Cjroen 'warL-Jexelsin het harL, S l Waar komen al die vreemde namen vandaan?? PU IR O L Onder de pomp &cn tiaivc cim ivcj &{ed cu „Rooie Arie", spel met zang uit de havenbuurt In het jubileumsjaar ging zij heen WOENSDAG 3 JANUARI EXELSE 64e JAARGANG. No. 6490 COURANT Uitgave N.V- v h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp Boerenleenbank. Postgiro 652- Abonnementsprijs f 2,75 per hali jaar Elemert, Oeperen, Ongeren. de Douk. Bargen, Spang Dc Elemert heeft in December weer heel wat harten van schaatsliefhebbers >neller doen slaan zoals de jeugd hierboven, die op weg naar de school, nog ïven het ijs moest inspecteren. In één der laatste nummers van deze Courant las ik met genoegen dat de Slemert in Den Burg rijkelijk van water vas voorzien en dat men er bij inval- ende vorst baantjes zou kunnen rijden, jók als de „Dienst van Publieke Wer ven" het land daar niet opzettelijk vol valer had laten lopen. Herinneringen vwamen bij mij op aan een tijd, dat ik .elf zo goed mogelijk trachtte op de ïlemert schaatsen te rijden een tijd, lie lang geleden lijkt, maar die vers in iet geheugen ligt van allen die haar ■>ebben meegemaakt De zeevaarders :o genoemd, óók als ze nooit gevaren ïadden waren teen nog op Texel. Vlet hun kranige pakjes aan hebben ze nenig meisjeshart gebroken, maar laat k daar dadelijk aan toevoegen dat velen /an deze would-be varensgezellen ook verkelijk zeelui zijn geworden en dat er 'rij wat zelfs met een Texels meisje in iet huwelijksbootje zijn gestapt. Dit al es is voorbij Tegenwoordig moeten de Texelse meisjes het zonder zeevaarders j loen, maar gebleven is die heel oude Clemert, waarop zelfs bij een matige 'orst velen weer hun hart zullen opha- en aan het spel ^an schaatsenrijden en !c daarbij behorende andere vermake- ijkheden. In de tijd dan, dat ook ik op de Ele- nert baantjes reed, vroeg ik mij wel •ens af, waar die vreemde naam Elemert 'andaan gekomen was. Namen als Dne- (Ingezonden Mededeling). Ijsvermaak geeft ruwe huid verzacht-geneest luizen, Zevenhuizen, Cocksdorp, Den !urg zijn gemakkelijk genoeg thuis te lengen. Maar net woord Elemert klonk 1 ie even vreemd in de oren als Oeperen n Ongeren, als Douk en Evcrstekoog. )aar mijn verblijf op Texel kennelijk in nijn leven van grote invloed is ge- eest stelt u gerust, waarde lezers, ik leb er nooit spijt van gehad bleef ik ,j voor Texelse zaken interesseren, ok ondanks mijn langdurig verblijf in enige werkelijke stad van Neder- ind, in Amsterdam. In vrije uren zocht daarom in Texei's verleden. Ik wilde et tegenwoordige Texel door zijn ver- ïden leren begrijpen en ik vlei mij met e gedachte, dat mij dit af en toe wel is elukt. En weder span nige schrijverij an cvenzeer-Texel-belangstellenden ten pijt, heb ik de meed niet opgegeven randaar dit stukje over Texelse vreem- e namen, die ik eerst niet thuis kon rengen, maar die mij zo langzamerhand uidelijk geworden zijn. Vaarde lezers, in de jaren, dat ik op uw ïland woonde, wist men reeds lang lat in het derde kwart van de dertien- e eeuw de Zuiderzee met de daaraan renzende Waddenzee was ontstaan. róór die tijd lag er tussen de hoge gron- Qen van OostelijK Friesland en Texel |en veengebied waar op verschillende jlaatsen nederzettingen van mensen aren. Met de grote vloeden in de der ende eeuw zijn die nederzettingen eggespoeld, zoals vijf eeuwen later "est-Vlieland weg zou spoelen, zoals de olhardmg is weggespoeld en zoals het in bij de vuurtoren is weggespoeld. et is m ij een raadsel waarom men de |uurtoren ten koste van veel geld heeft geknapt, waarom men geen nieuwe jchttoren verder landinwaarts heeft ge- uwd. Over zoiets mag je echter niet schrijven of praten als je geen „deskun dige" bent en alleen maar een mens met enige opmerkingsgave.) li Men vergeve mij mijn zijsprong. De dorpen in het veengebied beoosten Texel zoals Texalmore, Bretanmore en Lan- jtenmore waren dus weggespoeld en in de loop der eeuwen kwam er een steeds bredere en op sommige plaatsen zelfs diepere Waddenzee tussen Friesland en ie eilanden Texel en Vlieland Met de iee verdween allengs de Friese invloed jp Texel, maar in talrijke Texelse na aien bleef die Friese invloed te herken- ïen. De Elemert, om tot mijn punt van uit gang terug te keren, heette oorspronke lijk Elmarburen, naar de Friese mans naam Elmar. Oorspronkelijk heeft in de Elemert u weet 'net, één van de pol- dertjes die behoren tot het v/aterschap van de Dertig Gemeenschappelijke Pol ders een zekere Elmar gewoond, die met zijn buren dat poldertje beheerde. Op dezelfde manier is de naam Onge ren ontstaan uit de Friese persoons naam Ungher Lange tijd sprak men van Ungherburen. Slechts door verhas peling kwam men tot het op zichzelve zinloze Ongeren. Oeperen is evenzeer een verbastering, want voorheen heette dit poldertje Hopenburen, naar de Frie se persoonsnaam Hope. Indertijd heb ik het eens met een Fries op Texel aan de stok gehad. Hij leeft nog, is zelfs kern gezond, ik vertrouw dat hij mij nu ein delijk vergeven zal na zo zijn stamland de eer gegeven te hebben, die het toe komt. Ik noemde nog de Douk, de dijk waar in de achttiende eeuw een dijkbreuk heeft plaats gehad. Bekijk eens, waarde Texelaars, de oude gravure op de secre tarie van uw gemeente, waar die dijk doorbraak is afgebeeld. Het was een ramp Mensen on vee kwamen om en men zat volop in de narigheid Welnu ook Douk is een Friese mans naam Een zekere Deuk heeft daar eens waarschijnlijk zeven of acht honderd jaar geleden gewoond en de naam is dus minder vreemd, dan zij op het eer ste gezicht schijnt. Ook Bargen lijkt een vreemde naam. Weet echter dat in Oost-Friesland ook heden ten dage een varken nog een baerch wordt genoemd en dat de naam van deze buurtschap dus aan het zwijn te danken is. Nu geen grapjes gaan ma- ben op de bewoners daar, want dan ko men er wederom Ingezonden stukken. Op straffe van een berisping mij door de hoofdredacteur van „dit veelgelezen blad" toe te dienen ik heb voor van daag al weer te veel geschreven moet ik nog even vertellen dat Spang óók al lot de voormalige Friese invloed terug te voeren is. Immers ook Spang is een Friese mansnaam, die onder meer in het even eens Friese Spannum en Spanga te herkennen is. En ook Spanbroek in N.- Holland is hiervan afkomstig. Want be halve de Waddeneilanden werden eens heel Noord-Holland en Zuid-Holland en zelfs Zeeland tot het Zwin, bij Friesland gerekend. v. d VI. Over elf weken is het Lente! DIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. tot en met 29 April 1951: Op werkdagen: Van Texel: 5,30; §6,25; 7,50; 11,50; 14,50;. 17,55. Van Den Helder: 6,30; §8.15; 10,30; 13,20 16,20; 19,30. Op Zon- en Alg. erkende Chr. Feest dagen: Van Texel: 7,50, 11,50; 17,55; Van Den Helder: 1Ü,30; 13,20; 19,30. Ingaande 2 April 1951 iedere Maan dag ONDERSCHEIDEN Het ereteken voor „Orde en Vrede" werd uitgereikt aan: C. J. Kuijper, Schilderend 38, A van Laan, War moesstraat 52, .T. C. du Porto, Suiker- weg 6, allen te Den Burg; J. Stark, E 144, P. A. v.d. Vis, Kerkplein 10, Ooster end, W. Westdorp, Oudeschild 182. BRIDGECLUB „GROOT SLEM". A-Lijn 1. Koningsveld-Ten Cate 71% pt. 2. Echtp. Wilkens 65 pt. 3 Echtp. Beemsterbcer 60 pt. 4. Echtp. Slort 58% pt. 5. B. Stolk-Joh D. Bakker 53% pt 6%. v.d. Werf-P. Roeper 48 pt. 6% Schermer-v Ingen Schenau 48 pt 8. J Bruin-Brinkeihof 46% pt 9. Mw. Graaf-Oo.ïtei haven 45 pt. 10 v. Santen-J. v. Lente 44 pt B-Lijn: 1. Wessels-Idema 40% pt. 2. M. Bos-A. Beers 38 pt. 3. Echtp. J. C. Bruin 36% pt. 4 Gebr. Mantje 35% pt. 5. Echtp. D. M. Vlas 35 pt. 6. K. Mantje-H. Vencma 34% pt. 7. Koorn-Kok 32 pt. De volgende competitie is op Dinsdag 2 Januari 1951. Texelse Boys-Nieuws. Namens het bestuur wens ik alle leden een zalig nieuwjaar. Laten wij het nieu we jaar goed beginnen door allemaal op de training te komen. S.V. Texel. Nog steeds kunnen we onze program ma's niet vervolgen en het ziet er naar uit dat dit nog wel een poosje kan du ren, maar houdt er rekening mede dat als we weer kunnen beginnen we in prima conditie zijn, dus ter training of op het veld of in het gymnastieklokaal. Nu is het zaak om in het nieuwe jaar er voor te zorgen dat we mee blijven tellen en zonder meei onze kans trach ten te grijpen. Texel 1 doe je best! Texel 2 moet uit de gevaarlijke zone vandaan terwijl Texel 3 moet bewijzen dat ze tot de sterkste in haar afdeling behoort. Vooral adsp. A moet de eer van de jeugdafdeling hoog houden Ten slotte voor alle leden: stelt be lang in alles wat uw club aangaat, zorgt voor een prima vriendschapsver houding en steunt uw bestuur en eltal- commissie bij hun werk. Dan gaan we een voorspoedig nieuwjaar tegemoet. Wij wensen bestuur, leden, adsp. en alle sportvrienden een voorspoedig en sportief 1951 toe. D.D. DOKTER IN BIRMA. Bij de Uitgeverij La Riviere Voor hoeve verscheen Dr. Gordon S. Seagra- ve DOKTER IN BIRMA (ing. f 5,30, geb. f 6,90). Dit boek genoot reeds over de hele wereld honderdduizenden opla gen en het is te voorzien, dat het ook in ons land een „best seller" zal worden Dr. Seagrave vertelt ens van zijn werk aan het front tijdens de strijd tegen Ja pan. Zijn hospitaal en hospitalen lagen zo dicht mogelijk bij het terrein van de gevechtshandelingen en soms raakte de ze dokter met zijn uitgebreide staf ook wel eens in een gebied, waar hun de ko gels om de oren floten. Hoevelen sol daten en burgers heeft hij het leven gered! Hoevelen gered van de verwon dingen of van allerlei ziekten, die de mens in de rimboe van Birma aantast ten. Een prachtig boek, dat gewaagt van een dapper chirurg. Veel spanning, hu mor. Een boek, dat zowel dokters als le ken zal boeien (T.z.t hopen wij een fragment uit dit werk over te nemen) N.V. T.E.S.O. TESO maakte in 1949 een winst van f 32,844,11 (Door hogere uitgaven werd sinds 1946 ruim een halve ton minder winst gemaakt). 14 April. Aandeelhouders van TESO vergaderen. 19 Juni. Dienst Texel-Vlieland hervat. In Mei en Juni vervoert TESO 58,685 passagiers, 3400 meer dan in dezelfde maanden van 1949. 26 Aug. TESO had het in Juni en Juli nog weer drukker dan vorig jaar (va- cantie bouwvakken viel dit jaar gedeel telijk in Juli). 3 Sept „De Zeemeeuw" maakt (dit seizoen) laatste .reis nèiar Vlieland v.v. TESO vervoerde in Juni, Juli en Aug. 159,139 passagiers. 26 Sept. De nieuwe, door TESO ge kochte ziekenauto gearriveerd. Sinds Oct Texelse militairen worden door TESO gratis zervoerd. Texel, 21 Nov. i900. Voor de be trekking van secretaris onzer gemeente hebben zich 45 sollicitanten aangemeld. Adv. Te huur: costuums, pruiken en baarden om met Sint-Nicolaas te spelen. Aanbevelend. P. J. Mens, coif feur, Den Burg. Gaarne ontving ik zoo hogelijk bestellingen voor Zondag 2 De cember. Nov. 1900. Aan Den Burg werd in een lijsterstrik gevangen een fraai, doch nog jeugdig exemplaar van Ampelis gar- rulus (pestvogel), die gelukkig nog flink levend en geheel onbeschadigd in han den kwam. Klein Toneel's opvoering viel in de smaak Zaterdag 'bracht Klein Toneel in het Eigen Gebouw te Oudeschild „Rooie Arie", spel met :ang uit de havenbuurt, van Anton Beuving. Het was een heel ander genre dan we van Klein Toneel gewoon waren en daar een dergelijk stuk de toehoorders nooit zo pakt als bv. een drama, stelt het san de spelers ta melijk hoge eisen. Maar Klem Toneel heeft het toch aangedurfd en het publiek heeft door een daverend applaus ge toond, dat de opvoering in de smaak is gevallen. Het verhaal speelt zich geheel af in een café in de havenbuurt, waar Dunne Dirk (J D. Koning) en De Witte (H Ver meulen) na afmonstering steeds hun geld opmaken in gezelschap van hun meisjes Blonde Leen (mevr F. Doggei- v. Putten) en Mooie Alie (mevr. J. Ko ning-Bruin). Ze willen wel anders maar de goede voornemens worden steeds uitgesteld tot de volgende reis. De kroegbaas Hendrik (de natte) de heer P. Dogger, maakt door zijn dronkenschap het leven voor zijn vrouw Jans (mevr. A. Vermeulen-Dog- ger) tot een hel -jn eveneens voor zijn „zoon" Rooie Arie (Jan Bruin). Jans ver wachtte Arie van een zeeman, die ech ter voor hun huwelijk verdronk, waar na ze trouwde met natte Hendrik, on danks de waarschuwingen van haar va der Ouwe Hein (de heer J. J. Visman). Het geheel werd gecompleteerd door de Kriek, een marskramer (de heer Tj. Bergstra) en zijn vrouw (mevr. A. Dros- Kuijper) die hier hun toevluchtsoord hebben. Er komen heel wat verwikke lingen. Ouwe Hein wordt door zijn schoonzoon neergestoken, waardoor zijn dochter 5 jaar rust krijgt. Rooie Arie gaat naar zee maar loopt daar een lelijke ziekte op, omdat nij voor de gevaren van het zeemansleven noch door zijn moeder, noch zijn grootvader is gewaar schuwd. Hij, wordt echter weer beter tot groot genoegen van zijn buurmeisje en vriendinnetje Antje (mej J Gersonius). Zwarte Leen en Mooie Alie krijgen hun varensgast, al t scheelde het weinig of Alie was door het steeds uitstellen „tot de volgende reis" op het verkeerde pad geraakt. Een happy end dus Over het algemeen werd er prima ge speeld. Vooral de lieer J. Visman gaf van Ouwe Hein een prima vertolking. Ook het spel van de marskramer was zeer goed. Er is daverend om hem gela chen maar meer oog om Tante Jet, zijn vrouw, een aan lager wal geraakte adel lijke dame, die ondanks haar armoede, haar afkomst nooit verloochende Dit was subliem spel. Jans kon ons ook zeer goed voldoen, evenals Mooie Alie en Dunne Dirk, die iedereen regelrecht ge lijk gaf. De rest van de rollen was even eens in goede handen, hoewel Rooie Arie wel wat vlotter had kunnen zijn. De regie berustte bij de heer P Dog ger. Met een gezellig bal o.l.v. de heer Craanen werd de avond besloten. ZACHTE WINTER? Een 60-jarige geboren Texelaar en na tuurvriend voorspelde een goeie maand geleden een zachte winter Wij houden van die optimistische profetieën Toen zijn voorspelling in vele kranten werd gepubliceerd, schreven wij nog Novem ber. Aan de bomen, planten, trekvogels cn andere dieren zag de brave man, dat de winter in geen geval vroeg zou inval len De wint_r zou ook niet streng zijn. want anders zou de egel reeds in Sep tember een prima nest van dicht blader- werk hebben gebouwd. „Nu (November) zijn de bladeren zelfs nog niet afgevallen". Toen wij dit lazen waren er al heel wat bomen, die al hun bladeren verloren hadden, wij za gen ze voor ons vanuit ons bureau aan de Parkstraat! De voorspeller bedoelde dus andere bomen, die elders stonden! „Misschien, zo zei de voorspeller, komt er een beetje vorst n Januari, maar een strenge winter krijgen we zeker niet". Dat beetje vorst hebben we intussen al gehad: Dat kwam niet in Januari, maar in December. Wij gingen erg twij felen aan de profetie en dat werd nog sterker toen wij in het Hollands Land bouwweekblad lazen: „Een koude winter? Er zijn een aantal weeramateurs, die op grond van de luchtdrukverdeling boven Scandinavië gedurende het laatste halve jaar, alsme de in het gedrag van de onstabiele zo mer en natte herfst, aanwijzingen me nen te zien voor een koude winter. Het K.N.M.I. heeft zich nog niet aan een verwachting gewaagd Gebrek aan betrouwbare gegevens maakt het ook ons onmogelijk een betrouwbare ver wachting te geven, al willen wij een koude winter geheel niet voor onmoge lijk houder. In afwachting op hetgeen zal komen gaan wij dan de winter tege moet". 4 7.vfc- "^77 De Koger reddingboot heeft het afgelopen jaar ons eiland verlaten: het sta tion Dc Koog werd opgeheven. In 1950 was het precies honderd jaar geleden, dat dit station door de Noord-Zuid-Hollandse Redding-Maatschappij gesticht werd! EUROPESE TEKENWEDSTRIJD VOOR KINDEREN. Den Haag. Alle kinderen van 3 t.m. 15 jaar uit de Marshall-landen zullen kunnen meedoen aan een teken- en kleurwedstrijd. welke door de ECA, het administratieve orgaan voor de uitvoe ring van het plan Marshall te Parijs wordt georganiseerd. Het doel van de wedstrijd is om bij de jeugd de gedachte van de Europese aamenwerking leven dig te maken. In elk land zal eerst een voorwedstrijd worden gehouden. Aan ieder kind zal een boefje worden uitgereikt, waarin op eenvoudige wijze wordt verteld, wat met Europese samen werking wordt beoogd Aan de hand van dit verhaal kunnen de kinderen hun eigen voorstelling van de Europese eco nomische samenwerking in beeld bren gen. De ECA-missie in Nederland echter heeft in overleg met het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen besloten om twee boekjes uit te reiken. De kinderen van 8 t.m. 11 jaar nl. ont vangen het geïllustreerde boekje met „Het verhaal over de wijze dieren'en de jongens en meisjes van 12 t.m. 15 jaar ontvangen bet verhaal: „Amerika gaf de wielen". In de loop van de maand Janu ari zullen de boexjes op school worden uitgereikt. Ook de kinderen die in zie kenhuizen, sanatoria en opvoedingsge stichten verblijven, kunnen aan de wed strijd meedoen. De eerst 5 prijzen van deze voorwed strijd bestaan uil Rijkspostspaarbank boekjes met een bedrag van resp. f 500, f 350, f 250, f 150 en f 100. De inzendin gen van de eerste 15 prijswinnaars wor den naar Parijs gezonden, waar ze wor den gevoegd bij de beste inzendingen van de kinderen uit andere Marshall- landen Een internationale jury zal de Europese prijswinnaars aanwijzen. De drie hoofdprijzen beslaan uit een bezoek aan Rome, Parijs of Londen van resp. 3, 2 of 1 week De reizen worden ge maakt in gezelschap van een der ouders of van iemand door hen aan te wijzen. Het is ook mogelij k dat de reiskosten worden uitgekeerd op een spaarbank boekje De inzending sluit op 1 Maart 1951.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1