flzaasEHizzi tH Hoe kuilen wij ons groenvoeder in? Hoe Jantje Kruizemunt een erfenis kreeg -ierv De moeilijke keus Nog een beeld uit het afgelopen jaar Eet smakelijk maar slacht het wild en gevogelte op vakkundige wijze De heer A. Hin Dzn. sprak op de on langs gehouden praatavond" van de vereniging van Oud-leerlingen der lage re landbouwschool over het inkuilen van groenvoeder Spreker begon met er op te wijzen, dat het inkuilen van groenvoederproducten op ieder bedrijf behoort plaats te heb ben. Daarvoor is :n de eerste plaats no dig, dat een ruime stikstoibemesting wordt gegeven, omdat men alleen op de ze manier hoogwaardige producten kan krijgen, die het waard zijn om er extra zorg aan te besteden. Aan die extra-zorg mankeert nog wel net een en ander. In de eerste plaats Is nodig een betonnen silo, waardoor direct bereikt wordt, dat de verliezen kleiner worden. Spreker is van mening, dat een silo zijn prijs ruim schoots waard is, omdat naast de minde re verliezen aan voedingswaarde ook het voordeel van net vlugger en plezie riger werken kan worden genoemd. Verder is van belang, dat bij het in kuilen gebruik wordt gemaakt van con serveringsmiddelen. Helaas moet wor den geconstateerd, dat hiervan op Texel bijna geen gebruik wordt gemaakt. Er wordt hier bijna uitsluitend op de ouderwetse manier, d.w.z. volgens de methode van het zgn. warm kuilen ge werkt. Dit geeft meestal een slecht re sultaat, omdat hier \erkeerde gistingen ontstaan, die o m. tot gevolg hebben, dat het voeder rijk aar boterzuur is. Spreker bespreekt hierna vrij uitvoe rig de methode van inkuilen, waarbij gebruik wordt gemaakt van sterke zuren o.m. A.I.V. zuur. Door toevoeging van dit zuur wil men een lage pH bereiken, die aan de boterzuurbacteriën geen le venskansen geeft en toevoeging van dit zuur bedoelt tevens een snelle afster ving van het in te kuilen product, om dat ook hierdoor verhezen worden voor komen. Een eerste eis is, dat men nauw keurig werkt. Dit houdt in de eerste plaats in een goede concentratie van het verdunde zuur, het gebruik van de juis te hoeveelheid en een regelmatige ver deling. De kuil moet zo vlug mogelijk afgewerkt worden en onmiddellijk me* een flinke grondlaag worden bedekt. Bij nauwkeurig werken kan worden be reikt, dat de verliezen aan verteerbaar ruw eiwit, die bij warm kuilen wel 58 pet. kunnen bedragen, worden terugge bracht tot 16 pet. Tegenover een verlies aan zetmeelwaarde van 30 pet. bij warm kuilen kan dit bij de A.I.V.-methode 12 pet. zijn. Verder is een zeer belangrijk voordeel het behoud van het provitamine A, de stof, waaruit de dieren vitaminen A kunnen maken en waaraan de dieren zo grote behoefte hebben in de stalperiode Dat de zgn. kuillucht bijna geheel kan worden voorkomen is zeker met het kleinste voordeel. Het voorkomt onge noegen met de huisgenoten en is vooral van groot belang voor de kwaliteit van de uit de melk gemaakte zuivelproduc ten. Gedurende de periode, dat A.I.V. kuil- voeder verstrekt wordt is toevoeging van geslibt krijt en soda aan het rant soen gewepst. Voor de neutralisering van het zuur is nl. kalk nodig en wan neer dit niet verstrekt wordt is de mo gelijkheid aanwezig, dat kalk aan het dierlijk lichaam wordt onttrokken waar door de dieren in een zeer gevaarlijk mi- neralenevenwicht komen. Daar de A.I.V.-methode er bij de vee houders minder goed is ingegaan, is gezocht naar andere methoden. Eén daarvan is die, waarbij aan het groenvoeder melasse toegevoegd wordt. Ook hiermee bedoelt men verlaging van de pH Toevoeging van melasse heeft nl. tot gevolg, dat het milieu gunstiger ze bewerken een lage pH, die ongeschikt wordt voor de melkzuurbacteriën en de- is voor diverse angewenste bacterie soorten. Ook bij deze methode is nauwkeurig werken een eerste eis. Daar de kosten vrij hoog zijn is het alleen verantwoord wanneer men uitgaat van een prima product, d.w.z. jong eiwitrijk gras. Nog betrekkelijk nieuw is de zgn. Hardeland-methode. De resultaten zijn zeer goed te noemen, maar een bezwaar is de aanschaf van een dure machine, die nodig is voor het hakselen van het gras en het fijn maken van het toe te voegen materiaal, waarvoor meestal bie ten worden gebruikt. Bij deze methode wordt zeer snel gewerkt en in één dag heeft men een flinke kuil klaar. Wat de aanschaffing van de machine betreft ligt hier mogelijk een terrein voor een Werktuigencombinatie Behalve gras komen ook andere pro ducten in aanmerking om ingekuild te worden. Vooral loof van suikerbieten leent zich hier zeer goed voor en is vrij gemakkelijk in te kuilen. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de voeder- waarde van 1 ha. suikerbietenloof ge lijk staat met die van de opbrengst van 1 ha. haver, dan is het toch wel verant woord hier enige zorg aan te besteden. Ook de herfstrapen en andere stoppel gewassen kunnen met voordeel worden ingekuild, maar ook hier is gebruik van toevoegingsmiddelen zeer gewenst. Spreker eindigde met de hoop uit te spreken, dat ook op Texel in de toe komst meer aandaent zou worden be steed aan het kuilen van groenvoeder- gewassen. In de discussie, die op het onderwerp van de heer Hin volgde werden enkele punten nog nader belicht. O.m. bleek dat het resultaat van het inkuilen vol gens de Hardeland-methode in de Zijpe, waar dit jaar voor het eerst volgens dit systeem werd gewerkt, bijna zonder uit zondering goed is. Daar de heer Wieringa door onge steldheid verhinderd was zijn praatje over de invloed van kuilproducten op de zuivelbereiding te houden werd de avond besloten rnet het vertonen van een aantal plaatjes over Kunstmatige Inseminatie De heer Jac. Kikkert gaf hierbij een duidelijke toelichting. C. v. Gr Nadruk verboden. door Cr. Th. ROTMAiN- t: t;V». V 121 Plotseling een kreet van verras sing! Ze bevonden zich in een tamelijk wijde, onderaardse ruimte en de licht bundel van de zaklantaarn, die de piloot bij zich had, bescheen een grote voor raad grote glinsterende goudklompen Honderden kilo's ruw goud lagen er, die zeker enige honderdduizenden guldens zouden opbrengen! Meneer Kruizemunt nam vol ontzag zijn hoed af en Jantje stond er met open mond bij te kijken. FEUILLETON 48 Miss Clare sloeg Hugh ongemerkt gade. Zouden ze gekibbeld hebben.' Er was iets gebeurd, daar twijfelde ze niet meer aan, maar ze wilde er met over be ginnen. nu ze op het punt stonden een lange autotocht te maken. Het was voor het eerst, dat ze de flat verliet sedert ja ren. Ze had nooit anders gedacht dan dat ze deze slechts zou verlaten om naar het kerkhof te gaan. Ze had veel reden tot dankbaarheid vooral aan Jill O, het is ongelofelijk heerlijk, dat we gaan, zei ze opeens. Ze was nu al zover, dat ze aan Hugh's arm naar de lift en van daar naar de auto kon lopen, al was het voetje voor voetje. Even later reden ze weg. Het was of ze een nieuwe weield inging. Ze keek naar de stad als naar een oude bekende, wier gezicht ze bijna vergeten was. Hoe lang had ze tussen vier muren geleefd! Nu zag ze Londen in een motregen, met een grijze hemel er boven, die vei naar het Zuidwesten begon te breken. Gouden en rose licht scheen daar dooi de wijkende wolken. Zij reden door drukke straten naar Zuid-Londen lieten al spoedig de stad achter zich en namen de weg naar Hampshire Daar kwamen de &roene velden en heggen, de statige bomen en het gezang van vogels Zij reden door dorpen met huisjes, die met klimrozen en kamper foelie begroeid waren Zo naderden zij 122. Meneer Kruizemunt was een rijk man! Het goud werd voor een goede prijs verkocht. Terug in het vaderland, liet meneer Kruizemunt door de be roemde Atlantico Pletonis Lrtopias een hypermoderne villa bouwen, met liften, garages en schuilkelders. Het was net een meetkundevraagstuk, vond Jantje, en meneer Kruizemunt vond het eigen lijk ook niets mooi. Maar het was peper duur en dat was de hoofdzaak. EINDE. LEZING OVER CHILI TE DE KOOG. Onder auspiciën van de Oranjevereni ging De Koog, komt mej. H Andreas, die Dr. in de biologie is, een lezing hou den over Chili. Van dit land, dat daar, ver weg, aan de Westkust van Zuid-Amerika ligt, we ten we wel heel weinig af. Toch is het stellig de moeite waard, te horen spre ken over het landschap en de zeden en gewoonten van zijn bewoners. Mej. An dreas heeft een studiereis van een jaar gemaakt door Chili. Zij bezocht niet al leen de steden, maar was ook diep de bossen in, waar zij Indianenstammen leerde kennen. Op haar reis maakte zij vele foto's, die Zaterdagavond het ge sproken woord zullen verduidelijken. Mej Andreas is op Texel lang geen onbekende. Al zeer vele jaren bezoekt zij ons eiland, dat haar, ondanks verre ïeizen, nog altijd blijft bekoren. Voor tijd en plaats van deze interes sante lezing verwijzen we naar de adv in dit blad. DACMLUB TEXEL. Uitslagen van 29 December 1950 A.: S. Bakker-S. v. Heerwaarden 0-2; G. i Dros-S Ros 1-1, D. Lap-C. v.d. Werf 1-1; j C. v.d. Werf-D. Lap 0-2; J. C. v d. Star- C. v. Heerwaarden 1-1. B.: Joh. D. Bakker-Jb. v. Lente 2-0; C. P. Burger-J. Vonk 2-0, A. v.d Slikke-P. Jansen 0-2; W. J. Boon-J. Vinke 2-0 C.: J. N Rijk-P. Bakker 1-1; A. Vinke B. Leen 2-0, W. A. v. Zeijlen-Joh, Schoo 2-0, N. de Graaf-Jac v Heerwaarden 2-0; Jac. v. Heerw.-N. de Graaf 0-2. BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW. Eerstdaags zullen de werkgevers weer worden bezocht door de vertegenwoordi gers der Sociale Verzekerings Commis sie voor het in ontvangst nemen der ze gelbladen over het 4e kwartaal 1950. Dit kwartaal telde 13 Zaterdagen, zodat voor de arbeiders, die het gehele kwartaal bij dezelfde werkgever in dienst waren, 13 weekzegels moeten worden geplakt. Wil het innemen der zegel bladen een vlot verloop hebben, dan is het noodza kelijk, dat deze tijdig gereed worden ge maakt. Voor de werkgevers, die met meer voldoende zegels in voorraad heb ben, is het dan ook zaak, dat zij alvast de nodige zegels bij de boerenleenbank kopen. Degene, die de zegelbladen komt ophalen, kan hen nl, met van zegels voor zien en mag geen geld aannemen, om deze voor hen te kopen. Het is ditmaal vooral van belang, dat de strookjes van de zegelbladen zo spoe dig mogelijk aan de arbeiders ter hand worden gesteld. Deze moeten nl. hun premiekaart voor 1950 op korte termijn omwisselen tegen die voor 1951. De aandacht van de werkgevers wordt er voorts op gevestigd, dat door het Be drijfspensioenfonds voor de Landbouw met ingang van 15 Febr. 1951 nieuwe ze gels in omloop worden gebracht. Door de boerenleenbanken zullen met ingang van die datum uitsluitend deze nieuwe zegels worden verkocht, die duidelijk te onderscheiden zijn van de oude, daar zij andere afbeeldingen dragen. In de zegelwaarde is geen verandering ge bracht De nieuwe zegels moeten met ingang van het le kwartaal 1951 worden ge bruikt. Over 1950 mogen echter uitslui tend oude zegels worden geplakt. De werkgevers wordt derhalve aangeraden om niet meer oude zegels te kopen dan zij voor 1950 nodig hebben Wel bestaat vanaf 15 Febr. 1951 t.m. 30 Juni 1951 bij de boerenleenbanken gelegenheid om oude zegels *egen nieu we in te wisselen. Na laatstgenoemde datum zal dat echter niet meer mogelijk zijn. Gelijktijdig rnet de nieuwe zegels ko men de zgn. blokzegels in omloop ter waarde van f 10 en f 3,50, welke gebruikt kunnen worden voor arbeiders van 21 jaar en ouder, die tenminste 4 weken, resp. 13 weken bij dezelfde werkgever in dienst zijn geveest. De blokzegels, waarvan het gebruik niet is verplicht, werden ingevoerd om de premiebetaling voor de werkgevers te vereenvoudigen, vooral waar het betreft arbeiders, die in vaste of langdurige dienst zijn Hierboven de monumentale bank, welke dc Texelaars, die in 1944 naar Drente werden gedeporteerd, de bewoners van Drente uit dankbaarheid aanbo den. April vorig jaar werd do bank onthuld. Telkenjare bereiken het hoofdbestuur van de Ned. Ver. iot Bescherming van Dieren uit alle delen van het land klach ten, dat kleine dieren, als bv. pluimvee, en konijnen op vaak afschuwelijke wijze worden gedood. Het is wel voorgekomen dat ouders aan kinderen van ca. 1012 jaar opdracht gaven om konijnen met dun touw of ijzerdraadjes in de schuur op te hangen. Toen een jongen, die daar aan met weerzin gehoorzaamde, na onge veer 3 uur z'n vader mededeelde dat het konijntje nog niet dood was, gaf de va der ten antwoord. .Trek hem dan maar aan zijn achterpoten' Ook zijn Dierenbescherming gevallen bekend, dat konijnen levend werden ge vild en kippen dito werden geplukt en Dierenbescherming vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat men feest kan vie ren en met name het grote Vrede-feest van Kerstmis, wanneer men van te vo ren een dergelijke executie aan weerloze dieren heeft volbracht of heeft laten volbrengen en dan nog wel door kinde ren. Laat uw dieren door bonafide poeliers slachten. Dierenbescherming wijst -er voorts nog op, dat o.m net ophangen van ko nijnen en het levend plukken van kip pen en dergelijke voor de wet strafbaar is en dat meer dan anders en wel in verband met de zeer vele klachten die in 1949 Dierenbescherming hebben be reikt door de Inspecteurs der Ned. Vereniging, die over het gehele land hun standplaats hebben, nauwkeurig hierop zal worden toegezien. Ook de po litie is ten opzichte van dit toezicht haar sterke bondgenoot. Deze laatste mededeling bedoelt niet in de eerste plaats een dreigement te zijn, want Dierenbescherming rekent op de goodwill /an het gehele Neder landse volk. Evenwel, in gevallen waar bij duidelijk opzettelijke wreedheid en niet te verontschuldigen ondoordacht- zaamheid blijkt, zai zeer zeker worden opgetreden- Wenken voor het pijnloos doden van kleine huisdieren formuleert de Neder landse Vereniging 'ot Bescherming van Dieren als volgt: Het doden van voor de consumptie bestemde dieren. De instrumenten voor het slachten (mes, hakmes, bijl) moeten scherp en zonder scharen (schaalden) zijn. Is be dwelming onmogelijk, dan zorge men er voor, dat na de halssnede de kop niet naar beneden hangt. Zolang bloed in de hersenen is, leeft n voelt hel dier. Bij een opgerichte kop, waarbij de snijwond van de nals naar beneden ligt, sterft hel dier spoediger, daar het bloed dan uit de hersenen kan afvloeien. ten slotte Hindhead, reden dat geheel door en vonden aan de andere kant de uitgestrekte heidevelden, hier en daar onderbroken door struikgewas en brem En overal langs de landwegen heggen waarin de winde met rose bloemen bloeide. Zij had niet meer geweten, dat de we reld zo mooi was. De zon scheen nu en overgoot het land met een gouden gloed, die tintelde in de ontelbare waterdruppels O hier word ik zeker weer hele maal gezond, zei ze. Hugh gaf geen antwoord. Zij wierp een snelle blik naar zijn gezicht en zag, dat zijn mond strak was en dat hij peinzend naar de verre hori zon keek. Het was maar beter niet tegen hem te spreken, als nij zó keek. Hij zou wel met haar spreken al? zijn hart er behoefte aan kreeg. Tot zolang moest ze haar ziel in lijdzaamheid bezitten. De auto stopte voor een laag, wit huis, waaromheen een grote tuin lag. Het was het soort huis, waai van zij altijd het meest gehouden had; wit in de zonne schijn, met heldergroene luiken en een oude Kamperfoelie, die om de deurpor tiek groeide Er naast stond een oude eik en midden in hel grote grasveld er voor een treurwilg met een bank er on der. Hier en daar g'oeiden dieprode ge raniums. Het ziet er verrukkelijk uit, zei ze. Hugh hielp haar uitstappen en bracht haai naar het huis. Aan het eind van de ene vleugel lag over de gehele breedte van het huis de woonkamer, met tuin deuren, die direct 1 oegang gaven tot het grasveld voor de zijgevel. Er stonden fauteuils en sofa's, met helder cretonne bekleed. Voor de ramen hingen licht paarse gordijnen. Dc kamer maakte een volkomen rustige indruk Ze vond, dat ze geen heerlijker plekje had kunnen vinden om beter te worden en geen heerlijker omgeving. 't Is prachtig, zei ze. Bessie kwam o'e kamer in. Ze vroeg: Kan de auto even naar het station gaan om iets te halen? Heb je nog bagage met de trein ver zonden? Ja bagage, zei Bessie. Hugh knikte tegen haar en zij ging. Bessie was blij en trots, omdat haar meesteres beter werd. Zij kon er niet over spreken, maar het straalde van haar gezicht. Bessie is er weer jong van gewor den, zei Hugh. Ze gaat een tweede jeugd met u beleven. Een half uur later kwam ze weer de kamer in met de doos van Jill. Ze had die al opengemaakt en zette ze op mrs Clare's schoot. Donkerrode en goudkleu rige muurbloemen die met verrukke lijke geur de kamer vervulden Mrs. Cla re nam het kaartje uit de doos. ,,Van Jill". Ze zat er enige ogenblikken stil naar te kijken. Toen zei ze: Wat lief van Jill. Zij weet, dat het mijn lievelingsbloemen zijn en dat zij mij aan haar doen denken. Zet ze voor mij in het water, Bessie. En ongemerkt sloeg ze Hugh gade. Zijn gezicht was betrokken. Het masker was er van verdwenen. Zijn ogen waren moe en treurig Toen Bessie de bloemen in een paai vazen gezet had en was weggegaan, zei mrs. Clare: Wil je het mij niet vertellen, jongen? Er is iets, dat je hindert. Vertel het mij niet als het je moeilijk is, alleen als je denkt, dat het je helpen kan. Soms is het een grote troost, als je je kunt uit spreken. Ik er is niets te vertellen. Dan is het goed En toen, plotseling, als was hij bang voor de impuls, die hem dreef: Vergeef me, moeder. Ja, er is wél iets. Maar ik was bang, dat het u verdriet zou doen. Niets kan mij zoveel verdriet doen als jou in zorg te zien, Hugh. Goed. Maar als ik het u vertel, moet u mij beloven, geen poging te doen om het weer goed te maken of invloed uit te oefenen Het is mijn éigen leven, begrijpt u? Natuurlijk ben jij baas over je ei gen leven. Ik zou er niet aan denken, in vloed te willen oefenen, zonder dat jij 't mij vroeg. Ik beloof het je Hij antwoordde niet dadelijk, maar begon de kamer op en neer te lopen. Bessie kwam binnen met enige dingen die ze in het buffet moest bergen. Toen ze dat gedaan had, keek ze met bezorg de blik naar mrs. Clare als wilde ze zich overtuigen, dat die goed verzorgd was en niets nodig had Daarna ging ze weer stil de kamer uit Hugh bleef eindelijk staan voor de haard. Hij zei: 't Is over Jill. Gevogelte. Waar dc kopvorm het toe laat, bedwelme men door een krachtige slag met een houten hamer, op de door een tafel gesteunde kop en snijde daar na dit lichaamsdeel -if. Voor grotere vo gels als ganzen, verdient het aanbeve ling, deze van te voren zo in een zak le doen, dat alleen de kop er uit steekt. Is bedwelming onmogelijk, dan snijde men met een scherp mes snel de kop af. Konijnen. Konijnen houde men in de lendenen vast, zodat het hoofd naar be neden hangt en geve dan met een ste vig stukjiout, bv. oen met te lichte ha- mersteeCeen krachtige verticale slag op het achterhoofd achter de oren. Daarna late men ze verbloeden. Wanneer men geen routine heeft, wende men zich zoals gezegd tot een te goeder naam en faam bekend staande poelier. Transport en bewaren van gekochte levende dieren. Gevogelte moet men on gebonden in een net met een vaste bo dem vervoeren en vissen in water. Is dit laatste met mogelijk, dan late men ze door de verkoper op de boven aange geven wijze bewusteloos maken en uit bloeden. Het bewaren van kreeften in winkels en restaurants met dichtgebonden scha ren is voor die dieren een kwelling Is het nodig ze levend te bewaren, dan doe men dit tussen ijs. Vissen. Men bedwelme met een krach tige slag op de door een vaste onderlaag liggende kop en snijde dan dat lichaams deel al'. Wanneer de vis bestemd is om met de kop te worden opgediend, dan snijdt men na de oedwelming de wervel kolom achter de kop door. Pas daarna mogen vissen worden ontschubd. Alen vatte men aan met een droge doek en behandcle ze overigens als an dere vissen. Nooit leggc men ze levend in zout of azijn en nimmer mag de huid eraf getrokken worden, als ze nog le vend- zijn. Schaaldieren. Kreeften, krabben en garnalen dompele Tien onder in kokend zout water en houde /e ondergedompeld lot ze levenloos zijn. Met het oog op de afkoeling van het water neme inen met le veel tegelijk m een pan of ketel. Nooit mogen ze met koud of lauwwarm water worden opgezet. Pas na de dood mogen, waar nodig, de ingewanden wor den weggenomen. (Ingezonden mededeling). HOEST, GRIEP... De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pfjn in keel en borst en verjaagt de aanval. Dat dacht ik wei. Wij hebben onaangenaamheden ge had. En toe, moeder Het kon met an ders. Wij hebben onze verloving verbro ken. Mrs. Clare knikte zonder iets te zeg gen. Hugh keek naar haar. verbaasd dat ze het zo kalm opvatte. Toen hij niet ver der sprak, zei ze. Ja weet je ik heb altijd gevoeld, dat er iets met helemaal goed was met jullie, iets, dat ik niet begrijpen kon. Ik heb dit eigenlijk zien aankomen, om je de waarheid te zeggen Er er was toch niets bijzonders. Hoe heb je haar leren kennen? In de bloemenwinkel. Ik kwam daar geregeld bloemen voor u kopen. Wat heeft ze voor familie? Zoals ik u gezegd heb: alleen maar een broer. De broer, die naar het buitenland is gegaan? Hugh schrok. Hoe weet u dat? Lieve jongen 'k ben een zieke en een zieke moet zijn tijd vullen op zijn eigen manier Ik lees de kranten van a tot z. Ik luister naar de radio uren lang soms. Zo ben :k te weten gekomen, dat Jill's broer in moeilijkheden is ge raakt. Ik ik beschuldig hem niet, hoor. Het is iets akeligs voor hen beiden. Hij leunde met zijn arm op de schoor steenmantel. U weet te veel, zei hij en zijn hand speelde met de muurbloemen, nauwelijks wetend wat hij deed. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 4