Cjroen '^mirLrJexels in het harL, Wij zouclen ons Texels Fanfarecorps niet graag missen Bestaat al 60 jaar Er komt weer spanning in de afdeling van onze Groen-Zwarte Leeuwen Hij melkt in hypermoderne stal met stromend heet en koud water Texels Schapenstamboek vergaderde te Alkmaar WOENSDAG 7 MAART 1951 TEXELSE 64» JAARGANG. Ne. 0608 COURANT Uitgave N.V- v h. Langeveld De Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Banlrrek.: Rotterdaznsche Bank en Coöp. Boerenleenbank- Postgiro 652. Abonnementsprijs f3,15 per half jaar. Reeds zijn vele bewoners van Den Burg en omgeving donateur van Texels Fanfare. Op de Donderdagavond gehou den vergadering werd medegedeeld, dat het percentage met-donateurs gering is. Het is jammei en eigenlijk onjuist, dat er inderdaad nog Burgers zijn, die ons corps niet als donateur steunen. Wat de kosten betreft kan zulks geen bezwaar zijn, want de minimum bijdrage is slechts f 1. U moogt natuurlijk méér geven, want er is dezer dagen tot een lening besloten van f 1000 en die moet successievelijk ook weer worden afgelost. Het geld was nodig voor en door de aankoop van nieu we instrumenten en die zijn heel duur. Door het dor.ateurggeid zo uiterst laag te houden wil Texels Fanfare ieder in de gelegenheid stellen donateur te wor den. Tenslotte is het corps er voor de burgerij zelf. Hoe zou het zijn zonder een fanfarecorps? Er zouden geen sere nades gebracht kunen worden, geen op tochten met muziek aan de kop, geen concerten voor de badgasten en zo voorts Ja, het corps maakt zich steeds zeer verdienstelijk. Laat daarom iedereen te genover de vele uren, door de muzikan ten beschikbaar gesteld voor studie en optreden in het openbaar, zijn guldentje (of meer mag ook') plaatsen. Kan mis schien straks ook nog op Belastingbiljet worden verdisconteerd, want wij zijn het er toch allemaal over eens, dat mu ziek tot de eerste levensbehoeften van ons volk gerekend mDet worden! „Was muziek en zang er niet, 't leven had geen waarde". Daar hebt u het al! In de Rondvraag van de vergadering die door bijna alle leden werd bijge woond (een prachtig voorbeeld van be langstelling voor het wel en wee van de vereniging'), in de rondvraag werd ge sproken over de wenselijkheid tot het plaatsen /an een fietsenrek bij het repe titiegebouw. Geklaagd werd over het besmeuren van de muziektent in het Park met modder, natuurlijk door onze actieve lieverdjes, die „de jongenskiel nog zalig om de schouders hebben lig gen" Wie hier zo baldadig optreden moeten maar eens met foto en al in de krant en geen cadeautjes op hun ver jaardag, als ze geen beterschap geloven! Zestig jaar! Tenslotte kwam het zestigjarig be staan van lexels Fanfarecorps nog even ter sprake Het corps is in September 1891 opgericht! In de Tesselaar van Don derdag 10 September 1891 lezen wij: „Tot de oprichting van een muziekcorps is thans besloten. Ofschoon het benoo- STILLE OMGANG Ruim 70 Texelse Rooms Katholieken hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag deelgenomen aan de Stille Om gang te Amsterdam. Het gezelschap ver- het Texel Zaterdagavond om 10 uur met een extra boot en zette de reis met T.E. S.O.-bussen voort. Om 1 uur arriveerde men in de hoofdstad, waar een mis in de Bagijnenhof werd bijgewoond. Daarna werd in hotel „Fleissig", Warmoesstraat, ontbeten. Om half zeven kwam men in Den Helder aan, waar een extra boot gereed lag cm de Texelaars weer naar hun eiland te varen. S.V. De Koog. De Koog heeft zich Zondag goed ver weerd. Alle puntjes thuisgehouden. De Koog 1 heeft een /.ware klip omzeild door van Texel 3 uit t^ winnen. De wed strijd was sportief en goed ondanks het gladde terrein. Alle elf hebben gevoch ten voor deze overwinning. Jullie heb ben er eer van, heren. Ik hoop dat het a s. Zondag eender mag zijn Het 2e heeft ook goed gespeeld tegen Tex Boys 3 en wist met 5-0 te winnen. Ga zo door. Zon dag hebben jullie het zwaarder: uit te gen Texel 3 om 12 uur. Maar door goede samenwerking kunnen jullie de neder laag zo laag mogelijk houden. Het le speelt thuis tegen ZDH 1, dit is een der zwaarste, dus volhouden tot het laatste fluitsignaal, als jullie wil goed is, kan het. Adsp. zijn vrij. S.\k De Cocksdorp. Uitslagen Zondag jl.: BKC 3-SVC 1 3-3; SVC 2-Tex. Boys 2 0-6; Tex. Boys B-SVC A 0-6 De adsp. behaalden een 6-0 overwinning op de Boys B Leo zorg de voor 4 doelpunten. Het 2e hield kra nig stand tegen Boys 2 maar moest in B. tenslotte toch zijn meerdere erkennen. Tenslotte het le. Na de 7-0 overwin ning was het te verwachten dat BKC op revanche belust was. Ten dele is dit ge lukt: de punten werden gedeeld 3-3. Door dit gelijke spel van het le staan SVC en OVV gelijk met het aantal ver- liespunten nl. ieder 4 verliespunten. Zondag wordt Oosterend 1-SVC 1 ge speeld. Door de te verwachten belang stelling gelieven zij die met de bus mede willen, zich voor Zaterdagmiddag 12 uur op te geven bij een van de spelers of be stuur. Wie zich niet opgeeft kan niet met de bus mee. Hier wordt stipt de hand aan gehouden Het 2e ontvangt Oosterend 2. Adsp. zijn vrij. digde kapitaal nog niet geheel is bijeen gebracht (doordien het getal werkende ieden van 8 tot 14 is geklommen, waar door meerdere instrumenten benoodigd zijn) werd in eene bijeenkomst van aan deelhouders en werkende leden, Maan dagavond gehouden, besloten de vereni ging te constitueeren en thans verdere stappen te doen Het Bestuur, dat zelve de verschillen de functiën regelde, bestaat uit de heren M. Stam, Pres., A .de Rooij, Seer., R. Moojen, Penningm., G J. O. D. Dikkers en S. Keijser Jzn. De lijst tot inteekemng voor aandeelen of als kunstlievend lid zal verder circu- leeren, ten einde daardoor alsnog het ontbrekend bedrag te vinden. Nu reeds zoveel belangstelling is be toond, dat de oprichting der Vereem- ging mogelijk wordt geacht, mag zeker de nog noodige steun wel worden ver wacht van hen, die van hunne belang stelling nog niet deden blijken omdat zij de totstandkoming niet mogelijk achtten. Kome zoo door veler medewerking eene Vereemging tot stand, welke gewis meermalen eene opgewekte stemming zal bezorgen, en besta door eendracht en samenwerking die Vereeniging tal van jaren". NEGENTIG JAAR De heer H. Gersen, „Sint Janshuis", Molenstraat, Den Burg, hoopt Donderdag 15 Maart zijn 90ste verjaardag te vieren. Plezierige dag toegewenst! WEER TWEE W. Bakker, Duinweg, B 148, komt 20 Maart te Amsterdam met de Nelly" uit Indonesië aan. A. M. E. de Frank Gra- vestraat 24, Den Burg, komt Woensdag 7 Maart a.s met de „Johan van Olde- barneveldt" uit Indonesië te Amsterdam aan. DIJN OF MIJN? In het vorige nummer berichtten we. aldus de Harlinger Crt., dat het skelet van de op de Vliehors aangespoelde dwergwalvis naar het Texels Museum werd gebracht De heer W. Katoen had plannen om het skelet op Vlieland te houden, met een tweetal vrienden was hij naar de Vliehors getogen om het vlees van het skelet af te snijden. Ze hadden de kop al „ontvleesd", een dag of wat later trok ken ze er weer op uit om hun werkzaam heden voort te zetten, doch inmiddels waren de Texelaars hen voor geweest en hadden het skelet al naar hun eiland overgebracht. Beide partijen verzuimden echter de goedkeuring van de burgemeester- strandvonder te vragen. Texel looptin Texel staat er lang niet gek voor: Zon dag zijn onze Groen-Zwarte Leeuwen weer een punt hoger gesprongen doordat zij Bergen op overtuigende wijze ver sloegen en ZAP een punt liet schieten! Ja, Texel heeft zich weer flink geweerd! De spanning was er jammergenoeg gauw uit, doordat Texel reeds na een kwartier een 2-0 voorsprong had ge boekt. Er zijn nog zeven wedstrijden te spelen cn er zit voor Texel dus nog een heel goede kans in om kampioen te wor den. Als wij nagaan, dat Texel in Ber gen geklopt werd (1-2) mogen wij con cluderen, dat onze jongens thans alle lust gevoeien cm ZAP te passeren. Een van hen hoorden wij Maandag op de markt zeggen: ,,Ik wou, dat wij ZAP Texel nog maar voir de boeg hadden!" Uit de S.V. Texel-gelederen bereikte ons het volgende bericht: Het begint in de afd. van Texel 1 toch weer te spannen. ZAP verloor een punt door tegen W.-Waard gelijk te spelen, zodat haar voorsprong al tot 2 punten is teruggelopen. Voor T. is het nu be langrijk om een ernstig gewild offen sief in te zetten en voi te houden tot het uiterste. Ook de training en concentratie zullen nu van groot belang zijn De uitslagen in onze afdeling geven 3 gelijke spelïn, waardoor de gelijkwaar digheid der elftallen wel wordt bewe zen en de strijd om de titel wel een moeilijke zal kunnen worden. ZAP-W.Waard 2-2; Oudesluis-Waterv 0-4, Vrone-Westfriezen 2-2; Texel-Ber- gen 4-1; St. George-Koedijk 3-2, RKAFC -Schagen 1-1. Texel-Bergen gaf ons voor de rust een behoorlijke wedstrijd te zien, tenminste we zagen 4 doelpunten maken. In elke wedstrijd zien we weer de waarde van onze hechte verdedigingslinie. Er wordt direct een snel tempo ingezet en we zien dat B. zich ten volle wil geven, snel en doortastend trachten ze door onze linies heen te breken, maar ook T probeert het en een prachtige voorzet van Kees wordt door Piet Stam juist „over" gekopt- Maar reeds na 7 minuten reagëert Kees zeer snel op een pass van rechts en schiet zuiver in de linkerbenedenheok: 1-0. Di rect volgt een nieuwe aanval waar Kees de kans mist. Snel en handig jongleert Piet Stam en menig goede aanval volgt. Piet Stoepker doet meestal goed werk en maakt door zijn zuivere passen goede openingen. Uit een corner kopt Harry keurig in. Maar ook Bertus had al een moeilijke safe verricht door een corner weg te pikken. Overigens wordt de hele B-aanval door onze defensie volkomen in bedwang gehouden. Uit een boogbal juist over een back heen gespeeld scoort Kees met een zuiver schot no. 3 terwijl Piet Stoepker met een ver goed ge- GIFTEN AFD. TEXEL VAN „HET WITTE KRUIS" Dr., Den Burg f 10,Fam T., idem f0,50; J B., idem f2,50, F. G.. idem f 1,-; Fam. H, idem f2,50; P. V., Oosterend f l,Wed. B idem f3,—; G. W nabij Oosterend f2.50; Fan. W., Den Hoorn f2,50; Fam. G., idem f 2,50; D. K-, Oude- schild f 1,50, G. M., idem f2,50; K., idem f2,50; J. 3., idem f2,50; N.N., idem f 10; P. B., De Waal f 1,Fam. B-, nabij Den Burg f25,0, G., idem f2,50, N.NHet Noorden f 2,Fam. v. H Eierland f2,50; Fam. Z., Waalenburg f2,50. plaatst schot de keeper verrast Rust met 4-0 voonprong. In de 2e helft is het T.-spel veel min der van gehalte, in de voorhoede vooral loopt het niet, het plaatsen is onzuivei of het afgeven duurt te lang Wel wor den nog prima kansen gegeven, maar men wist ze niet te benutten Na circa een half uur spelen, speelt Wim keurig op Bertus terug maar die had zijn doel ontijdig verlaten zodat B. een doelpunt cadeau kreeg Wel komt, B. telkens weer opzetten en lijkt het bij T of de fut er uit is, doch ei wordt r.iet meer gescoord. De leiding was prima Texel 2 verloor van HRC 5 en heeft kunnen ondervinden dat zonder training weinig bereikt kan worden. Texel 3 verloor met 0-1 van De Koog 1. Ons 3e gaf behoorlijk partij en eerst in de laatste minuut wisten ze de winst te grijpen. VERKOCHT De heer Joh. Parlevliet heeft zijn woonhuis in de Weverstraat onderhands verkocht aan de heer L. Vonk. TEXELSE MARKT. Den Burg, 5 Maart 1951. Aangevoerd: 3 koeien f 600-f 750 5 graskalveren f 240-f 300. 30 biggen f 35-f 50 33 n. kal veren f 40-f 60 HOOG WATER TER REDE VAN TEXEL 7 Maart 9,12 en 9,51 8 Maart 9,53 en 10,31. 9 Maart 10,32 en 11,07. Aan het strand is het ongeveer 1 uur eerder hoog water. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Heden, Woensdag 7 Maart houdt bo vengenoemd bureau zitting op de beken de uren. WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL In de week van 26 Febr. tot 3 Maart werden aangevoerd 94,417 eieren De prijs per kg. aan de pluimveehouders was f 1,95. Vorig jaar bedroeg de aan voer in dezelfde periode 88,750 stuks De prijs per kg bedroeg toen f 2,10. Mo menteel schijnen de prijzen iets aan te trekken. J. Th. Witte in Australië De melk wordt er beter behandeld Morwel, 18 Februari 1951 Geachte lezers. Hier is het vervolg van de eerste bnef. De eerste faim, waar mijn vriend, Willem Pel, een jongen uit Weesper- karspel en ik terecht kwamen, was niet zo heel ver van Melbourne. We kwamen hier aan met 16 Hollanders, allen voor dezelfde baas. Hij had nl een grote farm gekocht, 240 km van Melbourne. Het was een groot stuk woeste grond van 5000 ha (Dus bijna een 3e van Texel. Red Het grootste deel was moeras en de rest met bomen begroeid en dat moest ontgonnen worden. Deze million- naii had ons in Amsterdam aangenomen, nadat hij eeist de Wieringermeer en de Noordoostpolder bekeken had. Hij ver telde, ons dat wij een salaris van 7 pond 10 shilling (f 65,25) in de week zouden krijgen. En als wij anderhalf jaar daar zouden blijven, we de helft van de winst zouden ontvangen Maar deze baas had eerst nog wat an ders voor mij en m'n vriend, waar ik 8 maanden mee samen heb rondgezwor ven door geheel Victoria. Wij tweeën werden nl. eerst tewerkgesteld op de farm vlak bij Melbourne. De anderen werden doorgestuurd naar de ontginning. Wij moesten hier koeien melken met de melkmachine, nadat wij het eerst ge leerd hadden. Want die andere twee Australiërs die hier werkten, wilden va- canlie hebben. Wij melkten hier zes we ken lang 100 koeien. Op het laatst speel den wij het klaar om ze in 2Vfe uur te melken, de melkmachine schoon te ma ken en de stal en de betonplaat schoon le spuiten. Het was wel een van de best ingerichte koeienfarms die ik hier tot nog toe gezien heb. Wij melkten hier in een hypermoderne stal met stromend heet en koud water. Er was in het mid den van het land een reservoir. Dat werd vanuit een smal stroompje met een electiische molorpomp gevuld. Het reservoir was gemaakt op het hoog ste punt. Van daaruit gingen er pijplei dingen naar de drinkbakken overal op het land en naar de walerkanons, om de groei in de zomer ei een beetje in te houden. Ook kregen wij zodoende water in de stal met genoeg druk om de mest- plaat elke morgen en avond schoon te spuiten. We melkten hier in de melkstal. Er stonden 10 koeien tegelijk in en de stal was verdeeld in 5 vakken voor elk 2 koeien De uiers weiden afgewassen met heet water. Daarna de tepels onder gehangen van de eerste 5. Dan werden de andere 5 gewassen, enz. Er was een deur voor elke koe z'n kop en door een handle ging hij open. De koeien stonden los in de stal. Alleen was er een ketting achter de koeien om, om hen het achter uitgaan te beletten. Elke koe wist haar eigen plaa'.s en wist precies wanneer het haar beurt was. Op de meeste farms hier doen ze het zo: een rechte balk met een schuine balk die precies om hun nek komt te zitten. Toen wij daar waren was het zomer en de koeien werden bijgevoerd met tar wezemelen op de stal en hooi op 't land. Dat voeren van hooi doe je met een au to of tractor en het wordt op hel land uitgespreid De koeien geven voor ons begrip niet zo heel veel melk, maar het vetgehalte ligt veel hoger ondanks dat de meeste farmers een stiertje aanhou den van hun zelf. Het zijn hier meest Yersey koeien die hier gehouden wor den. Ze zijn erg taai en altijd tevreden. De laatste jaren zijn hier veel Fnesi- ans ingevoerd vanuit Holland. Maar de Friesians zijn niet zo goed bestand te gen de geweldige hitte en droogte. Zij gaan veel gauwer achteruit in de melk. Maar op de irrigationbedrijven doen ze Donderdagmorgen 1 Maart hield het Texels Schapenstamboek zijn algemene vergadering in het Landbouwhuis te Alkmaar. De voorzitter, de heer K. Ho- getoorn uit Noord-Beemster, gaf in zijn openingswoord een uitvoerig overzicht over het verloop van de schapenhouderij in het afgelopen jaar. Het natte weer van de herfst had hier en daar grote schade aangericht door het optreden van ziekten onder de scha pen. Was dit anders geweest, het jaar 1950 zou m ieder opzicht gunstig mogen worden genoemd. De prijzen van het schapenvlees waren hoog en de wolpnj- zen stegen voortdurend. Dit laatste stel de de Ned. Wolfederacie in staat om, na dat ze reeds het dubbele voor de wol had betaald, van de prijs in 1949, nog te ko men met een nabetaling van 30 pet., waarvan 10 pet werd gebruikt ter bij schrijving van het ledenkapitaal. De uitvoer van vlees is in het afgelo pen jaar sterk gestegen ten koste van de export van levende dieren. Van 2,572 ton in 1949 liep de vleesexport op tot 4,224 ton in 1950. De uitvoer van leven de dieren daalde van 18,644 stuks op 1,642 De rekening 1950 en de begroting 1951 werden goedgekeurd. Tot nieuwe be stuursleden werden benoemd de heren P. Kistemaker uit Abbekerk en F. Blauw uit Beemster. De vergadering ging accoord met de verhoging van het inschrijfgeld voor ooien van f 0,50 op f 0,60. Het voorstel van het bestuur om on der bepaalde voorwaarden enterlings- lammeren te kunnen inschrijven, werd aangenomen, hoewel de heer Keijser uit Texel het i.ut er van niet bleek in te zien. Hij ging er echter ten slotte mee accoord. Tot besluit hield de heer Ir. J. A. Ha- verhals uit Bergen een causerie over de Nederlandse wol, waarin ook de organi satie van de Ned. Wolfederatie werd be sproken. het heel goed Daar heb je het gehele jaar door volop gras. Daar doen ze het veel beter dan de Yersey's. Een half jaar gelden ben ik naar de Melbourne-show (Jaarbeurs) geweest En daar zag je allemaal verschillende koeienrassen. Ook waren daar Friesians, maar dat vond ik maar een zoodje. De papieren die ze hadden waren niet slechts maar lang niet zo goed als in Holland. Het boeren is hier heel gemakkelijk in Australië. Men gelooft het hier wel. Het geld stroomt de koeienboeren evengoed in hun zak. Er zijn er die f 1000 winst maken in eén week. Het enige wat de boer hier doet is, dat hij de melk beter behandelt dan in Hoiiand. Ze wordt na het melken direct gekoeld. Opvoering „Prins van Sind" dwong aller bewondering ai De operelteuitvoering „Prins van Sind" door de kinderen der school te Midden- Eierland, hoofd der school de heer P. Kleve, onder wiens leiding een en ander stond, was een groot Lucces. De zaal was geheel met belangstellen den gevuld toen de voorzitter der Ou dercommissie, de hee!- Jo de Graaf, het openingswoord sprak en allen van harte welkom heette „Het mooie doel, de kin deren een genoeglijk schoolreisje te ver zekeren zal zeker hebben mede ge werkt tot deze grote belangstelling, wel ke naar wij hopen Maandag niet minder zal zijn. In de pauze is gelegenheid tot gebruiken van een kop koffie en zal ge tracht worden loten te verkopen waar voor een /eer groot aantal prijzen be schikbaar is". Hierna gaf spreker het woord aan de heer Kleve, die van elk der 5 bedrijven een inlc-iding gaf. Toen het doek werd opengetrokken, aanschouwden we de kamer van een pa leis. Keurig verzorgd was het décor en heerlijk zuiver klonken de kinderstem men achter hel paleis, een loflied voor Koning en Prins, voortreffelijk begeleid cp de piano door mevr. Van Moort. Een knappe jonge Prinses, welke iedere man wil trouwen die met succes drie proe ven tot oplossing wee', te brengen, doch bij met slagen zijn hoofd moet verliezen, brengt vanzelfsprekend enige spanning. Toch waagt een Prins, aangelokt door de schoonheid van de Prmses deze gevaar lijke onderneming. Toen hem werd ge vraagd te vertellen wat de Prinses 's nachts had gedroomd, kwam hij voor onoverkomenlijke bezwaren te staan. In het 2e bedrijf, .n het bos van het land van de Sultan (prachtig décor), ont moet de Prins een groot aantal kabou ters, die zeer verheugd zijn door deze ontmoeting, doch jammer genoeg geen eten of drinken hebbvn om de Prins aan te bieden. Dit bezw ïai is spoedig opge lost doordat de Prins zelf proviand m ruime hoeveelheid bij zich heeft. Grote blijdschap onder de kabouters die de Prins gaan toezingen. Als ze de grote moeilijkheden vernemen waarin de Prins zich bevindt, wordt hem bij zijn vertrek een toverring gegeven welke de Prins vaor elk gevaar zal behoeden. Hierna volgt pauze met de gebruike lijke koffie en lotenverkoop. Derde bedrijf In het paleis van de Sultan, waar de Prinses door de hovelin gen wordt toegezongen. Als de Prins ar riveert is hij direct vol bewondering voor de Prinses en waagt hij de gevaar lijke onderneming om op haar voorstel in te gaan De eerste proef gelukt mees terlijk maar bij de uitlegging van haar droom moet de hulp worden ingeroepen van de kabouters die ongezien haar dro men we'en te doorgronden en dit de Prins laten weten. Vierde bedrijf. In de slaapkamer der Prinses, rmringd door kabouters. De Prins moet als derde proef in één nacht een kasteel bouwen waardoor hij in ui terste nood l.omt te verkeren, maar dank zij de hulp der kabouters speelt hij het klaar. (In Zaandam dus niets nieuws on der de zon) Vijfde bedrijf. In het paleis van de Sultan wordt de Prins vergeving ge vraagd door de Prinses, voor de vele moeilijkheden welke ze hem had be zorgd. De Prins krijgt nu de schone dochter van de Sultan. Arm in arm staan ze daar als het slotkoor hen gaat toezingen, alvorens de Prins en zijn ge malin naar de Koning vertrekken. Het geheel was kostelijk verzorgd. Het décor, de aankleding, de schitteren de costumes, kortom een cn ander dwong respect en bewondering af. Aan het slot, na de verloting, dankte de voorzitter, de heer De Graaf allen voor hun belangstelling. Hij richtte in het bijzonder een woord van grote dank tot de heer W v 't Noordende Jr., voor de vele uren werk welke hij aan de ver vaardiging van het décor had besteed. Hoogst voldaan keerde ieder huis waarts.

Texelsche Courant | 1951 | | pagina 1