Texels deel zijn. DE KONING. (Ingezonden Mededeling). DAAR NIET HIER WEL het lekkerste middel 7 tegen verkoudheid r-A /-<l I TALI A N 0 30 cent 1/7 V\l per 100 grsm WÊMaLu um-wm VERHURING VAN TUINGRONDEN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 1 Januari 1951, zoals gebrui kelijk, alle tuinhuren worden opgezegd. Na 1 Januari kunnen de vrijgekomen tuingronden, voor zover mogelijk, we der door de tegenwoordige huurders, al« eerste gegadigde, worden ingehuurd te gen betaling van de huurpenningen en wel tot en met 31 Januari 1951, iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag van 9-11 uur op het bureau van Gemeentewer ken.. Zij, die in 1951 geen gebruik meer van hun tuingronden wensen te maken, dienen op bovengenoemd bureau hier van tevens kennis te geven. Texel, December 1950. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING. ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen KIND OVERREDEN. Het 6-jarig zoontje van de familie W Bakker, Den Hoorn, werd le Kerstdag door een auto van Garage Goënga over reden doordat het plotseling de straat op rende Het knaapje moest met een ex tra boot naar het St Lidwinaziekenhuis te Den Helder wo.den vervoerd WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL Van 18-23 Dec. werden aangevoerd 66.669 stuks eieren De kg-prijs aan de pluimveehouders bedraagt f 2,30 Vorig jaar werden in dezelfde periode aange voerd 48,341 stuks, De prijzen zullen vermoedelijk nog wel verder teruglo pen. Dit schijnt verband te houden met minder uitvoer naar Duitsland. SUCCESSEN VOOR KOTEX. De Texelse Konijnenfokkers hebben veel succes gehad op de tentoonstelling te Wielingen. 10 van de 12 Texelse ko nijnen werden oekreond. De heer J Stiekema behaalde met de Franse Hang oor 2 x zeer goed on H 1 x zeer goed met de Grijze Zilver; de heer Adr. Bak ker 1 x z.g. en 1 x goed met Fr. Langoor; de heer C. Flokstra 1 x z.g. met Witte Wener; de heer Joh. A. Stemfordt 2 x z.g. met Witte V/ener, de heer Wim Kooij 2 x goed met Hollanders. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va- der, Moeder en kind. ZAKENNIEUWS. Door de Kamar van Koophandel is aan J. A. en W. C. v. d. Berg vergun ning verleend tot uitoefening van een meubelmakers-, meubel- en woning- stof feerdersbedrijf en de kleinhandel in meubelen is het perceel Weverstraat 21, Den Burg, onder beheer van J. A. en W. C. v.d. Berg. Aan de heer A. But terman werd ver gunning verleend tot uitoefening van 'n schoenherstellersbedrijf achter het per ceel Hogerstraat 8 te Den Burg, onder beheer van A Butterman. DAMCLUB „TEXEL Uitslagen van 22 December. A-Lijn- S. Ros-D Lap 2-0 D. Lap-S. Ros 0-2. P. Kooij-J. C. v.d. Stai 2-0 B-Lijn: A. v.d. Slikke-C. F. Burger 1-1 W. J. Boon-Jb. v. Lente 1-1. Joh. D. Bakker J. Vinke 1-1. C.Lijn: N. de Graaf-J. A. v. Enst 20-. J. A. v. Enst-N de Graaf 1-1 W. v. Zeijlen B. Leen 2-0. J N Rijk-D. Witte 0-2. P Bakker-A. Vinke 1-1. GRAAN VERBRAND. Woensdagmiddag omstreeks 3 uur raakte op de Hogebeig de dorsmachine van de heer Duinker in brand doordat een poelie contact maakte met 'n klamp graan van de heren gebr. Hin, Eenden kooi, die gedorst moest worden. Door de snel ronddraaiende poclie vatte 't graan vlam. Men bluste de dorsmachine met een schuimblusappnaat van de op een 80 meter afstand gciegen Jeugdherberg. Uit de klamp graan wist men de rode haan echter niet tijdig te verdrijven De brandweer arriveerde vrij spoedig, maar het vuur woedde toen, aangewakkerd door de fikse Oostenwindhevig en ook een ten Westen van de vuurhaard staand klampje graan (haver) van de heer J. Kikkert stond toen in lichterlaaie De brandweer haaide water uit een kolk van het Galgenweidje, na het 6 cm. dik ke ijs te hebben stukgehakt De twee ten Oosten van de brand staande klampen oleven gespaard. De kop van de grote klamp van de gebr Hin bestond uit tarwe, de rest, het grootste deel, uit haver. ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 30 Dec. op om 8,51; on der om 4,34. Maan: 7 Jan N.M., 15 Jan E.K. Hoog water ter rede van Texel 30 Dec. 0,37 en 1,00. 31 Dec 1,13 en 1,37 1 Jan. ,20 en 2,26. 2 Jan 3,08 en 3,20 3 Jan 4,08 en 4,25. 4 Jen. 5,20 en 5,45. 5 Jan. 6,33 en 6,58 Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. Nieuwe o. 1. school te Den Burg LIEPEN ze rlaar niet te likkebaarden? De Hoofden der o. 1. scholen van Mid- den-Eicrland, van De Koog, van Den Hoorn, van waar ook, toen zij Vrijdag middag door de gloednieuwe openbare lagere school van Den Burg wandelden? Ja, ze waren stellig een beetje jaloers dal „meneer Van der Kolk en zijn staf" zo n prachtige school gekregen hadden. Vrijdagmiddag is die nieuwe school geopend! In verband met dat feestelijk ge beuren was men (wij zagen o.a. B. en W„ de Vroedschap, de hoofden der scho'en, de directeur van gemeentewerken, architect Pot, aannemer Duin) bijeengekomen in de oude school in de Nieuwstraat. Blijkbaar om de Texelse autoriteiten e. a. genodigden er nog eens op te wijzen, dat de stichting van een nieuw gebouw waarlijk geen luxe is geweest! Welk een somher lokaal, waar men bijeenkwam! Ja, het was goed 0111 nog even rond te kijken in die ouwe school, opdat men straks in Den Burg-Zuid het contrast des te beter zou zien een hemels breed verschil! De heer De Vries, Hoofd der school van Zuid-Eierland. wenste de heer Van der Kolk en diens staf hartelijk geluk namens de hooiden der scholen van heel Texel, het N O.V. en de ULO. Te mogen werken in een prettige omge ving scheelt enorm. Dal weet ik uit er varing Een prettige, zonnige omgeving is ook van grote invloed op 't werk van de leerlingen. Ik hoop, dat B en W. het mooiste en jongste kind niet gaat ver wennen ten kost van de anderen! Hier- cp bood de heer De Vnes de heer Van der Kolk een boek aan. „Dat is de eer ste steenlegging voor onze schoolbiblio theek! aldus de heer Van der Kolk. De heer C J. de Lugt, voorzitter van de Oudercommissie, zeide de opening met veel vreugde bij te wonen, ook als vertegenwoordiger van de kinderen! Spreker bracht in de terste plaats het gemeentebestuur hartelijk dank voor het initiatief bij de bouwplannen en de snel le wijze waaroo de bouw voltooid is, ge let op de moeilijkheden met de bouw en de bouwmaterialen. In deze hulde be trok spreker ook oud-burgemeester Re- horst. Spreker dacht aan de vele klach ten die op de ouderavonden steeds wer den geuit wegens de slechte staat waarin de oude school verkeerde. Nu is dat leed Het grote ogenblik is aangebroken Anneke Lips, het jongste leerlingetie van de o.l. school Den Burg, luidt de bel ten teken, dat de school geopend is Allereerst werd het woord gevoerd door burgemeester C de Koning, die en kele belangrijke da La noemde uit de ge schiedenis van de oude school: In 1900 werd de voormalige school gebouwd, in 1930 werd zij verbouwd en gemoderni seerd, in 1945 werd zij tijdens de Russen oorlog vernield Ir. 1946 werden reeds pogingen in het werk gesteld voor de wederopbouw van ;le school. Bij Raads besluit van 9 Dec. 1948 besloot men tol de bouw van een nieuwe school, 3 Febr. 1949 verleenden Gedeputeerden goed keuring aan dit plan en op 3 October 1949 vond de aanbesteding plaats, het werk werd aan ie laagste inschrijver, de heer Duin. gegund. 15 Dec jl werd het werk opgeleverd. Het gebouw kost f 90,000, de centrale verwarming f 10,000, inventaris f 15,000. grond f 20,000, leermiddelen f 6000. Totaal f 141,000. Hier staat gelukkig een be langrijke Rijksbijdrage tegenover en wel f 57,000 als bijdrage in de geleden oor logsschade aan de oude school. Spreker bracht dank aan hen die hun gaven van hoofd en handen dienstbaar hadden gemaakt aan de geslaagde bouw van de nieuwe school, de architecten, de heer Pot en mevr. Pot-Keegstra, uit Am sterdam; de dagelijks opzichter, de heer Van der Struys; dc aannemer, de heer Duin, de onderaannemers, de heren Lutterman, Van Engelen, J. Oele, M. Bakker, Kaandorp (stucadoor uit Alk maar), Timminga (stucadoor uit Den Helder), ir. Boutier adviseur inzake de aanleg van centrale verwarmingen; Waayer, (Enkhuizen) uitvoerder der centrale verwarming. Wij kregen vorig jaar de huishoud school, waar wij werkelijk trots op mochten zijn. Nergens op Texel vinden wij zulk een mooi ingericht gebouw. Nu is hel eerste gedeelte gereedgekomen van een even goede school voor het openbaar lager onderwijs te Den Borg B. en W hopen van ganser harte, dat de wens: uitbreiding met twee lokalen en een gymnastieklokaal, spoedig in ver vulling mag gaan. Zij hopen dat heel Texel eens dergelijke moderne schoolge bouwen rijk zal zijn Hierop was het woord aan architect Pot. Mede namens zijn vrouw en collega wenste spreker de kinderen prettige lesuren toe in Me nieuwe school Hij hoopte, dat de neer Witteveen, Den Haag, een ruimer bouwbesluit toegewe zen krijgt, want deze deskundige kan nog veel goeds doen voor de scholen bouw in ons land. y Spreker bracht dé heer Ticssen. direc teur van gemeentewerken, en diens staf dank voor de medewerking De heer Van der Struys had geen gemakkelijke taak. dit gold eveneens voor de aannemer, de fa. Duin. Spreker bedankte ook ir. Boutier voor diens advies t.a.v. de cen trale verwarming en voorts werd alle onderaannemers dank gezegd voor hun arbeid. „OVER Bij de verhuizing naar de nieuwe school ondekte men jn de garderobe van de oude o.l. school aan de Nieuwstraat een overschot van twaalf jassen en twintig alpino s, die er na de grote vacantia zijn blijven han gen. Er stonden geen namen in de kledingstukken. Van wie zijn ze? geleden. De „vrome wensdroom" is ver wezenlijkt Spreker bezag cle wereld waarin de jeugd tegenwoordig leeft. Hij sprak de hoop uit, dat deze jeugd van de chaos die er nog heerst, een maat schappij zal maken, welke zich zal ken merken door vrede en verdiaagzaam- heid onder alle volkeren. Moge de jeugd in staat zijn door nauwer contact met de jeugd van de andere landen be ter begrip te krijgen voor elkanders wensen, verlangens en moeilijkheden. De heer Van der Kolk dacht terug aan de gesprekken met wijlen de heer Groe- newold, wijlen de heer Kraai en me vrouw Roeper-De Braai over de vroege re school. Het afscheid van de oude school is niet louter vreugde, het brengt ook weemoed Spreker dankte het ge meentebestuur Het zal werkelijk een vreugde zijn in de nieuwe school te mo gen werken. Spieker dankte de archi tect en de heer Duin en de andere me dewerkenden voor het mooie, dat zij tot stand hebben gebracht. Spreker bracht ook dank aan de neien Tiessen, Veld- stra c-n Van der Struys, alsmede aan de afdeling Onderwijs er. last not least de gemeente-secretaris, ie heer P. Beem- sterboer. Hij hoopte dat de toekomst be ter cn zekerder zou worden „Verbeter de wereld en begin oij jezelf en onmid dellijk daarna Dij de kinderen!" Daarom is net belang van cle opvoeding en het onderwijs buitengewoon groot. Hierna werd de aanwezigen een kop thee geoffreerd, waarna men naar de nieuwe school wandelde, de jeugd voor op! Bij de school wappeide de driekleur. Dc kinderen zongen drie coupletten van een vreugdelied „Vanuit het donker van de dagen op naar het licht!' Tijdens het laatste couplet mocht Anneke Lips, het jongste leerlingetje, ie bel voor de eer ste keer luiden. Zij trok parmantig aan het groen-zwarte lint. En zo luidde zij een nieuw tijdperk in Hierop begaven allen, de jeugd voor op, zich naar de nieuwe school, waarvan wij reeds eerder een beschrijving gaven. Een nieuw tijdperk, moge het een geluk kig tijdperk worden. Moge de jeugd daar veel wijsheid opdoen Veel vreugde ook. Moge de jeugd van thans, de volwas senen van later, opgroeien in een betere wereld, een wereld, waarin wij niet vol angst (bewust of onbewust) door dit le ven behoeven te gaan, maar een wereld, waarin geen oorlog of oorlogsdreiging meer mogelijk is, doordat de mensheid eindelijk begrepen had, dat men de we reld niet genezen kan door kracht of geweld maar door geloof, hoop en liefde.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1