VOEDEKTiPELElA „Stalen Haaien" L 70°l, Pluche tafelkleden „Straatmuzikanten" ,Wat doet de Hollandsche Mij. van landbouw?" Ir. Tuijnman sprak in De Lindeboom Kapitein Klakkebos gaat naar Amerika KROL CO. TEXEL mm mm NUTSSPAARBANK DAMES Klaas Boon \\lll IVif Texels Bioscoop Theater Telefoon 27. Gymnastiek Ver. „Texel" Uitvoering Adspirantenafdelingen Uitvoering Hoofdafdelingen Beide avonden BAL NA Nieuw! Goed! en goedkoop! Drogisterij W. BAKKER „Dolly" Voor een behoorlijk bezette zaal heeft Ir D. S. Tuijnman Dinsdagavond in De Lindeboom een causerie gehouden over het onderwerp „Wat doet de Hollandse Mij van Landbouw?" Ook had de titel kunnen luiden: „Een kijkje in de keuken van de Holl. Mij van Landbouw". De bijeenkomst werd door de voorzit ter, de heer J. Roeper Johzn., geopend. Hij verheugde zich over de vrij grote belangstelling, in weerwil van het zeer ongunstige weer!! Het deed hem veel genoegen verschillende nieuwe leden te mogen begroeten. Hierop gaf hij het woord aan li Tuijnman, die het als van zelfsprekend achtte, dat de leden zich wel eens zullen afvragen: „Doet de Mij wat wij van haar verwachten?" „Krijgen wij waar voor ons geld?" Om die vra genstellers te beantwoorden leek het hem het beste hun de gelegenheid te verschaf fen een kijkje te nemen in de keuken van de Mij. Het werk daar is zeer uit gebreid, want alles wat zich in de land bouw afspeelt en contact heeft met het leven op het platteland wordt door die Mij aangegrepen. Zij is op economisch, sociaal, cultureel en technisch terrein werkzaam. In de keuken worden diverse gerechten klaar gemaakt, het verleden beschouwde spreker als het voorgerecht. De boer speelde eerst een passieve rol in de Mij., die opgericht werd door lie den, die in feite zelf nooit achter de ploeg of onder de koe gezeten hebben, maai die de binnenlandse toestand aan die van over de grens toetsten, waar zij streefden naar bevordering van de land bouw en dc techniek in de landbouw. Waarom die interesse? Wel, alleen een welvarende landbouw bracht hun zeker heid inzake de opbrengsten aan pacht. Onder hen bevond zich echter ook een grote groep die de zaak uit pure liefde voor de landbouw stimuleerde. De prac- lische boer kreeg meer en meer invloed in de Mij. Boeren, die bewust wilden bre ken met het gezegde: „Zoals mijn Vader het deed zal het mijn tijd ook wel uit- duren". De Mij heeft gewerkt om de methode in de landbouw te verbeteren, om beter zaaizaad te verkrijgen, betere dieren te houden. Zij heeft de grote stoot gegeven om te komen tot de in stelling van een Rundveestamboek, aan schaffing van machines. (In 1850 gaf de Mij de eerste prijs aan de inzender van een bietenrooimachine.) Zij stimuleerde de controle op de producten en keuring van zaaizaden Zij droeg bij tot oprich ting van verschillende coöperaties en grote veilingen. Zij had een taak bij de verdeling van de kunstmest in de eerste wereldoorlog. Na dien kwamen confessi onele Mij'en op. waardoor veel energie door interne strijd verloren ging. In het begin van de dertiger jaren kreeg de Mij het karakter van een strijd organisatie ter behartiging van de spe ciaal op economisch terrein liggende be langen. In de oorlogsjaren lagen de belangen van de consument op de voorgrond. Het doen en laten van de boer werd beke ken uit de gezichtshoek van de voedsel voorziening. Na de oorlog streefden de boeren er naar om de rompslomp van het ambtenarenapparaat over boord te zetten, maar een eenmaal gegroeid amb tenarenapparaat weg te krijgen lukt niet een, twee, drie!! De overheid heeft vrij rigoureuze beperkingen toegepast, maar nu is nog sprake van een voedselvoor- zieningspolitiek, terwijl onze belangen in feite meer in een landbouwpolitiek lig gen. Daartussen bestaat een wrijving die kans loopt met de cïag groter te wor den. Spreker wees op het tekort van 800 mill, op de betalingsbalans. Het te vor men kabinet moet daarvoor een oplos sing zoeken. Ons land krijgt met een te kort aan grondstoffen te kampen, zeker, maar de enige die in Nederland zelf grondstoffen voortbrengt is de Land bouw. De spanning die begint te ont staan ligt voor een belangrijk gedeelte in de landbouwsector. Hierop schetste spreker de taak van de Mij. Het Hoofdbestuur tracht via de alg. vergaderingen en de vertrouwens mannen te peilen wat er onder de men sen leeft. Spr schetste ook uitvoerig de „verhouding" tot „De Haag". De sociale kwestie wordt ieder jaar belangrijker. De samenwerking, vooral in de Stichting van de Landbouw is lussen de organisa ties en de landarbeidersbonden van pret tige aard. Het hoofdwerk van de Holl Mij. v. L. ligt op hel economisch terrein. Er wordt wel gesproken over „de drie goe de jaren", maar die hebben wij nodig om de slechte te overbruggen. Ome Piet denkt blijkbaar niet zo ver en die zegt: „Kom maar over de brug". Wij moeten er voor waken, dat wij onder druk ge plaatst worden, dat een voedselvoorzie- nmgspolitiek vóór de landbouwpolitiek gezet wordt. Het vee is duur. Bij prijzen van f 900- f 1100 voor een koe moet er veel kapitaal in een stal gestoken worden. Ieder jaar heeft zijn tegenslagen. Spr. vertelde van een boer, wiens koeien door pokken aan getast werden. Het gevolg was. dat hij zijn bijeengespaarde duiten weer spoedig kwijt raakte. Spreker wees ook nog ter loops op het 2-zijdig spel tussen de gro te groep ambtenaren voor de landbouw en het kleine clubje, dal de belangen der organisaties tracht te behartigen. En on der die laatsten bevinden zich de con fessionelen die niet vrij zijn van bepaal de groepen. Op boekhoudkundig terrein werden door de Mij mooie successen behaald: inzake de vermogensaanwasbelasting werd in een tijd van 5-6 maanden voor 2Vz a 3 millioen gulden terug gekregen! Van de P B.O. zag spreker weinig te recht komen. In welke mate zal de PBO een verlengstuk van de Overheid wor den? Als beginsel aanvaarden wij de PBO wel, maar de ontwikkeling er van gaat zoals wij die niet wensen. Wij moe- door G. TH. ROTMAN (Nadruk verboden). 19. Boem! Een geweldige knal volgde, waarvoor de badgasten in de verte ver schrikt op de vlucht sloegen. Het bootje schoot als een wild geworden paling vooruit. „Als het zo doorgaatschreeuw de de kapitein na een kwartier, helemaal buiten adem, „schieten we binnen tien minuten de mond van de Theems bin nen!" 20. En zowaar, ze schoten een mond binnen, alleen niet van de Theems, maar van een grote walvis, die juist zijn kop boven watei stak om een luchtje te scheppen. „Au!" dacht de walvis zeg gen kon hij 't niet want het bootje vloog precies tegen zijn derde amandel. „Mooie toestand!" gromde de kapitein, zich achter z'n oren krabbend. ten op onze qui vive zijn. Hier ligt voor onze org. een taak van zeer grote om vang. Spreker zei, dat op het terrein van de landbouw in de loop van de zomer zeer ingrijpende maatregelen verwacht kun nen worden. Misschien komen wij spoe dig aan een periode, waarin de Overheid zich veel meer met ons zal gaan bemoei en. Als de industrie en de Handel bepaal de offers moeten brengen zullen wij als landbouwers ook wel een deel te dragen krijgen, maar dan moet het ook een re delijk deel zijn en niet zo, dat wij een deel van andermans lasten te dragen krijgen!! Tenslotte gaf spreker als zijn mening te kennen, dat de bestaanszeker heid niet door een nationale regering kan worden gewaarborgd: ze zal inter nationaal moeten worden uitgevochten. Gezien de moeilijkheden t.a.v. de Bene lux durfde spreker zijn heil niet van over de grens te verwachten. Het vraag stuk is dus verre van eenvoudig. Na de pauze werden door Ir Tuijnman vele vragen beantwoord. De voorzitter sloot de bijeenkomst met de opwekking de Mij. te blijven steunen. Hij wees erop, dat financiële offers (lid maatschapsgelden) noodzakelijk zijn om iets te kunnen bereiken. HOUDT DE DIEF! Een of ander kleptomaan heeft de eniqe twee voorzitters hamers uit „De Lindeboom" ge roofd. Toen daar Dinsdagavond een vergadering zou worden ge opend moest de voorzitter stilte verzoeken door middel van een asbakje! ZONDAGSDIENST DEN BURG. DOKTER SCHALKWIJK. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 16 tot en met 22 Februari 1951. Geboren: Martha C. dv Omer L. de Kind en Fijt je Buijs. Johannes J. zv Ni- colaas C. B. Ran en Margaretha C. Zijm. Petrus T. J. zv Cornelis J. Bos en Mar garetha A. Scholten. Anna M. J. dv Cor nelis M. Bakker en Cornelia Gomes. Ondertrouwd: Gene. Getrouwd. Harm Oosterhof en Janne tje M. van Bennekom. Willem van Eek en Janny Eelman. Overleden: Geertje Bakker, 76 jaar. echtg v. Paulus Dalmeijer. Cornelis Dros 59 jaar, echtg v. Marretje Roeper. Gevonden voorwerpen: 1 bl. ball-point, 1 vulpotlood, 1 bl. shawl, 1 pr. klompen, 1 br. kinderwant met rood. VETERINAIR-HYGIENISCHE DIENST GEMEENTE TEXEL. De heer E. Noordijk verzoekt ons het volgende onder de aandacht van belang hebbenden te willen brengen. „Zoals de vorige week in dit blad werd medegedeeld wordt voortaan voor ieder aangevoerd dier door de gemeente een zeker bedrag uitbetaald als vergoe ding voor de waarde die dit dier voor de destructie vertegenwoordigt; vanaf Maan dag 19 Febr. wordt voor een koe en een paard f 2,50, voor een graskalf, een vet kalf, een schaap en een nuchter kalf f 2, voor ieder ander dier f 1 uitbetaald. Het uitbetalen dezer bedragen heeft met de verrekening van de waarde van de huiden niets te maken; de afrekening van de huiden komt dus boven deze be dragen. „Het in ontvangst nemen van het vastgestelde bedrag dient door de per soon die het dier aanvoert, direct na de aflevering aan de verwerkingsinrichting of noodslachtplaats te geschieden; al leen de handelaren zullen aan het einde van iedere week worden uitbetaald Het inontvangstnemen van het bedrag geschiedt alleen na tekening van het re gister waarin deze bedragen worden ge noteerd. Voor hen die het bedrag niet in ontvangst kunnen nemen, doordat er op het moment van de aflevering van het cadaver geen personeel in de verwer kingsinrichting of noodslachtplaats aan wezig is, zal gelegenheid zijn om dit op iedere Maandagmorgen waarop de melk- gelden door de Zuivelfabriek „de Een dracht" worden uitbetaald (Hotel De Zwaan), alsnog te doen". DELFIA RUNDVEE-BIKS/KOEK/MEEL VERKRIJGBAAR BIJ - o e IE FABRIEKEN GA flS%S.'0«6'WF'TW V I Waarom, vraagt men heeft zo'n groot deel en wel bijna 70°/0 van de Helderse bevolking, zijn spaargelden aan de Hel derse Nittsspaarbank toevertrouwd Onder meer schrijven wij dit toe aan de vlotte wijze waarop de Nuts- spaarbank kosteloos al lerlei diensten voor haar spaarders verricht; maar bovenal omdat zij er steeds naar streeft de belangenvan haarspaar- ders op beste wijze te behartigen. Opgericht 1843. KOGERSTRAAT 34 Wilt U apart en chicgekleed gaan, laat Uw garderobe dan verzorgen door die Coupeuse, die vakkundig en met de laatste mode shows op de hoogte is Haar bruidstoilletten en avondjaponnen zijn origi neel Ook voor het een voudige naaiwerk 't adres. M.l. vanaf f 10,-. Tevens per brief(kaart) te bereiken is: Mevr. Koning v.h. Oudeschild 111, thans DE WAAL 17 Den Hoorn - Telef. 22 Onze extra aanbieding in drie kleuren. U kunt nog profiteren van onze oude contracten. Nog enkele divankleden Ziet de etalage brengenU BETER BROOD.' BROOD-KOEK-EN BANKETBAKKERIJ WEVERSTRAAT 20 DEN BURG TEL259 Zaterdagavond 8 uur en Zondag middag 4 uur De daverende lachfilm Een nieuw succes van de bekende komieken STAN LAUREL en OLIVER HARDY. TOEGANG BOVEN 14 JAAR. Zondag- en Maandagavond 8 uur DANA ANDREWS, ANNE BAXTER, TYRONE POWER in de ontroerende zee-speelfdm in technicolor, Twee mannen, die elkaar de liefde van een vrouw bestrijden, maar in de „GROTE STRIJD" eendrachtig waren. Een onvergetelijk epos van moed en kameraadschap bij de duikboot- bemanningen. TOEGANG BOVEN 18 JAAR. KAARTVERKOOP ALS GEWOON. met medewerking van de Hoofdafdelingen, op VRIJDAG, 2 MAART A.S in Hotel „De Oranjeboom". Aanvang 8 uur precies Toegangsprijs f0,75 hel inbegr. Kinderen beneden 14 jaar f0,E0 bel. inbegr. op ZATERDAG, 3 MAART A.S. in Hotel „De Oranjeboom", Aanvang 8 uur precies. Toegangsprijs I 1,— bel inbegr. Voorverkoop der kaarten voor beide uitvoeringen vanaf Zaterdag, 24 Febr. bij C Mets, Sigarenmag. „Sport". Plaatsbespreken ALLF.EN voor de uitvoering der Hoofdafdelingen op Woensdag, 28 Fe r. as om 8 uur n.m. in „De Oranjeboom". Loten om half 9. ZEEMLEER, THEEDOEKEN. GOOTSTEENDOEKEN en DWEILEN. Samenstelling: leer, latex en katoen, (dus onverslijtbaar.) Voor de schoonmaak, pensionbedrijf, enz. enz. Weverstraat 32, Tel. 208, Den Burg, Texel. FEUILLETON 10.) Je bent zeker niet in betrekking? Nee, heerlijk rustig thuis, 's Zomers tennis ik een beetje en we gaan ook nog al veel zwemmen, maar vroeger mocht ik nooit zoveel aan sport doen van de dokter, omdat ik vaak ziek was; daarom vonden ze het beter dat ik niet in be trekking ging, maar ik vind het thuis zo hopeloos saai. En je hebt soms zo het gevoel, dat jc volstrekt niet nuttig bent. Bert keek haar eens van terzijde aan; hij kon het zich niet ontveinzen, dat deze „echt vrouwelijke vrouw" hem belang stelling inboezemde Kom, kom, niet zo somber. Thuis kun je ook van nut zijn en buiten huishoudelijk gedoe, zijn er toch een massa dingen waar je ande ren mee kunt helpen. Maar wil ik je eens een goede raad geven? Ga vanmid dag niet mee, maar blijf rustig hier. Dan zal ik een „zalig luie stoel" zoals jullie zeggen, boven op de waranda zetten, vanwaar ie ons heel in de verte kunt zien zwoegen. Dan kun je herelijk in de zon liggen en ons straks de loef afste ken met je gezonde „teint". Nu? Voelt de jonge dame hier iets voor? Als je denkt, dat het niet te gek is om zo maar weg te blijven, voel ik er alles voor. De bel! Iedereen stoof naar binnen Dol zat warempel al, toen Ans en Bert nog gezellig keuvelend aankwamen. Gro te schalen met dampende inhoud gingen van hand tot hand. Tussen het gerinkel der lepels en vorken klonken opgewon den verhalen. De meesten hadden iets bijzonders te vertellen, men plaagde el kaar met de rare houdingen die ver toond waren en vooral Dol werd er tus sen genomc-n, omdat Heinz zich verstout had te zeggen, dat zij zich zeer weinig elegant op de ski's gedroeg! Na tafel gingen de meesten nog even „zalig zonnen"; Ans, gezeten in de be loofde ligstoel op de cerste-verdiepings- waranda, hoorde even later het jolige vertellen van Dol beneden; af en toe on derbroken door Rolf. Een poosje daarna zag ze het gezelschap in groepjes zich weer naar de oefenweide begeven. Al len droegen de ski's op hun schouders, in het midden liep een stelletje jonge ren, die een bekend schoolliedje zongen, dat heel aardig uit kwam zo tussen de bergen. Achteraan kwam Dol. Gunst, ze had niet eens een trui of slipover aan, alleen dat dunne blousje. Ook geen handschoenen. Ans glimlachte. Dol had het zeker al warm van enthousiasme. Haar gezichtje verstrakte even toen ze de man bemerkte met wein Dol in een zó geanimeerd gesprek verdiept was, dat ze helemaal vergat om haar, Ans, te groeten Niet één van het gezelschap, flit ste het door haar heen. Een aanbidder voor Dol? Ik ben reuze benieuwd, straks zal ik wel opgewonden verhalen krijgen. Jammer, dat ik ze aldoor op hun rug zie. Toch wel enig om hier zo rustig te lig gen en zo te kunnen soezen. Je werd er warempel slaperig van. Een heerlijk plaatsje had Bert hier voor haar uitge zocht en zo bezorgd was hij geweest. Wel leuk om je zo te laten verwennen Even daarna was ze ingeslapen Eén-twee, één-twee, luid en monotoom klonk de stem van de skileraar. Lang zaam stoof öt hele stoet achter hem aan, het spoor volgend, dat hij in de verse sneeuw maakte Ieder deed zijn uiterste best. Het v/as de derde morgen en had Heirrz niet beloofd, dat ais het goed ging, ze 's middags een tochtje mochten ma ken, in plaats van de idiotenhügein? De meesten konden al aardig staan, glijden en, wonder boven wonder, remmen! De valpartijen waren wel is waar niet van de lucht en aan dit euvel maakte ook Dol zich schromelijk schuldig, tot mis noegen van Heinz, de beweerde, dat dit alleen gebrek aan energie beduidde! Dol ziedend! Zoiets hebben ze me nog nooit verweten, zei ze verontwaardigd tegen Bert. Meestal was het door mijn grote energie dat ik stommiteiten deed En stijf ben ik ook, durfde hij te zeggen. Nou, complimenteus is-ie in geen geval! Zijn ze nooit, grinnikte Bert. Dat zou ook al te mal worden. Ik vind het wel goed dat ze je zo nu en dan de waar heid zeggen en dan zo'n succes hebben, plaagde hij. Gerust, geloof me, het is een prikkel te meer voor je om extra je best te doen. Ans was ook over haar vermoeidheid heen; genoot nu echt van de stralende warmte. Daar ze wondergoed op de lan ge latten mee kon komen, droeg dit er niet weinig toe bij, zich opgewonden en vrolijk te voelen. Na het middagmaal werden verschil lende „Kanonen", zoals de geijkte term luidde, uitgezocht om de beloofde tocht mede te maken en het verheugde de meisjes, zowel als de jongens, dat ze' ge vieren mede mochten. Eerst werd langzaam een der minst stei le bergen beklommen. Voetje voor voet je, de ski's- zij aan zij naast elkander nederzettend, ging het naar boven. Heinz, soms vooraan en even later weer achteraan, gaf telkens aanwijzingen. Toen ze eenmaal boven waren, was het een verrassing, een zacht glooiende berg te kunnen afdalen. Heinz maakte een spoor, waarin ze allen moesten volgen. Dol kreeg nog een extra waarschuwing te horen, vooral niet te onbesuisd af te dalen. „Rust en beheersing zijn een van de voornaamste punten" zei hij. Dol snoof eens! Echt iets voor haar, rust en beheersing! Enfin, 't beste beentje voor. Enige tijd werd het dalen en stijgen zo afgewisseld. Ieder deed zijn uiterste best. Dol Keek eens naar Rolf en Bert, die al echt.e „keien" waren, werkelijke uitblinkers onder het groepje, dat uit on geveer vijftien personen bestond. Prachtig was het hier! De dikke sneeuw lag ongerept op de hoge dennen; af en toe, als de last te zwaar werd, schudde de boom ze af en dwarrelde de sneeuw als een fijne zilverregen naar beneden. De zon stond reeds vrij laag, toen ze aan een blokhut kwamen, het einddoel van deze tocht. Hier werd halt gemaakt. Een groot somber kruis ter zij de wees de plaats aan, waar de vorige winter een alpinist z'n onbesuisde vaart met de dood had moeten bekopen. Heeft dit hier ook een naam, vroeg Rolf aan Heinz. Zeker. Korenz. U weet nu, als ik weer liefhebbers vraag voor Korenz, wat hiermede bedoeld wordt. Dit is meestal de eerste toer voor de nieuwelingen. Niet te ver, niet te gevaarlijk en een prachtige natuur. Hij deelde ondertussen heerlijk grote appels uit en, bij Dol ko mende, zei deze: U zit toch over het al gemeen zo de hele dag hier in de bergen, nietwaar? En op het toestemmend ant woord ging ze voort: Het verwondert mij daarom, dat u toch het mooie landschap nog opmerkt. Meestal, als je iets iedere aag ziet, waardeer je het niet meer zo Hij glimlacnte even: Maar wij wel! We weten drommels goed, wat een prachtig land we hebben en u moet niet vergeten ieder uur van de dag is het anders. Zo als nu bijvoorbeeld. De laag staande zon beschijnt net dal niet meer. de bergtop pen ontvangen nu haar stralen, welke thans lichtrood gekleurd zijn; vandaar dit wondermooie effect. Maar komt u nu eens een paai uur vroeger. Dan ziet u beneden in het dal de vuurrode daken, waaromheen de prachtige forse dennen; alles beschenen door een echt helzonnig licht. Hij had met vuur gesproken en zijn ogen glansden. Dol herkende in hem niet meer de persoon die hen 's morgens op hun stommiteiten had gewezen (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 4