Cjrocn 2imrL-Jexels het harL, Applaus zwol na de Texel-Revue aan tot ovatie Wim Langeveld loste voltreffer van 50 meter afstand Succes voor de jeugd Succesvolle avond door ,,De Stem" WOENSDAG 14 FEBRUARI 1951 TEXELSE 64e JAARGANG. No. 6502 COU BANT Uitgave N.V- v h. Langeveld DeRooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdag» Bankrek.: Rotterdaxnsche Bank en Coöp. Boerenleenbank Postgiro 652. Abonnementsprijs f3,15 per half jaar. Namens „De Stem des Volks" heette de voorzitter, de heer D. Dapper, de aan wezigen een goed bezette zaal har telijk welkom op deze tweede zaaluit voering. In het bijzonder richtte spreker zich tot burgemeester De Koning en echtgenote, wethouder De Waard en echtgenote, de directeur van de VVV, de heer Oskamp en tot de andere genodig den, vertegenwoordigers van Texels Fanfare en de zusterverenigingen. „Wij stellen het zeer op prijs, dat u aan onze uitnodiging gehoor hebt willen geven, een band en een goede verstandhouding zijn belangrijk voor het verenigingsle ven en wij hopen aldus de waardering voor elkanders werk te bevorderen. Door ons koor is met veel ambitie gere peteerd en wij hopen dan ook dat u vooruitgang zult kunnen constateren. Het is verwonderlijk dat nog niet meer mensen de zang gaan beoefenen. Het is een prettige ontspanning waaraan eigen lijk iedereen kan deelnemen. Een op wekking hiertoe is wel op z'n plaats. In de nrs. 4 en 6 herdenken we de sinds kort ontslapen componist van onze strijdliederen, Otto W. de Nobel en in „Eens" bovendien Jan Oudegeest, die de tekst schreef. In de pauze houden wij een verloting ter bestrijding van de onkosten. Alle prij zen zijn schenkingen van onze koorle den.. Wij vertrouwen, dat De Texel Re vue, van mevr. Craanen, een waardig besluit mag blijken voor deze avond En hierna stak „De Stem" van wal. Het gemengd koor zong eerst een ope ningslied en vervolgens „Vrijheidslied", „Ford Foleson" en „Eens". Het dames koor zong hierna „Vrede". Het gemengd koor „Morgenrood", „Vesper" en „Op naar het Licht". Het mannenkoor zong „Matrozenlied", waarna het gemengd koor de liederen „Werkers der Wereld", „Bruidsvaart in Hardanger" en „Strijd- mars van de Arbeiders" bracht. Wij mogen „De Stem" complimente ren met de uitvoering, want die was uit stekend verzorgd. Er werd met toewij ding gezongen, men spande zich zeer in om het mooiste effect te bereiken en het koor of liever de koren voelden zich vei lig onder de bekwame leiding van de heer Craanen, wien het ook een groot plezier moet geven, dat men hem zo goed aanvoelt. Zuiver was de zang en de vertolking zeer juist. Natuurlijk blijft het jammer, dat „De Stem" over een te kort aan mannelijke krachten beschikt, maar wellicht zullen er Zaterdagavond onder de toehoorders geweest zijn, die toen het besluit namen lid te worden, in enthousiasme geraakt door de schone zang! In Morgenrood" kon men goed merken, dat de tenor- en baspartij met een tekort aan matei iaal te kampen had den. Zoals u hebt kunnen lezen, bood het programma „Voor elck wat wils". Het dameskoor maakte een zeer goede indruk en ook het mannenkoor heeft zeer voldaan even hadden ze pech door een klein, vergeeflijk mistasten. Al met al een geslaagde avond, een spoorslag om met nieuwe vaart voort te gaan. In de pauze werd een verloting gehou den. De vele prijzen waren door de leden van het koor beschikbaar gesteld. Mevr. Kiowiet-van der Wulp won een grote doos prima sigaren (had u haar man moeten zien glunderen!) en mevr. Gielis, Witte Kruislaan, won een taart. De Texel Revue. Hierna werd onze aandacht gevraagd voor de Texel Revue van mevr. J. Craa- nen-Hemelrijk. Als het doek vaneen wijkt horen wij zachte pianomuziek (door mevr. Craa nen) en een oor een opent mevr. T. Berkenpas-Hemelrijk grote, zeker drie meter hoge, rechtopstaande kokers, waaruit resp. vier personen te voorschijn treden: mevr. Koning-Bruin als verte genwoordigster van de Lente, mevr. Bergstra-Zijlstra, als afgevaardigde van de Zomer, de heer Tjonk namens de Herfst en de heer Adr. Stiggelbout als afgezant van Koning Winter! Zij zingen uit volle borst: Wij brengen u een klein menu, Een mengeling van bonte dromen, Die even lokkend en zo schoon, Als Texels vogels tot u komen. Al regent het ook dat het giet, Dat het water in onze schoenen staat, Wij brengen u het optimisme Dat de zon weer schijnen gaat! Mevr. Craanen heeft de accordeon ter hand genomen en zingt met haar mooie, welgevormde stem, terwijl achter het doek een imitatie VVV-kantoortje in el kaar gespijkerd wordt. Dra gaat het doek van een en daar zit iowaar de directeur van de VVV (i.e. de heer Adr. Stiggel bout) in zijn element. In vol ornaat, wit te sportkousen, rijbroek van zeer dege lijk maaksel, jas, die zeker voor 100 pet. waterproof is. Ook de stem van de di recteur ontbreekt niet. De directeur En IK weet weerom Oskamp Za terdagavond niet van de partij kon we- ze! krijgt bezoek van een allround Amster damse (mevr. Craanen), die een huisje komt zoeken. Zeer lollige scène. Dan een Texelse pensionhoudster, die in wanhoop komt vertellen, dat haar gasten de benen hebben genomen zonder te betalen. Vervolgens wordt het bezwaar ge schetst, dat Texel nog steeds niet auto matisch oereikbaar is: Men had veel gauwer verbinding met Nieuw-Zeeland dan bv. met Texel. Maar de aanhouder wonTaferelen van zomer en herfst passeren de revue en tenslotte zien wij de schaatssport op de Elemert! Bij het zingen van het Revue-lied zwol het ap plaus aan tot een ovatie, een hulde aan mevr. Craanen en haar staf, die de aan wezigen een zeer prettig uur bezorgd hadden. De heer Dapper verheugde zich er over, dat „De Stem" een echtpaar (de heer en mevr Craanen) in zijn midden heeft, dat in staat is zulk een aantrekke lijk programma te brengen. Daarnaast een aantal welwillende krachten, die op lofwaardige wijze hun taak verricht hebben. De décors waren vervaardigd door de heer J. Tjonk. Namens De Stem huldigde de voorzitter mevr. Craanen met bloemen en de heer Craanen, die „onze avonden zo prettig leidt, en een intieme sfeer schept", mocht een doos sigaretten in ontvangst nemen. Naar we vernemen werd de tekst van de Revue geheel door mevr. Craanen geschreven en ook verschillende liedjes had zijzelf gecomponeerd. Onze hulde! TEXELSE MARKT. Den Burg, 12 Febr. 1951. Aangevoerd. 4 koeien f 625-f 725. 2 pinken f 300 f 350. 3 paarden f 400-f 800. 34 kalveren f35-f50. 10 schapen fll0-fl30. 25 big gen f 30-f 50. BRIDGERS VAN TEXEL. Nu heeft u de kans om iets te doen voor de kankerbestrijding. Velen zijn ons voor geweest om iets te offeren voor dit mooie doel, nu is de beurt aan u en naast uw gift heeft u nog een gezellige bridgeavond, in de zalen van De Linde boom: de achterzaal is bereidwillig af- gestaan door de sociëteitvereniging „Harmonie" en de andere zaal door de heer Kikkert. De winkeliers gaven spon- i taan de prijzen, de Texelse Courant gra- j tis de advertentie en de bridgeclub heeft het materiaal beschikbaar. Stelt u ons niet teleur en komt allen, opdat wij een mooi bedrag kunnen af- diagen. U kunt u aanmelden in Hotel De Lindeboom en bij ondergetekende tot uiterlijk Vrijdagavond 16 Februari. M. A. Idema. Sehoonoordweg 41. S.V. De Koog. Voor Zondag De Koog 2-Texel 3, aan vang 10 uur, De Koog 1-ZDH 1 aanvang twee uur. Denk om de overwinning man nen. Adsp. zie kastje. Handbal. De dames spelen na de voet balmatch van het le, zie opstelling bij C. Bonne. A.s. Zaterdagmiddag 4 uur trainen. Denk er om, allen komen en geen 4 of 5 dames. Zij die de wedstrijd Holland-België willen bijwonen, geven zich direct op bij het bestuur met gewenste plaats. S. V. Oosterend. Oosterend ASVC A: 2-3. O. heeft het weer niet tot een over winning kunnen brengen. S. was veel sterker en het is dan ook aan het prima werk van de keeper te danken dat de score niet hoger werd. Het 2e werd door ziekte afgelast. Het handbalelftal speel de een wedstrijd tegen SVC en verloor met 2-0. Ja, dames, met z'n achten kun je de wedstrijd niet winnen. Het le ging met 2 invallers naar WGW en wist daar een gelijk spel te behalen. Gedurende de eerste helft was O. het meest in de aan val maar aoordat W. over een prima keeper bleek te beschikken, werd er niet gescoord, de 2e helft ging meer gelijk op, maar gedoelpunt werd er met, zodat de wedstrijd eindigde zoals hij begonnen was: 0-0. De omstandigheden in aan merking genomen, geen slecht resultaat. Wij zijn nu 2 punten op achter, maar. met een wedstrijd minder gespeeld, dus heren, volhouden! Donderdagavond clubavond bij J. Dijt, willen de leden daar even aan denken? Aller opkomst is dringend! f ïwjËm. Schagen Texel 1 2 Het zag er niet naar uit, dat Texel een goede beurt zou maken deze Zondag, Niek Veldstra en Herman op de zieken lijst. Met H. liep het goed af, maar Niek moet nog uitgnepen Met Bob als invaller en Henk Witte als reserve werd de strijd tegen Schagen in Schagen aangebonden. Het werd een spannende onprettige wedstrijd, die zeer slecht geleid werd. S. ging weer met ruw spel gewapend gooien, vasthouden, enz., maar T. hield stand en gaf behoor lijk partij. Vlak voor de rust nam S. de leiding. Na de hervatting kwam S. meer in de aanval maar na een half uur kroop Piet Stoepker uit een kluwen van spe lers er met de bal tussenuit en wist deze over de doellijn te werken. Even later nam Wim Langeveld een bal ineens op z'n schoen en kogelde deze van 50 meter afstand over de te ver naar voren opgestelde Schager doelman in het net: 2-1 Met nog 20 min. te spelen werd er hard om de overwinning ge vochten maar Texel nam de punten mee huistoe. Texel 2 verloor thuis van DTS 2, ge heel onnodig als er maar meer tactisch gespeeld werd. Twee dubieuze doelpun ten is toch wei wat erg! Hard werken is niet genoeg, maar uitkijken en mee doen. Vooral bij het aanvallen missen we de tactiek om door te zetten. Tal van prachtig genomen corners bleven onbe nut. G. Vlas schoot voor de rust juist mis. Daarna gingen meerdere goede kan sen verloren. Het zal toch anders moe ten hoor Texel 2! Texel 3, op bezoek bij Tex. Boys 2 wist met 1-0 te winnen Goed gedaan Texel A kon het, zonder Bob en An- dré lang met bolwerken tegen de leiders, het nog ongeslagen DTS A. Het li- chaamsverschil was veel te groot en dat VISAFSLAG OUDESCHILD. Aangevoerd van 5 t.m. 10 Febr. 1951: 2802 kg bot; 847 kg kabeljauw; 529 kg schar; 3564 kg schol; 508 kg tarbot; 2304 kg tong; 174 kg wulken; 7549 kg wij ting, 93 kg kruikels; 60 kg kuit en lever; 3 kg kommeraal; 795 kg vispuf, 700 kg kokhanen. was dan het enige voordeel van D. In het veld speelden onze kleinere jongens veelal beter dan de gasten. Bij een D- aanval was Lodie teruggelopen en ont nam hij z'n pleeg de buitenspelval 1-0. D. kwam met haar aanvallen beter door en met de rust was het al 0-2. Na de rust werd de stand tot 0-5 opgevoerd. Texel B won van O met 2-0. Zondag a.s. Texel 1-RKAFC. S.V. De Zwaluw. De adsp. namen Zaterdagmiddag re vanche op de Koog adsp. door met 4-1 te winnen. Zaterdag a.s. naar de Boys, dat wordt een zware opgave, jongens. Ons le had Zondag een gemakkelijke opgave tegen SVC 2. De rust was 5-0 en het einde kwam met een 10-0 overwin ning. Zondag gaat het le naar De Koog 1, dit wordt een zeer zware opgave maar laat het weer een sportieve wedstrijd worden. De match begint om 2 uur. Na de voetbalwedstrijd spelen de dames van De Koog tegen onze dames. Vertrek voor de dames en heren per autobus om 1,15 uur van Den Hoorn, wij rekenen ook op een groot aantal supporters. S.V. De Cocksdorp. Oosterend A-SVC A 2-3; ZDH 1-SVC 2 10-0; Winkel-SVC 0-2. Deze week speelden alle 3 elftallen uit en wisten toch 4 van de 6 punten binnen te halen. Een goed resultaat. De adsp. kwamen met een kleine, verdiende over winning thuis. ZDH 1 was te sterk voor het 2e en kon zo een grote overwinning behalen. Ons le kwam met een 2-0 over winning uit de klei van Winkel terug. Deze stand was reeds met de rust ver kregen Scheidsrechter v. Hoogstraten leidde deze sportieve wedstrijd uitste kend. Zaterdag a.s. om 3 uur SVC A-Texel B. Zondag: SVC 2-Oosterend 2; Kaagvo- gels-SVC. PREDIKBEURTEN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Donderdagavond 15 Februari 's av. 8 uur Zusterkring Den Burg. DIT was bijna het einde van het klei ne sleepbootje ,,Pieter", dat in de nacht van Donderdag op Vrijdag op de Wad denzee in moeilijkheden raakte en ten slotte bij Dijkmanshuizen strandde. Op de terugtocht van Delfzijl naar Den Helder kreeg het bootje motorpech en toen hadden de krachtige golven er stond een stormachtiqe wind vrij spel. Al wat branden kon stak de schip per, de heer C. de Wit, uit Den Helder, aan, om de aandacht te trekken, maar niemand merkte hem op. Lanq duurde het niet of het scheepje strandde onder de Waddenzeedijk, tussen Oudeschild en Nïeuweschild. De schipper wist aan de v/al te springen. De ,,Dorus Rijkers" voer 's morgens uit om, indien nodig, c!e helpende hand te bieden. Toen wij Vrijdagmiddag de foto maakten was het water al tamelijk gezakt, zodat het bootje qedeeltelijk zichtbaar was. Lanqs de qlooiinq van de dijk het was in een bocht qestiand lag heel wat ver^plinteid hout, dat stellig van de „Pieter" afkomstig was. 's Middaqs wist men het bootje weg te krijgen. Het liqt thans op de scheepswerf te Oude schild. De heer De Wit had het vaar tuig pas vorige week gekocht, hij maak te er zijn eerste reis mee en. was nog niet verzekerd. WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL In de week van 510 Febr. bedroeg de aanvoer 88,602 stuks. De prijs aan de pluimveehouders f 1,74 per kg. Vorig jaar bedroeg de aanvoer over dezelfde periode 64,621 stuks. Prijs per kg was toen f 1,92. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL OP TERSCHELLING? Dezer dagen installeerde Burgemeester Wielinga een adviescommissie inzake de stichting van een Landbouwhuishoud- school in de gemeente Terschelling. De commissie zal moeten onderzoeken of de stichting van een Landbouwhuis- houdschool op Terschelling mogelijk is. Dat de oprichting van een dergelijke, zeer nuttige onderwijsinstelling voor het eiland zeer gewenst is, daarover waren alle leden het eens. De eerste taak van de commissie is nu om de beschikking te krijgen over een gebouw dat aan de door de wet gestelde eise.a voldoet. Een niet eenvoudige en gemakkelijke taak in deze tijd van woningnood, wij hopen intussen van harte dat de commissie hierin spoe dig zal slagen. Het geldt hier een instelling die van groot gezins- en maatschappelijk belang voor Terschelling geacht moet worden. (Harlinger Crt.) „DE KEUKENHOF" ONTLUIKT. Op de Keukenhof wordt met man en macht gewerkt om te zorgen dat alles tijdig klaar is als straks na de ope ning die 21 Maart zal plaats hebben de tienduizenden bezoekers uit binnen- en buitenland blijk geven van hun be langstelling voor de nationale bloemen tentoonstelling, die thans het tweede jaar van zijn bestaan ingaat. De verbouwing van het restaurant is gereed gekomen. Het is thans dubbel zo groot geworden, terwijl het terras even eens belangrijk is vergroot. Aan het theehuis wordt thans gewerkt om de ca paciteit hiervan eveneens te verdubbe len. De grond van de parkeerterreinen is vorig jaar reeds extra versterkt, ten einde het enorme verkeer te kunnen verwerken Waneer men op het ogenblik een rond wandeling maakt over het voormalige jachtdomein van Gravin Jacoba van Beieren, dan lijkt het alsof de gehele na tuur nog in ïust is. De meeste van de beplantingen zijn nog bedekt en de bo men staan nog dor en kaal Indien men echter met wat meer aandacht kijkt zal men zien dat het voorjaar in aantocht is. Reeds komen kleine gave puntjes beven de grond uit, die evenzovele getuigen zijn van het ontwikkelingsproces dat de bollen daar onder de grond ondergaan. Ook in het prachtige glazen paviljoen van 2000 m2 dat dit jaar voor het eerst is opgericht ziet men reeds de voorbo den van het naderende bloemenfestijn. Deze enorme glas- en staalconstructie, die voorzien is van een geheel nieuw verwarmingssysteem, is speciaal ont worpen om het publiek reeds van het eerste begin der tentoonstelling volop van de bloemen te laten genieten. Verwacht, wordt dat de belangstelling die gedurende de eerste tentoonstelling reeds enorm was, dit jaar nog veel gro ter zal zijn. Ook dit jaar zullen weer speciale maatregelen worden genomen teneinde het drukke verkeer naar en om Lisse in veilige banen te leiden De jongens en meisjes uit de hoogste klas van de o.l. schooi Den Burg hebben Maandagmiddag hun eerste partij oud papier verscheept. (Ze waren half Ja nuari begonnen). Voor hun opslag plaats, een der lokalen van de oude school aan de Nieuwstraat, verscheen een grote vrachtauto en daar werden de vele zware zakken opgeladen. Dc jon gens begonnen te taxeren: Duzend ki lo", „Vijftienhonderd" riep weer een ander. Het papier brengt tien cent per kilo op en dus werd de vracht zeer offi cieel en zeer nauwkeurig gewogen. De schaal wees het kolossale gewicht aan van 2100 kilo, dat leverde dus een be drag van 210 gulden op' Allemaal voor het a.s. schoolreisje. De jeugd was zeer enthousiast en met een trokken zij er op uit om nieuw ma teriaal bijeen te slepen! Wel, jongens, dat belooft nog een wereldreis te wor den! „EENDRACHT" VERGADERT. Hedenavond vindt de algemene leden vergadering van de Zuivelfabriek „Een dracht" plaats. HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 14 Febr. 2,28 en 2.36 15 Febr. 3,20 en 3,35. 16 Febr. 4,29 en 4,58 Aan hei strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. HANDELSREGISTER Blijkens het Handelsiegister had de volgende wijziging plaats: B. Bakker, De Koog S3a. Logement-, restaurantbe drijf. Handelsnaam gewijzigd in: Hotel „Californië". ESPERANTO IN PARIJSE BIBLIO THEEK In de biblioiheek .van het Staats Pae- dagogisch Museum, Rue Ulm 29, Parijs, werd een aparte afdeling voor Esperan- to-literatuur ingericht, waarvan Franse opvoedkundigen een vrij gebruik kun nen maken, ook al wonen zij buiten Pa rijs. De Esperanto-catalogus geeft een groot aantal boeken aan op velerlei ge bied SCHEVENiNGEN EN KATWIJK MOETEN NOG EVEN GEDULD HEBBEN. 5 Noch Scheveningen noch Katwijk zal 30 binnen korte tijd zijn havenplannen ,50 verwerkelijkt zien De toestand van 's Rijks financiën laat dergelijke grote in vesteringen niet toe Dit is besloten door de Raad voor Economische aangelegenheden uit het *Li kabinet. In de beslissing van de R.E.A zijn tal van andere grote projecten, die al in een min of meer gevorderd stadi um verkeerden, inbegrepen. In verband met de grote kosten, die de recente internationale gebeurtenis sen voor ons land meebrengen, heeft de minister van Binnenlandse Zaken aan de lagere overheidsorganen (provincie en gemeente) meegedeeld, dat grote ka pitaalsinvesteringen verder vrijwel on mogelijk zullen worden. Uitzonderingen op deze regel kunnen, na overleg tussen provincie en rijk, voor ieder geval apart worden gemaakt. .Het Vrije Volk")

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1