De Gemeenteraad kwam gisteren bijeen En wij trokken vergelijkingen tussen „het tinnen Banka en ons Gouden Boltje Burgemeester De Koning sprak over zijn vroeger ambtsgebied „De klok moat foarut" De gistermiddag om 2 uur begonnen zit ting van de gemeenteraad heeft (met een korte onderbreking ter versterking van de inwendige mens) tot 9 uur in de avond geduurd- Geen wonder: de ge meentebegroting moest worden vastge steld en er waren meer punten, die am pele bespreking vereisten. Aanwezig waren allen leden. Wij noemen hier allereerst de Benoemingen Dhr C. E. Gottschal, Driehuis-Wester- veld, werd benoemd tot hoofd aan de o.l. school te Den Hoorn; de heer J. Jongedijk. Den Burg, werd benoemd tot slager aan de gemeentelij ke verwerkingsinrichting (Noodslacht- plaats), de heren G. Bakker Pzn Jac. Hin Jaczn. en mevr A. de Vries-Steutel wer den herbenoemd als bestuursleden van het Alg. Weeshuis; de heer A. Breet (de enige sollicitant) werd benoemd tot klokluider, tevens klokkenist, te Den Burg. Als opvolger van de heer N. Maat, wien onder dank zegging voor de bewezen diensten eer vol ontslag werd verleend; de heer F. Nijland werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de o.l. school te Oudeschild. (Werd benoemd tot onderwijzer te Maartensdijk (U.). Om 3,05 werden de debatten t.a.v. de begroting geopend. Op de voorpagina vindt u een artikeltje over het recht trekken van de dijk voor Oudeschild. B. en W. voelen meer voor aanleg plant soen dan voor fietspad. De commissie van rapporteurs wil af zien van deelneming aan de op te rich ten N.V. Vliegveld Texel, maar B en W herinneren er aan, dat de raad in 1948 besloten heeft wèl deel te nemen. Dhr Bruin: „Hoe dichter de oorlog, hoe gro ter de kans dat het een militair vlieg veld wordt en daaraan wil ik niet mede werken." Thans is nog niet te voorzien, welke uitg. de te verbeteren Verbinding Texel-Den Helder voor de gemeente zal meebrengen. Op de post onvoorziene uitgaven staat f 10.000 (werd f 40.000, zie verder) uitgetrokken bij wijze van stel post, waarvoor uitgaande van een 20-j. geldlening een kapitaal van f 125.000 (werd f 500.000) kan worden aangetrok ken. - De heer Roeper betreurt het, dat de raad vorige keer geen positief ant woord gaf. Hij acht het belangrijk, dat de post voor het werkelijke bedrag op de begroting komt De heer Keijser vindt het niet juist op dergelijke zaken voor uit te lopen. Dhr Timmer: Stel, dat wij hier op Prov. wegen zouden komen! Dhr De Waard Wij staan voor een dilemma, wij weten nog niet waar de verbinding zal komen. Toen wij de begroting maak ten verwachtten wij iedere dag een uit spraak maar is nog steeds niet geschied. Het rijk zegt: Als u bijzondere posten heeft kunt u bijzondere posten vragen. Daarom moeten wij de post op de begro ting plaatsen. Dhr. Bruin: Weten B en W al hoe de zaken staan? Voorzitter. Het slot van de audiëntie was o.a een aanmerkelijk ver schil in de beoordeling van de cijfers. Een gemeenschappelijk basisplan, op grond waarvan het vraagstuk besproken kan worden ontbreekt. De dir. gen. heeft beloofd dat spoedig getracht zal worden het vraagstuk door de Prov. en de Wa terstaat te laten bekijken. Na het tech nisch overleg, volgt overleg rnet andere instanties, w.o. de gemeente en Teso. Wanneer de definitieve uitwerking ver wacht kan worden is nog niet bekend. Op voorstel v. d meerderheid van B en W., wordt hierop gestemd over verho ging van de post van f 10.000 tot f 40 000 (waardoor een kapitaal van f 500.000 kan worden aangetrokken i.v.m. verbinding Texel-Den Helder.) Voor de verhoging stemmen dhrn Dros, Beumkes, Van der Vis, De Waard, Wassenaar, Daalder en Roeper. Tegen Mw Vrijdag en dhrn Hin. Keijser, Bruin, Timmer en Zijm De varkensmesterij zal worden uitge breid (zie ook elders) gezien de gunstige resultaten, aldus dhr Hin. Er zal een 2de kracht voor deze dienst worden be noemd. Dhr Keijser wil het diermeel liever verkopen, vindt het niet juist, dat de gemeente varkens mest, hij ver wacht, dat de tijd komt, dat er geld bij moet. De voorz. licht de bezwaren toe en dhr De Waard zegt. dat kans bestaat, dat dat anders het afgekeurde materiaal naar een destructor aan het vaste land moet worden gezonden Dat zal zeker geld kosten. Verhoging subsidie VVV van f 1000 1ot f 3000. Dhr Dros merkt op. dat de Bedrijfsver. ook best hogere subsidie kan gebruiken, zij heeft moeite om haar 3e kracht te salariëren. De leden bel len een behoorlijke contributie. Laten de VVV-leden hun fin. kwesties zoveel mo gelijk zelf bekostigen, ik heb bezwaren tegen verhoging met f 2000- Dat vind ik nl te hoog. Dhr De Waard zegt. dat B en W voorstel doen omdat VVV alg. belang dient. De subsidie wordt goedge- keurd, maar mw Vrijdag en de hrn Wassenaar, Keijser en Van der Vis zijn tegen de redactie van de subsidie, om dat zij menen, dat het VVV-bestuur zelf. het salaris van de directeur behoort te regelen. In antwoord op een betoog van dhr Beumkes zegt dhr De Waard, dat de Witte Weg (Den Hoorn) verbeterd zal worden in overleg met de 30 Polders. De gebouwde eigendommen vallen on der een brandverzekeringsbelasting. (De post heeft f 5000 tekort). Dhr Zijm: De huurders profiteren ook van een prima brandweer. Onder hen zijn mensen met hoge salarissen, wier inboedels ze^e^ 10-12.000 gld. waard zijn. Ik vind, dat ook de huurders oelasting voor deze verzekering moeten opbrengen, temeei waar f5000 tekort is. - Voorz Wordt in studie genomen. - Dhr De Waard ver wacht bi;, belasting van roerend goed 'n dergelijke administratieve rompslomp dat er een „halve" ambtenaar voor aan gesteld zou moeten worden. Dhr Zijm zegt, dat de bouwpolitie wel eens wat te ver gaat Cultuurgrond wordt ontnomen aan het bouwbedrijf. Ik zag in plan-zuid (Den Burg) graag niet zo'n ontzettend ruime bouw als wij de laatste jaren gewend zijn. Ander be zwaar: de stijl waartoe zij ons verplicht. Ontzettenc eentonig met schoorsteen zus en schoorsteen zo. Er zijn wel andere ar chitecten met meer smaak, hij ontsiert ons eiland. - Voorz. vindt de beschikking over een erfje voor de plattelanders een gelukkig bezit en meent dat de uitbrei ding van Texel niet zo'n vaart zal lopen, dat de cultuurgrond in gevaar komt. - Dhr Zijm: Er hoeft geen 10 m tussen de woningen. 4 is voldoende. Dhr Zijm ves tigt aandacht op bouw van Warmoesstr. en Waalderstr. als voorbeeld, maar dhr Wassenaar vindt dat men nu van het ene uiterste bij het andere komt en con cludeert, dat tegenwoordige bouw des tijds is goedgekeurd. Dhr. Zijm vraagt hoe het met de riole ring in Den Burg gaat Die eindigt bij plan-zuid. - Dhr De Waard Wordt voor bij de Hoornderweg gebracht. - Dhr Wassenaar vindt het prachtig, dat de ri olering voor De Koog op de suppl. be groting staat. (Zie elders) Hij hoopt, dat die voor het seizoen komt. - Voorz.: Wij hebben bij betrokken bur. aangedrongen op snelle voorlegging van het plan, maar het is practisch uitgesloten, dat de riole ring voor het seizoen gereed komt. - Dhr De Waard- Voor dit werk moet men de zomer hebben. - Dhr Wassenaar: Men zou dan half Aug. kunnen beginnen. Dhr Wassenaar: Ik ben tal van subsi dies tegengekomen, zou het niet nuttig zijn om een post voor studiebeurzen uit te trekken, voor ouders, die niet bij machte zijn hun kinderen te laten stu deren? Dhr Van der Vis verheugt zich er over dat De Koog eindelijk een riolering krijgt maar een grote behoefte bestaat ook aan waterleiding. Die is beslist niet minder noodzakelijk. Het water is meer dan slecht. - Dhr De Waard: Zowel Gedep. Staten als het Instituut voor Drinkwater voorziening zijn ervan overtuigd, dat 't drinkwater onbruikbaar is. - Dhr Van der Vis: Verschillende pensionhouders hebben al het plan geopperd om geza menlijk uit de duinen een waterleiding aan te leggen - Dhr Beumkes: Zouden wij Texel niet eerst eens helemaal elec- trificeren? - Voorz.: Het is geen kwestie van volgorde, een en ander kan best naast elkander worden uitgewerkt en uitgevoerd. (De klok wijst kwart voor zeven en de begroting wordt nu met al gemene stemmen aanvaard.) Ook de suppletoire (aanvullende) be groting wordt goedgekeurd. Hierop ko men o.a. de volgende posten voor: verbouwing raadhuis f 31,500, dhr Tim mer vindt het zonde om nog zoveel geld aan het oude gebouw te verspijkeren. „Dat is een brok van mijn hart". Een nieuw raadhuis kost echter wel f 400.000 en dat plan zal tot beter tijden moeten worden aangehouden! Uitbreiding verwerkingsinrichting met een varkensstal f 10 000; uitbreiding slachtplaats met een laboratorium f 9000; nortonpomp te Oost f 1.000, bijdrage voor de bouw van 36 woningen 300.000; kosten deelneming op te richten N.V. Vliegveld Texel f 75 000; riolering De Koog f 130.000 riolering plan-z. f32 000, bestrating ervan f 11.000; uitbreiding nieuwe o.l. school f 57 000, nieuwe school te De Koog f60.000; uitbreiding ULO f58.000 (met 2 lokalen en centrale ver warming); uitbreiding school voor Chr. Vólksonderwijs f 19.590; subsidie restau ratie kerk Den Burg f28.930, kosten res tauratie toren Den Burg f 8.600, restau ratie pand Kogerstraat f 11.000, de mo gelijkheid wordt onderzocht van de aan leg van een sportveld te Den Burg; de bouw van gymlokaal f 51.000, nieuwe landbouwschool f 45.000; Totaal aan ka pitaalsinvesteringen f 761,750. Volgt goedkeuring begroting Soc. Dienst en die van het Alg Weeshuis. De riool belastingtarieven worden met 20, de rei nigingsrechten en de keurlonen met 10 pet verhoogd. Bij het volgende punt van de agenda, „Vaststelling van een nieuwe salarisver- ordening" (voor het gemeente personeel- aanpassing aan door het gehele land doorgevoerde regeling) staat de voorz. juist op het punt om de hamer te laten vallen, als dhr Zijm het woord verlangt: Ik ben over de rijksregeling niet zo ent housiast, zegt hij. Ik gun de mensen graag een behoorlijk bestaan, maar als ik zie welke inkomsten worden gemaakt door de middenstandspatroons en de ar beiders in de vrije bedrijven, dan vind ik het een ontzaggelijk verschil dat door mensen in overheidsdienst wordt geno ten. Hoger dan f 50 per week brengt de arbeider het in de vrije bedrijven niet en de meesten zullen lager wezen. Een gewone klerk van 23-24 jaar ontvangt een salaris dat wel een paar honderd gul den hoger ligt dan van de arbeiders. Vroeger verdiende een vakman ongeveer hetzelfde als een gehuwd onderwijzer met 12 dienstjaren. De regering zegt te gen ons: Versoberen! Maar aan de ande ren, de ambtenaren, geeft zij scheppen geld weg! - Voorz Het ambtenarencorps van Texel kan zich ten achtergesteld achten bij hun collega's aan de overkant, want van de 121 gemeenten in N.H. zijn er nog slechts 11 die met dit probleem bezig zijn, terwijl de anderen er al lang mee klaar zijn, en van die 11 zal de helft „De heer De Koning, oud-resident van Banka en Billiton benoemd tot Burge- gemeester van Texel" Dat bericht be reikte ons eind September van het vori ge jaar. „Van het ene eiland naar het andere!" dachtn \vij. Ja, Banka (en Billi ton) waren eilanden, dat wisten wij, ook wisten wij, dat er een heleboel tin werd gewonnen, maar verdere bijzonderheden omtrent die gebieden waren ons niet bekend. Donderdagavond hebben wij echter heel wat meer over deze eilanden vernomen, of meer wel volgen. Daarom is het on juist als Texel zou achter blijven. Bij sollicitaties merken wij moeilijkheden. - Dhr. Wassenaar betoogt, dat men de Texelse ambtenaar niet lager kan sala riëren omdat men in het Texelse be drijfsleven ook minder verdient. - Dhr Zijm: De helft van de Haagse ambtenarij moest weggestuurd worden. - Dhr De Waard: Verbetering van de salariëring der ambtenaars gaat voorop, de anderen moeten volgen! Dhr Keijser is bang, dat de lager gesalarieerden daar dan niet meer aan toe zullen komen; Dhr Timmer Wij moeten krachtens de beslissing van de Rijksmiddelaars een loon uitbetalen, waarvan de mensen nauwelijks kunnen bestaan. Dhr Hin: De gemeentewerklie den verdienen f 2900.-, maar de arbei ders in de vrije bedrijven moeten het met f 2210 doen. dat is inconsequent. De salarisverordening wordt hierna onge wijzigd vastgesteld. Besloten wordt een rekening-courant aan te gaan met het kantoor Den Burg van de Rotterdamsche Bank N.V. voor het jaar 1951. De Vroedschap verleent vervolgens machtiging tot het aangaan van kasgeld leningen voor 1951 tot f300,000, Voor het onderwijs. Voor het onderwijs werden de bedra gen bestemd, welke wij reeds in ons vo rig nummer noemden De gemeenteraad besloot vervolgens om 2072 m2 grond, gelegen achter de Warmoesstraat, a f 4,50 per m2 te ver kopen aan de Geref. Kerk te Den Burg, die het terrein bestemd heeft voor de bouw van een kerk en een pastorie. Rondvraag Dhr Bruin vraagt hoe het met het Raadhuis staat. - De voorz. zegt, dat men weer wat hoopvoller is dan een maand geleden. Voor '51, '52 en '53 is een bouw volume beschikbaar voor 54 nieuwe wo ningen. Daarbij is met inbegrepen de wederopbouw en de vrije bouw. In N. Holland is volume beschikbaar voor de bouw van 800 woningen ter vervanging van krotwoningen. Voorts een volume van 400 woningen groot voor de bouw van Rusthuizen in Nh. Wij staan voor het Texelse Rusthuis 5-6 op de ranglijst Wij hoeven daarvoor geen volume uit onze woningvolume beschikbaar te stel len. Tenslotte is er een vrij grote reserve voor een eventueel vestigingsoverschot voor plaatsen, die meer vestigingen heb ben dan afname. Dhr Beumkes: Een verzakking in het Hoge Achterom achter de groentezaak van le Noble was oorzaak, dat de ge meenteauto er vastliep. Zeer gevaarlijk het zo te laten Is met kleine kosten te verhelpen. De Hoornders willen een fietspad aanleggen langs de Witte Weg, als de gemeente voor schelpklei en een wals zorgt. Voorts vraagt dhr Beumkes of in de gemeentewet niet een verorde ning kan worden opgenomen, die de pensionhouders en vei huurders dwingt zich als lid bij de VVV aan te sluiten? - Voorz.: Laat de VVV maar met 'n sug gestie komen. Dhr Timmer adviseert om in de Gast huisstraat een éénrichtingverkeer in te voeren. Voorz.: Met de nieuwe Wegver- keerswetgeving zal dit punt in het on derzoek betrokken worden. Dhr De Waard: Ik meen de tendenz te bespeuren in onze vergaderingen van de laatste tijd, dat onze besluitvaardig heid wat zoek is In deze tijd moeten wij weten wat wij willen. Het is altijd zo geweest, dat men op een gegeven mo ment moet duiven zeggen ,Ja' of ,Neen'. Laten wij de moed hebben om op een be paald moment een besluit te nemen. In dien het Verkeersvraagstuk fout afkomt is het mede onze schuld. Laten wij geen praatcollege zijn, maar een college van de daad. Het initiatief moet uitgaan van de gemeente Texel (spreker doelt ken nelijk op het verkeersvraagstuk red.) Waar blijft de autonomie van de ge meente als wij de beslissingen verleg gen naar andere instanties? Dhr Was senaar antwoordt: Als wij het voorstel in de vorige vergadering hadden aan vaard waren Rijk en Provincie ook nog aan het praten geweest! - Dhr Hin con cludeert, dat dhr De Waard de schuld (als het met de verbetering van de ver binding „fout" zou gaan) op de tegen stemmers wil gooien Dat wordt door hem (dhr Hin)' met geaccepteerd! Dhr Van der Vis vraagt om een tegel- desnoods schelpkleipad, langs de Badweg te De Koog en ook dringt hij aan op verbetering van de straatverlichting- Dhr Beumkes zegt, dat de toegezegde lantaarn voor het Klif nog steeds door afwezigheid schittert. De voorzitter acht de uitlatingen van dhr De Waard als een berisping over 'n genomen besluit. Hij vindt de opmer kingen van dhr De Waard misplaatst Dhr De Waard ontkent, dat hij het zo heeft bedoeld. „Ik respecteer het be sluit van de raad Hij betoogt echter dat hij de gang van zaken als zodanig betreurt. Om 9.05 sluit de voorzitter de verga dering met een woord van dank voor de prettige wijze, waarop de besprekingen zijn gevoerd, afgezien van het laatste „incident, als ik het zo mag noemen want toen heeft burgemeester De Ko ning op uitnodiging van de R.K. Ont- wikkelingsclub een causerie gehouden over zijn voormalig ambtsgebied. Tijdens die causerie trokken wij on willekeurig telkens vergelijkingen met Texel Banka, het grootste eiland, is 1/3 van Nederland en dus heel wat groter dan het Gouden Boltje. Banka en Billi ton tellen veel meer inwoners en wel 300,000! De helft wordt gevormd door Chinezen, een zeer groot percentage niet- Indonesiërs dus Burgemeester De Ko ning woonde op Banka, waar hij een zeer fraaie ambtswoning bezat. Banka heeft uitgestrekte bossen. De landbouw staat er nog op een lage trap van ont wikkeling. Een groot deel der bevolking is allesbehalve vooruitstrevend, zij blij ven in hun oude adat (gewoonterecht), maar de Palembangers zijn bekwame handelslieden, die grote invloed uitoefe nen en de Minankabouwers spelen de laatste tijd ook een zeer belangrijke rol. De Chinezen die hier wonen zijn de armste en minst onwikkelde Chinezen die China zelf opleverde. Zij kwamen als koelies naar Banka. Door hun gewel dige energie wisten de Chinezen zich langzaam naar boven te werken en late re generaties brengen vele advocaten en ingenieurs voort. Onder deze Chinezen vindt de Missie een succesvol arbeids veld. De peper van Banka is van uitnemende kwaliteit. Voor de oorlog groeiden er 20 millioen ranken. Op de ladangvelden groeit rijst Banka heeft vrij grote rivieren en het gebergte komt tot 600 meter hoog. Twee vliegvelden, als een staaltje van de Ja panse activiteit! Op een er van wist een Constellation een geslaagde landing uit te voeren, de oppervlakte er van is dus zeer behoorlijk. Een der grootste, zo niet allergrootste problemen vormde de smokkelarij. De effectieve bestrijding daarvan zou een enorm karwei zijn en Burgemeester De Koning was er dan ook veel te kort werkzaam om de smok kelarij aan banden te kunnen leggen. Zijn opvolger heeft wat dat betreft nog een interessant baantje voor de boeg! Burgemeester De Koning vond ook al weinig medewerking, doordat hij er als resident werkzaam was in een zeer moeilijke tijd. Het 300-400 man tellende politiecorps voelde zich afhankelijk van de politieke agitatiegroepen en daarom konden de smokkelaars practisch onge stoord hun gang gaan. Dat de bevolking er zeer revolutionnaire, althans vreemde begrippen op na ging houden, illustreer de spreker door een kort verslag te ge ven van de ambtsoverdracht. Juist toen hij op het punt stond om zijn speech af te steken, trad een Bankanees naar vo ren met de vurige uitroepen van Irian, Irian" (Nieuw-Guinea) en hierop sprak die ongenode gast de bevolking geest driftig toe. Gelukkig onthield de bevol king zich van een bepaalde activiteit zo dat enfin, de rest is duidelijk! De causerie werd met grote aandacht gevolgd en van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door verschei dene personen gebruik gemaakt. De voorzitter, de heer Merkx deelde mede, dat de volgende avond wordt ver zorgd door de heer Kool. die zal spreken over de handschriftkunde (de grapholo- gie) VOOR „MOED, VOLHARDING EN ZELI OPOFFERING. Op 3 Februari heeft de door bovenge noemde vereniging geoiganiseerde ver loting plaats gehad. Nog niet afgehaald zijn de prijzen die vielen op de nummers 4721, 2887. 3931, 5911, 2889 233, 449, 2628, 1155, 5096, 4343, 3816, 379. 3075, 2113, 3317. U kunt ze afhalen bij: A Jongman, secietaris feestcommissie, Do- rus-Rijkersstraat no. 29, Den Helder. NIET ALLEEN VOOR PLUIMVEE HOUDERS! Dinsdagavond a s. houdt de heer G. Ro denhuis, oud-directeur van v.h de Leeu warder Eierveiling, een causerie voor pluimveehouders. Er zal ook een mooie film worden vertoond, die vooral de in teresse zal hebben van de landbouwers en veehouders. Men verzoekt ons daar om mede te delen, dat de uitnodiging tot het bezoeken van de avond (zie adv.) ook voor hen bedoeld is! Abe Brouwer syn mjste stik waerd 6 Febrewaris troch de Fryske Knte op Texel for it fuotljocht brocht, en de Friezen, dy 't dit stik yn „Casino" spyl- jen sjoen hawwe, binne der fêst tofreden oer. Om goed 8 üre iepene de hear D. de Jong dizze joun mei in koart, treflik wurd en it Fryske Folksliet. Do binne wy der ris noflik by sitten gien en sea- chen wy Beppe Syts, Elske, Eeltsje Nan- nings en syn fiou yn smout petear om de tafel sitten. Hwer hiene hja it oer" Dat Nanning (soan fan Eeltsje) thüskom- me soe üt Ynje. Blnde gesichten fansels Sa'n skoft yn'e fremdte, fier fan hüs, gjin wünder, dat der mei langstme nei him ütsjoen waerd Syn brieven wurde yetris trochlézen en tsjüge ek fan syn langstme nei hüs. Soe hy ek foroare wê- ze? Dat is de fraec.h hwer 't wy yn it earste bidriuw yet gjin andert op krigen, mar yn it twade bidriuw wol. Rikele, in maet fan Nanning, dy 't ek yn Ynje west hat, skarrelt mei Elske. Mar Rikele is gans foroare en in hiel oar minske wur- den by de „swartsjes" Hy is ünforskil- lich, kin him net deljaen en leit mei elts oerheap. En it is to bigripen, dat in stroeve man as Eeltsje Nannings neat hawwe moat fan forkearing tusken him (Rikele) en syn dochter Elske. Lulke wurden folie der. As Nanning thüskom- men is, blykt it dat hy ek gans foroarre is. Hij kreit mot mei Age Wielinga, de hellingbaes, dat de stikke der öffleane. En allegearre troch it feit, dat hja el- koar net mear bigripe. De klok sil foar ut moatte, seit Eeltsje Nannings, om dizze klove to tichtsjen. Hwant de beide jongkeardels hawwe al plannen makke om nei Australië to gean om der to siik- jen, hwat hja hjirre net mear fine kin- ne En Eeltsje Nannings en Age Wielin ga sette de klok foarut en jowe beide jonges de kans om it hjir to perbearjen: de iene as mei-direkteur en de oare as fortsjinwurdichter fan de nije combi- naesje „Wielinga en Co". En wy sjogge harren togearre sitten by de gramme- foan en dan komme hja ta de konklüzje, dat it debarkearren nou einliks in feit wurden is. Dat is, yn 't koart. de ynhald fan it stik. It easke gans fan de spilers hwant Abe Brouwer hat der slach fan om jin dreeche petearen foar to setten, en om soks goed wer to jaen, is in f rij swiere opjefte. S. Wijngaarden (Eeltsje Nan nings) hie syn rol der goed ynsitten, en hat, nei üs bitinken allinne foar it lea- ïen fan dit lange ein, wol in plümpke fortsjinne W. Maas-Visser (Froukje) die for it earst mei, hwat har bést ófgie. L. de Vries (Nanning) joech in knappe fortol- king fan de ex-militair en wier yn it lü- miche op it bést. Wies v.d. Molen (Elske) wier kostlik; hjais in bitüft spylster en binne by de Kiite wiis mei har. L. de Wolf-van Santbergen (Beppe Syts) wier in practige créaasje fan de aide beppe. Hwat stie dat earizer har goed, net? Mw Joustra (Frou Piebinga) liet üs sjen hwat der fan in „byroltsje" to meitsjen is. It wier in bést debuut. Sokke meat en dy soun! S. Bakker (Age Wielinga) is in spiler dy 't altiten giaech op 'e plan ken sjogge. Hy wier dizze kear ek wol ti- ge op dreef D. Bootsma (Rikele) wier krekt it type, hwer 't er for trochgean moast Unforskillic'n fan büten, weak fan binnen. Syn rol paste him wol aer- dich. De lieding hie mefr. van Koningsveld (altiten like warber foar de Krite) en de hear de Jong siet yn it „foarsizzershok- je". Alles wier kreas op 'e tiid ófroun en wy kinne mei foldwaening op dizze joun weromsjen. De Krite is finansjeel nou sa soun as in fisk; alle bernesiikten en swierrichheden binne mei glans troch- stien. Wy geane derom mei moed fier der, omdat wy witte, dat in great diel fan de leden dizze Krite-jounen net graech misse wolle. PLATTELANDSVROUWEN. Naar we vernemen heeft mevr. G. Vrijdag-Keijser haar benoeming tot voorzitster van de afdeling Texel van de Bond van Plattelandsvrouwen niet aan genomen. In de eerstvolgende vergade ring, welke op 1 Maart zal worden ge houden, zal dus getracht worden een nieuwe voorzitster te benoemen. Op die bijeenkomst zal de heer Chr v.d. Kolk een causerie houden over Frankrijk. Het spreekt vanzelf, dat op deze avond in het bijzonder zal worden gesproken over het leven van de Frangaise! Wij wensen de dames een gezellige en leerzame avond toe. KENT U FRIES? Kent u Fries? Niet? Dan zal het u gro te moeite kosten om het hiernaast staan de verslag te lezen van de toneeluitvoe ring De Klok moat foarut". Onze zetter fronst altijd het voorhoofd en zucht steeds diep als hij een verslag in het Fries moet zetten, maar de vele op ons eiland wonende Friezen smullen er van en deze categorie eilanders willen wij dat genoegen niet onthouden! De schrij ver van het verslag liet zijn bijdrage van onderstaand briefje vergezeld gaan: „Geachte redacteur, Bijgaand een verslag van de Fryske Krite. Een heel goed toneelstuk en heel aardig gespeeld. Behandelt de thuis komst van 2 militairen, die in het oude gareel niet meer kunnen lopen, hetgeen de nodige verwikkelingen met zich mee brengt. We verwachtten van de schrij ver Abe Brouwer, die in Friesland een populaire „publiekschnjver" is, natuur lijk een „happy end" en inderdaad, alles liep weer goed af Uitblinkers in dit spel waren: Wies v.d Molen (die bij de Krite een heel goede naam heeft op toneelge bied), mevr. de Wolf, de heer S. Bakker en mevr Joustra. Verdere medespelers waren: S. Wijngaarden, mevr. Maas, L de Vries en D. Bootsma". Dank u zeer, geachte medewerker wij hadden bij het lezen van uw verslag al zoiets begrepen!. Red. PREDIKBEURTEN. Zondag 11 Februari 1951. N. H. GEMEENTE. Den Burg 10 uur Ds Van Reijendam in Eben Haézer. Zendingscollecte. Den Hoorn 10 uur Ds. van Boven Zendingscollecte. De Waal 10 uur Ds. Janse, Voorjaarszendingscollecte De Koog 7,30 uur Ds. Janse Voorjaarszendingscollecte Oosterend 10 uur D; Klijnsm.i Bediening H Doop. Geen Bijbellezing Oudeschild 3 uur Ds. Klijnsma, Doopdienst De Cocksdorp 10 uur Ds. Soesan Extra collecte v.d kerkeraadskas GEREF. KERK. Parkstraat 36: Den Burg 10 en 3 uur Ds. Hamming van Den Helder Oosterend 10 en 3 uur Ds. de Wolf DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Den Burg 19.30 uur Ds. van Veen Gezinsdienst extra collecte. Oosterend 10 uur Ds. van Veen Gezinsdienst extra collecte. Zondagsschool 11 uur. De Waal 11,15 Ds. van Veen. Gezinsdienst extra collecte.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 2