(jrocn Twartsjexels in het harL, Texel heeft nog geen Gediplomeerd Sportleider voor alle soorten van veldsport Maar met aller medewerking zullen wij hier wel een Sportleider kunnen krijgen Ziek of half ziek Wat was de beste advertentie van de maand? Ruwe lippen?P||R0L II LM NIHUWS Bouw Waalder N. H. Kerk vordert De eerste lepelaar is weer op I e.xel aangekomen Snuif en wrijf Winterhanden? PUROL /fT\ ZATERDAG 6 JANUARI 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6491 COURANT Uitgave N.V- vh. Langeveld DeRooij 3oekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Postgiro 652- Abonnementsprijs f3,15 per half jaar. ALLE BESTUREN van de Texelse veldsportveremgingen (en daaronder re kent men ook onze gymnastiekvereni ging) zullen worden uitgenodigd tot een vergadering in Hotel De Graai op Dins dagavond 9 Januari a.s. Op die bijeen komst, welke ook door Burgemeester De Koning zal worden bijgewoond, zal een zeer belangrijk onderwerp worden be handeld: bij velen leeft het verlangen, om een Rijks Gediplomeerd Sportleider op Texel „gestaticnneerd" te krijgen. Men kan hierbij op de volle medewer king rekenen van de „C.I.O.S.", Cen traal Instituut voor Opleiding van Sport leiders. Een vaste Sportleider op Texel Dat kan, maar dat kan alleen wij we ten dat allemaal! als alle sportvereni gingen ten aanzien van de aanstelling van een vaste sportleider, de handen in eenslaan Geen enkele club of vereniging kan zelf een (eigen, vaste) Sportleider aanstellen, dat is financieel onmogelijk. Alleen door samenwerking kan men daarin slagen. De Spoitleider zou boven dien zijn werkzaamheden kunnen uit strekken tot de scholen. Wellicht kan de gemeente Texel dus ook een deel van de kosten bijdragen! Nu hebben wij op Texel en daarbij denken wij aan alle sportverenigingen, van De Cocksdorp tot Den Hoorn, van Oudeschild tot De Koog nu hebben wij een pracht van een kans om vooruit te komen Dat toch is tenslotte het doel van de aanstelling van een Sportleider. Excelsior, dat willen wij allemaal Er gaat als de voetbal- of handbal- of welke veldsport ook beoefend wordt geen krant voorbij of wij lezen: „Jon gens, denkt om de training, probeert de puntjes mee naar huis te nemen, pro beert de rol van hekkensluiter te ver mijden, werkt je OMHOOG!" En dit is een feit als de competitie wordt ingezet is aller streven als de zaak gezond is om het kampioenschap te behalen. In een hogere afdeling te komen. Kortom: om meer succes bij het spel te hebben. door een griepaanval of gevatte koude? Sanapirin (Mijnhardt) helpt U er in een paar dagen vanaf.Buisje50tabl 75ct,25tabl.40ct. UITVOERING „CON AMORE". ,.Con Amore" het R.K. Gemengd Koor, dirigent de heer R. J. Boom, hoopt morgenavond in „Casino" een zang avond te verzorgen. Op het programma staat o.a de bekende operette Tannhau- ser. Na de uitvoering is er bal. Liefheb bers A'an zang wekken wij gaarne op deze avond, waarvoor ..ConAmore" ern stig gestudeerd heeft, bij te wonen. VROUWENBOND N.V.V. DE KOOG. In De Koog wordt het door velen als een gemis gevoelt dat van het N.V.V. geen afdeling voor vrouwen het werk van de mannen steunt. In de andere dor pen is dat wel het geval. Om nu te ko men tot de oprichting van een Vrouwen bond worden belangstellenden verzocht Maandagavond 8 Januari om 8 uur aan wezig te willen zijn in „Het Witte Huis". Van de Texelse Bestuurdersbond zal men dan aanwezig zijn. ESPERANTO. Wat zal 1951 brengen? In ieder geval één ding omstreeks December zal men nog slechts met verveling over 1951 spreken en men zal uitzien naar het nieuwe jaar, met zijn verborgen ang sten en mogelijkheden. Wat moet 1951 brengen? In ieder ge val één ding: er is dringend behoefte aan een groeiend internationaal besef. Europa dreigt aan een overmaat aan na tionaal gevoel ten gronde te gaan. Sommigen weten zich hieraan te ont worstelen door Engels te leren, voor an deren is dit te moeilijk. Gelukkig is er nog een mogelijkheid om contact te krij gen met het internationale, nl. door het Esperanto. Mijn irvanng is, dat het Es peranto in dezen sterker werkt dan vreemde talen, omdat die slechts de ene nationaliteit door de andere vervangen. Esperanto doet de oegrenzing van het nationale wegvallen. Oegstgeest. Dr. Ir. G. Hamming. Om dat prachtige doel gemakkelijker te kunnen bereiken is het nodig, dat de sportsmen door een deskundige sport vriend, i.e. een Sportleider, getraind worden. Een goede tiaining waarborgt een uitstekend figuur in de „practijk". Daarom hopen wij zeer, dat de pogingen om een vaste Sportleider voor Texel te krijgen, met goede uitslag zullen wor den bekroond „ROOIE ARIE". Aangemoedigd door het succes in Ou deschild hoopt „Klein Toneel" Zaterdag 13 Januari het stuk „Rooie Arie", spel met zang uit de havenbuurt, in De Oran jeboom voor het voetlicht te brengen. Wie eens echt „uit" wil, de zorgen, die ook het nieuwe jaar weer met zich brengt, een paar jur wil vergeten, raden wij aan, deze opvoering bij te wonen: een genotvolle avond en na afloop een gezellig bal. BRIDGECLUB „GROOT SLEM". Dinsdag 2 Jan. werd de laatste compe titie gehouden. De uitslag is als volgt: A-Lijn: 1 Dhr en mw. Slort 43 pt. 2. Jb. v. Lenten v. Santen 41 pt. 0V2. Dhr en mw. Becmsterboer 39 pt. 3%. Dhr en mw. Wilkens 39 pt 5. J. Bruin-Brinkerhof 37 pt 6. Joh. D. Bakker-B. Stolk 36 pt. 7%.Mw. de Graaf-J. Oosterhaven 32 pt. 7%.D v.d. Werf-P. Roeper 32 pt. 9. Koningsveld-Ten Cate 25 pt. B-Lijn: 1. M. Bos-J. Ran 39% pt. 2. Wessels-Idema 37% pt. 3. Koorn-Kok 36% pt. 4. K. Mantje-Venema 36 pt. 5. Gebr. Mantje 35 pt 6. Dhr en mw. Kiljan 34% pt. 7. Dhr en mw. J. C. Bruin 33 pt. „Adverteren doet verkopen". „Wie niet adverteert wordt vergeten". „Béter één advertentie in le (Texelse) courant dan tien reclameborden aan de wand". Iedere dag worden honderden kran tenpagina's door advertenties gevuld. Hoeveel zou Philips per jaar aan adver- tentiekosten besteden? „Erdal"?, „Aga"?. De „K.L.M."? Noemt u ze maar op! Zij weten, dat adverteren de verkoop van hun „artikel" bevordert. Zij weten ook, dat het van groot belang is, hoe de ad vertentie „er uit ziet" en hoe de tekst luidt' Fijne' humor doet het altijd! Die fijne humor ligt niet voor het opschep pen, die schiet u op een willekeurig ogenblik te binnen, u wordt op een be paald moment door een aardige gedach te geïnspireerd1 Neem bv. de adv. van de kunstschilder Ad Blok v.d. Velden: „1951 nog een blank doek, wat zal het ons brengen?" Hij had ook kunnen zeg gen, dat. zijn schilderijen prachtig zijn, dat iedereen er lange tijd voor blijft staan om ze te bewonderen. Maar och, dat „geloven we" wel. Een rijwielhande laar kan vertellen, dat zijn fietsen het lichtst lopen. Dat geloven we wel, maar beter was als hij een tevreden koper zou laten zeggen: „Eerst zag ik er tegen op om /an Den Burg naar De Waal te fietsen, thans peddel ik op mijn vrije middag nog even naar de vuurto ren en kom weer fit thuis! Had ik maar eerder zo'n lichtlopendrijwiel ge kocht!" Iemand adverteerde eens met zaklantaarns en schreef, dat de jutters en stropers er vooral succes mee zouden hebben! Een advertentie moet door de hele fa milie besproken worden. Als men om uw advertentie gnuift, is-ie goed! Als men H.H. PLUIMVEEHOUDERS. De Texelse pluimveehouders wordt dringend aangeraden de vergadering op 9 Januari a.s. in De Lindeboom bij te wonen. Op deze vergadering wordt een definitief kring'oestuur gekozen. Aanwezig zullen zijn Mevr. Bekink en de heer Poulis, resp. secretaresse en 2de voorzitter van de A.N.P.V. Indien de tijd het toelaat, zal de heer Poulis een cau serie houden over do kuikenopfok. (Zie ook de adv. in dit blad). (Ingezonden Mededeling). FEESTDAGEN IN 1951. 19 Januari Verjaardag H K.H. Prinses Margriet. 31 Januari Verjaardag H.K.H. Prinses Beatrix. 18 Februari Verjaardag H.K.H. Prin ses Marijke 23 Maart Goede Viijdag. 25 Maart Eerste Paasdag 26 Maart Tweede Paasdag. 30 April Verjaardag H. M. Koningin Juliana. 3 Mei Hemelvaartsdag. 5 Mei Nationale Feestdag 13 Mei Eerste Pinksterdag. 14 Mei Tweede Pinksterdag. 29 Juni Verjaardag Z K.H. Prins Bern- hard. 5 Augustus Verjaardag H.K.H. Prinses Irene. 31 Augustus Verjaardag H.K.H. Prin ses Wilhelmina. Dinsdag 25 December Eerste Kerstdag Woensdag 26 December Tweede Kerst dag. zegt: „Nou, die ken t ook aardig sègge!" heeft uw advertentie succes. In de Texelse Courant treft u nu en dan een heel aardige i.nnonce aan. Wij hebben besloten om „De beste adverten tie van de maand' gratis te herplaatsen en wel tot 200 m.m. groot, dus bv twee kolom breed en 10 cm hoog. WIE zal de eerste „beste advertentie van de maand" plaatsen? H.H adver teerders, laat geen enkel inspiratierijk ogenblik ontglippen en doet mee aan de ze wedstrijd! NIEUWE ORGANIST R.K. KERK. De heer R. J Boom is benoemd tot or ganist bij de R.K. kerk Sint Joannes de Doper te Den Burg als opvolger van de heer W. van Heerwaarden, Gravenstraat, die deze functie meer dan 25 jaar ver vuld heeft. E. H. B. O.-CURSUS. Wij verwijzen gaarne naar de adv. van- het Roode Kruis Korps, afdeling Texel waarin wordt medegedeeld, dat de E.H B.O-Cursus Donderdag 11 Januari be gint. De lessen worden in de ULO-school gegeven. „MARIA GORETTI". Dit weekend draait in Texels Bioscoop Theater de op het tier.de filmfestival te Venetie driemaal bekroonde film „Ma ria Goretti", een meesterwerk van Ita- lië's grootste regisseur, Augusto Ge- nina, dat IEDERE toeschouwer in extase zal brengen. De film brengt ons in het Italiaanse dorpje Ferriere di Conca, gelegen in de. Campamorto, berucht om het overgrote aantal sterfgevallen, dat de malaria er onder de arbeiders veroorzaakte. Het is het jaar 1902 Wij maken kennis met de familie Goretti. Maria nog geen 11 jaar oud wordt dikwijls lastig geval len door een buurjongen Alessandro, die veel ouder is dan zij. Hij draagt duide lijk de sporen van de zieke geest zijner moeder en de drankzucht van zijn vader. Hij tracht haar ie verleiden, maar zij is gelukkig sterk genoeg om hem te weer staan. Zij bezit een ijzersterke wil, haar zuiverheid te bewaren en een kinderlij ke eenvoud. Alessandro's grootste vij and is echter Maria's liefde tot God en slaan. Zij bezit een ijzersterke wil, haar brengen. Haar beiager valt haar op ze kere dag echter met een mes aan, nadat zij opnieuw had geweigerd. Wij vinden haar terug in een hospitaal „Alessandro fluistert zij Alessandro. Ik vergeef hem en hoop, dat ook God hem zal vergeven In de hemel zal ik voor hem bidden". Neerlands Nieuws. O.a. Demonstratie m Den Haag van Franse schoonheids-specialist. Het be zoek aan het militair herstel lings- en trainingsoord „Aardenburg" te Doorn. Buitenlands Nieuws. O.a. Bokswedstrijd Van Dam-Ray „Su gar" Robinson. 200 jaar vrouwen-leven in Engeland. Amerikaans Vliegdekschip in sneeuwstorm in de Japanse zee. De Etna nog steeds in werking. Hierboven ziet u de in aanbouw zijnde Ncd. Hervormde kerk van Dc aal. Inmiddels is de kap reeds aangebracht en het zal dus niet zo lang meer duren of de kerk zal in gebruik genomen kunnen worden. Dinsdagavond bereikte ons het bericht: „Op het land van de heer M Spigt. Ko- gerveld, is heden 2 Januari 1951 een lepelaar waargenomen". Dat is zeer kras. zeiden wij. U begrijpt, geachte lezer, dat onze eerste gedachte was: een mop. In ieder geval dorsten wij zulk een bericht maar niet zonder meer in de krant te zetten. Nee, eerst wilden wij ons van de waarheid overtuigen en zo gingen wij de volgende morgen bij het krieken van de dag cn dat gebeurt te genwoordig gelukkig niet le vroeg op pad. Op een pad, dat tot de grootste voorzichtigheid noopte, want het had zoals de Bilt dat noemt „opgcdooid en de spiegelgladde weg kon je ieder ogen blik een lelijke val bezorgen. 3 Januari Na de dooi was de temperatuur weer iets gaan zakken onder de een of andere me^- leorologische invloed. Het gevolg daar van was, dat de sneeuw hier en daar nog prachtig wit te gloren lag De lucht stond eveneens naar sneeuw en de zon bleef zoek. Het landschap was nog volop winters: de kraaien vlogen rond. de aardappelen zaten diep in de kuil, de kale bomen hadden bezoek van allerlei kleine vogeltjes die op wormen en in secten loerden De paden naar de boe renerven vertoonden diepe bevroren karresporen De k rideren vermaakten zich op de kleine ijsbaantjes, die op het ondergelopen land waien ontslaan. In (Ingezonden mededeling). Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met EEN WAARSCHUWING. In de vakpers is al zeer veel geschre ven over de giftigheid van één onzer nieuwste bestrijdingsmiddelen, nl. Para- thion. Het inmiddels overal bekende middel Paralhion, nceft op dc bestrij ding van verschillende insecten, vooral dit jaar een goede beurt gemaakt. Nu zijn de resultaten van éen jaar niet altijd even betrouwbaar, en verdere proefneming zal noodzakelijk blijken Maar waar we met klem op willen wijzen en waarschuwen is de grote gif tigheid van genoemd middel voor de mens. Dit wordt zelfs in vakkringen nog steeds onderschat Paralhfcm is zo giftig, dat één druppel in onverdunde toestand een mens reeds kan doden. Het is dus duidelijk, dat het inademen van para- thionhoudende nevel of stof het leven reeds ernstig kan bedreigen. Bovendien kan het vergif door de onbeschadigde huid heen in het lichaam worden opge nomen. Daarom moet de huid tegen contact met deze stof worden bescheimd en :s het gevaarlijk de door de spuitvloeistof nat geworden kledingstukken aan te houden. Er zijn eeds verschillende ern stige ziektegevallen, zelfs met dodelijke afloop voorgekomen in de land- en xuin- bouw. Het beste middel iegen het inademen van nevel en stof zou wel zijn het dra gen van een goed masker. Voorts moet men oppassen, de sloffen niet naar bin nen te krijgen bij het gebruik van voed sel en dranken. Waar wij tenslotte vooral op willen wijzen, is het gebruik van waterdichte ondoordringbare rubbei kleding, in het bijzonder rubbernandschoenen en -laar zen. Deze kledingstukken zijn bij het verwerken van Parathion beslist nood zakelijk. Onderschat toch t gevaar niet, neem altijd de voorschriften, die gelden voor het gebruik van dit giftige bestrij dingsmiddel, in acht Men zij gewaar schuwd. Voorkomen is beter dan gene- dc verte nam een haas met grote spron gen de benen. En toen kwamen we dan bij het boer derijtje van de familie M. Spigt. „Kwam je naar de lepelaar kijken?" vroegen ze. Het was dus geen mop. De eerste lepe laar was uit Egypce(??) teruggekeerd. Ja, Spigt had 'm s middags op 2 Januari gezien „Eerst dacht ik, wat een vreem de reiger, een witte, di^ heb ik nog nooit gezien, maar toen ik dichterbij kwam. zag ik dat het »en lepelaar was. Om der ze tijd van het ja?: heb ik nog nooit zo'n vogel gezien, wel eens in het eind van Februari. Deze lepelaar was helemaal niet schuw, ik naderde hem tot op twin tig meter!" We gingen even kijken op de plaats in het Kogerveld. waar de lepelaar gesig naleerd was. De vogel was echter ge- vlogen. (Ingezonden mededeling). WILLEM GOOSSENS TERUG OP HET NEDERLANDS TONEEL MET „SCHIPPER NAAST GOD". Zaterdag 20 Januari zal in „Casino" een opvoering plaatsvinden van „Willem Goossens Volkstoneel", die na een afwe zigheid van enige jaren wederom voor slechts korte tijd (in verband met bui tenlandse verplichtingen) op het Neder landse toneel terugkeert. Voor deze te rugkeer heeft de vermaarde Nederland se auteur Jan de Hartog zijn in 18 lan den opgevoerde en beroemde stuk „Schipper naast God" afgestaan. Dc rol van „Joris Kuiper" wordt ver tolkt door Willem Goossens zelf. die deze rol in de oorspronkelijke versie speelt zoals zijn buitenlandse collega's, o.a. dc beroemde filmspel 21 John Garfield. Dit stuk geniet een nieuwe triomf reeks door ons land. In Parijs speelde men voor uitverkochte zalen. Wie deze opvoering niet wil missen moge zich dus wel spoedig van oen plaatsbewijs voor- Geloof jee, dot die lepelaar weg weest is?

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1