Cjroen "Zwarts Jexels in het harL, VAL DA Gedurende de laatste halve eeuw nam het aantal Texelaars met 4000 zielen toe Margaretha met haar trotse ouders De 1 ienduizenclste Snuif en wrijf GRIEP? FIL MMlilWS VIOS gaf zijn jaarlijkse uitvoering ZATERDAG 3 FEBRUARI 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6499 COURANT Uitgave N.V v h. Langeveld DeRooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdagi Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank Pastgiro 652- Abonnementsprijs f3,15 per half jaar. De hooge ligging en de frissche zee winden maken Texel tot een gezond en vruchtbaar oord. „Ik geloof niet", zegt zeker deskundige, dat er eene gezon dere landstreek zijn kan; de lieden wor den er oud, en, de kinderziekte uitge zonderd, zijn de besmettelijke ziekten er zeer zeldzaam". Deze prachtige recensie over ons ei land vinden wij opgetekend in een boek je, dat al bijna 100 jaar oud is „Het Ei land Texel en Zijne Bewoners", door F Allan, Amsterdam Wevting van der Hart, 1856". Wij onderstrepen deze woorden ten volle. Texel is een gezond eiland en dat blijkt ook weer tegenwoordig, nu aan het Vasteland zovelen door de griep zijn ge grepen want met net aantal grieppatiën- ten op Texel valt het best mee En wij herinneren hierbij ook nog even aan wat de Tesselaar in zijn uitga ve van Zondag 3 Juni 1890 mededeelde: ,,'t Is zeker wel der vermelding waar dig, dat van den 5 Mei tot den 6 Juni, dus gedurende een maand, geen enkel sterfgeval in onze gemeente ter secreta- ïie werd aangegeven en dat op eene be volking van 5875 personen". Het is dan ook geen wonder, dat dit prachtige eiland altijd bewoond is ge weest. De grond is vruchtbaar, het is een dorado voor de zonen van Nimrod en de vissers kunnen er eveneens flinke buit verschalken. En nu hebben we dan onze tiendui zendste bewoonster rnogen begroeten en inmiddels stond Maartje Goënga reeds dezelfde dag (ook op 27 Januari jl.) als nummer 10,001 geboekt. En zo stijgen we alsmaar hoger. Dat is niet altijd zo geweest: in 1880 (1 Januari) telde Texel 6454 bewoners, maar tien jaar later, in 1890 dus, waren het er 5878. Dat is dus 576 minder. En van 1945 op 1946 zien wij eveneens een achteruitgang, zij het van zeer geringe betekenis: in 1945 teide Texel 9101 be woners, in 1946 9079. Dus 42 minder. Deze achteruitgang was het droevig ge volg van de „Russenoorlog". In 50 jaar tijds is de bevolking van Texel met 4000 zielen toegenomen, want op 1 Jan. 1899 werd het Gouden Boltje nog door „slechts 6000 personen be woond, in 1936 door 8000. In 1920 staan we al op 7270, in 1940 op 8225, in 1944 zijn het er 9000. Eigenlijk hadden we on ze 10,000 ste bewoner al veel eerder kun nen hebben ware het niet dat zovele Texelaars in de loop der jaren geëmi greerd zijn Van 1885 tot 1889 trokken bv. 1200 eilandgenoter. naar Amerika. Waarom? Het eerste nummer van de Texelse Courant (15 September 1887) geeft het antwoord: „Naar Amerika! Dat is tegenwoordig het wachtwoord van velen, die met moeite den strijd volhouden om het da- gelijksch brood, 't Is dan ook niet te ontkennen, dat de toestand van menig een verre van rooskleurig is, en dat men door den nood gedwongen, er toe be sluit, zijn vaderland te verlaten, om in den vreemde te zoeken, wat hier zich laat wachten De berichten, welke uit Amerika naar hier komen van sommige die in de nieu we wereld verbetering zochten, en wel ke berichten niet ci-gunstig zijn, geven gereedehjk aanleiding dat zij, die hier een moeilijk en sober bestaan vinden, hunne blikken daar henen wenden. Ook deze week zullen weer 18 personen van ons eiland dien tocht ondernemen, ter wijl naar wij vernemen, bij verschillen de anderen dat voorbeeld in ernstige Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met EEN GROTE VIS OP DE VLIEHORS Sinds geruime tijd ligt er op het pun tje van de Vlieho-s jen vis van ongeveer 9 meter lengte en een doorsnede van Vz meter; het gewicht wordt geschat op vijftien duizend kilogram, wat oorzaak is dat de reus gedeeltelijk in het zand is weggezakt. Volgens dr A. B. van Dein- se, conservator aan een natuur historisch museum te Rotterdam is het een dwerg- vinwalvis of dwergvinvis (Balaenoptera accurosbrata); deze walvisachtige is het twintigste exemplaar, dat in de loop der jaren op de Nederlandse kust is aan gespoeld. ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 3 Feor. op om 8,17, on der om 5,31. Maan: 6 Febr. N.M., 13 Febr E.K. Hoog water ter rede van Texel: 3 Febr. 6,08 en 6,49. 4 Febr. 7,23 en 8,07. 5 Febr. 8,27 en 9,07. 6 Febr. 9,21 en 10,—. 7 Febr. 10,07 en 10,50. 8 Febr. 10,52 en 11,29. 9 Febr. 11,28 en Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. overweging wordt genomen Moge het hun allen wel gaan. Toch is het zeker niet overbodig er op te wijzen, dat de gunstige berichten door sommigen gemeld, niet als maatstaf voor allen kunnen gelden en een onpartijdig onderzoek niet mag worden verzuimd, eer men tot zulk een stap besluit". Dat die tip niet overbodig was blijkt uit een bericht dat de krant in Februari van het jaar 1890 (dus 2l/z jaar later) brengt: „De terugkeer van emigranten uit Amerika naar ons eiland neemt gedurig toe. Werden sommigen door familieleden geholpen om naar de nieuwe wereld te komen, thans roepen tal van landverhui zers uit den vreemde den bijstand in van betrekkingen uit het vaderland, om de terugreis voor hen mogelijk te maken. Volgens getuigenis der teruggekeerden is het ook in het land der Yankees niet alles goud wat er blinkt". 20 Maart 1899 wordt uit De Cocksdorp gemeld, dat de trek tot landverhuizen zich weer begint ie openbaren. Op 27 April vertrekken 14 Cocksdorpers naar Amerika, van Oost vertrekt met dezelfde boot een huisgezin „bestaande uit man, vrouw en zes kinderen". Wij schreven het reeds: de mensen verlieten het eiland niet omdat zij zich elders eens als wildf avonturiers konden uitleven, neen aanleiding tot hun vertrek was doorgaans dat „eigen bodem" hun geen goede boternam meer verschaffen kon. Nadien nam de emigratie af, maar na de 2e wereldoorlog werd de lust tot emigreren weer groot en ook dit jaar zullen weer heel wat Texelaars zich in een Nieuw Vaderland vestigen. Mijnhardt's Gricppoeders. Doos 45 ct. TEXELS FANFARE. Wij herinneren nog even aan de uit voering, welke Texelr. Fanfarecorps he denavond in „De Oranjeboom" hoopt te geven! Muziek (fanfare en accordeon), toneel en bal! KINDERFEEST. De afdeling Texel van de K.A.B. or ganiseert morgenmiddag in Hotel Texel een gratis Kindermiddag, welke door net cabaret-gezelschap Lawoe wordt verzorgd. Er komt een goocheiaar, een poppenkast, enz. Het feest begint om 3 VIVE L' EMPEREUR Hebt u al een kaart voor de opvoering van het successtuk „Vive 1' Empereur", te geven door de R.K. Toneelvereniging „St. Jan" op 4 Februari in Casino? Niet? voorziet u er dan spoedig van, want u zoudt te laat kunnen zijn en een avond van vrolijke lach moeten missen! UITVOERINGEN D.E.K. Evenals gisteravond zal muziekver. „Door Eigen Kracht" van Den Hoorn, hedenavond weer een uitvoering geven in Loodsmanswelvaren. Zoals steeds zal ook deze avond weer een welverzorgd programma worden geboden, daarna krijgen we wee; jen leuk toneelstukje en tot slot een gezellig bal. WEG ER MEE De Minister van I L. en V heeft blijkens de Staatscourant van 25 Jan. jl. het besluit goedgekeurd waarbij het Be stuur van de Stichting Prov. Gezond heidsdienst voor Dieren in Zuidholland in overeenstemming met de wens van de overgrote meerderheid der veehou ders bepaald, dat op 1 Mei a.s. al het tuberculeus positief reagerende rundvee van het eiland IJsseimonde moet zijn weggevoerd. KRIJGT VLIELAND NOG VOOR 1952 EEN WATERLEIDING? Het gemeentebestuur van Vlieland ont ving van de directie dei Intercommuna le Waterleiding te Leeuwarden een voor lopig plan met begroting voor een eventueel op Vlieland aan te leggen lei dingnet en pompinstallaties, enz. Binnenkort zal de Raad uitspraak moe ten doen; worden de plannen aanvaard dan kan de aansluiting voor het seizoen 1952 een feit zijn. (Vlieland telt 645 zie len). „IK MOET DE SLAGER NOG BELLEN" „O, ik moet de slager nog even bellen, verdraaid, het is al laat!" Het schijnt dat menige huisvrouw meermalen tot deze ontdekking komt, want de slagers heb ben thans 'n advertentie geplaatst waar in zij er op wijzen, dat zij telefonische bestellingen na 10 uur niet meer dezelf de dag kunnen uitvoeren. Zij moeten te genwoordig nóg economischer werken dan voorheen omdat hun bedrijf zware lasten te dragen heeft. Geachte (practische) huisvrouwen, helpt u de slagers een handje? BRIDGECLUB „GROOT SLEM". Dinsdag werd de 2e competitiewedstrijd gehouden. De uitslag is als volgt; tussen haakjes zijn de percentages A. lijn: 1. Hr en mw. J. C. Bruin 39 pnt (59.52) 2. Koningsveld-ten Cate 37 V?. pnt (55.95) 3. K. Mantje-H. Venema 35 pnt (49.20) 4. Hr. en mw. Slort 33 pnt (46.03) 5 Hr. en mw. Wilkens 29 pnt (56.39) 6 J. Bruin-Brinkerhof 28pnt (52.77) 7. Koorn-de Graaf 27^ pnt (44.41) 8. Schermer-Idema 22 pnt (35.71) B. lijn: 1. Hr en mw. Vlas 35 Vt: pnt (54 38) 2. Mw. Graaf-P Oosterhaven 35 pnt (51.16) 3. M. Bos-J. Ran 30 pnt (52.33) 4 D. v.d. Werf-P. C Roeper 32V£ pnt (47.31) V. Sante-v. Lente 31 pnt 6. Hr. cn mw. Beemsterboer 301/: Hr. en mw. Kiljan v Ee-Roozendaal 29 pnt 25^ pnt (49.41; pnt (47.06) (48.82) (45.61) De volgende avond is op 13 Februari DE BESTE ADVERTENTIE VAN DE MAAND. Het praedicaat „De beste advertentie van de maand" Is toegekend aan de heer J. Zwan met 'ijn advertentie: „Pas op, Sjoerd! Van Gerorand heeft Zwan ook al een tneemuts en een" tabakszak ge maakt!" Deze advertentie vindt u in dit nummer gratis herplaatst. (De beste ad vertentie wordt gratis herplaatst en wel tot 200 m.m. groot). De robben van Zwan werden op vrij grote afstand gevolgd door de lepelaar van Agter. U zoudt kunnen zeggen, dat zulks vreemd is, want een lepelaar kan veel sneller vooruit komen dan een zee hond! Op het droge kan de zeehond in derdaad geen grote snelheid bereiken, maar in het water is hij, om het zo eens te zeggen, een Fanny Blankers. Overi gens was die lepelaar helemaal de kluts kwijt doordat-ie riet wist, dat Agter, enfin, u heeft ook die adv. evenals alle andere gespéld! En nu gaan wij na Zwan gefelici teerd te hebben met zijn overwinning, aan de tweede, frisse maand beginnen. Eigenlijk is die vandaag al op gang en wij hopen, dat de lezers weer bijzonder geslaagde advertenties onder de ogen zullen krijgen! Geachte zakenlieden, doet uw best, brengt eens iets origineels, uw succes zal van dubbele waarde zijn! DIE DWAZE Mr JONES Red Jones, een man van twaalf am bachten en dertien ongelukken, thans eerzaam straatveger, loopt met huwe lijksplannen rond. Zijn uitverkorene is de lieftallige Ann Elliot. Hij heeft echter een mededinger, Keenan Wallick, een prima verkoper in het borstelvak. Als Jones deze rivaal zou kunnen evenaren, dan zou Ann hem zeker de voorkeur ge ven! Jones wordt door Trist ontslagen en hij besluit zijn geluk te gaan be proeven in de handel, eveneens in de borstelbranche. Keenan daagt hem uit evenveel te verkopen als hij. Vol ijver begeeft Jones zich op weg.. U voelt al, dat dit een komische geschie denis is! Die Jones is inderdaad de meest komische handelsreiziger die ooit op pad ging Een film vol sensatie, lach en mys terie! U zult zich best amuseren! LA TRAVIATA De grote componist Giuseppe Verdi ontmoet op het kerkhof van Montmartre in Parijs, waar hij het graf van de jong gestorven Violetta Valéry bezoekt, de dichter Alexandre Dumas. Deze vertelt hem de levensgeschiedenis van de zo tra gisch gestorven vrouw, welke de inhoud vormt van de film. Verdi is ten zeerste ontroerd als hij kennis heeft genomen v Violetta's droe ve geschiedenis. Hij besluit haar tragedie te vereeuwigen in een opera, die hij: „La Traviata,, (De Verdwaalde) zal noemen. Zo zal de herinnering aan haar altijd Neem een doos echte.:, P=ASTIl_l_ES VOO» UW HOEST blijven leven zich steeds vernieuw ende als de bloemen op haar graf. die nooit verwelken mogen. Een onsterfelijke opera werd een grote film over de grootste liefdesgeschiedenis aller tijden! En een muziektilm zonder weerga Neerlands Nieuws. Hoog water in Friesland Carnavals voorbereiding m Bergen op Zoom Piet van de Pol, Europees Biljart kampi oen 47-2. Buitenlands Nieuws. Eisenhower in Parijs Geheime opna men van Russische vliegtuigmodellen Wending in Indo-China En hier is dan Texels tienduizendste ingezetene, Margaretha van den Berg. Met haar trotse ouders! En toen wij de ze foto maakten iMaandagmiddag jl.) keken de baker, mevr. Krotje en de eerste hulp-bij-bevollingen, mej. A. Vermeulen, glimlachend toe. Marqare- tha was zich nog helemaal niets be wust van het grote, feestelijke feit: ze had haar ene handje tegen haar hoofd je gedrukt en moeder hield het andere handje vast, want daarmee aaide ze alsmaar over haar snoetje en dat kan niet, als je op de foto moet! Die fotograaf interesseerde haar helemaal niet. De slaap was haar lief en op z'n tijd natuurlijk aan de fles of zo. Margaretha is een kerngezonde ba by, ze woog zeven pond. Mej. Vermeu len, de eerste hub, was ook heel erg trots„Ik heb >n de 10 jaren dat ik ba kerde en daarna als eerste hulp werk zaam was, honderden pasgeboren kin dertjes mogen verzoigen en nu vind ik het zo leuk, dat ik deze zuigeling als de tienduizendste van het eiland de eer ste kleertjes heb mogen aantrekken!" De volgende dag kwamen burge meester en mevrouw De Koning ook even een kijkje nemen en het spreekt vanzelf, dat het de familie, dit arbei dersgezin, aan vele stoffelijke gaven niet zal ontbreken. Toen wi] Dinsdag ochtend daarnaar infoimeerden was er nog geen taart aanqeboden, maar die zal er NU wel zijn, dunkt ons! Margaretha, het 4e kind uit het twee de huwelijk van de heer Van den Berg, die in totaal 7 kinderen heeft. Een van de oudste jongens komt vandaag thuis uit Indonesië. Is dat even dubbel feest! ter mag opgroeien en veel geluk in haar leven mag ontmoeten is ons aller Dat Margaretha tot een flinke doch- vuriqe wens! Margaretha, boieiingske, Ook al ben je nog te klein Om te weten wat 't wil zeggen De Tienduizendste ie zijn, Toch heet ik je hart'lijk welkom Namens heel de burgerij. Want jouw komst op t Gouden Boltje Stemt ons allen even blij. Door jouw komen toch, m'n kindje, Is de Burgerlijke stand Andermaal sinds „Vierenveertig" Bij een mijlpaal aangeland. Daarom gaf de Burgervader, Die toch ook jouw vader is Jouw spontaan een spaarbankboekje Als blijk van verheugenis. Nee, je hebt er nog geen weet van Wat dit allemaal beduidt, Jouw int'resse gaat slechts tot het Flesje en de luiers uit. Jouw domein is nog het wiegje En je weet gelukkig niet, Wat de toekomst je zal brengen Aan genoegen of verdriet. Maai wij hopen, Margaretha, Dat jouw leven moge zijn Vol van vreugdevrede, blijdschap En van louter zonneschijn. Huib Fenijn. MATTHEUS PASSION. Hedenavond zal de lieer Corn Jonker, dirigent van de Oratorium Vereniging Alkmaar in de Landbouwhuishoudschool te Den Burg oen uitleg geven van Bach s meesterwerk de Mattheus Passi on Zijn voordracht zal worden toege licht met muzioK Wij hopen dat vele muziekliefhebbers -anavond in de gele genheid zijn om de heer Jonker te be luisteren. Het is zeer interessant. Zaterdag gaf VIOS zijn jaarlijkse uit voering in het Wapen van Amsterdam te Oosterend. In zijn openingswoord be groette de voorzitter, dhr S. v.d Slikke in het bijzonder de afgevaardigden van Excelsior en Texels Fanfare. Het jaar 1950 releverend merkte spreker o.a. op dat het corps een nieuwe directeur kreeg en twee naar Canada geemigreerde leden moet missen Dat 's heel erg jammer, want VIOS heeft maar een klein corps Het blijft echter optimist! Hierop was het woord aan de muziek. Het uit 9 nummers bestaande program ma werd zonder tussen-pauze geblazen Om kwart over acht werd er begonnen en om half tien iton het koper worden opgeborgen Zulk een tempo is te vlug en doet afbreuk aan het resultaat. „Bij nr. 7 - schrijft onze correspondent - Flo- ralia, ouverture van S P van Leeuwen, is de inzet mooi en zuiver, maar de mu zikanten worden vermoeid." De algemene indruk was, dat er te ruw werd gespeeld. ,.Het doet ons voor komen, dat VIOS vorig jaar beter heeft gemusiceerd.Over het algemeen mogen wij echter zeggen, dat er verdienstelijk is gespeeld. De bassen krijgen dikwijls een pluimpje. De inzet van de nummers was (het eerste uitgezonderd) goed en zuiver. De solo van Piston en Bugel krij gen bij Secret de Sphinx veel lof, in „Door weer en wind" werd het trio mooi gespeeld. In Floraiia wordt de tweede solo van de piston heel goed genoemd De solo op de bugel in nr. 8 was heel mooi. Ook de trobone was goed. Resumerend zien wij, dat VIOS alle eer heeft ingelegd met de nummers J 5, 6. 8 (de .vals werd keurig gespeeld en ook de versieringen werden mooi ge maakt) en 9, de VVV-mars van Schoote- meijer, die het corps goed onder de knie heeft. De vertolking van de nr. 2 was verdienstelijk VIOS mocht een hartelijk applaus in ontvangst nemen Na de pauze, waarin de heer S. Keizer een taart won, werd opgevoerd het to neelstuk: „Lui van Standing Hierin speelden mee. Gerrit Eelman, mej. Truus Boogaart, mej. Dieuw Koning, Arie Brans, Piet Verijzer en Anna Brans. Ze hadden veel succes! De avond werd met een geanimeerd bal (muziek van de Rhytmische Eilan ders) besloten. VOOR DE KANKERBESTRIJDING De Bridgeclub is voornemens om in de maand Februari een bridgedrive te or ganiseren ten bate van het Koningin Wilhelminafonds, de datum wordt nog nader bekend gemaakt. NIEUWE KOFFIEBON Bon 488 Algemeen (A- en B-kaart) en bon 496 Algemeen (D-kaart) zijn aange wezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen blijven geldig tot en met 17 Februari. De volgende bon- aanwijzing volgt op 15 Maart 1951:

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1