Wat doen wij met gedroogd gras? Vraagstuk stichting grasdrogerij is urgent De moeilijke keus BUITENLANDS WEEKOVERZICHT &en 11ci I lv ecu io c)ctc3c 11 Jeugdrubriek BIJ WISSELEND WEER Het blijkt ons telkenmale weer, dat de Texelse veehouder nog niet goed op de hoogte is met de mogelijkheden, die pro ducten als gedroogd gras, klaver en lu cerne hem bieden. Dat blijkt nl. o.m. ook uit het volgen de: Bij het bezoeken van de bedrijven bemerken we telkens weer, dat als krachtvoeder voor de melkkoeien ge bruik wordt gemaakt van graanmeel of het eiwitarmere koeienmeel. En dit moet beslist als onjuist bestempeld worden. Op onze Texelse bedrijven is in de meeste gevallen een overmaat van zet- meelrijke producten als voerbieten en matig grashooi aanwezig en het geeft dan ook helemaal geen moeilijkheden om de zetmeelwaarde van de rantsoe nen voldoende hoog te krijgen. In bijna alle gevallen lopen we vast met de ei witvoorziening en moet de veehouder zich wenden tot de handelaar in kracht voer. Op grond van het voorgaande is het duidelijk, dat de veehouder in practisch alle gevallen het meest gebaat is bij een zo eiwitrijk mogelijk krachtvoer en dit betekent op 't moment, dat men het zgn koeienmeel C moet aankopen. Het ge halte aan vert. eiwitachtige stoffen van dit meel is ruim 23 pet. Wat zien we nu evenwel in de practijk? Op zeer veel be drijven vinden v/e koeienmeel B met een gehalte aan vert. eiwitachtige stoffen van 17-18 pet. Waarom doet de veehou der dit? Het antwoord op deze vraag is bijna altijd gelijk. Van dit eiwitarme meel kan men een dubbel zo grote hoe veelheid krijgen als van het eiwitrijke koeienmeel C. En men denkt, dat op de ze wijze 't meeste profijt van de kracht- voertoewijzing kan worden getrokken. Wij zijn van mening, dat dit onjuist is. Zoals reeds gezegd, beschikken prac tisch alle bedrijven over voldoende zet meelwaarde en door aankoop van koeien meel B gaat men deze voorraad nog weer groter maken. Verder is het zeer moeilijk om met koeienmeel B een even wichtig rantsoen voor de melkrijke die ren samen te stellen We krijgen dan steeds weer een ovcimaat van zetmeel waarde naast een tekort aan vert. eiwit achtige stoffen. Hoe moeten wij deze fout voorko men? In de eerste plaats door op onze krachtvoertoewijzing koeienmeel C aan te kopen Dit zal mogelijk tot gevolg hebben, dat we krachtvoer te weinig hebben. Hoe kunnen wij dit tekort aan vullen? Financieel voordcel. Hier kunnen wij wijzen op de waarde van kunstmatig gedroogde producten. In de meeste gevailen zal door verstrek king van l/z tot 2 kg gedroogd gras of lucerne het eiwittekort weggewerkt kun nen worden, en zelfs wanneer deze pro- Vert. eiwitacht. stoffen (VES) 1565 gram Zetmeelwaarde 8015 gram Rantsoen met koeienmeel B: V.E.S. Zetm.w. 25 kg. voerbieten 175 gr. 2325 gr 9 kg hooi 450 gr 2790 gr. 5 Vz kg. koeienmeel B 935 gr. 3740 gr. Totaal in dit rantsoen 1560 gr. 8855 gr Als u de totale voederwaarde van dit rantsoen vergelijkt met dat wat nodig is, dan blijkt dat de benodigde hoeveel heid Vert. Eiwitacht. St. maar net vol doende is. De zetmeelwaarde ligt al meer dan 800 gr. boven de norm. Met minder krachtvoer kunnen we niet toe, want de hoeveelheid eiwit wordt dan onvoldoen de Nu hetzelfde rantsoen met koeienmeel C -r grasmeel: V.E.S. Zetm w 25 kg. voerbieten 175 gr. 2325 gr 9 kg hooi 450 gr. 2790 gr. 3 kg koeienmeel C 690 gr. 1950 gr. 2 kg grasmeel» 248 gr. 1010 gr. Totaal in dit rantsoen 1563 gr. 8075 gr De hoeveelheid eiwit is voldoende en ook met de z.m.w. komen we aan de norm toe Verder kunnen we aannemen, dat in dit laatste rantsoen wel wat meer hooi zal worden opgenomen, omdat de hoeveelheid krachtvoer kleiner is Hier door wordt het rantsoen nog iets gunsti ger. En zoals hiervoor reeds werd opge merkt geeft dit rantsoen ook nog financi ële voordelen. Een nog voordeliger rantsoen is o. i. het volgende: V.E.S. Zetm.w. 30 kg voerbieten 210 gr 2790 gr. 10 kg hooi 500 gr 3200 gr. 3 kg koeienmeel C 720 gr 1950 gr 1 kg lucernebrokjes 130 gr 323 gr. Totaal 1560 gr. 8263 gr. De hoeveelheid eiwit is gelijk aan die in het eerste -antsoen, terwijl de z.w. aan de ruime kant is Ten slotte willen we nog opmerken, dat indien graanmeel als krachtvoer ge bruikt wordt, de verhouding nog sche- vei komt te liggen rian in het rantsoen met koeienmeel B Het eiwitgehalte van graanmeel is nl. de helft van dat van koeienmeel B en de zetmeelwaarde ligt nog iets hoger. Graanmeel is als kracht- voei voor melkkoeien absoluut onge schikt. C. v. Gr. RADIO-MEDEWERKERS IN DE NIEUWE TOURNEE „HIER IS HIL- De korte rust, die de feestdagen ge schonken hebben, is weer voorbij en de wereld worstelt weer met dezelfde pro blemen als vorig jaar. Aanknopend aan een nota van de Westelijke mogendhe den, waarin deze toestemden in een con ferentie van de Grote Vier, mits niet be perkt tot Duitsland, zoals door Rusland was voorgesteld, is op de laatste dag van het oude jaar in de drie Westelijke hoofdsteden het Russische antwoord hierop binnengekomen. In dit antwoord heeft Rusland voor gesteld, dat een voorbereidende bijeen- voor de eigenlijke conferentie op te stel len. Verder is de nota een herhaling van de argumenten van de vorige nota. Zij wijst de Westelijke verklaring van de hand, dat bespreKingen over de beslui ten van Praag, zoals voorgesteld, geen basis kunnen zijn voor een democrati sche oplossing van het Duitse vraagstuk. In de Westelijke landen is de reactie uiteraard niet zo gunstig en vooral in Washington staat men nogal sceptisch tegenover de mogelijkhed om de span ning tussen Rusland en het Westen te verminderen door een conferentie van de Grote Vier. In de Russische nota wordt slechts over Duitsland gesproken en zoals ge zegd, weigeren de Westelijke mogendhe den om alleen hierover te praten. Botweg weigeren op de Russische uit nodiging voor een gesprek zou echter Rusland in Duitsland troeven verschaf fen, waarvan het nuttig gebruik zou kunnen maken. De politiek van de Wes telijke landen (vooral Amerika) is ge richt op een deelneming van West-Duits- land aan de verdediging van West-Euro pa, waartoe vorige maand te Brussel in principe besloten is. Deze herbewape ning, zoals dat niet geheel juist heet. daar de Duitse regering geen zeggen schap krijgt over de Duitse eenheden, is in Moskou met zeer lede ogen ontvan gen. Men heeft er nl fel tegen geprotes teerd. Bovendien is er in Duitsland op het ogenblik weinig geestdrift voor de soldatenlaarzen. De bevolking heeft er genoeg van en vreest verder, dat een herbewapening Duisland tot een slag veld zal maken, mochten de Russen tot een aanval overgaan. Tenslotte wordt de kans op eenwording van Duitsland (er zijn in het Westen bijna 10 millioen vluchtelingen uit het Oosten, die weer naar hun geboortegrond terug willen) geringer, wanneer beide kampen gewa pend tegenover elkaar staan. Hoe onmogelijk ook te verwezenlijken, de wens naar de neutraliteit is vrij sterk De socialisten, die geenszins met de communisten willen aanpappen, zijn tegen de Westelijke voorstellen en wil len eerst Duitsland door de Westelijke legers afdoende oeschermd zien De pro testantse leiders willen zoveel mogelijk contact bewaren met de grote massa protestanten in nef Oosten. land (die er ondanks Russische tegen spraak dus toch nog zijn) weer mogelijk is geworden. Hun thuiskomst is in het vooruitzicht gesteld. Het Duitse volk moet gewonnen, niet afgesloten worden, is de gedachtengang. Of de Russen suc ces zullen hebben, is een open vraag Het Westen moet sterker worden, heeft Acheson gezegd en in de Ver. Staten heeft men krachtig de hand aan de ploeg geslagen. Europa liet wat lan ger op zich wachten, doch nu is ook in Frankrijk de kogel door de kerk. De Nationale Vergadering heeft na vrij lang praten de militaire begroting goedge keurd. Viermaal heeft Pleven, de Fran se premier, zelfs de kwestie van vertrou wen moeten stellen, doch hij kan dit nieuwe jaar ingaan met de zekerheid, dat de grote meerderheid van de Verga dering achter hem staat. De militaire be groting voorziet in de uitgave van 740, milliard frs. voor gewone uitgaven en extra-uitgaven im dit jaar tien nieuwe divisies op oorlogssterkte uit te rusten. Deze extra-uitgaven zullen gedekt wor den door Amerikaanse hulp, bezuinigin gen en nieuwe belastingen. Vooral dit laatste punt heeft, met verkiezingen voor de boeg, moeilijkheden opgeleverd maar tenslotte heeft het landsbelang het gewonnen. De verdediging zal nu aan gepast worden lan de eisen van de in ternationale toestand (Nadruk verboden). (Adv.) Wegens ongesteldheid kunnen met Nieuwjaar GEEN bezoeken worden afgewacht. S. R. Keijser. Oudeschild, 23 December 1900 Tot onbezoldigd Rijksveldwachter is be noemd de heer Jonannes Hemelrijk, al hier. 29 December 1900. Benoeming Ge meente-secretaris. Op de alfabetische aanbeveling kwamen voor de keeren K. Aalderson, le ambtenaar ter secretarie te Opsterland en G. A. Hajenius, Ge meente-secretaris te Diepenveen. Bij le stemming werden uitgebracht 4 stem- men op den heer A. Langeveld alhier, 3 op den heer Hajenius, 1 op den heer Aalderson en 1 op den heer D. Bakker Hzn„ te Den Helder. Bij de 2de vrije stemming waren uitgebracht 5 stemmen j op den heer Hajenius, 3 op den heer J Langeveld en 1 op den heer Aalderson. J Gekozen was alzoo de heer Hajenius. j Nederland zal H M de Koningin een nationaal geschenk aanbieden „bij gele- genheid van Hoogst Derzelver Huwelijk met Zijne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg Schwenn". De Texelse Commissie, die zich voorstelt een collec te bij alle ingezetenen le houden tussen 27 December 1900 en 6 Januari 1901, be staat uit: (voor Den Burg) H. W de Joncheere, voorzitter, C A. de Braai, se- cretaris; P. J. Zoetelief, penningmeester; G. J O. D Dikkers, A. Dros Albzn., G. G. Kikkert, P. C. Koorn, J. Rab Jzn. Sr., Ph. Vlessing. (Voor Eiérland) W. Brans, J. de Graaf, J Reuvers. (Voor Den Hoorn) C. Wzn. Bakker Jr., D. Drijver. (Voor De Koog) S. Daalder, C. Kuip. (Voor Oosterend) W Bakker DznJb. Boogaard Hzn., W. Eelman Azn. (Voor Oudeschild) C. Backer Gzn., A. Hin Pzn., S. Kuijper Gzn W. Mets Tzn. (Voor De Waal) Jb. Bakker Jbzn., G. Kikkert J.Hzn. (Totale opbrengst f 268,05). Nr. 60. RIETJE ZWAN. Rietje viert vandaag haar zevende verjaar dag. Zij woont aan de Minister Ruysweg te De Koog, in huize „De Duindoorn". Een onzer medewerkers, die haar als buurman vrij goed kent, schrijft ons: Riet je dcet op de school goed haar best, ze is ijverig en heeft het land aan spijbelen, maar als de tandarts komt neemt ze liever een dag ver lof. Ze houdt veel van dieren. Ook is ze dol op poppen, vooral die leu ke haasjes met hun zachte lammerenvachtje. Haar moeder helpt ze graag Ze hoopt op haar ver jaardag met een slee te worden verrast Nu, Rietje, als er dan ook maar flink wat sneeuw wil komen! Dan kun jé heerlijk van de hoge badweg glijden, sa men met je broertjes Leentje, met wie je natuurlijk alles broederlijk deelt! Veel plezier vandaag, Rietje. Nr. 61. ANNEKE VAN DIJK. Anneke wordt Maandag 8 Januari vier jaar. Zij woont aan de Emmalaan nr. 94, Den Burg. Ze speelt graag met haar poppen, ze zingt met plezier en tekenen behoort ook tot haar grootste liefhebberijen. Sleeën in de sneeuw vindi ze fijn, maar nog fij ner vindt ze de zomer, want kan ze weer gaan zwemmen, althans leren zwemmen. Ze gaat giaag naar de Kleu terschool en vond het vooral prachtig, toen ze daar rondom die versierde kerst boom mochten zingen. Veel plezier op je verjaardag, Anneke! Het model van deze overgooier met bijpassende bolero leent zich wel heel goed tot combineren met diverse truitjes en blouses Bovendien heeft het ensemble als we dus ook de bolero dragen een min of meer gekleed karakter. Vooral voor de vrouw, die naast haar huishou delijke werk nog andere bezigheden heeft, is dit geheel zeer geschikt, omdat het eenvoudig van huistoiletje tot een wat gekledere combinatie is te vervormen Bovendien is het model weinig ingewikkeld, zodat ook een minder geoefende naaister of iemand, die niet veel tijd heeft, deze overgooier gemakkelijk kan maken. Bijna iedere vrouw kan een overgooier dragen; het afgebeelde model zal dus zeker in de smaak vallen. K 5500/22. Echt aardig is de halsuitsnijding van dit model, dat van effen stof is vervaardigd Het is een vrij simpel model met een klokkende zesbaanse rok. Het bolerotje, dat we er bij maken, is van eew klein kraagje voorzien en heeft middenvoor een knoop^luiting. De drie kwart-mouwen zijn recht en zonder manchet. Benodigd voor 88 cm. bovenwijdte circa 2 30 m. stof voor de overgooier en 1.m. stof voor de bolero, beide vaoi 140 cm breedte. Het patroon van dit model is 0.95 uitsluitend per postwissel, te bestellen bij de „Bella" Patronen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht. Het patroon is verkrijgbaar in de bovenwijdten van 82, 88 en 94 cm. Het model is overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad. A 5 SOfaj 62 Qd p y FEUILLETON 49Ik zou willen, dat je mij vertrouw de, Hugh, zei mrs. Clare. Ik heb u alles verteld Behalve het belangrijkste. Deze moeilijkheden zullen toch niet tot een definitieve scheiding tussen jullie leiden, wel? Het zou bitter voor me zijn, als dat het geval was. Jilly is een lief kind en voor mij betekende ze veel Ik heb voort durend geweten, dat jullie verhouding niet was zoals ze zijn moest Ik wist, dat je iets voor mij verborgen hield. Och toe moeder! Ik vraag je niet, mij dat nu te ver tellen, maar ik verzoek je, jezelf af te vragen of het niet misschien een fout geweest is, met Jill te kibbelen. Weet je wel zeker, dat jij niet in het ongelijk bent? Heel zeker. Je wilt mij niet zeggen, waarover het ging? Neen, zei hij cn zijn toon was zó beslissend, dat ze niet verder ging. Goed, jongen. Ik zou alles ter we reld willen doen om je te heipen, maar dat is onmogelijk als je 't mij niet toe staat, nietwaar? Hij knikte. Dat is iets waarin ik alleen mijzelf kan helpen, zei hij. Het is een moeilijk heid waarin ik mijzelf gewerkt heb en nu moet ik maar zien, dat ik mij er ook weer uit werk Ik kan u verklaren, moe der, dat deze ruzie met Jill niet iets is geweest, dat ik gezocht heb. Houd je van Jill? Ja natuurlijk. Maar zijn toon beviel zijn moeder niet. Zij bleef stil naar hem zitten kijken, zo als hij daar stond, met gefronst voor hoofd. bij de vaas met Jill's muurbloe men Het was of die bloemen haar een boodschap gebracht hadden, een stille vraag om beeriD en hulp. Jill had om Hugh gegeven. Daar was geen twijfel aan. Ze had zó vaak het zachte, gevoelige gezicht van het meisje geobserveerd, dat ze daarover geen be denkingen had. Bedenkingen had ze over haar eigen zoon. Had ze geweten wat er vroeger in Hugh's leven gebeurd was toen hij in Oxford was en zij nog een zorgeloze, gezonde vrouw dan zou ze méér begrepen hebben, maar die episode in het leven van haai zoon had hij altijd voor haar verborgen gehouden. En daarom kon ze niet begrijpen, wat hier achter zat en dat verwarde haar op pijn lijke wijze. Goed, jongen, zei ze, als je mij niet meer kunt vertellen, laten wij er dan niet verder over spreken, maar het doet me erg verdriet, jou zo te zien en té weten, dat dat lieve kind zich ook on gelukkig moet voelen. O Jill voelt zich niet ongelukkig. Dat doet ze zeker. Haar broer is van haar weggegaan en zij moet in angst en zorg om hem zijn En nu zeg je me. dat jij haac ook aan haar lot hebt overgelaten. We hebben het engagement ver broken. Zij vond zeif ook, dat dat het beste was. Mrs. Clare zei mets meer. Ze vond het afschuwelijk het hierbij te laten, maar ze voelde, dat dat nu het beste was. Ze was vermoeid van de reis en ging kort na het gesprek met Hugh naar bed, maar vóór ze dat deed, schreef ze nog een brief aan Jill. Het was een vriende lijke brief en ze hoopte, dat Jill tussen de regels zou lezen. Ze schreef, dat ze over haar broer gelezen had en dat ze zich bezorgd over haar maakte. Jill moest het zich niet te veel aantrekken Alles zou nog wel goed terechtkomen. Zij ging naar bed, nog altijd bezorgd. Ze wist, dat ze niet tot de kern van de zaak was doorgedrongen. Hugh hield iets voor naar verborgen en zolang ze niet wist, wat dat was, kon ze hem niet helpen. Bessie had '.en der vazen met muurbloemen in haar slaapkamer gezet en terwijl ze daar stil lag, met gesloten ogen. zonder de slaap te kunnen vatten, rook ze de wonderlijke geur der bloe men en dacht aan Jill. Ze voelde maar al ie goed hoe onge lukkig het kind was. De volgende morgen schreef ze wéér aan Jill. Nu sprak ze niet over Dick. Nu vertelde ze van het huis, van het prach tige uitzicht uit de ramen. De onafzien bare heide, de treurwilg op het gras veld. de rode geraniums en de oude eik naast het huis Zij besloot haar brief met de woorden: Mijn kind, we hopen, dat je tijd kunt vinden om, al was het maar een weekend, hier bij ons te ko men Ik mis je zo. Ik vind het altijd heerlijk, als je bij me bent. Vergeet nooit, dat ik hier op je wacht en dat je nooit zonder een vriendin bent zolang ik leef. Zij maakte de brief dicht en gaf hem aan Bessie om naar de post te brengen. Hugh zei niets. Ze bleef hem ongemerkt gadeslaan. Hij was niet tevreden met de toestand en met zichzelf, dat zag ze duidelijk. In de loop van de morgen kwam Londen aan de telefoon sn ze hoopte innig, dat Jill het was. Toen Hugh eindelijk de hoorn neerlegde, keek ze hem vragend aan. Dat was Harcourt, zei hij. Wat wilde .lie van ons? O, onzin! Er gaat een praatje, dat ik verloofd ben met Honor. Bespottelijk. Het is toch onzin, niet? Ja natuurlijk! Er viel een zwijgen. Toen zei ze. Het zou het grootste ongeluk zijn, dat mij overkomen kon, als Honor met je trouwde. Ze is zo hard en koud als ijs. Zij heeft al het terugstotende. dat de zo genaamde moderne jongeren mij zo on sympathiek maakt. Ik word misschien een beetje seniel en ouderwets, maar ik kan nu eenmaal niet denken over liefde op die nuchtere onaandoenlijke manier van veel jonge mensen van deze tijd. Als u denkt, dat ik ooit iets met Honor wil uitstaande hebben, moeder, dan hebt u het volkomen mis. Zij is iemand, die mij bijna in elk opzicht an tipathiek is. Daar ben \k blij om. Zij spraken er niet verder over en de dag ging rustig en stil voorbij, in die dromerige stemming, die in stille land huizen heerst, als er alieen stille mensen in zijn. Tegen de avond, toen de zachte, koele wind, die altijd over de heide komt bij de eerste schemering, opstak, stopte een auto voor de voordeur. Het was een vuurrode twoseater on er stapte een meisje uit met een witte autokap op Ze zag er stralend uit. Ze trok lange, witte handschoenen uit en werd door Bessie in de zitkamer gelaten Honor! zei mrs. Clare. Ja, ik hoop, dat ik niet ongelegen kom. Ik was zo nieuwsgierig om te we ten, hoe u de reis er afgebracht heeft en hoe het u hier bevalt. O alles is boven verwachting ge gaan Ik vind het hier heerlijk. Dat is fijn Lady Honor zonk neer in een diepe fauteuil. Ik geloof, dat ik precies op het goe de ogenblik gekomen ben, vervolgde ze. Hugh zal wel een cocktail voor me willen maken. Toen Hugh verscheen, voelde zijn moeder onmiddellijk de vreemde span ning, die ontstond. Ze wachtte en vroeg zich af wat dit zou geven. Dat werd haar ten slotte duidelijk, toen lady Honor, na vele vergeefse po gingen, tot een geanimeerd gesprek, be gon te begrijpen, dat zij niet zou worden uitgenodigd om de nacht over te blijven, dat haar aanwezigheid geen onvermengd genoegen wekte kortom, dat zij een fout begaan had met dit bezoek. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 4